Jyrische president joch naar Frankrijk compromis van :)ude betekenis ontdaan Habitat boekte toch resultaat Onlusten in Z.-Afrika Kans op grote oorlog stijgt w esciPRI somber door verspreiding van wapens TI Royal Nederland Italië schort onderzoek naar Lockheed op Italiaanse verkiezingen Socialistenleiders West-Europa over Argentinië bezorgd DAG 18 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 4danks grote problemen in Libanon Durj J w IIJS (UPI, Reuter) De Syrische president Hafez Assad is gistermiddag bronnen aan zjjn reen edaags bezoek aan Frankrijk. In Parijs werd Assad verwelkomd door president Giscard :rblj staing. Aangenomen wordt dat beide staatshoofden vooral zullen praten over de toestand in fier anon. Giscard zal waarschijnlijk steun zoeken voor het Franse plan om een ronde-tafel- ;n. i iferentie over de Libane°ö kwestie te houden in Parijs, vrij j- weging." Deze scherpe veroordeling van Khaddaffi komt op een moment dat de Libische premier Jalloed nog bezig is met zijn bemiddelingspogin gen tussen de regering van Syrië en Palestijnse en linkse fracties in Libanon. Zijn begroeting zei de Franse pre- •nt het zeer te waarderen dat As- was gekomen ondanks de giote il o iijjkheden in Libanon. Door de :nsc sche betrokkenheid in Libanon )eh< het begin deze week nog onzeker K'üssad wel naar Parijs kon gaan. bin iS de eerste keer dat de Syrische iident een belangrijk westers land )e a oekt. Het Franse dagblad Le Mon- eei suggereerde gisteren dat Assad 'uw jaan is om de wereld te laten zien hij de situatie goed in de hand cenift. vai uur positie Parijs wordt zeer veel waarde toe end aan het bezoek van Assad, nee de Syriër nog niet eerder zijn erij tiek in Libanon aan een westerse 110 'dng heeft uitgelegd. De Ara bic I he oppositie tegen het Syrische var taire ingrijpen in Libanon is zeer j v >t. De Libische leider Khaddaffi zal mde het Syrische optreden giste- 50gr „nationaal hoogverraad". Hij kan rschuwde dat de Arabieren niet ;r g|inen zwijgen als „Syrië zijn eigen cjerl len tracht te bereiken ten koste de Palestijnse zaak en door uit- iing van de Palestijnse verzetsbe- De Palestijnse leider Jasser Arafat kwam op zijn reis langs Arabische landen gisteren in Bahrein aan. Ara fat probeert bij de Arabieren steun te vinden voor het Palestijnse standpunt in Libanon. Koning Cha- led van Saoedi-Arabië, één van de Arabische leiders met wie Arafat de ze week heeft gesproken, heeft giste ren een brief bij de Syrische regering laten bezorgen. De brief werd door de Saoedi- Arabische minister Massoed aan de Syrische president Assad overhan digd, vlak voordat deze laatste naar Parijs vertrok. In Damascus en Pa rijs wordt aangenomen dat deze brief over de kwestie-Libanon gaat, maar over de inhoud is niets meege deeld. Gezien het enorme verzet tegen het ingrijpen van Syrië wordt Assads trip naar Parijs wel een beetje als een gok gezien. Hij moet rekening houden met de mogelijkheid dat de oppositie ook in zfijn eigen land kan oplaaien. Nu hij in de Arabische wereld nogal geïsoleerd is komen te staan zal hij echter aan de andere kant behoefte hebben aan enig vertoon in Parijs. Frankrijk zelf heeft de afgelopen weken zijn betrokkenheid bij Liba non vele malen onderstreept. Zowel Libanon en Syrië hebben lange tijd onder Frans protectoraat gestaan. Er werd gisteren ook weer gespecu leerd over de moipelijkheid Franse troepen naar Libaiaon te sturen. De Franse regering is' daartoe bereid, echter alleen als de Libanese presi dent daarom vraagiL Dit laatste lijkt wat waarschijnlijker geworden door een verklaring van de nieuwe Liba nese minister van buitenlandse za ken, Camille Chamoen. Deze woensdag benoemde minister zei naar aanleiding van de moord op de Amerikaanse ambaissadeur in Liba non, dat er grotere 'buitenlandse in menging nodig is. Chamoen, oud premier en tot woensdag minister van binnenlandse zaJcen, is één van de belangrijkste rechtse christelijke leiders. Hij zal daarom met meer inmenging niet direct, aan Arabische troepen hebben gedacht. Ondanks politieke ruzies door Wim Jansen VANCOUVER Door ernstige politieke tegenstellingen en een niet feilloze organisatie