Kamer verdeeld ,Voer dammenbouwende bever weer in' Aan U de keus Reepje Den Uyl \L Gruijters laat kantoor Westraven leegstaan om adviezen in te winnen Kregelige sfeer in Kamer Koningin tussen de uniformen Pleidooi van bekend natuurbeschermer en officier van justitie Wellicht veiligheidsmaatregelen Commissie Donner zou belangrijke documenten hebben Merkwaardig en ander nieuws Elke ochtend Welkomstvoordeel ""OUty hoort bij u. BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Vervolg van pagina 1 Bouw versnellen De fracties van WD, KVP, CHU, DS'70 en de kleinere ter rechterzijde meenden dat de medewering door de overheid wel had behoren te worden gegeven. Zij vroegen de regering hoe deze de schade voor de bedrijven wil compenseren. Drees suggereerde per motie hiertoe de besluitvorming over de bouw van kerncentrales in Nederland te versnellen. De fracties verklaarden zich tegen het apartheidsbeleid, maar zij menen dat dit soort transacties niet ge bruikt mag worden om de weerstand tegen dat beleid tot uiting te bren gen. Dit zeker niet nu het kabinet volgens hen bij het bedrijfsleven gro te verwachtingen had gewekt over de medewerking, ja zelfs voorlopige toezeggingen had gedaan. Mr Aantjes erkende dat de AR- fractie verdeeld is over deze affaire. Hij zei dat politieke overwegingen bij dit soort transacties best meege teld mogen worden, maar dat moet dan wel van te voren bekend zijn. De criteria moeten duidelijk vaststaan. Het bedrijfsleven moet weten welke goederen aan welke landen niet gele verd mogen worden. Waarom in dit geval wel een boycot jegens Zuid- Afrika en niet tegen bijvoorbeeld het Hoesak-regime in Tsjechoslowakije. zo vroeg Aantjes zich af. De KVP-woordvoerder Amelsvoort diende namens de CDA-fractie een motie in om te voorkomen dat in de toekomst nog eens onverwacht poli tieke eisen worden gesteld aan de handel met het buitenland. De ma nier waarop het kabinet tenslotte ertoe is gekomen de beslissing uit te stellen ondervond bij deze fracties weinig waardering. De progressieve fracties toonden zich niet zo gelukkig over het feit dat het kabinet niet definitief nee heeft gezegd, maar het besluit door Zuid- Afrika heeft laten nemen. Wiegel he kelde de „hele" en „halve onwaarhe den" die premier Den Uyl over de affaire naar buiten heeft gebracht. Hij vroeg volstrekte duidelijkheid over een aantal tegenstrijdige ver klaringen die door Den Uyl en ver schillende ministers zijn gedaan. Hij hekelde anderzijds het feit dat mi nisters zo loslippig waren geweest over de meningsverschillen binnen het kabinet. Van Thijn en Verburgh (GPV) kre gen het met elkaar aan de stok over de vraag of er in Zuid-Afrika nu wel of geen racistisch beleid wordt ge voerd. Verburgh had tevoren in een uitvoerig verhaal willen aantonen dat in Zuid-Afrika geen racistisch beleid wordt gevoerd, maar dat het gaat om een scheiding van culturele groepen. Van Thijn maakte zich zeer kwaad over dit betoog en hij zei: „Ik heb aan den lijve ondervonden wat racisme betekent en ik ben niet be reid om in te trekken dat de Zuidafri- kaanse regering een racistisch regi me is". Hij beschuldigde Verburgh ervan dit racisme te verdedigen. Op aandrang van premier Den Uyl verduidelijkte Andriessen (KVP) la ter zijn in het begin van dit verslag weergegeven uitspraak zodanig dat hij er begrip voor heeft dat naar het oordeel van velen de gang van zaken het opzeggen van het vertrouwen zou rechtvaardigen. Dit is echter niet zijn persoonlijke mening, zei hij. airo-l man d W Wie wes- taar, iagd aam was. at de ken airoj tand hris elijk zou het rijk erza- dIV ides idat ben? 1 als wiei deze d en dat gno t wi Het k en