Zomertijd lijkt vooral voordelig in de nazomer II Te weinig juristen in het parlement Bank geeft Sturka een week garanties "om ment aar Volgend jaar 3 april: even lang licht als nu op 8 mei ewapemngs- edloop 'jagbehandeling in verpleeghuis moet "lorden bevorderd amer: meer geld lor huishoud- ïderwijs Daglicht in de vakantie Md.E-Conomie:.denk eraan mannetje: II" Warmste moment van de dag valt uur later „Lichtpuntje voor confectiebedrijf" Weinig regen Ook conducteur van verongelukte trein gaat niet vrijuit m1 - - Strandweer RDAG 19 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 :nsen met een optimistisch we ibeeld zullen waarschijnlijk wei- plezier beleven aan het deze :k verschenen jaarboek van het 'RI, het befaamde Zweedse insti- |t voor vredesonderzoek. Met :htere cijfers rekent het instituut voor hoe de wereld door gaat Ui tot de tanden toe te bewape- De wapenhandel floreert en yro*idt zich van jaar tot jaar uit. Aan ene kant staat een groeiend aan- ^landen met een stijgende bchoef- yroaan alle soorten wapentuig, n de andere kant staan er genoeg eranciers om aan deze vraag te no doen. Ongeveer 760 miljard gul- zen bedroegen de totale uitgaven r njor bewapening vorig jaar. Voor ,u? handelaren misschien een cijfer van te watertanden, voor de eg, nsheid een teken aan de wand. nk t trieste is dat deze ontwikkeling l v strekt onomkeerbaar lijkt. Van kanten wordt er voortdurend vaarschuwd tegen de voortschrij- jide bewapening en aangedrongen serieuze pogingen er iets tegen te len. Maar ondertussen gaat de wikkeling van nieuw vernieti- gsmateriaal gewoon door. Ter- 1 op de ene plaats tientallen be- bten moeizaam onderhandelen :r beperking van de bewapening, iden elders duizenden hoog ge ilde technici hun kennis en ver- aan om iets nieuws toe te voe- aan het toch al ijzingwekkend lietigingspotentieel. eds weer blijkt dat de door al- lei belangen op gang gehouden hnologische ontwikkeling de po- eke wil om de bewapeningswed- >p af te remmen een stap voor te n. Een sprekend voorbeeld is de ig van zaken bij de onderhande- gen tussen de twee grote mo- ;!ïïl idheden over beperking van de stegische kernwapens. Terwijl zij delijk overeen kwamen een Rimum te stellen aan het aantal letten dat ieder in huis mocht bben, werd er al druk gewerkt de technische verfijning die het igelijk maakt om met iedere raket :1 meer dan één atoombom te •voeren. Ondanks het akkoord de competitie dus onvermin- rd doorgaan. al 'even ontmoedigend voor- ld biedt de verspreiding van nwapens. Pogingen om met een rnationaal verdrag deze ver- ;iding tegen te gaan (het idee ter het non-proliferatie-verdrag) eneigenlijk al mislukt. Enkele be- ijke landen (Zuid-Afrika, Bra- f, Argentinië, Pakistan en India) n niet willen tekenen. Onder in zijn techniek en kennis zo ver rikkcld dat het aantal landen dat atoombom kan maken geregeld etT ee, ie het automatisme en de vanzelf- n." rekendheid van de ontwikkeling als maar meer en als maar wapens tot zich laat eerior<:^r*riSen za' inderdaad al gauw op nber gestemd raken. Er lijkt zo olli inig tegen te doen. Laten wij H trom in elk geval het werk van ir lellingen als het SIPR1 bijzonder :d ter harte nemen. „Vredeson- teg rzoek" is een vaag en daarom inig aansprekend begrip. Maar n lerzoek naar de manier waarop van die krankzinnige bewape- ^swedloop kunnen afkomen is h eit eigenlijk één van de grootste dagingen waarvoor de mensheid dit moment staat. iorl vol een verslaggever RECHT De zogenaamde dag- landeling in verpleeghuizen moet rden opgenomen in het verstrek- genpakket van de Algemene wet ondere ziektekosten (AWBZ). 