In de Mozes en Aaronstraat Meneer, wij gaan op vakantie li Protestanten in Vlaanderen hebben oudste rechten voorlopig m Vandaag De kerken en Angola arbeid VOORBIJGANGERS ZATERDAG 19 JUNI 1976 KERK TROUW/KWARTEl AT door mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelink „In de Mozes en Aaronstraatis de titel van het boek. De ondertitel maakt verder duidelijk waar het over gaat: beschouwingen over kerk, staat en maatschappij. Wat is nl. het geval? Deze straat loopt in Amsterdam tussen het vroegere stadhuis op de Dam en de Nieuwe Kerk door. Kerk en staat leefden hier vlak naast elkaar, bijna onder eikaars oog en oor. Er was een nauw contact mogelijk. Maar de titel heeft nog een andere dubbele bodem, want Mozes. de volksleider, symboliseert de overheid en Aaron, de priester, de kerk. Dus een aardig gevonden en subtiele titel, maar deze uitleg moet er wel bij, wil het onderwerp de blik vangen. De bundel telt elf hoofdstukken, bestaand uit artikelen die al eerder in tijdschriften zijn verschenen, en een appendix. Door de rangschik king van de onderwerpen wordt er een goed overzicht gegeven van de problemen die aan de orde waren en nog zijn. wanneer er gesproken wordt over de verhouding van kerk. staat en maatschappij. Het gaat over kerk en samenleving, gezag en vrijheid. Calvijns tweeërlei rege ring. Luthers leer van de twee regi menten en de theocratische visie van dr. Ph. J. Hoedemaker Vooral het tweede en het vijfde hoofdstuk geven een uitstekend zicht op wat naar mijn oordeel het grondpatroon van deze bundel is. nl. de theocratie, het theocratische levensbesef. Vanuit deze grondvisie worden dan enkele onderwerpen behandeld, zoals de doorbraak en de christelijke organisatie, het neo- marxisme in onze tijd, revolutie en gerechtigheid, de dreiging van het fascisme, apostolaire roeping en participatie. Rode draad Op dit grondpatroon wil ik wat na der ingaan. Twee teksten, een Psalmvers en een tekst uit het Nieu we Testament, zijn daarbij de Yode draad die door de bundel loopt. Ze worden opvallend vaak geciteerch Het boek begint en eindigt ermee. En het zijn ook prachtige teksten in dit verband, vooral de tweede is een vondst. Het Psalmvers uit Psalm 33 oude berijming is zelfs het motto van het boek: Alles moet Hem eren' Want het Woord des Heeren/, 't Richtsnoer Zijner daan' Is vol maakt rechtvaardig' Al onz' ach ting waardig' Eeuwig zal t bestaan Ir J. van der Graaf Het tweede citaat staat in Openba ring 21: 24 en 26. waar het gaat over de koningen die de eer en heerlijk heid van de volkeren,zullen indra gen in het nieuwe Jeruzalem Ja. alles moet Hem eren. want God is Koning en regeert over allen en alles Dat is een theocratisch le vensbesef. een theocratische belij denis die zuiver bijbels is. God moet door de hele schepping geeerd wor den. niet alleen door die Hem ken nen. door de kerk, maar ook door de samenleving, door de overheid en in de staat. Dit dienen van God moet daarin bestaan, dat er recht en rechtvaardigheid, barmhartigheid en liefde heersen en dat er geen graaiende macht wordt uitgeoe fend. maar een dienend gezag God dienen. Jezus Christus volgen, dat betreft alle terreinen van het leven: het persoonlijke geloofsleven, maar ook de inrichting van de samenle ving en de vormgeving van de staat. Dat houdt niet ergens in een nie mandsland op. Moeilijke tekst Dit is dan, zegt ir. van der Graaf, die eer en heerlijkheid van de volkeren. Dit heeft volgens Openbaring 21 eeuwigheidsperspectief. Het is. zo vervolgt hij. wel een moeilijke tekst die we maar niet al te concreet moeten duiden, maar het betekent