aalstrijd België nog ijang niet uitgewoed. Commerciële bureaus helpen werklozen aan krullejongenswerk Shakespeare met nieuwe grappen in Diever Inwonertal Lelystad en Almere groeit snel Verknemers slagerijen an de ene dag op de mdere op straat gezet Steekpartij pa sexfeest Utrechtse stichting: linstens drie reken dood in deine woning Drie ambtenaren nemen waar voor brandweer Industrie in ontwikkeling Nieuwe opleiding voor vorming van werkende jongeren Moeilijke strijd tegen aspergedief Belgische soldaat in buik gestoken Standbeeld voor prof. Gerbrandy )ndanks 'bestand' in Schaerbeek ümpel papier op etalageruit „Europeanen in de ruimte" Extra VN-hulp van Nederland Jongeman verdacht van plegen overval Riant huis voor duif EEUWARDEN— Twee mensen zijn jstemacht ernstig gewond geraakt j een steekpartij die het sluitstuk brmde van een feest op een sexboot Leeuwarden. lo'n twintig mensen hebben het jl«st" bijgewoond. Enkele feestgan ger zijn de straat op gegaan en tietóen daar zes geparkeerd staande pto's zwaar beschadigd, jtëdat enkele mensen ruzie hadden gen ontstond de steekpartij, te ruzie ging over een geldschuld, te 32-jarige barkeeper A. R. uit feuwarden pakte een broodmes, lak zichzelf eerst in het dijbeen en lantte het mes daarna in de borst an de 27-jarige technicus J. G. Deze i gistermorgen geopereerd. R. is ge- rresteerd wegens zware mishande- UTRECHT Werkloze jongeren die via commerciële bureaus een baan trachten te zoeken, komen niet zelden bedrogen uit. Jonge mensen van ongeveer 25 tot 30 jaar hebben via commercië le bureaus dikwijls na een jaar of zes niets anders bereikt dan uitsluitend krullejongenswerk. AASTRICHT In een bouwvallige nkamerwoning te Maastricht heeft politie het lijk gevonden van de ■jarige K. Gerritsma. Het lichaam is al in ontbinding. ndereoek heeft uitgewezen dat de an zeker al drie weken dood in zijn lis moet hebben gelegen. De politie left zich toegang tot het huis ver» haft nadat was opgevallen dat de ur van het huis zwart zag van de iegen vanwege de lucht die er hing. >ordat het huis werd betreden is de tsmettingsdienst van de GGD in tie geweest. iren hadden geen contact met de in. In het huisje werd alleen wat eingeld gevonden, ofschoon over de in het gerucht ging dat hij veel ld zou hebben. Hij leefde in zijn isje zonder licht of gas. Dat staat in het jaarverslag over 1975 van de Stichting personeelsvoorzie ning Utrecht (Stlpevo). Deze stich ting wil moeilijk plaatsbare werklo zen aan een baan helpen via een aanvankelijk tijdelijke aanstelling. Er zijn nog al wat jongeren die via de commerciële bureaus niet verder kwamen, maar die via de Utrechtse stichting konden worden geholpen. Het Jaarverslag van de stichting zegt ook dat veel commerciële bureaus hun tarieven matigen zodra ze be speuren dat de Stipevo zich met de zaken gaat bemoeien. Dat doen die commerciële bureaus om hun klan ten vast te houden. De Utrechtse stichting heeft het vorig jaar 316 moeilijk plaatsbare mensen aan werk geholpen. Ten opzichte van 1974, toen het er 423 waren, is dat een terugval. Het jaarverslag zegt echter: „Toch is de loonomzet met ongeveer twintig procent gestegen, als gevolg van het verminderen van part-time plaatsingen, waarvoor volledige ar beidsplaatsen in de plaats komen. Plan De stichting wil binnenkort een per- soneelsvoorzieningsplan voorleggen aan de gezamenlijke ziekenhuizen. Als de stichting erin slaagt op die manier orde op zaken te stellen, dan wil men dergelijke plannen bij meer bedrijfstakken aanhangig maken. De sUchting breidt ook uit. Er is nu een afdeling in Amersfoort. Men onder zoekt de levensvatbaarheid van een bureau in Veenendaal. VORDEN Omdat de plaatse lijke brandweer zijn