11 staat in een ontwerp-advies aan door Peter van Lakerveld AMSTERDAM Het lijkt er na jarenlange discussies einde lijk van te komen. Het minis terscomité van de Benelux heeft onlangs besloten met in gang van 3 april 1977 in Neder land, België en Luxemburg de zomertijd in te voeren. We zet ten de klok een uur vooruit, zodat het 's ochtends een uur langer donker zal zijn en 's avonds een uur langer licht dan wij meer dan dertig jaar lang gewend zijn geweest. De gevolgen van zo'n kunstmatige tijdsverschuiving zijn vrij ingrijpend. Terwijl op 2 april volgend jaar de schemering nog rond kwart over ze ven zal invallen, blijft het de avond daarop net zo lang licht als dit jaar op 8 mei? Op 1 mei zal de zon even laat ondergaan als „normaal" op de langste dag en op 21 juni 1977 duurt de dag tot enkele minuten over tienen. Ook de zomertijd kan uiteraard niet verhinderen dat de dagen daarna weer gaan korten. Toch mogen we op 1 september volgend jaar nog een even grote portie avondlicht ver wachten als tot nu toe op 2 augustus. Misschien zit in die nazomer wel het grootste voordeel bij het invoeren van de zomertijd. In de periode half augustus-half september is het weer doorgaans nog zeer aangenaam. De al vroeg invallende duisternis belem mert dan echter de openluchtrecrea tie in de avonduren en wie weet tevens de al zo lang bepleite vakan tiespreiding. Ook voor sportclubs zijn de voorde len duidelijk. Als ze niet over een lichtinstallatie beschikken zo zijn er duizenden clubs en bijvoorbeeld tussen half zeven en kwart over acht een voetbalwedstrijd willen spelen, hebben ze daarvoor voortaan de mo gelijkheid tussen 3 april en 7 septem ber. Dat was 10 mei tot 10 augustus. Eigen klok Zomertijd of niet, de natuur heeft zijn eigen klok en trekt zich niets aan van het menselijk geschuif met de tijd. Het gevolg is, dat de ochtenden wat frisser zullen zijn, volgend jaar, vooral tijdens warm weer een voor deel. „Tropenroosters", waarover we tegenwoordig steeds horen zodra het weer dagen achtereen dertig graden wordt, raken dan vast weer uit de mode. Een ander gevolg van de verschui ving zal zijn dat het warmste mo ment van de dag een uür later valt (dat wordt ongeveer half vier). De koele zeedamp die 's middags vaak strandplezier bederft zal voortaan een uur op zich laten wachten en warmte-onweders zullen overdag minder vaak spelbreker zijn dan nu het geval is. Daar staat weer tegenover dat boe ren een uur langer met de och tenddauw te maken zullen hebben wat hinderlijk is bij het hooien en bij de graanoogst. Vóór de laatste werel doorlog was de agrarische wereld fel tegen een zomertijd gekant. Neder land had toen een eigen basistijd die veertig minuten bij de huidige ach terlag. In de zomer werd de klok een uur vooruitgezet, zodat de zon twin tig minuten later op- en onderging dan volgens onze tegenwoordige tijd rekening. De boeren trokken zich echter niets aan van de officiële voor- rorèi onze parlementsredactie '°r 1 !N HAAG De meerderheid van si Tweede Kamer wil meer geld voor \pe nieuwe opzet van het middelbaar 18. shoud- en nijverheidsonderwijs ieri iNO) en voor middelbaar sociaal na 'agogisch onderwijs. In een verga- Hi tog van de Tweede Kamercom- kpi «ie voor onderwijs vroegen WD, pofP, ARP, CHU en DS'70 aan tssecretaris De Jong om in het nend begrotingsoverleg meer d vrij te maken voor deze tak van lerwijs. een nota, waarin staatssecretaris Jong aangeeft wat hij met dit erwijs wil wordt gezegd dat deze tiwe opzet niet meer geld mag m kosten. Volgens