wel dat er elementen in de samenle ving van de volkeren zijn die veel betekenend zijn en meegaan tot in de eeuwigheid. Daar vallen dan misschien wel onder het oprichten van tekenen van Gods gerechtig heid en barmhartigheid en het in het belijden èn in de praktijk reke ning houden met Gods souvereini- teit. ook door de overheid, door de staat. De koningen zullen dit bin nendragen. Zij dragen dus bij aan deze tekenen en dit belijden, want overheden die Gods souvereiniteit niet erkennen zullen in deze stoet niet meelopen. Deze theocratie, zegt de schrijver, is een torso, komt nooit af. blijft er gens een ideaal maar is intussen wel geloofsrealiteit. God regeert en Zijn recht is volstrekt. Daarom hoeft de theocratie niet krampachtig door ons gerealiseerd te worden. Het is een realiteit, een werkelijkheid waaruit geleefd mag worden. De vraag is echter wel hoe de belijdenis van de theocratie in kerk en staat handen en voeten kan krijgen. Het moet toch een zekere gestalte krij gen. Hoe kunnen wij daaraan mee werken0 De Mozes en Aaronstraat in Amsterdam. Links de Nieuwe Kerk, rechts het voormalig stadhuis op de Dam. Getuigen Laat de kerk daartoe toch spreken, zegt ir. van der Graaf. Laat zij profe tisch getuigen en het gehele maat schappelijke leven onder de kritiek van het Woord stellen. De kerk moet gerechtigheid prediken en daar óók tekenen van oprichten in de samenleving, tekenen van het Relariff 1*1 ik Rijk van God. G. P. Puchinger. Daarin wordt ge zegd dat de gereformeerde bond een enorm reservoir van geestelijke krachten is, maar dat ze doet alsof er alleen het vraagstuk van de con fessie is en dat ze geen oog heeft voor de kerkelijke en wereldlijke samenhangen, waarin de confessie moet functioneren. Theocratie dat betekent immers ook. vanuit deze erkenning en van uit dit belijden dat God Koning is en Jezus Christus Heer, bezig-zijn met de samenleving en de staat. Maar dan wel echt bëzig-zijn, want er moet wel wat gebeuren! Mediteren, preken of lezingen hou den is onvoldoende. En dat bezig- zijn moet optimaal geschieden. Kritiek In het laatste hoofdstuk over parti cipatie brengt ir. Van der Graaf de kritiek ter sprake, die in dit opzicht op de gereformeerde bond in de hervormde kerk is uitgeoefend in een van de interviewbundels van dr. De heer Van der Graaf zit daar wat mee en breidt het adres van de kritiek uit tot de gereformeerde ge zindte. Deze heeft juist altijd, zegt hij, een duidelijke visie op en een zorg voor de samenleving gehad. De bevinding van de genade Gods bleef niet steken in de binnenka mer. De heiliging diende vanuit het individuele leven uit te stralen naar de maatschappelijke verbanden. Waarom kan dan toch terecht dit verwijt geuit worden? Want. zegt hij. een feit is, de gereformeerde gezindte staat niet in het voorste gelid wanneer het gaat om de door denking van de vragen die zich aan ons voordoen in staat en maat schappij Zijn wij dat soms verge ten in de loop der tijden of geven wij de moed op? Er is inderdaad te weinig sprake van een integrale participatie, al komt daar de laatste tijd wel enige verbetering in. Ik heb een hoofdlijn getrokken en slechts een enkel ander punt aange raakt. Het is een zeer belangrijk onderwerp waarover wij nog lang niet uitgedacht zijn. We mogen ir. Van der Graaf dankbaar zijn dat hij er ingedoken is op een wijze die de problematiek voor iedereen toegan kelijk maakt. Tot slot nog een korte opmerking over het appendix dat gaat over gezin en maatschappij. Dit bestek is te klein voor zo'n belangrijk on derwerp. Als je deze paar bladzij den leest, denk je: een