Knobel en KNVB blijven onwrikbaar Joegoslavië te kort goed hirley Babashoff omt niet tot toptijd Ook Jamaica dreigt met boycot Spelen Grote roeiploeg naar Montreal Kuiper nog steeds kanshebber Cruijff eist verzekering voor twee miljoen dollar West-Duitsland wint met 42 na 2-0-achterstand „Sterren verbleekt' -Reserves opgeroepen SF merika selecteert zwemploeg Montreal T^JDAG 18 JUNI 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS 13 - RH 15 S „Oranje sterren ver bleekt", „Sensatie Holland 4>erslagen met 31", „Europa Jeschokt Tsjechoslowalqje in |e finale". Dit zijn enige koppen 3ie de Tsjechische ochtendbla den gisteren hadden bij de ver- lalen over de afgang van het Nederlandse voetbalelftal l^oensdag in Zagreb. jLDe Nederlanders bleven volle- Jig in gebreke. Het valt moeilijk t begrjjpen waar hun lichtvoeti- voetbal was gebleven, waar ^un buitengewone organisatie pn het spel was. Het lijdt geen vijfel dat hun overmatige èelfvertrouwen en het conflict •innen de leiding niet heeft ge holpen. Niettemin was er meer rerwacht van de Nederlandse gi- janten. Allemaal, misschien «et uitzondering van Geels en Vensenbrink, hebben zy Zagreb teleurgesteld," aldus het lagblad Svobodne Slovo. pet jongerenblad Mlada Fronta tei dat de Tsjechen hun beste wedstrijd van de afgelopen twee laar hebben gespeeld en „het Nederlandse elftal in moeilijk heden hebben gebracht. Hier- poor moesten bijvoorbeeld Nees- kens, Crujjff, Rensenbrink en Rep zich herhaaldelijk con centreren op de verdediging. Dok werden zjj meerdere malen Uitgespeeld. Het is moeilijk ie mand te prijzen maar Viktor, Ondrus, Dobias, Moder en Mas- hy excelleerden. De Nederlan ders stelden de toeschouwers te leur, in het bijzonder de Joegos laven. Lange tyd wisten zij niet ij ons technische spel boesten aanpakken. Zy maak- jten fouten en slechts zelden za- èen wy hun beroemde, door jCrujjff geïnspireerde akties." jLidova Demokracie schreef: |„De ster van Crujjff verbleekte jin het aangezicht van Capkovic 'die hem uitstekend bewaakte." |De Tsjechische dagbladen be- iritiseerden allemaal tcheidsrechter Thomas uit Wa lles. Het vakbondsdagblad Prace „Op sommige momenten jwekte Thomas de indruk ver* ,iward te zjjn en de drie rode '(aarten te zamen met verschil lende gele waren te veel voor ieen wedstrijd die wel drama tisch maar zeker niet te hard ndere dagbladen beschuldig- len de scheidsrechter ervan ve- fouten te hebben gemaakt, nasemeestal in het nadeel van de ?ksejrsjechen. rs. Va ZAGREB George Knobel is door de rode kaarten van arbiter Clive Thomas in ernstige spe- rsnood geraakt. Neeskens en Van Hanegem kunnen morgena vond in ieder geval niet aantre den, Cruijff is naar huis en Suurbier en Rijsbergen klagen rer blessures. Nederland was met achttien man, waarbij drie teepers, naar Zagreb gegaan. Dat betekent dat Knobel nog een elftal met twee reservekee pers op de been kan brengen. >e coach heeft daarom de vier overige spelers die op de officië le spelerslijst die aan de UEFA moest worden overhandigd, op geroepen. Jan van Deinsen (Feyenoord) blijkt echter al met /akantie te zijn. Henk van Rijn- iver (AZ'67) is nog niet her steld van een blessure aan de knie en kan dus ook niet af- ping reizen. 