is de Habitat-conferentie in Canada wat onbevredigend geëindigd. Toch is deze omvangrijke conferentie van de Verenigde Naties over „menselijke nederzettingen" geen totale mislukking geworden. In de Nederlandse delegatie, die deze week uit Vancouver terugkeerde, sprak men zelfs van „bijzonder waardevolle resultaten." Zwarte jongeren rennen in grote groepen door de straten van Soweto. Vervolg van pagina 1 edo ÏSTERDAM (ANP, DPA) uur t befaamde instituut voor wej lesonderzoek in Stockholm elefrt SIPRI) meent dat de kans een nieuwe grote oorlog snel Ijgt. Als er niet snel iets wordt ss daan tegen de groeiende be- pening in de wereld zal een strJ ;astrofe moeilijk te vermij- tt (n zijn, zo schrijft het SIPRI /an zijn gisteren verschenen keièrboek 1975. daarvoor. Het grootste deel van deze wapens ging naar het Midden- Oosten, door het SIPRI het „sterkst gemilitairiseerde gebied ter wereld" genoemd. reet of indirect betrokken bij de be wapening. Omkoperij Kernwapens t SIPRI ziet drie oorzaken voor de ps op een nieuwe grote oorlog, "zatj eerste plaats noemt het instituut vooruitgang in de militaire ologie. In de hele wereld, maar in de grote mogendheden wer- iduizenden geleerden aan ontwik- ig van nieuwe en betere wapens, tweede oorzaak noemt het SIPRI verbreiding van moderne conven- ie( inele wapens over de wereld. ni feds meer landen krijgen de be- plaa likking over een groeiend arsenaal modern wapentuig. Tenslotte istateert het instituut dat de mo ei 0 ijkheden om kernwapens te ont- jvei kkelen snel zal toenemen. n van de gevaarlijkste aspecten De uitvoer van nucleaire techniek en kennis noemt het instituut onrustba rend. Het aantal landen dat een atoombom kan maken zal snel toene men. Het materiaal dat nodig is om een atoombom te maken zal in steeds grotere hoeveelheden voorradig zijn. Het SIPRI rekent in 1980 op een jaarlijkse produktie van 80.000 kilo plutonium, dat genoeg zou zijn om ijn idt SIPRI de internationale wa- "j, nhandel. Volgens zijn berekenin- loojn hebben vorig jaar 95 landen ft e aar militair materiaal (tanks, sche- ing, n, raketten en vliegtuigen) geïm- g{ rteerd. De totale wapeninvoer van *iden in de derde wereld steeg in '5 twintig procent (uitgedrukt in /er I Idswaarde) vergeleken met het jaar 10.000 kernwapens te vervaardigen. SIPRI is teleurgesteld over de resul taten van de tot dusver ondernomen pogingen tot ontwapening. De be sprekingen tussen de grote mo gendheden (SALT) en de onderhan delingen over troepenvermindering in Europa (MBFR) hebben niet aan de verwachtingen voldaan, stelt het instituut vast. In plaats daarvan zijn de twee grote mogendheden (Vere nigde Staten en de Sowjet-Unie) on verminderd doorgegaan met hun be wapeningswedloop. Het SIPRI zegt dat er vorig jaar in de wereld onge veer 760 miljard gulden aan bewape ning is uitgegeven. In de VS alleen al werken volgens SIPRI 125.000 ge leerden en technici aan de ontwikke ling van de nieuwe wapens en verbe tering van bestaande. Voor de Sow jet-Unie wordt dat aantal op 400.000 geschat. In totaal is volgens het in stituut ongeveer veertig procent van de beste geleerden in de wereld di- De cijfers van het STPRI zijn giste ren ook door Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken in Den Haag uitgegeven. Directeur H. J. Neuman van het NIW zei ter gele genheid hiervan dat hij somber ge stemd is over de mogelijkheden voor ontwapening. Hij noe mde in dit ver band ook de omkooppraktijken van wapenleveranciers. Omkoopschan dalen zijn typerend voor de agressie ve verkoopmethoden van de oorlogs industrie. Verkoopmethoden die dui delijk meewerken aam en zelfs aan leiding geweest zijn voor de bewape ningswedloop, aldus de heer Neuman. Ook in de stad Johannesburg kwam het gisteren weer tot botsingen tus sen politie en enkele honderden blan ke studenten, die protesteerden te gen de acties van de politie in Soweto. De studenten voerden leuzen mee als „het zwarte onderwijs is dodelijk" en „waarom worden kinderen neerge schoten. zij zijn de toekomst". Toen de studenten bij het stadhuis aan kwamen werden ze door de politie uiteengedreven. Er zouden geen ar restaties zijn verricht. Mevrouw