aardige sa menvatting voor een reeks lezin gen: dat kan een interessante dis cussie opleveren bv. over het om gaan niet. de Schrift, de verhouding ouders en oudere kinderen, of over de emancipatie van de vrouw èn van de man. Maar misschien krij gen we daar nog eens een andere bundel over. *)Mevrouw Van Ruler, lid van het moderaraen der hervormde synode, bespreekt: "In de Mozes en Aaron straat..." door ir. J. van der Graaf. Uitg. Echo. J. van Oldcbarnevcltlaan 10. Amersfoort, 141 pag., prijs f.11.90. door A. J. Klei Mijn catechiseermeester citeerde graag het arabisch spreekwoord dat reizen een stukje van de hel is. Hij gaf daarmee te kennen, ongaarne op vakantie te gaan. Ik kon dit gezegde gemakkelijker beamen dan Sommige der kerkelijke leerstukken welke hij ons voorhield, want ook ik vertoon een zeer geringe bereidheid, me buiten de stad mijner inwoning te begeven. Het ontgaat me. welke aardigheid er in schuilt om op gezette tijden huis en haard te verlaten en elders te gaan zitten, waarbij je je boekenkast, je pick-up, je hete scheerwater en de tramhalte om de hoek inruilt voor een paar vergeelde tijdschriften, een warmwaterkraan waarvan je niet weet of-t-ie het doet. en een onduidelijke bus die maar om het uur gaat. Veel mensen leggen echter een grote reislust aan de dag en ze kunnen geestdriftig vertellen over dat grappig hotel in Tunesië, waarvan de lemen vloeren, toen 'tzo geregend had. helemaal glibberig waren. Ik luister er aandachtig naar. diep dankbaar dat ik het zelf niet heb hoeven doormaken. Nu is opvallend dat onder hen die zo gretig verre oorden opzoeken, zich nogal wat personen bevinden die in den vreemde pas het ware genot ervaren als zij daar iets ontmoeten wat net zo is als thuis Dit verschijnsel doet zich voornamelijk voorop het terrein van het voedsel en menige vaderlandse door Aldert Schipper Als je er doorheen rijdt, geef je je er geen rekenschap van dat Vlaanderen de oudste rechten in de Nederlanden heeft waar het de reformatie betreft. De eerste martelaren in de Nederlanden waren twee Vlamingen en de Antwerpse boekdrukkers komt de eer toe. de bijbel bereikbaar te hebben gemaakt voor talrijke Europeanen uit de zestiende eeuw. tot in Scandinavië toe. Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859, Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948, Westblaak 9. Rotterdam Te' 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN PostDus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 vakantieganger is opgetogener over een berg kruimige aardappelen op z'n bord dan over een berg in het landschap. Niet alleen met betrekking tot de spijze die vergaat. De man dient getrouw en naarstig ui zijn goddelijk beroep te arbeiden Zwoegen vroeger en nu. Werken is een misvorming voor me geworden. Mondiaal uitbuitingspro ces? Bijna geen enkele beroep geschikt voor een christen? Benadering vanuit de vrijheid van dc sabbath. Ontkoppeling van arbeid en inkomen. Consequenties van een ntcuw arbeidsethos. Autee us: D»s. Kee* W aavmans, Dr. Okke Jager, radioman Anne Boermans. Dl. Paul aan D|jk. Natuurlijk in VOORLOPIG In het juni-nummer staat trouwens nog veel meer! VOORLOPIG moest u toch feitelijk lezen' 26— p.j. (stud, 17.90). Uitgave: Kok/ Meinema. Verrock mij te notereft als abonnee: Het juni-nummer gratis aan mij toezenden In open envelop aan \dm. VOORLOPIG. Ant«oordno 101. Dcllt Geen postzegel. ook als geestelijk voedsel in het geding is, treffen we deze sterke hang naar het van huis uit vertrouwde aan. Wanneer iemand me ter redactie opbelt en begint met: meneer, we gaan op vakantie behoef