Psalmen in de nacht bij thuiskomst geredde Urkers 1111 dichtbij Commentaar Capitulatie I Kleine opkomst bij stembus in Rotterdam Eis twaalf jaar wegens moord Driehonderd mensen bijeen in verenigingsgebouw NOS wil meer televisiezendtijd Burgemeester sprak de vissers toe boekje voor de nabestaanden arabier commercie vernederend hippo columbo het weer PINKSTEREN WARMER weerrapporten VRIJDAG 4 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Minister Westerterps verhaal over de noodzaak tot beperking van het openbaar vervoer is in feite de er kenning van een capitulatie op een punt, dat juist voor dit kabinet es sentieel moet zijn. Er is een tijd geweest (en dat was met name in de dagen van het kabinet-Biesheuvel met Drees op verkeer en waterstaat het geval) dat er een aanzet werd gegeven voor een agressieve bevordering fn kwali teitsverbetering van het openbaar vervoer. Het kabinet-Den Uyl met Westerterp op verkeer begon me teen al heel wat lauwer. Handhaven van het huidige peil zó kan de politiek ten aanzien van het open baar vervoer in de eerste periode van dit kabinet worden gekarakteri seerd. Nu moet onder de dreiging van de stagnerende economie deze lijn nog verder worden teruggebo gen en zal er zelfs in bestaande lijnen en voorzieningen moeten worden gekapt. Dat mag misschien „realistisch" ge noemd worden, want de mensen hebben hun keuze (dat is ten gunste van de eigen auto) al lang gemaakt zo heet het dan. Maar als dit kabinet dit als uitgangspunt van be leid maakt, maakt het zelf ook een keuze en wel vóór degenen, die vrij waren in hun keuze van het bij hen horende vervoer. Dan kiest men inderdaad voor de overgrote meer derheid, dat wil zeggen: voor de mensen die niet te oud en niet te jong zijn om de eigen auto te gebrui ken, recht van lijf en leden zijn en niet belast met enige lichamelijke of geestelijke handicap en in redelijk goede doen om de auto te kunnen betalen en te onderhouden. De toch al in de marge levende minderheid mag het dan verder zien te rooien met het toch al marginale (en nog marginaler en daardoor on geloofwaardig en sociaal- gedeclasseerd rakende) openbaar vervoer. Misschien mag dat realistisch ge noemd worden. Gelukkig kan nie mand er mee zijn (en zeker niet als andere euvelen van het particuliere vervoer in de vorm van ongevallen en vernietiging van steden, dorpen en landschap mede in beschouwing worden opgenomen). Deelgemeenteraden Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De geringe op komst bij de woensdag gehouden verkiezingen voor drie Rotterdamse deelgemeenteraden wordt in politie ke kring In Rotterdam overwegend teleurstellend genoemd. In de deelge meenten Charlois en Hoogvliet kwam 41,7 en 40,5 procent van de stemgerechtigden naar de stembus, hetgeen vijftien procent minder is dan vier Jaar geleden. In Hoek van Holland daalde het opkomstpercen tage van 71 naar 63. Als mogelijke oorzaken voor het wegblijven van meer dan de helft van de 90.000 stemgerechtigden noemt wethouder Van der Pols, die zich ui terst teleurgesteld toonde, de magere propaganda en de ongelukkige ope ningstijden van de stembureaus. Drs. Zwakhals, voorzitter van de deelraad Charlois, zei het beschamend te vin den dat zo weinig mensen (vooral Jongeren blijven thuis) gebruik ma ken van het democratisch recht hun bestuurders te kiezen. Volgens deel raadsvoorzitter Duinkerke van Hoogvliet draagt mogelijk ook de ge ringe bevoegdheid van de deelraden, die dikwijls slechts een adviserende stem hebben, bij tot de geringe opkomst. Vooruit In de drie deelgemeenten gingen de WD en het CDA in