Westen kiest steeds weer voor Vorster" ommunisten zien NAVO Is bescherming voor aliaans socialisme Opnieuw linkse stelling door Syrië veroverd iscriminatierapport fhodesië valt slecht Rechts Spanje wil premier vervangen Vreemde Sjacheraars NAVO wil nucleaire versterking erzachting niet kern van zaak' Voortgang bemiddeling in Libanon ILO zet Chili op zwarte lijst Liberale dagblad El Pais: ider Zuidafrikaans verzet bezocht Nederland TETiISDAG 16 JUNI 1976 - BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 IE (AFP, AP, UPI, Reuter) De communistische partij van Italië ziet de NAVO als een nuttig d, waar achter Italië zijn eigen „weg naar het socialisme" kan bewandelen. De secretaris- raai van deze partij, Enrico Berlinguer, zegt dat in een gesprek met het Milanese blad 'irierra della Sera". igf vraag of hij niet vreest dat ju hem een zelfde behandeling ?en als Dubcek en zijn „socia- jmet een menselijk gezicht" in Slowakije kreeg, antwoordt ïer dat er wezenlijke verschil- Italië ligt in een „ander deel wereld". „Aangenomen dat het zou willen, is er niet de kans dat onze weg naar het ie zal worden gehinderd of ïhreven door de Sowjet-Unie. :hoort niet tot het pact van het staat vast dat wij innen op de Italiaanse weg socialisme, zonder dat daar larden aan verbonden zijn", al- rlinguer. volgens hem overigens niet dat er in het westerse blok roblemen zijn. „Wij zien ons igen binnen het Atlantisch ■nootschap zonder dat ibiS! ans ertigt bondgenootschap zelf ter discussie te stellen het recht op te eisen dat Italië autonoom over zijn eigen toe komst moet kunnen beslissen." In het vraaggesprek herhaalt Berlin guer nog eens dat de Italiaanse com munisten streven naar een zo breed mogelijke coalitie-regering om Italië weer regeerbaar te maken. „Het „his torisch compromis" is veel meer dan een eenvoudige regeringscombinatie. Het is de ontmoeting, in de maat schappij, en in de staatsinstellingen, van drie grote stromingen van het volk: communisten, socialisten en katholieken. In dat proces zijn ver scheidene regeerformules denkbaar." Gisteren publiceerde de Italiaanse krant La Stampa een opiniepeiling volgens welke de christen democraten bij de komende verkie zingen 26,5%, de communisten 26,2%, edje la' SBURY (Reuter, UPI) Zowel zwarte nationalistische ie o is als conservatieve blanken hebben gisteren een rapport es de Rhodesische regering over verzachting van een aantal Iminerende maatregelen afgewezen. erwijt van de nationalisten en Conservatieve Rhodesiërs noemden issieve blanken is vooral dat er het rapport een aantasting van de rapport niets wordt gedaan positie van de blanke. Het is een machtspositie van het blanke monsterachtige onrechtvaardigheid rheidsbewind in Rhodesië. „Er jegens en een verraad van de blanke n geen wegen geopend voor een gemeenschap", aldus de leider van lame constitutionele verande- het extreemrechtse Zuidafrikaanse solidariteitscongres. In het rapport wordt onder meer aan bevolen de gescheiden kieslijsten op te heffen en het eigendom van grond mogelijk te maken voor zowel blank als zwart. Voor het rapport was giste ren grote belangstelling. Tegen de middag waren er al drieduizend exemplaren verkocht. de socialisten 10%, en andere kleine re partijen 17,2% van de stemmen zouden krijgen. Twintig procent van de ondervraagden wist nog niet op welke partij zij zouden stemmen. De Amerikaanse senator Frank Church verklaarde gisteren, dat de commissie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat geen bewijzen kon vinden, dat de Italiaanse presi dent, Giovanni Leone betrokken was bij het Lockheed-schandaal. De ver klaring van Church werd nog eens bevestigd door senator Charles Per cy, voorzitter van de senaatscommis sie voor multinationals. De Italiaanse politie heeft gisteren de maandag ontvoerde vleesimporteur Giuseppe Ambrosio bevrijd. Ambro se's ontvoerders hadden gedreigd met het vermoorden van de vleesim porteur als 71 slagerijen in Rome hun vlees vandaag niet voor een vierde van de gangbare kiloprijs zouden ver kopen. Ambrosio werd gisteren aan getroffen in een flatwoning bij het Colosseum. De verblijfplaats van Ambrosio en zijn ontvoerders is