Oorlog in wereldje van lange afstand lopers Rentewijzigingen Rijkspostspaarbank 7: 4% 7h 4 6% °y%- 7% Weer valpartij I Italiaanse rond^ Rijkspostspaarbank Conflict Aad Steylen— Geert Jansen komt weer tot uitbarsting Ademtest tijdens de Spelen Frans Thijssen blijft in Twente Winst en verlies volleybaldames Feyenoord wil Humberto FIFA schorst zeven landen Felice Gimondi ook slachtoffer t RPS boekje Zilvervloot sparen met 10% premie Rente rekening Plus rekening Beleggings rekeningen Beleggings- bewijzen Spaar- depositos Onze hypo theekrente bedraagt thans: Meer informatie? WOENSDAG 9 JUNI 1976 SPORT TROUW/KW AfU ™wC door Leo Bolle AMSTERDAM—Rust heeft er vrijwel nooit geheerst binnen het roerige wereldje van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Het afgelopen weekeinde kwam het in het Zwitserse Riehen tijdens een marathon, die daar gelopen werd en ook gold als laatste kans voor de Nederlandse selectie voor de Spelen tot een nieuwe hevige uitbarsting. In de vierde en vijfde ronde van die wedstrijd botsten bondscoach Aad Steylen en de atleet Geert Jansen letterlijk op elkaar. Steylen zou toen namelijk zijn been uit hebben gesto ken en geprobeerd hebben Jansen, die al jaren rebeleert tegen zijn ge zag, te laten struikelen. Jansen:"Ik was woedend en in de volgende ronde nam ik wraak door hem een zet te geven". Het conflict tussen Geert Jansen en de bondscoach, die samen met Harm Hendriks, redacteur van het bondsor gaan "De Atletiekwereld" en ook een gezworen vijand van Jansen ln de commissie lange afstand van de KNAU zit, dateert al van 1973. Jan- sen:"Toen kreeg ik een brief waarin stond dat ik me moest houden aan de schema's die Steylen opzette en als ik dat niet zou doen, dan zou ik worden uitgesloten van de landenploeg. De Technische Commissie maakte dat later ongedaan, maar in Januari 1974 werd deze kwestie algemeen bekend en ik werd niet afgevaardigd naar de Europese kampioenschappen en werd ondanks de toezegging van de Technische Commissie ook niet meer opgesteld in de landenploeg, zodat de MONTREAL De deelnemers aan de scherm wedstrijden en de moderne vijfkamp tijdens de komende Olympische spe len in Montreal zullen er reke ning mee moeten houden dat zij een ademtest kunnen onder gaan. Dit deelde Georges Le- tourneau, adjunct-directeur van de afdeling gezondheid van het organisatiecomité, mee. Het zou de eerste maal zijn dat dergelijke controles tijdens Olympische Spelen worden uit gevoerd. Bij de moderne vijf kamp gaat het speciaal om het onderdeel schieten. De over koepelende federaties van het schermen en de moderne vijf kamp hebben op het instellen van ademproeven aangedron gen omdat in het verleden alco holgebruik is geconstateerd om de gespannen zenuwen in bedwang te houden. ENSCHEDE Frans Thijssen heeft zijn contract bij FC Twente voor een periode van drie jaar verlengd. De middenvelder, die door een hardnek kige spierblessure de twee inter landduels tegen België moest missen en ook verstek zal moeten laten gaan bij het eindtournooi om het Europees kampioenschap in Joegoslavië, stond vooral in de belangstelling van enke le buitenlandse clubs. Doelman Eddy Pasveer tekende voor twee jaar bij de Enschedese club, die zich voor dezelfde tijdsduur verzeker de van de diensten van Michael van Braam. Deze 17—jarige HA VO—scholier had al als amateur overschrijving aangevraagd naar Feyenoord, maar besloot op het laatste moment in te gaan op de hem door FC Twente gedane aanbieding. Van Braam, die deel uitmaakte van het jeugdteam van Emmen. dat vori ge week kampioen van Nederland werd. speelt bij voorkeur links op het middenveld of in de verdediging. De Westduitse 'bundesligaclub Schalke '04 heeft de Joegoslavische nationale doelman Enver Maric (28) van Velez Mostar gecontracteerd. Maric heeft in Gelsenkirchen een contract voor twee jaar getekend. Maric gaat Norbert Nigbur vervan gen, die het niet eens kon worden over een zes-Jarig contract. HELSINKI - De Nederlandse dames volleybalploeg heeft in Helsinki Fin land met 3-2 verslagen. De setstan den waren 15-17,15-17.15-6,15-8.15-7 Eerder op de avond had Finland met 0-3 van Italië verloren. 