de meerder- d van de Kamer is het echter niet gelijk om dit zonder extra midde- te doen. De Kamerleden Ver- ert (DS'70) en mevrouw Ginjaar- (WD) dienden een motie in. m er bij de staatssecretaris op rdt aangedrongen, meer geld te gen, „zodat het plan enige kans i slagen kan hebben". bewindsman zegde toe dat bij de Bende begrotingsonderhandelin- i deze vorm van onderwijs meer idacht zal krijgen. Daglicht op vakantie. Tijdstip pen van zonsondergang op drie data in de zomermaanden. Van vermelding van zonsopgang is afgezien omdat we daar in de praktijk weinig mee te maken hebben. Een van de uitzonder ingen is het Bretonse Brest. Door de Franse zomertijd is het daglicht daar zo scheef ver deeld, dat het ochtendspitsuur eind augustus alweer in de schemering valt. Wel is het dan 's avonds om negen uur nog licht. De zonsondergangen zijn uitgedrukt in plaatselijke tijd. Een "z" achter een plaatsnaam wil zeggen dat daar zomertijd gcMt. Plaats: 21 juni 21 juli 21 aug. Utrecht 21.04 20.48 19.52 Frankfort 20.37 20.23 19.33 Genève 20.29 20.18 19.34 Innsbruck 20.15 20.03 19.17 Londen (z) 21.22 21.06 20.11 Edinburg(z) 22.00 21.37 20.34 Parijs (z) 21.58 21.45 20.56 Brest (z) 22.22 22.09 21.22 Nice (z) 21.15 21.04 20.26 Barcelona (z) 21.17 21.19 20.42 Malaga (z) 21.39 21.33 21.02 Rome (z) 20.48 20.40 20.05 Como(z) 21.16 21.05 20.22 Dubrövnik 19.28 19.18 18.39 Athene (z) 21.01 20.53 20.20 Burgas (Bulgarije) 19.51 19.42 19.04 Kopenhagen 20.55 20.33 19.30 Stockholm 21.04 20.38 19.23 Oslo 21.42 21.12 19.54 schriften. Zes uur Amsterdamse zo mertijd was op de boerderij gewoon vijf uur „oude tijd". Ook winst Die schérpe kantjes zijn er nu wel af. Door de toegenomen mechanisatie denk aan de koeltanks in de melkvee houderij en de snel- werkende oogstmachines is de landbouwer flexibeler geworden in zijn daginde ling. Later beginnen en later eindigen bij de oogst betekent echter onver mijdelijk een toeneming van de over uren. Enthousiast zijn de boeren daarom nog steeds niet. Een woordvoerder van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond: „We zitten bepaald niet op de zomertijd te wach ten, maar grote acties voeren we niet meer. Daar komt nog bij dat de tuin ders zelf voordeel kunnen hebben van een zomertijd als West-Duitsland niet meedoet (waarop kans is). Wordt de groente volgend jaar zomer om negen uur geveild en staan de vrachtwagens om één uur bij de Duit se grens, dan is het in de Bondsrepu bliek twaalf uur. Een uur pure winst dus bij de distributie. Onze huidige tijdrekening, de Mid- deneuropese tijd (MET), is in feite nog een erfenis van de Duitse bezet ting. Na de bevrijding is de Amster damse tijd waarin de zon om twaalf uur op het hoogste punt stond (in de zomer om één uur) nooit terugge keerd. Het midden van de dag valt sindsdien om tien over half één. De MET, waarin het een uur later is dan in de vaak genoemde Green- wichtfjd, is mede onder invloed van het toegenomen verkeer in steeds meer Europese landen ingevoerd en zo'n jaar of tien geleden was het althans in de zomermaanden vrijwel overal even laat. In het westen bleef alleen Portugal een uur achter en in het oosten was het in Finland, Roe menië, Bulgarije en Griekenland een uur later. Eigenlijk een vreemde zaak, die uit gestrekte tijdzone. De aarde is ver deeld in 24 stroken die gemiddeld een zonne-uur breed zijn. In de MET was het echter mogelijk dat de zon aan de Pools-Russische grens twee uur vroeger opkwam dan in het Franse Brest, terwijl het op beide plaatsen even laat was. Problemen gaf dat niet. Oosteurope anen zijn