iljarden in strijd egen werkloosheid Nieuw front in oorlog Rhodesië Kabinetsperiode is in z'n geheel verloren gegaan" Operatie (2) iet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant I Expositie massief eiken landdag Trouw Kapitale opdracht Hollandsche Beton Boze Katendrechters smijten balen meel in raadszaal Meubelfabriek Oisterwijk Loeki de leeuw doet goede zaken pagina 19 ïbsidies voor investeringen en loonkosten onnig Nederland wil meebetalen IN DEZE KRANT Nullijn" voor inkomens bij 20.000 gulden Wérkgev&rs over werkloosheid Meer broodgeid voor bejaarden Welkomstvoordeel hoort bij u. -J rouw 34e JAARGANG NR 9851 VRIJDAG 11 JUNI 1976 Juist bij zomerse temperaturen de licht mousserende witte wijn TG AVE TROUW KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 |ONNEMENT 14.17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.55 onze sociaal economische ictie Y HAAG De regering wil tomende jaren per jaar 4,75 ard gulden in de economie n pompen in de strijd tegen werkloosheid. Per jaar zal miljard gulden beschikbaar ïen voor subsidiëring van isteringen via een speciaal Is. Daarnaast komt er per 1,25 miljard gulden voor ükostensubsidies aan be ven. maatregelen zijn gisteravond •ndgemaakt in de "nota inzake selectieve groei" van minister bers (economische zaken). Deze tregelen moeten zorgen voor het taan van 200.000 nieuwe arbeids- tsen extra tot 1981. De werkloos- moet daarmee in 1980 terug te gen zijn tot 150.000 man. Thans er 222.000 werklozen. Zonder tregelen zouden het er in 1980 000 zijn. Door de bezuinigingso- tie bij overheid en sociale voor ngen - zie de krant van gisteren - de werkloosheid worden terugge- kt tot 210.000 in 1980. Door de tregelen voor stimulering van in- eringen wordt dus een nog verder gdringen met zestigduizend mo lk. ster Lubbers en minister Duisen- (financiën) spraken over "een natische uitkomst" en "een ont- «p.dc ontdekking" dat ondanks nieuwe maatregelen er in 1980 ih altijd nog 150.000 werklozen zul- Zljn Bovendien ligt een verdere ng na 1980 niet in het verschiet, gendeel. Het beleid zal daarom in de verdere toekomst gericht ten blijven op verhoging van in- ïringen. ombuiging in de groei de collectieve uitgaven (over- sociale voorzieningen), en mati- van loonkosten, aldus de nota Lubbers. Vervolg op pagina 3 foog en tamelijk zonnig weer. wakke tot matige wind uit uit- nlopende richtingen. Minima mstreeks tien graden, maxima strceks tweeentwintig gra- en. MORGEN ENOVERMOR- EN: eerst droog en zonnig, la- meer bewolking en kans op gen. Morgen zon op 4.20. zon nder 21.00. Maan op 21.07, aan onder 04.48. Van onze economische redactie RIJSWIJK Interbeton, een werkmaatschappij van de Hollandsche Beton Groep (HBG) heeft een mammoetor der uit Saoedi Arabië in de wacht gesleept. De joint venture, een samenwer kingsverband tussen Philipp Holzmann. Archirodon en Inter beton heeft van de regering van Saoedi-Arabië opdracht gekre gen, vooc de bouw van een complete haven in Dammen, aan de oostkust van het Arabisch schiereiland. Met deze opdracht is een bedrag van ruim drie miljard gulden ge moeid. waarin het aandeel van Interbeton bijna een miljard gul den bedraagt. De werkzaamhe den zullen vier jaar vergen. Het uitbaggeren van de haven en het opspuiten van de terreinen (het natte deel van het werk) werd vorig najaar opgedragen aan de Hollandschè Aanneming- Maatschappij, eveneens een werkmaatschappij van de HBG, samen met een Belgisch bedrijf Hiermee was toen 1.7 miljard gulden gemoeid. Wat het werk aan de nieuwe or der betreft is de (voorzichtige) raming, dat hieraan ongeveer vijfhonderd tot zeshonderd men sen gedurende vier jaar zullen kunnen werken. BRUSSEL Nederland wil meebe talen aan de kosten van legering van een Amerikaanse brigade bij Bremer haven in West Duitsland. Dat heeft minister Vredelftig meegedeeld in de vergadering van ministers van defen sie in Brussel. Hoe groot die Neder landse bijdrage zal zijn. kon de minis ter nog niet zeggeh Het Nederlandse aanbod houdt wel licht verband met de Nederlandse