percentages èn in zetels vooruit, de PvdA verloor in Charlois en Hoek van Holland een zetel, maar ging in Hoogvliet in per centage vooruit. Dit was echter niet voldoende voor een zetel winst. Voorts ging de CPN ln Charlois en Hoogvliet achteruit. Van een verslaggever DEN HAAG De officier van jus titie bij de rechtbank ln Den Haag heeft gisteren twaalf jaar gevange nisstraf geelst tegen de twintigjarige Turkse autowasser Hassan T. uit Lelden, wegens moord op zijn landgenoot Memls Tank. Verdachte had op 28 februari met vier kogels de man doodgeschoten. Deze zou een toespeling hebben ge maakt op de verhouding die hij had met de zuster van T. De verdachte nam dat niet, waarop de schietpartij volgde. De raadsman van T. achtte moord echter niet bewezen en pleitte voor een lichtere straf op basis van doodslag. ■k Eén van de geredde bemanningsleden, de 28-jarige Rob Wijnands, met vrouw en dochtertje in „Irene". Schipper Willem Kramer (met vrouw en kinderen rechts op de foto) had in gebouw Irene heel wat handen te schudden. door Jac Lelsz URK Psalmen in de nacht klonken er in Urk, nadat de vier opvarenden van de in het Ka naal vergane kotter UK 62 Wil- co behouden waren thuisge- keerd. Ongeveer driehonderd Urkers waren in het vereni gingsgebouw „Irene" verza meld, toen de vissers in de nacht van woensdag op donder dag tegen drie uur aankwamen. Willem Kramer (41), de broers Andries Brands (28) en Hendrik Brands (31) en Rob Wijnands (28) waren erg gelukkig, maar doodmoe. Na 36 uur op de Noordzee rondgedob berd te hebben met hun reddingsvlot waren ze praktisch in één ruk door Urkers per auto vanuit de Franse havenplaats Saint Malo naar Neder land gereden. „Ik heb er geen verklaring voor dat de machinekamer van ons schip zo snel vol water kon lopen", zei Willem Kramer gistermorgen in zijn propere nieuwe huis, dat één bloementuin was. Op de voordeur hadden zijn kinderen een kleurig plakkaat aange prikt met de woorden „Welkom thuis, vader". Uit één der ramen van het huis stak de driekleur en ook vele buren hadden de vlag gehesen. Het was er een komen en gaan van men sen die geluk kwamen wensen. Ook zijn drie lotgenoten ontvingen vele blijken van medeleven. Kramer, „Het gebeurde zondag avond om ongeveer tien uur, ineens stond de machinekamer vol water en even later zaten we volslagen in het donker. We konden het niet houden, dat was al gauw duidelijk. Gelukkig hadden we onze positieven bij elkaar, zodat we veilig en wel in het ene reddingsvlot kwamen, en het andere namen we als reserve mee. Alleen hebben we waarschijnlijk toch in een zekere paniek de noodrantsoenen vergeten mee te nemen, zodat we zonder eten en drinken zaten. Ons laatste bericht over de boordradio „we gaan van boord" schijnt opge vangen te zijn door een passa giersboot van Engeland naar Frank rijk, die het doorgaf, zodat er zoekac ties op gang konden komen". Van een verslaggever HILVERSUM NOS- programmacommissaris Jan de Troye vindt dat de NOS meer televi siezendtijd nodig heeft voor realisa tie van haar taken. Hij zegt dit bij de aanbieding van het wintertelevisie- programma 1976-'77 aan het NOS- bestuur. Nieuw in het takenpakket is een 25 minuten durende filmrubriek op zondagavond, met informatie over bioscoopfilms en hun makers. In ok tober zal het 25-jarig bestaan van de Nederlandse televisie worden her dacht met vier documentaires over de invloed van televisie. Op 2 januari 1977 begint de NOS met uitzending van de vijftien afleveringen tellende reeks „58 miljoen Nederlanders", een product waar jarenlang aan is gewerkt. Het is een soort vaderlandse ge