doorgaans zeer vroeg uit de veren werktijden van zeven tot half vier zijn heel gewoon in een land als Tsjechoslowakije, terwijl met na me de Spanjaarden 's avonds nog actief zijn: om negen a tien uur wordt pas gegeten. Door het verschillende dagritme maakte men gelijk gebruik van het daglicht. Grote verspillers zijn evenwel de De nen en vooral de Zweden wier dagin- DE- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- staatssecetaris Hendriks dat volgen de week besproken wordt in de Zie kenfondsraad. Volgens het ontwerp kan de dagbe handeling worden gezien als een on dersteuning van de eerstelijns zorg. Volledige opname kan ermee worden voorkomen, uitgesteld of bekort. Het gaat om mensen die wel in hun eigen omgeving kunnen worden opgevan gen als ze enkele malen per week (gemiddeld twee en een halve dag) gebruik kunnen maken van de be- handelings- en vereorgingsmogelyk- heden die het verpleeghuis biedt. Op het ogenblik hebben al ongeveer twintig (van de ruim 300) verpleeg huizen een afdeling voor dagbehan deling, die nu op alle mogelijke en onmogelijke manieren worden gefi nancierd. De uitbreiding van dit aan tal zou volgens het ontwerp beheerst moeten worden door een erkennings regeling. Volgens voorlopige schat tingen zouden ongeveer 7200 mensen in aanmerking komen voor dagbe handeling. De sectie verpleeghuizen van de Na tionale ziekenhuisraad verwacht dat de Ziekenfondsraad het ontwerp advies zal annemen. Het stuk 2EN UYL'S OVERHEIDSBEZUINI^INÊ-SNACWTMERUIE NjOG- J) IT JAAR. WIL Ik EEM MILJARJ3 IN JE SPAARPOT/.' Loes Smit Is deze en de volgende week met vakantie. Daarom geen rubriek „Dichtbij en verder". deling weinig verschilt met de Ne derlanders. In Stockholm gaat de zon rond de langste dag om half drie op en even na negenen onder, netzo laat als in Nederland. Half april en eind augustus vedwijnt de zon in de Zweedse hoofdstad om zeven uur achter de horizon om daar rond half vijf weer boven te komen. Zweden zou dus zeer gebaat zijn met een zomertijd, nu wordt onnodig dag licht verspeeld. Verschillen binnen de Middeneuro- pese tyd, blijken duidelyk uit de hier bij afgedrukte tabel. Oost- Westverschillen spelen daarin een minstens zo belangrijke rol als de daglengte die toeneemt naarmate we verder van de evenaar afwonen. Zie het verschil tussen Utrecht en Dubrovnik. Het vrijwel ontbreken van een zomeravond in de Joegosla vische badplaats komt maar zeer ten dele door de zuidelijke ligging. Verbrokkeling De laatste jaren is in de zomer tenminste de Europese tijdeen beid steeds meer verbrokkeld dooi het verlangen meer van het daglicht gebruik te maken als de dagen lang zijn. Italië begon in 1966 de klok 's zomers een uur vooruit te zetten. Spanje volgde een paar jaar later en Frankrijk ging dit jaar meedoen. Volgend jaar voert ook de Benelux de zomertyd in, maar West- Duitsland blijft misschien achter om te voorkomen dat West-Berlyn een andere tyd krijgt dan het omringen de Oost-Duitsland. Voor de reiziger wordt het intussen wel moeilyk. Die is gewend, oostwaarts reizend de klok nu en dan een uur vooruit te zetten. Gaat hij echter van Londen naar Amster dam, dan zet hy volgend jaar zomer de klok een uur vooruit, doorvlie gend naar München moet het uur werk weer een uur terug, verder gaand naar Athene (Oosteuropese zomertijd), gaat het horloge twee uur vooruit en tenslotte in Sofia weer een uur terug. Oud-minister Polak: Van een verslaggever LEEUWARDEN Oud-minister van justitie mr C.H.F. Po lak, die voorzitter is van de Nederlandse Juristen Vereniging, heeft gisteren een beroep