jaarlijkse uitstapje had, hebben drie ge meente-ambtenaren van Vor- den voor brandweer gespeeld. En met succes. Vermoedelijk hebben ze - gezien de vrij harde wind een grote bosbrand voor komen. De drie gemeente-ambtenaren rukten uit met de brandweer auto om de vuurzee te bestrij den die op een vuilstortplaats was ontstaan. Het drietal heeft later assistentie gekregen van de brandweer van het naburige Hengelo. Het vuur was toen snel onder controle. Voor het jaar 2000 is een beraming gemaakt van ruim honderdduizend inwoners. Vooral veel Amsterdam mers trekken naar Lelystad, Ook voor Almere. de nieuwe stad aan het Gooimeer in Zuidelijk Flevoland, hebben zich al 12.000 gezinnen ge meld- Per jaar zullen gemiddeld achtduizend personen naar Almere verhuizen. Dit betekent dat in de komende 25 jaar hier tussen de 125.000 en 250.000 mensen zich zullen vestigen. Ook de industrie in Lely stad begint zich sterk te ontwikkelen. Aan de rand van het stadsgebied zijn drie grote bedrijfsterreinen geprojec teerd. Twee van deze gebieden. Oos tervaart en Noordersluis zijn op dit moment in gebruik. Op laatstge noemde zijn werkplaatsen en maga zijnen van de Rijksdienst, de riool zuiveringsinstallatie van Lelystad, een woningfabriek en een scheepswerf gevestigd. Beide terrei nen bereikbaar voor schepen tot zes honderd ton. De industrie van Alme re staat alleen nog maar op papier. Aan de rand van Almere-haven, waarmee men september vorig Jaar is begonnen te bouwen, komt een in dustrieterrein voor bedrijven, die moeilijk te combineren zijn met de directe woonomgeving. Daarnaast worden kleinere bedrijfsterreinen ge spreid over geheel Almere-haven. Verkeer Lelystad heeft een gescheiden ver keerssysteem. Fietsers en voetgan gers worden op viaducten over de stadsautowegen gevoerd. Zij hebben tevens de beschikking over een eigen stelsel van paden dat aansluiting geeft op de belangrijkste voorzienin gen. Er zijn busverbindingen tussen Lelystad en Amsterdam, Emmel- oord, Kampen, Harderwijk en de dor pen in de polder. Biddinghuizen, Dronten en Swifterbant. In Almere zullen de eerste jaren autobussen het vervoer verzorgen. Over de aanleg TROUW/KWARTET P 6 - H 9 Van een onzer verslaggevers LELYSTAD De polders Oostelijk en Zuidelijk Flevoland beginnen zich al aardig te bevolken. In Lelystad is het inwonertal inmiddels al gestegen tot 20.CP0, terwijl deze snel groeiende stad over omstreeks vijftien jaar ongeveer 40.000 inwoners zal tellen. van een spoorlijn Weesp-Almerè- Lel., stad is nog geen beslissing geno men. Dcor de zeer jonge bevolking van Lelystad 165% is jonger dan der tig jaar) worden hoge eisen gesteld aan het onderwijs. Begin dit Jaar waren er dertien kleuterscholen, tien basisscholen en oen scholenge meenschap voor Mavo, Havo en Atheneum in gebruik. Voorts zijn ër vijf peuterzalen. De gemeente Droh- ten in Oostelijk Flevoland is mét 35.195 hectare de op één na grootste gemeente In Nederland. Tót deze ge meente behoren de woonkernén Dronten, Biddinghuizen en Swifter bant. die in totaal ruim 17.000 inwo ners telt. De gemeenten in de polders zijn een zeer welkome ontlasting voor de overvolle Randstad. Het is te ho pen dat vooral veel industrie naar de polders zal trekken, zodat de Randstad leefbaarder zal worden en de polders zelf geen industrieel ach terlijk gebied worden. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Er moet een nieuwe opleiding komen voor de vormings werker in het part-time onderwijs voor werkende jongeren. Die oplei ding moet worden Ingebouwd in be staande opleidingen, maar dan wel uitmonden in een eigen onderwijsbe voegdheid. Dit staat in het advios dat op verzoek van minister Van Kemenade is uitgebracht door het instituut voor toegepaste sociologie in Nijmegen en de Nederlandse orga nisatiekring te Utrecht. De makers van dit rapport menen dat het vormingswerk een onmis baar onderdeel ls van het tweedaag se onderwijs aan zestienjarigen. Alle werkende Jongeren van die leeftijd zouden verplicht moeten worden tenminste een dag per week vorming te volgen, ook als zij vla het leerling stelsel een beroepsopleiding doen. Van een verslaggever VENLO In de buurt van Venlo heeft de politie het 's nachts druk. met het. bewaken van aspergevelden. Er zijn al verscheidene klachten bin nengekomen Van telers wier velden bezoek hadden gekregen van onge wenste aspergestekers. Naar schatting zijn al enkele duizen den kilo's gestolen. Omdat een kilo asperges op de veiling in Grubben- vorst een prijs maakt van omstreeks zes gulden, zijn de telers behoorlijk gedupeerd. Maar de dieven zijn nog niet opge spoord. Die opsporing wordt ook be moeilijkt doordat de velden dikwijls erg ver buiten de bebouwde kom liggen. Een andere moeilijkheid is dat de dieven niet zo best zijn te onderscheiden van de eigenaars, aangezien de laatsten tijdens het hoogseizoen óoik voor dag en dauw op het veld staan. Van een verslaggever MAASTRICHT Op vereoek van de Belgische rijkswacht is de Maas trichtse metselaar A H. (27) gearres teerd. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag. In het Belgische grensplaatsje Vroen- hoven zou hij na een café-ruzie een 22-jarige Belgische militair met een aardappelschilmesje In de buik heb? ben gestoken. De soldaat werd le vensgevaarlijk gewond en moest In een ziekenhuis worden opgenomen-. Na de steek ls de metselaar aan de haal gegaan. Hij is thuis gearres teerd. Van onze correspondent SNEEK Er kan vooral door gaven van particuliere zijde, ongeveet 40.000 gulden bijeen worden ge bracht voor een in Sneek te plaatsenr standbeeld voor prof. dr. P.S. Gerbrandy. Deze bekende anti revolutionaire polticiUs, die in de Tweede Wereldoorlog premier was in het Nederlandse kabinet in Londen, werd in Friesland geboren. HIJ woon de geruime tijd in Sneek. waar hij een advocatenpraktijk had. Een comité, dat aich belast met het oprichten van het monument, heeft zich tot de provinciale staten van Friesland gewend met het verzoek, de overige kosten, die ongeveer 10.000 gulden zullen bedragen, voor hun rekening te nemen. Oedeputcer- de staten hebben inmiddels voorge steld, op dit verzoek in te gaan Be halve het werkcomité is er een ereco- mité, waarvan de koningin be schermvrouwe is. De beeldhouwster Maria van Ever- dingen te Loënga vervaardigt het monument. Het zal op de Schaap- markt in hhet centrum van Sneek worden geplaatst. BINNENLAND-BUITENLAND pNDERDAG 17 JUNI 1976 fj n één onzer verslaggevers n ïUSSEL „De taalstrijd tussen de Walen en de Vlamingen heeft niet geleid tot een regeringscri- ht s, omdat men de gemeenteraadsverkiezingen van oktober wil afwachten. Door de netelige situatie het echter zeker niet onmogelijk dat de crisis in de Belgische regering begin volgend jaar wel "o imt". Dit zegt Mark Grammens, hoofdredacteur van het invloedrijke, linkse Belgische tijdschrift "tplomatie, over het uitblijven van de Belgische regerings-crisis naar aanleiding van de taalstrijd 8 ssen de Franstalige Walen en de Nederlands-sprekende Vlamingen pz g 11 lokettenaflaire in het gemeente- le« is van Schaarbeek, de meest zeanstalige van de negentien ge- aa jenten die de agglomeratie Brussel vymen, was de oorzaak van de kans het vallen van de regering in Bel- De Waalse burgemeester Roger lis had in zijn gemeentehuis tach- procent van de loketten bevolkt »t Franstalige ambtenaren. In de erige twinitg procent zaten ibtenaren die ook de Nederlandse machtig