schiedschrijving op het gebied van onder meer onderwijs, krijgsmacht, gezondheidszorg, landbouw en be huizing. Ook deze reeks wordt op zondagavond uitgezonden. Het programma voor de buiten landse werknemers is op korte ter mijn aan uitbreiding toe en voor effectieve voortzetting van de bij zonder gewilde serie Sesamstraat zou een dagelijkse uitzending ge wenst zijn, aldus Jan de Troye in zijn toelichting. Verder houdt de rubriek „Van gewest tot gewest" haar woensdagse uitzending, maar krijgt een vervolg op zondagavond. De weersomstandigheden waren zon dagnacht in zekere zin gunstig: windkracht één. Alleen viel er een dreinerige regen, waardoor het zicht slecht was. Hierdoor hebben verschil lende schepen het vlot maandag niet opgemerkt. De Urkers hebben wel enkele schepen zien voorbij varen. Ook konden ze een vliegtuigje horen. valstreffer" was valt moeilijk te zeg gen. In Urk had men de moed al bijna opgegeven. Burgemeester Buijs: „De stemming Was zo'n beetje dat je een vlot nog voor geen tien procent kunt vertrouwen". Het opblaasbare red dingsvlot (compleet met peddels enz.) moet krachtens een internatio nale regeling op iedere vissersboot Intussen was in Urk het zogenaamde aanwezig zijn. Sinds enkele jaren die- Tenslotte kreeg de bemanning van een Frans vissersschip, de kotter „La croix de Vief", hen dinsdagmorgen om half twaalf ter hoogte van Brest in het vizier. Ze werden naar Saint Malo gebracht, waar ze op hartelijke wijze zijn ontvangen. crisiscentrum onder leiding van bur gemeester A. P. Buijs in actie geko men. Dat nam contact op met Radio Scheveningen, de Marine en Buiten landse Zaken. Vissers, bedreven in nen het er zelfs twee te zijn. Ze wor den ieder jaar een paar maal ge keurd. Veel vissers, wonende in Urk, vinden dat je het vlot alleen met succes kunt gebruiken bij een kalme het berekenen van stromingen, pro- zee en als je er de tijd voor krijgt. In beerden aanwijzingen te geven in welke richting het vlot mogelijk zou koersen. Wat men ook wist, was dat er door de sleepboot „Holland" een olievlek was waargenomen en enig drijfhout. Of het vinden van het vlot een „toe- de 1973 heeft de bemanning van de UK2, toen het schip benoorden Helgoland verging, er zich ook mee kunnen red den. Of de vijf mannen van de UK63, die enkele maanden geleden verging, er nog gebruik van hebben kunnen maken is een vraag die waarschijn lijk nooit zal worden beantwoord. In Urk waar rondom het vissersmon ument de namen van tientallen om gekomen zeelieden in zwart marmer zijn gegraveerd, leven in dagen als deze sterker de klassieke vragen, zo als die al zijn gesteld in psalm 73. Waarom kwam de bemanning van de UK63 om en werd die van de UK62 gered? Dat gaf aan de bijeenkomst in „Irene" in het holst van de nacht een eigen karakter. Men vergat de treu renden niet toen driehonderd Urkers samenstroomden om blij te zijn met de blijden. Burgemeester Buijs sprak de man nen toe, enige predikanten voerden het woord, wethouder L. Brouwer van visserijzaken reciteerde een psalm van Gabriël Smit. er werd een dankgebed uitgesproken en een in derhaast opgetrommeld koortje uit de vele plaatselijke zanggezelschap pen zong psalm 42 en het gezang „Grote God wij loven U". Tegen vie ren. toen de nieuwe dag al aanbrak, gingen de mensen door de stille stra ten van het dorp naar hun huizen terug. Het was toen al licht genoeg voor Willem Kramer om op de deur van zijn woning ontroerd te kunnen lezen „Welkom thuis, vader". VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. onder redactie van loes smit Het is nooit leuk om over de dood te praten. Het