gedaan op de politieke partijen ervoor te zorgen dat bij de komende verkiezingen de Tweede Kamer wordt versterkt met een aantal bekwame juristen. Mr Polak zei de teruggang van het aantal juristen in het parlement, juist nu de wetgever zich opmaakt tot grote veranderingep in het recht, zorgwekkend te vinden. Mr Polak, die zelf lid van de Eerste Kamer is, signaleerde in het alge meen een tekort aan deskundig heid en belangstelling voor juri dische onderwerpen in het parle ment. De leden van De Tweede Kamer zijn volgens hem overbe laste politici, die bijna allen in het bijzonder deskundig zijn ten aan zien van een of meer onderdelen. Aan de wetgeving over juridische onderwerpen, die slechts zelden urgente zaken betreft, komen zij niet toe. Bovendien blijken bij sommige wetsvoorstellen machtige belan gengroepen een opschortend veto te kunnen uitoefenen. „Ook zijn er zaken waarover in dit land van louter minderheden geen meer derheidsopvatting bestaat of waarover de minderheden die sa men de regering vormen verschil lend oordelen. De wetgever laat ze dan liggen en brengt de rechter die dit voorbeeld niet mag volgen in een netelig parket". Teruggang De afnemende belangstelling voor „typisch juridische zaken in het parlement wordt volgens prof. Po lak versneld door de vermindering van het aantal juristen onder de Kamerleden, Van 1849 tot 1888 waren aanvankelijk ruim zeventig en daarna zestig procent van alle Kamerleden afgestudeerd aan een juridische faculteit. Een grote ver mindering vond plaats in 1898, na de kieswet-Van Houten, een twee de in 1918 na invoering van het algemeen kiesrecht. Van 1918 tot 1975 is het aantal juridisch afge studeerden in de Tweede Kamer gedaald van 32 naar 22 procent. Mr Polak zei te hopen dat er na de verkiezingen in de Kamer meer „mannen of vrouwen zullen ko men die belangstelling hebben voor de kernvragen van wetgeving en aandacht willen geven aan de vele te zeer verwaarloosde juri dische aspecten van de nieuwe overheidstaken." „Misschien lijkt velen van u mijn beduchtheid voor het gehalte van onze rechtsstaat wat overdreven. Maar de wetten worden onover zichtelijk en tegenstrijdig. De ver gunningenstelsels stapelen zich op, de wetshandhaving wordt gril liger en zwakker, ten aanzien van vele takken van omvangrijke overheidszorg ontbreken vaste re gels, overheidssteun aan noodlij dende bedrijven wordt verleend volgens vage. niet in een regeling vastgelegde criteria, waarbij aller lei zeer vergaande voorwaarden worden gesteld. Enig beroep is niet mogelijk en zelfs het parle ment mag niet weten welke be drijven steun ontvangen", aldus mr Polak. Jaarverslagen De voorzitter van de juristenver eniging pleitte ook voor het open baar maken van jaarverslagen door colleges als de Hoge Raad. het college van beroep voor het bedrijfsleven en de centrale raad van beroep. Het zou volgens hem zeer nuttig zijn indien de colleges daarin zouden aangeven welke aanvullingen en wijzigingen in wetten nodig of wenselijk zijn. Mr Polak zou in het universitair juri disch onderwijs meer aandacht besteed willen zien aan wetgeving. Het onderwijs is, meent hij, sterk gericht op analyse en bestudering van de rechtspraak; problemen van wetgeving worden zelden be handeld. ZUTPHEN Hoewel een aanvraag van surséance van betaling werd overwogen is op het laatste moment toch nog wat speel ruimte ontstaan voor de directie van het confectiebedrijf Sturka te Zutphen. Volgens districtsbestuurder W. Reln- ders van de industriebond CNV daagt er nog een lichtpuntje voor het bedrijf en de 150 