Waarom verkopen ze die armzalige ikoontjes? Dirk Visser eerste gehuwde r.k.diaken Bundeling van werk werelddiakonaat Vandaag Christenen in de Sowjet-Unie (4) Geven voor PCR blijft ook via ADB Evangelisatie-schip naar Rotterdam Onze adressen: Examen moet over na verdwijning van penconferentle machtiging ontvan- examenwerk Verontrusten in Zeeland vinden hulp VOORBIJGANGERS dooi^lder^SchippeJ VRIJDAG 4 JUNI 1976 KERK De sowjet-macht is in zichzelf niet verkeerd. Hij hoeft niet te verdwijnen, maar hij moet in een theocratische staatsvorm worden veranderd. Dit is de mening van een 39-jarige Rus. Gennadi M. Sjimanow, die samen met zijn vrouw op een flat niet ver van het centrum van Moskou woont. Sjimanow is liftboy en nachtwaker van zijn beroep. Zijn vrouw is archi- tecte. belast met de kostbare en ingewikkelde restauraties van an tieke kerken en andere oude gebou wen. Hoewel Sjimanow een middel bare opleiding achter zich heeft, zegt hij van zichzelf dat hij zich best geluklug voelt in zijn nederige werk. Sjimanow gebruikt zijn werktijd om te denken over en zijn vrije tijd om te schrijven aan zijn boeken. Deze geschriften worden in de Sow jet-Unie niet officieel uitgegeven. Ze gaan meestal over het oude Rus land. de kerk en de psychiatrische kliniek waarin Gennadi is opgeno men geweest. Nog steeds wordt hij opgebeld door psychiaters, die hem minzaam vragen naar zijn gezond heid. Hij lacht er om. maar zijn handen trillen. Gennadi Sjimanow is in zoverre een echte dissident (tegenstander van het regime), dat hij graag aan een buitenlandse journalist zijn relaas vertelt. En hij bezit, net als de mees te andere dissidenten een zeer eigen persoonlijke opvatting over hoe het in de wereld toegaat. Hij betwijfelt sterk of het wel zin heeft om als christen-dissident con tact te hebben met democratische dissidenten zoals Sacharow. „Er is niets afkeurenswaardigs in deze contacten, maar Sacharow ontkent de betekenis van het geloof en de grondwaarden van de mens. Het enige dat de christelijke dissiden ten met deze man verbindt is hun gezamenlijke verzet tegen het regi me. Je moet niet vergeten dat God aan de sowjet-macht ook heel wat goede kanten heeft gegeven, die vruchtbaar kunnen zijn. Boven dien: God beware de kerk er voor dat zij gaat strijden voor de burger rechten." Onder Chroesjtsjow heeft Gennadi Sjimanow langere tijd in de psychi TROUW/KWARTET LEUSDEN Het algemeen diako- naal bureau van de gereformeerde kerken deelt ons mede: „Hier en daar bestaat de indruk, als zou steun aan het speciale fonds van het pro gramma ter bestrijding van het ra cisme door de generale synode van de gereformeerde kerken ongeoor loofd worden geacht. Dit is echter onjuist Het betreffende synode besluit zegt letterlijk: „De synode besluit de aanbevelingen tot finan ciële steun aan het speicale fonds op te schorten, de mogelijkheid voor gemeenteleden om via het algemeen diakonaal bureau giften over te ma ken voor het speciale fonds onverlet latend." Hieruit blijkt dus dat het algemeen diakonaal bureau ook in de toekomst gilten voor het PCR zal kunnen blijven verzamelen en over maken. De synodale aanbeveling is echter vervallen." Aldus het alge meen diakonaal bureau. ROTTERDAM Het evangelisatie zeeschip Logos van Operatie Mobili satie komt dit najaar naar Neder land. Van 7 tot 19 oktober zal het aan de Parkkade in Rotterdam liggen. Het is de bedoeling, dat met name zaterdag 9 oktober een grote evange lisatie-actie vanaf het schip zal wor den gehouden. Daarvóór zal het schip twee weken in Brussel afmeren. Logos vaart over de gehele wereld voor evangelisatie campagnes Dezer dagen was het in Tunesië. Meer dan 16.500 mensen kwamen aan boord voor de verschil lende activiteiten. ALMERE Maandag Knjgt katholiek Nederland zijn eerste gehuwde diaken. Tweede pinksterdag om 11 uur wijdt bisschop Zwartkruis in de Ontmoetingskerk te Lelystad Dirk Visser (36) tot diaken. AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Poslbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 De heer Visser, getrouwd met een maatschappelijk werkster en vader van twee kinderen, is kerkelijk