bij toeval ontdekt. Bij het enigszins vervallen, leegstaande pand vervoegde zich een arbeider om de toestand ervan te bekijken. Hij kwam plotseling oog in oog te staan met een gewapende man en een vrouw, die hem overweldigden en knevelden. Een directielid van de bouwfirma die de arbeider miste, ging naar hem op zoek en vond hem. Hij waarschuwde de politie, die in een van de vertrekken de aan een ledikant gebonden vleesimporteur aantrof. Naast Ambrosio stond de kastkoffer waarin hij was ontvoerd. BEIROET (AP, DPA, UPI, Reuter) Syrische eenheden hebben gisteren opnieuw linkse stellingen in het zuidoostelijke gebied van Arkoub veroverd. Hierdoor zijn de Syrische troepen op vier kilometer afstand van de Libanees-Israëlische grens komen te staan. Slechts één mogelijke kiezer luistert naar de verkiezingstoespraak van Angelo Tempestini van de Italiaanse Radicale partij. Deze kleine linkse partij, die een belangrijke rol speelde in de campagne voor de hervorming van de abortus- en scheidingswetgeving in Italië neemt dit weekeinde voor het eerst aan de parlementsverkiezingen in Italië deel. !fen van rassendiscriminatie is :hzelf geen alternatief voor we- ;e hervormingen. De aanbeve- van de regeringscommissie zichzelf goed maar ze gaan tan de kern van het pro ldus de leider van de gema- ;rumpartij Bashford. ida, secretaris van de bui vleugel van de Afrikaanse wd ee nale Raad zei dat ook al zou de ing alle aanbevelingen uitvoe- let belangrijkste probleem on- itast blijft. GENeVE (upi, ap) Chili is op de zogenaamde „zwarte lijst" van de internationale arbeidsorganisatie (ilo) geplaatst wegens het praktise ren van discriminatie in de werkgele- eenheid. ILO-functionarissen in Genève zei den gisteren dat in het geval van Chili sprake was van het „ergste geval van het niet-naleven door lid staten van de internationale conven ties ter bescherming van de rechten van werknemers". MADRID (Reuter, UPI) Rechtse Spaanse politici voeren sa men met bepaalde zakenkringen en technocraten een campagne om premier Carlos Arias Navarro ten val te brengen. Aldus heeft gisteren het liberale Spaanse dagblad El Pais gemeld. )1 is l< alle v jl.) is em van de zaak is de machtspo- die het Rhodesische bewind in stelt zaken als rassendiscrimi- te handhaven. De onderdrukte esiërs zullen zich niet laten be- ge e ov< te oi qp e KOPENHAGEN (BPA) De Iraanse minister van handel Manoesjer Taslimi en vier van zijn medewerkers zijn door de politie in de Deense hoofdstad een half uur lang vastgehouden omdat de rechercheur van een Kopenhaags warenhuis ze van diefstal had verdacht. Het blad „Berlingkse tidende" meldt, dat de minister tussen twee besprekingen door aan het winkelen was gegaan. In het warenhuis waar hij was miste een Deense vrouw plotseling haar portemonnaie en sloeg alarm. De vrouw koesterde verdenking tegen de minister en zijn begeleiders omdat zij er zo „vreemd" uitzagen en zich in haar nabijheid ophielden. De campagne zou op gang zijn geko men nadat hervormingsplannen van de regering op verzet van de Cortes en van de „Movimento", nog steeds de enige legale partij, stuitten. Het initiatief tot de actie tegen Arias Navarro zou zijn genomen door poli tici die belangrijke economische be langen vertegenwoordigen, onder wie leidende technocraten uit Opus Dei, de invloedrijke katholieke lekenorga nisatie. El Pais noemt met name de „drie Lopezen": ex-minister van buiten landse zaken Gregorio Lopez Bravo, ex-minister van economische zaken en van buitenlandse zaken Laureano Lopez Rodo en ex-minister van in dustrie Jose Maria Lopez de Letona. Tegen het eind van de jaren zestig recruteerde Franco veel van zijn „technocraten" uit Opus Dei gelederen. Lopez de Letona, „die groot prestige geniet in het Zarzuela- paleis" (van koning Juan Carlos), wordt genoemd als mogelijk kandi daat voor het premierschap. Enige waarheid Een niet genoemde regeringsfunctio naris zei dat er wel enige waarheid kan schuilen in het bericht in El Pais. Hij noemde ex-minister van openba re werken Federico Silva Munoz als mogelijk leider van de anti-Arias coa litie. Silva Munoz, die nu aan het hoofd staat van een christendemo cratische groepering