werknemers, omdat de bank nog een week garanties wil geven voor salarissen en vakantie uitkeringen. Zodoende is er iets meer tijd voor verder overleg met de bank en een gesprek met de stichting Wer- con over het lot van de werknemers, voor het geval het bedrijf niet meer te redden is, aldus de vakbondsman. Een noodsituatie ontstond deze week bij Sturka toen het ministerie van economische zaken niet bereid bleek financiële steun ten bedrage van 2,5 miljoen gulden te verlenen. Deze beslissing is gebaseerd op een onderzoek van de Nederlandse her structureringsmaatschappij naar een reconstructieplan van het bedrijf, waarbij ongeveer veertig man zou moeten afvloeien. Volgens de heer Reinders van de in dustriebond CNV gold het eveneens als argument, dat het werkloos heidspercentage in de omgeving van Zutphen beneden het landelijk ge middelde ligt. De heer Reinders liet zich over deze argumentatie van het ministerie kritisch uit. Jammer Hij vond, dat deze overweging niet mee mag tellen, omdat het percenta ge werklozen in Zutphen anders zo op het landelijk gemiddelde wordt ge bracht. Hij noemde de huidige moei lijkheden bij Sturka „erg jammer", omdat juist anderhalf jaar geleden veel moeite is gedaan om het bedrijf met overheidssteun op poten te zetten. Sturka is gedeeltelijk opvol ger van een in 1974 failliet gegaan confectiebedrijf. De heer fteinders zou faillissement van Sturka een trieste zaak vinden voor de 150 werknemers, omdat er geen werkge legenheid voor in de plaats komt en de situatie in de textielindustrie toch al niet florisssnt is. Overigens is een woord van kritiek aan het adres van de directie volgens hem niet op zijn plaats, omdat deze alles probeert voor behoud van het bedrijf. Van onze weerkundige medewerker westelijk geworden is en de aanvoer van weersystemen van de oceaan plaatsvindt, kan niet gesproken worden van een daadwerkelijke de- van die „Wel bewolking, maar geen niet meer dan een druppel op regen". Dat was de verzuch- een stuivende zandplaat zijn. ting die gisteren meermalen te horen was. Een ruggetje Sinds 1 april is in Twente bij van hogere druk dat een oud na 80 mm water gevallen. In regenloos front haast op de noordwest-Nederland slechts pressiedoorbraak hakken trapte, introduceerde een derde van deze hoeveel- kant. dan ook snel de zon. Na een heid, ver onder normaal. De sombere start kreeg de tern- algemene droogte duurt Het blijven schijnaanvallen peratuur daardoor toch nog voort; Vervelend natuurlijk tegen west-Europa en slechts de kans op te lopen tot 22 of voor de boeren, maar verheu- een onophoudelijke stroom 23 graden althans in het bin- gend voor wie dit weekeinde van actieve depressies linea nenland. Over de Britse Ei- met vakantie gaat (in eigen recta naar de Noordzee zou landen naderde een volgeftd land). het grondwaterpeil in ons zwak front dat dit weekeinde land wezenlijk kunnen doen voornamelijk in het Wadden- Wij zien de ontwikkeling zo: stijgen, gebied of het noorden en Na de lichte storing dit week- noordwesten tijdelijk wat re- einde volgt in de loop van We nemen U nog even mee kon men dank zij de langduri ge lage waterstand de funda menten van de Maasbrug na zien en versterken. De hooi oogst in 1921 was in Neder land zeer matig. Een kruis tocht van de verbonden zeil verenigingen van Holland en Friesland kon niet door gaan en werd op 13 augustus afge last: De helft van de schepen kon by gebrek aan water in de kanalen niet aan de start komen. Van een verslaggever UTRECHT Niet alleen de machi nist. maar ook de conducteur van de sprintertrein