op bouwwerker in Almere, de stad In opbouw in Zuid-Flevoland. Na weg en waterbouwkunde gestudeerd te hebben aan de HTS werd hij technisch ambtenaar in de Haarlem mermeer. Gestimuleerd door het con tact met enkele pastores, volgde hij in Breda de opleiding tot pastorale werker en werd hij benoemd in het dekenaat Hoofddorp. Hij was er voor al actief ln en voor de gespreksgroe pen en samen met zijn collega Wim AI schreef hij onlangs over de ge loofsopvoeding van kleine kinderen het boekje .Aan de hand van uw kind." De bisschop deed een beroep op hem in het pioniersgebied van Almere aan de slag te gaan en om diaken te worden. In de kerken van Oost- Flevoland heeft Dirk Visser uitge legd. dat het ambt van diaken terug- derwet. De bisschoppen denken aan drie soorten diakens: full-time dia kens met een volledige theologische en pastorale opleiding, part-timers met een beperktere opleiding en vrij- gaat tot de eerste traditie van de willigers, die actief zijn in kerkewerk kerk. In het bisdomblad „Samen en vaak deelnemen aan de zogeheten Kerk." dat volgende week verschijnt, zegt hij wat te huiveren voor vragen als: „wat mag Je nou wel als diaken en wat niet?" Volgens hem doen die vragen afbreuk aan de eigenstandige functie van een diaken nieuwe stijl. „Ik wil geen halve priester zijn, maar een hele diaken." Volgens hem zijn er de nodige niet- sacramentele taken: katechese. vor mingswerk. kerkopbouw, bedrijfs- apostolaat. Jeugd- en Jongerenpasto raat, geloofsverdieping en andere on- dersteuningstaken. „We hebben dat ..toerustingscursussen." Ons land kent reeds enkele religieuzen als (ongehuwde) permanente diakens. Evenals in enkele andere landen be stond in Nederland een zekere aarze ling om het permanente diakonaat weer in te voeren. Men vreesde, dat door de diakenwijding pastorale wer kers en actieve leken teveel zouden worden „ingekaderd" in het traditio nele bestel van clericale ambtsbedie ning. In de eerste eeuwen hadden de dia kens, behalve de zorg voor armen en ondersteuningsambt zien opgaan in zieken, ook een taak in de liturgie. het priesterambt, alsof alle kerkelij ke taken, inclusief die van de dia kens. priesterlijke taken zijn". Kleinere gemeenten werden hen toe vertrouwd. Vanaf de vijfde eeuw ver liest het ambt zijn betekenis in de Misschien tien tot twintig procent is westerse kerk. Het verschrompelt tot aldus de heer Visser specifiek priesterlijk werk. „We hebben geen priestertekort, maar wel een tekort op diverse pastorale werkvelden." Drie soorten hen die bij de wijding ongehuwd zijn. In 1968 werden in Keulen de eerste vijf permanente diakens gewijd. Het woord permanent wordt gebruikt om aan te geven, dat het hier om een blijvende functie gaat en niet om een fase naar het priesterschap. Tweeduizend Er zijn naar schatting nu zo'n twee duizend permanente diakens in de wereld. In de Verenigde Staten zijn er minstens duizend. In West-Duitsland waren er vorig Jaar al ongeveer drie honderd. Overal is het diakonaat nog in het experimentele stadium. In de missielanden wil men liever gehuwde priesters, dan gehuwde diakens. Door de herinvoering van dit oude ambt vreest men dat de wezenlijke taak van de leken, met name van de katechisten, te veel in de schaduw komt te staan. Evenals ln Nederland wordt in Zwitserland met Pinksteren de eerste gehuwde diaken gewijd. een doorgangsfase naar het pries terschap, met daarbij de verplichting van het celibaat. Als eerste vroeg de Nederlandse bisschop van Flores (In donesië), mgr. W. van Bekkum, in 1956 herstel van het ambt van dia ken. Pius XII antwoordt, dat de tijd nog niet rijp is. Het concilie spreekt Juli vorig jaar had de r.k. bisschop- zich uit voor het permanente diako naat en in 1964 wordt beslist, dat j juu vorig jaar naa ae r.K. Disscnop- gen in de Nederlandse kerkprovincie bisschoppen dit ambt ln ere mogen Van een verslaggever KERKRADE De kans Is groot, dat 55 eindexamenkandidaten van de Heilige Geest Mavo te Kerkrade opnieuw examen moeten doen in de vakken natuur- en scheikunde. Hun examenwerk is spoorloos verdwenen sinds een overspannen leraar er ver leden week mee naar