Zweedse werknemers krijgen meer macht Syrië lijdt in Libanon ernstig gezichtsverlies Zwarte bevolking van Zuid-Afrika dreigt statenloos te worden Economische top van Ford op 27 en 28 juni Arabische winkeliers kondigen staking aan Oud-president van Chili weigert zetel in Raad van State Japanse communisten schrappendictatuur van proletariaat' Vijftien arrestaties in Westduitse spionageaffaire Oud-president van Bolivia Torres in Argentinië vermoord Drie doden in Noord-Ierland Geheim overleg Syrische ambassade bezet Congres-lid Hays legt een functie neer Arabische machtsstrijd achter burgeroorlog VRIJDAG 4 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 STOCKHOLM (Reuter) Na een even stormachtig als langdurig debat heeft het Zweedse parlement gisteren een wetsvoorstel van de regering aangenomen dat de directies van bedreven het traditionele recht ontzegt om werknemers aan te nemen en te ontslaan naar eigen goeddunken. De wet wordt begin volgend Jaar van kracht. De vakbonden krijgen daarbij het recht te onderhandelen over de mate van inspraak voor werknemers van zowel particuliere ondernemin gen als staatsbedrijven en een sta king uit te schrijven als de werkge vers weigeren daarover te onderhan delen. De medezeggenschap van de vakbonden gaat zover dat ze het „on vervreemdbare recht" hebben de werkgevers aan de onderhandelings tafel te roepen als het gaat over pro- duktiemethoden. bedrijfsorganisatie, arbeidsomstandigheden en de aan schaf van machinerieën. Bij elke be langrijke beleidsbeslissing moeten de vakbonden worden geraadpleegd. Mochten by de onderhandelingen SANTIAGO (AFP) - Eduardo Frei, de voormalige christen-democratische president van Chili, heeft geweigerd zitting te nemen in de raad van state die de militaire machthebbers dinsdag hebben ingesteld. Frei die van 1962 tot 1970 staatshoofd was, gaf gisteren een verklaring uit waarin hij zei, dat een orgaan als de nieuwe raad van state nuttig zou kunnen zijn in het kader van een grondwet waarover het volk zich heeft kunnen uitspreken. Nu ging het echter alleen om een adviserend or gaan voor president Pinochet, inge steld bij decreet en zonder recht van initiatief. Toen de regering dinsdag het decreet publiceerde, werd Frei samen met de oud-presidenten Jorge Alessandrini en Gabriel Gonzalez Videla genoemd als een van de 17 leden. Verder ma ken van de raad deel uit vier voorma lige bevelhebbers van de strijdkrach ten en vertegenwoordigers van de arbeiders, de jongeren, en de vrouwe norganisaties. De raad van state is een van de belangrijkste organen van een nieu we politieke grondwet, die een groep juristen in opdracht van de militaire machthebbers hebben opgesteld, ter vervanging van het handvest waarop het staatsbestel sinds 1925 is geba seerd. TOKIO (UPD De Japanse commu nistische partij heeft een ont- werpprogram voor een „socialistisch Japan" gepubliceerd waarin de be kende uitdrukkingen als „marxisme- lenisme" en „dictatuur van het prole tariaat" niet voorkomen. In de 24.000 woorden tellende verklaring van „vrijheid en democratie" staat dat de Japanse communisten streven naar een onafhankelijk, socialistisch Ja pan dat niet is geënt op de „ervarin gen van de Sowjet-Unie, China of andere landen." De Japanse commu nistische partij stelt zich onafhanke lijk van Moskou en Peking op. In plaats van marxisme-lenlnisme gebruikt de verklaring de term „we tenschappelijk socialisme". De ver klaring wordt op 28 Juli voorgelegd aan het partijcongres. over dit soort aangelegenheden me ningsverschillen ontstaan dan heeft de opvatting en de uitleg van de vakbonden de voorkeur tenzy het centrale hof voor arbeidszaken, een soort centrale raad van beroep, an ders beslist. De nieuwe wet geeft de georganiseer de arbeiders ook toegang tot alle gegevens die spelen b\j het nemen van beleidsbeslissingen, dus ook be- dryfsgeheimen. Wijzigingen KARLSRUHE De voornaamste aanklager in de Duitse Bondsrepu bliek, Siegfried Buback, heeft giste ren verklaard, dat de aanhouding van 15 personen onder verdenking van spionage