is evenmin prettig om er over na te denken, maar veel mensen doen dat al lang voordat ze er een directe aanlei ding voor hebben. Niet eens zozeer over hun eigen dood, maar over het verdere leven van hun nabes taanden. Kostwinners maken zich zorgen over de partner en de kin deren. Ze treffen allerlei voorzor gen en sluiten verzekeringen af voor het geval dat. En als dan puntje bij paaltje komt. komen er behalve verdriet, de praktische problemen: nou ben je wel verze kerd. maar waar heeft vader of moeder al die papieren opgebor gen? Waar zijn de polissen, waar het sleuteltje van de safe, bij wie ben je eigenlijk verzekerd voor dit en voor dat? Allemaal vervelende dingen, die je eigenlijk in zulke omstandigheden niet aan je hoofd zou moeten hebben. Het hoeft trouwens ook niet. Als iedereen al die dingen bij zijn leven zou op schrijven. zou er geen enkel pro bleem zijn. Alleen doe je dat niet zo gauw op een paar losse vellet jes die toch weer wegraken. Uitgeverij Den Boer in Middel burg heeft daar nu een oplossing voor. Van een Zwitserse relatie nam de uitgeverij een lumineus idee over: een klein boekje, waa rin je van alles kunt invullen, waarin alles overzichtelijk bij el kaar staat en waarin de nabes taanden alles kunnen vinden wat na het overlijden geregeld moet worden. Behalve persoonlijke ge gevens kan er bijvoorbeeld inge vuld worden, wie er een rouw kaart moeten hebben, welke des- Acteur Hans Boskamp moest tij dens opnamen voor de tv-serie Sil de strandjutter te paard een duin afrijden. Het paard werkte alles behalve mee en daarop ontspon zich volgens Story het volgende dialoogje tussen Boskamp („altijd in voor een jiddisch grapje") en de eigenaar van het onwillige rijdier: „Waarom loopt dit beestje niet harder? Is hij soms een anti semiet?" „Dat zou best kunnen, hij is van huis uit een volbloed Arabier". Vroom en Dreesmann heeft een schoolagenda gemaakt en biedt die voor drie gulden te koop aan. In het briefje dat het warenhuis ons stuurde, wordt het product aangeprezen als een „prima niet- commerciële agenda". Met foto's over popsterren en milieu. Een mooie gedachte, maar als je een dergelijke modieuze combinatie ziet, vraag je je wel af wat een warenhuis eigenlijk tegen com mercie heeft. De nieuwe directeur van het ge meenschappelijk administratie kantoor Rotterdam vindt het GAK „een mieterse organisatie", maar heeft toch wel bezwaren te gen alle regels en regeltjes die GAK-beoordelaars ten opzichte van mensen die een uitkering krij gen, moeten hanteren. In het maandblad van het GAK, Open Kaart, laat deze directeur Ver sloot zich ontvallen: „Al die regels en regeltjes worden bovendien ook vaak oorzaak van een vér gaand toezicht en een wat patri archale benadering, die vernede rend werkt op de mensen. Ik heb ook veel moeite met dat element dat vaak ln onze sociale zeker heidsregelingen zit van Je bemoei en met de privé-omstandlgheden van de uitkeringsgerechtigde. Het bloot moeten leggen van Je hele hébben en houden is toch verne derend?" Even tevoren heeft hij al vastgesteld dat alles wat zich bin nen die grote, officiële kantoren afspeelt, „iets bedreigends" heeft voor veel mensen. „Het gekke is", aldus mr. Versloot, „dat wij ons dat als het om het GAK gaat nauwelijks kunnen voorstellen, maar dat wij, als we bijvoorbeeld met de belastingdienst te maken krijgen, vaak precies hetzelfde voelen. Dan zijn wij de zwakke partij". kundigen voor advies ge raadpleegd kunnen worden, hoe de begrafenis moet verlopen; des noods kan de invuller van het boekje alvast bijzondere wensen met betrekking tot de