I/Vilde stakingen in augustus mogelijk Blinden vragenal jaren >m een extra uitkering Promotie over machtsstrijd in omroepland 3roeiende kloof tussen kabinet-Den Uyl en vakbeweging n West-Duitsland 550 gulden per maand Nederland blijft achter „Bijstandswet biedt geen mogelijkheid" Extra Cotton Club in Rotterdam Niets nieuws onder de zon bij de radio Toestanden in Limburg erg slecht Bedrijven krijgen subsidie Jacht ontploft; 1 eigenaar blijft geheel ongedeerd Kind verdronken RHÏTSDAG 8 JUNI 1976 •K BINNENLAND Trouw/Kwartet RH 1 f por Johan van Workum EN HAAG Het kan wel eens een hete nazomer worden aan het loonfront. ociale onrust met wilde stakingsacties in de loop van de maand augustus behoren iet tot de onmogelijkheden. Enkele voortekenen van deze ontwikkelingen zijn al chtbaar. zijn vroegst eind van deze week gint het overleg tussen kabinet, kbeweging en werkgevers. Het at daarbij in de eerste plaats over prijscompensatie per 1 juli of 1 gustus. Aangenomen mag worden, t de werkgevers op centraal niveau en enkele compensatie willen ge- n. De vakcentrales eisen een vast uto bedrag van 102 gulden per land voor iedereen.-Dat betekent or de modale werknemer (24.500 lden bruto per jaar) een volledige mpensatie, vijf procent dus. rwacht wordt, dat de regering met ige lastenverlichting over de brug 1 komen. De regering zou een deel n de ziekenfondspremie kunnen ememen, die premie wordt voor de lft op het loon van de werknemers gehouden en voor de andere helft or de werkgever bijgepast. Ook de irkgevers zouden dus van deze las- iverlichting kunnen meeprofite- Zij zouden daardoor enige ruim- krijgen om aanvullende prijscom- nsaties in de lonen toe te staan, arover dan nog wat onderhandeld u kunnen worden tussen vakbon- n en werkgevers. Irije voet »n andere mogelijkheid is dat een nje voet wordt ingevoerd voor de femles voor de volksverzekeringen, et name AOW/AWW. De premie arvoor bedraagt 11,9 procent en n een vrije voet van 2000 gulden uden alle inkomens dus een netto lordeel van bijna 240 gulden per jaar putten. Dat is dan 20 gulden netto per maand en dat is nog maar ongeveer éénderde van de 102 gulden bruto per maand, die de FNV eist. FNV-voorzitter Kok rekent er niet op dat de lastenverlichting voldoende zal zijn. Het gat tussen de eis (vijf procent) en het werkgeversbod (nul procent) wordt niet overbrugd. De vakbonden zullen dus van de werkge vers een aanvullende prijscompensa tie eisen. De regering zal zich daar echter tegen verzetten. Zij heeft, ook onlangs nog herhaaldelijk, laten merken ernst te maken met het voornemen om de loonkosten per werknemer dit jaar hooguit met negen procent te laten stijgen. En zonder enige prijscom pensatie halverwege dit jaar be draagt die stijging al 8,8 procent. De speelruimte voor looncompensatie is dan nog maar 0,4 procent (gerekend over een half jaar). Wat gaat de regering doen wanneer de vakbonden met de werkgevers in de clinch gaan over de prijscompen satie? Er dreigt dan niet alleen socia le onrust, maar ook een veel sterkere loonkostenstijging dan die negen procent. Het is daarom erg waarschijnlijk, dat de regering de lo nen met een nieuwe loonmaatregel dwingend zal gaan regelen. Maar of daarmee de kous af is, wordt steeds meer de vraag. De afgelopen weken heeft een actiecomité „Voor behoud van de koopkracht" gepro beerd een wilde staking uit te lokken in de Rotterdamse haven. De haven arbeiders van Rotterdzam en Amsterdam hebben een CAO die hen recht geeft op twee procent prijscompensatie zodra de prijzen twee procent zijn gestegen sinds de laatste compensatie. Op grond hiervan zou er per 1 mei twee procent compensatie gegeven moeten zijn