Samen op weg': brug naar toekomst I Vandaag Onze adressen: Minister Pronk prijst hulp door de kerken Engelse kerk herziet de heiligenkalender VOORBUGANGEI WOENSDAG 9 JUNI 1976 KERK BINNENLAND TROUW/KWA Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „De hervormde en de gereformeerde kerk beo gen met „samen op weg" niet alleen een brug naar elkaar te vinden. Samen willen wij bou wen aan een brug naar de toe komst." Dit zei ds. D.N. Wou ters. de (gereformeerde) voor zitter van de gezamenlijke werkgroep „Samen op weg", gisteren tijdens een persconfe rentie. waarop de plannen voor de volgende gezamenlijke ver gadering van de synoden van beide kerken gepresenteerd werden. Op vrijdag 17 en zaterdag 18 septem ber zullen de synoden van de beide grootste protestantse kerken ln ons land voor de tweede keer ln ge meenschappelijke zitting bijeen ko men. Vergaderplaats: de Marcuskerk ln Utrecht. In 1973 werd de eerste gezamenlijke zitting gehouden, even eens ln Utrecht. Bij die gelegenheid uitte ds. A.A. Spijkerboer de vrees voor de situatie van twee zeilschepen, die elkaar bij windstil weer proberen te enteren. Ds. Wouters haalde dat beeld giste ren nog weer eens op. Als het zo moet. hoeft het van hem niet Maar het is zijn vaste overtuiging, dat dat ln sep tember ook niet het geval zal zijn. De gezamenlijke vergadering van de bei de synoden heeft een meerwaarde boven de toenadering tussen twee kerken. Hij hoopt, dat daar een vonk van zal overspringen op de ge meenten. Diezelfde verwachting wordt ook uit gesproken aan het slot van de nota ..Handreiking ten dienste van de sa menwerking op plaatselijk vlak", een van de stukken, die in september zullen worden besproken. „Hervormd en gereformeerd zullen hun proble matiek het best overgroeien, wan neer men in de samenwerking zich wil laten leiden door een verdieping en vernieuwing, die het beste uit de tradities van beide kerken bewaart, maar die tegelijk beide ge meenschappen ook reinigt, zodat er iets van een vernieuwde gemeente ontstaat," aldus deze nota. AFSPRAKEN Bij gezamenlijke kerkdiensten pleit deze nota voor goede, schriftelijke afspraken, vooral ook over bijzaken. In de praktijk blijkt namelijk, dat plaatselijke samenwerking eerder struikelt over zaken als de bestem ming van de collecten, het dienstdoen van de ambtsdragers of het gebruik van de gebouwen, dan dat belijden of prediking moeite geven. Aanbevolen wordt verder een ge meenschappelijke liturgie. De nota is zo vrij, de twee aparte katems in het Liedboek maar te beschouwen als de voorbereiding op één gemeenschap pelijk dienstboek. Bij het avondmaal constateert de nota overwegend overeenstemming. Gemeenschappe lijke vieringen mogen niet worden opgeschort, juist omdat ze zo bezie lend zijn voor het samen verder gaan. De nota vindt gemeenschappelijke financiën plaatselijk nog niet haal baar. omdat de geldzaken door beide kerken landelijk heel verschillend worden behandeld. Advies: regel plaatselijk alleen samen, wat onver mijdelijk is. b.v. het collecteplan, de consequenties bij samen één predi kant, de gebouwenexploitatie. Belijden In een nota „Kernen van belijden" legt de werkgroep „Samen op weg" aan de beide synoden enkele model len voor van aanzetten tot een nieuw belijden. De synoden kunnen kiezen uit een model, dat een soort „consen sus" tussen beide kerken zou beteke nen, of een stuk, dat in vraag-en- antwoordvorm zoals de Heidelberger catechismus ten behoeve van predi king en katechese