die wat men eder ss in die Ko aan. ot 7 ïwe, ten- nne i. en Op dui- ko- zijn tel. Vervolg van pag. 1 van de politieke draagwijdte van de beslissing die de regering moest ne men, het initiatief heeft genomen tot wijziging van zijn takenpakket. Eenheid Het optreden van minister Lubbers voor de TV zag de ministerpresident niet als een doorbreking van de een heid van het kabinetsbeleid. De pre mier weigerde het verzoek van AR- leider Aantjes om volledige opening van zaken "nu er toch al veel op straat ligt", zoals Aantjes hadn gezegd. Den Uyl zei voorts dat hij pas in tweede helft van april heeft gehoord van de wijziging in het takenpakket van het consortium. "Ik was daarin vooraf op geen enkele wijze gekend, zei hij. Woede De avondvergadering van de kamer £egon in een wat gespannen sfeer. De WD-leider Wiegel die premier Den Uyl herhaaldelijk interrumpeerde, ontstak in grote woede toen voorzit ter Vondeling hem dat op een gege ven moment onmogelijk maakte. Minister Duisenberg (financiën) be streed dat het aanleggen van politie ke criteria voor de kredietgarantie onverwacht gebeurde. Volgens hem was bekend dat Zuid-Afrika een uit zonderingsgeval was. waarin krediet- garanties van geval tot geval beke ken zouden worden tegen de ach tergrond van de Nederlandse afkeu ring van het apartheidsbeleid. Minister Lubbers voegde daar overi gens aan toe dat uitsluitend de apartheidsbenadering eenzijdig zou zijn geweest. „Het ging er ook om waar de grenzen van de macht en de Invloed van de overheid liggen. Het was een zware afweging van verschil lende principiële belangen. Lubbers erkende dat er veel contact is geweest tussen hem en het betrok ken bedrijfsleven juist omdat steeds onzeker was welke definitieve beslis sing het kabinet zou nemen. Hij er kende ook dat er verwachtingen zijn gewekt bij het bedrijf over het verle nen van de kredietverzekering maar het is volgens hem een misverstand te menen dat er toezeggingen zijn gedaan. Koningin Juliana heeft gistermiddag in Vlissingen het gelei de wapenfregat ,,De Ruyter" officieel in dienst gesteld. De ,,De Ruyter" is het tweede geleide wa penfregat in de Ne derlandse vloot. Ok tober vorig jaar werd de „Tromp" in ge bruik genomen. Na dat de Koningin een korte toespraak ge houden had werd zij met de volledige be manning (306 kop pen) op de foto gezet. De vorstin zit in het midden van de twee de rij, tussen de hoge officieren. ADVERTENTIE Volgens hem kreeg het buitenlandse politieke aspect in deze zaak groot belang door de brief van de Zuidafri- kaanse regering waarin positieve uit spraken van het Nederlandse kabi net over de transactie werden geëist. Die brief vroeg volgens Lubbers meer dan de afhandeling van de aan vraag voor de kredietgarantie nodig maakte. Dat verstoorde de besluit vorming. „Ik heb de bedrijven toen meegedeeld dat een positieve beslis sing op de aanvraag wel te voorzien was. maar dat de door Zuid-Afrika geëiste politieke uitspraken onmo gelijk waren. De zakelijke procedure werd gecompliceerd door de politie ke eisen van Zuid-Afrika. Daarom besloot de regering het besluit af te stemmen op de Amerikaanse be sluitvorming." „Positief signaal" „De brief van de regering over de beslissing tot uitstel was bedoeld als een positief signaal. Als wij in die brief de uiterste data hadden ge noemd die in de zakelijke procedure van gelding waren, dan zou de brief een negatieve indruk hebben ge maakt, waardoor de kans voor de bedrijven de order nog te krijgen veel kleiner was geworden." Minister Lubbers zei over de zoge naamde wisseltruc, de verwisseling van taken binnen het consortium waardoor de Nederlandse bedrijven niet meer