Maastricht ging om deel te nemen aan een zoge naamde normbespreking voor lera ren schel- en natuurkunde De school had enige dagen gewacht met alarm te slaan, omdat men dacht dat de stukken door een ande re leraar waren meegenomen De leerlingen en hun ouders zijn van het voorval op de hoogte gebracht. Ook heeft men de politie ingeschakeld, voor het geval dat er van diefstal sprake zou zijn. Een van de eindexamenkandidaten houdt op het ogenblik vakantie in Oostenrijk. Hij is van het gebeurde telefonisch op de hoogte gebracht en moet op kosten van de school naar Nederland terugkeren. Hoogstwaarschijnlijk moeten de kandidaten op 16 Juni opnieuw exa men doen. tenzij het examenwerk nog voor zaterdag teruggevonden wordt zonder dat er in geknoeid is. Brieven van lezers sUan vandaag op pagina 13 het permanente diakonaat weer in te voeren. De paus gaf. voor een proef periode van drie Jaar, zijn flat aan de door de bisschoppen ingediende ka- herstellen. De bepalingen werden vastgelegd in 1967. Het ambt staat open voor gehuwde mannen vanaf 35 jaar. Het celibaat is verplicht voor Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het is de bedoeling, dat het binnen afzienbare tijd komt tot een bundeling van het werk van de sectie internationale hulpverle ning (SIH) van de generale diakonale raad van de Nederlandse hervormde kerk en de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen (SOH). In juni 1974 sprak de her vormde synode reeds uit. dat aan het gescheiden functioneren van beide organisaties een einde moest komen. SOH werd na de tweede wereldoorlog opgericht als een gezamenlijk instru ment van praktisch alle protestantse kerken voor werelddiakonaal werk. Om het werk van SOH op een goede wijze te kunnen presenteren aan de gemeenten van de hervormde kerk. werd SIH in het leven geroepen. La ter ging SIH een eigen leven leiden en de laatste jaren kon het meer als een gelijkwaardige partner van SOH wor den gezien dan als „slechts een steun- zender" in de hervormde kerk. Ter- wille van de oecumenische verbon denheid en van de geloofwaardigheid in de wereld, is men nu bezig, deze ontwikkeling weer terug te draaien. Het is de bedoeling, dat de samen werking tussen SIH en SOH zo wordt geregeld, dat er ruimte blijft voor de vorming van een „raad voor het we relddiakonaat". waarin ook het werk van het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken zijn plaats zal kunnen krijgen. Waren de gereformeerde kerken aanvankelijk ook vertegenwoodigd in SOH. later gingen zij hun eigen weg. evenals de hervormden. De beoogde reorganisa tie zal de samenwerking, die er de laatste jaren in het praktische werk al dagelijks was. ook in organisato rische zin doorvoeren. Van een onzer verslaggevers GOES Verontruste gereformeer den in de provincie Zeeland kunnen voortaan geestelijke verzorging krij gen in meer behoudende kerkgroe- peringen en tegelijk lid van hun ei gen kerk blijven. Dit is het resultaat van besprekin gen, die de afdeling Zeeland van ..Schrift en Getuigenis" (de organisa tie van verontruste gereformeerden) gevoerd heeft met kerkeraden van de gereformeerde gemeenten, chris telijke gereformeerde kerken, vrijge maakt gereformeerde kerken (bin nen en buiten verband) en her vormde (gereformeerde bonds-) ge meenten. Afgesproken is, dat verontruste ge reformeerden. die lid willen blijven van hun eigen kerk, toch pastoraal bezoek mogen vragen van de andere kerkeraad. Hun kinderen zijn ook welkom op katechisaties en clubs van de andere kerk. Er zal hun de eerste vier of vijf jaar niet gevraagd worden om over te gaan Wel wijst „Schrift en Getuigenis" erop. dat het niet de bedoeling is. dat iedere verontruste deze stap nu zo maar doet. „Eerst moeten ze een en andermaal persoonlijk met hun ei gen kerkeraad gesproken hebben en daar geen gehoor hebben gekregen. Dan wordt daarna een persoonlijk gesprek met de andere kerkeraad verwacht, waarna de hulpverlening kan beginnen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Leiden: drs S. Meijers te Ermelo. Aangenomen naar Koog: A. Polhuis te Zunderdorp; naar NOP (wijkgem. Ens en