en per 1 juni zelfs nog maals twee procent. Door de huidige loonmaatregel van de regering wordt de werknemers nu dus al vier pro cent „onthouden". CPN Het actiecomité, grotendeels be staande uit CPN'ers, is er niet in geslaagd de haven plat te krijgen. Maar dat kan in augustus anders worden, wanneer de huidige loon maatregel wordt opgevolgd door een nieuwe die vrijwel geen prijscom pensatie brengt. Juist in de haven is er volgens som migen toch al veel onvrede met de ongunstige werkomstandigheden. Die onvrede kan gemakkelijk uitkristalliseren in harde looneisen. Vervolgens is er het CPN-dagblad De Waarheid, dat al maanden lang een harde strijd in zijn kolommen voert tegen de loonmatigingspolitiek van het kabinet Den Uyl. Daarbij wordt driftig op de persoon gespeeld, niet alleen op werkgeversleider Van Veen en de KVP'ers Lubbers en Andriessen, maar ook op Den Uyl zelf. Sinds enkele maanden zijn NW- voorzitter Kok en NKV-voorzitter Spit onder „vijanden van de werken de klasse" opgenomen, vanwege de nota van het FNV-bestuur over mati ging van de komende prijscompen satie. Onder de actieve leden van de indus triebonden en vervoersbonden van NW en NKV zijn nogal wat CPN'ers en CPN-sympatisanten. De vakbon den in de Rotterdamse havens heb ben al geleerd belangrijke afdelings vergaderingen zoveel mogelijk op dezelfde avond te houden, zodat de CPN-activisten genoodzaakt zijn zich wat over de afdelingen te ver spreiden. Maar ook zonder directe invloed vor men de opvattingen in de commu nistische hoek een factor voor de leiding van de FNV om terdege reke ning mee te houden. Men is zich ervan bewust, dat er actieve kernen zijn die in staat zijn het heft van de erkende bonden over te nemen, zo dra het klimaat onder de werkne mers daarvoor rijp is. De wilde acties van augustus 1970 in het Rijnmondgebied liggen nog vers in het geheugen. Er was toen een „400-gulden-golf" nodig om de erkende bonden in staat te stellen de zaak in eigen hand te nemen. Groenevelt Tot de openlijke vijanden van het huidige kabinet hoort sinds het na jaar verder de Industriebond NW, de grootste en ook agressiefst opre- rende vakbond van het land. Voor zitter Groenevelt, zelf PvdA-lid, is altijd al voorstander geweest van een minderheidskabinet van pro gressieven. Zonder de „tegenwerken de confensionelen". Het kabinetsbeleid dat loonmati ging nodig is voor meer werkgelegen heid, werd in het blad „Kwik" van de Industriebond NW drie weken gele den uitgekreten voor de „de grote leugen". Alleen Den Uyl schijnt het nog steeds niet te begrijpen, klaagde Wik. De regering zoekt de oplossing voor de werkloosheid „in de hoek van de zwaksten, de werknemers". De macht wordt gelaten waar zij is, bij de kapitaalverschaffers. Oneerlij ker kan het naar onze mening niet! (Met de „macht" wordt hier vooral gedoelt op de zeggenschap over winsten en investeringen). In het voetspoor van de leiding van de Industriebond NW koos de meer derheid van de leden van de vakbon den vóór handhaving van de eis van volledige prijscompensatie per 1 juli. De suggesties voor loonmatiging uit de nota van het FNV-bestuur werden afgewezen. FNV-vooreitter Kok stel de op 17 mei vast, dat het nog te vroeg was voor een keuze tussen matiging van lonen of beeuiniging op sociale voorzieningen. Extra ma tiging een minlijn voor de modale werknemer in plaats van de nullijn is, „als gevolg van het slechte sociaal-psychologische klimaat niet verdedigbaar", aldus Kok. Geen looningreep Sindsdien is bij de leiding van de vakbeweging de consideratie met het kabinet-Den Uyl verder afgeno men. Deze week herhaalde niet al leen het FNV, maar ook het CNV de harde eis. dat er