een samenvatting geeft van het bestaande belijden, óf een model, dat mikt op vormings- en toe rustin gswerk. In alle drie stukken ^worden alleen de fragmenten „ons belijden" en „de kerk" behandeld. Het is ook mogelijk, dat de synoden willen, dat het werk op twee of alle drie de sporen wordt voortgezet Dan is er ook nog een nota kerkorde- lijke aangelegenheden. In deze nota is een begin gemaakt met een onder zoek naar de vraag in hoeverre de kerkorden van beide kerken van el kaar verschillen en waarin zij over eenkomsten vertonen. Op grond hier van kan dan worden nagegaan, hoe eventuele struikelblokken bij inte gratie kunnen worden weggeruimd. Een model toekomstige-kerkorde is hieraan als illustratie toegevoegd. De gemeenschappelijke vergadering, van de twee synoden zal beurtelings door de gereformeerde praeses ds. C. Mak en zijn hervormde collega ds. G. Spilt worden voorgezeten. Op zondag 12 september gaan de beide synode- praesides voor in een gezamenlijke kerkdienst in de Immanuelkerk in Utrecht, die door de IKON zal wor den uitgezonden. Dr. C. P. van Andel, secretaris van „Samen op weg" vertelde gisteren nog, dat er op het ogenblik gewerkt wordt aan een enquête over de sa menwerking op het plaatselijk vlak. In circa veertig procent van de plaat sen wordt op de een of andere manier samengewerkt tussen de hervormde en de gereformeerde kerk, maar er zijn ook nog heel wat witte plekken op de kaart, vooral daar waar de gereformeerde bond sterk is. Ook worden de reacties op het ge- sprekswerkboek „Te gek om los te' lopen" gepeild. De eerste indruk is wel: een succes. Zeventienduizend exemplaren gingen al de deur uit. Zingen De liturgische vieringen op de beide synodedagen zullen bestaan uit korte dagopeningen, een avondgebed met inschakeling van plaatselijke predi kanten en een plaatselijke cantorij. Een bijzonderheid zal verder de aan wezigheid van Maarten Kooy, de can tor van de Domkerk, tijdens de ver gaderingen zijn. Hij zal op onver wachte ogenblikken de synodeleden uitnodigen, samen een nieuw lied aan te heffen. Hier zit de filosofie achter, „dat je nooit dichter bij elkaar kunt komen, dan door samen Gods lof te zingen." Veel bijzonderheden over de geza menlijke synodezitting zijn te vinden in een speciaal, gezamenlijk nummer van het Weekbulletin van de her vormde kerk en Kerkinformatie van de gereformeerde kerken, dat deze week verschijnen zal. UIT AMSTERDAM Postbus 859, Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT. Postbus 948. VVestblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS. Advertentie J.J.G. Boot Wij ontvingen een aantal brieven pro en contra de advertentie, verleden week door de heer J. J. G. Boot in onze krant geplaatst en handelend over de houding jegens Zuid-Afrika. We zullen deze brieven niet (kunnen) plaatsen omdat de rubriek „Uit brie ven van lezers" alleen bestemd is voor reacties op redactionele berich ten, artikelen en commentaren. De Inhoud van advertenties pleegt geen voorwerp van discussie te vormen. Over „Geen kerkgeld voor geweld" zijn wel brieven geplaatst, maar over de activiteit van deze stichting had den we ook een redactioneel bericht geplaatst. Wellicht ten overvloede herinneren wij er verder nog aan dat plaatsing van een advertentie die door de steller uiteraard volledig moet worden betaald) uitsluitend voor de verantwoordelijkheid van de directie komt. Als dus in Trouw een pagina-grote advertentie verschijnt met het ad vies „elke dag een glaasje" dan