die op 4 mei jl. bij Schiedam in botsing kwam met een D-trein, gaat niet vrijuit. De conduc teur van de sprinter, die als chef van de trein verantwoordelijk was voor het geven van het vertrekbevel aan de machinist, gaf het vertreksein zonder zich ervan te vergewissen dat het vertrekseinlicht op veilig stond, aldus NS. Dat neemt niet weg. dat ook de machinist had moeten zien, dat hij door een rood sein heen reed. strekking. Dat zou bekeken moeten worden aan de hand van de kosten en afgewogen tegen andere voorzie ningen die men wil invoeren. en in verhouding tot de alles ten tijdens zonnige perioden, overheersende droogte zal het Dan gaat het Azoren- hogedrukgebied (1025 mb) iadvertentiemet uitloper over de Golf van Biskaje en het Alpengebied gingsapparatuur goed functioneer de. Bij het treinongeluk kwamen 24 mensen allen Inzittenden van de sprinter om het leven. „-.-.fcA. u j -i Ben kan loslaten, maar veel zondag wat droger en koeler terug naar een andere zeer droogte heerst ook xn Enge- spreekt zich met uit over de datum 2al ^et niet z„n (Belfast en Weer bij westelijke wind Be- droge zomer van deze eeuw: land, een deel van midden- weekeinde eerst bewolkt Eerder deze week al werd meege- van invoering van de nieuwe ver- Blackpool kregen 2 mm, het gin volgende week is er dan die van 1921 met een tekort Europa en Frankrijk. met tijdelijk kans op wat re- deeld. dat de technische beveili- eiland Man 3 mm, Prestwick 7 weer een beginnende stijging van rond 13 miljard kubieke geiLiMWgTOn neeslag van mm). De neerslag is verspreid van temperatuur te verwach- meter water. Deze droogte. Tydens de hele zomer petekenis. Het droogst in zee die van september 1920 toten handhaafde ze in de Maas een land en Zuid-Holland. Later met oktober 1921 duurde, droge plek. Er had zich zelfs weer enkele opklaringen, deed zich het ergst gevoelen plantengroei op ontwikkeld, maar een wat koelere in het zuidwesten van het Zodra er in Frankrijk forse luchttemperatuur tussen de UJoaajc c„ „cl «»Hc«.Bcu»c„ land. Vandaar strekte zich regenbuien tot stand kwamen en 19 graden, zeewater 14 (1015 mb) weer meespelen net een tongvormig gebied naar verdween het eilandje weer ">t 15 gaden, zo als we dat afgelopen maan- het noordoosten uit, lopende onder water, nog maar enkele den vaker hebben gezien. over de Zuiderzee. Ten pluimen en verdorde stengels verdere vooruitzichten: weerszijden in het noordwes- bleven boven water staan en Bruikbaar vakantieweer. Verdere conclusie: Hoewel in ten en zuidoosten des lands de plaats aanwijzen. Zo'n ei- Dr0°g. vrij zonnig en eerst de hogere niveau s de lucht- waren de tekorten het kleinst landje is een zeer zeldzaam n°g toe stroming nu westelyk of zuid- evenals in Groningen. Deze verschijnsel.. In Maastricht LONG WEEKEND? ONTDEK DEN HAAG: gezellig winke len, intieme eethuisjes en zonnige terrasjes, prachtige musea, dierenpark Wassenaar, strand, Pier, uitgaan en 'savonds bran den in MADUROD AM 50.000 lampjes - 'n betoverend avontuur TWEE DAAGJES DEN HAAG - SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ VVV POSTBUS 1973 OEN HAAG HOOGWATER 20 Juni Vlitiingen 7 SS20.17 Ha ringvliet «luizen 7.59—20.27 Rotterdam 10.01—22.0» Srhevenlngen 8.52—21.23 IJmuiden 9.4122.12 Den Helder 0.08—12.50 llarlingen 2.S8—15.23 Dririijl 5.45—17.49. HOOGWATER 21 juni Vlisüngen 9.0Z—21.23, Ha- rin(vliel*lui>en 9 0021,28, Rotterdam 11.03—23.10. Srhevenlngen 9.53—22.22. IJmuiden 10.42-23.12. Den Helder 1.02—13.47, llarlingen 3.51—18.20. Delfiijl 6.37—18.44

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5