Historische avond met weinig publiek Mislukte inzet e. van poëzie-festiv( Anna Haenen bleef boeien in Berio Raad Benthuizen zegt vertrouwen in burgemeester op s Residentie Orkest speelde in Concertgebouw Edo de Waart in Covent Garden HOiiaN'FWAL 76 Pianist Anda overleden Gratis concert Steve Reich Stichting ASK wil subsidie Treinen vertraagd door kantelen wagon FAMILIEBERICHTEN W. VAN TUIJL F WOENSDAG 16 JUNI 1976 TROUW/KWAB c~i door R.N.Degens AMSTERDAM— Het was toch wel weer bitter jammer dat er bij het concert dat het Residentie Orkest maandagavond in de grote Concertgebouwzaal gaf zo weinig (naar schatting een driehon derd) toehoorders waren. Want het was een historische avond in die zin dat de twee werken die tot uitvoering kwamen nooit eerder in ons land waren uitgevoerd, en zeker binnen afzienbare tijd ook niet meer uitgevoerd zullen worden. Afgezien dan van de herhaling van dit pro gramma. gisteravond in Den Haag. Charles Ives' Vierde Symfonie, ge componeerd tussen 1910 en 1916. wordt terecht beschouwd als het werk waarin alle karakteristieke ken merken van zijn compositiestijl aan wezig zijn. Het is tevens het werk waarin de meest exorbitante eisen aan de uitvoerenden worden gesteld, en dat bovendien behalve een klein koor ook nog een of twee orgels een solo-piano en een vierhandig bespeel de piano en liefst ook nog een in kwarttonen gestemde piano vraagt. De orkestratie van de vier onderde len loopt van kamermuziekbezetting ROTTERDAM Begin december zal Edo de Waart zijn debuut maken als dirigent bij een der meest eerbied waardige opera-instituten ter wereld, het Royal Opera House Covent Gar den in Londen. Het gaat hier om een reeks voorstellingen van een nieuwe produktie van Richard Strauss' ..Ariadne auf Naxos." die oorspron kelijk zou worden geleid door Rudolf Kempe, die pas is overleden. De Waarts echtgenote, de sopraan Ruth Welting was al eerder geëngageerd voor de rol van Zerbinetta in deze produktie Andere solisten zijn o.a. Yvonne Minton. Heather Harper en Sir Geraint Evans. Edo de Waart viert momenteel triom fen als dirigent van de Holland Festi valvoorstellingen van een andere Strauss opera ..Der Rosenkavalier" bij de Nederlandse Operastichting. Twee Ariadne-voorstellingen in Lon den. die De Waart wegens eerder aan gegane verplichtingen bij zijn Rot terdams Pilharmonisch Orkest niet kan leiden, zullen worden gedirigeerd door een andere jonge Nederlandse dirigent. Ed Spanjaard, die als solo repetitor aan Covent Garden is ver bonden. gende vertolking die de kleine schare toehoorders tot bravogeroep bracht, staat wel vast. Voor wie het stuk nog niet via de bestaande grammofoon- opnamen (onder Stokowski en Sere- brier) had gehoord was het een ver rassende kennismaking. Verrassing. tot uitgebreide symfonische bezet ting. Vanwege de door Ives (ook in andere werken) vaak toegepaste ge lijktijdig gebruikte verschillen in tempo en ritme zijn in vele passages twee (liefst drie) dirigenten vereist. Twee dirigenten Bij de uitvoering door het Residentie Orkest in dit Holland Festival- programma waren er twee dirigen ten. de Spaanse Christobal Halffter en de Nederlander Lex Veelo. Nog maar twaalf jaar geleden werd de eerste integrale uitvoering van deze symfonie (onder Leopold Stokowski) gegeven. Ives was toen al meer dan tien i ar dood. De meeste van zijn grot' symfonische werken heeft hij noo.horen uitvoeren. En net als bij Bruckner, zijn goedbedoelende diri genten druk in de weer geweest de vele „foute" noten en ..onspeelbare" passages