voor de Oostduitse ge heime dienst een van de grootste succesen is van de spionagebestrij- ding in de Bondsrepubliek. Volgens hem is nu e~n doeltreffende slag toegebracht aan de spionage- activiteit van de DDR. De vijftien verdachten werden woensdagochtend vroeg aangehou den bij acties in Bonn, Stuttgart, München en Koblenz, nadat leden van de veiligheidsdienst al een jaar met deze zaak bezig waren geweest. Buback zei dat de betrokkenen waarschijnlijk al ten minste 10 jaar als spionnen in de weer waren ge weest. Bij hun aanhouding werd een grote hoeveelheid spionage- uitrusting in beslag genomen. Onder de aangehoudenen bevindt zich een burger die bij de marine werkte, Jürgen Wiegel. Deze man had toegang tot geheime NAVO- stukken. Twee andere verdachten zijn een secretaresse van het minis terie van defensie, Renate Lutze, die werkte voor topambtenaren van het ministerie, en haar echtgenoot. De meeste andere arrestanten hadden ook met het ministerie van defensie te maken. Volgens staatssecretaris Helmut Fingerhut zijn er geen offi cieren van de strijdkrachten aange houden. Voorts wisten zU de afspraak af te dwingen dat de vakbonden sommige Informatie uitsluitend voor zichzelf houden, althans niet aan de grote klok hangen. Het parlement aan vaardde tevens een amendement van de niet-socialisten dat het boete limiet van 200 kronen (ongeveer 125 gulden) voor werknemers die deelne men aan illegale stakingen afschaft. Deze bepaling gold al sinds 1928. De hoogte van deze boetes zullen nu worden vastgesteld door het centrale hof voor arbeidszaken. De dwarsliggers by de debatten over de nieuwe wet waren de drie niet- socialistische partyen. Op hun aan dringen werden hier en daar nog wy- zigingen aangebracht in het rege ringsvoorstel. Zo mogen werkgevers wel die inlichtingen achterhouden ten aanzien van de bedryfsfinanciën en de beleidsplanning „als de om vang van de bedragen daartoe aanlei ding geeft". De gedetailleerde situatie- omschrfjving daarvoor ontbreekt echter, zodat mag worden veronder steld dat dit voor de werkgevers een achterdeurtje kan zyn voor de nieu we stringente inspraakmaatregelen van de werknemers. Kleine EG-landen niet gelukkig WASHINGTON, DEN HAAG (Reuter, UPI, AP) President Ford van de Verenigde Staten heeft gisteren officieel aangekondigd dat zes grote geïndustrialiseerde landen met de Verenigde Staten een economische top-conferentie zullen houden op Puerto Rico, en wel op 27 en 28 juni. In een verklaring die door Ford per- sooniyk in het Witte Huis werd afge legd, zei de president dat Canada, Frankrijk, West-Duitsland. Italië, Ja pan, Groot-Brittanië de uitnodiging voor de top-conferentie hebben aan vaard. Ford zei dat de top gehouden wordt „teneinde een beleid uit te stippelen dat het huidige econo mische herstel zal doen voortduren." Boze tongen beweren echter dat de voornaamste reden waarom Ford de top by elkaar roept zyn eigen verkie zingscampagne is. Deze conferentie is een vervolg op die welke in novem ber vorig jaar in Rambouillet by Pa rijs gehouden werd. BUENOS AIRES (UPI,Reuter) In kringen van de Argentijnse veilig heidsdienst is vernomen dat de voor malige Boliviaanse president Juan Jose Torres is vermoord. Zijn li chaam werd met drie kogels in het hoofd gevonden. Zijn ogen waren geblindoekt. Woensdagavond nog zei de Argen tijnse minister van binnenlandse za ken, generaal Albano Harduindeguy, dat de geruchten over de dood van Torres onderdeel waren van een campagne om Argentinië In diskre diet te brengen. Torres werd in 1971 door de huidige presidient Banzer uit het zadel ge wipt. Zijn lichaam werd gevonden bij de stad San Andres de Giles, 95 kilometer ten westen van Buenos Aires. Torres' dood volgt op die van twee prominente politieke ballingen uit Uruguay wier met kogels doorzeefde lijken vorige week werden ontdekt ADVERTENTIE Functionarissen van de Europese Gemeenschap hebben gisteren ge zegd dat er wel enige problemen bin nen de EG zullen rijzen, omdat maar een deel van de Gemeenschap is uit genodigd. Nederland, België. Dene