waren. Mark Gram- tns over deze verdeling: „In feite eft Nols gelijk. De verhouding tus- n de Walen en Vlamingen in Brus- is tachtig om twintig procent. Dat ils de loketten opsplitste in deze •houding is dus eigenlijk nor aal" ter ourgemeester Nols stond. De ac tie van de rijkswacht heeft wel de kans op een Belgische regeringscrisis voorlopig uit de wereld geholpen. In 1968 en 1972 leidde de taalstrijd wel tot een crisis in de regering en vol gens insiders is de mogelijkheid op herhaling hiervan zeker niet uitge sloten. Centrum Het centrum van de Belgische taal strijd ligt in Brussel, de hoofdstad van onze zuiderburen. De binnenstad is voor het grootste deel Franstalig. In de buitenwijken is het Nederlands de meest gangbare taal. Veel Vlamin gen ondervinden hierdoor vaak moei lijkheden door de koppigheid van de Walen die soms domweg weigeren Nederlands te spreken tegen hun Ne- neens t Vlamingen zijn het hiermee niet ns. In de Belgische grondwet staat derlandstaJige landgenoten, it, ondanks dat de Vlamingen in elgië in de meerderheid zijn, in de gering evenveel Vlamingen als Wa- Een leuk voorbeeld van een Vlaming die zijn auto had laten repareren in n plaats moeten hebben. De wet een Franstalige garage:„Toen de wa an het getal moet volgens de Vla- gen klaar was en ik wilde afrekenen lingen niet tellen in de relatie met weigerde de man, die me hielp, Ne- ilken. De Walen echter hebben nu derlands tegen me te spreken. Op het Brussel wel gebruik gemaakt van laatst ging dit me zo vervelen dat ik wet van het getal. De Vlamingen thuis een brief schreef naar de direc- bben hiertegen geageerd. Met tie. Twee dagen daarna kreeg ik be- .hijnbaar succes, want de richt dat de man in kwestie was over- jkswacht meldde dat zij tijdens een geplaatst naar een ander filiaal". Dat ichtelijke inval de lokettenopsplit- ook de Vlamingen niet altijd even ng ongedaan gemaakt zouden heb- gewillig staan ten opzichte van hun tn. Dit is echter maar schijn, want Waalse stadgenoten laat zich niet [Vlamingen worden in het gemeen- moeilijk raden. De Vlaming die zijn [huis nog altijd naar een apart loket auto liet maken weigerde namelijk stuurd. De inval van de rijkswacht Frans te spreken, terwijl hij het wel loest 's nachts gebeuren, omdat degelijk kon! en anders op tegenstand zou stui- n van de gemeentepolitie die ach- In de taalstrijd is een zeer duidelijke kentering waar te nemen. Vroeger waren het vooral de Vlamingen die acties ondernamen tegen de gesple tenheid van hun „moedertaal". Be kend zijn de demonstraties in 1963 tegen de toen goedgekeurde taalwet ten. Honderdduizenden Vlamingen liepen in deze protestmarsen mee. Ook de overheveling van de Fransta lige universiteit van Leuven naar Wallonië heeft veel opzien gebaard. Langzamerhand zijn het echter de Walen die van zich doen spreken. Schaarbeek is daar het laatste voor beeld van. De economische vooruit gang van Vlaanderen en de achter lijkheid van de industrie in Wallonië is daar volgens Mark Grammens de oorzaak van. „De provincies Oost- en West Vlaanderen zijn zeer gemoder niseerde industriegebieden, met als centrum Antwerpen. Als je door de industriegebieden van Wallonië rijdt waan je je in de negen tiende eeuw. Dit moet voor de Walen zeer frustrerend zijn en zij reageren dit af op de taalstrijd. De enige slachtoffers van de Belgische taal strijd zijn de Vlamingen die onderge schikte baantjes hebben in Franstali ge fabrieken. Zij leven echt onder het juk van onderdrukking en bij het minste geringste tegenwoord verlie zen zij hun baantjes", aldus Gram mens. Voor de taalstrijd is natuurlijk moei lijk een oplossing te vinden. De actie van Schaarbeek zal zeker niet de laatste zijn en een eventuele