geen nieuwe loon ingreep mag komen. Zelfs een uitstel van één maand van de prijscómpen- satie, van 1 juli tot 1 augustus, wij zen de vakcentrales af. De regering wil dat uitstel als het komende over leg met vakbeweging en werkgevers niet tijdig is afgerond, Dat dit het geval zal worden lijkt waarschijnlijk. vooral nu het kabinet veel tijd heeft verloren met de kwesties rond abor tus en de kernreactoren voor Zuid- Afrika. De vakbeweging wil snel gaan onder handelen met de werkgevers. Eerst moet de regering haar plannen op tafel leggen. Dat betreft de eventue le lastenverlichting en vooral de no ta met bezuinigingen (kostenbeheer sing) bij overheid en sociale voorzie ningen. En de nota van minister Lubbers over de economische struc tuur (invloed op Investeringen). FNV-voorzitter Kok rekent niet op een centraal akkoord met de werkge vers. De onderhandelingen verplaat sen zich dan naar de bedrijfstakken. „In de sterke sectoren boeken we dan wellicht sneller succes dan in de zwakke. Alle tekenen wijzen op een krachtig conjunctuurherstel in de hoog-geïndustrialiseerde sectoren", zei Kok De tijd werkt in het nadeel van het kabinet. Men rekent nu algemeen erop, dat er in elk geval per 1 juli iets zal gebeuren. De aandrang bij de vakbonden om zelf per bedrijfstak te gaan onderhandelen wordt groter naarmate de onzekerheid voort duurt. Als dan bovendien een nieuwe loonmaatregel pas 1 augustus zal ingaan, merken de werknemers dat in hun portemonnee, juist wanneer ze terugkeren van vakantie. Chaos Den Uyl en Boersma zullen dit keer hun hele doos vol trucs nodig heb ben om het tij te keren. Daar komt nog bij dat het kabinet ook bij de werkgevers danig aan vertrouwen heeft ingeboet door het niet door gaan van de order voor Zuid-Afrika. Werkgeversvoorlieden Van Veen (VNO) en Van der Meer (NCW) heb ben al gezegd dat zij dit kabinet voortaan niet meer zonder meer op zijn woord kunnen geloven en dus daden bij het woord zullen moeten zien. Door de besluiteloosheid rond abortus en Zuid-Afrika heeft het ka binet aloïp aan gezag verloren, ter wijl Juist nu een zeer groot gezag bitter nodig is om het anti- inflatiebeleid te doen slagen. De chaos aan het loonfront zou ech ter pas goed losbarsten wanneer het kabinet uit elkaar zou vallen. Eeen demissionair kabinet zal zeker niet de vakbeweging en haar achterban weten te vinden voor een matigings- beleid. De vakbonden zouden dan binnen luttele weken aan harde on derhandelingen beginnen met de werkgevers, met allerlei sociale on rust in het vooruitzicht. Als zo'n val van het kabinet zich dan ook nog zou hebben voltrokken op het punt van de invloed van de ge meenschap op investeringen (nota- Lubbers» wordt de chaos compleet. Zowel bij vakbeweging als PvdA zal er dan weinig lust zijn om de huidige regeringscoalitie met KVP en ARP voort te (laten) zetten. De kabi netsplannen voor loonmatiging en kostenbeheersing bij overheid en so ciale voorzieningen hebben de pro gressieven toch al aan het twijfelen gebracht. Een val van het kabinet zou hen in staat stellen toe te geven aan de verleiding om zich te onttrek ken aan medeverantwoordelijkheid van deze kabinetsplannen en om de linkse rijen, met verkiezingen in het vooruitzicht, weer te sluiten. Dat zou niet alleen voor de Industriebond NW zeer welkom zijn. oor Bert de Jong DEN HAAG De blinden en slechtzienden in Nederland vragen ft] vele jaren, zonder dat het resultaat heeft gehad, om een :orapensatie-uitkering. Met deze uitkering, ook wel blindengeld tenoemd, kunnen de extra kosten als gevolg van de handicap ietaald worden. 