marken. Ierland en Luxemburg zyn niet uitgenodigd (ook niet in Ram bouillet) en men verwacht dat deze landen kritiek zullen leveren als de ministers van buitenlandse zaken van de negen op 12 juni bUeen zullen komen. Nederland heeft zich steeds tegen dit „soort onderonsjes" ver klaard en ook gisteren liet staatsse cretaris van buitenlandse zaken Brinkhorst weten dat de econo mische top in Puerto Rico de samen werking binnen de EG aantast. Ook de voorzitter van de Europese Com missie. het dagelijks bestuur van de EG. FranQois Xavier Ortoli, die giste ren in Den Haag was, is niet gelukkig met de nieuwe conferentie. „Ik ben van mening dat dit soort byeen- komsten een werkeiyk probleem vor men voor de Europese Ge meenschap", aldus Ortoli. BELFAST (AFP) In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Noord-Ierland bij diverse incidenten drie mensen om het leven gekomen en kwam een man zwaar gewond in het ziekenhuis terecht. In Comber, in het zuid-oosten van het land, werd een jonge man door een sluipschutter gedood. In Belfast werd een politieagent voor een zie kenhuis neergeschoten en elders in de stad schoten twee jongelui een 51-jarige protestant dood. De belangrijkste straten van Belfast worden nu min of meer gecontro leerd door de „Ulster Veiligheidsbri gade", een para-militaire organisatie van protestantse oorsprong. LONDEN (Reuter, AP) Twaalf landen die kennis en materiaal op het gebied van kernenergie exporte ren zijn gisteren in Londen geheime besprekingen begonnen over nieuwe en betere maatregelen tegen de spreiding van kernwapens. In verschillende Arabische ste den,-waaronder Rabat en Cairo hebben Arabische en Palestijn se studenten de ambassades van Syrië bezet uit protest te gen de Syrische interventie in Libanon. Op bovenstaande fo to demonstreren Arabische studenten voor de Syrische ambassade in Rome Ook in Moskou gingen de Arabische studenten uit protest tegen het Syrische optreden de straat op. Bij zijn aankomst in Parijs voor besprekingen met zijn Franse collega, verklaarde de Syrische minister van defensie, Khaddam, dat de Syrischk troepen uit Libanon zullen wor den teruggetrokken zodra de veiligheid daar is hersteld. On dertussen werd in de moslemse wijken van Beiroet een algeme ne staking van 24 uur uit pro test tegen de Syrische aanwe zigheid in Libanam gehouden. Tot de staking werd opgeroe pen door de linlcse Libanese partijen onder leiding van Ka- mal Joemblatt. Er werden gis teren geen nieuwe Syrische troepenbewegingett uit Syrië gemeld. Gisteren werden er twee Sy rische Mig-straaljagers boven de Libanese hoofdstad waarge nomen. Tot tweemaal toe scheerden zij op ongeveer hon derd meter boven het Pales tijnse vluchtelingenkamp Sa- bra. Ook werden zij gesigna leerd boven Zouk, ongeveer vijftien kilometer ben noorden van Beiroet, waar zfcch momen teel de residentie van de nog niet afgetreden president Soe- leiman Franjieh bevindt. KAAPSTAD, UMTATA (Reuter) Als de Transkei als eerste thuisland op 26 oktober een onafhankelijke zwarte republiek wordt, dreigen naar schatting twee miljoen leden van de Xhosa- stam in Zuid-Afrika statenloos te worden. De nationaliteit van de Xhosa's die niet in de Transkei wonen is inzet geworden van een diepgaand meningsverschil tussen de Zuidafrikaanse regering en de regering van chief Kaiser Matanzima van de Transkei. De wetsontwerpen die de Zuidafri kaanse regering vorige week publi ceerde gaan er van uit dat alle leden van de Xhosastam, in en buiten de Transkei, automatisch staatsburgers van de nieuwe republiek zullen wor den. Ook de Xhosa's die in de Zuidaf rikaanse steden en in de mijnbouw- gebleden wonen zulllen de burger rechten, zoals het kiesrecht, van de Transkei genieten, en hun Zuidafri kaans staatsburgerschap automa tisch verliezen, zo redeneert de rege ring in Pretoria. Meningsverschil Van de bijna vier miljoen Xhosa's woont ongeveer de helft in Transkei, terwijl de rest woont en werkt ln „blank" Zuid-Afrika. Maar eerste mi nister Matanzima van de Transkei gaat ervan uit dat de