Snelweg niet altijd snelste verbinding Auto voor velen sluitstuk bij voorbereiding Zonder verzekering weg onverantwoord Kredietbrief kan uitkomst zijn r//<uiam\\\\l Uittocht voor de deur: 700.000 auto's grens over Limburgse weg kant en klaar Nieuwe kaarten Auto kan tijdelijk „all risk" gedekt IfJDAG 4 JUNI 1976 TOERISME TROUW/KWARTET 9 itt: fWrzoF v» rijt™ De vakantie staat weer voor de deur: op 19 juni vertrekt de eerste groep, 26 |unl en 3 Juli de volgende. Tot 15 augustus hoogseizoen met als extra plek de perio de van 5 juli tot 25 juli als de bouw op vakantie gaat Dat betekent acht weken lang drukte, volle wegen. Want als de ramingen van de ANWB uitkomen, zal in die tijd het verreweg grootste deel van de zeven miljoen Nederlandse vakantie gangers op pad gaan. Grofweg de helft van hen naar het buitenland, de mees ten, 2,2 miljoen, met de auto. Stel, de gemiddelde bezetting van een auto op drie personen dan betekent dit een kara vaan van zo'n 700.000 auto's, uitwaaie rend naar alle delen van Europa en zich mengend met miljoenen buitenlanders, die eveneens de zon zoeken. Een spookbeeld? Zo lijkt het wel. In ieder geval staat wel vast, dat de grote snelwe gen naar het zuiden In de komende maanden weer overvol zullen zijn. Ook: dat zich stagnaties en ongelukken zullen voordoen. Daarom: wanneer u tijdens uw vakantie de zon wil laten blijven schijnen zorg dan voor een degelijke voorbereiding. Kies eens een andere weg dan de snelste. Ga niet allemaal op hetzelfde ogenblik weg (vrijdagavond of zaterdagmorgen vroeg zijn per definitie gevaarlijke pieken), rijd kalm, jakker niet door (twee uur rijden, een kwartier rust) en zorg dat u finan cieel gedekt bent in het geval er tóch iets mocht gebeuren. 't Zijn maar een péér tips. Op deze pagina, samengesteld door onze toeris tisch redacteur Dick Ringlever, vindt u er meer. Adviezen, die van nut kunnen zijn voor een reis zonder al te veel zorgen. Prettige vakantie! door Dick Ringlever MAASTRICHT De autosnelweg MaastrichtHeerlen wordt maan dag 28 Juni a.s. kant en klaar opge leverd. De nieuwe weg ls achttien kilometer lang en heeft 120 miljoen gulden gekost. Hij vormt niet alleen een snelle ver binding tussen de belde steden, maar ls ook een verbinding tussen de Internationale autowegen die het gebied doorsnijden, namelijk de E-9 en de E-39. Met de aanleg van de nieuwe weg is begonnen ln 1967, de verwezenlij king heeft zoveel Jaren moeten du ren omdat er veel kunstwerken moesten worden aangelegd. Voor de opening is uitgenodigd de Brit George Thomson, lid van de Europese Commissie. Voor de aan leg van de weg heeft men namelijk een bijdrage van zeven miljoen ont vangen uit het Europese regionale fonds. Bovendien heeft de Europese investeringsbank een lening ver strekt van dertig miljoen gulden. Later op de dag zal minister Wester terp te Heerlen een nieuw gedeelte van de E-39 in gebruik stellen. Daarmee ls de E-39 op Nederlands grondgebied geheel klaar. Wie met de auto op va kantie gaat, doet er goed aan de nieuwste wegenkaarten aan te schaliën. Er zijn de laatste Jaren zoveel ver anderingen aange bracht, dat zo'n uitgave altijd verantwoord is. ZO RUSTIG MOGEL'JKE ALTERNATIEVE ROUTES DOOR OOSTENR'JK (ook voor caravans) Dat de snelweg in de vakantietijd lang niet altijd de snelste hoeft te zijn, zal menige automobilist heb ben ervaren. Maar één ferme ket tingbotsing is er nodig om het ver keer op de grote verkeersaders naar het zuiden lam te leggen. Dat bete kent soms uren rijden in slakken gang, warm lopende motoren, kort om: ergernis. Stippel daarom van tevoren een al ternatieve route uit, waarnaar uit geweken kan worden als zich op de snelweg stagnaties voordoen. Bij staande kaartjes geven daarvoor enkele