Onlusten in Z.-Afrika: 7 doden metNieewe Haaóse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Fokker en General -Dynamics gaan jj samen F 16 maken Nederland uitgeschakeld Diplomaten VS in Beiroet vermoord Warm houden V6GR WIËKENDIN VAKAN1IE Actie van scholieren tegen invoering Afrikaans Kamer heeft moeite met uitbreiding van landelijke politietaken 'OUW A 8 spanning om te weinig ritvergunningen Pagina 3 Opluchting over bereikte akkoord Zonnig Treinramp werd veroorzaakt door menselijke fout Man nam granaat mee uit Frankrijk Acht maanden en tbr geëist tegen moeder Frans H. to=7 ffife'Kfe Doen en denken (eerste week) Meer opsporingsbevoegdheid Overeenstemming over vredesplan Oog voor de toekomst Elke ochtend in Trouw. Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 34E JAARGANG NR 9855 DONDERDAG 17 JUNI 1976 Iedere vri|dag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donderdagmorgen 11 uur. Tel 020-913456 (toestel 700). UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.55 Na de harde confrontatie met de politie gingen grote groepen scholieren plun derend door de straten van Soweto. Op verschillende plaatsen werden ruiten in gegooid en auto's in brand gestoken. JOHANNESBURG (Reuter, UPI, AP) Zeker zeven Zuidafrikanen zijn gisteren om het leven gekomen bij botsingen tussen zwarte scholieren en de politie. Het dodental zal waarschijnlijk nog stijgen. an onze Haagse redactie lEN HAAG De Amerikaanse vliegtuigfabriek Ge- wal Dynamics en het Nederlands-Duitse concern ïoikcr-VFW hebben overeenstemming bereikt over ifco-produktie van de F16 straaljager. Bij General Dynamics heerste giste- ("■jfen opluchting over het bereikte ak koord. Problemen veroorzaakt door de inflatie en de hogere arbeidskos- ^sge ten in Nederland hadden tot gevolg ö\a\ dat de onderhandelingen al maanden in een impasse verkeerden. De ter mijn voor het plaatsen van de order moest daardoor verlengd worden van maart tot 1 juli van dit jaar. Jnbekend is nog hoeveel arbeids- ilaatsen voor hoeveel tijd de co- iroduktie precies zal opleveren. De irbeidskosten die in het contract zijn voorzien, bedragen rond de 500 mil- oen gulden. Binnenland Ziekenhuisraad wil slui ting ziekenhuizen3 Bouwbond CNV wil prijs compensatie 3 NCBO heeft kritiek op re gering3 Buitenland Bezorgdheid over Boe- kowski7 Weer ontvoering in Ita lië.7 "Kerk Youth for Christ moet be weeglijk zijn2 Albanese kerk kan jubi leum niet vieren2 Archief hervormde kerk bestaat 350 jaar2 Brieven van lezers2 Radio en TV4 Strips, feuilleton4 Puzzel4 rdd bekend is vooral vanuit de vak- iweging en de linkse fracties in de 'weede Kamer kritiek geleverd op de 16-order, omdat die veel minder Droog weer met flinke zonnige perioden. Meest matige wind tussen noord en noordoost. Maxima van 16 graden Celsius op de Wadden tot 20 gr. C. in het zuidoosten van het land. Mor gen en overmorgen: overwegend zonnig en droog. Geleidelijk ho gere temperaturen. Morgen zon op: 4.19 onder: 21.03 maan op: onder: 11.40 werkgelegenheid zou opleveren dan was verwacht. Succes De voorzitter van de vaste Tweede- Kamercommissie voor defensie, Van Elzen (KVP) sprak gisteren echter de verwachting uit dat het F16 project voor de Nederlandse industrie een succes zal worden. Hij zei dit na een kort overleg van de commissie met de ministers Lubbers, Vredeling en staatssecretaris Stemerdink. De to tale produktie van de F16-jager be draagt in ieder geval duizend stuks, 650 voor Amerikanen en 350 voor de Europese partners (Nederland, Bel gië, Noorwegen en Denemarken). MAASTRICHT De officier van Nederland neemt de produktie ook justitie bij de rechtbank in Maas voor de Noorse toestellen voor zijn tricht, mr. J. Booster, heeft tegen de rekening terwijl België ook de Deen- 68-jarige mevrouw M. H. uit Kerkra- se jagers bouwt. Boven de duizend al ge wegens meermalen gepleegde po- bestelde F16-jagers zullen de Europe- ging tot moord op haar echtgenoot se partners ook een aandeel krijgen door middel van vergiftiging giste- in de produktie van deze straaljagers ren acht maanden gevangenisstraf voor andere landen. geëist. Dat zal op de dag van de uitspraak, die over veertien dagen Er is van uit gegaan, dat andere lan- zal zijn, ongeveer gelijk zijn aan het den nog eens duizend toestellen zul- voorarrest. Daarnaast eiste hij on- len bestellen, maar daarover bestaat voorwaardelijke terbeschikkingstel- tot nu toe geen zekerheid. ling van de regering. Van een verslaggever UTRECHT De treinramp bij Schiedam, die op 4 mei aan 24 men sen het leven kostte, is veroorzaakt door een menselijke