heeft dat niet onder alle omstandigheden de Instemming van de hoofdredac tie. En dat is met sommige adverten ties over Zuid-Afrika ook het geval. Hoofdredactie Trouw Kerncentrales (17) Op de lagere school al werd ons met veel trots verteld, dat men ln het buitenland over de Nederlandse koopman placht te zeggen, dat hij overal handel dreef, het deed er niet toe waar. Al zou hij naar de hel moe ten zeilen om met de duivel in eigen persoon een contract af te sluiten, de Nederlandse koopman zou het doen. De Nederlandse buitenlandse poli tiek heeft zich tot voor kort voorna melijk beziggehouden met het zoveel mogelijk vergemakkelijken van des koopmans handel en wandel, ook al ging het dan om transacties met de duivel. De huidige regering poogt om het internationale zakendoen op een meer gewetensvolle wijze te benade ren. Nu als gevolg daarvan een du bieus contract aan een aantal Neder landse bedrijven is ontgaan, loopt de hele zakenwereld te hoop. Nederland heeft, zo zegt men, ln het buitenland zijn goede naam verloren. Naar mijn mening wordt, wellicht voor het eerst, wat bijgeschaafd aan die slech te naam van Nederland: de hande laar met de duivel. Amsterdam, J. A. Jonker Kerncentrales (18) Als gevolg van het opzettelijk poli tiek wachten van het kabinet-Den Uyl is de Zuid-Afrika „kemcentrale- bouw-opdracht" naar Frankrijk ge gaan. Dit bewijst eens te meer. dat behouden en scheppen van „werkge legenheid" bij de zgn. progressieven niet hoog genoteerd staat, ondanks al hun geschreeuw daarover. Hun principiële motieven kun je niet se rieus nemen; a. Kerncentrales zijn geen atoomfabrieken. Bovendien zal geen enkel land relletjes en onlusten met atoombommen gaan bestrijden ook niet met onderzeeboten. Ook Zuid-Afrika niet. b. Wel wordt „geld" aan Cuba gegeven. Zodat met ons geld Cubaans/Russisch geld vrijkomt voor communistische acties in zuide lijk Afrika (Angola, etc.). Principes? Wanneer worden echte christen democraten nu eens wakker? Wan neer beëindigen ze dit meewerken aan onze eigen ondergang? Wenen/Spiennes H. Meijer Kerncentrales (19) Van harte ben ik het met de heer Verstraten eens. dat het een schande is dat nu Juist de confessionele politi ci voorstander zijn van levering van een kernreactor aan Zuid-Afrika. De ze „christelijke" lieden hebben meer oog voor de winsten van Verolme en de werkgelegenheid hier dan voor de onderdrukte meerderheid in Zuid- Afrika. Ik vraag me zo langzamer hand af wat deze confessionele politi ci bedoelen wanneer zij spreken van evangelische Inspiratie. Als het om principiële zaken gaat zoals hier en er gevraagd wordt oog te hebben voor het feit dat o.a. 50 van de zwarte kinderen beneden de leeftijd van vijf jaar sterft aan de gevolgen van on dervoeding en slechte hygiëne, dan blijkt telkens weer dat deze politici het niet zo nauw nemen met het evangelie. Lubbers heeft gedreigd met aftreden wanneer de order niet mocht doorgaan. Inmiddels is be kend geworden dat de zaak van de baan is. Lubbers moet dan nu maar verdwijnen en zijn conservatieve col lega's meenemen om zo de weg vrij te maken voor een werkelijk evange lische politiek.Zwolle. P. Glebbeek Vacaturestop In het bericht „protest tegen Vacatu restop" van 29 mei mis ik een belang rijk gegeven. Deze vacaturestop, waardoor 100 maatschappelijk werkenden uit het algemeen maatschappelijk werk zouden moeten verdwijnen heeft te maken met een tekort van 5 miljoen. Indien deze 5 miljoen ergens anders vandaan komen hoeven