5-15, 10-15, 6-15. Die nederlaag tegen Italië was van invloed op het spel van de Neder landse dames. De basis-ploeg, be staande uit MientJe Gielen Lidy Schut. Carina Immink. Els Kruims. Evelien van der Laag en Erica van Tuyl onderschatte de Finse dames duidelijk in de eerste sets. Daarna werd echter in deze twee uur durende partij orde op zaken gesteld. Later werd tegen Italië met 3-0 ver loren. sanctie, die officieel ongedaan was gemaakt stilletjes werd en nog wordt uitgevoerd". Toch neemt Jansen nog regelmatig deel aan wedstrijden, hoewel hij de hoop afgevaardigd te worden naar de Olympische Spelen van Montreal, ge heel heeft vergeten. Jansen:"Ik loop uitsluitend nog voor mijn eigen ple zier. Ik heb mijn reis naar Riehen en mijn hotel allemaal zelf betaald". Vrijdag liep hij daarom in de omge ving van Riehen wat kilometers om te trainen. Jansen:"Op een bepaald moment zag ik Steylen staan en ben ik vlug omgelopen, om hem uit de weg te gaan, want ik wilde hem niet tegen komen om moeilijkheden te voorkomen. Ik wist namelijk dat het mis zou gaan als ik hem zou tegen komen, want die man is blijkbaar gek van jaloezie". Hetgeen dan veroorzaakt zou worden door het feit dat eenling Geert Jan sen Steylens pupil Henk Kalf nog steeds achter zich weet te houden. Jansen:"Die jongen viel uit, omdat hij na twintig kilometer kapot was. Hij is geen uitzondering, want ik kan nog een naam of vier vijf noemen, van atleten, die kapot gaan, omdat ze met de schema's van Steylen werken, Cor Vriend bijvoorbeeld". Die laatste ontbrak in Riehen door een liesblessure. Opvallend was dat de drie van de vier Nederlanders, die deelnamen aan deze internationale marathon, op de eerste drie plaatsen eindigden. Jansen werd zelf tweede achter Roelof Veld en de titelhouder Cor van der Weijden eindigde als derde. Toch zou Jansen nog dicht bij de overwinning zijn gekomen als hij in de vijfde ronde niet opgehouden was om de bondscoach de omstreden zet te geven. Ondanks dat bracht hij zijn persoonlijk record van 2.21,12 naar 2.20.30. Jansen:"Er zat tenslotte zo'n drie minuten tussen Veld en mij. Dat kwam omdat ik er met mijn gedach ten helemaal niet meer bij was. om dat ik zo verschrikkelijk kwaad op Steylen was geworden. Ach verras send was het eigenlijk niet, want de laatste jaren ben ik zo'n beetje vo gelvrij. Hendriks, die ook in de lange afstandscommissie zit, stuurde ano nieme brieven, die hij ondertekende met "Haagse Bluf". Ik ben er nog steeds zeker van dat hij die brieven heeft geschreven, want ik herkende zijn handschrift. Trouwens, die man heeft eens een ander aardig spelletje gespeeld. Toen ik twee jaar geleden een Neder lands record liep, heeft hij dat niet gepubliceerd in De Atletiekwereld. Vanaf 1974, toen ik niet mee mocht naar de Europese kampioenschap pen negeren ze mij gewoon." Wie het afgelopen weekeinde in Rie- he in ieder geval niet werd gene geerd. was Jansens vrouw. Jansen: GEERT JANSEN:'Verrassend was het niet, want de laatste jaren ben ik zo'n beetje vogelvrij'. „Ik heb Steylen die zet niet geniepig gegeven. Er stonden allerlei mensen omheen, die het hebben gezien. Ik dacht op dat moment, als ik nou niks doe dan flikt hij me zo meteen weer iets. Later heeft hij zich beklaagd bij mijn vrouw en heeft hij flink ge scholden. Afijn, ik heb in ieder geval een officieel protest ingediend, niet omdat ik Roelof Veld zijn verdiende overwinning