Jane Pakathi, hoofd van de afdeling Transvaal van het Christe lijk Instituut werd gisteren aange houden toen zij Soweto binnen wilde gaan. Mevrouw Pakathi wilde tussen de zwarte groepen en de blanken gaan onderhandelen maar kreeg daarvoor geen toestemming. De Zuidafrikaanse minister van poli tie Kruger deelde gisteren in het par lement mee dat hij een dergelijke uitbarsting van geweld niet had ver wacht. Volgens hem had de politie „de grootste mogelijke zelfbeheer sing getoond en ondanks extreme provocatie slechts een minimum aan geweld gebruikt." De oppositie in het Zuidafrikaanse parlement heeft gisteren een spoed debat geëist en de zwarte leiders heb ben gevraagd om een conferentie met premier John Vorster. De zwarte lei ders wijten de onlusten aan de onte vredenheid van de zwarte Zuid afrikanen over de apartheidspolitiek in het land. Een woordvoerder van de oppositie heeft gevraagd om het aftreden van minister Botha van Bantoezaken en ADVERTENTIE) Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bi|voorlbeeld over een brandverzekering van verzekering maatschappij nv uw schild tegen schade. dochlervanRoyallnsuranceCo L in de groolslen ter wereld zijn plaatsveravnger Treurnicht. „Het is onbegrijpelijk dat de minister niet in de gaten had dat de onrust, die al weken broeide tot een uit barsting zou komen", aldus de woordvoerder.De bekende oppositio nele politicus mevrouw Helen Suz- man riep op tut terughoudendheid bij het bestrijden van de onlusten. De Zoeloeleider Gatsha Bouthelezi zei gisteren dat de onlusten niet zou den zijn uitgebroken als premier Vorster had geluisterd naar wat zwar te leiders in 1974 en 1975 tegen hem hadden gezegd. De toestand nu is ernstiger dan in 1960 in Sharpeville, aldus Boethelezi. De Zuidafrikaanse kranten, zowel de regeringsgezinde als de oppositione le, hebben in hun commentaren be zorgdheid over de situatie getoond. „Hebben de autoriteiten geen ande re middelen tegen protesterende jon geren dan kogels", zo vroeg de rege ringsgezinde Beeld zich af. De liberale Rand Dally Mail, een blad dat kritisch staat tegenover het bewlnd-Vorster, zei dat de onlusten in Soweto niet waren uitgelopen op een rassenrel maar als zodanig be gonnen. Dè vrouw van de gevangen nationa listische leider Mandela Winnie zei diep geschokt te zijn door de gebeur tenissen in Soweto. Het heeft in feite niets te maken met de verplichte invoering van het Afrikaans op de scholen. Het is een reactie op de politiek in ons land, aldus mevrouw Mandela. De Anti-Apartheids Beweging Ne derland heeft gisteren een protestte legram gestuurd naar de Zuidafri kaanse ambassade in Den Haag. waarin met klem geprotesteerd wordt tegen „het brute optreden van de Zuidafrikaanse politie". De Ne derlandse regering is gevraagd even eens te protesteren. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Kurt Waldheim zei gis teren het verlies van onschuldige le vens te betreuren en riep de Zuidafri kaanse regering op haar apartheidspolitiek te herzien. Het breed moderamen van de gere formeerde synode, die gisteren in Leusden vergaderde, heeft in een te legram aan de zusterkerken in Zuid- Afrika gezegd geschokt te zijn door de gebeurtenissen in Soweto. Het moderamen doet een dringend be roep om de regering te verzoeken alles te doen wat mogelijk is om te komen tot een gesprek met alle be volkingsgroepen over de toekomst van Zuid-Afrika. Een uitspraak, die in tegenspraak lijkt met het feit dat Nederland tegen de uiteindelijke beginselverklaring stemde. Deze verklaring, het be langrijkste resultaat van de confe rentie, werd met 89 tegen 15 stemmen en tien onthoudingen aangenomen. In kringen van de Nederlandse dele gatie vond men het een „uiterst droe vige zaak" dat een aantal landen min of meer gedwongen was tegen te stemmen. Oorzaak van de verdeeldheid over het eindresultaat was een paragraaf, waarin alle vormen van racisme, zo als door de Algemene Vergadering van de VN omschreven, werden ver oordeeld. Deze paragraaf was een duidelijke verwijzing naar de resolu tie. waarin het zionisme als racisme wordt afgewezen. Omdat er tijdens de slotdiscussies in Vancouver geen mogelijkheid