Strikt uitgavenbeleid moet }énprocentsnorm aanvullen p Wit voor zomer 1976 Kerken protesteren tegen per-besluit Bisschoppen willen de hogeschool in Tilburg katholiek houden Imbuigen voor het te laat is Artsen wegens mislukte abortus voor de rechter Jongen zwaar gewond bij viaduct gevonden Prof. Nagel: huurlingen in Angola kregen eerlijk proces irfÉRDAG 19 JUNI 1976 BINNENLAND - MODE TROUW/KWARTET 11 r prof. dr. A. J. Vermaat de afgelopen weken heeft de regering via een aantal nota's ngegeven welk beleid zij wil gaan voeren ter bestrijding van fkloosheid en inflatie. In een drietal artikelen zal ik in kort Stek de hoofdlijnen van dit voorgenomen beleid becommenta- ren. In dit eerste artikel komt vooral de zogenaamde één- pcentsnorm van Duisenberg aan de orde. rct na de tweede wereldoorlog ift heel Nederland een opbouwbe- 1 gevoerd. Het herstel van de fkgelegenheid en het externe pwicht was de eerste opgave. In joop van de jaren vijftig werd dit |1 bereikt en werd de wel- jrtsgroei de leidende doelstelling. dit werd een succes. De particu- inkomens stegen wondersnel, t de collectieve sector kwam in temende mate aan haar trekken. pr in het begin van de jaren zeven- fcwamen snel donkere wolken op- ADVERTENTIE TVOORAL EEN ONVERWACHT |[.CADEAU GEEFT PLEZIER )c vlidzömernachtzon -langer N ZWEDEN GEKREEERD N GOUD OP ZILVER VER VAARDIGD •EN BLIJVENDE UITING /AN LIEFDE In een strikt beperkte editie litgegeven ^sluitingsdatum: !5 juni 1976, middernacht Onze Zweedse traditie van het Midzomernachtfeest gaat terug !ot de tijd van de Vikings - ten eerbetoon aan de zon, gewijd aan geliefden. Onze mdere traditie is die van het creëren van mooie, elegante juwelen. Wij van Franklin vlint AB in Stockholm hebben beide tradities nu gekombineerd to De Midzomemachtton Hanger ifreëerd in 24 karaat goud op •ling zilver. Het ontwerp •wijst naar onze Midzomer- -htdromen: de stralende ddernachtzon en de bloemen e jonge meisjes plukken om nder hun kussen te leggen )dat ze van hun aanstaande an dromen. Het is een prach- juweel geworden, met een licht mat reliëf dat afsteekt tegen een als een zon glanzende fchtergron'd. De Midzomernachtzon Hanger van 39 mm (23 gram) is een leel geschikt cadeau om uit ietde te geven - het is immers vooral het niet verwachte cadeau dat ontvanger en gever rovecl genoegen schenkt. Bin nenkort zal Franklin Mint AB deze hanger, de eerste uit haar jeschiedenis, in een strikt perkte editie uitgeven. Per iteller zal niet meer dan één langer verkrijgbaar zijn, die Itrikt op bestelling zal worden :leverd. Dé prijs van f 150,--, inklusief goud op zilveren ker ing van 60 cm, hoeft u nu nog liet te betalen; wij sturen u hiervoor een akseptgirokaart. E)f uiterste besteldatum is 25 juni 976. Op die dag dient nu (Stelling uiterlijk door de PTT te lijn afgestempeld. Doorvirdt jy mm. op naregnmtti ujgtbeeU. 24 lurjut ffm J oj) Helling zilver ma bijpuuenJe gm/J op zih eren letting iun 0II iw. Teken deze coupon als u de hanger Bn wilt schaffen en geef hieronder Sn of u al een klantennummer van Tanklm Mint Nederland hebt. uw order aan Franklin Mint IB, p/a Franklin Mint Nederland IV, Amsteldijk 166. Amsterdam 010 - Antwoordnummer 7816 in en enveloppe zonder postzegel. Ik heb een klantennummcr lanrln-ki-rum.- Ittum •aam Htes laats zetten. De werkgelegenheid begon af te brokkelen en dit proces kwam in een stroomversnelling na de recente wereldrecessie. De inflatie bleef voortduren, zeker na verveelvoudi ging van de olieprijzen. Elke regering van welke snit ook wordt in zo'n situatie voor de pijnlijke vraag ge steld: hoe verder? Vooruitzichten Vooruitzichten bij ongewijzigd beleid zijn zwart. Op een sterke im puls van de wereldhandel behoeft niet te worden gerekend. De econo mische groei zou dan afnemen, de inflatie blijven voortduren en de werkloosheid zou nog aanzienlijk toenemen. Dit weinig aanlokkelijke beeld was reeds bekend, toen vorig jaar de miljoenennota 1976 werd ge presenteerd. Vandaar dat de regering daarin een ombuigingsplan aankondigde, de zo genaamde een-procents-norm voor de collectieve sector. Hierbij is dus sprake van enig gewijzigd be leid. want de sterke groei van over heidsuitgaven