wil afnemen, maar om dat ik vond dat deze zaak tot op de bodem moest worden uitgezocht." Bondscoach Aad Steylen: „Ik weet, dat ik niks heb gedaan. Ik ben de bondscoach en wat voor nut zou het hebben om een atleet te laten strui kelen? Als ik gewild had had ik Geert eenvoudig kunnen laten dis kwalificeren, omdat er talloze getui gen zijn geweest, die hebben gezien, dat hij mij heeft gestompt. Dat heb ik niet gedaan, omdat ik in de eerste plaats aan de sport denk en niet haatdragend ben. Trouwens, het protest dat Geert in Zwitserland in diende, is meteen afgewezen. Ik was vreselijk verbaasd toen alles gebeur de, want ik stond daar alleen maar om Roelof Veld te coachen en tot mijn stomme verbazing kwam Geert plotseling op me af en gaf me een stomp. Ik heb naar Zwitserland ge beld en gevraagd of ze alle rapporten willen opsturen naar de commissie die deze zaak onderzoekt." Een commissie van drie man onder leiding van Hes Grewer, de voorzit ter van de technische commissie. Dat driemanschap hoopt de kwestie deze week nog te kunnen klaren. ROTTERDAM Feyenoord- manager Guus Brox onderzoekt mo menteel de mogelijkheden de Portu gese vrije verdediger Henrique Hum berto naar Rotterdam te halen. Het afgelopen seizoen speelde de 26- jarige Portugese verdediger voor de Parijse eerste-divisieclub Saint Ger main. Daarvóór kwam hij uit voor het Portugese Benfica. Brox: „We zijn door een Franse ma nager op de kwaliteiten van Hum berto geattendeerd. De berichten over hem zijn positief, momenteel trekken we een aantal gegevens na. Mochten die ook positief uitvallen, dan waag ik er misschien wel een trip naar Parijs aan." ZURICH De internationale voetbalfederatie FIFA heeft tot nader order zeven landen ge schorst wegens het niet voldoen van de lidmaatschapskosten (300 Zwitserse francs). De zeven be trokken landen zijn: Bahama's, Boeroendi, de Centraal Afri kaanse Republiek, Dahomey, Fiji Eilanden, Gambia en Mada gascar. De lidmaatschapsgelden moesten op 1 januari zijn vol daan, maar de landen krijgen altijd respijt tot 31 maart. De schorsing houdt in, dat de betrokken landen niet mogen deelnemen aan het komende FI- FA-congres in Montreal en geen voetbalcontacten mogen onder houden met andere bij de FIFA aangesloten landen. ZURICH De FIFA wil probe ren Uruguay alsnog over te ha len naar de Olympische Spelen in Montreal te gaan. Uruguay, dat zich als tweede land uit Zuid-Amerika (naast Brazilië) heeft geplaatst, deelde zonder opgave van redenen mee, dat het zich terugtrok voor het voet baltoernooi, welke het in de Wedstrijd tegen Polen zou openen. Een FIFA-woordvoerder vertel de, dat er wordt gepoogd Urugu ay tot een gesprek te brengen met het Olympische comitee. „We hopen aan het eind van de week een definitief antwoord te hebben." Uruguay zou hebben laten weten, dat het voetbalteam niet sterk genoeg zou zijn. Men vermoedt echter, dat financiële problemen de hoofdrol spelen. BRUSSEL Het beroepscomi té van de Belgische Voetbalbond heeft in Brussel alle straffen en sancties, die door de controle commissie van de bond op 10 mei zijn uitgesproken in de omkoop affaire La Louvière, bekrach tigd. Dit houdt in, dat La Louvière degradeert naar de tweede afde ling. De club moet bovendien een boete betalen gelijk aan twintig procent van de recette over het seizoen 1975-1976. Trai ner Jef Jurion wordt voor het leven geschorst deze straf moet nog door het uitvoerend comité worden uitgesproken en de spelers Eddy Caers en Jaak Roelandt zijn met ingang van 30 juni voor één jaar ge schorst. La Louvière verdedigde zich met het feit, dat de club niet aansprakelijk gesteld kan wor den voor het beleid van de trai ner. Jurion op zijn beurt ont kende alle feiten en zegt het slachtoffer te zijn geworden van allerlei manipulaties. Het