:harles Ives' kopieerlust des dagelijksen levens Er schoof een wolk voor de ster Elly Ameling Canadese groep speelt crisisjaren 'rogramma van udjes uit Amerika Z1 Vader en zoon(s) bij het Nederlands Kamerorkest Meerssen huldigt Charles Eyck Amerikaanse oorwerken in oncertgebouw Personalia Muzikaal festival-programma van het Nationale Ballet INSDAG 8 JUNI 1976 Kunst Trouw/Kwartet 9 oor R. N. Degens MSTERDAM Charles Ives de meestgespeelde Ameri- lanse componist in dit Hol- nd Festival, en hij verdient it. Met George Gershwin was wellicht de enige compone- nde Amerikaan in het „se- euze" genre die iets eigens in de Amerikaanse kunstmu- ek bijdroeg. >en Gershwin op 39-jarige leeftijd 1937 overleed was hij beroemd or onder meer zijn Rhapsody In zijn Planoconcert, zijn Porgy id Bess en zijn talloze songs. Ives is in dat jaar 63 geworden, had het ootste deel van zijn oeuvre al ge- hreven maar was nagenoeg onbe- nd. Het was ook geen plezierige uziek om te horen en dat wist Ives lf ook. maar hij wilde geen conces- ?s aan het publiek doen. Ives had t materieel zeer goed dank zij een oeiend verzekerings-agentschap en ardoor kon hij zich rustig (overi- ns alleen in de avonduren) aan het nponeren wijden. grote Ives-renaissance met talloze tvoeringen van zijn werken en vele ammofoonopnamen daarvan, moet Dor een deel worden toegeschreven in het misverstand, dat men in hem n voorloper van de hedendaagse vant-garde-componisten ontdekt >u hebben. Ives was in die zin isschien een voorloper dat hij vóór eerste wereldoorlog al precies irfde schrijven wat hij goed vond, inder zich iets van andermans stij- enof smaken aan te trekken. Als hij ij voorbeeld gelijktijdig twee of leer marsen tegen elkaar in liet spe- »n. deed hij dat om een indruk te even van een of andere nationale •estviering, waar hij dat, in de open icht, had horen gebeuren. Polytona- teit, jawel, maar niet als uitgangs- unt. maar als gevolg van een zekere zijn op eenzelfde schema gebouwd: vage, mysterieuze inleiding met flar den van volksliedjes, een plotselinge fortissimo-uitbarsting met veel koper en slagwerk, daarna abrupte terug keer van de bijna-stilte met lang aan gehouden pianissimo-akkoorden. In het laatste deel komt er nog een koortje bij dat een vroom lied zingt. Volstrekt spontane, melancholieke en soms sentimentele muziek, die wel karakteristiek is voor het/meeste van Ives werk, maar die allerminst tot zijn best geslaagde uitingen behoort. Het werd met grote overtuigings kracht en met een uitstekende be lichting van details onder Boulez- leerling Richard Duffaolo gespeeld. Poging Ives nam het programmadeel na de pauze geheel in beslag. Vóór de pauze moesten Wallingford Rlegger en Aa ron Copland de beschikbare tijd de len met „Dichotomy" van de eerste, en het Pianoconéert uit 1926 van de tweede. Dichomoty van de nu 91- jarige Riegger werd in 1932 gecompo neerd en was met zijn schokkende ritme destijds wel een geavanceerd stuk muziek. Nu lijkt het met zijn goed overdacht technische opbouw interessanter dan het klinkt. Daarmee heeft het al veel voor op het door André Rutten Toronto Workshop in „Ten years lost" (tien verloren jaren 1929-1939) Daar groeit een hele reeks scènes uit, dikwijls door liedjes met elkaar ver bonden. ZU worden op een verras send soepele manier, bijna uit de los se pols. gedaan: wisselende groepjes acteurs geven verschillende situaties aan, het gedrag van mensen daarin. ww. AMSTERDAM Het Holland Festival heeft niet aHeen Ameri- Pianoconcert van Copland dat wei- kaanse toneelgroepen naar Nederland gehaald, ook een Canade- Het ls voor Nederlanders lang niet nier moor ic /lork aan Tnint/lra a*% nn/*nl CA* TV» O a niAwlFfUAM TT* AM Ii altijd goed te volgen. Als je de situa- nig meer is dan een zwakke en nogal se: The Toronto Workshop. Een groep die bezijden het officiële academische poging een serieus solo- toneel eigen wegen gaat concert in een jazz-idioom te schrij- T.n', ZoJïort op °frshwln's RhaP„s°; In Nederland - en in