en overdrachts inkomens wordt verminderd. Neemt men deze wijziging in de prognose op, dan valt er wel enige verbetering te constateren. De groei komt dan te liggen op circa drie procent per jaar. De structurele werkloosheid wordt met de helft verminderd. De inflatie kan beperkt worden tot zes a zeven procent en de private inkomens be hoeven niet meer te dalen. De regering is met een dergelijk re sultaat nog niet tevreden, en terecht. Zij meent dat de werkgelegenheid verder versterkt moet worden, niet alleen terwille van de resterende dui zenden werklozen, maar ook vanwe ge de ontwikkelingslijnen na 1980. Door de te lage bedrijfsinvesteringen van vóór 1980 zal later immers de groei toch weer afnemen, terwijl juist in die periode gerekend moet worden met een groter (demografisch) aan bod van werkenden en een uitputting van de aardgasreserves. Daarom meent de regering dat naast de één-procent-operatie nog verdere maatregelen moeten worden geno men ter stimulering van de bedrijfs investeringen. Eén-procentsoperatie In de afgelopen decennia Werd Ne derland steeds geconfronteerd met korte perioden van werkloosheid, veroorzaakt door een tekortschieten Van de totale bestedingen. Het be strijden hiervan door middel van de opvoering van collectieve en private bestedingen was in het algemeen niet moeilijk en voor politici zelfs een dankbare taak. Nu kennen wij in ons land ook een ander type van werkloosheid, de zo genaamde structurele werkloosheid. Prof. dr. A. J. Vermaat Twee van de voornaamste oorzaken zijn de volgende. In de eerste plaats zijn de loonkosten van de produktie dermate snel gestegen, dat gezien de internationale concurrentiepositie (waarbij de dure gulden ten gevolge van het rijke aardgas mede een rol speelt) een volledige doorberekening in de prijzen niet is gelukt. Dit leidt na enige tijd tot stillegging en afsto ting van produktiecapaciteit. In de tweede plaats is de inkomensverde ling in de afgelopen jaren nogal een zijdig gewijzigd. De overheid en de niet-actieven hebben een groter aan deel verkregen. De actieven hebben hun aandeel behouden, zodat de be drijfswinsten sterk zijn teruggelopen. Vooral in de laatste twee jaren is dit aanzienlijk geweest. De rentabiliteit is op een dieptepunt beland. De nei ging tot investeren is nagenoeg ver dwenen. De financiële weerstand is sterk verzwakt door de te geringe groei van het eigen vermogen. Wil men deze ontwikkeling ombui gen, dan ligt het voor de hand, ten eerste: dé stijging van de loonkosten (inclusief sociale premies) te beper ken en ten tweede de groei van de collectieve sector af te remmen. Dit laatste beoogt de één- procentoperatie, namelijk een kleine re groei van de collectieve sector met één punt van het nationale inkomen per jaar in plaats van de huidige 1,75 punten. r* Hierdoor hoopt men de bedrijfswin sten weer te kunnen laten stijgen tot een wat meer normaal peil. De ar beidsinkomens moeten dan uiter aard in de hand gehouden kunnen worden om deze ruimte niet weer te laten verdwijnen. Met name als de conjuncturele werkloosheid weer gaat teruglopen ten gevolge van enig herstel van de wereldhandel wordt het moeilijk de lonen in de hand te houden. Aanvullende stimuleringen De één-procent-operatie beoogt een deel van de jaarlijkse groei te laten toevloeien naar de bedrijfswinsten door de trend in de personele en materiële overheidsuitgaven en voor al de uitgaven voor de sociale zeker heid wat naar beneden bij te buigen. Vèn onze onderwijsredactie TILBURG De Nederlandse bisschoppen willen de katholieke signatuur van de hogeschool te Tilburg behouden. In het benoe mingsbeleid laat de bisschoppenconferentie (die de benoemingen moet bekrachtigen) zich nog altijd leiden door een voorkeur voor roomskatholieke kandidaten. Dit heeft de bisschop van Breda, mgr. Ernst, gezegd in een gesprek met het Tilburgse Hogeschoolblad. Bisschop Ernst reageert op het rap port van een werkgroep aan de ho- Van een verslaggever AMSTERDAM Twee Amsterdam se artsen die begin deze maand door het medisch tuchtcollege voor zes maanden als arts zijn geschorst, zul len op 22. 