be roepscomité vond echter geen redenen om tot strafverzachting over te gaan. LONGARONE (UPI) De Ronde van Italië wordt dil opmerkelijk vaak geconfronteerd met grote valpartijen, proloog begon het al met de Spanjaard Juan Manuel Santis] die dodelijk verongelukte tijdens een afdaling. In de vijfde e kwamen de Belg Sercu en de Italiaan Moser ernstig te (zonder overigens de strijd te moeten staken), Patrick kwam zaterdag even voorbij de finish zwaar ten val toen hij|o< een cameraman botste en gisteren werden de Italiaan C. Gimondi en de Belg Rik van Linden gewond bij een valplg IllT. Het ongeluk gisteren gebeurde na 129 van de kopgroep, voor Bartoip, van de 174 te verrijden kilometers in de achttiende etappe. De 34-jarige Felice Gimondi. drager van de rose leiderstrui, en Sercu vielen en bleven beiden op het asfalt liggen. Rik van Linden moest na afloop van de rit per ziekenwagen naar het hospitaal wor den vervoerd. Gimondi bleef twee minuten bewusteloos maar kon kort daarop de strijd hervatten, toen ver wondingen aan zijn hoofd en nek plaatste Nederlander, behandeld waren. De mogelijkheid bestaat dat beide renners vandaag toch weer zullen vertrekken. De rit van gisteren waarin voor de rest weinig opwindends gebeurde eindige in een ritzege voor de Italiaan Sirnone Fraccaro die het sprintende peloton twee secbnden voor bleef. Gimondi blijft leider in het algemeen klassement. Hij draagt de leiderstrui tot ieders verbazing nu al elf dagen. Gimondi was met bescheiden ambi ties aan de etappewedstrijd begon nen, maar is nu toch favoriet num mer één voor de eindzege geworden. Eddy Merckx zal de kwellingen van de noorditaliaanse bergketens niet verder meer meemaken. Hij verklaar de gisteren aan de finish dat hij "zo niet meer verder wil rijden en morgen niet aan de start zal verschijnen". Steenpuisten begeleiden Merckx al gedurende het grootste gedeelte van deze Giro en een operatie moet het mogelijk maken dat Merckx toch nog goed voorbereid aan de start van de Ronde van Frankrijk zal kunnen ver schijnen. Achttiende etappe: 1. Simone Fraccaro (Ita). 174 kilometer ln 4 uur 59 minuten en 8 seconden; 2. Miguel Lasa (Spa) op 2 seconden; 3. Marino Basso (Ita) zelfde tijd; 4. Roger de Vlaeminck (Bel) z.t.; 5. Pierlno Oavazzi (Ita) z.t.; 6. Enrico Paolini (Ita) z.t.; 7. Rik van Linden (Bel) z.t.; 8. Alessio Antonlni (Ita) z.t.; 9. Danlele Tinchella (Ita) z.t.; 10. Giancarlo Polidori (Ita) z.t. Algemeen klassement 1. Felice Gimondi (Ita) 99 uur 33 minuten en 38 seconden; 2. Johan de Muynck (Bel) op 16 seconden; 3. Vladlmlro Pa- nlzza (Ita) op 37 seconden; 4. Roger de Vlae minck (Bel) op 54 seconden; 5. Gianbattista Baronchelll (Ita) op 59 seconden; 6. Frahcesco Moser (Ita) op 1.05 minuut; 7. Fausto Bertoglio (Ita) op 1.06 minuut; 8. Ronald de Witte (Bel) op 1.16 minuut) 9. Eddy Merckx (Bel) op 1.23 mi nuut; 10. Giancarlo Bellini (Ita) op 1.39 minuut. truidrager Bill Nickson, had e< £- terstand van vier minuten en 2 'Oé seconden. 95 In het algemeen klassment Nickson leider. Mathieu Dohin opgeklommen naar de zesde ,aa (op 48 seconden) en daarmee et Johan van der Meer de be iek Achtste etappe: 1. Mathieu Dohmen (1 we kilometer ln 3 uur 16 minuten en 5 secaifc Jlri Bartolsic (Tsj) zelfde tijd; 3. Paul 1 (GBr)z.t.; 4. Thorllef Andresen (Noo) z.t e 1 Pownall (GBr) z.t. 6. Ryszard Szurkow en op 4.16 minuut; 7. Ad Tak (Ned) z.t. 8 JlLee (Tsj) z.t.; 9. Henk Smits (Ned) z.t; 10. Drenczynski (Pol) z.t 1111 en Algemeen klassement: 1. Bill Nickson ISa uur 10 minuten en 5 seconden; 2. Jo&Tn (OBr) op 5 seconden; 3. Sven-Ake Nilss c op 8 seconden; 4. Johan van der Meer (»&n seconden; 5. Paul Carbutt (GBr) op 47 sejwet 6. Mathieu Dohmen (Ned) op 48 seco aa Thorllef Andresen (Noo) op 55 seconde JV, Bartolsic (Tsj) op 56 seconden; 9. Phil 9»° (OBr) op 4.20 minuut; 10. Jan Brzezny 00! 