1751 92i<|Knobel heeft daarom alleen lees Kist (AZ'67) en Wim leutstege (Sparta) opgeroepen m de gehavende groep te ko men completeren. ities il door Matty Verkamman ZAGREB Johan Cruijff verlaat vandaag het trainingskamp van het Nederlands elftal in het nabij Zagreb gelegen Samobor. De aanvoerder van Oranje, die door de gele kaart van woensdag niet gerechtigd is om morgen in de wedstrijd om de derde en vierde plaats te spelen, houdt het verder voor gezien en keert terug naar Barcelona. Naar hij zegt om zo spoedig mogelijk aan een knie te worden geopereerd. Dat argument is niet veel meer dan een dooddoener. Weliswaar heeft Cruijff enige last van verkalking aan de slijbeuizen op een knie, maar de hoofdzaak tot een urgente ingreep is er bepaald niet. Cruijff heeft gewoon een uitvlucht gevonden om het voor hem mislukt Europees toernooi tegen de Tsje chen speelde hij een van zijn zwakste interlands zo snel mogelijk te ont vluchten. Zyn plotselinge „knie- verhaal" is te doorzichtig. Op de vraag of rust bij een dergelijke blessu re niet dè oplossing was geweest, antwoordde hij dat dat waarschijnlijk beter was geweest. Toch vormde het voor de vedette geen probleem om vlak voor het Europees kam pioenschap in Brazilië enkele aan trekkelijke demonstratie-wedstrijden te spelen. Cruyff: „Ik heb er last van tijdens een wedstrijd. In Zuid- Amerika is het warm en dan heb ik er minder last van Toekomst Het is zeer wel mogelijk dat de inter land van Cruijff tegen Tsjechosloa- kije zijn laatste is geweest. Nu George Knobel definitief bij zijn ontslag besluit is gebleven, voelt Cruijff nog maar weinig voor Oranje. Zelf zegt hy „nog niet over de toekomst te hebben nagedacht". Maar inmiddels heeft de voetbalster bij het sectiebestuur be taald voetbal pittige eisen gesteld. Een breekpunt wordt waarschijnlijk de verzekerings-eis van Cruijff. Gisté- rem meldde hij: „Naast privé-zaken staat de verzekering voorop die is te laag voor een interland." Een bedrag wilde Cruijff zelf gisteren niet noe men, maar het gaat om een bedrag van twee miljoen dollar. Cruijff tenslotte over de naaste Oranje- toekomst: „Er zal veel doorgespro ken moeten worden. Mijn besluit om bij plaatsing voor Argentinië niet op de WK' 78 te spelen, staat nog altijd vast. Hoewel je nooit kunt stellen, dat zo'n besluit definitief is." Cruijffs houding ten aanzien van het Nederlands elftal zal zijn gewijzigd, nu Knöbel de strijd met het sectie- bestuur betaald voetbal heeft verlo ren. Cruijff, die nooit een kwaad woord over Knöbel heeft willen ho ren, staat ook nu nog achter Oranje's coach. Direct na de afgang tegen de Tsjechen meldde hij: „Ik steun Knö bel. Hij heeft zeker redenen om zijn ontslag in te dienen na wat er alle maal is gebeurd". Toch heeft Knobel nog lang met de gedacht gespeeld dat hij mogelijk (met de steun van de dreigende Cruijff) toch weer terug gehaald zou worden bij de KNVB. Woensdag nacht vertelde hij: „Er zijn nog wel openingen in de zaak. De kwestie is niet rond". Gisteren bleek Knobel zich evenwel te realiseren, dat zijn ontslag maar al te gaarne was geac cepteerd. „De standpunten staan on wrikbaar tegenover elkaar. Ik kan me niet voorstellen dat men bij de KNVB nu nog zegt: Knobel heeft toch gelijk. Er wordt momenteel een machtsstrijd uitgevochten. Dat gaat hard tegen hard. Misschien ben ik daardoor in een stroomversnelling terecht gekomen. In de loop der maanden zijn er diverse breuken Een lachende JOHAN CRUIJFF staat de pers te woord in het trainingskamp te Zagreb ontstaan Mijn hoofdtaken waren: se lectie, opleiding, Jeugdplan Neder land en de trainerslicenties. Die ta ken werdem meer en meer aange tast. Ik kreeg op den duur het gevoel dat er met mij werd gesold. Belang rijk waren de zeken FC yiaardingen en Vitesse. Daar waren orfóevoegde trainers aan het werk (respectieve lijk Laseroms en Westerhof), die geen dispensatie hadden mogen krij gen. De KNVB liet ze toch aan het werk en verkrachtte zodoende de reglementen. Ik heb om al die rede nen een principiële beslissing moe ten nemen Het is ontzettend jammer dat het zo is gelopen, want ik vind bondscoach/technisch