die 100 wer kers eigenlijk niet weg. Wanneer nu de minister van CRM en de directeur van de Joint voor het toch nog steeds goede salaris van een gemiddelde maatschappelijk werker gingen werken zouden door deze operatie alleen al een stuk of vier formatieplaatsen gered kunnen worden. Wanneer allen, die boven het gemiddelde salaris zitten ln het algemeen maatschappelijk werk en dat zijn er betrekkelijk veel vooral in kaderfunkties. zouden willen afzak ken naar het gemiddelde dan behoe ven de 100 zeker niet weg. Wanneer tenslotte ledereen bereid is een beetje terug te gaan dan kunnen we ook nog heel wat van de nu werkloze (1200!) maatschappelijk werkers Inschakelen. Zo hoort het ook en zo kan het. Meerlo G. van Berkum alg. maatsch. werker Abortus (3) Vertoetsing Het artikel over het minder populair worden van de CITO Eindtoets Basi sonderwijs in de krant van maandag 31 mei J.l. noopt mij tot de volgende reactie. Het betrof hier een forum, georganiseerd door de Onderwijs- winkel Amsterdam. Centraal op deze avond stond de vraag wat de Conse quenties kunnen zijn van de invoe ring van een systeem van diagnos tische toetsen vanaf de 4e klas van de lagere scholen in de gemeente Amsterdam. Het grote gevaar van dit systeem is dat het net gaat wer ken. zelfs in versterkte mate. als de CITO-toets. met alle bezwaren die daartegen in het verleden al zijn ingebracht Dit was aanleiding om een motie aan te nemen en aan de Amsterdamse wethouder van On derwijs te sturen met de volgende Inhoud: „Wij verklaren ons tegen een systeem van uniforme toetsing in het basisonderwijs. Elke school, die, zo mogelijk met ouders, haar doelen voldoende heeft duidelijk gemaakt, heeft recht op haar eigen systeem van beoordeling. Dit systeem dient te worden doorgetrokken tot in het tweede leerjaar van het voortgezet onderwijs, met het oog op een zo onverdeeld mogelijke voortgang van het onderwijs Vóór de motie stem den alle forumleden, ook de heer Van Woudenberg, die het voorstel voor het nieuwe systeem niet „verdedig de" (zoals in Uw artikel staat), en ongeveer 170 aanwezigen. 6 Aanwezi gen onthielden zich van stemming. Amsterdam K. Sluis medewerker Onderwijswinkel Mr. E. M. Vos de Wael-Smulders komt in haar artikel (2 Juni) conclu derend tot het verbijsterend advies, abortus niet straffen. Dus: discrimi natie van ongeborenen. Beseft de schrijfster dan niet. dat het straffe loos maken van abortus voor de on geborenen de ongunstigste oplos sing is? Als zij zich nog rooms- katholiek laat noemen, laat zij dan ook schrijven in de geest van de R. K. Kerk, die abortus een afschuwe lijk misdrijf acht en ten aanzien van de bescherming van het menselijk leven geen discriminatie kent. Als wij ons eigen leven willen bescher men door strafbaarstelling van moord, dan hebben ook ongebore nen recht op diezelfde bescherming. En als mevrouw Vos de Wael meent dat strafbaarheid niet beschermt, dat het dus wat dat betreft geen verschil maakt of de wet met straf dreigt of niet, wat voor bezwaar heeft zij er dan tegen dat anderen, die daar fundamenteel anders over denken, dat strafrecht willen handhaven? Weerlozen, ongeborenen, hebben volgens deze anderen meer behoefte aan bescherming dan aborteurs, die zij door straffeloosheid wil bescher men. Mijn conclusie dus: abortus niet legaliseren, maar wel strafrecht handhaven, zo streng mogelijk. Leidschendam J. H. Maas Arbeidsverdeling Volgens de voorzitter van de werken de jeugd (WJ) van het CNV. Jan van