de politiek moeilijk liggen de reactorvaten zouden leveren: „ik heb de bedrijven meegedeeld dat de exportvergunning, die voor deze re actorvaten nodig zou zijn, een moei lijke zaak was. De bedrijven hebben toen op eigen initiatief het besluit genomen de taken onderling te ver wisselen. Ik heb over die zaak kort na mijn contact met de bedrijven overleg gehad met mijn collega mi nister", aldus Lubbers. Ver gegaan „Het risico dat wij toen genomen hebben met het uitstel van de beslis sing was in die omstandigheden vol strekt gerechtvaardigd. Ik hoop dat de bedrijven willen respecteren dat de regering ook een stuk eigen ver antwoordelijkheid heeft. Ik ben, al dus Lubbers, vrij ver gegaan in het kabinet met het bepleiten van de kredietgarantie". Lubbers ontkende echter stellig dat de KVP-fractie wat dit betreft druk op hem heeft uitgeoefend. „Dat is juist niet gebeurd en dat is wellicht mede een reden dat dit kabinet nu U proeft heus wel dat het alle drie prima jonge jenevers zijn. Aan welke geeft U de voorkeur Dat is een kwestie van persoonlijke smaak en dat bepaalt U dus zélf. Natuurlijk weet U pas welke U de beste vindt, als U ALLE drie hebt ge proefd. van vader op zoon sinds 1695 Export Jonge Jenever, 'n borrel van klasse hier verantwoordelijkheid voor zijn beleid kan afleggen", aldus Lubbers. Risico's Minister Van der Stoel wees erop dat het doorgaan van de transactie met Zuid-Afrika grote risico's had kun nen meebrengen voor de handel met andere zwart-Afrikaanse landen. Vol gens hem zou de Zuidafrikaanse transactie een andere exportorder waarmee vele honderden miljoenen gemoeid zijn op de tocht hebben ge zet. Hij wilde in het openbaar niet vertellen om welke order dit precies ging, maar was wel bereid de kamer commissie daarover in te lichten. Hij wees er ook op dat de Neder landse export naar Zuid-Afrika een half miljard gulden bedraagt, maar de export naar zwart-Afrika ruim twee miljard gulden omvat. Mr. Van der Stoel onderstreepte dat de Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De bever, die wij doorgaans alleen nog kennen van plaatjes in schoolboeken, zou heel goed in Nederland weer inheems kunnen worden. Het dier 'is een bekend dammenbouwer, maar is al sedert 1827 niet meer in ons land waargenomen. De officier van justitie in Mid delburg. mr. Th. Lebret, die een bekend natuurbescher mer is, heeft in het tijdschrift „Natuur en Landschap" een pleidooi gevoerd voor het weer uitzetten van bevers in Nederlandse waterrijke ge bieden, zoals dat ook wel in andere gebieden van Europa met succes is gebeurd. Beheer De bevers zijn namelijk bij uitstek geschikt voor het „be heer" van de z.g. „natte na tuurreservaten". De bevers kwamen in vroeger eeuwen in ons land vooral voor in beekdalen, veenmoe- rassen en rivierarmen. Vol gens de heer Lebret kan de bever een goede rol spelen in de „natte" gebieden. Naar zijn mening geven de dieren ook weinig of geen proble men. Ze zijn eenvoudig uit te zetten en gedijen uitstekend in dichtbevolkte gebieden. In vroeger eeuwen moet de be ver in Nederland erg talrijk zijn geweest. Het dier leeft als het ware langs de mens heen. Dat hangt eenvoudig samen met het feit dat de bever een nachtdier is en een waterdier, terwijl de mens zich door gaans overdag, en op het land pleegt op te houden. Proeven Mr. Lebret is voorstander van het nemen van proeven met bevers in Nederland. Hij be zocht twee jaar geleden het Zwitserse bevergebied in de buurt van Genève. De Zwit serse autoriteiten zaten met hetzelfde probleem, namelijk dat de eertijds inheemse be ver was verdwenen. In de ja ren vijftig hebben ze de bever met groot succes weer in