andere streken dy in Blue en Pianoconcert (1924 van Europa treedt de groep op met resp. 1925) was dit een van de groot- een musical, die een soort documen- Charles Ives in 1917 „kopieerlust des dagelijksen levens" die men in veel van zijn programma tische symfonische werken hoort. Feest Zoals in de vrijdagavond door het Concertgebouworkest in Amsterdam gespeelde Holidays Symphony uit 1913 waarvan de vier onderdelen elk ste missers van Copland. Die, on danks deze en vele andere composi torische misbaksels, tot op heden een een nationale feestdag tot onderwerp hebben: Washington's birthday. De coration day, Fourth of july en Thanksgiving and Forefather's day. taire is over de jaren dertig van deze eeuw in Canada: „Ten lost years" (tien verloren jaren), gebaseerd op dominerende figuur in het openbare een boek van de Canadese journalist amoriimoncA muziekleven kon - - flOLWFWAL door Jac. Kort BROEK IN WATERLAND Voor het concert, dat David Zin man met het Nederlands Kamerorkest in de hervormde kerk in Broek in Waterland gaf, was een programma gekozen, waarop slechts twee componistennamen voorkwamen, n.l. Bach en Mozart. Amerikaanse blijven. ■ÜH De Braziliaanse pianiste Cristina Or- Om de zaak in het gareel te houden J'12 zette er zlch vrijdagavond met vraagd wat zfj zich van die jaren als diverse orkestgroepen het aan haar niet geringe pianistische capaci- dertig, de jaren van „De Depressie", feestgedruis op eigen houtje en met teiten voor in, en het Concertgebouw bij ons in Nederland „De Crisisjaren", orkest onder Duffalo hadden weinig moeite met deze jazzy-Copland. Het publiek uiteraard ook niet. vandaar het gulle applaus. Dat de uitvoeren den in elk geval wel toekwam. Dat gold trouwens voor dit hele program ma van oudjes, waarvan er eigenlijk maar één het nog best doet: Ives. eigen tempo deelnemen, moet er een tweede dirigent aan te pas komen. De vier onderdelen van deze symfonie Barry Broadfoot. Die heeft intensief heel Canada afgereisd en een groot aantal mensen van allerlei slag ge- herinnerden. Het ging wel om een totaalbeeld van die periode, maar dat werd bereikt door een collage van een grote reeks persoonlijke ervaringen, waardoor dat beeld menselijk en le vendig werd en authentiek Verrassend Zo is de voorstelling ook: een verras sende collage van reeksen persoonlij ke ervaringen. Die worden uitgebeeld op een vloeiende, beeldende, relative rende manier. De groep, vier actrices, zes acteurs, gekleed zoals gewone mensen toen gekleed waren, komt zingend het toneel op en waaiert daarover uit. Een meisje gaat achter MEERSSEN - Zuidelijk uitbundig die^chtS ïf?1 °Pge- heeft het Limburgse Meerssen zater- steld- aansluitend bi) een klein hoog Dor P. Visser MSTERDAM Het moet voor de den van het Nederlands Kamer- lor een teleurstellend gezicht zijn weest: op eerste pinksterdag, morgens om elf uur, een nog voor en kwart gevulde Grote Zaal van t concertgebouw met toehoorders zien! Aan de uitvoering van hun nerikaans programma was het niet horen. i hebben, samen met Charles de olff aan het orgel, een uiterst be- tme prestatie geleverd van meer n drie-en-een-halve eeuw koorwer- n van minstens interessante, zij t dan niet altijd even „mooie" mu- k in deze waslijst van twaalf korte itgezonderd één lange) stukken. Er geestelijke koormuziek uit de gin tijd zoals er toen ook in Europa schreven en gezongen werd; en dan tok er ineens een (kort) stuk satire uit 1778 van William Billings, die n zijn vroegere composities door de ltiek blijkbaar vinnig op zijn num- was gezet, hetgeen hij be- itwoordde met een vierregelig koor- Tkje dat hij al even vinnig „Jar- n" noemde en waaruit met wellui- nde dissonanten een voorproefje srd gegeven op het meer dan een uw latere werk van Ives. In een vlot speeld orgelstuk van Ives voor or en in zijn Psalm 67. voor koor. eek dat zijn muziek nu ook hier int „over te komen". Copland was genwoordigd met een „Pre- ftble" voor orgel en zijn (lange), op Genesis-tekst geschreven stuk lor