fout. Het onder zoek van justitie en de Nederlandse Spoorwegen heeft aangetoond, dat de machinist van de bij het ongeluk betrokken sprinter-trein ten onrech te uit Schiedam was vertrokken en door een rood sein is gereden. Het technische beveiligingssysteem werkte goed, aldus een gistermiddag verstrekt communiqué van de Spoorwegen. De „sprinter", die cp weg was van Rotterdam naar Hoek van Holland had in Schiedam moeten wachten tot een uit tegenovergestelde rich ting komende D-trein was gepas seerd. Bij de daarop volgende bot sing vielen alle slachtoffers in deze „sprinter". De machinist van de trein ligt nog steeds in een ziekenhuis in de Maasstad en is er zo slecht aan toe, dat hij nog niet kon worden gehoord. De Rotterdamse officier van justitie moet uitmaken of er nog een straf vervolging zal komen. APELDOORN Een man uit Apel doorn heeft een enorm risico geno men toen hij met een dertig centime ter dikke granaatkop terugreed van Normandië naar Apeldoorn. Hij had de granaat in Normandië gevonden en besloot het projectiel mee te ne men om het in Apeldoorn bij de politie af te leveren. Dinsdag bracht hij de gevaarlijke granaatkop bij de Apeldoornse politie. De botsingen deden :ich voor in de stad Soweto, die volledig door zwarte Zuid-Afrikanen wordt bewoond. Aan leiding tot de actie van de scholieren was het besluit van de Zuidafrikaan- se regering het Afrikaans verplicht op alle scholen te laten onderwijzen. Onder de doden zijn twee zwarte scholieren, twee blanke automobilis ten, die door de menigte uit hun wagens werden gesleurd en doodge slagen en hoogstwaarschijnlijk twee politiemannen. Er zijn zeker 66 ge wonden gevallen. De onlusten heb ben tien uur geduurd. Uit naburige steden zijn politieversterkingen naar Soweto gestuurd. De onlusten begonnen vanmorgen toen ongeveer tienduizend scholieren op weg waren naar een schoolge bouw, waar leerlingen in staking wa ren tegen het besluit van de regering het Afrikaans in het lesprogramma op te nemen. Driehonderd politiemannen kregen opdracht de menigte te verspreiden en volgens ooggetuigen hadden zich enkele honderden jongeren aan de zijde van de politie geschaard. Een uur lang stonden de groepen tegen over elkaar, waarbij de zwarte scho lieren riepen dat ze Afrikanen zijn en geen Boeren en dat ze daarom Engels wilden spreken en leren. Traangas Volgens een zwarte verslaggever wierp een politieman op een zeker moment een traangasgranaat in de menigte scholieren. Daarop grepen dezen stenen van de grond en begon nen er mee te gooien. Na in de lucht te hebben geschoten richtten de poli tiemannen daarna op de menigte en begonnen te sóhieten. „We voelden ons bedreigd" verklaarde een woordvoerder van de politie later. Na de actie van de politie begonnen de scholieren in de stad vernielingen aan te richten en verzamelden zich groepen op verschillende punten in Soweto. Een aantal blanken werd aangevallen. De autoriteiten zetten vervolgens eenheden van de oproer politie in, die onder meer van traan- Van een verslaggever Een gezegde van vijf woorden, waar tweemaal hetzelfde woord van vier letters in voorkomt. De spreuk rijmt. Hebt u al brief kaarten in huis gehaald voor za terdag? Haal er vier, dan kunt u vier weken lang meedoen met iedere week de kans drie tientjes te winnen. Compromis let Nederlands elftal heeft gisteravond in de halve finale van het toernooi om het Europees kampioenschap een onverwachte afqang beleefd.In de strij'd tegen Tsj'echoslo- wakije was er na 120 minuten voetbal niets meer over van de roem die Oranje vooruit ging.De Tsjechen wonnen het duel met 3-1,nadat Nederland beschamend achter was geble ven.Neeskens en Van Hanegem werden,evenals de Tsjech Pollak ,uit het veld gestuurd,en dat accentueerde het beschamende niveau van het duel alleen maar. gas gebruik gingen maken. Alle blanken in de stad kregen opdracht te vertrekken en rond de stad wer den wegversperringen opgeworpen. Ook het spoorwegverkeer tussen So weto en het 15 kilometer verderop gelegen Johannesburg werd ver broken. De botsingen in Soweto 5?tjn de ern stigste rassenrellen sinds september 1973 toen de politie tijdens ongere geldheden bij de goudmijnen van Carletonville 12 zwarte mijnwerker dood schoot. De ernstigste botsing uit de recente geschiedenis van Zuid-Afrika vond in 1960 plaats toen in Sharpeville 69 zwarte demon stranten werden doodgeschoten. Toen het gisteravond betrekkelijk rustig was geworden in Soweto ver klaarden onderwijsautoriteiten dat alle scholen tot maandag zullen zijn gesloten onder meer om het leven van blanke onderwijzers niet in ge vaar te brengen. Alle blanken en kleurlingen zijn teruggetrokken uit het ziekenhuis van de stad. De Zuidafrikaanse regering reageer de gisteravond bij monde van de minister van politiezaken Kruger op de onlusten met de beschuldiging dat de studenten waren begonnen en zich vanaf het begin van hun actie zeer agressief hadden gedragen. Vervolg op pagina 7. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft grote moeite met het voornemen van de regering, om in de toekomst naast de provinciale politiekorpsen ook nog enige landelijke politiediensten met opsporingsbevoegdheid in te stellen. De ministers van binnenlandse zaken en justitie willen dergelijke diensten, omdat er politietaken zijn, die ver over de provincie grenzen gaan (bijvoorbeeld de opsporing van handelaren in verdovende middelen). 'Wij zijn alleen bereid akkoord te gaan met de instelling van landelijke diensten als de noodzaak daartoe duidelijk is aangetoond', aldus het PvdA-Kamerlid Stoofflen. Boven dien vindt hij, om wildgroei van deze diensten te voorkomen, dat deze in de wet dienen te worden opgesomd, zodat de regering telkens als zij een nieuwe landelijke dienst wil instellen, dit aan de Kamer zal moeten voorleg gen. Als de bewindslieden hierover geen duidelijke toezegging doen. zal de PvdA door middel van een motie een uitspraak van de Kamer vragen. BEIROET (AFP, AP, UPI, Reu ter) De Amerikaanse ambas sadeur in Libanon, Francis Me- loy, de handelsattaché Robert Waring en hun Libanese chauf feur zijn gisteren in een mos lemwij k van de Libanese hoofd stad dood aangetroffen. Dit werd gisteravond door het Wit te Huis in Washington bekend gemaakt. De drie mannen waren gistermorgen verdwenen toen zij op weg waren naar Elias Sarkis, de vorige maand tot president van Libanon gekozen bankier die nog steeds niet is geïnstalleerd omdat zijn voorganger, Soeleiman Frankieh weigert om af te treden. Na het bekendworden van de ver dwijning van de Amerikaanse am bassadeur riep president Ford een spoedvergadering in het Witte Huis bijeen. Aan de vergadering werd rranri<; MpIov deelgenomen door vice-president J Nelson Rockefeller, minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger, Meloy was 59 jaar oud en pas een CIA-directeur George Bush en top- maand geleden in Beiroet aangeko- functionarissen van de nationale vei- men. Hij kreeg echter vanwege de ligheidsraad. aanhoudende burgeroorlog in Liba non niet de gelegenheid om zijn ge- De Amerikaanse ambassade in Bei- loofsbrieven te overhandigen. Voor roet ligt vlakbij het gebied van de zijn overplaatsing naar Libanon is grote hotels waar de strijd vaak op Meloy ambassadeur geweest in de z'n hevigst is. Zowel Libanese als Dominicaanse Republiek en in Gua- Syrische autoriteiten werden giste- tamala. ren bij de zoekactie naar de Ameri kaanse diplomaten ingeschakeld. O Vervolg Op pag. 7 Dat uw ochtendblad gepaste aandacht schenkt aan een technische verbetering van de couveuse, is uiter aard geen toeval. Behalve de interesses van de lezer houden wij ook de belangen van de toekomstige lezer scherp in het oog. Gewoon vooruitkijken. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Opgegeven door: Naam: Adres: Betaalt per kwartaal Het ARP-Kamerlid Schakel die namens de drie christen democratische fracties sprak pro beerde tot een compromis te komen tussen de regering enerzijds en met name de PvdA anderzijds. Hij sugge reerde namelijk de landelijke diensten geen algehele opsporingsbe voegdheid te geven, maar een be perkte, zodat deze diensten zich al leen met specifiek omschreven taken kunnen bezig houden. PvdA en CDA hebben in grote lijnen geen moeite met de beleidsvoorne mens van de ministers De Gaay Fortman en Van Agt, die de rijkspoli tie en gemeentepolitie willen sa mensmelten tot provinciale politie korpsen. De VVD echter vindt de gekozen oplossing aanvaardbaar, maar ook niet meer dan dat. Het Kamerlid Koning van deze partij bad liever gezien dat de regering gekozen had voor één landelijk politiekorps, dat onder de politieke leiding zou staan van een gemeenschappelijke staatssecretaris van binnenlandse zaken en justitie. Een dergelijke staatssecretaris vindt hij overigens ook bij de nu gekozen oplossing een hele goede zaak. Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwart-kunstlederer onderzetters met zilver bedrukte ouderwet se locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. oor ar unarriimcr, ac neuKcn 01 waar aan O Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. 'fceril...

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1