reorge Knobel voelt zich gepasseerd Trieste afgang oor Oranje Zuid-Korea nieuw gezicht in Haarlemse honkbalweek IFA pleit Van der Kroft vrij iternationale faam in afschuwelijk slecht duel weggevaagd >han Cruijff speelt opnieuw rol in zoveelste rel rond Oranje uk voorprogram or Feyenoord derlandse arbiter toch naar Olympische Spelen Mladen Rami jak: Joegoslavië loopt over van talent )ERDAG 17 JUNI 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS 11 - RH 13 REB Omdat het Nederlands voetbalelftal in de loop der haast een synoniem voor onrust en rellen is geworden, pondert het eigenlijk niemand dat er tijdens een belangrijk nooi weer eens de nodige tijdbommen onder Oranje zijn aatst. Bondscoach George Knobel en Johan Cruijff, die nog t een lelijk woord over elkaar hebben gesproken, zijn de dfiguren die voor de explosieve sfeer hebben gezorgd. rbij het niet onmogelijk is, dat bel is verrast door zijn aanvoer- die via (financieel aantrekkelij- contracten met een dagblad het lag van de technisch directeur ie KNVB mogelijk eerder naar en heeft gebracht dan de Bra- ler zelf heeft gewild, bel heeft zijn ontslag verleden donderdag ingediend. Het is e eerste keer, dat de nukkige sendaaler besluit om de idoek in de ring te werpen. Vorig heette het dat mevrouw Knobel ogelijk met een verhuizing naar eister dreven genoegen kon ne- Na aandrang en een verstrekte ag van KNVB-zijde werd er mee de waarheid spreekt is niet duidelijk, want bij monde van bondsvoorzitter Wihi Meuleman werd meegedeeld dat Knobel weldegelijk op de hoogte was van die laatste plannen. door Matty Verkamman akkoord gegaan, dat Knobel in zijn eigen Brabant mocht blijven resi deren. Dit keer schijnt Knobel van mening te zijn, dat zijn bevoegdheden wor den aangetast. Waarbij hij buitenge woon gebelgd moet zijn over het feit, dat hij als technisch directeur niet meer mag beslissen over de te ver strekken trainerslicenties. Knobel zegt tevens dat het hem volledig on bekend was, dat het sectiebestuur een vriendschappelijke interland met West-Duitsland heeft gepland. In hoeverre Knobel wat dat betreft Hoe dan ook, Knobel schijnt het na twee van zijn vier contractjaren beu te zijn en wil opstappen. Maar omdat ook hij weet welke belangen er mo menteel op het spel staan zal het hem spijten dat zijn besluit juist nu is Effecten uitgelekt. het de KNVB-bestuurders bij voorbaat dun door de broek loopt. Aan de andere kant wekt het sectiebe stuur betaald voetbal de indruk dat het bepaald niet zal treuren, wanneer Kno bel inderdaad vertrekt. Dé Stoop giste- rer: „De zaak ligt heel eenvoudig. Kno bel heeft per 30 juni zijn ontslag inge diend en dat ontslag is aanvaard." MVV-voorzitter Max Tripels heeft in middels toegegeven dat er contact tus sen de Maastrichtse club en Knobel is. Knobel was al eerder trainer bij MW. In de hele affaire staat de figuur van Johan Cruijff centraal. Cruijff, die eer der deze week een eisenpakket heeft ingediend inzake zijn bereidwilligheid tot het spelen van nog meer interlands, wil genoegdoening voor Knobel. Zo niet, dan is het bepaald niet uitgesloten dat 's werelds beste voetballer het in dit toernooi verder voor gezien houdt. Een dreigement, dat er voor zorgt, dat Op eventuele „neveneffecten" (een vroegtijdig afreizen van Johan Cruijff uit Joegoslavië) van Knobels vertrek, wilde het sectiebestuur dat Knobel dus wil laten vallen gisteren geen commentaar