werd geboden tegen de afzonderlijke paragrafen te stem men, zagen de EG-landen, Israël, Ca nada en de Verenigde Staten zich genoodzaakt de verklaring in haar geheel te verwerpen. De tegenstemmers lieten in hun stemverklaring echter duidelijk we ten dat ze, afgezien van enkele poli tiek geladen zaken, tevreden waren met de resultaten. Het belangrijkste resultaat is, dat de conferentie een soort blauwdruk voor nationale en internationale actie ter verbetering van de woonomstandigheden in de wereld geeft. Daarvoor worden 64 aanbevelingen naar alle regeringen in de wereld gezonden. Het is natuur lijk nog maar de vraag in hoeverre de regeringen bereid zijn deze aanbeve lingen op te volgen en ook daadwer kelijk te gaan werken aan de verbete ring van de vele krottensteden. Organisatie Op het Forum, het alternatieve congres in Vancouver, is de afgelopen weken naarstig gezocht naar oplos singen voor de nijpende woonproble men. Het lag in de bedoeling dat de daar gevoerde discussies, onder an deren door bekendheden als Barbara Ward, Margaret Mead en Maurice Strong, als leidraad zouden dienen voor de officiële conferentie. Daar Is weinig van terecht gekomen. Door een gebrekkige organisatie was de verbinding tussen het Forum en de delegaties minimaal, waardoor de meestal zeer hardwerkende deelne mers aan de alternatieve conferentie zich in de kou voelden gezet. De alles behalve feilloze organisatie heeft Habitat vaker parten gespeeld. Toen Cuba een motie indiende, waar in het vestigen van nederzettingen in bezette gebieden werd veroordeeld, bleef men drie uur lang bekvechten over de te volgen stemprocedure. Niemand wist uitsluitsel te geven, het secretariaat van voorzitter Bar ney Danson, in het dagelijks leven minister van huisvesting in Canada, niet. De touwtrekkerij over de ma nier van stemmen werd zo op de spits gedreven, dat Danson bijna uit z'n vel knapte en de vergadering toedon- derde dat het uit moest zijn met politieke succesjes halen en dat er gepraat moest worden over menselij ke nederzettingen en de nood van de kinderen in de wereld. De impasse, die na Dansons donder preek ontstond, werd gelukkig opge lost door een klein brandje in de lichtinstallatie, zodat de vergadering kon worden geschorst. Uiteindelijk is de motie van Cuba, die niet alleen het beleid van Israël maar ook de Zuidaf rikaanse vestigingen in Namibië aan viel, aangenomen met slechts acht tegenstemmers. Nederland was er één van. Ook het voor het eerst bij een VN- congres gebruikte audiovisuele ele ment heeft slecht gefunctioneerd. Het lag in de bedoeling dat de 200 films, die door de aanwezige landen waren meegebracht, de gedelegeer den een beter zicht op de problema tiek van het wonen zouden geven. In feite is er van dit acht miljoen gulden kostende project nauwelijks gebruik gemaakt en bleken de landenfilms stuk voor stuk niet meer dan propa gandafilms. „Voor dat geld bouw je in mijn land 9000 woningen", was het verbitterde commentaar van een de legatielid uit Sri Lanka. ROME (UPI, Reuter) De Ita liaanse christen-democraten zijn er in geslaagd het onder zoek naar de Lockheed-affaire op te schorten tot na de verkie zingen van zondag. De parlementscommissie die het on derzoek doet nam gisteren een reso lutie aan, waarin werd besloten dat vooraanstaande politici als Mariano Rumor, Luigi Gui en Mario Tanassi pas volgende week zullen worden ondervraagd. Vooral de ondervra- ïini )ns doel is het conservatieve en het progressieve deel van katholiek Italië te splitsen. De politiek t-in het „historisch compromis" is gericht op de vorming van een groot blok, gegroepeerd P indom en geleid door de arbeidersklasse." m da poi n (I gen de achtergrond van deze en toet dere uitspraken van Pietro Ingrao, It o van het centrale comité van de urg liaanse communistische partij Cl) moet men dan ook de bedoeling n van de toenaderingspolitiek ten sichte van de partij der christen- mocraten, de Democrazia Cris- na. lang er geen parlementsverkiezin- n< 1 voor de deur stonden, leek het er dat de PCI werkelijk met de DC dl Ide samenwerken om de grote pro- n 'men van fcalië met name op Jj 1 eiaal en economisch gebied