koor en mezzo-sopraan, „In the ginning". De soli in deze interes- nte muziek werd in fraaie klank zongen door Sibylle van Raap- >rst De ..Carnival-Suite" van Ro lt Crandell voor orgel was aange- indigd als: „Wat muzikale dwaas- Id" en herinneringen uit de (vroe- rei geïmproviseerde Italiaanse ro edie. een stuk met een wel prettige, twat langdurige klank. et concert werd besloten met de estige muziek van Jean Berger, estig gezongen op een geestige 'kst: „It is good to be merry and Maar aangezien er wel vijf componis ten zijn geweest, die de naam Bach droegen Johann Sebastian en vier van zijn zoons en behalve Wolfgang Amadeus ook diens vader. Leopold, in zijn tijd een grote naam had als vioolpedagoog en componist, was dit programma bij uitstek ge schikt om na twee eeuwen vergelij kingen te maken tussen het werk van vader en zoon(s). Want behalve het concert voor viool, hobo en strijkor kest in D kleine terts. BWV 1060. van vader Bach, hoorde men ook de Sin- fonia in F groot van diens oudste zoon Wilhelm Friedemann en de Sin- fonia concertante in A van zijn jong ste componerende zoon, Johann Christian. de fraai en geïnspireerd, hetgeen de volle kerk met langdurig applaus be loonde. Ter inleiding concerteerde Jan Jon- gepier een half uur op het nogal ont stemde orgel. flOLWFejTIV^ dag de aldaar geboren kunstenaar Charles Eyck gehuldigd. Gezeten in een open calèche, voorafgegaan door ruiters te paard, en omringd door muzikanten van twee harmonieèn beleefde de bijna tachtigjarige kunstenaar met zijn echtgenote, kin deren en kleinkinderen, een ware tri omftocht. Zijn vriend, de dichter Ber tus Aaf jes, onthulde bij de door Eyck gebouwde St. Jozephkerk het naam bordje van de Charles Eyckstraat. De kunstenaar zelf onthulde een door hem aan Meerssem geschonken beeld, voorstellend moeder en kind; zijn kleinzoon Charles bracht aan het geboortehuis van zijn grootvader een herinneringssteen. Tenslotte volgde de opening van een expositie in het raadhuis van Meerssen. De burge meester, mr L. Corten. nöemde Char les Eyck een groot, gul en hartelijk zoon van Meerssen. podium, waar iemand met een viool op gaat zitten. Links is er een lager podium met stoeltjes en gitaren. Uit de groep treedt, terwijl het gezang zachtjes door gaat, de een na de ander naar voren met een eigen verhaal. tie niet herkent UJkt ook de tekst je te ontsnappen Als je een situatie wel herkent, ontdek Je hoe verrassend ze die uitbeelden: de opkomst van de radio b.v., of de toestanden die ont stonden, toen de ongemeen populaire Prince of Wales uit die tijd, eenmaal koning geworden, afstand van de troon deed om met mrs Simpson te trouwen, de nood-gedwongen landverhuizingen In Canada. Zo zfjn er natuurlijk meer raakpun ten. Ook het slot in ieder geval, als de oorlog in Europa uitbreekt en Cana da zijn leger op peil brengt: er wordt wat geëxcerceerd en gemarcheerd De mannen, daarvóór nog werkloos, krijgen er plezier in. Dan verschijnt er. op haar eentje, een moeder, die over haar zoon vertelt, die in 1932,18 jaar oud. van school gekomen, nooit een baan had kunnen krijgen, totdat hij in het leger kwam en in 1942 sneuvelde. „Hij was een erg goede soldaat, zegt zij. Want eindelijk had den ze hem nodig". Als jc dan denkt aan de jeugdwerk loosheid van nu Welnu, vader moge dan in die tijd voor een oude pruik zijn gehouden en Hnor Adr Haaer de zoons voor veelbelovende nieuw- lichters, nu is het andersom: het vi ool-hobo-concert sprankelt nog van leven en boeit ons door de vele vondsten, die het bevat, de werken van zijn beide zoons klinken ons sterk gedateerd in de oren: vriendelij ke en goed gemaakte keuvelmuziek- jes en meer niet. SCHEVENINGEN De minnaars van het lied zullen aan het Holland Festival 1976 weinig herinneringen overhouden. In de eerste plaats vanwege de quantiteit: een recital door Elly Ameling en Paul Sperry in Scheveningen en een recital door Paul Sperry in Den Haag en in Amsterdam. Net omgekeerd is het bij de beide Mozarts. Vader Leopold