4.55 minuut NK ACHTERVOLGING Herman Ponsteen heeft zich g zeer nadrukkelijk kandidaat g voor een nieuwe nationale titij tervolging bij de amateurs, baan van Sloten maakte de 1 oen van 1974 en 1975 over dC meter de geweldige tijd van f in de kwalificatierit. Een tijd J in Nederland onder deze o» digheden slechts een keef gereden. Ponsteen heeft onmiskenba grote vorm. Zijn naaste conciJ Peter Nieuwenhuis, moest bijj ven seconden toegeven op de i maar erg winderige baan van i Nieuwenhuis was de tweede die onder de vijf minuten en het baanrecord van de hout meter piste van Amsterdam !0lll ei CRICKET De eerste testwedstrijd tussen Engeland en West Indie is in een draw of gelijkspel gefindigd: West Indiê 494 en 176 voor vijf gesloten, Engeland 332 en 156 voor twee. HOCKEY In plaats van Nieuw Zeeland, dat om financiële redenen een toernee door Europa heeft afgelast, zal Nederland op 26 juni op een kunstgrasveld in het Duitse Limburg tegen West Duitsland spelen. VOETBAL Europa Cup I-houder Bayem München en Europa Cup li-houder Ander- lecht voelen er alles voor om in augustus om de zogenaamde Super Cup te spelen. RONDE VAN GROOT-BRITTANNIE Mathieu Dohmen zorgde gisteren voor de eerste Nederlandse ritzege in de „Milk race" van dit jaar, door de etappe van Southport naar Bradford, over een afstand van 125 kilometer te winnen. Dohmen was, samen met Jiri Bartolsic (Tsj), Thorleif Andresen (Noo), Paul Carbutt en Brian Pownall (beiden Groot Brittannië), uit het pe loton weggesprongen, om zelfs een voorsprong van meer dan zeven mi nuten op te bouwen. De Tsjech Bartolsic kwam op vier van de vijf beklimmingen, die deze rit telde, als eerte boven en klom daar door op naar de derde plaats in het bergklassment. Aan de finish in Bra- dord was Mathieu Dohmen de snelste Met Ponsteen (4.53,15) en Nief huis (4.59,94), plaatsten Martini veld (5.02,63), Ger MöhlK (5.03,21), Hennie Stamsf (5.07,27), Ger Slot (5.08,75), Baiite Es (5.11.66) en Dries van C(jj (5.11,81) zich voor de kwartfinL „Tijdens de kwartfinales it Ponsteen maar iets boven zijf»:pr van de series: 4.54,4. Zijn tegen der Dries van Wijhe stapte nieti op de fiets nadat hij pech had gen. Voor de halve finales vanv vond plaatsten zich v Möhlmann (4.57,8), Slot (5.82 Nieuwenhuis (4.56,5). RONDE VAN ZWITSERLANI De Ronde van Zwitserland 1 vanavond in Morat met een pi van 4 kilometer. Daarna volg acht dagen de ronde duurt met vrijdag 18 juni, nog elf eta waarbij verschillende bergritten. De Ronde van Zwitserland, d jaar voor de veertigste keer gehouden, is 1447 kilometer la is een speciale voor de klimme (ADVERTENTIE) Met ingang van 16 juni 1976 worden de rentetarieven op onze spaarvormen verhoogd. Voor spaargeld waar over u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. Geld inleggen en opnemen op elk postkantoor. (was P.4%) Voor jonge mensen van 15 tot 21 jaar. Minimale inleg f 30,- maximale inleg f480,-- per jaar. Na 6 jaar 10% premie over het totaal bedrag incl. rente. Sparen via postgirorekening Uw geld direkt en zon der kosten beschikbaar. (wns 3%?6) Uw geld direkt beschik baar. Over het op te nemen bedrag wordt 1% in rekening gebracht. 'v% ln coupures van f1.000,- en f5.000,-. Vaste percentages geduren de de hele looptijd. Dc rentevergoeding op reeds uitgegeven bclcggingsbcw ijzen blijft ongewijzigd. Minimum storting f1.000,-.Vaste percentages gedurende de hele looptijd. De rentevergoeding op reeds gestorte Spnardcposito's blijft ongewijzigd. bel gratis 0017 vraag ccn folder bij het postkantoor schrijf, zonder postzegel, naar dc Rijkspostspaarbank, s Amsterdam. (voor 5 jaar vast) uw nationale spaar- en hypotheekbank

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8