Spoedberaad in Zoetermeer over ziekenhuis Kort Uitstel beslissing Haagse kabel-t.v. -■-■>**& v<•- Kermissen in Limburg ondervinden hinder verenigingsfeesten Na ,nee' van Rode Kruis Ziekenhuis „Gezinsvervangend tehuis niet in drukke volkswijk" Raadsleden: lawine van vragen Groen wordt in kaart gebracht Geen enkel grassprietje overslaan JSv,-. :;v-„V. Gedupeerden dreigen met actie Folkloristisch feest in Brunssum VRIJDAG 18 JUNI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTI ïp Van onze verslaggevers DEN HAAG/ZOETERMEER Het bestuur van de Stichting Algemeen Ziekenhuis Zoetermeer houdt dit weekeinde een spoedberaad over de vraag wat er gedaan moet worden nu het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis niet naar Zoetermeer wil verhui zen. De argumenten, waarmee het Haagse ziekenhuis zijn beslis singen staaft, vinden in Zoetermeer geen weerklank. Hannie van Leeuwen.In de puree. Van onze correspondent DELFT Nog steeds is de plaats voor de Delftse vestiging van een gezinsvervangend tehuis van de Stichting PhUadelfia onbekend. Na een hoorzitting bleek dat de be woners van de Roland Holstlaan ge kant waren tegen het vestigen van het tehuis op een stuk grond tussen de Roland Holstlaan en de Voorhof- dreef. De gemeente Delft is daarna de mogelijkheid gaan bekijken van bouw aan het Minvervaplein. Maar ook hier zal de bouw waarschijnlijk op bezwaren stuiten. Wethouder W. S. Kroon van maatschappelijke aan gelegenheden en volksgezondheid zei in een vergadering van zijn ge meenteraadscommissie dat het toch één van deze alternatieven zal moe ten worden, omdat er geen andere grond beschikbaar js. Verschillende raadsleden maakten hiertegen be zwaar. Zij zijn niet tegen de komst van het tehuis, maar willen geen grond hiervoor gebruiken in drukbe volkte wijken. Zij maakten onder meer bezwaar tegen het feit dat de gemeente ondanks de vele negatieve reacties toch toestemming geeft voor de vestiging. Op de vraag of het gezinsvervangend tehuis niet in één van de gaten van de binnenstad ge bouwd kan worden, antwoordde de wethouder ontkennend. Mevrouw H.van Leeuwen, voorzitter van de Zoetermeerse Stichting, noemt die argumenten onjuist. ..Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat in Zoetermeer plaats zou zijn voor alle bestaande functies van het Rode Kruis Zieken huis. Bovendien is de staatssecreta ris er steeds van uit gegaan, dat het ziekenhuis in Zoetrmeer 370 bedden zou tellen, overeenkomstig de af spraak met het Haagse Ziekenhuis. Het enige punt. waarover het Rode Kruis Ziekenhuis moeilijkheden heeft gemaakt, is het functioneren van 't ziekenhuis in de tijd tot de verhuizing.Over voorzieningen, die men nodig achtte om medisch ..bij" te blijven, zijn afspraken gemaakt met de heer Hendriks. Ik kan niet beoordelen of zoals het ziekenhuis beweert die afspraken niet hele maal nagekomen zijn. Dr.L.Stuyt. voorzitter van het be stuur van 't Rode Kruis Ziekenhuis, zei woensdag dat deze kwestie slechts een ondergeschikte rol heeft gespeeld bij de beslissing niet te zul len verhuizen. Als voornaamste re den noemde hij de verwachting, dat niet alle functies van het Rode Kruis Ziekenhuis in stand zouden blijven na de overplaatsing. In december van het vorig jaar had het ziekenhuis verklaard naar Zoetermeer te gaan. In de puree ..Zoetermeer zit opnieuw in de puree" concludeert mevrouw Van Leeuwen. Bekeken zal worden, of de komst van het Diaconessenhuis in Voorburg een goede oplossing kan zijn. Ook wordt gedacht aan de bouw van een geheel nieuw, eigen Zoetermeers ziekenhuis dat van diverse Haagse ziekenhuizen bedden zal .overnemen'. Bij de Zoe termeerse wethouder Nagtegaal (volksgezondheid) leeft deze gedach te ook. Mevrouw van Leeuwen heeft de staatssecretaris gisteren gevraagd zo snel mogelijk zekerheid te ver schaffen over de bouw van een zie kenhuis in Zoetermeer. Staatssecretaris Hendriks heeft ooit gezegd de verhuizing van het Voor- burgse Diaconessenhuis als moge lijkheid te bezien op het moment, dat het Rode Kruis ,nee' zou zeggen. Het Voorburgse ziekenhuis heeft dit jaar gezegd bereid te zijn naar Zoe termeer te gaan. Daarmee kwam het terug op een afwijzend standpunt van enekele maanden tevoren. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie van volksgezondheid zal het ziekenhuis de komende dagen (nog) niet gevraagd worden die bereidheid te bevestigen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse gemeenteraad zal pas in augustus een besluit nemen over de aanleg van kabeltelevisie en niet zoals de bedoeling was deze maand. De raad wenst geen haastige beslissing te nemen, te meer daar een nota van B en W over kabel-tv wemelt van onduidelijkheden. Wethouder Van Hagen (volkshuisvesting), tevens voorzitter van de Haagse Werkgroep Onderzoek Kabeltelevisie, werd gisteren dan ook bedolven onder een lawine van vragen. De vragenstellers, leden van de raadscommissie voor volkshuisves ting, vonden het een vreemde zaak slechts een zeer beknopte nota in hun bnevenbus aan te treffen, terwijl B en w beschikken over een lijvig werkstuk van de Haagse werkgroep ..Te technisch en van vertrouwelijke aard" zei wethouder Van Hagen toen hem gevraagd werd waarom die nota met ontvangen was. Hij zegde even wel toe het stuk alsnog als niet- openbaar rapport, toe te sturen aan de raadsleden- Voor een bedrag van 120 miljoen kan Den Haag beschikken over een kabelnet, dat een betere ontvangst biedt van 12 FM-radiozenders en 7 tv-zenders: Nederland 1 en 2. Duits land 1. 2 en 3. Belgié Frans en België Nederlands De kosten bedragen voor abonnees circa elf gulden per maand. De aanleg van kabeltelevisie in Den Haag zal vier vijf jaar in beslag nemen. Conclusies Belangrijke conclusies, die uit de eerste discussie in het stadsbestuur getrokken kunnen worden, zijn: B. en W. staan huiverig tegenover een grote inbreng van het bedrijfsle ven inzake aanleg en exploitatie van het kabelnet. Zij voelen er veel meer voor met de PTT in zee te gaan. De PTT heeft een aantrekkelijk aanbod gedaan: het aanleggen van het gehe le kabelnet, financiering daarvan en vervolgens overdracht van het net aan de gemeente. handen gelegd worden van een com missie. waarin ook bewonersgroepen vertegenwoordigd zijn. Niet het hele college van B. en W. denkt daar zo over De keuze van B. en W. voor een bepaald systeem (het zgn. aftaknet) biedt weliswaar minder technische mogelijkheden dan een ander, door het bedrijfsleven ontwikkeld sys teem. maar betekent een grotere waarborg voor het niet-aantasten van het privéleven van de abonnees. Er is geen centraal punt. waar kijk gewoonten geregistreerd kunnen worden. Van zgn. tweewegverkeer (contact tussen abonnees) is geen sprake. Voor mensen, die een individuele antenne niet willen missen (met na me serieuze ether-amateurs) moet de mogelijkheid blijven bestaan over zo'n antenne te beschikken. De Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland is dit voorjaar begonnen met het in kaart brengen van de plan tengroei in de provincie. Het is de bedoeling dat in drie jaar de vegetatie in Zuid-Holland geïn ventariseerd wordt. De verza melde gegevens worden op kaarten en in statistieken opge slagen en gebruikt ter onder steuning van beslissingen op het gebied van ruimtelijke orde ning. door Teun Lagas DEN HAAG Wat zijn eigen lijk specifieke (natuurlijke) vegetaties in de provincie Zuid-Holland4 en wat is het verschil tussen een veen- weidegebied in de Randstad en zo'n gebied in Friesland? Een andere vraag is: welke grassen, bloemen en wa terplanten tref je aan in Mid den-Delfland, die je niet in een soortgelijk gebied, zoals de Krimpenerwaard, vindt? Nog een vraag die een oplossing waard is: In hoeverre zijn er nog mogelijkheden voor spon tane plantengroei in Zuid- Holland? Het antwoord op deze en soortge lijke vragen is echter nauwelijks te geven. Een antwoord