geven. Sectievoorzitter Jacques Hogewo- ning: „We hebben op dit moment geen behoefte om commentaar op de hele affaire te geven. We zijn hier gekomen om te voetballen. Discus siëren doen we pas na het toernooi." „Er is ook nog geen contact tussen ons en Knobel of Cruijff geweest," aldus de sectievoorzitter gistermid dag in Zagreb. Wel mag de KNVB-top zich langza merhand eens gaan beraden, hoe het nu verder moet met het Nederlands elftal en met name met Johan Cruijff. Cruijff heeft pas weer eens gezegd, dat hij ^genoeg heeft van trai ningskampen. Onder bepaalde voor waarden zal hij nog wel voor Oranje willen spelen, maar het is de vraag in hoeverre hij dan nog aanvaardbaar is als international. Wanneer een voetballer zegt dat hij een trainingskamp voor een be langrijke wedstrijd vanwege privé- omstandigheden niet ziet zitten, dan is dat ongeveer hetzelfde als de jachtwaker, die meldt, dat hij zijn 'werk wel aardig vindt, maar zo'n hekel heeft aan opblijven. Wanneer Cruijff slechts via een uitzonderlijke regeling (vrouw en kinderen mee, bijvoorbeeld) voor Oranje wil spelen, dan moet de KNVB en de bonds coach maar zo verstandig zijn om de superster in zijn Spaanse bungalow te laten. De grote mate van medezeg genschap. die Cruijff nu al in Oranje zaken heeft (Knobel heeft dat zelf wel eens toegegeven) is amper meer te tolereren. Het verdwijnen van Johan Cruijff uit Oranje zal in voetbaltechnisch op zicht een gevoelige klap zijn. Maar het zou (met een nieuwe bonds coach) het klimaat wel kunnen zui veren. Eindelijk zou dan bijvoor beeld de beste keeper van Nederland Jan van Beveren weer eens opgesteld kunnen worden. Boven dien wordt in het geval van een Cruijff-afscheid elke schijn van me dezeggenschap van het bureau Inter Football (waar Cruijff via zijn schoonvader Cor Coster immers na drukkelijk mee te maken heeft) in Oranje-zaken vermeden. Voor de laatste interland tegen België wekte de come-back van (de eveneens aan Inter Football gelieerde) Wim van Hanegem veel wrevel. onze verslaggever [REB De val was diep. Het Nederlands elftal, door de Nederlanders uitgeroepen tot favoriet het Europees kampioenschap, faalde gisteavond in Zagreb ondubbelzinnig in de halve ewedstrijd tegen Tsjechoslowakije. Het was voor Nederland negentig minuten lang en toen nog een extra half uur, een festival der vergissingen en fouten. Terecht hielp Nehoda uiteindelijk de schen aan een finaleplaats: 3—1 na een 1—1 eindstand. ht was het vooral. Slecht omdat erland geen seconde in z'n eigen kon komen. Diep triest met drie kaarten: voor Pollak, een voor skens en een voor Van Hanegem. ak en Neeskens wegens grove tredingen, Van Hanegem wegens en omdat Thomas njj het beslis te doelpunt een fout maakte door voor een overtreding tegen Cru- c e fluiten. 101 ,e verlenging maakte Nederland wnieuw niet waar. Wat in enkele 1 Jetis opgebouwd is in ieder geval ,i avond weggevaagd. Nehoda en ily zorgden voor de twee treffers Iranje's afgang markeerden. 