Zwitserland uitgezet. Dat is trouwens geen ingewik kelde operatie en kan vrij eenvoudig gebeuren. De heer Lebret meent ook dat er geen gevaar is dat de bever zich te snel zal voortplanten. Het is ook niet waar de bever met het bouwen van hun dammen grote schade toebrengen aan bomen en struikgewas. Dat komt onder meer doordat de bever hun aantal door een soort sociaal mechanisme be perkt houden. De beverstand wordt in ene geval niet door natuurlijke vijanden beperkt gehouden. De bever is daar om een ideaal dier omdat het nooit door een soort geboorte explosie langszamerhand he le gebieden zou ontbossen. Daarvan is geen sprake. Klein aantal In heel Europa komen mo menteel tienduizenden be vers voor, een verdwijnend klein aantal. De meeste van deze dieren huizen in Zweden en Noorwegen. In Oost- Duitsland komen nog enkele honderden exemplaren voor. In West-Duitslsnd heeft men een jaar of vijftien geleden bevers uitgezet, ook met succes. De heer Lebret doét de sugge stie aan Nederlandse milieu organisaties de bever snel op proef in te voeren. „Het ac cepteren van hun afwezigheid is een vorm van fout natuur beheer," zo zegt mr. Lebret Dc bever heeft voor het bouwen van zijn dammen natuurlijk bomen en struiken nodig, maar het dier komt nooit in zo grote aantallen voor dat er werkelijk sprake is van ontbossing. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Gruijters heeft besloten het nieuwe rijkskantorengebouw Westraven in Utrecht nog enige tijd leeg te laten staan. Het nu praktisch gereedgekomen gebouw zal nog niet door de enkele duizenden ambtenaren van staatsbosbeheer en de cultuur-technische dienst worden betrokken, totdat de minister nog enkele adviezen heeft ingewonnen over het gevaar dat de ambtenaren in het gebouw lopen door het grote naastgele gen tankpark. Dat heeft minister Gruijters gisteren toegezegd in een besloten vergade ring van de Tweede Kamercommis sie voor volkshuisvesting. Onder de ambtenaren en in de Twee de Kamer ontstond enige tijd gele den onrust over de veiligheid in het toen nog in aanbouw zijnde kantoor pand Westraven in Utrecht, inge klemd tussen het Amsterdam- Rijnkanaal, de rijksweg Den Haag- Utrecht en een grote tank opslagplaats voor olie en benzine. Na aandrang van organisaties en Ka merleden werd door TNO een technisch onderzoek ingesteld, waar uit twee weken geleden bleek dat bij een ongeluk in het tankpark de ambtenaren in Westraven inderdaad direct levensgevaar lopen. Maatrege len om daar verbetering in te brengen zijn volgens TNO verplaatsing van het tankpark, of een aantal veilig heidsmaatregelen in het tankpark en in het rijkskantorengebouw. Minster Gruijters wil nu gedurende het uitstel adviezen hebben van en kele commissies. Daarna wil hij over leg met zijn collega's Van der Stee en Westerterp, van wier departementen ambtenaren bij de verhuizing naar Westraven betrokken zijn. Pas daar- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie- Donner, die tot taak heeft te onder zoeken of prins Bemhard betrokken is bij het aannemen van steekpen ningen in de Lockheed-affaire, is in het bezit gekomen van de documen ten van de commissie-Church, de Amerikaanse Senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar het beta len van steekpenningen aan buiten landse functionarissen door de Ame rikaanse vliegtuigfabriek. NRC-Handelsblad wist gisteren te melden, dat de commissie daardoor ook weet wie de man is, die de 100.000 dollar, die in opdracht van Lockheed met bestemming prins Bemhard werd uitbetaald, in ont vangst heeft genomen. Dit zou een zekere Victor Bam zijn. Het beta lingsbewijs, dat door Barn is onder tekend, bevindt zich