geniet de steun van Westduitse christendemocraten. De anti-Arias groep zal mogelijk een eigen hervormingsprogram opstellen en peilen of daarvoor een meerder heid in de Cortes te vinden is, aldus deze zegsman. De (verboden) Spaanse communis tische partij heeft koning Juan Car los gewaarschuwd dat zijn troon on der druk zou komen als hij zich niet ontdoet van Franco's instellingen en gaat onderhandelen met de oppo sitie. In Jeruzalem waarschuwde de Israë lische premier, Jitzhak Rabin voor de „gevaren die kunnen ontstaan wan neer Libanon een door terreur organisaties of een door Syrië be heerst land zou worden". Rabin be nadrukte echter dat Israël het liefst buiten de Libanese oorlog wil blijven. Ondertussen duurt de blokkade van Beiroet en Sidon voort. Er is nauwe lijks benzine in deze steden te krijgen en de mensen staan er uren in de rij voor brood. Pro-Syrische militairen die een controlepost ten zuiden van de hoofdstad bezetten laten wel kleine vrachtwagens met fruit en groente door. De kustweg tussen Beiroet en Sidon wordt door de linkse Libanezen en Palestijnen versterkt om tegen een Syrische opmars naar Beiroet vanuit het zuiden te kunnen vechten. Over de bergen lopen echter andere wegen die niet langs Sidon gaan, waarvan de Syriërs bij een aanval eveneens gebruik kunnen maken. Inmiddels hebben de pogingen om een pan-Arabische vredesmacht in Libanon te laten optreden nog geen volledige succes gehad. Gisteren heeft de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad in de buurt van Beiroet besprekingen gevoerd met leidende rechtse politici in Libanon, waar onder de Libanese president, Soeleiman Franjieh en de Libanese minister van binnenlandse zaken Camille Chamoen. De rechtse christenen, die deze politi ci vertegenwoordigen hebben zich tot nu toe verzet tegen de komst van een Arabische vredesmacht. Gisteren werd echter bekend, dat Franjieh met de komst van een dergelijke vre desmacht zou instemmen wanneer zij slechts „symbolisch" zou zijn. Vol gens Riad moet de Arabische vredes macht echter zes tot tienduizend man tellen. De Libische premier Jalloed. die gis teren zijn bemiddelingspogingen in Beiroet eveneens voortzette, beves tigde na een onderhoud met de nieu we Libanese president Elias Sarkis (deze is tot nu toe niet beëindigd), dat de Arabische vredesmacht alleen een symbolisch karakter zou hebben. Ir Washington werd gisteren ont kend, da o de Verenigde Staten van tevoren over de Syrische interventie in Libanon was geraadpleegd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie maakt gisteren bekend, dat zeven Amerikaanse oorlogsschepen op nieuw in de buurt van Libanon in de Middellandse Zee verblijven om een eventuele evacuatie van Amerikanen en andere buitenlanders in Libanon te kunnen uitvoeren. Uit Genève meldde gisteren het Rode Kruis, dat de Syrische blokkade van de Libanese steden op verzoek van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) zal worden verzacht en dat het Rode Kruis medicamenten mag ver voeren en dat vrouwen en kinderen in de steden van levensmiddelen zullen worden voorzien. BRUSSEL (Reuter, AP) Een groot deel van de NAVO-ministers van de fensie, die deel uitmaken van de Nu cleaire Planning Groep van het bondgenootschap is van mening dat het Westen zich nucleair moet ver sterken in verband met de groeiende militaire macht van het Oostblok. In een communiqué na afloop van het tweedaagse beraad van de minis ters in Brussel zeggen de Ameri kaanse minister Donald Rumsfeld en de andere ministers dat het bondgenootschap zich vooral moet richten op bescherming van de Ame rikaanse kernwapens in Europa te gen een Sowjetrussische verrassings aanval. De Verenigde Staten hebben 7300 kernwapens in Europa liggen. Om de kernwapens beter te bescher men zouden ze verder van de Oost- Westgrens moeten worden opgesla gen. Daarnaast moeten gemakkelijk verplaatsbare raketten als de Lance de meer plaatsgebonden raketten als de Honest John en de Sergeant vervangen. Het is dan veel minder gemakkelijk de wapens op te sporen en te vernietigen. Volgens Britse kringen had de com mandant van de NAVO-troepen in Europa generaal Alexander Haig tij dens