te 76 te kunnen gaan. Duidelijk leek Ic dat dit niet zou gebeuren op Jsis van de maatschappijvisie van )0 PCI alleen, maar dat naar een yjjjj storisch) compromis werd gezocht. y, n het ogenblik af dat vast stond rac t (op 20 en 21 juni) vervroegde iee rkiezingen gehouden zouden wor- 'rei n. bleek echter dat het door de PCI door J. den Boef omtrent de positie van de arbei dersklasse in de PCL Grote kracht lectuelen: „Wij willen de structuur van de maatschappij niet verande ren door de democratische vrijheden af te schaffen, maar door ze te ont wikkelen. Zo hopen wij de beste in tellectuele krachten in ons land aan onze kant te krijgen en de kloof te overbruggen tussen de dragers van de cultuur en de arbeidersklasse". uit de afloop van het volksfront experiment in Chili. Een soortgelijke ontwikkeling wil de PCI in Italië voorkomen. „In Chili zijn de reactionaire krach ten er in geslaagd een splitsing tot stand te brengen tussen de arbei dersklasse en grote delen van de mid denklasse." aldus Ingrao. „Ook Italië ;uli orgestelde historische compromis kent, talrijke middengroepen. Het is j h :h iets anders was dan de christen- njet z0, dat een kapitalistische klasse iMt iocraten aanvankelijk werd voor- spiegeld. Ten overvloede blijkt dat de reeds geciteerde woorden van rao, die hij uitsprak tijdens een cent bezoek aan ons land. hileense les en een arbeidersklasse tegenover el kaar staan. De PCI streeft er naar, dat de arbeidersklasse een program ma presenteert, dat ook acceptabel is voor de middengroepen," waartoe In grao ook de intellectuelen in onder wijs en gezondheidszorg rekent. De PCI is er in de afgelopen jaren in geslaagd, talrijke intellectuelen tot grao. die ook lid is van de Kamer zich te trekken. Op het ogenblik is in afgevaardigden en bovendien de zelfs minder dan de helft van leden ke 'ding heeft van het studiecentrum van de PCI arbeider Het lijkt echter Ti 'or de problemen van de hervor- niet juist om hieruit af te leiden, dat ,n ing van de staat (een instituut van het de partij gelukt is. arbeiders, in de PCT) maakte er tijdens zijn ver- tellectuelen en de middengroepen in ia ijf i'i Nederland geen geheim van, het algemeen onder één noemer te wi 't e tactiek van de PCI van de brengen Het naar verhouding gerin- m Belopen jaren werd ingegeven door ge percentage arbeiders in de PCI les. die de partij heeft getrokken roept een groot vraagteken op Wat het veelbesproiken ..historisch compromis" van de PCI betreft: In grao noemt dit een „poging om de krachten aan onze kant te krijgen, die niet voor „het socialisme" zijn. Hij doelt hier op christen democraten, grote arbeidersgroepen, die niet bij de DC willen horen, maar die evenals de middengroepen katho liek zijn en over eigien organisaties beschikken. Ingrao erkent dat de kerk en de katholieke cultuur „een grote kracht" in Italië zijn: „We moe ten de tot deze organisaties behoren de massa's niet van ons ver vreemden." De PCI vraagt de kiezers niet om communist te worden en helemaal niet om hun geloof op te geven. „Wij willen een akkoord met hen sluiten op langere termijn, gebaseerd op de grondwet, om het optreden van de christen-democratische leiding te bemoeilijken", aldus Ingrao. die ver volgens herinnert aan de ervaringen in de vakbeweging, die vroeger on derling verdeeld was: „Door de een heid in de vakbeweging hebben wij toegang verworven tot de bedrijven, zowel in vraagstukken van econo mische strijd als in politiek opzicht" Volgens Ingrao streeft de PCI naar een diepgaande transformatie van de samenleving, door de organisatie van de materiële produktie te wijzi gen ert veranderingen aan te brengen in de rol van de cultuur en de intel- Europees niveau De PCI weigert echter mee te werken aan het aanbrengen van veranderin gen in de traditionele politieke macht. Zij wil ook niet met een min derheid structurele veranderingen doorvoeren. Deze wijzigingen kun nen bovendien niet alleen een bin nenlandse kwestie zijn, maar gaan geheel Europa aan: „Wij willen de monopolies in eigen land bestrijden en moeten daarom op Europees ni veau samenwerken op het gebied van de vakbeweging, maar ook van politiek en