23 en 24 juni voor dezelfde zaak voor de rechtbank in Amster dam moeten verschijnen. De artsen waren verbonden aan de inmiddels gesloten abortuskliniek I Sarphati-huis in Amsterdam. In deze I kliniek werd op 9 mei '74 een 37- J jarige Belgische vrouw uit Turnhout I (moeder van vijf kinderen), die meer I tten drie maanden zwanger Was ge- aborteerd De vrouw overleed nog diezelfde dag in het Weesperpleinzie- I kenhuis aan inwendige bloedingen. Het effect op de werkgelegenheid kan op korte termijn gezien de belabberde uitgangs-situatie voor het bedrijfsleven zeker niet specta culair zijn. Op korte termijn zullen de bedrijfsinvesteringen niet veel toene men. Het beste effect is nog het voor komen van een verder verlies aan arbeidsplaatsen. Dit is een essentiële zaak, maar politiek-psychologisch moeilijk aan de man te brengen. Teneinde de investeringen en daarmee ook de werkgelegenheid wat sneller op te peppen, worden nog enige aanvullende maatregelen aan gekondigd. Naast specifieke maatre gelen voor sectoren en regio's gaat het hierbij vooral om twee elemen ten. In de eerste plaats is er sprake van een algemene investeringspre mieregeling met een jaarlijkse fondsvorming van ruim twee miljard gulden. In de tweede plaats is sprake van de mogelijkheid van een aanvul lende subsidiëring van loonkosten welke in 1978 een omvang van ruim één miljard gulden kan hebben bereikt. Verder bijbuigen Mijn eigenlijke commentaar wil ik beginnen met het betuigen van adhe sie aan de gekozen doelstellingen en aan het plan om een keer te brengen in de desolate ontwikkeling van de werkloosheid. Vervolgens stel ik de vraag, of de aangegeven weg vol doende snel en intensief bewandeld wordt. Op dit punt koester ik sterke twijfel. Ik zal mij voorzichtig uitdruk ken om niet op één hoop geveegd te worden met de oppositie, die „veel te laat en veel te weinig" zal blijven roepen. Overigens is „te laat" niet ver bezij den de waarheid, want voor de be strijding van de structurele werk loosheid is 1976 voor wat betreft de collectieve sector een welhaast ver loren jaar. Het min-of-meer aanvaar den van een tegenvaller van twee miljard gulden - zoals de voor jaarsnota te kennen geeft - is een misser. Het geeft in ieder geval aan. dat het mikken op een norm als de één-procent bijvoorbeeld perse aan gevuld moet worden met een zeer voorzichtig en stringent uitgavenbe leid. Tegenvallers komen immers va ker voor dan (echte) meevallers. Jackjes van gefinished katoen (20,op witte t-shirts met opdruk (18,Overalls met kleurige biesjes afgezet kos ten 85,—, C&A. Jurken.en tunieken met zijsplitten en aangeknipte of wijde mouwen staan uitstekend op witte rechte broeken. Witteveen. De mode heeft wit herontdekt deze zomer. Een wandeling door de stad, langs de terrasjes en de etalages levert hoog zomerse taferelen van mannen in witte pakken en opval lend veel vrouwen in het wit. Wit flatteert de meeste mensen, al den ken ze tvaak van niet. Een beetje bruin wordt door wit extra geaccen tueerd. Wit is feestelijk. Wit is voor alle leeftijden. Witte katoen is heerlijk koel om te dragen en makkelijk in het onderhoud. Bij echt warm weer ziet zelfs een donker gedessineerde jurk er snel smoezelig en gekreukt uit, dus het argument van dan moet je zo vaak wassen," geldt heus niet alleen voor wit. De stoffen worden steeds perfecter, vragen nauwelijks enig strijkwerk. Vaak is het een kwestie van 's avonds een sopje en de volgende ochtend kan het witte pak weer aan. Wit is uitstekend te combi neren. hetzij met pasteltinten, hetzij met donkere en felle kleuren zoals zwart, marine en rood. Wie wit kiest voor een romantische feestjurk, een makkelijk zonne- jurkje, een spijkerbroek of een bla zer voor het werk: je voelt je net even anders in het wit. Van flinterdunne India katoen drie hoog zomerse modellen van Foxy Fashion, rond de honderd gulden. geschool, cue eveneens vóór handha ving van bet katholieke karakter had gepleit. Enkele jaren geleden was er in Til burg sprake van dat men de katholie ke signatuur wel wilde inruilen tegen de status van rijksinstelling. Vooral wanneer de hogeschool universiteit zou worden (al dan niet in combinatie met de hogeschool te Eindhoven), zou dit voor de hand liggen. Het