samen met an dere documenten over deze betaling, in het bezit van de commissie- Donner. Zegslieden uit de omgeving van de commissie-Church zouden dit hebben meegedeeld. De secretaris van de commissie-Donner, mr. J. H. Kist, was gisteravond niet bereik baar voor een nadere toelichting. Inmiddels is wel bekend geworden, dat de commissie-Donner haar ui terste best doet om haar eindrapport nog voor het recès van de Tweede Kamer (op 25 juni) aan de regering te overhandigen. Zij moet nog enkele gesprekken voeren en is doordat steeds weer gegevens opduiken, die nader moeten worden uitgeplozen, enigszins in tijdnood gekomen. na. waarschijnlijk over een maand, neemt de minister een definitieve be slissing. Tot die tijd zal hij, zo beloof de hij gisteren de Kamerleden, de ambtenaren niet verplichten in het gebouw te gaan werken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Hel debat in de Tweede Kamer over de verloren Zuidafrikaanse order is gistera vond in een kregelige sfeer be sloten; menig incident deed zich voor. Al vroeg begon een reeks van persoonlijke aanvaringen, toen WD-leider Wiegel op enigszins opstandige wijze premier Den Uyl interrumpeerde. Kamer voorzitter Vondeling maakte daar op een gegeven moment een eind aan en daarop ontstak Wiegel in grote woede. Hij keer de wel terug naar zijn plaats maar bleef ondertussen luide protesten slaken. Ook met minister Lubbers had de WD-leider nogal eens een stekelige woordenwisseling. De minister verklaarde op een gege ven moment geen informatie aan de kamer te zullen geven waarmee hij personen zou kun nen schaden. Toen Wiegel hem daarover begon te ondervragen zei Lubbers zich bijvoorbeeld niet te willen begeven in de vraag of de WD-leider misschien politieke bijbedoelin gen heeft gehad toen hij vorige week een spoeddebat heeft aan gevraagd. Wiegel stoof op, maar Lubbers snoerde hem meteen de mond door uit te roepen: „Zie je nu wel hoe je personen kunt schaden!" Minister Lubbers toonde zich opmerkelijk kwiek en agressief gisteravond. Zo noemde hij de bijdrage van boerenleider Koe koek aan het debat meer een verhaal van een hofnar dan een discussiebijdrage die past in de relatie tussen een parlementa riër en een minister. „Ik neem er toch geen woord van terug", antwoordde Koekoek, waarop Lubbers: „Ik heb er geen enkele moeite mee dit juist van u te nemen meneer Koekoek". De minister haalde intussen ook uit naar links. Hij besloot zijn antwoord aan de Tweede Kamer met de opmerking dat hij het zwaar heeft opgenomen dat PvdA-fractieleidcr Van Thijn heeft gesproken van „harde ac ties" van KVP-ministers. Lub bers verklaarde dat dit hem diep had gegriefd en vroeg daarom van Van Thijn zijn uitlatingen zonder omhaal van woorden en in klare taal terug te nemen. weerstand tegen de leverantie de laatste tijd in zwart-Afrika en ook in de VS sterk is toegenomen. Hij zei verder dat een Nederlandse positieve beslissing een belangrijke rol zou zijn gaan spelen in de discussie die nu in de Verenigde Staten over deze zaak wordt gevoerd. Volgens hem was het op het moment dat Zuid-Afrika de beslissing nam om de order aan Frankrijk te gunnen, nog volstrekt onzeker of de VS wel aan de levering zouden meewerken. Hoe je als villabewoner een komende nieuwbouwwijk 35 meter verder van je weg schuift en nog een reepje tuin toe krijgt. Ruimtelijke ordening en gemeentelijk bouwbeleid te Nieuwegein in een sociale stroomver snelling. Weer zo'n bericht in Trouw. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar kruzr: 4 fraaie zwart-kunstlcderrn onderzetter* met zilver bedrukte ouderwet se locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3