in zijn werk te verbeteren. Voorzover Ives daar zelf nog iets aan kon-doen. belette hij die zogenaamde verbeteringen. „Alle foute noten zijn goed" zei hij. In hoeverre de al vaak gereviseerde Vierde Symfonie in deze uitvoering naar het authentieke notenbeeld werd gespeeld valt moeilijk na te gaan. Dat zij ondanks of dank zij weglatingen en verbeteringen in drukwekkend klonk via een overtui- Georg Antheils „La femme 100 têtes" dat na de pauze ging zal wel voor alle aanwezigen een verrassing zijn ge weest. Want van dit in 1933 geschre ven stuk muziektheater (geïnspireerd op een reeks tekeningen van Max Ernst) bestaan geen opnamen, en li ve-uitvoeringen ervan zijn zijn zeer zeldzaam. In feite heeft de „Grupo de accion instrumental de Buenos Ai res" het als eerste in een heel eigen visie op zijn repertoire genomen. Handelende personages zijn daarin George Antheil, Max Ernst, witte vrouw, zwarte vrouw. De pianist Jorge Zulueta heeft als George Antheil de hoofdrol in dit stuk waarin muziek, mime, dans en gesproken woord met veel ironie in een boeiende collage zijn gebruikt. Zulueto bleek een fantastisch slag vaardige pianist die een uur en twin tig minuten voortdurend „in bedrijf" is. met de soms hondsmoeilijke mu ziek van Antheil. Hij opent bij voor beeld de show met een lange piano suite. één voor één mengen de ande ren zich in het spel. Als het na een uur afgelopen lijkt, komt alleen de pia nist voor het applaus danken, drie. vier keer. Daarna wil het publiek de zaal verlaten, maar dan komt de pia nist weer terug, voor een „toegift" denkt men. Nee. hij begint weer bij het begin van het stuk. dat dan in iets gewijzigde en verkorte vorm nogeens twintig minuten duurt. En tot slot door de luidsprekers een aankondigersstem die in alle talen van de wereld één zin zegt: wacht u maar met uw commentaar, morgen leest u in de krant hoe het was Een bijzonder gek stuk waarin een loopje wordt genomen met allerlei stromingen van kunst en kitsch uit de jaren twintig en dertig. En vooral: een bijzonder goede interpretatie er van door deze Argentijnse groep, die de toch wel lange duur ervan zelfs noodzakelijk deed lijken. door R. L. K. Fokkema Voor de zevende achtereenvolgende keer organiseert de ft. damse kunststichting in het kader van het Holland-Festivi K week het inmiddels om zijn humane sfeer vermaarde International." Negen dichters uit eigen land en vijfentwin het buitenland treden voor het voetlicht in De Doelen; de 1 El avond, zaterdag, gezamenlijk. Toename De achterstand neemt nu nog steeds toe: zij het niet minder dan vorig jaar het geval was. namelijk met 120 per maand. De staatssecretaris ver wacht dat dat nog wel een paar maanden door zal gaan. omdat de geplande uitbreiding van de gevan geniscapaciteit niet op tijd gereali seerd kan worden. Binnen anderhalf jaar hoopt hij echter van de ach terstand af te zijn. Het CHU-Kamerlid Tilanus. die door de afwezigheid van de voorzitter en Judith Glaesser als zwarte vrouw" in ,,La femme 100 têtes" door Piet Visser UTRECHT Frank Martin. Lucia no Berio. Bruno Maderna en Luigi Dallapiccola; vijf welluidende namen waarachter telkens een nog welluidener titel staat, vocale en in strumentale muziek van zeer moder ne snit. Gezongen door het Neder lands Kamerkoor.. Begeleid (op twee na) door leden van het Utrechts Symphonie Orkest. Voor de pauze o.l.v. Hans van den Hombergh, daar na o.l.v. Paul Hupperts. En dat alles voor een gering publiekje in de Geer- tekerk. Het waren niet alle koks. die lange messen droegen; en de