tij lijkt nu gekeerd. Bisschop Ernst kondigt aan dat de bisschop penconferentie te zijper tijd een offi cieel standpunt zal innemen over de positie van de katholieke hogeschool. Uit zijn woorden mag worden afge leid c^at dit erop neer komt dat de hogeschool katholiek is en blijft. LcicrtijJ J - 4 u et tl/ TA Rht lyjö, Krjnlilin Mint Ab Aan de beide artsen is nu het plegen van abortus zonder voldoende me dische indicatie ten laste gelegd. Verder het veroorzaken van dood door schuld, subsidiair zwaar licha melijk letsel, de dood ten gevolge hebbend. Van een verslaggever ARNHEM De achttienjarige J.H. uit het Westduitse Emmerik is gis teren zwaargewond gevonden bij een viaduct in de Kempenbergerweg in Arnhem. Volgens de politie moet hij van het viaduct gevallen zijn. Onder zocht werd gisteren nog of er van mLsdrijf sprake is. De jongeman is met schedelletsel in een ziekenhuis opgenomen. Pessimistisch Pessimistisch ben ik over de één procent-norm. Het ziet er niet naar uit dat de actieven zich vier jaar lang op de nullijn laten zetten. Evenmin is het erg waarschijnlijk dat op korte termijn de /groei van 3,75 prcent per jaar zal worden gehaald (resp. de opgeloepn achterstand zal worden goedgemaakt). Wil men in deze situ atie toch de werkgelegen- heidsdoelstelling handhaven, dan lijkt mij een verder bijbuigen nood zakelijk. Afhankelijk van de resulterende groei zal de financiële norm in de periode 1977-1980 moeten liggen in de marge 0,5 tot 0,7 punten. Ik besef heel goed welke haast onoverkome lijke bezuinigingsproblemen dit op levert, zeker voor een kabinet van de huidige snit na de eertijdse politieke uitspraken. Op de vraag of zo'n extra bijbuiging politiek wel haalbaar is, kom ik in mijn tweede artikel terug. Andere bezwaren Ik wil dit eerste commentaar beslui ten met een tweetal andere kritie ken. In de eerste plaats staat en valt het nieuwe beleid met de uitkomst van de wissel die men trekt op de monetaire politiek. Het totale finan cieringstekort is historisch gezien to renhoog. De creatie van nieuwe li quiditeiten door de te verwachten monetaire financiering en de over schotten op de lopende rekening leidt tot een risico, welke ik persoon lijk nie* .ou willen aanvaarden. De kans op een mislukking van het be leid ten gevolge van extra inflatie en daardoor een verslechterde ex portpositie nopen tot vermindering van net overheidstekort in de eerste jaren. Ook deze beschouwing leidt tot dezelfde conclusie als hiervoor, namelijk een verdere bijbuiging van het beleid. In de tweede plaats nog een com mentaar met betrekking tot de aan vullende financiële plannen ter sti mulering van de bedrijfsinvesterin gen door middel van een algemene investeringspremie. Voor zover het hierbij (gedeeltelijk en in eerste in stantie) gaat om een extra financiële injectie Is het beoogde effect moge lijk. Na het omzetten van bestaande fis cale faciliteiten, als de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek in een nieuwe investeringspremie, zal een veel geringer effect hebben omdat hierdoor in feite eerst voor elk bedrijf de vennootschapsbelasting verhoogd wordt en slechts voor de facto investerende bedrijven wordt verlaagd. Men moet oppassen dat zulk een systeemverandering - en dit geldt eveneens voor de aangekondig de Hofstra-studie over het fiscale winstbegrip - niet leidt tot proble men voor de tamelijk marginale be drijven. Anders gezegd, men zou zich nog eens moeten buigen over de vraag of enig gedifferentieerd tarief in de ven nootschapsbelasting ten faveure van de kleine ondernemingen wenselijk zou zijn. Dit is het eerste van een serie van drie beschouwingen van de hand van prof. dr. A. J. Vermaat. hoogeleraar in de economische politiek aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Deze ideale basis kleren komen van Lampe/Haags Modehuis. Zowel de ka- Voor een zomers feest of een bruiloft, super romantische katoenen jurken met toenen blazer als de broekrok kosten veel kant, stiksels en ruches van Laura Ashley. Beiden honderd dertig gulden. rond de negenenvijftig gulden. Commissie vroeg doodstraf niet uit te voeren Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse criminoloog