Oppositie binnen PvdA tegen kabinet groeit Weemoed met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Akkerbouw nog niet bedreigd door de droogte FC VVV naar de eredivisie V60R WiiKiNB IN VAKANlIi EO-landdag - pag. 4 Grote minderheid vóór motie van afkeuring Raspoliticus" nam afscheid ogezegd Amalrik naar Nederland ïroog en zonnig Smith bezocht Zuid-Afrika Zuiveringen in Oeganda na aanslag Amin President Uruguay afgezet Maar er zijn meer redenen om Trouw te lezen. Welkomstvoordeel "Ouw hoort bij u. Trouw [TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 30NNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 - BANK NED, CRED. BANK REK. NO 23.00.12.574 -GEMEENTEGIRO X11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.55 34e jaargang nr 9852 maandag 14 juni 1976 Iedere vrijdag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donderdagmorgen 11 uur Tel 020-913456 (toestel 708). Binnenland Geen loonsverbetering bo ven 32.0003 Meer privacy in verpleegte huizen nodig3 Buitenland Libanon vecht door5 Zambia beschuldigt Rhode- sië van sabotage5 Kerk Remonstrantse aandacht voor Zuid-Afrika2 Kunst Therapie op toneel7 l:it dc kerkbladen- Brieven van lexers 2 Radio en TV I Strips, feuilletonI Pur/rl I Probleem6 Heer - Mink san Ki|\dijk6 Familieberichten 14 In Leeuwarden sprak Fred Lammers met de bijna 92-jarige Jan van Rijsln- ge, die na een avontuurlijk leven, dat niet zonder problemen was, zegt: „Het is mooi om oud te worden als je oog hebt voor de zegeningen in je leven," Jan van Rijsinge wroette als kapper in de haardos van Abraham Kuyper en Hendrik Colijn, werd later kasteel heer maar vindt de belangrijkste pe riode in zijn leven toch de jaren waa rin hij werkzaam was op de eerste christelijke HBS in Den Haag. een episode waaraan hij zijn huidige con tacten met bekende landgenoten dankt. U leest erover op pagina 6. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gevolgen van de langdurige droogte .worden merkbaar voor land- en tuin bouw. Niettemin vindt drs. P. C. Muntjewerf, adjunct-direeteur van de directie akker- en weide- bouw van het ministerie van landbouw, de droog te wat dc akkerbouw betreft nog niet van dien aard dat over „verontrusting" kan worden ge sproken. ..De regenval die er was is wisselvallig gpweest, waardoor dc droogte sterk plaatselijk is bepaald. Bovendien staan we nog aan het brein van het groeiseizoen en kan het weer nog omslaan. Mocht het over veertien dagen nog niet flink hebben geregend, dan ziet het er wel somber uit", aldus de heer Muntjewerf. De Nederlandse cultuurgrocp voor bos- en haagplantsoenkwekers. een onderafdeling van de Nederlandse Bond van Boomkw ekers, maakt zich wel ernstige zorgen over de situati^. Door de droogte zijn veel hectaren zaaibedden van plan ten, die in bossen en plantsoenen worden ge bruikt, niet opgekomen. Veel oudere planten zijn bovendien verdroogd of verbrand. Ook zijn door verschillende nachtvorsten veel eenjarige zaailin gen van diverse gewassen bevroren. Als de droogte nog even aanhoudt zullen miljoe nen planten afsterven. Zo zullen lang niet alle planten die in bossen, recreatiegebieden, plantsoenen en particuliere tuinen zijn doodge gaan dit jaar kunnen worden vervangen. Ver schillende bedrijven in deze tak van tuinbouw, waar de rentabiliteit toch al dalende was, zullen in financiële moeilijkheden komen. Zelfs is het niet geheel uitgesloten dat ontslagen zullen vallen. In het Westland, het gebied tussen Rotterdam. Hoek van Holland en Den Haag. vormt het gebrek aan water langzamerhand een bedreiging voor de tuinbouw. Het hoogheemraadschap Delfland kampt met een gebrek aan water om het zout terug te spoelen dat bij de Nieuwe Waterweg binnenkomt en dat het zoutgehalte van de tuingronden langs de oevers doet stijgen. Ver wacht wordt dat de opbrengst