keuze van het staatsburgerschap een persoonlijke keuze van elk individu moet zijn. Het staatsburgerschap van de Transkei staat open voor leden van de Xhosa stam, die in „blank" Zuid-Afrika wo nen. maar het zal hen niet worden opgelegd. Dit meningsverschil betekent dat de ongeveer twee miljoen Xhosa's die niet in de Transkei wonen in onzeker heid verkeren over hun status na 26 oktober. Als Transkei weigert hen als staatsburgers te beschouwen is het de verantwoordelijkheid van de Transkei dat ze statenloos worden zo heeft de Zuidafrikaanse minister Bo tha van Bantoezaken gezegd. Vol gens Zuidafrikaanse regeringskrin gen is er wat Pretoria betreft geen compromis over het staatsbur gerschap denkbaar, ook al zou dit fundamentele meningsverschil de vooruitzichten op internationale er kenning van de nieuwe republiek Transkei nog somberder maken. De kwestie raakt de grondslagen van het Zuidafrikaanse beleid van „ge scheiden ontwikkeling" of „grote apartheid": het opdelen van het grondgebied van de republiek Zuid- Afrika in een aantal „thuislanden" voor de zwarte bevolking, terwijl de rest „blank gebied" wordt. Pretoria heeft negen gebieden „thuislan den" gereserveerd voor de be langrijkste Bantoestammen, of stamgroepen. Stambindingen De zwarte Zuid-Afrikanen, driekwart van de bevolking, zouden hun bur gerrechten moeten verwerkelijken in het kader van deze thuislanden, waarvoor slechts 13 procent van het grondgebied van Zuid-Afrika is be stemd. De rest van het land, 87 pro cent van het totale gebied, blijft voorbehouden aan de blanken. Maar een groot deel van de zwarten woont en werkt in de Zuidafrikaanse steden en industriegebieden. Ze hebben nog nooit de lemen hutten met rieten daken, typerende huisvesting van de Transkei, van binnen gezien. De ver stedelijkte zwarten hebben vaak ook weinig stambindingen meer, en voe len geen enkele verwantschap met een verwijderd „thuisland". Als Pre toria doorgaat op de weg van „ge scheiden ontwikkeling" kunnen deze miljoenen een toekomst als statenlo- zen tegemoet zien. Op bezette Jordaanoever TEL AVTV (AP, UPI, Reuter) Ondanks waarschuwingen van Israëlische autoriteiten op de westelijke Jordaanoever hebben Arabische winkeliers verklaard hun winkels morgen, de negende verjaardag van de Israëlische bezetting, gesloten te houden. WASHINGTON (Reuter, AP) - Het Amerikaanse Congres-lid Wayne Hays heeft gisteren bekend gemaakt dat hij zijn functie als voorzitter van de Democratische Vetrkiezingscom- missie van het Congres: tijdelijk neer legt. Dit in verband mert, de berichten over zijn betrokkenheid bij een ge ruchtmakend sex-schendaal. Hays zegt zijn functie neer Ui leggen totdat de beweringen van Elizabeth Ray dat hij haar als secretaresse aanstelde uitsluitend met de bedoeling hem als maitresse te dienen, zijn onderzocht. Hij verklaarde gisteren erop te ver trouwen dat hij van alfte blaam gezui verd wordt. Hays zei verder de be stuurscommissie van het Huis van Afgevaardigden bijeen te zullen roe pen om te bespreken of hij het voor zitterschap daarvan zou moeten opgeven. Waarnemers zeiden gisteren dat bur gemeesters en leiders van de winke liers op de westelijke Jordaanoever bij de plaatselijke militaire autoritei ten ontboden werden, waar hun ge zegd werd dat er geen onlusten op straat zouden worden geduld en dat de winkels met geweld zouden wor den geopend. Ondertussen heeft de burgemeester van Ramallah, Kariem Chalav. een onderzoek geëist naar de dood van een jonge Arabier in een militaire gevangenis in Israël. Volgens een Is raëlische militaire woordvoerder zou de 27-jarige Mohammed Hawaja zich in de gevangenis van het leven heb ben beroofd. Hawaja werd vier dagen geleden ge arresteerd op verdenking betrokken te zijn geweest bij guerrilla- activiteiten. De dag na zijn arrestatie werd hij dood in de badkamer van de gevangenis aangetroffen. Chalav rea geerde op deze mededeling van de Israëlische autoriteiten met de woor den: „Daar geloof ik niets van." Volgens een woordvoerder van de po litie in Jeruzalem ontplofte gisteren