tekst van de rouwadvertentie, de muziek, de bijbelteksten en de te zingen lie deren bij de begrafenis opgeven. Er zijn lange lijsten om precies te kunnen aangeven waar papieren en sleutels zijn opgeborgen. En verder staat er nog wat prak tische informatie in het boekje over testament, huwelijkse voor waarden en adressen waar be paalde documenten na overlijden ingeleverd dienen te worden. Een simpel boekje, geniet en zon der omslag, dat „vertrouwelijke gegevens bestemd voor mijn na bestaanden, bewindvoerder of cu rator" als titel draagt. Het boekje is in principe bedoeld voor bedrij ven. Meer dan eens komt het uoor dat een vertegenwoordiger van een bedrijf de weduwe van een overleden werknemer bijstaat en die komt dan voor dezelfde pro blemen te staan als de nabestaan den. In Zwitserland gebruiken ze het boekje alleen in bedrijven, maar in de Nederlandse versie is het ook heel geschikt voor parti culieren. Uitgeverij Den Boer in Middelburg (Markt 51. tel. 01180- 27651) levert ze. behalve aan be drijven, dan ook evengoed per stuk, voor f2,50 plus ver zendkosten. Blijft de vraag, waar je zo'n prak tisch document opbergt. Oeeft het bedrijf het aan zijn medewerkers, dan is het denkbaar dat het be drijf het boekje ook in bewaring neemt, maar dat is natuurlijk geen voorwaarde. Voorwaarde is wèl dat, waar het boekje ook op geborgen wordt, het makkelijk te rug te vinden is. Niet ergens on derin een kast zodat, zoals een collega opmerkte, het pas te voorschijn komt als alle kasten en andere bergplaatsen helemaal op hun kop gezet zijn. Hugo de Hippo is in de Verenigde Staten een beroemdheid. Naar hem is de held uit een tekenfilm ge noemd (of andersom), ook een hip popotamus dus, wiens avonturen vanaf half juli in zestien Neder landse bioscopen vertoond worden. Het levende evenbeeld van de filmheld heeft deze week poot op Nederlandse bodem (in Zestienho ven) gezet om vooral het jeugdige bioscooppubliek alvast warm te la ten lopen voor zijn gefilmde avon turen. Het nijlpaardje Hugo, dat bij Toni Boltini logeert, begint op 11 juni in Eindhoven met het geven van circusvoorstellingen, die het voorlopig elke dag herhaalt. Filmacteur Peter Falk, nog altijd het meest bekend als Columbo. de slobberige maar slimme speurder uit de gelijknamige tv-serie. heeft na zestien jaar huwelijk besloten scheiding aan te vragen. Zijn vrouw zou het initiatief genomen hebben, maar volgens de geruch ten zijn zij en Peter wel samen tot de definitieve beslissing gekomen. Of hun twee kinderen er ook bij betrokken waren vermeldt de ge schiedenis niet. Van onze weerkundige mede werker "Zoek de zon op, dat is zo fijn!", hield wijlen de zanger Lou Bandy ons vroeger voor. Dat liedje zou niet misstaan bij het weergebeuren van dit ogenblik. Na dagen achtereen sombere wolkenvelden (drie zonloze dagen achtereen) is er vandaag eindelijk weer eens kans op enkele zonnige doorbraken. Een rug van ho ge druk van de Britse eilan den zit hierachter. Het gaat allemaal nog wat primitief, wat weinig resoluut, maar... het is tenslotte een goeie ope ning. Waar de zon erin slaagt door te breken wordt het op slag iets minder koud met maxima van vijftien, zestien, misschien wel zeventien gra den. Erger dan gisteren - elf of twaalf graden maximaal - kon het dan ook niet. Ten Post in Groningen boekte met een maximum van slechts 10.5 graden Celsius een nieuw kouderecord (het vorige was 28.1 (bij zeewind) en 8 mei: 29.1 graden celsius". geworden Dat werd tijd ook na bijna 110 millimeter regen nuiaumumptrnurtn tnn»>iitiMimi. over de laatste drie dagen. Wenen kreeg gisteren nog