cultuur." zo zegt Ingrao. De strijd van de PCI is er op gericht de eenheid van de Europese arbei dersbeweging te herstellen: „Daar toe moet de Europese Gemeenschap zoeken naar werkelijke eenheid en een democratische structuur, die van belang zijn voor de verhouding van de Gemeenschap, zowel tegeno ver de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie. als tegenover de landen van de Derde Wereld", aldus Ingrao. die de geleidelijke overgang van het ka pitalisme naar het socialisme in na volging van Lenin als een onvermij delijk „historisch proces" be schouwt. Opvallend is het gemak waarmee Ingrao de Sowjet-Unie noemt als land. dat voor dit „proces" model staat. ..met een lange weg van stap pen vooruit en achteruit." Alsof dat Pictro Ingrao: splitsen geen bloedige weg is geweest, waarop tientallen miljoenen mensen werden opgeofferd. Daar komt nog bij dat men zich zelfs in de Sowjet- Unie afvraagt of het oude dogma niet achterhaald is door de klaarblij kelijke soepelheid van het kapitalis me om zich aan wijzigende omstan digheden aan te passen. Iets anders Naarmate de machtspositie van de PCI wordt verstevigd, neemt voor haar de noodzaak af. tactisch te ma noeuvreren. Uit de uitlatingen van Ingrao kan men duidelijk opmaken, dat het historisch compromis voor namelijk bedoeld was om de Demo crazia Cristiana te splitsen. Niemand kan uiteraard de PCI het recht ont zeggen om op een dergelijke split sing aan te sturen. Maar het ls van zelfsprekend wèl wat anders dan een historisch samengaan van christen democraten en communisten in een regeringscoalitie. Overigens heeft Enrico Berlinguer terloops laten weten, dat hij een sa mengaan van communisten en soci alisten na de verkiezingen niet uitsluit. Het is echter de vraag of deze vooral als waarschuwing aan het adres van de Democrazia Cristia na bedoelde uitlating van de PCI- leider, de door hem gewenste uitwer king zal hebben Zij kan ook als een boemerang werken. (Dit is het tweede artikel in een serie over Italië). ging van Rumor, momenteel minis ter van buitenlandse zaken in het christen-democratische kabinet, ls erg belangrijk. De christen democraten vonden het beter hier mee te wachten tot na de verkiezin gen, omdat nieuwe opwinding over de Lockheed-zaak de kiezers kan beïnvloeden. Rumor is ervan beschuldigd als pre mier nauw betrokken te zijn geweest bij de omkoperijen van Lockheed. Dit Amerikaanse concern heeft gro te bedragen uitgekeerd aan Italiaan se autoriteiten en politici om de ver koop van zijn produkten te bevorde ren Rumor heeft zijn betrokkenheid altijd ontkend. Hij zal nu in een besloten zitting worden onder vraagd. De christen-democraten hebben aangedrongen op een openbare on dervraging omdat dan geen gebruik kan worden gemaakt van documen ten die vertrouwelijk zijn. Het ge sprek met Rumor zou dan automa tisch veel vrijblijvender worden. LONDEN (Reuter) Acht vooraan staande Westeuropese socialistenlei ders, onder wie premier Anker Jör- gensen van Denemarken, premier Olof Palme van Zweden en kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk, heb ben in een gisteren in Londen gepu bliceerde verklaring uiting gegeven aan hun grote bezorgdheid over de ontwikkelingen in Argentinië cn aangedrongen op algemene verkie zingen op korte termijn in dit land. Zij hebben de Argentijnse autoritei ten verzocht een program van 13 punten te aanvaarden, waaronder: het uistschrijven van algemene verkiezingen op de kortst mogelijke termijn zonder daarbij een politieke groepering van deelneming aan de verkiezingen uit te sluiten; het weer in hun rechten herstellen van de politieke partijen; afschaffing van de doodstraf; vrijlating van de duizenden poli tieke gevangenen die zonder officiële aanklacht of vonnis worden vastge houden en stopzetting van de foltering van politieke gevangenen en gearresteer de vakbondsleden. In de verklaring wordt ook vezocht om waarborgen voor politieke ballin gen uit de buurlanden van Argenti nië. in het bijzonder Chili en Urugu ay. en beëindiging van de „onwettige onderdrukking In Argentinië door terroristische organisaties".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7