Treuren, horen 65-plussers bij een rechtvaardiger verdeling van de ar beid niet meer thuis, aangezien deze pensioen of een AOW-uitkering ge nieten Wat mij bijzonder opgevallen is. is dat hij enkel de 65-plussers noemt en over het hoofd ziet dat ook in de rijen van de Jongeren zelf veel mogelijkheden schuilen voor verbe tering van een rechtvaardiger verde ling van de arbeid. Hoe denkt de heer van Treuren over de grote categorie gehuwde jonge vrouwen, wier echtgenoten een inkomen hebben dat alleszins toereikend is als budget voor een normaal gezin?. Ik mag toch stellig aannemen, dat hij op de hoog te is van het aantal jonge werkzoe kenden, die bij het (desnoods tijde lijk) terugtrekken van de gehuwde vrouwen, aan de slag zouden kunnen gaan. Dat betekent natuurlijk in de jonge gezinnen, waarin èn de man èn de vrouw verdienen, een vermindering van het gezinsbudget en het brengen van een offer. En dan moeten we hoewel geenszins aanlokkelijk de vraag stellen of we als Nederlandse volk wel bereid zijn om persoonlijk een offer te brengen. Met de mond zijn velen daarover gauw klaar. Goevorden, J. Somer Kalma De chef van de Rotterdamse zeden- en kinderpolitie, tevens PSP- Rijnmondraadslid B.D.Kalma heeft zich mijns inziens onlangs in hoge mate vergaloppeerd door de verzen ding van enige telegrammen naar aanleiding van de gebeurtenissen rond de Bloemenhovekliniek. De Rotterdamse hoofdcommissaris ver zocht terecht burgemeester Van der Louw om een disciplinair onderzoek naar de gedragingen van de heer Kalma. U gelooft het niet, maar een onderonsje was voor burgemeester Van der Louw voldoende om vanuit zijn specifieke verantwoordelijkheid te besluiten geen behoefte te hebben aan het bewuste onderzoek. Een ver werpelijke gang van zaken welke niet zal bijdragen tot een goede teamgeest in het Rotterdamse poli tiecorps. Utrecht D.C.J.Oosting Profetieën (2) Het vergeestelijken der profetieën heeft door de eeuwen heen veel ver warring gebracht en de verklaring was menigmaal vèr van geestelijk. 2 Petr. 1:19-21 leert ons duidelijk dat het prof. woord zeer vast is en is als een licht schijnende in een duistere plaats, geen zaak van eigene uitleg ging Het is waar dat de profeten gesproken hebben over de verwoes ting der aarde en haar bewoners, doch we moeten de teksten lezen in verband. Ik haal nu maar één tekst aan uit het stukje van Van Holten, ni. Jes.24. Daar wordt inderdaad ge sproken over de verwoesting der aar de en de uitroeiing van haar bewo ners, doch uit de verzen 6 en 13 blijkt duidelijk dat er in dien dag een over blijfsel zal zijn in het midden der volken. De Here heeft dit woord ge sproken (v.3). daarmee is de vastig heid en de zekere vervulling van dit woord gegeven. Daar Is steeds een overblijfsel, naar de verkiezing der genade, zo wel in de oude wereld, in Israël, maar ook van de volkeren van de eindtijd. In Jes.25 volgt dan ook een lofzang van het herstelde Israël en ds. Trouw borst heeft ongetwijfeld gelijk dat Christus' toekomst o.a. bestaat in het oprichten van het Koninkrijk van Israël en Zijn Koningsschap en het heil der volkeren wereld. Oldebroek J.I.van Wijck Em.predikant. UTRECHT „Bij de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking wordt een dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheden, die particuliere organisaties, zoals missie, zending, vakbonden en andere niet-commerciële instellingen bieden". Dit schrijft drs. J. P. Pronk, minister van ontwikkelingssamenwerking in