1 toisme en chaos, dat waren de woorden die het Nederlands 1 begeleid hadden op weg naar Ihalve finale van het Europees Ipioenschap. Optimisme omdat ITERDAM Feyenoord begint voorbereidingen op het nieuwe oen op 12 juli om 12 uur. Op 13 lat de Rotterdamse eredivisie- tot 25 juli in het KNVB- tcentrum in Zeist in trainings- ip. Op 25 juli wordt in Arnhem j n Vitesse de eerste oefenwed- -A [d gespeeld. Op 29 juli speelt Fey- ord in Tilburg de jubileumwed- hL^x jd tegen Willem II, dat dit jaar 80 r bestaat. Op 31 juli speelt Feye- rd in de kuip te Rotterdam tegen t2i lin Hood, de kampioen van Suri- ne. Op 4 augustus speelt UEFA- winnaar en Engels kampioen Li- >ool in de Kuip tegen de Rotter- A imers. die daarna van 7 tot 11 pstus deelnemen aan het toer- van Atletico Bilbao. De laatste «wedstrijd op de nieuwe compe- die op 22 augustus begint is in Z tgene (Zeeland! tegen de ama- TOijrclub Axel. De laatste vier dagen de nieuwe competitie brengt enoord onder leiding van de nieu- oefenmeester Stephan Boskov door in het KNVB- j tci :entrum te Zeist. de Tsjechen uit summiere maar zeer geroemde informatie (via ex-MVV'er Iwan Mraz en KNVB-trainer Arie de Vroet) een tegenstander waren ge bleken die eenvoudig te bekampen moest zijn. Goed, trainer Vaclav Je- zek had in zijn Haagse periode dan heel wat opgestoken van het Neder landse spel, zo'n hoge dunk had men nu ook weer niet van de effecten van Jezeks inbreng. Ook al hadden de Tsjechen in de kwartfinale dan Rus land uitgeschakeld en eerder Enge land en Portugal. De chaos was er tran de laatste dag. De problemen rond trainer George Knobel waren naar buiten gekomen. Maar wel op een slecht moment. Zoals al dit soort conflicten steeds naar buiten komen als er iets be langrijks op het spel staat. In hoe verre die conflicten nu invloed had den op het spel was tevoren nauwe lijks te peilen. Volgens de officiële lezing immers wisten de spelers met uitzondering van „meester Cruijff zelf niets van de ontwikke lingen. Toch leek het in de eerste helft alsof een zwaar aangeslagen Nederlands elftal over de grasmat ging. Dat team mag dan beroemd zijn geworden om het vast houden van de bal en het ijzingwekkend kalm gebruik maken van de kansen. Maar van kansen was nu niet eens sprake. Van balbezit ook nauwelijks. Goed, Nederland probeerde het, maar op de glibberige grasmat ging dat veel te rustig. De Tsjechen kre gen alle kans om te scoren en zelf balbezit over te nemen. Die actie werd onmiddellijk gevolgd door een aanval op snelheid die de Neder landse defensie keer op keer verras te. Op papier mocht Jezek dan geko zen hebben voor twee aanvallers, bij de tegenstoten was er dikwijls zelfs sprake van een Tsjechische over macht. Missers waren er in overvloed. Soms veroorzaakt door de gladde grasmat, soms door pure onmacht. Zoals doel man Piet Schrijvers in de veertiende minuut verkeerd timede bij een voorzet van Anton Panenka. Karol Dobias kreeg zo een kans maar was te verrast om goed te reageren. Daar na kreeg Nehoda een schietkans maar faalde. Na twintig minuten was het wel raak. Wim Jansen beging een overtreding tegen Nehoda. Panetka nam de vrije trap en toen de Neder landse defensie reageerde op de in tenties van Masny, kwam de verded- gier Ondrus van de grond en kopte de bal langs Schrijvers: 1—0. Er veranderde niets na die treffer. Nederland leek meer in de aanval, maar dat werd uitgelokt door de Tsjechen die Nederland met hun ei gen wapen versloegen. En juist om dat die Nederlandse machine voort durend haperde, was het niet eens zo hard nodig. Echte kansen voor Ne derland ontstonden er niet. Maar wel voor Tsjechoslowakije. Dat gebeur de bijvoorbeeld toen Masny in de sprint veel sneller bleek dan Rijsber- gen. Masny speelde uiteindelijk de bal te ver voor zich uit en Schrijvers kon aan de bal komen. Kort daarop creëerde Adrie van Kraay weer een