mogelijkheden aan: routes door Frankrijk, Oostenrijk, Zwit serland en Zuid-Duitsland. Wat Frankrijk betreft; zo'n alterna tieve route is ook financieel aan trekkelijk omdat men niet zoals op de gTote snelweg tol hoeft te betalen (van Rijssel tot Narbonne betaalt men voor een enkele reis nu ruim 60 gulden). Verbindingen Voor hen die toch de snelweg vol gen, hieronder een overzicht van de meeste directe verbindingen (enke le daarvan zijn nieuw): DUITSLAND heeft zijn wegennet naar het zuiden aanzienlijk uitge breid nu de autobahn A 61 aan de linker Rijnoever en de snelweg tus sen het Oberhausener Kreuz en Kassei gereed zijn gekomen. Daar door zijn er nu in de richting München vier en in de richting Bazel drie hoofdroutes. 1. Via Heerlen en de „Linkerrhei- nische Autobahn": na de grens overgang Heerlen borden volgen richting Keulen (A-4) bij Auto- bahn-kreuz Köln-West borden rich ting Koblenz, daarna Ludwigsha- fen, dan (bij Autobahn-Dreieck Hockenheim) richting Stuttgart/ Karlsruhe; bij Autobahn-kreuz Walldorf voor Bazel borden volgen richting Karlsruhe/Basel en voor München Heilbronn/Stuttgart. 2. De oude (en drukste weg) van Oberhausen via Köln, Frankfurt en Darmstadt. Voor Bazel bij Auto- bahn-kreuz Walldorf borden Karlsruhe/Basel volgen, voor München Heilbronn/Stuttgart. 3. Sauerlandroute. Bij het Ober hausener Kreuz borden volgen Hannover, bij het Kreuz Dortmund-Nord-West richting Frankfurt. Bij het Frankfurter Kreuz voor Basel en München via Stuttgart borden volgen richting Darmstadt, voor München via Würzburg richting Würzburg. 4. Via Kassei en Würzburg naar München. Bij het Oberhausener Kreuz borden volgen richting Han nover, bij het Kamcner Kreuz rich ting Köln en bij het Kreuz Dortmund-Unna richting Kassei. De weg leidt via Neurenberg naar München. Voor hen die hel drukke Frankfur ter Kreuz willen vermijden (het vermijden (het verkeer zit daar nogal eens vast) is deze laatste rou te en de snelweg aan de linker- Rijnoever aan te raden. Wat het knooppunt München be treft: aan de oostelijke kant is de rondweg nu klaar (komend uit Neu renberg borden volgen richting Salzburg-Innsbruck). FRANKRIJK: de snelweg (via Pa rijs en Lyon) is hier klaar tot Nar bonne. Vermoedelijk zal deze maand ook het gedeelte Narbonne- Perpignan worden opengesteld, maar zeker is dat niet. Voor Spanje- gangers bij Orange afslaan richting Narbonne. Voor de Franse Riviëra en de Italiaanse bloemenrivièra volgt men bij Orange de borden Cannes (snelweg). SPANJE: met uitzondering van Barcelona rijdt men nu recht streeks via een snelweg van de Franse grens (Le Perthus) via Fi- gueras naar Amposta. Costa Brava- gangers wordt afgeraden de route Perpignan langs de kust te volgen. Beter is de weg Perpignan-Gerona en vandaar een van de binnenwe gen naar de kust te nemen. Wie naar de Spaanse Atlantische kust wil, rijdt het snelst via snelwe gen via Antwerpen-Gent en Lille (Rijssel) naar Parijs. Voor Parijs borden volgen Paris-Est, daarna Paris-Sud, Lyon en Autoroute A6. Dan via Orleans naar Tours. De weg Tours-Bordeaux-Bayonne is geen snelweg. OOSTENRIJK: sinds vorige zomer bestaat er een nieuwe belangrijke verbinding van noord naar zuid: het traject Radstadt-Rcnnweg door de Katschbergtunnel. Omdat er een helling van achttien procent in zit wordt de route afgeraden voor cara- vanners. Zij kunnen beter de Fel- bertauerntunnel nemen. U HOEFT NIET MEER OVER DUITSLANDS' DRUK- STF WEG.NEEM DE NIEUWE AUTOBAHN Autosnelweg Alternatieve route Je gaat er niet vanuit, maar toch: er kón wat gebeuren en dan ls een verzekering niet alleen meegeno men maar gewoon noodzakelijk. Wie ziekenfondsverzekerde ls, dient van tevoren een zgn. E-lll- formuller aan te vragen op vertoon waarvan hij ln het buitenland