muzikale messen waren soms heel lang. al bleken ze niet alle even scherp en snijdensgereed. Er werd door het Kamerkoor vaak verrassend knap gemusiceert. bijzonder in de Shakes- peare-liederen die Frank Martin uit The Tempest' had gekozen en van een vurige, op de tekst gegoten mu ziek had voorzien, een kwart eeuw geleden al.Berio had een sopraan solo van tien jaar oud. die door de jonge zangeres Anne Haenen flit send en met een voortreffelijk stem geluid werd voorgedragen op drie regels losse woorden, letters en klan ken en ook op nietklanken. losse fluister-geluiden, klakken met de tong knippen met de vingers e.d. Maar van begin tot het einde boei end. De muziek op drie Griekse teksten van Maderna, begeleid met slagwerk, koor en sopraan bracht een soms ontstellende, soms boeien de sfeer van verdrinkende muzikali teit Het concert werd na de pauze besloten met de .Gevangenisgezan gen van Dallapiccola, begeleid met duister slagwerk plus 2 piano's en 2 harpen. Van een ontzettende moei lijkheidsgraad, soms luisterrijk, dik wijls heel somber wat wil men een hopeloze gevangenissfeer, uitge beeld met een rijke,adembenemende muzikaliteit. Woensdagavond wordt dit pro gramma in de Duif te Amsterdam herhaald eveneens in het kader van het Holland Festival De poëzieweek begon maandaga vond voor een 700 bezoekers met een Nederlands programma. Achttien dichters, de meesten nog jong en met een keurig accent waren gekozen door tijdschriftredacties en uitgever Geert van Oorschot stelde hen aan het publiek voor. In zijn zeer persoonlijke presentatie gaf hij als zijn mening dat de literaire kritiek in Nederland niet deugde, dat de Nederlandse tijdschriften weinig kwaliteit hadden en dat de Neder landse poëzie op het ogenblik weinig betekende. Met nostalgie dacht hij kennelijk terug aan de poëzie uit de dertiger jaren, die niet onderdeed voor de toppen uit de Europese lite ratuur. De oorzaak van dit alles zocht hij in het ontbreken van een schrij versgroep die in een strijdbaar tijd schrift een bepaalde richting verde digt en omonwonden goed- en afkeu ring uitspreekt en talent stimuleert. Hoezeer hij met zijn opmerkingen gelijk had. bewees de avond zelf, die soms het karakter kreeg van een schooluitvoering, vooral na de pauze ten onder ging aan gezapigheid, epi- ZURICH De bekende concertpia nist Géza Anda is op 54-jarige leef tijd in Zürich overleden. Géza Anda werd in 1921 in Boedapest geboren en was leerling van o.a. Ernst von Dohnanyi en Zoltón Kodóly. In 1955 werd hij Zwitsers staatsburger. Anda die ook in ons land veel concerteerde eh die zijn debuut in 1939 onder Willem Mengelberg maakte, was vooral bekend om zijn Bartók- en Brahmsvertolkingen. SCHEVENINGEN In de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam wordt morgen van 12.30 tot 13.30 uur in het kader van het Holland Festival een gratis lunchconcert gegeven. Er zal een ta pe van Steve Reich's nieuwste werk ..Music for 18 Musicians,, dat op 24 april in Town Hall in New York zijn wereldpremière beleefde worden afgespeeld. De componist zal aanwe zig zijn om toelichting te geven. gonisme, gezeur en onzin. 1 pauze redden Favery. Van Jan Kuijper met gestructi poëzie nog dat deel van de Geen nieuw talent openbaar rc en geen enkel opzienbaren esi werd vertolkt. De komenden nationale avonden zullen on feld deze mislukte inzet sn< vergeten. 