de bijeenkomst nog eens na drukkelijk gewezen op het belang van het Britse nucleaire potentieel van het bondgenootschap. Op grond daarvan zou Groot-Brittannië als de derde kernmacht ter wereld kunnen worden beschouwd, een titel die ge woonlijk aan Frankrijk tpevalt. Harm Lamberts ia Nokwe is hoofd van de afdeling internationale zaken van het African National Congres, de Zuidafrikaanse verzetsbeweging. Hij is vorige week in Parijs geweest, is nu in Nederland i u dit leest waarschijnlijk in Londen en hoopt volgende week tegelijk met premier Vorster in te zijn. Hij probeert in West-Europa begrip te kweken voor de strijd van het ANC tegen de heid. Seen hopeloze zaak? Heeft het niet al lang gekozen voor Frankrijk gaat helpen van frika een kernmogenheid te Parijs levert trouwens al jaar de modernste wapens aan rika, westerse bedrijven in- n er volop en maken het blan- derheidsregime met de dag nder, Vorster komt volgende Bonn praten met Kissinger, idskanselier Schmidt, met Is- ïinister Allon en mogelijk ook emier Callaghan van Enge- fat verwacht Nokwe van het nog? lariteit NC weet wat het aan de rege- van West-Europa heeft. Wij een uitzondering voor enkele liavische landen, die werkelij- dariteit hebben getoond met |rte meerderheid in zuidelijk maar de anderen maken elke ier duidelijk, dat Zuid-Afrika :graal deel is van het westerse Istische systeem. Als er in het inflatie is, is die er ook in Irika. Economisch, militair, atiek en politiek worden de steeds strakker aangehaald. rtj hebben onze hoop niet ver dat de gewone mensen erin slagen hun regeringen eens te n solidair te zijn met de onder- n. In Parijs heb ik met afge- ;den van 26 organisaties ge il en ik ben er zeker van dat er nkrijk massaal verzet zal ko gen de levering van kernreac- i, maar ook tegen de wapen- ;n." „Wij en de progressieve beweging in Frankrijk zijn bang dat Parijs en Pretoria geheime afspraken hebben gemaakt over de erkenning van de Bantoestan Transkei, als het straks door Vorster „onafhankelijk" zal zijn verklaard in ruil voor de reactor vatenorder. Wij vertrouwen dat in Europa steeds meer mensen zullen gaan inzien, dat het blanke minder heidsregime in Zuid-Afrika een be dreiging vormt voor de vrede, omdat het miljoenen mensen de meest fun damentele rechten onthoudt". Moed Doema Nokwe is niet naar Europa gekomen om te vechten voor een bij voorbaat verloren zaak. Hij is juist vol goede moed. „Er is de laatste tijd veel ten goede veranderd in zuidelijk Afrika. De be vrijding van de Portugese koloniën heeft een geweldige Invloed gehad in Zuid-Afrika. En vooral de bevrijding van Angola. Immers daar werd een Zuidafrikaans leger teruggedrongen en de mythe dat het Zuidafrikaanse leger niet te verslaan zou zijn in Afri ka werd ontmaskerd. Als gevolg van de gebeurtenissen in Angola en Mozambique is de gewa pende strijd in Namibië (Zuid-West Afrika) en Zimbabwe (Rhodesië) op- BlaflKGn gevoerd. In Zuid-Afrika is,het revolu tionaire elan er geweldig door toege nomen. Stakingen breiden zich over het hele land uit, als rode vlekken bij een kind dat mazelen heeft. En er werd niet alleen maar gestaakt om hoger loon, het zijn politieke stakin gen voor meer rechten. Niet voor niets treden de blanken er met wa pengeweld tegen op". Kunnen die stakingen geen ave rechtse uitwerking hebben. De lonen worden na de stakingen vaak ver hoogd; de geschoolde zwarte arbeiders gaan erop vooruit. Verkleint dat hun bereidheid tot verzet niet? „Integendeel. De lonen mogen dan misschien iets omhoog gaan, maar de blanke lonen nog meer. De kloof wordt alleen maar groter. De stakin gen vergroten de onderlinge solidari teit. Ze laten zien dat de Afrikanen in een hoog geïdustraliseerd land niet machteloos zijn en niet alleen afhan kelijk van wapengeweld We zijn er ook van overtuigd, dat wé alle midde len moeten gebruiken om gelijke rechten af te dwingen. Stakingen en politieke demonstraties alleen zijn niet voldoende. Die zullen met mili taire middelen gesteund moeten wor den. De voorwaarden voor een om keer in Zuid-Afrika worden steeds gunstiger. Ook onder de blanken groeit het verzet. Natuurlijk niet zo massaal als onder de slachtoffers