'ederland is het enige „rijke" land in i wereld, dat deze uitkering niet int. In West-Duitsland ontvangen e blinden en slechtzienden belas- pgvrij 540 mark (ongeveer 550 gul- en) per maand. Hier zijn zij aange- tzen op de maatschappelijke en so- lale voorzieningen. In het algemeen i de zorg van de Nederlandse over- (id voor de blinden wel goed. Maar 1 aandacht voor het individu, wordt de wereld van de blinden gevoeld, onvoldoende. Jan van Rossem, de lorzitter van de Vereniging de Ne- Tlandse blindenbond, heeft op de ndsdag van de organisatie in ndhoven (aanwezig niet minder zeshonderd van de ongeveer eduizend leden) vooi de zoveelste ter de zaak aanhangig gemaakt en in felle bewoordingen over ge roken. tde als gevolg van de economische tessie, zei hij, bestaat het gevaar, t de sociale positie van de blinde slechtziende verder wordt aange- it. En onze redelijke wens van een mpensatie-uitkering is nog steeds tt gehonoreerd. het slecht gaat in de economie. ?gde de heer Van Rossem er nog [i toe, dreigt de zwakkere weer de pe te worden. Dat had ik zeker niet deze regering verwacht. nderzoek bedrag van 540 mark, dat in strDuitsland wordt uitgekeerd is itgesteld op basis van een onder- naar de extra lasten voor de iden en slechtzienden. Die extra n, legt Jan van Rossem me uit, moeilijk precies te omschrijven, zijn ongrijpbaar, omdat ze voor groot deel in de strikt persoonlij sfeer liggen. De blinde is erg af- - Inkelijk van de ander als het bij- ^jorbeeld om de gewone hand-en- diensten gaat. Denk aan de sim- e werkzaamheden, die thuis moe- worden verricht: het slaan van spijker, het aanbrengen van een ^[iroef en het onderhoud van het itje. Wat voor opgave is het win- ;n niet geworden met de zelfbe- Ingszaken. Voor al die diensten, hem bewezen moeten worden, wil blinde iets terug doen. Daar wil hij er iets tegenover stellen. Ook fi- Jcieel Van Rossem: „De ach- grond is, dat we willen integreren deze maatschappij, dat we als ie- ander willen zijn en daartoe in at worden gesteld." Veertig miljoen basis van de Duitse uitkering zou wens van de blinden de schatkist oguit veertig miljoen gulden per kosten. Van dit bedrag kan on- meer onmiddellijk worden afge- kken de extra's, die blinden ont- igen via de wet arbeidsonge- DEN HAAG Bij het ministerie van CRM staat men op het standpunt, dat de Algemene Bijstandswet niet de mo gelijkheid heeft van een extra algeme ne compensatieuitkering aan blinden. De wet kent geen, wat genoemd wordt, categorale toeslagen. Wel is het mogelijk in individuele ge vallen op medische indicatie aanvul lende toeslagen te verstrekken op het inkomen, wanneer men voor extra kos ten staat als gevolg van de handicap. Deze bijstandsuitkeringen, die een permanent karakter kunnen dragen, worden, zoals gebruikelijk bij de toe passing van de bijstandswet, afge stemd op de eerste behoefte van het levensonderhoud en zijn afhankelijk van het inkomen. schiktheid (w.a.o.) voor vervoerskos ten. Het rechtvaardige van de com pensatie-uitkering is. zegt de voorzit ter van de blindenbond, dat alle blin den en slechtzienden er profijt van hebben. Het vast bedrag voor ieder een is verder billijk, omdat de extra kosten voor alle blinden, of ze veel of weinig verdienen, gelijk zijn. Overigens wil Van Rossem duidelijk gezegd hebben, dat hij dankbaar is voor de bestaande sociale voorzienin gen; de compensatie-uitkering zit hem evenwel na al die jaren van wensen, wel hoog. Geen aftrek Hoger nog dan de kwestie, dat die ongrijpbare extra lasten voor de blin de zelfs niet aftrekbaar zijn voor de inkomstenbelasting, omdat ze zo moeilijk zijn aan te tonen. Wel be staat er een invaliditeitsaftrek, maar daarmee kom je er niet. Juridisch is er geen speld terug te krijgen, dat deze aftrek