Kraggenburg): A. Jonkers, godsdienstleraar, wonende te Ede. Beroepbaar: J. Neeleman, H. A. Schreuderweg 35, Schoonhoven; W. P. van Oorschot, Anna Paulowna- straat 39, Dordrecht. Afscheid op 6 juni van Giessen: H. van Vreeswijk ber. te Vriezenveen; van Nigtevecht: G. H. Lensink ber. te Amsterdam; 7 juni van Hallum: J. Kamerling ber. te Marum. Intrede te Nieuw Stadskanaal: A. Kastelein uit Strijen; 7 juni te Melis sant: kand. H. F. Klop uit Woerden. GEREF. KERKEN Beroepen te Leiderdorp: B. Koek koek te Waddlnxveen; te Amster dam: kand. B. J. Roosjen te Amster dam. die dit beroep heeft aange nomen. Bedankt voor Assen: G. A. Wester- veld te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Afscheid van Capelle a.d. IJssel: T. Dekker ber. te Leek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-Zuid: H. P. Brandsma, zendingspred., wonende te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Afscheid van Vlaardingen: F. Mallan ber. te Rhenen. R. J. Hille Op 1 juli is de heer R. J. Hille (62) veertig jaar organist van de her vormde kerk te Oostzaan. Bijzonder heid is. dat hij vanaf zijn veertiende jaar blind is. Op 21 augustus zal dit jubileum gevierd worden, de dag waarop niet alleen de heer Hille, maar ook zijn orgel jarig is, al is dat laatste wel ouder. Het dateert uit 1858. Nico Versluis Nico Versluis OP. eindredacteur van het weekblad De Bazuin, wordt in augustus pastoor-teamleider van de r.k. Dominicuskerk in Amsterdam. Hij volgt Wim Tepe OP op. die om gezondheidsredenen zijn werk heeft moeten neerleggen en op 20 juni afscheid neemt. Pinksterontmoeting (met kinder programma). 5-7 juni Den Alerdinck. Laag Zuthem (tel. 05290-541). Pinksterconferentie van ..Opwek king" (Ben Hoekendijk), van 4 tot 7 juni in Vierhouten op de Veluwe, opgezet als een modern Loofhutten feest. m.m.v. Nico van Biljouw. Anne van der Bijl. Kees Goedhart e.a. en een kinderkamp o.l.v. Else Vlug. Op tweede pinksterdag worden vijfdui zend mensen verwacht. Men kan ko men kamperen, een tent huren, zijn caravan meenemen. Opg. en inl. tel. 03418-2641. CHRISTELIJKE CULTUUR? fc In een radio-reportage vanuit Nairo- g bi kwam de stem van een jongeman a die ons vertelde dat de Unctad IV z niet veel had opgeleverd. De feiten y, werden even op een rijtje gezet. Wie li daarop een woord van zelfkritiek ten w opzichte van het onwillige rijke wes- i» ten verwacht had werd teleurge steld. Er volgde wel commentaar, i maar daarin werd alleen geklaagd i; over het feit dat in Nairobi de naam k des Heren niet aangeroepen was. 0 s Dat was de oerfout en het feit dat de volken Christus niet wilden erken-l g nen was de oorzaak dat ook in NairoJ n bi geen goede oplossingen tot stand j, waren gebracht. Nu zal iedere chris- t ten het erover eens zijn dat werkelijk g leven naar wat Christus zelf gesproJ ken heeft inderdaad oplossingen zou 1 te zien geven, niet het minst op het terrein van de ongelijkheid van rijk en arm. Maar het is een andere zaak) of dat commentaar werkelijk terza ke is ter gelegenheid van Unctad IV Men kan wel zeggen dat de naam des Heren niet genoemd is, maar zou dat op zichzelf veel veranderd hebben? Daar zaten volken die officieel al: christenvolken bekend staan en wier cultuur door partijgangers van deze reporter zo graag de christelijk westerse cultuur wordt genoemd en waarvan dan wordt opgemerkt dat J die in allerlei werelddelen zo hoogno- J dig verdedigd moet worden. Wat wi men dan in feite verdedigen? Het commentaar is hoogst onzakelijk ert daardoor verwarrend voor hen die wel eens zouden willen weten wat een christelijke ethiek zou kunnen betekenen. Dat konden ze in ieder geval niet opmaken uit de beslissin gen van Nairobi. Niet een ieder die tot Mij zegt: Here, Here, zal het Ko ninkrijk der hemelen binnengaan, maar wie daar doet de wil mijns Vaders die in de hemelen is (Mattheus 7 vers 21). atrische kliniek gezeten. De tijd is nu gunstiger, vindt hij. Maar je kunt niet in het algemeen praten. De toestand in Moskou is anders dan op het platteland en een theolo gisch hoogleraar heeft een ander leven dan een boerenarbeider. In het algemeen moet gezegd worden dat