rege ringscrisis zal tevens een duit doen in de buidel van onzekerheid. België gaat nog een spannende tijd tege moet! an een verslaggever AASTRICHT Het 55 man tellende personeel van een Lim- ürgs slagerijbedrijf in Maastricht staat van de ene dag op de idere op straat. De mensen die naar hun werk kwamen vonden p een etalageruit de mededeling dat het bedrijf was gesloten. t vakbonden hebben de (nog on- ndbare) directie een ultimatum ge- eld dat vandaag afloopt. t gaat om Moonen's slagerijen, :t filialen ln Beek, Geleen, Sittard, ïensbroek, Brunssum en ln het Bel- sche Tongeren. Reorganisatie" directie heeft via het papiertje Ken de etalageruit meegedeeld dat t bedrijf ls gesloten in verband met n plotselinge reorganisatie. De di ctie was voor commentaar niet te reiken. Ook de vakbonden slaag- n er niet in contact op te nemen met de directie. Vandaar het ulti matum. Vanavond zal het personeel samen met de voedingsbonden van NW en NKV in Geleen vergaderen Vakbondsbestuurder Chris Baltus- sen uit Geleen zei dat het bedrijf failliet wordt verklaard, omdat de boekhouder op last van de rechter geen poststukken meer mag openen of verzenden. Hij mag evenmin handtekeningen onder brieven van het bedrijf zetten. Volgens de bonden is de catastrofe te wijten aan slecht beleid. De Amerikaanse astronaut Ronald Evans, die als commandant van de Apollo 17 niet minder dan 75 keer rond de aarde cirkelde en daarmee een record vestigde, heeft in het Aviodome op Schiphol de tentoonstelling „Europeanen in de ruimte" geopend. Op de foto: Evans bij een model op schaal 1 op 50 van de Space-Shuttel, waarmee hij binnenkort de ruimte in hoopt te gaan. Van een verslaggever DEN HAAO Nederland geeft dit jaar twintig miljoen gulden extra aan het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties. Dat heeft minister Pronk in Geneve aangekon digd in zijn rede bij de opening van ,de 22ste zitting van de beheersraad van het VN-fonds. De Nederlandse contributie over 1976 bedroeg al 120 miljoen gulden. Tegelijk maakte Pronk bekend dat ook het kapitaal- ontwikkelingsfonds van de VN op een extra bijdrage van Nederlandse zijde kan rekenen. (Naast de contri butie van vijftien miljoen nog eens vijf miljoen gulden). Verder heeft deze vertaling terwille van het rijm nogal wat stoplappen. Het blijft een vraag waarom Diever de stukken van Shakespeare niet in de moderne vertalingen van op dit terrein begaafde schrijvers wil spe len. Niettemin: ook dit jaar verdienen de voorstellingen (19, 23 en 28 juni, 7, 11. 14. 18, 21. 25 en 28 augustus) veel belangstelling. Jos Vernooij volgt Roel van Duijn op AMSTERDAM Jos Vernooij, de 28-jarige assistent van de PPR- fractie in de Amsterdamse gemeen teraad. zal de plaats innemen van Roel van Duijn, die de raad binnen kort verlaat. Vernooij, die bij de ge meenteraadsverkiezingen in 1974 elfde stond op de kandidatenlijst van zijn partij, is aangewezen door de algemene ledenvergadering van de Amsterdamse PPR. Van een verslaggever LEEUWARDEN De 21-jarige kok J. S. uit het Friese Zwaagwesteinde is door de rijkspolitie van Achtkarspelen ingesloten verdacht van het plegen van een overval op een postagentschap in Twijzel. Ie mand wiens gezicht bedekt was met een bivakmuts kwam daar naar bin nen en eiste geld. Hij griste tweedui zend gulden uit de kassa maar liet eenzelfde bedrag dat daar ook in zat liggen. Op zijn haastige vlucht woei nog eens veertienhonderd gulden op straat weg, zodat hij maar zeshoh- derd gulden overhield. Doordat ge tuigen het nummer noteerden van de flat waarin hij wegreed kon hij aangehouden worden. STADSKANAAL In de nacht van dinsdag op woensdag heeft in Nieuw- Buinen, gemeente Stadskanaal, een grote brand de gehele opslagplaats van een bandencoverfabriek ver woest. Samen met de korpsen van Vlagtwedde en Ter-Apel is het brandweerkorps Stadskanaal acht en een half uur in de weer geweest om het vuur meester te worden. De scha de loopt in de tonnen. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door overspringende vonken bij het ge bruik van een snijbrander in de buurt van de opslagplaats. Een slimme Deense duif heeft haar nest gebouwd in een ta melijk beschut huisje, met rondom vrij uitzicht. De ver lichting is gratis. Een ongeken de luxe voor dit soort dieren. De lantaarn staat in Ronne, op het eiland Bornholm. Aan de zijkant is een glaasje gebroken, waardoor een voor vogels wei nig problematische in en uit gang mogelijk is. Als wind en regen niet toevallig pal op het open raam staan, zit de duif daar ongekend geriefelijk. Niemand is bovendien van plan het dier te storen. door Pieter Terpstra Diever Voor het openluchtspel in Diever heeft men ditmaal, na vijftien jaar, weer eens de keus laten vallen op „Leer om leer", dat nogal wat elementen bevat die in het dertigjarige Shakespeare- repertoire van dit Drentse dorp naar voren komen: ernst, luim, speelsheid, list en melodramatiek. Het loop niet over van grootse en kleurige scènes, maar het heeft wel een aantal soms lange vrij sobere scènes waarin het aankomt op per soonlijke spelkwaliteit. In de meer poëtische stukken van Shakespeare zoals de „Midzomernachtsdroom". kunnen mamateurs hun onvolko menheden in gemakkelijk aanspre kende scènes beter verbloemen dan in „Leer om leer", dat nogal wat eisen stelt. Dit in aanmerking genomen kan men van de spelersgroep van Diever zeggen dat ze het er dit jaar redelijk afbrengt. Claudio Het verhaal van Claudio, de edelman die ter dood zal worden gebracht omdat hij in het plotseling puriteins geworden Wenen de wetten van de zedelijkheid overtreden heeft en van zijn zuster Isabella die de regent An- gelo tracht te vermurwen om zijn leven te sparen, komt wel op boeien de wijze over. Dit is vooral te danken aan de uitstekende wijze waarom me vrouw R. Prins-van Weert de rol van Isabella speelt. H. Seinen haalt als Angelo deze hoogte niet helemaal, terwijl helaas van K. Kleine als de edelman Claudio moet worden ge zegd dat hij wat beneden de maat blijft. Maar dat is iets waar men zich in Diever mee moet vereoenen: uit een kleine dorpsgemeenschap haalt men nu eenmaal niet een keur van Sha- kespeare-vertolkers. En bij de première was het duidelijk dat het publiek de wijze waarop het stuk werd gebracht zeer apprecieerde. In een tijd waarin de televisie de cultu rele nivellering wat al te dikwijls be vordert is het verheugend dat leder jaar weer duizenden bij het werk van Shakespeare worden bepaald. De drijvende kracht voor deze opmerke lijke toneeltraditie, de heer J.D. Broekema, voert niet alleen de regie (ditmaal voor het eerst met assisten tie van de op dit gebied geschoolde mevrouw W. Ter Horst - Red.) maar laat ook een wakend oog gaan over de vertaling waarin de stukken ge speeld worden. Burgersdijk is wat dat betreft zijn grote favoriet, al nam hij meermalen de vrijheid deze te veranderen. Vertaling Ditmaal een vertaling van een ano nymus (men krijgt sterk de indruk dat het de heer Broekema zelf is) in tegenstelling met 1961 toen de voort reffelijke vertaling .van Gerard den Brabander werd gebruikt. De verta ler van thans, zo zei de heer Broeke ma in zijn inleidend woord, heeft de gedateerde grapjes van Shakespeare vervangen door toespelingen op situ aties in onze tijd, maar uit de opvoe ring blijkt dat toch maar een enkele maal en bepaald niet op een hoog te appreciëren wij2e.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9