de zelfde gratis hulp krijgt als de Inwo ners zelf. Omdat het voorzieningen pakket ln het buitenland soms lang niet even groot ls als ln Nederland ls een aanvullende reis- en bagagever zekering echter onmisbaar (en kies dan nooit de voordeligste: bij onge lukken van enige omvang is die ziekte van naaste eerstegraads ver- zelden toereikend). wanten. Bovendien kan men met zo'n polis ook veel bijkomende kosten dek ken (extra reiskosten als de patiënt naar Nederland wordt vervoerd, extra verblijfskosten door ongeval len of ziekte ook voor medege zinsleden, reiskosten na het uitval len van het eigen vervoermiddel, vervoerskosten van het stoffelijk overschot, extra reiskosten wan neer men wordt teruggeroepen in verband met overlijden of ernstige Het beste is, zegt de ANWB, de verzekeringspapieren thuis achter de laten (noteer alleen pollsnum mer, geldigheidsduur enz.) zodat achterblijvers direct de verzekeraar in de arm kunnen nemen. Wat ook moet worden achtergelaten ls het vakantieadres. Voor wie zwervend op vakantie gaat: bel zo nu en dan even naar huis (een kort gesprek binnen Europa kost nooit meer dan een paar gulden). Behalve uzelf dient ook de auto goed verzekerd te zijn. Wie naar een WA-dekking heeft kan deze bij ver scheidene verzekeraars voor de duur van de vakantie laten uitbrei den tot een all-risk-verzekering (wel duurder dan een jaarverzekering, maar men spaart er altijd een paar honderd gulden mee). Hoewel de controle op de groene kaart aan de meeste grenzen is af geschaft; dient deze kaart toch meegenomen te worden. Bij eventu ele schade vormt zij voor de plaat selijke politie het bewijs, dat de autoverzekering ook in dat land volledig van kracht is. ANWB-leden hoeven dat voor die paar tientjes niet te laten, want de Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK) is al in tienduizenden gevallen een welkome steun voor pechvo gels gebleken. Welke voordelen heeft zo'n brief: de regeling van de terugreis van een (herstellende) zieke of van een in het buitenland overleden reisge noot (let wel: alleen de organisatie daarvan neemt de ANWB op zich, de kosten moeten verhaald worden op de verzekering). Het nasturen van onderdelen voor de auto wanneer die ter plaat se niet verkrijgbaar zijn. Is de auto zodanig beschadigd, dat hij niet binnen vijf dagen te repareren is, dan haalt de repatriëringsdienst hem gratis terug. De terugreis van de Inzittenden moet door hen zelf worden betaald. Het verlenen van krediet voor kosten, die voortvloeien uit vakan tieongelukken (in totaal 800 gulden later terug te betalen). Men dient er wel rekening mee te houden, dat men met deze kredietbonnen ln kleine plaatsen vaak niet ver komt. In die gevallen zal men of met de alarmcentrale in Den Haag of met de zusterclub van de ANWB in dat land contact moeten opnemen. Juridische bijstand bij ernstige ongelukken. De ANWB raadt ln zul ke gevallen eerst de alarmcentrale in Den Haag op te bellen (070- 26.44.26), de zusterclub van de orga nisatie of een van de steunpunten van de bond in het buitenland. Deze zijn ln Spanje het Edlflclos Trade, Gran Via Carlos in 86-2-3, Barcelona (tel. 2305706 pf 2506107). In Frankrijk Porte de Lyon (postco de 69570) Dardilly (Lyon-Nord), tel 352056 (dept. du Rhóne) en in Zwit serland en Italië Via Gas (postcode 6850) Mendrisio-Tessin Zwitserland (op de grens met Italië), tel 465331 (telefoondistrict Lugano). Zo'n IRK. die alleen ANWB-leden zich kunnen aanschaffen, kost 22,50. Voor een aanhanger moet zeven gulden extra worden betaald. Dat gebeurde nog maar kort geleden ergens in Nederland. Een juist getrouwd Jong echtpaar op huwelijksreis. Vóór die reis was nog gauw even een autootje gekocht. Inladen en wegwezen, maar nog vóór zij