kans voor de Tsje chen, toen hij typerend achteloos de bal inwierp. Masny werd onmiddel lijk vrijgespeeld en plaatste de bal voor het doel waar Pollak blind al leen maar Rijsbergen raakte en Van Kraay nog juist zijn been voor de bal kon zetten bij een voorgenomen uit haal van Nehoda. Rijsbergen hield aan de botsing een blessure over die zo ernstig bleek dat hij het veld moest ruimen. Willem van Hanegem kwam hem vervangen. Een totale spelverbetering was niet direct het gevolg daarvan. Maar dat lag meer aan de totale groep, die op dezelfde wijze doorging, dan aan de inbreng van Van Hanegem („moet ik mij op mijn tweeëndertigste nog eens be wijzen?") zélf. Uiteraard werd de pauze voorname lijk gebruikt om van Nederland weer een elftal te maken. Om er in ieder geval een beetje lijn in te brengen. Dat was echter, zo bleek voor rust, voornamelijk afhankelijk van accu ratesse, en die bleek ook in de tweede vijfenveertig minuten te ontbreken. Nederland bleef gewoon slecht voet- Cruijff soleert door de Tsjechische verdediging. Rechts de Tsjech Jarislav Pollak, die later met een rode kaart uit het veld verdween. ballen en de Tsjechen bleven wachten. Nederland kwam naar voren, voorna melijk via het aanspelen van Cruijff. Tot vier maal toe echter was het toen Pollak, die Cruijff onreglementair stuitte. Hij hield er een gele kaart aan over. omdat hij ook onvoldoende af stand nam en bleef praten. Die gele kaart was duur, heel duur. Want Pol lak beging kort daarop een zware overtreding tegen Neeskens. Goed voor een gele kaart normaal. Maar tweemaal geel is rood en dus kon Pollak naar de kant. Bij Nederland werd Johnny Rep vervangen. Te recht, want hij had tot dan toe hele maal niet meegedaan. Ruud Geels had Knobel achter de hand gehou den om er aanvallend iets meer van te maken. Neeskens bleef hoewel aangeslagen doorspelen. Nederland nam echter hand over hand het initiatief en de Tsjechen werden teruggedrukt. Er was nauwe lijks adempauze meer. Hardheid moest compenseren wat er aan klas se ontbrak. De wijze waarop Neder land in de 26ste minuut gelijk kwam was typerend. Ruud Geels, inge huurd vanwege zijn trefzekere voor hoofd, zette de eerste bal die hij kreeg scherp voor en Ondras maakte zijn tweede doelpunt: 1—1. De strijd werd daarna nog harder. Arbiter Clive Thomas reageerde er op met ferme handgebaren die geen indruk maakten en uiteindelijk weer met kaarten. Een zeer zware overtre ding van Neeskens, zijn derde in deze wedstrijd maar zijn hardste sinds lange tijd, werd terecht met een rode kaart bestraft. Slachtoffer Nehoda kon wel gewoon doorspelen. Knobels tiental was geen schim van het elftal dat twee jaar geleden ge schiedenis maakte. Van Hanegem groeide naar een dit seizoen nog niet gekende vorm, maar veel effect had dat voorlopig nog niet. In de modder waren immers beide teams hun controle kwijt geraakt. Tsjechoslo wakije, ook al nadrukkelijk sneller vermoeid dan de Nederlanders, trok zich terug en liet Nederland het zwaarste werk opknappen. Uiteindelijk moest de slag in de re gen toch in de verlenging beslist worden. 