8 te iSt ve AMSTERDAM De stichti hedendaagse muziek AS! voortgekomen uit het Am: Studenten Kamer Orkest als reeds eerder bericht, een s van CRM voor deze organisaj„D die er niet komt, gaat het onherroepelijk failliet. Dit leden van het ASKO en het i mité „Redt het ASKO" q persconferentie in Amsterdajll laatste jaar heeft het ASI draaid op een overheidssubsif^ 58.000 gulden voor haar projej op eigen inkomsten. Dit was te weinig om over ee organisatiestaf te kunnen b ken. De stichting wil nu e aanstellen bestaande uit twe leden en een part-time lid ei onderbrengen bij de Stichtin deamus in Bilthoven, die zi met de hedendaagse muziel M houdt en wèl subsidie krijgt] Het ASKO hoopt dat binner ,E ganisatie van Gaudeamus ja ruimte voor zijn activiteiten v geschapen. Om een jaar in werking met Gaudeamus te functioneren, vraagt het ASI subsidie van 100.000 gulden, samenwerking met Gaudearafedi men zeker 120.000 gulden nod ben. Bovendien denkt men losse projecten nog eens zo'n gulden nodig te hebben. t Door concerten, cursussen. Ie I^r leerconcerten en -methoden sc scholen probeert het ASKO dendaagse muziek meer toe lijk te maken. Volgens de St schieten muziekscholen, ct^ instellingén en de media dr kort. Het afgelopen jaar heeft het| uit geldgebrek meerdere aai gen, o.a. van het Holland moeten afslaan. Die aanbfi wettigen volgens de Stichll conclusie dat er wel degelijk q te bestaat aan hedendaagse n Van een onzer verslaggevers BENTHUIZEN De gemeenteraad van Benthuizen, een dorp bij Zoetermeer, heeft een motie van wantrouwen tegen de burge meester aangenomen. De motie tegen burgemeester J.P. Keijzer werd ingediend door SGP. PvdA en CDA. Alleen de vierde fractie in de raad, de WD, weigerde het vertrouwen in de liberale burgemeester op te zeggen. De heer Keijzer is ook burgemeester van buurgemeente Moerkapelle, die een eigen raad heeft. Aanleiding tot de motie is de span ning, die ontstaan is op de gemeente secretarie van Benthuizen, waar een personeelstekort bestaat. Daardoor is. aldus de raad, de gemeentebegro ting al twee jaar te laat ter goedkeu ring aan provinciale staten aangebo den. Burgemeester Keijzer wil de se cretarie van Benthuizen opnemen in die van Moerkapelle, terwijl de raad daar fel tegen gekant is. Volgens de indieners van de motie heeft de bur gemeester sollicitanten op ontoelaat bare wijze beïnvloed, teneinde het werk op de secretarie te stagneren. De leegstand van deze inrichtingen is op het ogenblik ongeveer achttien procent, terwijl tien procent nor maal is. De bewindsman wil dit gaan opvangen door meer mensen op te roepen dan er in werkelijkheid ge borgen kunnen worden. Er is name lijk altijd wel een aantal dat niet komt opdagen. Op die manier hoopt hij de bezettingsgraad te kunnen verhogen Door de inmiddels gedeeltelijk gere aliseerde uitbreiding van de capaci teit in de huizen van bewaring, zal er vanaf nu een straffer arrestatie- beleid worden gevoerd. Degenen die zich dus niet melden bij de inrichtin gen met mild regiem, kunnen erop rekenen binnen korte tijd opgepakt te worden. T vice-voorzitter van de commissie de vergadering had voorgezeten, sprak nog zijn teleurstelling uit over het feit dat minister Van Agt niet bij de bespreking had kunnen zijn (hij moest m de Eerste Kamer zijn). De commissie had met hem namelijk graag willen spreken over de moge lijkheden van wetswijziging, zodat een achterstand in uitvoering van wetswijziging, zodat een achterstand in uitvoering van gevangenisstraffen zoals we die nu hebben gehad, niet meer voor kon komen. De heer Tila nus dacht hierbij onder andere aan het vaker opleggen van boetes in plaats van gevangenisstraf. De com missie zal nog voor het begin van het zomerreces, dus deze of volgende week. met de minister hierover van gedachten wisselen. Van een verslaggever BOXTEL Bij Boxtel is gister nacht een wagon van een goede rentrein gekanteld en ontspoord. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Maastricht heeft gisteren vertra gingen opgelopen doordat de treinen omgeleid moesten worden over het stationsemplacement in Boxtel. De omgevallen wagon behoorde tot een goederentrein die op weg was van Lutteradc naar het Botlekge- bied en was geladen met caprolac- tam. een niet gevaarlijke stof voor kunstzijde. Twee ongevallenkranen hebben het 52 ton zware obstakel van de rails verwijderd. Het duurde tot kwart over vijf 's middags tot de treinen weer over het normale spoor konden passeren. Zeven wagens hadden in de loop van de dag materi alen aangevoerd om de beschadigde spoorbaan te herstellen. kunnen von maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20 00 uur. Met vreugde gedenken wij het feit. dat onze ouders en grootou ders M. van den Berg A. van den Berg- Van den Kool op 30 juni 50 jaar getrouwd zijn. Ter gelegenheid hiervan be staat op 30 juni 1976 tussen 16 00 en 18.00 uur de mogelijk heid hen geluk te Restaurant „De Engel" Burge meester Wallerweg 2. Houten. Zetten. Cees van den Berg Marianne van den Warners Maarten. Marieke en Leenden 's-Gravenza> de. Aanjan van den Berg Joke van den Berg-Verboom Attila. Arnout en Sandra Berg- Mede namens onze kinderen hanelijk dank voor alle goede wensen en blijken van sympa thie. die wij ontvingen ter gele genheid van onze jubilea en het afscheid van Gromngen-zuid. Ds en mevr Veeneman Mr P J. Troelstraweg 67. Leeuwarden. „Maar nodig" Lukas 10:24e Dankbaar en blij laten wij u weten dat onze Ouders en Grootouders G. van Vliet A. van Vliet- van der Kamp D V 26 juni 40 jaar getrouwd zijn. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Amsterdam. 16 juni 1976. Nieuwendammerdijk 495. God. Schepper van het leven maakte ons gelukkig met Martine Arianneke (Marja) M. J Ritzema-Lems M. Ritzema Lieke Hanneke Castricum. 15 juni 1976, Alb. Schweitzerlaan 47. Tijdelijk Alkmaar. Centraal Ziekenhuis. In plaats van kaarten Maandag 21 juni is het 25 jaar geleden dat onze ouders R. Dunning J. Dunning-Schutten getrouwd zijn We zijn erg blij en dankbaar dat wij D V. dit samen met hen mo gen vieren. Wim Jannie en Harrie Gerhard en Alie Wilma Gert Hijken. juni 1976 Vorrelveenscweg 9. Gelegenheid tot feliciteren 's avonds van 8-11 uur in Hotel Prakken te Beilen. Heel hartelijk dank aan allen die mede door hun felicitaties, bloemen en geschenken onze zilveren huwelijksdag tot een feestdag maakten. J. W. Fokkens A. Fokkens-ten Have Leentjerweg 5. Siddeburen. In vast geloof en vertrouwen op de genade van zijn Heer en Schepper is voor ons totaal onverwacht van zijn aardse levensopdracht ontheven, oud 65 jaar. Cornelis Pieter Boekhoff Hoofdinspecteur van Politie b.d. Zijn grote liefde en zorgzaamheid zullen wij node missen. Amsterdam: Elisabeth Boekhoff-Bijma Birmingham NJ (U.S.A.): Hanneke Calmon-Boekhoff Calvin Calmon Grace en David Blaricum: Kik Boekhoff Jacqueline en Mariëtte Maasland: Marijke Morel van Mourik- Boekhoff Wim Morel van Mourik Hein en Cecilia Vaassen: Tjarda van Nood-Boekhoff Kok van Nood Nils en Lieke Amsterdam-noord (Nieuwendam), 14 juni 1976, Waterlandplein 149. Gelegenheid tot condoleantie-bezoek woensdag 16 juni van 19-19.30 uur in het gebouw van de Protes tantse Coöperatieve Begrafenisvereniging P C B. u.a.. Vondelstraat 