ik niet bevreesd te zijn dat men mij begeert als medereiziger, want ik weet al wat er komt. De vraag namelijk of er in het land dat reisdoel vormt, ook gewone hollandse kerkdiensten zijn Onlangs had het weekbulletin van het hervormd persbureau, waar ze blijkbaar ook benaderd worden door kerkende vakantiegangers, een artikeltje hierover. Daarin werden eerst degenen die alleen maar informeren naar kerkdiensten in het algemeen, streng aangepakt. Ze kregen te horen: .Wie-het architectonisch interessante gebouw weet te vmden. kan op eigen initiatief ook meer aan de weet komen over het gebruik ervan". Met andere woorden: zoek het zelf maar uit en zit mij niet aan m'n kop te zaniken. En zij die verlangen naar een dienst in eigen taal en naar eigen snit. en daarmee toch de hervormde vaan overal op aarde hoog willen houden, werden eveneens koeltjes bejegend. Ze kunnen thuisblijven Dit laatste advies gaat eraan voorbij dat in de rechterhoek van de kerk reisclubs als paddestoelen uit de grond schieten, die adverteren met een dominee als reisleider. Zo'n man mag voor niks mee, hoeft ook geen bezienswaardigheden aan te wijzen, maar levert des zondags waar ook ter wereld een preek van de gewenste kleur van thuis. Het evangelie is een licht op ons pad. dat wel. maar ik wou toch wel doorgeven wat ds. H van der Schaaf in het nieuwe jaarboekje van de christelijke gereformeerde Kerken in zijn jaaroverzicht hierover opmerkt: ..Tenslotte memoreren we, dat verschillende reisbureau's en -verenigingen uit de kring van onze predikanten reisleiders aantrokken. Ongetwijfeld zal naast de te bieden geestelijke verzorging de commercie een grote rol spelen!" Nieuwe boeken Ds W van Gorsel EEN GOD VAN EEUWIG HEIL 80 blz 8,90 Meditaties over de heilsfeiten Persoonlek gerichte kanttekeningen, opvallend door diepgang en dui delijkheid Ir J van der Graat TE MIDDEN VAN TIJDGENOTEN EN GEESTVERWANTEN 168 blz 17,50. Aspecten van godsdienstig leven m deze tijd De auteur wedt tijdgenoten en geestverwanten mate riaal tot bezmmng inzake de eigentijdse geestelij ke vragen en verschijnselen Sipke van der Land WAT BEZIELT ZE HET NIEUWE BOEK OVER SEKTEN GeiH 120 blz., 12,50. Een boeiende bespreking van diverse sekten, o a Unified Family. Hare Krishna Beweging. Soeti Beweging. Mormomen. Jehova's Geluigcn Mr H Schelhaas EEN EN AL OOR! 64 blz 7,90. Wat doen we met de kmdernevendienst' Uit gangspunten en praktische tips voor leiders)sters) van kmdernevendiensten voor dominees, kerkera- den enz Een erg handig boekie Dr Comefcs P van Andei LAAT ONS NU VROLUK ZINGEN! 96 blz f 10.90. Leven en werken van Paul Gerhardt (1607-1676) Hi| behoort lot de betangnikste dichters van kerkliederen in het Duitse taalgebied In het Lied boek zi|0 13 liederen van hem opgenomen Verkrijgbaar in de boekhandel 0^53] KOK KAMPEN De geschiedenis van het protestan tisme m Vlaanderen is opnieuw opge tekend door de bejaarde en eerbied waardige voorman van het protes tantisme in België, ds. E. Pichal. Zijn boek is toch een beetje teleurstel lend. Ds. Pichal legt grote nadruk op de tijd van de reformatie, waarover hij omstandig vertelt. Hij doet dat op een wat wijdlopige manier, komtr nogal eens op zijpaden, maar blijft daarbij onderhoudend en boeiend. Ds. Pichal heeft een anekdotische verteltrant en verrijkt de lezer met heel wat vermakelijke details. Naarmate ds. Pichal in zijn relaas vordert wordt het verhaal be kender. Zo vertelt hij over de reactie van de Belgische protestanten in de tijd na de Franse revolutie op de mislukte samensmelting met Noord- Nederland- Als hij in België vertoef