weer eens tien millimeter ca deau. In Marken was de gemiddelde mei-temperatuur op tien cen timeter in de grond 14.4 gra den celsius, een opvallend ho ge waarde. De hoogste stand 10.6 op 15 juni 1971). Straks Iedereen kan zelf op zijn baro- meer over die junikou. meter constateren of het ver beteringsproces verder voort- In zuid-Engeland, zuidwest- gang vindt. Zou de wijzer on- Scandinavië, zuid- verhoopt blijven stilstaan of Scandinavië, Duitsland en achteruit gaan lopen, dan onze omgeving stijgt de klopt er iets niet en zou er nog luchtdruk sinds gisteren re- weer een stelletje ongeregeld gelmatig in een langzaam op ons afkomen. Maar de al- tempo en, zoals wel vaker ge- gemene weersontwikkeling zegd is, houden we daar door- wijst toch niet meer in die gaans meer van over dan van richting. Met Pinksteren Van 14.8 gr.C. met als hoogste was 18.9 gr.C. op 25°mei en de abrupte luchtdruksprongen. wordt het denkelijk wel droog 18 4 op 10 mei. laatste 9.2 gr.C. op 1 en 5 mei. Noodzakelijk voor een wezen- en overwegend zonnig met De grastemperatuur op Uen lijke weersverbetenng is dat hogere temperaturen dan we gen meester uit Rozenburg centimeter hoogte was er ge- het Bntse hogedrukgebied de laatste tijd gewend waren, heeft een appeltje met het middeld 8.3 gr.C. met als ui- innsorucx «£Ver2e .N°ordzee KNMI te schillen. Hij schrijft: tersten 14 graden op 9 mei en uitbreidt en zodoende de aan- De zomer gooit nu al enige tJ)e Bilt spreekt altijd van: min 0 6 op 1 mei. De Gouwzee voerroute van kille storingen tijd hoge ogen in landen als aan de kust enige graden la- bracht het tot een gemiddel- Londen lüt het hoge Noorden gaat Italië en Spanje Dag in dag ger. Bij zeewind is dat inder- de mei-watertemperatuur ^xH^bu,f blokkeren. Dit gebeurt ver- uit wordt het daar 25 tot 30 <jaad zo, maar bij oostenwind Malaga moedel ijk nu waarbij we ook graden en hoger. Soms dringt niet. Toch geeft het KNMI Maiiorca willen noemen de werking tropische lucht tot over Zuid- zelfs bij oostenwind vaak op: Qf Munchen van oceaanfronten in het zee- Frankrijk door. Malta regi- aan de kust enige graden la- ÖLIallUWetJI Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchh R'dam Twente Vlixslngen Zd Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort gebied ten westen van Schot- streerde gisteren 27 graden. ger Dit snap ik niet. want ik Vandaag eindelijk ietsje be- Parij.-. land. Deze geven genoemde Ten noorden van de Alpen is iees bij oostenwind vrijwel ter met wat opklaringen. Vrij- 5ef w en Ve5 Jc°uder- In dezelfde temperatuur als in wel overal droog. Nog wel zeer Stockholm J il oosten Salzburg wees de thermome- het binnenland. Ook Rozen- koel met maxima van 12 tot wenen ter ».?*sffren é6n uur burg had begin mei vier zo- 14 graden, zeewater 12 gra- Zurich slechts Uen graden aan maar merse dagen 5 mei: 25.7 gra- den. De zee wordt geleidelijk ravond al zuidelijk geworden, het was er tenminste droog den celsius. 6 mei: 29.2 7 mei: aan wat rustiger. New York regenbui 11 0.1 regenbui 12 0 regen 11 0.5 motregen 11 0.1 geh bew 11 0 zwaarbew. 11 0 zwaar bew. 12 0 geh bew. 10 0.8 zwaarbew. 12 0 geh.bew 11 0 zwaarbew. 14 0 zwaarbew. 24 0 zwaarbew. 17 0 Itchtbew. 21 0 geh bew. 12 0.S regen 12 0.8 Uchtbew 17 0 regenbul IS 0.1 Uchtbew. 17 0 onbew 25 0 onbew 23 0 half bew. 17 0 regen 10 0.1 zwaarbew. 25 0 onbew 31 0 half bew. 23 2 zwaarbew. 11 1 half bew 23 0 Uchtbew. 18 0 zwaarbew. 17 0 Uchtbew. 25 0 Uchtbew. 22 0 half bew 17 0 zwaarbew. 14 10 regen 12 3 zwaarbew. 22 0 onbew 22 0 half bew. 28 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5