is helemaal uitgesloten, wanneer dat onder bouwd moet worden met deugdelij ke cijfers en tabellen. Met andere woorden, er zijn in Nederland be trekkelijk weinig gegevens voor handen. waarmee de natuurwe tenschappelijke waarden van gras- en bouwlandgebieden worden aan getoond. Weliswaar zijn er overzich ten, waarin deze gebieden gewaar deerd worden, te vinden bij de dienst landelijke Milieukartering ■- 1 - i ifnBin/ De inventarisatie van planten, struiken, biezen en wat er al niet meer groeit in velden, die variëren van uiterwaarden tot droge ruigten, van akkers tot blauwe graslanden, is over drie jaar voltooid. van de Rijks Planologische Dienst, maar die zijn erg globaal. De RFD kenmerkt de gras- en bouwlanden als gebieden met vrijwel geen of met slechts op enkele plaatsen na tuurlijke elementen van nationale betekenis. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland is één van de bestuursorga nen in ons land. dat nu wel eens een beter en nauwkeuriger beeld wil krijgen van het belang van de wei delandschappen. Daarom laat de provincie de plantengroei die Zuid- Holland nog rijk is, nu in kaart brengen. Net als iedere mid denstander minstens een keer per jaar doet. gaat de Provinciale Pla nologische Dienst tellen om er ach ter te komen wat er nu eigenlijk "in huis" is. Inventarisatie De inventarisatie van - planten, struiken, biezen en wat er al niet meer groeit in velden, die variëren van uiterwaarden tot droge ruigten, van akkers tot blauwe graslanden, wordt uitgevoerd door tien veldwer kers. Zij nemen dit jaar drie streken in Zuid-Holland onder de loep: Mid den-Delfland, de Vijfherenlanden en het weidegebied rondom Woerden. Het opnemen van de verschillende vegetatietypen gebeurt per vier kante kilometer. Een veldwerker beschikt over opnameformulieren (te vergelijken met een checklist) waarop de te verwachten plan tengroei voor een bepaald gebied is aangegeven. Hij hoeft dus maar aan te kruisen wat hij ziet. Er wordt naar gestreefd gemiddeld in twee dagen een vierkante kilometer te inventariseren. Het herkennen van bepaalde vege taties vereist een zekere deskundig heid. De veldwerkers zijn over het algemeen dan ook biologisch ge schoold. „We hebben gezocht naar een methode die zo doelmatig mo gelijk is. Het werk moet nauwkeu rig gebeuren, maar aan de andere kant kunnen we niet te lang over een kilometer doen." maakt drs. Pautz-de Jong duidelijk. Zij is bio loge bij de Provinciale Planolo gische dienst en belast met de coör dinatie van dit project. Om de werkzaamheden te kunnen uitvoeren is er dit jaar 150.000 gul den beschikbaar gesteld. In de twee komende jaren zal het provinciaal bestuur nog eens vier ton voor de kartering uittrekken. „Het is beslist niet zo. dat speciaal de gebieden die bedreigd worden door bv. verstede lijking, nu onder de loep worden genomen." verklaart de biologe. „De gegevens vormen een onder deel van het hele onderzoek dat vooral gaat aan het nemen van wat voor beleidsbeslissing dan ook op het gebied van ruimtelijke orde ning. Beslissing rijk i V „v V.? &fr.. V Zij noemt het voorbeeld van een fietspad dat door een willekeurige groepgebied komt te lopen. „Wan neer het nemen van de uiteindelijke beslissing over het over het al dan niet aanleggen van dat pad afhangt van de natuurwetenschappelijke waarde van dat gebied moet die waarde wel op de juiste wijze ge schat worden." In de winter is dat vaak moeilijk, omdat er op dat stuk grond niets in bloei is. Als dat veld echter geïnven tariseerd is, kan er te allen tijde nagegaan worden hoe waardevol (of waardeloos) het is. In groter ver band, zoals bij het vaststellen van een bestemmingsplan, geldt het zelfde. Mevrouw Pettz: „Je voor komt bijvoorbeeld dat de aanleg van een weg onnodig vertraagd wordt omdat er een actiegroep op de proppen komt met de medede ling dat nu juist daar het be langrijkste stukje natuur van de hele wereld ligt". Overigens zijn de