Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant I llr m Arabisch spoedberaad over oorlog in Libanon Veel toeristen kwamen een dagje naar ons land Warm MVV moet afdalen oden bij Tiotorsport Waarom Amerika China moet erkennen -pag.5 HALO met m i? IN DEZE KRANT Syrische luchtmacht bombardeert Beiroet Vijf generaties in Den Haag Ruim 700.000 buitenlanders, geen logiesproblemen Premier en drie ministers van Sabah omgekomen Droog, warm en zonnig Vermist meisje na dag in het bos gevonden Trouw houdt het hoofd koel. En de deur open. Welkomstvoordeel hoort bij u. TE Trouw 34p iaargang nr. 9848 dinsdag 8 juni 1976 auto kopen nieuw of gebruikt bel dan eerst VOOR FINANCIE RINGEN EN VERZEKERINGEN Ron L. van Haaien °t scheelt u handen vol geld Groot Hertoginnelaan 163a, Oen Haag. tel. 070-468700* UITGAVE TROUW/KWARTET B.V.- HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O. POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM - VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 Binnenland Kruisinga: onderwijsbe leid is heetste hangijzer. 3 Mini-crisis in Groningen 3 Buitenland Spaans parlement bij een5 Paul Getty overleden5 Kerk Charismatische beweging uit kinderkamer2 Vrije evangelischen vor men lekenkader2 André en Willemien van der Goes, bei den 28 jaar, zijn kasteelbewoners. Dat lijkt op het eerste gezicht aantrekkelijk en ze beschouwen het ook als een voor recht, maar het leven in zo'n historisch bouwwerk is niet zo romantisch als bui tenstaanders vaak denken, zo vertelden ze aan Fred Lammers. pagina 7. Kunst Charles Ives' „kopieer- lust"9 Er schoof een wolk voor de ster Elly Amerling9 Economie Steun voor Engels pond 8 Uil de kerkbladen2 Brieven van lexera2 au 6 Radio en TV4 Strips, feuilleton4 Puixel4 Mink van Rijadijk7 Uw probleem7 Weer Familieberichten BEIROET (Reuter) UPI. AP) Vandaag komen de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga in spoedzitting bije.en om de situatie in Libanon te bespreken. De Syrische troepen die vorige week het land zijn binnengetrokken, zijn opgerukt tot een afstand van ruim twintig kilometer van de hoofdstad Beiroet. Van een verslaggever DEN HAAG Sinds de nacht van zaterdag op zondag is er een Haagse familie die vijf ge- i neraties telt, allemaal vrou wen. Geboren werd Rebecca Vis. Als „oudste oma" heeft i de de 87-jarige mevrouw Ol- i/enburg, wier dochter, me- j vrouw Gorel-Oldenburg, 59 jaar is. Daarna komt de 37- jarige mevrouw Sapper-Gorel. Haar dochter, de negentienja- f rige mevrouw Vos-Sapper, is de moeder van Rebecca. Vol gens ..oma" Sapper-Gorel ma- ken moeder en dochter het goed. Het Nederlandse strand gisteren vanuit de lucht gezien: een mensenzee en een zee van auto's, waardoor de „echte" zee soms een beetje aan het oog onttrokken werd. Van een verslaggever AMSTERDAM Tijdens het pinksterweekeinde hebben ongeveer 700.000 buitenlandse toeristen een bezoek aan ons land gebracht. Vooral het dagtoerisme heeft dit jaar een belangrijke rol gespeeld. Hoewel het op de Nederlandse wegen druk is geweest, hebben zich nergens ernstige moeilijkheden voorgedaan. Men verwacht niet dat het overleg van de Arabische ministers een einde zal maken aan de zware gevechten in Libanon. Syrië zal naar alle waarschijnlijkheid niet deelnemen aan de besprekingen, die in Cairo zullen worden gehouden. Ook Liba non zal mogeijk niemand afvaardi gen. omdat er niemand is die namens dit land kan spreken. De bijeenkomst van "de Arabische Liga wordt gehouden op verzoek van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO). Deze organisatie heeft bij monde van haar leider, Jasser Arafat, fel geprotesteerd tegen de gewapen- - de Syrische interventie in Libanon. Feil© SlFljd Volgens waarnemers zullen de minis