de. bezocht koning Willem I de pro testantse kerken en de protestanten beleefden deze periode als een nieuw begin. Zo schreef de gemeente in Ver- viers: ..Het zo rampzalige en langdu rige tijdperk van de onverdraag zaamheid (was» eindelijk afgesloten. Sinds dat ogenblik heeft de herstelde gemeente hare rustige opmars voort gezet met langzame, maar blijvende vorderingen". Of de kerken dat nu wilden of niet, ze zijn betrokken geraakt bij de oorlog in Angola. Dat kwam doordat de rooms-katholieke kerk lange tijd leunde op en steun gaf aan het Portugese koloniale systeem. De andere kerken hinkten op twee gedachten. Van het kolonialisme ver wachtten zij weinig goeds, maar om dat zij afkomstig waren uit het Wes ten (bv. Amerika) moesten zij toch ook iets in zichzelf overwinnen alvo rens de Angolese onafhankelijkheid onder een links georiënteerde man als Agostino Neto te kunnen aan vaarden. De kerken in het buitenland hebben soortgelijke aarzelingen moe ten overwinnen. In Nederland heeft een groepje ..Komitee Kerken voor Angola" genaamd, zich nogal druk gemaakt voor deze aanvaarding. De Horstink in Amersfoort heeft een documentatie samengesteld, waarin deze kerkelijke verwerking nog eens uitgebreid is vastgelegd. Hoe snel verouderen de dingen. In december van het vorig jaar pleitte onze krant OP GROND WOORD ijk en 30 oen ro-t esl eli Liefde en trouw moeten je niet verlaten! Hang ze om je hals. schrijf ze op de tafel van je hart. dan zal je genegenheid en guiAoli krijgen in de ogen van God en mensen. (Spreuken 3,3,4) len De vorm van de spreuken die in d nei hoofdstuk geschreven staan is t< 0 i kens dezelfde. In het eerste gedeel ot is telkens sprake van iets dat gedai no( moet worden, waarop dan een soo 27 belofte volgt. Als het ergens in h<ieg leven op aan komt, dan is het liefc oei en trouw. Liefde is in wezen verboi enl denheid met God en de mensen. Zo ra; der liefde valt het leven uit elkai verpulvert het in een immens aanti tegenstrijdige verlangens en beget te. Liefde is het hoofdgebod en 1 gebinte van een mensenleven. Liel verloren, al verloren. Trouw is blijven bij die verbondenheid. H advies luidt: om je hals hangen, da ev kunnen ze niet weg. Als de tekst v een verbond of een verdrag op tafel van je hart schrijven! Dichterbf°n kan niet. Het is daarmee een stuk va|aai je leven geworden. Je leven zelf. hebben hier te maken met ee grondwoord voor alle mensenbee x staan. Alleen zo staat het er goetf" voor en kan het op weg gaan. D belofte doet denken aan het wat en toenemen van Jezus „in gen; bij God en de mensen." Zo heeft H in dit verband gestaan. De zoon d mensen. Zo ontmoet je genegenhi verbondenheid en gunst. Het levij met de medemens gaat open en C toekomst tegemoet. CREDO Neem vóór uw vakantie nog een abonnement! Schitterende uitgave! Positief. Evenwich- tig Thema juninummer: westerse oosterse mystiek -:P: do on aa tei Uit de inhoud: Dr. B. van Oeveren: Protestantse mystiek. Ds. M.P. van Dijk: De vraag naar mystiek. Di Drs. A. Schouten: Ondernemingsraad - personeelsraad (actueel!) Dr. R. Kranenberg: Geestverruimende Je In deze eeuw kwam het protestan tisme in België wederom tot grote bloei. Het is missionair van karakter, hetgeen blijkt uit de grote inspannin gen, die de kerk van België op de zendingsvelden heeft geleverd. Voor aan stonden de mensen van de zen ding bij de bestrijding van de slaven handel in de Kongo cn Ruanda en de kerk heeft het eigen land ook steeds als zendingsveld bewerkt. Hierbij heeft de Belgische kerk vaak steun uit het buitenland ontvangen, waar door het Belgische protestantisme soms wel