prof. mr. W. H. Nagel meent dat de dertien huurlingen uit Engeland en de Verenigde Staten, die momenteel in Angola terecht staan voor hun daden tijdens de afgelopen oorlog, een eerlijk proces hebben gehad. Nagel was lid van een commissie van vertegenwoordigers uit 37 landen, die op uitnodiging van de Angolese rege ring het proces de afgelopen veertien dagen heeft bijgewoond. Tegen alle huurlingen is de doodstraf geëist, het vonnis is echter nog niet bekend. De commissie heeft er bij de Angolese justitie op aangedrongen de dood straffen, zo die worden opgelegd, niet tot uitvoering te brengen. Volgens Nagel hebben ook niet alle huurlingen zich aan dezelfde misdrij ven schuldig gemaakt. Sommigen van hen hebben inderdaad op grote schaal gemoord, maar anderen heb ben volgens hem nog geen schot gelost. Volgens Nagel zou het vonnis tegen de huurlingen positief beinvloed kun nen worden indien met name de Brit se regering nu ernst gaat maken met het verbod voor Britse onderdanen in vreemde krijgsdienst te treden. Uit de verhoren in Angola is gebleken dat de Britse autoriteiten de werving en het vertrek van de huurlingen naar Angola geen strobreed in de weg hebben gelegd. Integendeel, de Brit se politie heeft zelfs meegeholpen huurlingen te beschermen tegen journalisten en bij het vertrek uit Groot-Brittannië was het zelfs niet nodig dat ze hun paspoort lieten zien. De Angolese regering zou met name willen dat de Britse autoriteiten een einde maken aan de ronselaarsactivi teiten van de Engelsman Banks. De ze heeft voor de strijd in Angola tegen de linkse bevrijdingsbeweging MPLA een kleine driehonderd Britse ex-militairen in zijn land aangewor ven. Banks zou nu ook een rol spelen in de werving van huurlingen die voor het blanke minderheidsregiem in Rhodesië zouden moeten gaan vechten. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De kerkeraden van de greformeerde kerk in Amsterdam en Oegstgeest/Akersloot hebben in brieven aan de generale synode protest aangetekend tegen het besluit van de synode, de aanbeveling van het speciale fonds van het we reldraadprogramma tot strijd tegen rassenwaan op te schorten. De gereformeerde kerk te Amster dam zegt dat zij het besluit als een schok heeft ervaren en doet een drin gend beroep op de synode haar be sluit te herzien. De kerkeraad meent dat juist de financiële steun aan het anti-racisme fonds door de onder drukten in de derde wereld en in het bijzonder door de zwarte meerder heid in Zuid-Afrika, gezien wordt als een bewijs van daadwerkelijke soli dariteit met hun zaak; Zij vindt dat de synode is gezwicht voor de dreigementen (om alle ban den te verbreken) van de „blanke" NG-kerk. die harerzijds van harte in stemt met de apartheidspolitiek van de Zuidafrlkaanse regering, althans daartegen niet ten principale in gaat; De Amsterdamse kerkeraad vindt dat de synode door haar beslissing in feite tegen haar wens in morele ruggesteun verleent aan een rassen- beleid, dat de synode in hetzelfde besluit van 26 mei J.l. terecht ver werpt. ..Een kerk. die terecht wel be lijdt. maar terugdeinst voor de conse quenties, ontneemt in ernstige mate de kracht aan haar goede boodschap", besluiten de Amster dammers. Steek De kerkeraad van Oegstgeest zegt in haar brief dat het synodebesluit, al was het niet zo bedoeld, bij voor- en tegenstanders van de apartheid over gekomen is als een keuze ten gunste van dit systeem. „Onze zwarte broe ders en zusters in Zuid-Afrika voelen zich in de steek gelaten. De blanke christenen voelen zich gesteund in hun ideologie. Wanneer deze gevoe lens overgaan enerzijds in wanhoop en anderzijds in nog grotere zelfver zekerdheid, dan is het niet on denkbaar dat de fatale botsing tus sen de volken van Zuid-Afrika door Uw besluit eer verhaast dan ver traagd is. Dan zoudt U het tegendeel bereikt hebben van hetgeen U be doelde',, aldus de kerkeraad. Zij doet een beroep op de synode haar besluit te vervangen voor een ondubbelzinnige keus voor het pro gramma tot strijd tegen rassenwaan. De kerkeraad kondigt aan dat zij een storting doet op de girorekening van het speciale fonds.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11