wordt gewei gerd. In artikel 46 van de wet op de inkomstenbelasting staat dat uitslui tend als buitengewone lasten worden aangemerkt en dan volgt er een opsomming, waarin nauwelijks of geen rekening wordt gehouden met de gehandicapten. „Dat woord uitsluitend moet veranderd worden in bijvoorbeeld aldus Van Rossem. Hij kan zich niet voorstellen, dat dat „uitslui tend" met opzet in de wet is geko men. „Dat moet een vergissing zijn geweest. Je gaat toch niet met opzet gehandicapten duperen." De zo gewenste compensatie uitkering betekent uiteraard ook de oplossing van dit fiscaal probleem, waarover minister Duisenberg van financien enige tijd geleden uit de blindenwereld een brief ontving. Gebrekkig contact Dat de wens van de compensatie uitkering zo weinig weerklank heeft gevonden bij dé overheid heeft ook als oorzaak het gebrekkig contact van de overheid met de blindenwe reld. Zo kan er een onvoldoende be kendheid bij de overheid bestaan met de levende wensen en noden. Het ziet er intussen naar uit, dat het contact tussen de overheid en de gehandicapten wordt verbeterd: staatssecretaris Meijer van CRM kreeg een advies van de gehandicap tenorganisaties over het overleg met de overheid. De bedoeling is, dat deze organisaties worden betrokken bij het uitstippelen van het beleid. De Nederlandse Blindenraad, het or gaan van de blindenorganisaties, heeft een belangrijke bijdrage gele verd aan het advies van de staatsse cretaris. In dit advies, vertelt Van Rossem. is de wens opgenomen het werk van de gehandicapte organisaties te subsi diëren. Dat is zeker nodig als je als volwaardige gesprekspartner wil optreden. Er zijn meer argumenten voor deze subsidiëring. De blinden hebben zich sinds 1895 georgani seerd. De Nederlandse Blindenbond telt ongeveer drieduizend leden, de christelijke bond ongeveer duizend en de Katholieke bond ruim twaalfhonderd. Al het werk wordt vrijwillig gedaan. De voorzitter van de blindenbond noemt het belangrijke huisbezoek om elkaar op te vangen, de organisa tie van de vakanties en de interne voorlichting. Ook een deskundige voorlichting naar buiten, al is het alleen al om de misverstanden over de blinden uit de weg te ruimen, is hard nodig. Verder hebben de bon den behoefte aan kadervorming. Het verzoek om subsidie van het organi- satiewerk ligt nu. opgenomen in een rapport, op het bureau van de staatssecretaris. Het staat op papier. Wellicht zal deze wens niet jaren ach tereen op de bondsdagen herhaald hoeven te worden. AMSTERDAM In verband met de grote belangstelling voor de voor stellingen van Cotton Club Gala in het Holland Festival zal op donder dag 10 juni een extra voorstelling worden gegeven in de grote Hal van de Doelen in Rotterdam. Door de ruime opstelling van het publiek aan tafeltjes is het aantal plaatsen per voorstelling aan zekere grenzen ge bonden. J. van Rossem Van onze radio- en tv-redactie NIJMEGEN Dezer dagen is een stuk omroepgeschiedenis verschenen, dat zich in grote mate baseert op archiefmateriaal dat niet eerder gebruikt kon worden. Bedoeld wordt „Nationaal of verzuild" met als ondertitel „De strijd om het Nederlandse omroepbestel in de periode 1923-1947". het proefschrift van dr. Hans van den Heuvel, dat bij Ambo als pocket van bijna 400 pagina's verscheen. Vrijdag promoveerde Van den Heuvel aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen tot doctor in de letteren bij prof. dr. A. F. Manning. NIJMEGEN Er is niets nieuws onder de zon, ook wat betreft kritieken op radio programma's, zo blijkt uit een citaat uit 1939, opgenomen in „Nationaal of verzuild". „De omroep hangt van haar. vrijwillig contribueerende lé den even zeer