terughoudendheid tegenover de aan schaf van peperdure radarvliegtui- gen. Mededeling imbinatie regering heeft allerlei mogelijk- bestudeerd om met over- Isgeld meer werkgelegenheid te gen. Daaruit Bleek dat het groot effect wordt bereikt door een nbinatie van ruim zeventig pro investeringssubsidies met bijna lig procent loonkostensubsidies, bedragen die hiervoor worden etrokken. veroorzaken een toe- ïing van het financieringstekort de totale overheid met twee pro- van het nationale inkomen. De lulering van de econmie leidt tot kr groei, zodat de helft van deze e procent kan worden terugver- id via hogere opbrengsten van istingen en dergelijke. Alleen dat gverdienen maakt het grotere )rt verantwoord, aldus minister senberg. teciaal fonds tornt een wet voor een speciaal is voor stimulering van investe- en. Lubbers mikt op 1 april vol- d jaar om de zaak te starten. De taande investeringsaftrek en ver- egde afschrijving komen dan te mallen. Het vrijkomende geld t in het nieuwe fonds. nieuwe programma voor stimu- hg van investeringen zal geleide- wórden ingevoerd. In 1977 zal r stimulering van investeringen miljard gulden beschikbaar zijn. iranaf 1978 het volle pond van 3.5 ard per jaar. Binnen dit bedrag vanaf 1978 ook ruimte zijn voor nieuw winstbegrip, zodat bij de nootschapsbelasting geen belas- meer wordt geheven over isten die eigenlijk slechts inflatie ren. De loonkostensubsidie zal in starten met 0.6 miljard gulden, opend tot een miljard in 1978. nzen nomische groei is goed. mits n grenzen die worden gesteld Door een vervelende vergissing is in onze krant van gisteren de aandui ding „advertentie" weggevallen bo ven de ingezonden mededeling over Zuid-Afrika Datbetekent dat de ver antwoordelijkheid voor plaatsing (én plaats) van deze advertentie be rust bij de directie van deze krant en dat de opstellers van deze adverten tie de normale kosten, verbonden aan het plaatsen van een ingezonden mededeling op de voorpagina (drie maal het normale tarief) hebben betaald. De directie Kerk Aarzelen op de Duitse preekstoel2 Binnenland Vraag naar abortus neemt in ons land af9 Gezinskaarten geen succes8 Kunst Bel Canto telt in festival am per mee8 Buitenland Britse liberalen kiezen een nieu we leider7 Voedselconferentie in Rome van start7 Argentinië klaagt over lastercam pagne .7 Sneven van lezers Radio en TV Strips, feuilleton Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Weer Familieberichten 10 DEN HAAG De regering handhaaft haar keuze voor een nul lijn voor de reële inkomens dit jaar bij 20 000 gulden per jaar. Wie meer verdient, zou er in koopkracht iets op inboeten. Dit staat nog eens in de „nota selectieve groei" die minister Lubbers gisteren bekendmaakte. Vanavond begint in Den Haag het overleg tussen regering, vakbewe ging en werkgevers over de prijscom pensatie per 1 juli a.s. en over de Ionen in 1977. De drie vakcentrales eisen een nullijn bij 24 500 gulden. Wie minder verdient, zou er niet op achteruit mogen gaan in koopkracht De PvdA in de Tweede Kamer, de grootste regeringspartij, noemde de ze week 24.000 gulden als punt waar de nullijn zou moeten komen te liggen. Een nullijn bij 20.000 gulden bete kent „een offer in de inkomenssfeer, maar een belangrijke winst aan werkgelegenheid." aldus de nota van Lubbers. De nu ontvouwde regerings plannen maken een reële inko mensverbetering in de komende ja ren mogeijk van 1 a 1.5 procent per jaar. Daarbij mikt de regering op een groei van de economie van 3.75 pro cent per jaar. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een enorm tu mult ontstond gistermiddag in de1 Rotterdamse raadszaal toen boze leden van de actiegroep "Redt Ka- tendrecht' plastic zakken vol meel de zaal insmeten. Raadsleden pro beerden zich tegen het meel te be schermen door onder de banken te kruipen maar slechts weinigen slaagden erin zich afdoende te ver bergen: velen werden met meel be dekt Het VVD—raadslid W Bag german kreeg meel in het oog en moest in het oogziekenhuis behan deld worden. Ook enkele leden van het college van B. en W„ onder wie burgemeester Van der Louw wer den door de 'meelbommen' getrof fen en moesten zich haastig verwij deren. De actiegroep ging tot de 'aanval' over toen de raad met vier stemmen tegen had besloten akkoord te gaan met de uitbreidingsplannen van de meelfabriek Latenstein in de wijk Katendrecht, In de raadszaal wer den ook stinkbommen geworpen. Na het tumult werd de vergadering voortgezet in de burgerzaal van het stadhuis omdat de raadszaal onder een dikke laag meel bedolven was. Tegen de meelgooiers is procesver baal opgemaakt. Burgemeester Van der Louw keurde, toen de raadsvergadering voortgezet werd. in felle bewoordingen de actie af. Hij zei dat B cn W. zullen nagaan hoe dergelijke incidenten voorkomen kun nen worden. „Discussies moeten in de raad kunnen plaatsvinden zonder een sfeer van intimidatie en gevaar voor de aanwezigen" Oorzaak van de moeili k heden was dat B. en W. het bedrijf, de eerder geweigerde toestemming voor uitbreiding alsnog wilden verlenen, omdat de beroepscommissie openbare werken daartoe geadviseerd had; in een procedure zou de gemeente name lijk „geen been hebben om op te staan Het merendeel van bewoners van Katendrecht meent echter dat uitbreiding van de fabriek het leefmi lieu in de wijk ernstig aantast Op de foto: raadsleden vluchten in paniek de zaal uit. AMSTERDAM'DEN HAAG De werkgeversverbonden menen dat er voor de bestrijding van werkloosheid en inflatie een volledige kabinetsperiode verloren is gegaan. De vakcentrales wandkasten bankstellen tafels dekenkisten stoelen slaapkamers tv-kasten kapstokken Toonzalen Amsterdam. Leidsekade 102 (naast Lido. vlakbij Leidscplem Berkel (Z H Noordeindseweg 116 (lanys liet water). Ede. Grot stfjat 72/74 hoek Be-rgslrj.it (vlakbij de Oude Kerk) Hengelo (O Deldcne-r Straat 3-ö. (bij het Stadhuis). Oisterwijk, Benelu»sira it 7 (achter het station). Utrecht. Hollantlaan 26 - Kanaleneiland fb.j afslag E36 Utrecht Centrum N.ouwegein). Valkenburg (L.|. Reinaldstrjat 9 (naast Hotel I Rotterdam), Zuidlaren. De Millystraat 7 (vlakbij de Brink) vrije toegang schorten hun oordeel (nog) or overwegend positief, en de opfc kritisch. In een eerste reactie op de bezuinig gingsplannen van het kabinet wijzen' het Verbond van Nederlandse Onder nemingen en het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond erop dat er ook in 1976 nog geen sprake zal zijn van enige aanzet tot een ombuiging van het beleid. „Er wordt in de bezui nigingsnota van het kabinet veel ge schreven over aanvaardbare voor waarden voor het werknemersaan deel (nivellering, vermogensaanwas- deling, ondernemingsraden en het sturen van investeringen), maar over werkbare voorwaarden voor onderne mers wordt niet gerept." Deze eenzij dige benadering achten de twee ver bonden tekenend voor de opstelling van het kabinet tegenover het be drijfsleven en zij vormt huns inziens een ernstige belemmering voor het welslagen van de ombuigingsopera tie. Naast de sfeer van langdurige studie en overleg waarmee het kabi net een aantal voorgenomen ombui gingen omgeeft, hebben de twee ver bonden nog meer redenen om te twij felen aan het tempo en aan de haal baarheid van de operatie zoals deze het kabinet voor ogen staat De drang tot nivellering leidt er. vol gens de twee Verbonden toe dat het accent bij de keuze van kostenbespa rende maatregelen in de sociale ver zekering valt. Dus niet op de grootste „groeiers(gezondheidszorg, arbeid songeschiktheidsverzekering). maar op de onderdelen die qua koste nontwikkeling minder zoden aan de dijk zetten. Ook het Algemeen Verbond Bouwbe drijf maakte gisteren per telegram zijn ongerustheid kenbaar over de bezuinigingsplannen. De AVB ver wacht een verdere terugval van de de regeringspartijen reageren ositie in het parlement is zeer bouwproduktie en vreest dat behalve de bouw ook de grond-, water- en wegenbouw door de regeringsvoor stellen zullen worden getroffen In een apart telegram lieten de bij het AVB aangesloten organisaties van aannemers hun ongerustheid blijken over de besparing