van dc tuinbouw in dit gebied zal achterblijven bij de verwachtingen en dat hierdoor dc prijzen van groenten en fruit zullen stijgen. Van onze parlementsredactie AMSTERDAM In het zicht van een mogelijke loonmaatregel is binnen de PvdA de oppositie tegen het kabinet-Den Uyl sterk gegroeid. Dit bleek zaterdagmiddag in Amsterdam op een verga dering van de partijraad van de PvdA. H. van Riel, de afgetreden fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, is benoemd tot commandeur in de e van Oranje-Nassau. Hij kreeg de versierselen behorende bij deze hoge onderscheiding zaterdagmiddag in het sterdamse Van Goghmuseum uit handen van minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken. De minister jnde mr. Van Riel een raspoliticus, die altijd met open vizier streed en daarbij nooit de regels van de ridderlijkheid schreed. Op de foto: mr. Van Riel ontvangt de felicitaties van mevrouw Van Someren-Döwner, die hem als tievoorzitter in de Eerste Kamer opvolgt. je als actiegroep iets wilt eiken, heb je een stevig ïwsel nodig, zoiets als een rkelijke) gemeente die het ïwen heeft weten uit te iden. W. K. Morée op de vergadering de remonstrantse broederschap. iroog en vrij zonnig maar in de oordelijke helft van het land nkele wolkenvelden. Meest latige westelijke wind. Maxi- lumtcmpcraturen van 18 gra- aan zee tot 25 graden in het uidoosten van het land. IORC.EN EN OVERMORGEN: roog en vooral later weer zon- ig. Vooral in het binnenland jdelijk koeler. Morgen zon op: 04.20 zon onder: 21.02 maan op: 2.1.03 maan onder: 08.13 MOSKOU De dissidente Rus sische historicus Andrej Amalrik heeft een uitreisvisum gekregen. Hij is van plan eind juni de Sowjet-Unie te verlaten en rechtstreeks naar Ne derland te reizen. De vrouw van Amalrik heeft dit zaterdag meege deeld aan westerse correspondenten in Moskou. Amalrik woont op het ogenblik in een dorp ten zuiden van Moskou, omdat het hem verboden is in de Russische hoofdstad te wonen. Zijn vrouw woont in een flat in Moskou. De universiteit van Utrecht heeft Amalrik vorig jaar uitgenodigd om zijn studie geschiedenis daar voort te zetten. Behalve uit Utrecht kreeg Amalrik ook een uitnodiging van de Harvard-universiteit in de VS. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld dat Amalrik een visum voor Nederland kan krijgen als hij daarom vraagt. PRETORIA (UPI) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft het afge lopen weekeinde in Pretoria een on derhoud gehad met zijn Zuidalri- kaanse ambtgenoot John Vorstel In een verklaring var het Zuidafri- kaanse ministerie van buitenlandse zaken werd alleen gezegd dat er is gesproken over de „toestand in Zuidelijk Afrika". Men neemt in Pretoria aan dat Smith en Vorster ook hebben ge sproken over het onderhoud dat de ze laatste eind deze maand in München zal hebben met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kissinger. Ook bij dat gesprek zal de situatie in Rhodesië waarschijnlijk nummer één op dc agenda staan. De partijraad verwierp weliswaar een motie die tegen het beleid van het kabinet was gericht, maar de minder heid die ervoor stemde is nog nooit zo groot geweest: 45 tegen 63 stemmen Binnen het partijbestuur bleek een minderheid van vier leden tegen de looningreep te zijn: mevrouw S van der Gaast en de heren Uyen. Nagel en Toussaint. Het Tweede-Kamerlid Stan Poppe NAIROBI (UPI, Reuter) Na de mislukte aanslag op president Idi Amin zijn er in Oeganda grote zuive ringen begonnen, zo hebben reizigers uit het land meegedeeld. Volgens hen zijn bij die zuiveringen al honderden mensen gedood. Reizigers die gisteren vanuit Oegan da in Kenia, aankwamen, vertelden dat de Oegandese strijdkrachten in het hele land bezig waren arrestaties te verrichten. Daarbij zouden voort durend mensen worden neergescho ten. De reizigers zelden