3 ST Arbiter Leo van der Kroft zal toch naar Montreal gaan. FIFA heeft besloten de Nederlandse scheidsrechter, die Bi j ivankelijk voor het leiden van wedstrijden voor de Olympisch tbaltoernooi was aangewezen doch na zijn arbitrage bij de Istrijd Real Madrid—Borussia Mönchengladbach van de lijst y d afgevoerd, weer op te nemen in de groep van Olympische 7 t< eidsrechters. os Jïcheidsrechterscommissie van de heeft de argumenten onder- "rejht. die de KNVB naar voren heeft ti2 racht om de intrekking van de telling van Leo van der Kroft de Olympische voetbalwedstrij- ongedaan te maken. FIFA heeft verklaard dat de inte- :it van de heer Van der Kroft van begin af aan buiten elke twijfel 't gestaan. De wereldvoetbalorga- itie zegt voorts dat „zulks blijk- sommige publicitejtsorganen op de juiste wijze is weergegeven lat scheidsrechter Van der Kroft unfaire wijze werd aangevallen." FIFA zegt dit in hoge mate te «uren. Gesteld wordt ook dat op )d van het officiële wedstrijdrap- l van de wedstrijd Real—Borussia is aangetoond dat de Neder- Ise rechtspreker ernstige hnische fouten heeft gemaakt. De eidsrechterscommissie van de FI- >ers r ii FA heeft daarom besloten Leo van der Kroft wederom op te nemen in het kader van de Olympische scheidsrechters. Leo van der Kroft verklaarde bijzon der verheugd te zijn met het besluit van de FIFA hem weer op te nemen op de scheidsrechterslijst voor Montreal. „Ik hoorde het dinsdag avond van mr. Kernkamp. Hij was naar Stockholm geweest voor een bespreking en belde mij met het ver heugende nieuws op", zei de Hage naar gisteren. „Ik ben de mensen die zich voor mij hebben ingezet erg dankbaar. Met name de KNVB heeft zich bijzonder voor mij ingespannen". Van der Kroft voelt zich nu volledig gerehabi liteerd. „Er is nu geen enkele aanlei ding meer om nog stappen te onder nemen. De zaak is gewoon terugge schroefd naar normale proporties". Van der Kroft: op unfaire wijze aangevallen. HAARLEM Een nieuw gezicht in de negende Haarlemse Honkbalweek, die van 25 juni tot en met 4 juli in het Pim Muliersta- dion wordt gehouden, is Zuid- Korea. De organisatie van dit honkbalevenement had goede hoop dat voor de eerste maal Ja pan met een nationale ploeg zou komen, maar toen de Japanners lieten weten, dat zij verhinderd waren, heeft Gerard Voogd, de man achter dit toernooi, de hand weten te leggen op Zuid-Korea. De Zuidkoreanen wonnen vorig jaar de Aziatische Spelen waaraan verder meededen Japan, Taiwan, Australië en de Philippijnen. In de finale werd in een best-of-three met 2-1 gewonnen van Japan, dat in 1974 de titel opeiste met Zuid- Korea als tweede. Het Aziatische honkbal is in ons land vrijwel on bekend, maar afgaande op de be schikbare gegevens wordt in Ja pan op hoog niveau honkbal ge speeld. Een overwinnaar van een dergelijke ploeg moet dus wel van hetzelfde peil zijn en is zonder meer een trekpleister voor de honkbalweek. Cuba, reeds tweemaal als triomfa tor uit het toernooi naar voren gekomen, verschijnt voor de derde maal. Als er het gezegde van „goe de wijn behoeft geen krans" er gens op van toepassing is, dan is het op Cuba. Mannen als korte stop en derde honkman Antonio Munoz en werper Omar Carrero zijn nog niet vergeten in Haarlem. Zij zullen er ook ditmaal weer bij zijn. Overigens, Cuba neemt liefst zes werpers mee. wat er op wijst dat de Cubanen bijzonder gesteld zijn om opnieuw de honkbalweek te winnen. Een teleurstelling is het niet aan wezig zijn van de befaamde ploeg van de Sullivans. De organisatie zit er wel enigszins mee omdat Bob Sullivan een bijzondere popu lariteit geniet in Haarlem. In eerste instantie was er geen uitno diging naar de Sullivans gestuurd, omdat Japan had toegezegd. Om dat dat land plotseling verstek liet