af, als een han delsonderneming van haar klanten. Vooral de algemeene omroep, die niet met zijn leden verbonden is door banden van gemeenschappelijke overtui ging of godsdienst, dient naar het pijpen der luistervinken te dansen en doet dit dan veelal", zo schrijft Gustav Czopp in 1939 in zijn boek „De wereld kreeg radio". Hij vervolgt „Onnodig te zeg gen. dat onder zulke omstan digheden van het vervullen ee- ner cultureele taak door den omroep zelden sprake kan zijn. Deze ongezonde-commerciële toestand is oorzaak van den banalen inslag, die sommige programma-deelen kenmerkt." Perscritici grepen zijn uit spraak aan door een aanval te doen op amusementstoppers als De Bonte Dtnsdaga- vondtrein. Snip en Snap en Pe ter Pech. Men zou ermee het dieptepunt tegemoet gaan. Dagblad De Tijd merkte op. dat „de mensch, die zich amu seert, zich vaak niet van zijn meest verheven' kant laat zien". Het blad was echter te spreken over de culturele aanpak van de KRO. Maar het socialistische dagblad Het Volk ergerde zich aan het bedenkelijk afdrijven in de populaire richting waarin de VARA als verwante omroep werd meegesleurd. Het blad meende dat elk programma moest voldoen aan de eisen van cultuur en beschaving en dien de gedragen te worden door het besef, dat speciaal de arbei ders-radio-omroep een opvoe dende taak heeft. Van een verslaggever VENLO Noord- en midden-Lim burg is een van de gebieden in Ne derland die er erg slecht aan toe zijn. De werkloosheid ligt er ver boven het landelijke gemiddelde. Daar komt bij dat het aandeel van de z.g. langdurig werklozen daarin aan de hoge kant is. Meer dan zesduizehd mensen pende len naar Duitsland, dat is vijf tot zeven procent van de beroepsbevol king. Het gemiddelde inkomen per inwoner ligt vijftien tot zeventien procent lager dan het landelijke ge middelde. Ook de bruto-produktie per inwoner blijft achter bij het lan delijke niveau. Deze gegevens komen uit het eerste deel van een rapport dat in opdracht van het provinciaal bestuur van Limburg wordt uitgebracht over Noord- en midden-Limburg. Het is de bedoeling dat het complete rap port uiteindelijk uit vier delen be staat. Het zal als tegenhanger dienen van de weldra te verschijnen perspectievennota over Zuid- Limburg. Van een verslaggever DEN HAAG Werkgevers in wier onderneming de som aan minimum (jeugd)loon tenminste 10 procent is van de totale loonsom kunnen bij het rijk aankloppen voor een eenma lige subsidie. De ministers Boersma (sociale zaken) en Lubbers (econo mische zaken) hebben dit bekend gemaakt in de staatscourant. Voor de subsidieregeling, die alleen geldt voor het Jaar 1976, is een bedrag van 100 miljoen gulden uitgetrokken. De subsidie bedraagt bij een volle werkweek (35 uur of meer per week): 570 voor elke volwassen werkne mer met het minimumloon en 427,50 voor elke minimum jeugdlonen Voor elke minimumloner in part-time dienst (meer dan 13 uur per week maar minder dan 35) kan 285 subsidie verkregen worden en 213,75 voor elke minlmum- jeugdloner in part-timedienst met inbegrip van partieel leerplichtigen. „Nationaal of verzuild" is bedoeld als vervolg op „Omroep en publiek in Nederland tot 1940" van dr. Johanna de Boer, die na de oorlog jarenlang secretaresse was van de radioraad, zoals het adviescollege van de rege ring inzake de omroep toen heette. Dat is nu de omroepraad. Van NCRV Uitgangspunt van Van den Heuvel is de machtsstrijd in het omroepbestel geweest waarbij het politieke spel achter de schermen een belangrijke rol speelde, zoals blijkt. De eerste stelling luidt: De belangrijkste initia tieven, die tot de „verzuiling" van het Nederlandse omroepbestel hebben geleid, gingen vóór