dat er paniek heerste in Oeganda. Overal waren wegen afgezet terwijl de controle bij de grens was versterkt. De verhalen van de reizigers konden niet officieel worden bevestigd, maar werden door waarnemers in Kenia wel geloofwaardigd geacht. Onder Amin zijn er in Oeganda eerder grote zuiveringen door het leger uitge voerd. Daarbij zijn ook volgens de voorzichtigste schattingen duizen den mensen vermoord. Uit verklaringen van Amin zelf is inmiddels duidelijk geworden dat de president de aanslag van vorige week donderdag op het nippertje heeft overleefd. Hij vertelde een delegatie van Soedanesc militairen dat één van de drie granaten hem had geraakt, maar weer uit de jeep was gerold voordat zij ontplofte. De auto achter de jeep werd daarop totaal vernield. Er zijn bij de aanslag verscheidene doden gevallen Aanvankelijk maak te radio-Oeganda melding van één dode en tientallen gewonden. deelde mee dat hij en enige collega's uit de fractie evenmin met het kabi netsbeleid zullen instemmen. Hoe groot die groep is zal deze week blij ken bij de stemming over het loon- wetje van minister Boersma. Zater dag werd verondersteld dat de groep zeven of acht man sterk is. De oppositionele motie die op de partijraadsvergadering aan de orde kwam, sprak uit dat de fractie van de PvdA geen enkele medewerking mag verlenen aan een looningreep of zelfs maar aan de wettelijke voorbereiding ervan, omdat niet zou zijn voldaan aan voorwaarden die eerder zijn ge steld. Daarbij werd met name ge doeld op de beheersing van vrije in komens en prijzen, maar ook op her vormingsvoorstellen als die terzake de wet op de ondernemingsraden, de vermogensaanwasdeling en de be heersing van investeringen. Op de vergadering bleek bovendien MONTEVIDEO (Reuter) De strijdkrachten van Uruguay hebben zaterdag president Bordaberry afge zet en vervangen door vice-president Demichelli. De machtswisseling ver liep Zonder bloedvergieten. De 80-jarige Demichelli legde de ambtseed af nadat de militaire lei ders enkele uren tevoren via radio en televisie hun vertrouwen in de 48- jarige Bordaberry hadden opgezegd Demichelli zal volgens een officiële, bekendmaking Bordaberry's ambtstermijn, die op 1 maart 1977 eindigt, uitdienen. De strijdkrachten hebben gewag ge maakt van „onverzoenlijke" te genstellingen tussen hen en de presi dent. Alberto Demichelli. de nieuwe presi dent. was voorzitter van de staatsraad. Deze ex-legerkapitein en advocaat was ruim veertig jaar gele den al minister van binnenlandse za ken onder de dictatuur van Gabriël Terra. Herman Amelink schrijft over dc situatie in Uruguay op pagina 5. Een onderonsje van mevrouw Ien van den Heuvel, voorzitter van de PvdA. en het Tweede Kamerlid Van der Doef tijdens de partij raadsvergadering. dat in socialistische kring het wan trouwen tegen de KVP zeer is toege nomen. Zo motiveerde Toussaint de afwijkende mening van de minder heid uit het partijbestuur met de opmerking dat de KVP kennelijk klaar staat om roet in het eten te gooien en de PvdA de laan uit te sturen zodra het „vuile werk" gedaan Is. Toussaint riep uit dat de PvdA zich zoiets niet voor de derde keer mag laten overkomen. Uit het feit dat de KVP de loonmati ging niet zou willen zien in samen hang met de hervormingen die het kabinet wil, leidden verscheidene af gevaardigden af dat de KVP van plan is. deze hervormingen tegen te hou den Ook werd erop gewezen, dat deze hervormingen niet meer in de lopende kabinetsperiode kunnen worden ingevoerd. Poppe voerde bo vendien ondermeer aan dat een looisreep het laatste restje sta kingsrecht doet verdwijnen dat er nog is. Hoogtepunt De fractieleider in de Tweede Kamer, drs Ed van Thijn heeft het kabi netsbeleid krachtig verdedigd Hij zei zich de irritatie en achterdocht je gens de KVP best te kunnen voorstel len. maar hij