eens een beetje te veel de indruk gaf dat het geïmporteerd was. Dat deze indruk vals is heeft ds. Pichal met zijn boek ondubbelzinnig beschreven. Het is te hopen dat hij nog eens gelegenheid vindt om een boek te schrijven over de hedendaag se geschiedenis van het Belgische protestantisme, want in deze eeuw heeft het protestantisme in België in zijn relatie tot het rooms- katholicisme opnieuw een rijpheid bereikt, waardoor het voor Noord- Nederland tot een voorbeeld zou kun nen zijn. De Geschiedenis van het protes tantisme in Vlaanderen. 235 pagi na's. prijs 24,90. uitgave Standaard. Amsterdam-Antwerpen. KRONIEK: De V.U. en het communisme Dialooggemeente BIJBELSCHETS: 2 Korinthe. Abonnementsprijs f 22.- per jaar nummers) 40 pagina's per numnj Studentenabonnement: f 16.- Opgavij voor een abonnement/proefnummer k u zonder postzegel sturen naar Ermek),j] antwoordnummer 34. U kunt ook bellen: 03417-1542. nog voorzichtig voor de erkenning van de MPLA. de volksbeweging voor de bevrijding van Angola. Wij heb ben het later met dit commentaar zelfs nog moeilijk gehad. Intussen worden op dit moment al de huurlin gen berecht, die toen nog tegen de MPLA vochten. De oorlog is voorbij. De oude vijanden van de MPLA bie den hun samenwerking aan. Toch is Angola nog maar een begin. Straks komt onherroepelijk Rhodesië aan de orde. Welke rol spelen de kerken daar? En in Namibië? Zullen de ker ken in staat zijn bij te dragen tot een zoveel mogelijk geweldloze machts overname? Misschien vormt het ver leden een les voor de toekomst. Zwart op Wit, de politieke situatie van Angola cn de houding van de kerken, uitgave De Horstink, Amersfoort, prijs ƒ8.-. NED. HERV. KERK Beroepen te Finsterwolde: K. B. du Pon kand. te Woudenberg; te Gies- sen-Nieuwkerk: F. v. d. Sluis te Nieuw Beijerland; te Amsterdam- Watergraafsmeer: A. N. Doornhein te Markelo. Aangenomen naar streekgemeente Oudemijnstreek: L. C. Vogelaar (geest. veiz. verpleeghuis Het Zonne huis te Zuidhorn), wonende te Grijpskerk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal, Hilversum, Amsterdam-C, Zwijndrecht en Meeu wen; J. J. van Eckeveld, kand. te Scherpenzeel. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Gouda: A. van Straalen, kand. te 's-Gravenzande. GEREF. KERKEN (vrijg.; B V.) Beroepen te Vlaardingen: R. Brand* kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN AANGENOMEN naar Zwijndrecht A.C.Scherpenisse te Scheveningen. Ds. G. A. A. Chappon In een kerkdienst in de Pieterskerl te Utrecht neemt Ds. G. A. A. Chap-f- pon (66) morgenmiddag afscheid \i de Waalse gemeente van Utrecht tevens van Nederland. Hij gaat f emeritaat en keert in verband daar- mee terug naar Frankrijk. Sind» 1 1968 stond hij in Utrecht. Daarvoor was hij predikant te Argenteuil f Frankrijk. De laatste zes jaar was hij tevens president van de „commissie tot de zaken" (het bestuur) van de Eglises Wallonnes in ons land. zijn nog steeds zestien waalse ge meenten in ons land, allen in grote steden, met samen ruim drie duizend zielen. Zij gebruiken de Franse taal en betrekken hun predi- kanten ook meestal uit Frankrijk Sinds 1816 maken zij deel uit van de Nederlandse hervormde kerk. waar- van zij thans de 54e classis vormen 1 De eerste Waalse gemeenten werdenp in 1574 en volgende jaren gestich door vluchtelingen uit de zuidelijk Nederlanden. In de zeventiende en a achttiende eeuw kwamen daar vefcr1 hugenoten uit Frankrijk bij. zodat op het hoogtepunt (omstreeks het jaar 1700) 82 waalse gemeenten inf* ons land waren. d van -j hten t met J

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2