de tweede we reldoorlog uit van de NCRV. Mei 1930 kwam minister Reymermet het zendtijdenbesluit waardoor de zendtijd die er was in vier gelijke delen werd verdeeld: voor AVRO, NCRV. KRO en VARA. Van den Heu vel ontwaart duidelijk echter het be sluit van de bewindsman de hand van NCRV-voorzitter mr. A van der Deure. Uit het NCRV-archief blijkt dat hij samen met een KRO-topman kort daarvoor een bezoek aan de mi nister had gebracht waarbij Van der Deure in vertrouwen een schema had overhandigd. Het zendtijdenbesluit van de minister kwam erg veel over een met het schema. Van NCRV-zijde werd gezegd, dat „uit den aard der zaak onze beide organisaties zich ten deze in de pers en voor de microfoon achter Uwe Excellentie staan en zorgen dat Ne derland den indruk krijgt, dat door U. als Minister van rechts, alles is gedaan wat mogelijk is om onze aan spraken zooveel mogelijk te bevre digen." In de jaren dertig verloor de omroep- strijd steeds meer haar scherpe kan ten om tegen 1940 te veranderen in een gewapende vrede tussen de om roeporganisaties. In het begin van de Duitse bezetting trachtten de omroe pen gezamenlijk een antwoord te ge ven op de dreiging. Dat antwoord was overigens vaag en de omroepen liepen achter de ontwikkelingen aan, aldus de promovendus. De bezetter richtte inmiddels de Ne- derlandsche Omroep op Een episode waarover het boek „Radio Hilversum 1940-1945" van Dick Verkijk ook han delt. Met het noemen van bronnen en vindplaatsen zijn liefst 121 pagina's gewijd. Hetgeen het ook weer minder populair zal maken, maarzo is het als wetenschappelijk werk natuurlijk ook niet bedoeld. Voor Ambo was de reden van uitga ve, dat de ontwikkeling van radio van de laatste halve eeuw op papier stond. Van het boek zijn drieduizend exemplaren gedrukt. Wat tijdsbestek betreft overlappen de boeken van Van den Heuvel en Verkijk elkaar inzake de oorlogsja ren. Van duidelijk verschil is sprake, omdat Verkijk over personen schreef en Van den Heuvel over de zaak. Verschil van mening bestaat tussen beiden over de persoon van Dubois, aanvoerder van de Nederlandsche Omroep tijdens de oorlog. Verkijk meent dat Dubois beter dan wie ook de Juiste bedoelingen van de Duitsers met de omroep kende en zo hoopte de tegenstellingen ten gunste van de Nederlandse zaak uit te bui ten en dat hij de omroepleiders ne geerde omdat zij hem te ver gingen in hun concessies op het ideologische vlak. Van den Heuvel vindt dat die bewering elke grond mist. Zijn mening is dat als Dubois de bedoeling van de bezetter zou heb ben geweten hij de functie niet had moeten aanvaarden. Ook negeerde hij te lang de waarschuwing van om- roepdeskundigen. Hij accepteerde te lang de NSB-censuur. De doorbraakgedachte na de oorlog van minister-president Schermer- horn en minister van onderwijs Van der Leeuw om een nationale omroep tot stand te hrengen mislukte na het avontuur van Herrijzend Nederland en Radio Nederland in den over gangstijd. In 1947 werden de vier grote omroepen volledig in hun rech ten hersteld, verzuild als voor de oorlog. BERGEN Het plezierjacht „Chris Craft" van een Duitse industrieel is in het Limburgse Ayen ontploft. Ver moedelijk is de knal veroorzaakt door een lekkende olieleiding. De eigenaar van het Jacht, die aan boord was. werd de lucht in geslin gerd. maar belandde gegeven de omstandigheden betrekkelijk gerie felijk in het water van de Maas. Van een verslaggever SCHALKWIJK De driejarige W van Wijngaarden uit Schalkwijk is met zijn driewielerfietsje in de plaat selijke wetering gereden en verdron ken. Het ongeluk gebeurde dicht bij de woning van het kind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11