vroeg de partijraad dit niet op minister Boersma. premier Den Uyl en het hele kabinet af te reageren. Van Thijn vond dat de PvdA op het hoogtepunt van haar regeringsverantwoordelijkheid staat, nu het kabinet zijn hervormingsvoor stellen op tafel heeft gelegd en, zoals hij het zei, de strijd pas goed gaat beginnen. Van Thijn verzekerde dat die strijd niet vrijblijvend zal worden gevoerd, hij zei dat. wanneer de betrokken voorstellen door toedoen van de KVP niet vóór de verkiezingen kunnen worden afgehandeld, zo n actie als een tegenstem zal worden be schouwd. Van Thijn had eerder erkend dal het kabinet de steun van de vakbewe ging nodig heeft en hij meende dat het daarom de kans moet krijgen, de deuk in het vertrouwen weg Ie ne men. Maar hij zei ook dat de PvdA een bredere verantwoordelijkheid draagt dan de vakbeweging en dat het beleid offers vraagt. Hij kondigde aan dat de fractie de oppositionele motie niet zou uitvoeren als zij zou den worden aangenomen. Zoals ge meld werd de motie verworpen. i Vervolg op pag. 4. kolom 4 Doen en denken (eerste week) Deze week beginnen we met een beeldraadsel, iedere dag vindt u hier een rebus. Een gezegde of spreuk is de oplossing. Elke zin dus goed bewaren, de mogelijk heid om zo dertig gulden te ver dienen zit er in. Zaterdag volgen nadere gegevens over inzen ding. Om u even op weg te hel pen: dc man op de tekening staat te draaien. De d van draaien wordt een k, dus het eerste woord is kraaien. Het plusteken is „en". Dus: „Kraaien en" zijn de beginwoorden en voor de rest is het aan u. Over deze prijsvraag wordt geen corres pondentie gevoerd. Van onze sportredactie AMSTERDAM In het betaalde voetbal zijn dan eindelijk alle kaarten geschud. Na een slopende na- competitie. die de clubs zes wedstrij den in drie weken bracht, is FC VVV gepromoveerd naar de eredivisie. Dc Limburgers lieten zich niet meer be dreigen door de concurrentie, maar wonnen het lastige duel bij Wagcnin- gen met 2-1. Daardoor werd de impone rende 5-1 zege van FSC op Vitesse alleen nog een mededeling voor de statistieken. Bij de zondaganiatcurs ging de natio nale titel naar Limburgia, dat via een zege (2-1) op Gcrmanicus aan de laatste punten kwam. Dc KNVB heeft overigens het verzoek van de Limbur gers om toegelaten te worden tot de rangen van het betaald voetbal afgewe zen. Vandaag krijgt Limburgia dc af wijzing zwart op wit. daarna zal men via overleg met het gemeentebestuur proberen te komen lot een tcgcnaktic. Johan Cruijff (hier bij zijn aankomst verwelkomd door zijn schoonvader) heeft zich gisteren gemeld voor het Nederlands elftal dat komende week in Joegoslavië gaat spelen in het eindtoernooi om het Europees kampioenschap voor landen teams. Met de komst van Cruijff is de hele selectie compleet. lijf te houden. Na negentig minuten was het 1 -1in dc verlenging won De Zwervers met 3-1. Ook voor een krant zijn schilderachtige politici een waardevolle steun. Hun bijdrage kan de berichtge ving letterlijk opfleuren. Wij beginnen deze week met wat weemoed: meester Harm van Riel heeft de actie ve politiek verlaten. Het ga hem goed. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: Opgegeven door: Naam: Adres: „Giro: Betaalt per kwartaal Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouderwet se locomotiefmodellrn. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende ricmkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. HIJ betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. Bij dc zaterdagamatcurs is de strijd om de beker geëindigd in het voordeel van dc eersteklasser De Zwervers. Maar deze club had een verlenging nodig om het opvallend goed spelende Berkum. uit dc derde klasse, van het Meer over deze en andere gebeurtenis sen op de sportpagina's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1