ters een topconferentie van Ara bische leiders over de situatie in Li banon voorbereiden. kloof tussen de Synërs en de Pales- tijnen heeft president Sadat van Egypte het Palestijnse radiostation, dat in september vorig jaar uit de lucht werd genomen, weer toestem ming gegeven uit te zenden. Het radi ostation dat vanuit Egypte uitzendt, werd in september verboden omdat het kritiek leverde op de Egyptische houding in het conflict met Israël. Nu gebruikt Egypte echter de Pales- tijnen om de fakkel van de Palestijnse revolutie, die Sy rië lange tijd in handen heeft gehou den van Damascus over te nemen. Van een onzer verslaggevers TADSKAN AAL/MAN Tijdens lotorwedstrijden op een grasbaan in tadskanaal is gisteren de 39-jarige 'es^duitser Franz Neumann om het ven gekomen. Bij wedstrijden op et eiland Man (Engeland^ kwam ireneens een Westduitser om het le de 23-jarige Walter Worner. ët ongeluk in Stadskanaal gebeur- e tijdens de derde serie in dc zijs- anrace. Bakkenist Neumann werd een botsing met een andere com- inatie uit de bak geslingerd. Bij nkomst in het ziekenhuis bleek hij zijn overleden. De berijder van de imbinatie bleef vrijwel ongedeerd, aar de rijders van de andere combi- itie (de Westduitsers Günther Zim- ermann en Jürgen Schneider) wer- ïn ernstig gewond. Zimmermann is Iter naar het Academisch zieken- uis in Groningen gebracht, omdat Ij in levensgevaar verkeert. Eerder Jdens deze wedstrijden werd een ndere Westduitser licht gewond. De edstrijden zijn na het dodelijke on tval afgelast. e op het circuit op het eiland Man mgekomen Walter Werner is het )9é slactoffer op dit circuit in 64 ar. Ook Worner was een bakkenist. Ij werd nadat de motor de trottoir and raakte en brandend de stroba- n invloog, weggeslingerd. Veel rij ers hebben er voor gepleit het heu- flachtige, gevaarlijke circuit van lan te schrappen van de lijst van edstrijden die tellen voor he we- ildkampioenschap. Vorig jaar waren er iets meer bezoe kers (725.000) tijdens de pinksterda gen bij eveneens goed weer. Het re cord-aantal bezoekers werd bereikt in 1972, toen 800.000 buitenlanders de grens overkwamen. Het aantal toeris ten dat de grens overkomt, wordt berekend door het Nationaal bureau voor toerisme, dat steekproeven neemt bij de belangrijkste grenspos ten. In 'n aantal gevallen wordt hier bij gebruik gemaakt van telappara- tuur van Rijkswaterstaat. Dat het dagtoerisme dit jaar zo'n grote rol heeft gespeeld, valt af te leiden uit enerzijds het toch wel hoge bezoekersaantal en anderzijds het uitblijven van problemen rond de lo- giesaccommodatie. In de logiessector concentreerde de drukte zich vooral aan de kust. In Zandvoort. Noord- wijk. Bergen en Haarlem was de ac commodatie nagenoeg volgeboekt.. Ook de andere kustplaatsen hadden een goede bezetting, evenals Amster dam en Den Haag. aldus het NBT. Dat het bezoekersaantal dit jaar niet hoger heeft gelegen, is onder meer te verklaren door het feit dat de zomer vakantie in het verschiet ligt en dat in het weekeinde na Hemelvaart ook veel buitenlanders in ons land zijn geweest. Voorts waren er door de late Pinksteren geen bloeiende bollen en KOEALA LOEMPOER (Reuter, UPI) De regeringsleider van Sa bah (op de noordpunt van Borneo gelegen en deel uitmakend van de Maleisische federatie) en drie van zijn ministers zijn zondag om het leven gekomen bij een vliegtuigon geluk. In totaal kwamen er elf men sen om. Direct na het ongeluk werd vice-premier Datoek Harris Salleh als opvolger van de overleden pre mier Mohammed Foead Stephens beëdigd. bloesem meer te zien. De Keukenhof was gesloten. Als ieder jaar kwamen de meeste toeristen uit de Bondsre publiek. Bij de grenspost Hazeldonk werd het aantal Fransen en Belgen dat ons land