directeur nog altijd de belangrijkste trainers- functie in een land". Het heeft er nadrukkelijk de schijn van dat Knobel zich op twee zaken* lelijk heeft verkekep. Allereerst de mate van antipathie van het sectie- bestuur betaald voetbal ten aanzien van zijn persoon en daarnaast de toch niet toereikende macht van Jo han Cruijff. Nadat Cruijff voor de wedstrijd tegen Tsjechoslowakïje had gedreigd niet in de finale te zullen spelen, wanneer Knobel geen genoegdoening zou krijgen (ofschoon zowel Knobel als Cruijff dat ontkennen) bleek het sectiebe stuur er toch niets voor te voelen om de zaak terug te draaien. v Eenvoudig Dé Stoop: „De zaak ligt eenvoudig, Knöbel heeft zijn ontslag Ingediend en dat is aanvaard". Het was de zelfde Stoop, die eerder een teer punt bij Knobel raakte door (onge nuanceerd) op te merken: „Knobel heeft een vent naast zich nodig, zo- dat hij zelf op zijn gemak kan gaan zitten". Die laatste opmerking ci teerde Knobel gistermiddag nog maaj- eens letterlijk. Het was trou wens een van de weinige keren, dat hij gal spuwde in de richting van zijn bazen. „Ik heb geen zin om met modder te gaan gooien, want ik heb een hekel aan ruzie. Wel maak ik bezwaar, wanneer er van KNVB-zijde wordt gezegd^ dat we als vrienden uit el kaar gaan. Ik heb geen behoefte aan dat woord vrienden. Als er zoiets wordt gezegd dan ben ik van me ning, dat er een gebrek aan niveau is. Bestuurders van de grootste sportbond van Nederland kunnen het zich niet permitteren om derge lijke dingen te zeggen." Knobel vertrekt dus na twee jaar Zeist. „Dat ligt zeven maanden bo ven het gemiddelde", vat de Braban der niet zonder humor samen. Kno bel was een bondscoach, die een ster ke troef in handen had: Johan Cruijff. Gistermiddag koketteerde hij nog eens met zijn succes bij Cruijff: „Er zijn veel gefrustreerde KNVB'ers. Bijvoorbeeld degenen, die tevergeefs naar Barcelona reis den om Cruijff voor het Nederlands elftal vast te leggen. Toen ik zelf met Johan ging praten, bleek hij wel be schikbaar. Dat heeft scheve gezich ten opgeleverd. Zoals dat ook het geval is met de officials die ik in Joegoslavië eens niet in het trai ningskamp wilde hebben. Dat bete kende dat ze niet met de vedetten op de foto konden en zoiets weegt zwaar." De vriendschap van Knobel met Cruijff leverde evenwel ook nadelen op. Want Cruijff stond wel degelijk boven zijn coach. Precies zoals de nukkige vedette het ook wil. Hennes Weisweiler kan daar over meepraten. Om die reden ook waren de Journa listieke vragen aan Knobel over Cruijffs inbreng op tactisch gebied wel degelijk relevant. De mate van opgewondenheid van Knobel na der gelijke vragen onderstreepte dat slechts. Johan Cruijff genoot een dusdanig grote mate van „inspraak" bij Kno bel, dat het heeft kunnen gebeuren, dat Neerlands beste doelman. Jan van Beveren, vanwege een persoon lijke vete met Cruijff uit Oranje moest verdwijnen. Zoals Cruijff zon der twijfel ook een rol heeft gespeeld bij de (onterechte) comeback van Wim van Hanegem in het Neder lands elftal. Wanneer dat soort za ken in ogenschouw wordt genomen, dan is het al met al maar het beste dat Knobel van het toneel is verdwe nen. Waarbij het voor de opbouw van een nieuw Nederlands elftal ook het beste zou zijn, wanneer Johan Cruijff woensdag inderdaad zijn laatste interland heeft gespeeld. Van onze verslaggever BELGRADO Wie gisteravond tijdens de rust (20) van Joego slavië—West-Duitsland had durven reppen over een mogelijke verlenging, zou zijn aangezien voor een volstrekte voetbalanalfa beet. Joegoslavië leidde op dat moment immers met 20. De ploeg had zo'n uitstekend spel laten zien, dat nauwelijk iemand twijfelde aan de