een bom in de buurt van de Jaffa poort in het oude gedeelte van de stad. Er vielen geen slachtoffers bij de ontploffing. ILO Ondertussen is de jaarvergadering van de Internationale Arbeids Orga nisatie (ILO) in moeilijkheden ge raakt over de toelating van de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) als waarnemer tot de conferentie. Leden van de Arabische Liga hebben aan de voorzitter van de vergadering laten weten, dat er vergeldingsmaatrege len zouden volgen, wanneer de PLO tot de wereld werkgelegenheidscon ferentie die vandaag begint, niet zou worden toegelaten. De vertegenwoor diger van de Verenigde Staten zei de Arabische eis definitief van de hand te wijzen. Volgens hem kon er over de toelating van de PLO geen discussie worden gevoerd omdat de raad van bestuur van de organisatie verleden week al besloten had de PLO niet tot de vergadering toe te laten. ADVERTENTIE •a METZLER- bril: ieders oogmerk! door James Dorsey Wat ruim veertien maanden geleden begon met een aanval van christelijke falangisten op een bus met Palestijnse arbeiders ln een christelijke wijk van Beiroet is ontaard in een burgeroorlog op grote schaal. De trieste tussenbalans luidt: meer dan twintigduizend doden, meer dan drie honderduizend Libanese vluchtelingen in het buitenland en ruim vijftig miljard gulden schade Maar de oorlog ls niet tot Libanon beperkt gebleven. Libanon is het slagveld geworden van elkaar bestrij dende politieke groeperingen in de Arabische wereld. Er wordt over de hoofden van de Libanese bevolking heen een felle Arabische machts-* strijd uitgevochten. Uiteindelijk zal misschien de toekomst van Libanon in Arabische hoofdsteden als Damas cus, Cairo, Baghdad, Algiers, Tripoli, Koeweit en Riad worden bepaald. In het middelpunt van deze inter- Arablsche strijd staat Syrië. Tot voor kort leek de Syrische positie bijna onaantastbaar. President As sad had zich opgeworpen als de grote voorstander van de Arabische een heid en voorvechter van de Palestijh- se zaak. Hij duwde de Palestijnse Bevrijdingsbeweging verder de inter nationale arena in. Dankzij zijn di plomatieke inspanningen vergaderde de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in Januari over het conflict in het Midden-Oosten. Aan deze verga dering werd door de PLO deelge nomen. Maar onder de stoel van Assad lag een tijdbom, die elk moment dreigde te ontploffen: Libanon. Hier moet Assad's prestige ln de Arabische we reld en in het westen de vuurproef doorstaan. Door de afzonderlijke steun van verschillende Arabische landen aan de elkaar bloedige be strijdende partijen in Libanon, (vier legers, negen Palestijnse organisaties en 42 zwaar bewapende milities beho rende tot evenveel politieke partij en), werd Syrië gedwongen te probe ren in de Libanese oorlog te bemidde len. Syrië werd in een onmogelijke positie gemanoeuvreerd. Oplossing van het Libanese conflict kon voor Syrië alleen gunstig uitpakken wan neer hetöf de Syrische annexatie van Libanon betekende of één of andere vorm van terugkeer tot de situatie van voor het begin van de burger oorlog. Syrië heeft noch belang bij een mos lemse noch bij een chrisftelijke over- voren schuiven. Iets wat van invloed zou kunnen zijn op de precaire ver houdingen tussen bijvoorbeeld de re- ligeuze en nationale minderheden in Syrië. Tenslotte is Assad zich er heel goed van bewust, dat hij zelf tot een re 11 geuze minderheid in Syrië, de Ala- wieten. behoort. Bovendien wil Syrië zijn aanzien in de wereld als radicaal, progressief en nationalistisch Ara bisch land handhaven, daarbij zal het geen behoefte hebben aan een radicale concurrent in de vorm van een links moslems bestuur van Libanon. Een christelijke overwinning is voor de Syriërs echter net zo min aan vaardbaar. Dit zou tot onrust kunnen leiden onder de vijfhonderdduizend in Syrië verblijvende Palestijnen. Bo vendien hebben de Libanese christe nen weinig belang bij het conflict in het Midden-Oosten tussen Israël, de Palestijnen en de Arabische staten. Het Zwitserland van het Midden- was er