gegevens, die de inventarisering op levert. niet alleen bestemd voor de provinciale organen, maar kunnen alle groeperingen die zich in Zuid- Holland met het milieu bezighou den erover beschikken. Vergelijken afiï i-f v 7> f K-g Een ander voorbeeld, waarmee het nut van inventarisatie aan te tonen is, heeft betrekking op de verschil len tussen op het eerste gezicht gelijkwaardige streken. Kun je bij voorbeeld twee veen- weidegebieden als één soort vegeta tie beschouwen? Wanneer dat zo is, moet de planologie daarop afge stemd worden. Stel dat in midden- Delfland dezelfde vegetatie wordt aangetroffen als in de Krimpener waard. Dan kun je in Midden- Delfland een groot bos aanleggen, omdat die bijzondere plantengroei toch wel in de Krimpenerwaard aanwezig blijft. Blijkt echter Mid den-Delfland iets heel anders te bie den dan de Krimpenerwaard, dan moet je beide behouden. En wanneer de Kagerplassen niets of meer of minder aan vegetatie te bieden hebben dan het plassenge- bied rond Nieuwkoop, dan kun je het beleid zodanig ombuigen dat één van de twee streken nog meer voor recreatie bestemd wordt, ter wijl het andere beschermd wordt. Hoger cijfer Ook in de Vjjfheerenlanden, waar deze foto gemaakt is, is begonnen met de inventarisatie van het groen. Al met al kan deze kartering eraan meewerken dat een aantal weidege bieden in ons land eindelijk een hoger cijfer krijgt. Want vreemd blijft, dat graslanden die naar Ne derlandse begrippen niet zo bijzon der zijn. in internationaal verband dat wel zijn. Weidelandschappen worden vaak als „matig interessant" ervaren, omdat er teveel gekeken wordt naar het aantal soorten planten binnen een bepaalde oppervlakte. Me vrouw Peutz: „Wanneer in een bos drie- of vierhonderd verschillende plantensoorten worden aangetrof fen, noemt men zo'n gebied meestal waardevoller dan een weide landschap met vijftig soorten. Er wordt dan echter vergeten dat in een bos. door veel ruimere groeimo gelijkheden. wel duizend soorten kunnen voorkomen. Maar in dat weiland kunnen misschien ten hoogste zestig verschillende plan ten groeien. Het getal van vijftig mag dan niet laag genoemd worden." Van een verslaggever SCHIMMERT De zomerkermissen in Limburg ondervinden veel nadeel van de veelvuldige feesten die door verenigingen worden gehouden. De heer W. Scheffer, bestuurslid van de Nederlandse kennisbond vindt dat de gemeentebesturen geen vergunningen voor verenigingsfeesten moeten afgeven wanneer die tegelijk met of kort voor de kermis worden gehouden. Hij zei dit na afloop van de kermis in ondervonden van feestweken in na- Het beheer van het net moet in Schimmert. waar veel hinder werd burige dorpen. Dat was ook het geval met de kermissen in Wylre en Roer mond. ..Bonafide middenstanders als kermisexploitanten en kasteleins die voor alles en nog wat moeten betalen W€ifT6rin£ aan de gemeenten, worden op een oneerlijke wijze beconcurreerd door verenigingen die subsidies van de ge meenten krijgen en met faciliteiten evenementen op touw kunnen zetten. Geen dorp in Limburg of er wordt in de zomermaanden een meerdaags muziekfeest, een braderie of een an tiekmarkt gehouden." NKB-bestuurder Scheffer is van plan om samen m£t andere gedupeerden een actie op touw te zetten tegen het gesignaleerde euvel. Een effectief middel zou volgens hem zijn het wei- |dc i w (ft. Orgelconcerten In de Waalse Kerk in Delft v morgen om 15.30 uur een orgel eert gegeven door Ben van I ten. Hij speelt van C. Francl1 Boëly. O. Messiaen en M. Dur De toegang is vrij. Morgen wjjt ook in de Bethelkerk aan de j Kokstraat in Scheveningen orgelconcert gegeven. Hierbi stl de Amerikaanse organist Her an Berliaski het orgel bespelen. Afe vang: 20.00 uur. Toegang vrij zijr Actie De financiële actie „le paal o mj christelijke scholengemeensc Scl Leiden-Zuidwest", ten beht he van leermiddelen voor de K&ss verdische eilanden heeft bin 24 uur het respectabele be< opgebracht van 