gaan, kwamen er wat moeilijkhe den. Gelukkig kon Zuid-Korea zich vrij maken, de vraagprijs, die daarop werd gesteld door de Sulli vans lag te hoog, waarbij misschien ook wat oud zeer naar boven kwam, omdat het laatste optreden van de Sullivans niet zo erg goed was geweest. Mindere kwaliteit en vooral minder animo. Sullivan betreurt de gang van za ken, omdat hij erg graag in het Pim Mulierstadion was geweest. Maar het bedrag van 10.000 gul den was zelfs voor de practisch nooit verblekende organisatie commissie te hoog. Geen Sulli vans dus. De ploeg wordt vervan gen door een team van USAFE en dat is de zwakke plek ditmaal in de negende Haarlemse honkbal week. Het was nooit een ploeg die tot de verbeelding heeft gespro ken. Dat zal ook ditmaal niet het geval zijn, waardoor het toernooi toch een kleine devaluatie lijkt te ondergaan. De Arizona Wild Cats met als coach de bekende Jerry Kindell kunnen echter veel goed maken. In 1971 grepen de Cats de erepalm en zij onderscheidden zich toen vooral door hun ongeloo flijke vechtlust. Met mannen als Ron Hassey (3e honkman) en wer per Steve Powers, zal Kindell op nieuw voor verrassingen kunnen zorgen. Nederland completeert het vijftal. De ploeg is sinds enkele weken in training onder lei ding van Ernie Myers. Er is in vergelijking met het Europees kampioenschap vorig Jaar in Barcelona een aantal nieuwelingen opge roepen. wat de attractiviteit ongetwijfeld zal verhogen Of Urbanus en Nol Beenden ech ter in staat zullen zijn Cuba en Zuid-Korea met succes te bestrijden, valt te betwijfelen. Nederland zal het bijzonder moeilijk krijgen in dit tien dagen durende toernooi, waarin een volledige competitie wordt afgewerkt. Een greep naar de eerste plaats zit er beslist niet in. Waarschijnlijk zelfs geen tweede, maar een derde positie zou niet slecht staan. Het programma luidt: vrijdag 25 Juni Arizona Wild Cats-Zuld- Korea (14.30) Nederland-USAFE (20 00), za terdag 26 juni USAFE-Arizona Wild Cats (14.30) Zuid-Korea-Cuba (20.00), zondag 27 Juni: Arizona Wild Cats-Nederland (14 30) Cuba-USAFE (20.00), maandag 28 juni: USA- FE-Zuld-Korea (1430) Ncderland-Cuba (20.00). dinsdag 29 juni Zuid-Korea- Nederland (14.30) Cuba-Arizona Wild Cats (20.00), donderdag 1 juli USAFE-Cuba (14.30) Zuid-Korea-Arizona Wild Cats (20.00), vrij dag 2 juli: Arizona Wild CaU-USAFE (14.30) Cuba-Nederland (20 00).zaterdag 3 Juli: USA- FE-Nederland (14 30) Cuba-Zuld-Korea (20 00). zondag 4 juli: Nederland-Zuid Korea (12.00) Arizona Wild Cats-Cuba (15.00). door Matty Verkamman ZAGREB Op de dag dat George Knobel zijn geruchtmakende ontslag wereldkundig maakt, schudt de weer tijdelijk in Zagreb wonende Mladen Ramljak het hoofd. De Feyenoorder is er verbaasd over dat juist nu de onrust rondom Oranje groter is dan ooit. Begrijpt ook niet dat Johan Cruijff juist nu weer allerlei proble men inzake het Nederlands elftal naar voren brengt. Ramljak komt dan ook tot de slotsom dat de voet balzaken in zijn Joegoslavië toch iets evenwichtiger in elkaar steken. We zijn in de laatste tien jaar onge veer honderd topspelers aan het bui tenland kwijtgeraakt. Maar toch kunnen we steeds weer over een nieuw sterk nationaal elftal beschik ken. Joegoslavië is in internationaal opzicht altijd aan de top blijven be horen. Maar neem nu Nederland, ik zeg je als Cruijff inderdaad weg valt, dan blijft er weinig over. Ja, aardige voetballers, maar geen sterk natio naal