binnentrok, opmerkelijk genoemd. Veel bekende attractiepunten heb ben van het zonnige en warme weer geprofiteerd. De belangrijkste trekpleister met Pinksteren was het recreatiecentrum annex safaripark Beekse Bergen met 51.000 bezoekers (vorig jaar 40.000) Het ponypark Slagharen trok 41.500 bezoekers, Ma- durodam en de Efteling elk 35.000 bezoekers. Vrijdavond reeds zijn de eerste be zoekers ons land binnengekomen. De grote trek begon echter zaterdagmor gen, maar omstreeks elf uur deden zich toen op de wegen geen moeilijk heden meer voor. In Den Helder stond zaterdag voor de veerboot naar Texel een file van vier kilometer. Zondag was het aanzienlijk rustiger, evenals gisteren. Meer over de drukte op pagina 3. Vandaag: Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind en maxi mumtempera.uren van 24 tot 30 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Warm vrij zonnig en droog. Morgen: zon op 4.21, onder 20.58; maan op 17.46, onder 2.28. Van onze sportredactie AMSTERDAM Op de laatste dag van de voetbalcompetitie in de ere divisie is het doek definitief gevallen voor MW. De Limburgse ploeg die in ieder geval moest winnen van FC Den Haag om nog een kansje te maken op behoud, kwam in eigen huis niet verder dan 2—2. En dat dan in een duel waarin de Maastrichtse ploeg met 2—0 aan de leiding is gegaan. Veel hing af van wat FC Amsterdam zou doen tegen AZ '67. De Amster dammers hielden geen rekening met het publiek, speelden puur op zeker heid en haalden de reddende 00 uiteindelijk ook binnen. De meeste andere ploegen maakten er een genoeglijk middagje van met weinig inzet en weinig treffers. Met uitzondering dan van Feyenoord dat tegen De Graafschap spelers als Van Hanegem en Krlstensen twee spe lers die vrijwel zeker zullen ontbre- Mulkens (voorop) en Streuer van MVV verlaten teleurgesteld het veld nadat degradatie een feit is geworden. ken in de nieuwe competitie nog eens zag vlammen en tot een 80 overwinning kwam. Bij de zaterdagamateurs ging de ti- telnaar IJsselmeervogels dat bij Noordwijk met 3—1 won. hoewel de 'vogels' als underdog naar de kust wai^en gekomen. Bij de zondagama- teute strijden CVV en Limburgia om de titel. Limburgia kan kampioen worden door in de laatste wedstrijd tegen Germanicus gelijk te spelen. De Europa Cup hockey in Amstel veen werd voor de heren van Amster dam een deceptie omdat zij vroeg werden uitgeschakeld, maar de da mes die vorig jaar reeds de beker veroverden, bleven in het bezit van de Cup. Meer over deze en andere gebeurte nissen op de sportpagina's. De vijandigheid tussen de Palestij- nen onder leiding van Jasser Arafat en de regering in Damascus is overi gens wederzijds. Syrië heeft gisteren voor het eerst de Palestijnse Guerril- laorganisatie Al Fatach ervan be schuldigd dat zij het op een deling van Libanon laat aankomen. Het is VQor het eerst dat de regering in Damascus in een officiële verklaring een dermate scherpe houding tegen over de Palestijnen in Libanon aan neemt. Jasser Arafat heeft inmiddels ook een beroep gedaan op de Sowjet-Unie en Joegoslavië tussenbeide te komen ten gunste van de Palestijnen in Li banon. De Sowjet-Unie weet echter niet goed welke houding ze in het conflict moet aannemen. Moskou wil zowel Syrië als de Palestijnen te vriend houden. Izwestia In een commentaar in het regerings dagblad Izwestia wordt gezegd dat Moskou een vriend is van alle Arabie ren. De commentaren in de Izwestia geven als regel het standpunt van de Sowjet-leiders weer. In het commen taar beschuldigt de Izwestia de impe rialisten ervan dat ze de Arabieren tegen elkaar opzetten. De krant maakt slechts summier melding van de Syrische aanwezigheid in Liba non. Wel voert het blad een pleidooi voor de nationale