8.500,-. De a ^y startte tijdens het eei SU| paalslaan voor de nieuwbouw feai de scholengemeenschap, opbrengst is vooral te danken de spontane medewerking vai gehele school, ouders en buur woners, waaronder dan ook Vi schoten moet worden begrept P' Kwekerij De kwekerij van Gemee lal plantsoenen aan de Kwekerij tie in Den Haag is morgen van 10 'ril 12.00 uur voor het publiek (fhe pend. De „plantendokter" var ta Koninklijke Maatschappij v Tuinbuw en Plantkunde zal structies geven over de verzogr van kamerplanten in de vakan rsi tijd. Voor de bezoekers is er g me genheid op de ruilbeurs onder!ler plantjes uit te wisselen. d inj Wandelen Het Instituut voor Natuurbescl f mingseducatie organiseert in menwerking met de gemeent 7 ke dienst School- en Kindertui k aanstaande zondag weer een tuurwandeling. Ditmaal in de Voorde. Iedereen, die aan kosteloze wandeling wil meedo ÏS moet 's ochtends om 10.00 uur t de hoek van de Guntersteinweg ji de Ekensteinstraat venzamelei Kunstkar De kunstkar van het Haags I da meentemuseum staat t/m 4 jul D, het Statenkwartier met de toonstelling „Kijk op stra 'a' beeld". De expositie geeft <n beeld van de vormgeving vanj straat en omvat foto's, tekei gen, dia's en maquettes over soorten „straatmeubilair". Kunstkar staat bij het Congrei bouw. De toegang is vrij. De ningstijden zijn: maandag vrijdag van 14.00 - 17.30 uur, zat* e< dag van 10.00 - 16.00 uur, zondl van 14.00 - 17.00 uur en dondtóvi dagavond van 19.00 - 21.00 uurJN Speelplaats De bewoners aan het Zoeterme( se Fivelingo hebben de gemeent e' raad gevraagd om de speelplaat' aan hun straat grondig op knappen. De speelplaats die 1970 werd gebouwd bestond 0 1 uit een grote zandbak, diver klimbomen een speelhuisje. In i loop er jaren is volgens de bewn ners de zandbak vervuild, zijn 1ld' speelbomen vermolmd en is hnh speelhuisje grotendeels geslooja Het college van B. en W. heeft eaa lange lijst met handtekening van Zoetermeerders ontvangf die graag de speelplaats andi !dl ingericht willen zien. B. en ja staan niet afwijzend tegenover d! voorstellen van de bewoners a het Fivelingo. Binnekort willen gaan praten met de bewoners te zien welke veranderingen verbetijeringen kunnen word aangebracht. Feestmarkt Vandaag wordt er op 1 schoolplein van de Willem - Zwijgerschool aan de Gent straat in Scheveningen e feestmarkt gehouden ten bate v DE SCHELD, het beademin >r centrum aan de Brugsestraat. &n le actieviteiten staan op het pi ,n gramma. Voostellingen van da en expressiegroepen, een pon ritje, terwijl ook uw schoenen (I ge gen betaling) glanzend gepoet de worden. De feestmarkt wordt 0 15.00 uur geopend door de burg ili meester uit Swiebertje. Subsidie B. en W. van Den Haag willen gemeenteraad voorstellen om Stichting Theater Pepijn met gang van het seizoen 1975/1911 voorlopig voor de duur van di jaar, een subsidie te verlenen i .n het exploitatietekort en dit bji; drag voor het seizoen 1975/'76 bepalen op 31.500,-. Hofje van Nieuwkoo B. en W. van Den Haag wilK verder voorstellen het Hofje v J1 Nieuwkoop aan de Prinsegrac aan te wijzen tot rehabilitatiegrK bied. Hierdoor wordt het mogeli om bij restauratie door particull ren de subsidieregeling van h ;tl Rijk van toepassing te laten ve P1 klaren. geren nog langer kermissen te bezoe ken in die gemeenten die geen reke ning houden met de belangen van de kermisexploitanten en de kasteleins. Ook marktmeester Nieskens van Roermond wijt de sterke daling van de inkomsten van de pas in deze stad gehouden kermis aan de wat hij noemt „overvoerde amuse- mentsmarkt in Limburg". Van een veslaggever BRUNSSUM Voor de zesde ke#^ wordt in Brunssum van 16 tot enm10 21 juli de vierjaarlijkse internation 'r le folkloristische parade gehoude Een evenement waaraan dit ja veertig dansgroepen uit vierentwi 't tig landen, diverse orkesten en mfB ziekkorpsen zullen deelnemen. la

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6