componeer de zijn Sinfonia in Bes naar alle rege len der kunst, zijn zoon schreef als dertienjarige jongen zijn Cassation in Bes (een soort van serenade) waar de stukken afvliegen voor wat betreft originaliteit en durf Er is wel eens beweerd, dat Leopold de hand van het kind Wolfgang heeft vastgehou den, wanneer dat aan het compone ren was. Maar wanneer je op èèn concert het werk van de vader en dat van de dertienjarige zoon hoort, lijkt die bewering absurd. Wolfgang over trof gewoonweg zijn vader even sterk als „muziekvinder", als vader Bach zijn zoons. Alleen daarom al was het zo interes sant. op dit concert de generaties naast elkaar te beluisteren. Thomas Magyar viool en Thomas In- dermühle gaven van Bach's Concert een gave en boeiende vertolking. Piet Nijland, viool, en Herre-Jan Stegenga droegen de Sinfonia concertante voor. waarbij de eerste bepaald niet gelukkig was in zijn toonvorming Het Nederlands Kamerorkest speel- Het Belcanto en ook de koorzang staan bij de organisatoren van het Festival kennelijk niet in een goed blaadje. Over de kwaliteit van het recital in het Scheveningse circusthe ater handelt dit verslag. En daarbij is weinig reden tot juichen. Elly Ame ling was vorig jaar in dit zelfde thea ter. werd het hoogtepunt van het festival, een stralende ster op het glanspunt van haar kunnen. Zaterda gavond schoof er een wolk voor die ster, men wist de twinkeling aanwe zig doch het bleef grotepdeels ver huld. De ster heette Ameling. de wolk Paul Sperry. Het is volstrekt onbe grijpelijk dat men deze Amerikaanse tenor heeft geplaatst naast Elly Ame ling. Het mag dan waar zijn dat aan deze vertolking van het „Italie- nisches Liederbuch" van Hugo Wolf een uitvoering in New York vooraf ging. dit' feit kan de keuze niet rechtvaardigen. Eisen Elly Ameling politieke verzen. Carducci verkreeg in 1906 de Nobel-prijs en Ada Negri, die In 1945 overleed, betoont in haar soms revolutionaire oeuvre medele- ven met maatschappelijk misdeel de Italiaanse den. Deze vier zijn verantwoordelijk voor de teksten van de 46 Wolf- liederen, een verzameling die geen Paul Heyse. aan wie in 1910 de No- aanspraak maakt op een onverbreke- belprijs werd toegekend, vertaalde lijke eenheid. Het Liedboek vraagt gedichten van een tiental auteurs, dan ook de uitersten. Uitersten in Het is waar, dat het „Italienisches Liederbuch" enorme eisen aan de vertolkers stelt, de Oostenrijkse com ponist Wolf. deze vereerder van Wag ner. dook voor dit in twee perioden geschreven werk poëzie. Onderscheiding De adjunct griffier van de staten van Limburg P. H. A. Houben (61) is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Jammer dat het tekstboekje geen nadere aanduiding gaf. men bleef in het ongewisse. De lyrische dichter Leopardi, die slechts 38 jaar werd, is een poeët van het uitzichtloos pessi misme. Giusti blonk uit in satlrisch- vocaal kunnen, uitersten in poëtische beleving, uitersten in instrumentale begeleiding Irwin Cage heeft die poëzie, heeft Wolf volkomen begrepen. Het is on juist te spreken van een begeleider. hij was veel meer. Hij was zelf dich ter. Die stomme pianotoetsen fluis terden de teksten, lieten de humor, de dramatiek, de lyriek, de roman tiek naar voren komen, alle liederen kregen hun waarde. Men aarzelt voorbeelden te noemen, doch tussen al die 46 hoogtepunten was daarzo'n Juweel van een begeleiding in „Nein. Junger Herr". Grandioos. Onder kunnen Het is typerend voor dit recital, dat daar, waar beide vocalisten even de wat starre voordracht doorbraken, het publiek een open doekje gaf. Een beetje humor was genoeg om de voel bare teleurstelling even te vergeten. Natuurlijk was Elly Ameling een groot zangeres, doch in vergelijking met vorig jaar bleef zij onder haar kunnen. Opvallend dat zij in de meest bekende liederen: „Auch klei ne Dinge" en „Ich hab in penna" tot de beste prestaties kwam. In feite is het begrijpelijk dat men met een tenor die zo duidelijk onder hèèr kunnen bleef geen topniveau kon