integriteit van de Libanese republiek, en de eenheid van alle vaderlandslievende krachten. De situatie is de afgelopen dagen nog gecompliceerder geworden door het besluit van Egypte om zijn diploma tieke staf uit Damascus terug te trek ken. Zaterdagochtend waren Ara bische jongeren het gebouw van de Egyptische ambassade in Damascus binnengedrongen. Ze richtten daar vernielingen aan en mishandelden Egyptische functionarissen. Het per soneel van de Syrische vertegenwoor diging in Egypte heeft de boodschap, gekregen binnen 48 uur het land te verlaten ,.met het oog op de eigen veiligheid". In een poging munt te slaan uit de J Van een verslaggever OMMEN De driejarige Karin Bloe- I mink uit Hasselt is dit pinksterweek- einde na een dag zoek te zijn geweest. weer gevonden. Het kind, dat met haar ouders op de camping Cailuna I in Ommen verbleef, werd zaterdaga- I vond omstreeks half zeven vermist. I Na een uitgebreide zoekactie werd zij zondagavond omstreeks dezelfde tijd in de bossen rond de camping terug gevonden. Het meisje was ongedeerd. De Syrische troeperi nikten gisteren steeds verder op in de richting van Beiroet. In berichten uit het frontge bied werd gesproken van felle strijd tussen Syrische tanks en troepen van de linkse moslims, die door de Palestijnen gesteund worden. Vol gens ooggetuigen zouden de Syriêrs bij de gevechten vier tanks verloren hebben. Syrische straaljagers heb ben gisteren doelen in Beiroet aan gevallen. Niet alleen stellingen van de linkse moslims maar ook Pales tijnse vluchtelingenkampen werden gebombardeerd. In Beiroet zelf werd intussen hard gevochten tussen pro- en anti- Syrische groeperingen De leiders van de christelijke groeperingen in Libanon hebben hun instemming be tuigd met de verder gaande Syrische' interventie. Zowel Pierre Gamayel, leider van de Falange Partij als Ca- mille Chamoen. het hoofd van de nationale liberale partij, drongen echter aan op garanties dat de Sy rische interventie niet zou lelden tot een bezetting van langere duur. Po-, gingen om een staakt-het-vuren tot stand te brengen worden steeds af gewezen door de oprukkende Syriërs. President Sadat van Egypte heeft gisteren dringende boodschappen gestuurd naar de Arabische staatshoofden. Hij deed dit nadat hij informatie had ontvangen over de ontwikkelingen in Libanon. Over de inhoud van de boodschappen werd gisteravond nog niets meegedeeld. Volgens de Palestijnse radio, zijn gisteravond Syrische pantservoer tuigen de stad Sidon. ten zuiden van Beiroet binnen getrokken. De Pales tijnse en linkse troepen verzetten zich tegen deze invasie met behulp van wapens van alle kalibers en ze hebben alle Syrische voertuigen kunnen vernietigen, zo deelde het radiostation mee. De verbindingen met Sidon zijn verbroken door de zware gevechten. De vroegere minister van defensie van Israël. Mosje Dajan heeft ver klaard dat Israël zich niet moet laten verleiden tot een inmening in Liba non. Een oversteek van de Israè- lisch-Syrische grens is alleen ver antwoord als duidelijk wordt dat Sy rië een aanval op Israël vanuit Liba non voorbereidt. De weg naar een ordentelijke democratie is niet eenvoudig in Spanje. Nu zit er opeens weer, op een wat verschimmelde politieke aanklacht, een filosoof in het gevang bij wie de koning nog college gelopen heeft. Het zal de warmte wel wezen. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang grant naar kruzr: 4 fraaie zwart-kunstlcdcren onderzetter* met zilver bedrukte ouderwet se Ioromoticfmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken ol waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ Ie Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij- I

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1