het informatiebulletin 1-2-1 van de R.K. kerkprovincie. „De betekenis voor de Nederlandse ontwikkelingsinspanning van de inscha keling van particuliere organisaties wordt vooral bepaald door de mate waarin die organisaties de basis van de samenleving bereiken en plaatselijke initiatieven op gang brengen en uitbouwen", aldus de minister. Zij bereiken vaak sneller de basis van de samenleving in de ontwikkelingslan den dan het geval is bij hulp van overheid tot overheid. Dergelijke organisa ties maken het ook mogelijk dat de Nederlandse overheid ontwikkelingsgel den beschikbaar stelt voor de bevolking van landen waar geen overheidshulp mogelijk is, zoals Chili. Avondje Tweede Kamer I Het is een goede zaak, dat van ti - tijd ons volk via de televisie de genheid krijgt om de Tweede K bezig te zien. Meestal is dat daifR dat er een bijzonder belangrijk ie aan de orde is. Zo was het oogt vorige week donderdag. Een le fi, me avond. Sommige volksvertep' woordigers waren er duidelijk o e op geworden sedert ons de v maal eenzelfde soort schotel voorgezet. Helaas kan van niet ai gezegd worden dat hun woord) wijzer op klonken. Met nam n| kleinste partijen bliezen naar 1 mening nietzo'n beste partij. Son gen hadden niets te zeggen en den dan ook beter meteen va:?ei woord kunnen afzien. Een katho )V( splinterpartij was daarvan een di 0 lijk voorbeeld. Gelukkig zag de ?g' ker dit zelf ook spoedig in en 'e- inderdaad weer zitten. Een pr )C tantse lotgenoot maakte het nie oe ter door voor Zuid-Afrika van"611 begriop ras op dat van cultuur ovf"1 stappen. De poging was te soor tig als uitvlucht dat iemand dtr01 meeging. Als het over Zuid-A gaat, moet men maar niet al te sf dig van cultuur praten. Dat wil zeggen dat er geen goede mome waren. De aanwezige ministers g >n duidelijk te zien hoezeer zij zich ;n bezwaren tegen hun beleid koioe verplaatsen zonder dat ze berei< ren toe te geven dat deze mater een andere wijze beter in eenstemming met een werkelijk i selijke verantwoordelijkheid be.te deld had kunnen worden. En hoefden ze dan ook niet. Wel jan dat de werkelijk ertoe dc*_ ethische problemen zo weinig het voetlicht kwamen. mensen die voor de zwarte broeders opkomen. Hij beïnvloedt het volk door te zeggen dat het communisten zijn, wat grote leugens zijn. Het is mij voorts een raadsel dat de gereformeerde kerken in Nederland zo bang zijn voor de dreigementen van de kerken in Zuid-Afrika. Zij hechten meer aan de politieke een heid dan aan de christelijke. Wat wilde ik graag dat zeer duidelijk uit de bijbel werd aangetoond met welk recht die onderdrukking gebeurt. Ik heb een afschuw van Vorster die in Israël bij het gedenkteken heeft ge staan van de vermoorde joden waar hij zeker mee heeft ingestemd toen hij lid van de Brandwag was en Ver woerd hem niet wilde accepteren in een bestuursplaats. Arm Zuid-Afrika dat zo misleid wordt en waar christe nen bovendien aan meedoen. Amsterdam W. H. P. M. Bakker Synode (13) Blijkens een artikel in Trouw van 2 juni heeft de beslissing van de gere formeerde synode onze blanke mede gelovigen opluchting en tevreden heid bezorgd. Zouden de synodele den zich misschien nu kunnen voor stellen hoe onze gekleurde zusters en broeders (én Beyers Naudé c.s.) zich na dit besluit voelen? Ook opgelucht en tevreden? Of verbijsterd en ver raden? Recente kerkhistorie leert dat gere formeerde synodes gewoonlijk enke le tientallen jaren nodig hebben om op verkeerde beslissingen terug te komen (Geelkerken