verwachten. Zoals gezegd heeft Paul Sperry nog twee recitals met op het programma liederen van Amerikaanse componis ten. Wellicht dat hij zich hierbij kan revancheren voor dit teleurstellend optreden. Zijn vocaliteit is van week klankkarakter en kleine omvang. Zijn voordracht was niet altijd over tuigend doch er waren in dat opzicht ook veel positieve elementen. Doch daarmee kan men een festivalkeuze niet rechtvaardigen, zeker niet als ook de schoonheid van de stem geen argument geweest kan zijn. door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Het programma, waarmee het Nationale Ballet zich in het Holland Festival presenteert, is uitgesproken een programma van muziekdans: twee echte muziekballetten, „Doni zetti Variaties" van Balanchine en „Ginastera" van Rudi van Dantzig. Vervolgens tot slot „Four Schumann Pieces" van Hans van Manen, dat weliswaar door de erin ontvouwde ideeën en de contactspanningen, welke de choreograaf wil opbouwen, geen zuiver muziekballet is, maar waarin toch de muziek het strijkkwartet in A majeur, opus 41 no 3 van Schumann de sfeer nadrukkelijk bepaalt. Balanchine heeft „Donizetti Varia ties" de muziek is het balletfrag ment uit Donizetti's opera „Don Se bastian" van 1843 gemaakt ter gelegenheid van het eeuwfeest van de tegenwoordige Italiaanse staat in 1960 en het is pas zestien jaar later op het repertoire van het. Nationale Bal let gekomen. Dat is jammer, want ..Donizetti Variaties" is een feestelijk schitterstuk. een genoeglijk diverti mento met een heleboel virtuositeit. Er zit een klassieke pas de deux in. knap gedanst door Monique Sant en Francis Sinceretti. Sinceretti maakt mooie sprongen. Zes danseressen zor gen in die pas de deux voor refreinen, vormen een soort corps de ballet. Een grande finale maakt de zaak compleet. „Ginastera" was eerst aangegeven als een „voorlopige" naam van de bijdrage van Van Dantzig. Heel een voudig: de muziek is het tweede strijkkwartet, dat Alberto Ginastera in 1958 componeerde Misschien om dat zijn ballet volslagen muzikaal- abstract bleef, heeft Van Dantzig de naam van de componist maar als titel van zijn ballet gehouden. Aanrakingen van die hoofdroldanser met de wereld om hem heen? Het komt er allemaal niet duidelijk uit, maar dat ligt zeker niet aan Han Ebbelaar. die deze solo-rol heeft en die nergens wordt gesteund, het alle maal wezenlijk alleen moet doen. Hij doet het boeiend. Oppervlakkig Aantrekkelijk De choreografie blijft oppervlakkig, heeft weinig variaties, is zelfs mono toon. Weinig andere beweging dan van links naar rechts en omgekeerd en van beneden naar boven en terug. Veel herhalingen. Ebbelaar krijgt geen gelegenheid duidelijk te maken waar het om gaat. Hij is er vaak neergezet als toeschouwer, zonder dat er iets overkomt van enige be trokkenheid tussen hemzelf en de anderen op het toneel. Er is een mooi gedanst duet. maar daarmee zegt Van Manen weinig opzienba rends: de bewegingen zijn te bekend. Het slot is aantrekkelijk. Vanavond en morgen is het Nationa le Ballet met zijn festival-programma in Amsterdam, vrijdag is het in Sche veningen te zien. Het werk heeft veel aantrekkelijke punten: een mooie krachtige opening van een groep mannen, interessante adagio's. choreografisch „beeldhouwwerk" met kleine groep jes. allemaal mooi mathematisch exact. Maar als er grotere groepen het toneel op komen, wordt de situa tie rommelig, verbrokkelt dit mooie exacte lijnenbeeld Behalve in het slot. dat interessant is. Wat Hans van Manen doet in ..Four Schumann Pie ces" is iets. dat al tenminste drie kwart eeuw ballethistorie is hij zet een romanticus als solist tegenover een groep irreële gestalten. Natuur lijk is daar niets tegen, in iedere kunstvorm zijn er motieven die vaker worden gebruikt. Wij kennen het hier gebruikte thema uit „Les Sylphides" van Fokine, een der eerste Dlaghllev- balletten. In dit geval: gestalten uit de gedach- tenwereld van de hoofdroldanser?

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9