van de apartheid, maar er komt verzet. Er zijn dezer dagen acht blanke studen ten gearresteerd, omdat zij het Vrij heidscharter van 1955 verspreidden." Nowke verwijst enkele malen met grote nadruk naar het Charter. Hij doet dat ook als ik hem vraag of er na zoveel jaren apartheid zoveel verne dering door de blanke machthebbers Doema Nowke, hoofd Van de afdeling internationale zaken van het African National Congress (ANC), (foto Bert Nienhuis) in een toekomstig vrij Zuid-Afrika nog wel plaats zal zijn voor blanken. Kan hij zich voorstellen, dat er in een meerderheidsregering in het vrije Zuid-Afrika blanken zullen zitten zo als er nu in de regering van Samora Machel in Mozambique blanken zitten? In 1955 verklaarden we in het Vrij heidscharter: Zuid-Afrika behoort aan allen die er leven, zwart en blank en dat toekomstige Zuid-Afrika een democratische staat moest zijn, waarin het geboorterecht van allen, ongeacht de kleur, ras, sekse of ge loof, geëerbiedigd zou worden. Daar staan we nog altijd achter. Onlangs zijn acht leden uit het ANC gezet, omdat zij tegen blanken discrimi neerden, zwart racisme voorstonden. Onze politiek is anti-racistisch. Hoe zouden we anders in Europa om soli dariteit kunnen vragen voor onze zaak?" Verwacht het ANC ook hulp van mensen als Buthelezi of van organi saties als het Black People Conventi on en de zwarte studentenorganisatie SASO? „Buthelezi was eerst tegen de thuis- landenpolitiek en later deed hij mee. Nu hij de enorme groei die het ANC doormaakt ziet, is hij weer tegen. Wat SASO en BPC betreft, dat zijn pro testbewegingen. Maar protesteren is niet voldoende. Iedereen is van harte welkom in de strijd tegen de apart heid, zwart en blank, maar ze zullen van één ding overtuigd moeten zijn, ook diegenen die nu gokken op de zogenaamde thuislanden, door bij voorbeeld daarin te investeren, dat wij de toekomstige regering van Zuid-Afrika zullen vormen. Het ANC vertegenwoordigt de zwarte meerder heid,.. Geen Isolement Wijkt die bevrijding niet steeds ver der naar de toekomst als Zuid-Afrika steeds meer onafhankelijk wordt van het buitenland? Kunnen boycotten en andere acties nog wel wat uithalen nu Zuid-Afrika bijna alles zelf kan maken? „Het is een sprookje te denken dat Zuid-Afrika zich klaarmaakt voor een nieuw isolement. De Lager- mentaliteit is verleden tijd. Het blan ke Zuid-Afrika vormt een integraal deel van de kapitalistische westerse wereld, het behoort tot het westerse systeem. Daarom wil Vorster niet op nieuw een isolement. Daarom komt hij volgende week naar West-Europa. Zuid-Afrika pleegde agressie, in Zim babwe, in Namibië. Zuid- Afrika maakt van de Bantoestans reservoirs van goedkope arbeidskrachten voor de fabrieken van de blanken en ne geert volstrekt de rechten van de overgrote meerderheid van de bevol king van Zuid-Afrika. Dat Zuid- Afrika krijgt nu de steun van het Westen, paarom vragen wij de vol ken van West-Europa: kom in verzet tegen de politiek van uw regeringen. De vrede is in het geding. Wie nu voor de thuislandenpolitiek van Vorster kiest, kiest niet voor de toekomst, maar voor het verleden. Het tij is niet te keren. Het ANC zal in de toekomst Zuid-Afrika regeren". Hoe ziet het ANC die toekomstige maatschappij in Zuid-Afrika? „Dat staat in het Vrijheidscharter. Dat is een blauwdruk van de maat schappij die ons voor ogen staat. Iedereen zal actief en passief kies recht krijgen, alle nationale groepen zullen voor de wet gelijk zijn, onge acht ras, afkomst, kleur, de banken en grote monopolies zullen genatio naliseerd worden en de andere bedrij ven zullen ten dienste moeten staan van iedereen in Zuid-Afrika; iedereen zal in het onderwijs gelijke kansen krijgen; dwangarbeid zal worden af geschaft en iedereen zal vrij zijn te gaan en staan waar hij wil; alle discri minerende wetten zullen worden af geschaft, enz. Dit is slechts een greep uit dat charter. Wie wil weten wat het ANC over de toekomst van Zuid- Afrika denkt, moet het charter zelf lezen. Dat is nu nog even geldig als in 1955". Harm Lamberts was tot voor enkele jaren als redacteur-buitenland aan de ze krant verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7