uitslag. Maar weer vijfenveertig minuten later was het 22 en had Joegoslavië een gewonnen wedstrijd uit handen gegeven. En uiteindelijk was het dan in de verlenging Dieter Müller die na een voorzet van collega-invaller Flohe en een pass van Höness 32 maakte. Een kleine tragedie voor een Joego slavië dat meer had verdiend. Dat het via weer Müller 4—2 werd was alleen maar normaal voor dit soort wedstrij den. De verlenging was zo boeiend als de hele wedstrijd al was geweest. In die verlenging waren er even fraaie mogelijkheden voor beide teams als daarvoor. Met als aanvulling kee perswerk van grote klasse. Zowel Maier, die in de eerste negentig minu ten toch twee fouten had gemaakt, als Petrovic, groeiden met het stijgen van de spanning tot grote hoogte. Maar het was uiteindelijk de scherpte van de Duitse aanval die de doorslag gaf. Via Dieter Müller, een naam in het Duitse voetbal. Wereldkampioen West-Duitsland be gon gisteravond nadrukkelijk als un derdog aan de strijd tegen Joegosla vië. Het was de positie die coach NG BEACH De Amerikaanse hoop dat Shirley Babashoff eerste niet Oostduitse zwemster na Kornelia Ender de barriè- van twee minuten op de 200 m.vrije slag zou nemen, is op de ste dag van de Amerikaanse Olympische selectiewedstrijden ^ng Beach niet in vervulling gegaan. 19-jarige Amerikaanse zwom de meter vrije slag in 2 minuten en 9 seconden. Zij verbeterde het ls|erikaanse record, dat zij enkele tevoren in de series op 2.02.17 gebracht met bijna anderhalve inde. Shirley Babashoff staat met 2.00.69 derde op de we- iglijst achter Kornelia Ender, bij de Oostduitse kam- ischappen enkele weken gele van de eerste dag waren op de 200 meter vrije slag bij de heren drie plaatsen voor Montreal te vergeven. Achter Fumiss legden John Naber (1.51.12) en James Montgomery (1.51.52) beslag op resp. de tweede en derde plaats. John Hencken, die in de series van de 200 meter schoolslag al tot 2.18.99 was gekomen, experimenteerde in de in Oost-Berlijn tot 1.59.78 kwam, eindstrijd wat met zijn stijl en kwam larbara Krause. ley Babashoff legde de eerste 100 er af in 59.17 seconden. Met Shir- Babashoff plaatste Jill Sterkei voor de Olympische Spelen van Itreal. Zij had overigens een ach- tand van meer dan twee secon- op de winnares, ce Fumiss bleef in de finale van 200 meter vrije slag bij de heren ,gg hts 0.29 seconden verwijderd van eigen wereldrecord op deze af- d, dat op 1.50.32 staat. In te- stelling tot alle andere nummers daardoor uit op 2.19.37, ruim een se conde boven zijn wereldrecord van 2.18.21. Desondanks was Hencken toch veel te sterk voor de concurren tie. Rick Colella eindigde op bijna twee seconden als tweede. De 200 meter schoolslag dames werd gewonnen door Laura Siering, die de Amerikaanse recordhoudster op dit nummer, Marcia Morey, met ruim verschil versloeg. Laura Siering's 2.38.75 was slechts 0.32 seconde lang zamer dan de recordtijd van Marcia Morey, die op 2.38.43 staat. Helmut Schön zich tevoren gewenst had. Hij had er in uitspraken maan denlang op gezinspeeld. De Duitsers zijn immers opnieuw aan het bou wen, zo noemt Schön althans deze periode. Nieuwe internationals oplei den voor het wereldkampioenschap van 1978. Maar in feite ontbraken er vier Duitsers van het elftal dat in '74 in München wereldkampioen werd. Zo'n team kan zich zelf alleen maar tot underdog uitroepen. In de beginfase leek het er echter op alsof de Duitse spelers zelf waren gaan geloven in het ontbreken van een kans op de Europese titel. De Joegoslaven begonnen met een offen sief dat onmiddellijk zorgde voor moeilijkheden rond Sepp Maler. Het ontbrak Franz Beckenbauer die be nauwde eerste tien minuten aan