de grens hadden bereikt was het met die vakantie al afgelopen. Een wagen van de verkeersdienst van de rijkspolitie had hen laten stoppen. Controle, omdat de politiemannen de zaak niet vertrouwden. Dat wantrouwen bleek terecht, want zelfs een vluchtig onderzoek toonde al aan, dat er aan het autootje vrijwel niets deugde. Het was totaal verrot. De portieren waren van binnen met IJzerdraad vastgezet en toen die werden losgemaakt rolden de deuren er zo uit en zakte de wagen ln elkaar. Het echtpaar vertelde de politie pas later de auto voor 150 gulden te hebben gekocht en er zo mee te zijn weggereden. Banden en remmen „Onbegrijpeleljk", zegt commandant J. Jansen van de basis surveiliancegroep algemene verkeersdienst van de rijkspo litie, „maar zulke dingen komen bijna dagelijks voor. Voor al in de vakantietijd. Alles hebben de mensen geregeld. Met zorg is een route uitgezet, de koffers zitten propvol, maar aan die auto is veelal nauwelijks gedacht. Een poetsbeurt, dat ls vaak alles." „En het trieste ls, dat zulke gevallen zich de laatste tijd meer voordoen dan vroeger, waarschijnlijk als gevolg van de gestegen onderhoudskosten. Het meest zijn het banden en remmen die niet in orde zijn, maar vaak ook blijkt het chassis defecten te vertonen." Beurt Daarom het advies van de rijkspolitie: laat voor de vakantie die auto grondig nakijken, door de vakman en niet door „een vriend van die vriend, die wel eens ln een garage heeft gestaan". Bij zo'n beurt moet niet alleen het motorisch gedeelte worden bekeken, maar zeker als het een oudere auto betreft ook het mechanisme. Daaronder vallen ook de stuurinrichting, de wielophanging, de remmen, schokdem pers, banden, koppeling, richtingaanwijzers en spiegels. In wezen zijn die zaken belangrijker dan de motor, omdat daar de ongelukken door kunnen ontstaan. Caravan Wie met een caravan op stap gaan dient aan nóg meer te denken. Tips van de verkeersdienst: let er in de eerste plaats op, dat trekhaak en koppeling in orde zijn. Het ls onverantwoorde lijk op stap te gaan met een tien Jaar oude trekhaak. Trouwens, al ls die haak nog maar een paar Jaar oud, dan nóg moet er naar gekeken worden (bouten aandraaien!). Dan de belading: ook daar worden, zo ls de ervaring van de politie, nog maar al te vaak fouten mee gemaakt. Zo weinig mogelijk bagage in de caravan is het best. Maar als er toch lading in moet, stouw die dan in het midden boven de as van de wagen. Wordt de bagage voor dan wel achter gelegd, dan wordt de druk op de verbindingskoppeling tussen caravan en auto te groot resp. te laag met het gevolg, dat de auto gaat springen en onbestuurbaar wordt. Aanbeveling verdient het, ook als men een caravan mee neemt, zeker de achterste schokdempers van de auto goed te laten afstellen; er worden hoge eisen aan gesteld. Verder: nooit kinderen in een rijdende caravan (hoewel het verbo den ls, komt het nog vaak voor) en evenmin gevulde gasflessen. Afstand Wat het rijden met een combinatie betreft: houdt er reke ning mee dat de remafstand groter is dan bij een personen auto alleen; neem dus dubbele afstand van de voorligger. Rijd afdalingen ln dezelfde versnelling als waarmee naar boven is gekomen. Zorg ervoor een reservewiel voor de caravan aan boord te hebben. Omdat de fabrikanten die niet standaard bijleveren, rijdt 80 procent van alle caravan houders nog zonder, wat bij pech veel narigheid en oponthoud kan veroorzaken. Let voorts op de snelheid: 80 km ls ln de meeste landen het maximum, maar bij wind ls ook die limiet vaak nog te hoog. En tenslotte: ga nooit zonder oefening met een pas gekoch te caravan op reis. Dat vraagt om ongelukken. De ANWB geeft rijlessen met de caravan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9