Schilder de wering uit ambtelijke functies van b.v. leden van de PvdA enz.). Misschien zal de tevredenheid en de opluchting van de onderdrukker op de e.v. synodevergadering een aan sporing zijn tot een snellere bekering omwille van het recht voor de ver drukten in plaats van onrecht. Zou die vergadering niet zinvol kunnen worden Ingeleid met het zingen van b.v. psalm 72 vers 1 en 4 en de lezing van Mattheus 25 vers 31-46 en dan vragen om het licht van de H. Geest? Dan voegt de daad zich bij het woord. Rotterdam Heiloo S. Bestebreurtje Synode (14) Synode (12) De uitzending van Hier en Nu van dinsdagavond j.l. heb ik niet kunnen zien. Ik vind het verschrikkelijk dat er zoveel gereformeerden zijn die blijkbaar toch niet weten hoe het gaat met het geld voor het program ma tot strijd tegen racisme. Het is een waan dat het gebruikt zou wor den voor geweld. Weten zij dan niet dat het geld ten goede komt aan rechtskundig advies en dat het gebruikt wordt om de gezinnen te steunen die door de chris telijke regering van Vorster wreed van elkaar worden gescheiden. Vorster vindt het staatsgevaarlijke Tot mijn en wellicht veler verdriet werd ons bekend, dat de synode der gereformeerde kerken in Nederland heeft besloten de steun aan het pro gramma ter bestrijding van het ra cisme op te schorten. Bijna 2000 Jaar christendom heeft bewezen, dat we het niet zo goed hebben gedaan of anders gezegd nog beter kunnen. An no 1976 zijn er nog steeds mensen ln de wereld en zelfs in ons land die een voortgang en een nieuwe resp. betere wereld in de weg staan. Zelfs gelovige mensen van welke po litieke en/of godsdienstige richting ook weten uit het verhaal van Jezus Christus, dat wij alleen solidair moe ten zijn met degenen in de wereld die discriminatie moeten ondergaan van deze zelfde mens. Jezus Christus heeft ons niet alleen met woorden doch ook en wellicht nog meer met daden duidelijk ge maakt hoe en op welke wijze wij met elkaar moeten omgaan. Nu dan, wat zijn uw bezwaren mensen met of zonder andere huidskleur op de een of andere manier te steunen? Als u het beter meent te weten dan diegenen die wel ondersteunen moet u het mij eens vertellen. Ik sta open voor uw suggesties tot het meewer ken aan een betere wereld, een we reld niet gemaakt voor de enkeling maar voor eenieder, met alle konse- kwenties van dien. Ko Meijer Van een onzer redacteuren LONDEN In de kerk van Enge land overweegt men de heiligenka lender te herzien door er een reeks heiligen van af te voeren en er nieu we aan toe te voegen. Tot de heili gen, die kans maken het veld te moeten ruimen behoren St. Valenti ne en St. Nicolaas. terwijl Florence Nightingale kandidate is voor toela ting op de kalender. De speciale commissie van de kerk van Engeland, die bezig is met de herziening van de heiligenkalender maakt zich zorgen, dat onder de ge lovigen een groep zal zijn die de verandering niet kan bijbenen. De leider van de commissie, deken R. C. D. Jasper van York, wijst op de reac ties, die paus Paulus in 1969 te ver duren kreeg, toen hij de rooms ka tholieke heiligenkalender herzag. De anglicaanse commissie wil niet minder dan 170 heiligen afdanken, meest persoonlijkheden, die weinig tot de Britse kerkgeschiedenis heb ben bijgedragen of die slechts van regionale betekenis zijn. Van enkele van de af te voeren heiligen is de historiciteit onzeker. Deken Jasper vindt het een van de essentiële ei genschappen van een te vereren per soon dat hij tenminste heeft