enig overwicht om zijn nerveuze medespe lers tot rust te brengen. Dat Duitsland die beginfase onge schonden doorkwam lag dan ook al leen aan het feit dat Joegoslavië niet van de kansen kon profiteren. De Joegoslaven namen na tien minuten terug, concentreerden zich op balbe zit en gokten op snelle uitvallen. Daarvoor was de klasse volledig aan wezig. Dragan Dzajic, de liefdevol gekoesterde vedette op links, en op komende mensen als Surjak en Jer- kovic. zorgden voor de snelheid die Schöns elftal uit het evenwicht bracht. Het offensief van de Duitsers was dan ook maar gezichtsbedrog. Joe goslavië wachtge koel af. Tekenend MANILLA De Tsjech Vlastimil Hort heeft gisteren in de vierde ron de van het Interzonale schaaktoer nooi in Manilla een verrassende ne derlaag geleden. Hort verloor door tijdsoverschrijding met wit van de Argentijnse veteraan Panno. De Hongaar Zoltan Ribli versloeg met zwart de Joegoslaaf LJubomir Ljubojevic. Na vier ronden hebben vier spelers de leiding, te weten de Braziliaan Mecking, de Amerikaan Browne, de Oostduitser Uhlmann en Hort, ieder met drie punten. De Ar gentijn Quinteros heeft twee en een half punt en een afgebroken partij. Uitslagen partyen vierde ronde: Tsjesjkowski (Sov)—Tan (Sing) 1—0. Quinteros (Argv— Poloe- gajevski (Sov) afg., Gheorghlu (Roe)— Pachman (WD1) 1/2—1/?. Mecking (Bra)-Kavalek (VS) 1/2—1/2. Hort (Tsj)—Panno (Arg) 0—1. Browne (VS)—Harandi (Irn) 1—0, Uhlmann (ODD—Mari- ottl (Ita) afg., Biylasas (Can)—'Tone (Phi) 1—0, Ljubojevic (Joel—Ribli (Hon) 0—1. Balasjov (Sov)—Spasski (Sov) afg. Stand: 1 Hort, 2. Mecking. 3. Browne en 4. Uhlmann 3 punten, 5. Quinteros 2 1/2 1 afg.i, 6 Gheorghlu, 7 Kavalek en 8 Tsjesjkowski 2 1/2, 9. Poloegajevski en 10. Spasski 2 1 afg.). 11 Biyiasas, 12. Ribli en 13. Ljubojevic 2. 14. Balasjov 1 1/2 1 afg 15. Pachman 1 1/2, 16. Mariott! en 17. Panno 1. 18. Harandi en 19. Tan 1/2, 20. Torre 0. Beckenbauer: doeltreffende passes was dan ook dat, nadat Erich Beer alleen voor doelman Petrovic was verschenen, maar miste, uit de me teen volgende tegenaanval scoorde. Oblak lanceerde met een loepzuivere pass Popivoda die zich Beckenbauer knap van het lijf hield en Maier met een gerichte tik passeerde: 1—0. Er was toen bijna twintig minuten ge speeld en er was daarin al twintig keer meer te genieten geweest dan van de andere halve finale met Tsje- choslowakije en Nederland. Joegoslavië bleef na die treffer het tempo bepalen. Dat lag hoog, erg hoog. Het leek alsof het Duitse mid denveld snelheid te kort kwam om het eerste stoorwerk te verrichten. Joegoslavië kon met knap voetbal op balbezit gericht, steeds weer voor gevaarlijke momenten zorgen. In de paniek die daardoor regelmatig ont stond deelde doelman Sepp Maier uiteindelijk ook. Bij een voorzet van Buljan misrekende Maier zich en liet de bal van zijn vingertoppen tegen de knie van de inkomende Dzajic springen: 2—0. West-Duitsland kreeg aan het slot van de eerste helft een uitstekende kans op de door veel trainer zo ge prezen tegentreffer op „het psycho logisch belangrijke moment". Achte reenvolgens Höness en tweemaal Beer mochten op doel richten. Kata- linski redde tweemaal voor Beer kin derlijk over schoot. Maar het was wel een typerend staaltje van opwin dend voetbal, dat de eerste helft van het duel zo nadrukkelijk kenmerkte. Met die zo aantrekkelijke eerste helft achter de rug, bleek Joegoslavië van plan het een en ander te willen bewa ren voor het tweede duel. De acties werden aanmerkelijk minder vlot uit gevoerd. Het balbezit was meer een doel op zich geworden, dan de vaste uitgangspositie voor een doeltreffen de actie. Dat gaf de Duitsers wat meer gelegenheid om erüit