elftal, dat is toch de zwakte van Nederland op dit moment". Ook volgens Mladen Ramljak groeit het voetbaltalent in zijn land aan de bomen. „Als je bij kleine wedstrijden ziet, wat een er rond loopt. Ongeloof lijk. De jonge talenten worden vroeg in eerste elftallen ingepast. Dat houdt in, dat ze vaak op 18-jarige leeftijd al tamelijk ervaren zijn. Daarnaast dienen zich gewoon weer steeds toptalenten aan. Bij Velez loopt nu Halilhodzic in de spits, die jongen is amper twintig, maar ik heb nog maar zelden zo'n goede voetbal ler gezien". „En Popivoda (Eintracht Braunschweig). Het zelfde geldt voor Dordevic van Hajduk. Vorig jaar was hij nog een onbekende speler bij Bor. Voor de Europa Cup-wedstrijden te gen PSV was hij nog niet meer dan een invaller. Maar hij blonk plotse ling wel uit tegen PSV. Hij is direct daarop in het nationale elftal ge kozen." Ramljak, die vanwege een slepende liesblessure enkele maanden bij Fey enoord geen bal trapte en derhalve ook niet door bondscoach Mladenic voor de nationale ploeg kon worden geselecteerd gelooft voor dit Euro pees kampioenschap in Joegoslavië. „Misschien is het voetbal van de huidige ploeg niet van de kwaliteit die enkele jaren terug mogelijk was, maar het is toch degelijk en goed. Er zijn wel meer accenten op de verde diging gelegd. Het is eigenlijk niet te vergelijken met Hajduk Split, dat sterk aanvallend voetbal voor staat. „Volgens mij speelt Hajduk als Ajax in z'n beste jaren. Het was niet ver diend dat die ploeg in de Europa Cup door PSV werd uitgeschakeld. Hoe wel het de zwakte van Hajduk was dat de kansen niet werden benut." Ramljak acht Joegoslavië voor dit toernooi favoriet. „Het is maar een verhaaltje dat zoiets op de ploeg zou drukken. Wat betekent dat nu hele maal? Joegoslavië sla ik gewoon ho ger aan dan West-Duitsland. Zeker nu het terrein en de entourage de betekenis van een extra speler zal hebben, zie ik Joegoslavië eindelijk van de Duitsers winnen. Het is ons nog maar zelden gelukt om van West-Duitsland te winnen, die kans is er nu. Ook, omdat het huidige Duitse elftal op mij geen grote in druk maakt." Naar de mening van Ramljak, zal de formatie van Mladenic vanavond in een opmerkelijke opstelling van start gaan. „Ivo Surjak zal voor Ka- talinski waarschijnlijk als voorstop per fungeren. Hij heeft dat in de twee wedstrijden tegen Wales ook ge speeld. Toen was dat in verband met de lengte van de Welshman John Toshack. Surjak is bij Hajduk nog altijd de gevaarlijke linksbuiten, maar Mladenic wil naar verdedigers toe. die kunnen aanvallen en anders om, in aanvallende zin kan Surjak als verdediger voor verrassingen zorgen." Ramljak verwacht voor het Euro pees toernooi vooral hard voetbal. „Nederland zal waarschijnlijk als en ige land positief aanvallend voetbal willen spelen. De rest zal niet slecht, maar wel hard zijn." De opstellingen van West-Duitsland en Joegoslavië, de twee ploegen die elkaar vanavond in Belgrado treffen voor de tweede halve finale wedstrijd. zijn: West-Duitsland: Sepp Maier; Berti Vogts. Franz Beckenbauer, Georg Schwarzenbeck, Bernd Dietz; Her- bert Wimmer, Rainer Bonhof. Bernd Danner; Ulli Hoeness, Erich Beer, Bernd Hölzenbein. Joegoslavië: Ognhen Petrovic; Ivan Buljan, Eirazen Muzinic, Branco Oblak, Jossip Katalinski, Invica Sur jak, Ivan Zungul, Jerkovic; Danilo Popivoda, Acimovic, Dragan Dzajic.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13