bestaan. Serieuze twijfel dienaangaande be staat in het geval van St. Cecilia, de schutspatrones van de muzikanten, die volgens nergens verifieerbare ge gevens in de derde eeuw de christe lijke marteldood zou zijn gestorven. Dat St. Nicolaas bestaan heeft is wel zeker, maar ook hij loopt gevaar aan de dijk te worden gezet ln Engeland. Nieuwe kandidaten zijn naast Flo rence Nightingale, de verpleegster, die de soldaten verzorgde, die ge wond werden in de Krim-oorlog, de bekende schrijver John Bunyan (Eens Christens Reize naar de Eeu wigheid). Franciscus Xaverius, de je zuïet, die in China het evangelie ver kondigde en de Britse dichter en geestelijke John Kebble, een voorlo per van de Oxford Beweging. Beroepingswerk NED. HER V. KERK |7 Beroepen te Bovenhardinxveldf 1 Verduin te Brakel; te Ooltgensjj en Stellendam: T.W. van Bennd kand. te Wezep; te Naarden (toez^ Gerbrandy te Kethel en Paland I Driessum: A.v.d.Meer, kand. Utrecht; te Den Helder: J. Wü kand. te Ermelo; te Beekbergen:! Jorissen te Amersfoort. VBl Aangenomen naar Schoonebeefc' Mulder, eervol ontheven pred /DE raar te Groningen) wonendt hpc Delfzijl. Bedankt voor Renkum: (toez.): S en Verploeg te Oudshoom-Ridder (buiteng.wijkgem.); voor BennekP11 Wijk bij Heusden en IJsselmuiiP38 J.E. de Groot te Neerlangbroek^j; Beroepbaar: T.W. van Bennek [an van Limburg Stirumlaan 12, Wqal i J. Kommers, Groenekanseweg lfëd, Groenekan; A.v.d.Meer, Bata straat 46, Utrecht; C. Schipper, eid Lorentzlaan 83, Zeist. {élei GEREF. KERKEN Beroepen te Opende: TJ1. Hesl'1. kand. te Ten Boer, die dit be{f.cr heeft aangenomen. ctia De classis Harderwijk heeft oprn' verzoek ontheffing uit het ambtl leend aan C. van Noort, vorminge 1 Zuthem. Aangenomen naar Soest: D. Lanlyêr] Ruinerwold-Koeckange, die 5rai dankte voor Ede. en GEREF.KERKEN VRIJG. Beroepen te Appingedam: T.S. P tinga, kand. te Groningen. Das Aangenomen naar Bedum: H.J. ten te Zuidwolde die bedankte Steenwijk en Ommen. ,g.c CHR.GEREF.KERKEN orJj Bedankt voor IJmuiden: J. |V]0 Amstel te Enschede W. Ds. J. W. van Kooteif" Op 74-jarige leeftijd is te Amster overleden de hervormde emeriiGI predikant J. W. van Kooten. Hil gon zijn ambtelijke loopbaan in )or land, waar hij achtereenvol aP stond te Heinskenszand, te Gr< nVi en te Koudekerke. In 1939 ging55" naar HengekXOv.) en van 1947et aan zijn emeritering in 1968 wa elle verbonden aan de Amsterdamse )on vormde gemeente. Ook bt Amsterdam was ds. Van Kooter S111 kend: door zijn voorzitterschap de Ned. Zondagsschoolverenigin 310 als hoofdbestuurslid van Pro Jurn b tute. Na zijn emeritaat heeft hij P veel gedaan in en voor de Stich obl Oudezijds 100, die werkt ln de c binnenstad van Amsterdam. W. Hildering Op 76-jarige leeftijd is overledej heer W. Hildering te Twello. De Hildering heeft gedurende een li reeks van jaren een vooraansti plaats bekleed in de gereformej kerk te Amsterdam-Zuid. Hij is n malen afgevaardigd naar de gem synode van de gereformeerde kei waar zijn niet te veelvuldige i wel texzake doende opmerkingei droegen tot verlevendiging val discussie. Helmut Frenz De vroegere bisschop van de lutl kerk in Chili Helmut Frenz en F, r k. collega Fernando Ariztiaf door een groep Zweden kandf gesteld voor de Nobelprijs 1976 f de vrede. Motief: hun inspant voor het inmiddels door het Chilj se regime gelikwideerde vredescj té van de kerken. Frenz (43) wel 1975 Chili uitgewezen en is nu c nee ln Hamburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2