gelovigen niet worden vervolgd, zegt Sjimanow. Maar hij vertelt van een studente aan een pedagogische academie, die haar plaats op school verloor, toen bleek dat zij tijdens de vastentijd bepaalde spijzen niet at in de schoolkantine. Hij kent echter ook christenen, die met succes een wetenschappelijke opleiding heb ben gevolgd. „Zij zijn er simpelweg in geslaagd, hun christen-zijn zorgvuldig verhorgen te houden en zij gaan daarmee in hun verdere leven voort." „Geval" Sjimanov spreekt met ironie over zijn eigen „geval." „Toen alle ande re mensen kozen voor een studie, vond ik het beter naar de waarheid te gaan zoeken, waarmee het de moeite waard is te leven. Onver wacht stootte ik op Christus. Het was misschien kortzichtig van me, maar ik verkondigde liever Chris tus. Ik dacht dat ik mijn levensdoel had bereikt als ik in mijn leven tenminste één mens tot Christus had gebracht. Maar er waren er meerdere, die zich tot God wendden. En dat maakte de gehei me politie (KGB) ontevreden. Nu verdient hij als liftboy zijn brood. „Ik heb nooit de pretentie gehad iets .hoogs' te bereiken. Ik ben tevreden met deze laagste sport op de maatschappelijke ladder, want nu kan niemand mij verder verlagen, tenzij men mij letterlijk in de grond zou willen stoppen. De vrucht van mijn wijsheid is dat ik nu over het leven kan nadenken en kan schrijven wat ik wil. Geen liberaal Gennadi Sjimanow beschouwt zichzelf niet als een liberaal. Het liberale protest noemt hij een kleu terperiode. die voorbijgaat. „Op het ogenblik ben ik een overtuigd aan hanger van het sowjet-regime. al hoewel ik de grote lijn van de partij, het uitroeien van de godsdienst ver werp. Maar ik ben er zeker van dat deze lijn de nederlaag zal lijden en dat het echte leven zijn recht zal hernemen. Dan vindt een religieuze bekering van partij en staat plaats. Het resultaat zal zijn niet een demo cratisering. maar een theocratise- ring van het sowjet-regime. Zullen Nederlandse lezers dat begrijpen?" Evangelisatie Er moet volgens Sjimanow met kracht gestreefd worden naar een evangelisatie van het Russische volk. Dat is, zo meent hij bovendien in het belang van het Westen. Er moeten bijbels naar Rusland ge bracht worden. Elke toerist hoort op zijn minst een bijbel bij zich te hebben en die aan iemand in een kerk af te geven. Sjimanow vindt eerder dat de wereldraad van ker ken een commissie moet vormen, die aan de orthodoxe kerk de vraag zal stellen waarom deze kerk ener zijds steeds maar zegt dat het zo goed met haar gaat terwijl er in geen enkele kerk een bijbel, een catechismus of een gebedenboek te krijgen is. „En waarom worden er in de kerken van die armzalige papie ren ikoontjes verkocht?" Wil de orthodoxe kerk niet beter aan de behoeften van het kerkvolk tege moetkomen of kón zij dat niet?" Sjimanow, die zelf in zijn huiska mer een indrukwekkende collectie ikonen heeft hangen, zou graag zien dat de traditionele ikonenschilde- ring weer op veel ruimere schaal zou worden bedreven dan thans het geval is. Ook het godsdienstonder wijs moet weer op gang komen. „Waarom hebben christelijke ou ders in het communistische Polen en Hongarije wel het recht hun kin deren godsdienstonderwijs te laten Een blik op het klooster van Zagorsk, waar een van de twee theologische acade mies van het land gevestigd is en waar patriarch Pimen zijn zetel heeft. geven, maar niet de ouders in het communistische Rusland?" „De wereldraad moet de glibberige vertegenwoordigers van het patri archaat van Moskou dwingen tot duidelijke antwoorden of deze ver tegenwoordigers veroordelen we gens hun huichelachtigheid zolang het water troebel blijft. Dat is geen politieke, maar een morele plicht. En het is bovendien in het belang van het patriarchaat. Maar ook voor jullie in het Westen is dat nuttig. Dan kunnen jullie eens zien hoe het bij jullie in de toekomst zal gaan, als het communisme de macht in de hele wereld zal krijgen." De vorige drie artikelen publi ceerden wij dinsdag 1 juni, woensdag 2 juni en donderdag 3 juni jl. Morgen volgt het vijfde en laatste deel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2