101. De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 17 juni tc 14 uur op de Noorderbegraafplaats, Buikslotermeerdijk 83, Amsterdam-noord Maandagmiddag 14 juni 1976 om half zes is, op de leeftijd van 81 jaar, zeer rustig en vredig in de Eeuwige heerlijkheid ingegaan onze lieve vrouw, moeder en oma Aaltje de Waal-Voogt Vooral de wereldwijde zending had de volle liefde van haar hart. In woord en daad heeft zij dat haar hele leven getoond. Arnhem, Laan van Presikhaaf 7 J. de Waal Nordhorn (Did.): J. Voogd-de Waal H. Voogd Amstelveen: F. C. de Waal S. de Waal-Wagenmakers Veenendaal: A. Arwert-de Waal K. J. Arwert en de vijftien kleinkinderen De begrafenis zal plaats hebben op vrijdag 18 juni te 11.30 uur op de begraafplaats Moscowa te Arnhem. Daaraan voorafgaand zal een dienst van gedenken en vooruitzien gehouden worden in het Bejaardencentrum, Laan van Presikhaaf 7. Aan vang 10.30 uur. Gelegenheid tot condoleren vanaf 10.00 uur. Here, bij U schuil ik Vandaag is onverwachts overleden onze lieve moe der, grootmoeder en overgrootmoeder Jurdina Christina van IddekingeTuntler in de ouderdom van 83 jaar. 's-Gravenhage: F. W. van Iddekinge D. J. van Iddekinge- Ranft Ruud Hilversum: E. E. J Oosterveld- van Iddekinge J. W. Oosterveld Monica Marijke Ido Eist (Gld): P. R. A. van Iddekinge A. van Iddekinge- van Thiel Sana Irmgard Rijswijk: Fred van Iddekinge Nieuw-Vennep: Iris J. W. Elzinga- Oosterveld Dirk Elzinga Frederike Velp (Gld). 14 juni 1976 Nd. Parallelweg 1 Correspondentieadres: De Helster 42. Elst(Gld) Geen bezoek aan huis Gelegenheid tot condoleren in de Gereformeerde Kerk a.d. Parkstraat te Velp, donderdag 17 juni a.s. om 11.00 uur. De rouwdienst zal worden gehou den om 11.30 uur De begrafenis zal daarna plaatsvinden op „HEI- DERUST" te Worth-Rheden omstreeks 12.20 uur. In volle vrede is van ons heengegaan onze geli« schoonzoon en zwager Matthijs Johannes Cornelis Blok Gereformeerd predikant te Voorburg, op de leeftijd van 61 jaar. Namens de familie: C. J. Henkemans-Grash Rotterdam. 14 juni 1976. Jll Heden heeft de Heer tot Zich genomen onze ijr Vader, Behuwdvader, Grootvader, Broer, huwdbroer en Oom, Gerrit Woerdenbag weduwnaar van Harmina Johanna van Holst op de leeftijd van 75 jaar. Beverwijk: H. Schoonenberg Kegel- Woerdenl H. F. J. Schoonenberg Keg j: 's-Gravenhage: J. J. Woerdenbag J. M. Woerdenbag-Van Ake, Hetty, Gerard en Eline 's-Gravenhage, 14 juni 1976 Obrechtstraat 230 Verzoeke geen bloemen - Geen bezoek aan hifler line De overledene is opgebaard in de rouwkamer 1 ia; Diemenstraat 167. Bezoek van 57 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben op de graafplaats „Westduin", Ockenburghstraat Loosduinen op donderdag 17 juni om 2 uur. trek van het woonhuis om 1.30 uur. Na afloop van de plechtigheid bestaat gelegenh tot condoleren in de aula van de begraafplaa r' In plaats van kaarten Voor d^ blijken van deelneming, in welke vorm IV het overlijden van mijn geliefde vrouw: bej ine Pieterke Aaltina Idema betuig ik, mede namens de familie mijn hartelijké)cl B. H. lèni Uithuizermeéden Havenweg 2, 14-6-'76 ka; Afscheidsreceptie en In verband met het bereiken van de pensibel 8Cl rechtigde leeftijd zal de heer W. van Tuijl, adjui directeur van de Chr. Mavoschool, Sleedoorn i Emmen, een afscheidsreceptie worden aangt den door het bestuur van de school. Deze receptie zal worden gehouden in het pa 00 joen van het Noorder Dierenpark te Emmen vrijdag 25 juni van 16.30 tot 18.00 uur. Het Best ire

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8