van 200 miljoen gulden op het ministerie van verkeer en waterstaat. Zij vrezen een zeer nadelig effect op de werkgelegenheid in deze sector. Studie De vakbeweging. iFNV en CNV) liet gisteren weten dat zij de regeringsno ta diepgaand wil bestuderen alvorens met een reactie te komen. De ver- bondsbesturen van beide vakcentra les vergaderen maandag. Overigens zullen vakcentrales, werkgevers en een delegatie uit het kabinet vana vond een begin maken met het loono- verleg. Het kabinet wil dan niet al leen praten over het loon- en prijsbe leid voor de tweede helft van dit jaar, maar ook over het beleid in heel 1977 De enige bonden, die het stilzwijgen van de vakbeweging doorbraken, wa ren de ambtenarenbonden. Voorzit ter W Wieringa van de Nederlands Christelijke Bond van Overheidsper soneel noemde de regeringsplannen ten aanzien van de ambtenaren „on voorstelbaar". "Als de Nederlandse werknemer een pas op de plaats moet maken, dan kan er voor de ambten aar geen uitzondering worden ge maakt. Dat begrijpen we heel goed. Maar er wordt nu büiten het overleg om een extra last op de schouders van de ambtenaren gelegd Vervolg op pagina 9 Van een verslaggever DEN HAAG Met ingang van 1 juli zal het broodgeid voor bejaarden, die in bejaardentehuizen verblijven, ver hoogd worden van 55 per maand tot 71 gulden per maand voor al leenstaanden Voor echtparen wordt de uitkering 142 gulden per maand Bovendien zullen de uitkeringen "geïndexeerd" worden, zodat toe komstige prijsverhoging van invloed zullen zijn op de uitkeringen. De ver- noging geldt met terugwerkende kracht per 1 januari van dit jaar Staatssecretaris Meijer, heeft dit meegedeeld in de tv—rubriek 'De Ombudsman'. De staatssecretaris zei tot deze verhoging te zijn overgegaan na advies te hebben ingewonnen bij het voorlichtingsbureau voor de voeding. zaterdag 12 juni irenehal jaarbeurs utrecht aanvang 10.30 aar Toegang vrij SALISBURY (Reuter. UPI) Smith. Guerrilla-strijders zijn vanuit Zambia Rhodesië binnenge- ,n de of[iciele regeringsverk,artng trokken, zo is gisteren door de was sprake van „een kleine groep Rhodesische regering bekend terroristen" die Rhodesië binnen wa- gemaakt. Dit betekent ren getrokken vanuit Zambia. Rege- waarschijnlijk dat de zwarte rir,gsbronnen in de Rhodesische verzetsbeweeine een nieuw hoofdstad zeiden dat naar schatting frnnt Hooft inTo! 400 verzetsstrijders in Zambia klaar - j *\aar staan om mee te gaan doen aan de strijd tegen het blanke minder- guerrilla in Rhodesië. Voorde Rhode- heidsregiem van premier Ian sische regeringstroepen betekent dat dat zij strijd moeten gaan leveren aan een tweede front. Totnutoe had den zij alleen te maken met strijders die vanuit Mozambique het land bin nendrongen. De strijd in dat grensge bied heeft dit jaar al tientallen doden geëist Volgens Rhodesië zijn er 41 militairen van de regeringstroepen en 294 verzetsstrijders gesneuveld Bij dat laatste getal zijn waarschijn lijk ook veel slachtoffers onder de bevolking meegeteld De nieuwe bedreiging voor de rege ring van Smith volgt op het besluit van president Kaoenda van Zambia om zijn grondgebied ook beschik baar te stellen voor Rhodesische ver zetsstrijders Daarvoor had Kaoenda bij zijn streven naar een vreedzame oplossing voor de Rhodesische kwes tie zijn land gesloten gehouden voor guerrilla-strijders De grens tussen Rhodesië en Zambia is bijna duizend kilometer lang Het is wat je noemt een zware week in de econo mische sector Gisteren voor miljarden guldens be zuinigingen. Vandaag plannen om miljarden het be drijfsleven in te pompen. Trouws operatie Informatie gaat door. Een goeie krant is nodiger dan ooit. Trouw Glashelder Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats. Ik ang eraag naar keuze: /4 fraaie iwart-kunstlrderrn ondrrirllrri mrt rilvrr bedrukte ouderwet se locomotiefmodrllen Werkelijk een vicraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origiaeel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij x

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1