geen plaats voor Palestijnse guerrillastrijders en andere voorstan ders van nationale en sociale revo lutie. Geen verdeling Tenslotte biedt ook een verdeling van het land geen uitweg uit de moei lijkheden. Het lijkt hoogst on waarschijnlijk, dat er een Ameri kaans—Syrisch—Israëlisch akkoord zou bestaan over een verdeling van Libanon, zoals wordt beweerd door de leider van de linkse Libanezen, Kamal Joemblat. BIJ verdeling zou den namelijk ook de Palestijnen een stukje moeten krijgen in dat geval vermoedelijk Zuid—Libanon. De stichting van een dergelijke staat zou tot een militaire interventie van de kant van Israël kunnen leiden. Israël vreest namelijk, dat een Palestijnse mini-staat als basis voor verdere ter roristische acties zou dienen. En als een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever een dergelijke functie zou vervullen, waarom zou een Pales tijnse staat in het beruchte „Fatah- land" niet dezelfde functie kunnen vervullen? Voor de Syriërs bleef dus maar één mogelijkheid over: steun aan beide partijen in de Libanese burgeroorlog. winning in Libanon. Etan moslemse Oosten, het zakelijke en financiële Opmars overwinning zou de vraag naar de positie van andere religieuze minder- centrum en het uitgaanscentrum van dat gebied, was een door christenen heden ln de Arabische wereld naar bestuurd Libanon. In dit Libanon Maar de opmars van de beter opge leide en bewapende christelijke fa langisten begin dit Jaar haaide een streep door de ttynsche rekening. Toen Beiroet geleidelijk aan door christelijke militie» van Palestijnen „gezuiverd" werd. er een bloedbad in de moslemse havenwijk La Quaran taine aangericht werd en zelfs de Rue de Damas, de scheidslijn tussen de moslemse en de christelijke gedeel ten van de stad, onder controle kwam van bewapende christelijke eenhe den, hadden de Syriërs geen keuze meer: zij moesten fin Libanon militair ingrijpen. Amerikanen en Israëli's (onder druk van de Verenigde Staten) keken oogluikend toe. Voor de Israë li's zat er zelfs een gunstige kant aan. De Syriërs leken „het vuile werk"' op te knappen. Niet voor niets zei pre mier Jitzak Rabbn deze week. dat Syrië inmiddels meer Palestijnen om het leven had gebracht dan Israël in de afgelopen 2jaar. Maar niet alleen de Israëli's en Ame rikanen meenden politieke winst uit de Syrische betrokkenheid in Liba non te kunnen trekken; ook de overi ge Arabische staten meenden dat hun een gouden gciegenheid geboden werd. Egypte zag gelegenheid om zijn gedeukte prestige op te vijzelen en andere landen zoals Irak en Libië dachten profijt te trekken uit de steeds groter wonlende tegenstellin gen tussen Syrië en de PLO. De con servatieve Arabische ollestaten zoals Saoedi—Arabië «n Koeweit gingen de christenen steunen en hoopten door de steeds openlijkere vereenzel viging van Syrië met de maronie- tische christenen in Libanon maar greep op Syrië te krijgen. Anderzijds dreigde president Hassan ai Bakr van Irak militair ln Syrië ln te grijpen als de Syrische pogingen het Pales tijnse verzet uit te roeien niet onmid dellijk stop gezet zouden worden. Scheuring Het Syrische optreden leidde ook tot een scheuring van de Palestijnse be weging zelf. De door de Syrische Baath-partiJ gecontroleerde Al Saika beweging en het Democratische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van Nagef Hawatmeh wei gerden zich bij de anti—Syrische opstelling van de overige Palestijnse organisaties aan te sluiten.Van het beeld van Assad als de glorierijke kampioen van de Arabische wereld is weinig over. De 8yrlsche president raakt steeds meer ln moeilijkheden. Hoe dieper Syrië in het Libanese moeras verstrikt raakt, hoe meer vanuit de verschillende kampen ln de Arabische wereld aan zijn regering getrokken wordt. Hoe slepender de Libanese kwestie wordt, hoe kwetsbaarder het eens zo zelfstandi ge Syrië zal worden. Dit is het eerste van twee artikelen over de gevolgen van de Libanese bur geroorlog voor Syrië. President Assad van Syrië

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7