te komen. Al was de eerste goede kans dan toch weer voor de Joegoslaven. Op een voorzet van Dzajic kwam Sepp Maier opnieuw niet aan de bal. Jerkovic slaagde er echter niet in om die kans te verzilveren. Maar daarna kwamen de Duitsers nadrukkelijkker dan eer der in het duel. Erich Beer werd op nieuw prachtig zuiver aangespeeld door Beckenbauer, maar hij kon met die kans niet overweg. Joegoslavië kreeg met het vorderen van de tweede helft langzaam toch de weerslag van het eerder aange houden zeer hoge tempo. De elf van Schön, waar Flohe tijdens de pauze Danner was komen vervangen, rook de kans. Flohe leidde de treffer in die, de spanning weer helemaal terug bracht. Van buiten het strafschopge bied richtte hij op doel. Höness was de man die nadrukkelijk in de weg liep daarbij, maar via zijn rug ver dween de bal langs de op slag kans loos geworden doelman Petrovic: 2—1. In de slotfase besloot Schön nog een middenvelder in te ruilen voor een aanvaller. De aanvankelijk gepas seerde Dieter Müller kwam Wimmer vervangen. Zijn eerste actie was zeer doeltreffend. Een hoekschop van Bonhoff kwam terecht bij de volle dig vrijstaande Dieter Müller die uitstekend inkopte: 2—2. Daarmee was het duidelijk dat Joe goslavië een rustgevende voorsprong uit handen had gegeven tegen een niet imponerend Duitsland, dat op nieuw zeer doeltreffend voetbal bleek te kunnen afleveren. KINGSTON Behalve de overgrote meerderheid van de Afrikaanse landen, verenigd in de Afrikaanse Raad voor de Sport, heeft nu ook Jamaica aangekondigd de komende Olympische Spelen te zullen boycot ten als Nieuw Zeeland daaraan deelneemt. De boycot dreigt, naar aanlei ding van de toernee die het Nieuwzeclandse rugbyteam door Zuid-Afrika wil gaan maken. Die toernee is goedgekeurd door de regering van Nieuw Zeeland. Het Jamaicaans Olympisch Comité heeft een resolutie, waarin met de boycot gedreigd wordt, unaniem aangenomen. Mike Fennel, de chef de mission van de Jamaicaanse Olympische ploeg, heeft een mandaat gekre gen om tydens alle prc-Olympische vergaderingen van het IOC het Afrikaanse standpunt te steunen. jamaka heBft in Don Quarrie een goede kanshebber op een medaille op de sprintnummers atletiek. Tijdens de vergadering kwam naar voren, dat als Tanzahia met medaille-kandidaat Filbert Bayi op de 1500 meter bereid is die op te geven, vanwege het anti-apartheidsstandpunt, Jamaica dat ook moet doen. Üet'Nieuwzeelands rugbyteam vertrekt volgende week naar Zuid-Afrika en speelt daar èp 30 juni de eerste wedstrijd. De Afrikaanse landen eisen dat NieUw Zeeland vanwege deze vorm van openlijke steun aan het Zuidafrikaanse bewind, wordt uitgesloten van de Olympische Spelen. DEN HAAG Nederland zal bij de Olympische roeiwedstrijden in Montreal vertegenwoordigd zijn op zes nummers. Het Neder lands Olympisch Comité heeft op voordracht van de Konklijke Nederlandse Roeibond voor de dameswedstrijden op vier num mers ingeschreven en voor die van de heren op twee. De Nederlandse afvaardiging bestaat uit de vier met stuurman van Laga, de twee zonder stuurman van Nereus, de vier met stuurvrouw Nereus/Orca- ATriton, de dubbel twee van RIC, skif- feuse Ingrid Munneke Dusseldorp van Aegir, alsmede de dames acht van Nereüs/Njord/Phocas/De Hoop- /Het Spaame/Argo. Het NOC heeft ae kandidatuur van de twee met stuurman van Dudok van Heel (Van der Pas eri Van Via- nen) afgewezen. Het tweetal verbe terde eerder dit seizoen op de Bos baan en in Duisburg het baanrecord. Maar afgelopen weekeinde tijdens de Rotsee regatta in Luzem liet de Du- dok van Heel ploeg het volstrekt af weten. De goede indruk die in het voorseizoen was gewekt, werd daar mee geheel teniet gedaan. De vier met stuurman van Laga heeft het voordeel van de twijfel gekregen. Binnen de roeibond is men al gerui- SOLOTHURN De voorlaatste dag van de Ronde van Zwitserland heeft weinig strijd gebracht. Alle renners, die nog een kans hebben op de eindzege, koersten kalmer in het pe loton. Zij namen rust na de slopende bergetappes van de afgelopen dagen en lieten de overwinning aan een „mindere". De Zwiters Iwan Schmid profiteerde hiervan door in zijn woonplaats Solo- thurn als eerste over de streep te gaan. Hij versloeg in de sprint de Nieuwzeelander Bruce Biddel. die voor de tweede achtereenvolgende dag net naast de etappezege greep. Vandaag wacht de renners een tijdrit van 23 kilometer, die zeer waarschijn lijk de beslissing zal brengen. Hennie Kuiper verwacht hierin de negen se conden achterstand op leider André Romero goed te kunnen maken. Het zou echter niet de eerste keer zijn in dit seizoen dat de wereldkampioen, die zo graag met een eerste plaats wil aantonen de ware kampioen te zijn, in een tijdrit de overwiiining ver speelt. Jose Pesarrodona, de Spanjaard die de Ronde van Spanje won, staat ook deze keer op het lijstje kanshebbers. Met minder dan een minuut ach terstand lijkt Pesarrodona in staat voor de tweede keer Kuiper dwars te zitten. Misschien is Michel Pollentler nog gevaarlijker. De Belg gaat er prat op eens Eddy Merckx in een race tegen de klok te hebben verslagen. Op de derde plaats in het klassement staat Jose Marti- nes. Hij is een minder begaafde tij- drijder, maar Martines behaalde in de riegendë etappe een overwinning. Algemeen klassement 1 Romero(Frai34.41.il, 2 Kuiper op 9 sec.. 3. Martins (Por) op 22 sec.. 4. Pollentler (Bel) op 1.03. 5 Pesarrodona (Spa) op 'I 07. 6. Pronk op 120. 7. Maertens op 4 49. 8. Jullen (Fral 4 29. 9 Thurau (Wdl) op 8 01. 10. Heredia-Mortinez(Spa) op 11 24. 21. Tabak op 28 (JT. 22 Schuiten op 29 28. 25 Pijnen op 39 04. '27. Van HMVolrt op 44 57. 37, Prinsen op 52.16. 54. Van-Katwijk op 1.13.40. me tijd niet tevreden met de seizoe- nopbouw van Laga, waarbij gemikt wordt op een vroege top (Varsity). Regelmatig volgde voor Laga- ploegen bij het vorderen van het sei zoen een ernstige terugval, die de selectie voor belangrijke wedstrijden ernstig bemoeilijkte. Het NOC heeft wel besloten bij de dames de acht al te vaardigen, hoe pel over uitzending getwijfeld werd. Uitzending van een acht is kostbaar en de concurrentie om die redenen vrij beperkt. Een finaleplaats lijkt daarom wel haalbaar, maar mogelijk had op dit nummer het criterium veel eerder de kans op een medaille moe ten zijn. De Nerlandse Olympische roeiploeg is als volgt samengesteld: HEREN: vier met stuurman: Adri Klein, Evert Kroes, Martin Baltus, Gert Jan van Woudenberg en Jos Ruijs, Stuurman (Laga). Coach Cees de Korver. Twee zonder stuurman: Jan van der Horst en Willem Boeschoten (Nereus). Coach Eymert van Manen chef d'equipe: Ir. Gerrit Meester. Reserve roeiers zullen even tueel nog worden aangewezen. DAMES: vier met stuurvrouw: Lies- beth Vosmaer—De Bruin, Myriam van Rooyen—Steenman, Ans Gra- vesteyn. Hette Borrias en Monique Pronk, stuurvrouw (Nereus/Orca/Tri- ton). Coach Gerard Kusters. Dubbel twee: Andrea Vissers en Hellie Klaas- se (RIC). Coach Leo Oostendorp. Skiff: Ingrid Munneke-Dusseldorp (Aegir). Coach Reinout Stlgter. acht: Karin Abma, Joke Dierdorp, Maria Kusters-Ten Beitel, Liesbeth Pascal- De Graaff, Marleen van Ry, Annette Schortlngshuls-Poelenye, Loes Schutte. Barbara de Jong en Evelien Koogje, stuurvrouw. Coach Rein van Waveren. Reserves zijn Desanka Kempers en Saskia Jorissen. Chef d'equipe: Mevr. Wil Lippits-Wacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15