Universitair centrum in Leiden voor drieduizend studenten Tweeduizend binnenschepen minder gelost in één jaar „De Hel" beschermd Plan geen aanslag op oude stad Ook Terneuzen kreeg klap van economische teruggang Leeghaler van telefooncellen gearresteerd Spectaculaire belangstelling elfstedentocht Gipsafval Hoechst slepende kwestie Naar de zee geschoten: land geraakt Gesprek strandt: bedrijf sluit Wegvervoer in de knoop door kunstmatige ritbeperkingen VRIJDAG 4 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - H 17 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Voor de al enkele tientallen jaren hoognodige uitbreiding van de huisvesting van de alla-faculteiten van de Rijksuniversiteit Leiden is een plan ontwikkeld. Het nieuwe universitaire centrum 35.000 m2 dat uiterlijk in 1982 moet rijn voltooid, zal goed zijn voor zo'n 3000 studenten. Volgens de werkgroep „Witte Sin gelplan c.a. Rijksuniversiteit Leiden" (van het departement), die de uit gangspunten voor de nieuwbouw heeft geformuleerd, komt het nieuwe universitaire centrum tegemoet aan de belangen van de Leidse samenle- iving en de schaal van de oude kern van de stad. Na goedkeuring van de aanbevelin gen van de werkgroep door het kabi net (begin vorig jaar) werden vijf architecten aangezocht, die in team verband vijf gebouwen hebben ont worpen voor het tegen de oude bin nenstad „aangeplakte" Witte Singel terrein en Doelenterrein. Herkenbaarheid Men koos voor meer architecten om de herkenbaarheid van de verschil lende gebouwen te waarborgen. Bo vendien meende de werkgroep'dat door „wederzijdse stimulering" de kwaliteit zou worden verhoogd. De Leidse gemeenteraad is in princi pe akkoord gegaan met de plannen, onder de voorwaarde dat niet het gehele Doelenterrein, waarop vroeger defensie-onderdelen waren gevestigd aan de universiteit zou worden uitge geven. Op een derde deel daarvan wil de gemeente een klein, aan de bin nenstadsbebouwing aangepast pro ject met 40 tot 60 woningen opzetten. De architecten van de nieuwe univer siteitsgebouwen hebben daar reke ning mee gehouden, door de hoogte van de nieuwbouw sterk aan de be staande bebouwing aan te passen. Het Doelenterrein, waarop vroeger o.m. de militaire koksschool was ge vestigd biedt ruimte aan een gebouw voor geschiedenis en kunstwe tenschappen, een Centraal Facilitei tengebouw met o.m. voorzieningen voor het Leids Academisch Kunstcentrum en een gebouw voor de niet-westerse talen en archeologie, met inbegrip van het Kon. Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde en de vakgroep Zuid-Oost Azië. In de twee vooral inwendig aan te passen oude gebouwen op het Doelenterrein langs de Groenhazengracht zouden Sinologie, Japanologie en het Insti tuut KERN kunnen worden onderge bracht. De oude poort op die plaats blijft volgens het plan onaangetast. De gebouwen worden in het plan zodanig gegroepeerd, dat er centraal op het Doelenterrein een soort plein ontstaat, waar een levendig geheel kan ontstaan, temeer omdat aan de rand hiervan de genoemde woningen zijn geprojecteerd. Bibliotheek Op het reeds geruime tijd braaklig gende Witte Singelterrein, waar het oude Diaconessenhuis heeft gestaan, tussen de Witte Singel en de Trekvliet is een nieuw gebouw voor de universiteitsbibliotheek gedacht. Dit centrale pand wordt in de plan nen enerzijds begrensd door een ge bouw voor Westerse talen en een groep gebouwen, waarin het Insti tuut Nabije Oosten, het Lexicolo gisch Instituut, de Centrale Interfa culteit en Godgeleerdheid zijn gedacht. Volgens de vijf architecten van het nieuwe universitaire centrum: Bart van Kasteel. Joop van Stigt, Tjeert Dijkstra, Hans Bosch en het bureau Ahrens en Kleijer zal de bouwhoogte maximaal tot 15 meter mogen reiken. Door dat laatste werden de „ont- werpvrijheden" beperkt. Torens Een eerder bouwplan, dat in 1968 rond kwam, omvatte de bouw van een complex met drie lagen en twee torens. Een van die torens had in dat plan een hoogte van 125 meter. Ge noodzaakt door talrijke protesten en bezwaren besloot het ministerie van onderwijs en wetenschappen toen een werkgroep in te stellen die als taak kreeg andere oplossingen te be denken. Dat advies kwam vorig jaar in de openbaarheid. Conclusie van de werkgroep: de bouw moest over twee terreinen worden verspreid. „Onaanvaardbaar" vinden de ont werpers van het nieuwe plan dat het „woonklimaat" op de terreinen drordt aangetast door druk autoverkeer. Er is een grote „doorschrijdbaarheid" in het complex mogelijk. De verbinding tussen oud en nieuw moet vooral gestalte krijgen door de aanwezige monumentale poort en de woonbe bouwing op het Doelénterrein. Op het Witte Singelterrein is ruimte vrijgehouden voor gebruiksgroen langs de singel. Voorts is er een par keergarage voor circa 320 auto's ge dacht, die buiten de universitaire uren ook voor het publiek beschik baar zou kunnen worden gesteld. Door de onderlinge plaatsing van de verschillende gebouwen zijn hoven of erven ontstaan, die een soort rustpunt kunnen vormen. Gracht In het plan is de aanwezigheid van de Trekvliet een bijzonder gegeven. Een aantal jaren geleden is dit water ge dempt. De groep architecten heeft nu het idee geopperd een gedeelte van de Trekvliet weer uit te graven en er een aantrekkelijke gracht van te ma ken. „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald", zegt de groep. Leiden had de Trekvliet nl. eerst als schakel van een „verkeersader" ge dacht. De gracht mag echter geen barricere vormen tussen de woonbe bouwing en de beide universitaire terreinen. Door de aanleg van twee voetgangers-fietsbruggen komt er een „soepele" verbinding met de bin nenstad, aldus de architecten. Deze maquettefoto geeft een beeld van de enorme uitbreiding van de Rijksuniversiteit Leiden. Bovenaan het Witte Singelter rein, waarop o.a. de Universi teitsbibliotheek moet komen. De Trekvliet, bovenaan, zal weer worden uitgegraven. In het midden loopt de Witte Singel roet daaronder het Doelenter rein, waar ook een aantal gebou wen van de alfa-faculteiten komt. Voor de omwonenden heeft de ge meente reeds een informatieavond gehouden. Wethouder C. J. D. Waal (ruimtelijke ordening, openbare wer ken en verkeer) merkte bij die gele genheid op dat hij het zou betreuren als de universiteit de binnenstad zou gaan verlaten. „De universiteit heeft uit het oogpunt van werkgelegenheid en sfeerbepalend element voor de binnenstad een duidelijke functie", aldus de wethouder. Hier een beeld van het oude haventje van Terneuzen. Links boven is de oude veerboot naar Hoedekenskerke nog te zien. De stad beschikt echter, sedert de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen over uitgebreide havenfaciliteiten. In die haven worden veel goederen overgeslagen, ofschoon zeeschepen tot formidabele tonnages het kanaal naar Gent kunnen bevaren. VEENDAM Op verzoek van de politie te Veendam werd in Assen door de gemeentepolitie aldaar de 57-jarige Rotterdammer M.R. aange houden. Deze man zwierf rond in ons land en voorzag in zijn levensonder houd door het leeghalen van de in PTT-telefooncellen geplaatste auto maten. De man bekende veertien van deze diefstallen in Velp, Zwolle, Zutphen, Epe, Heerde, Hattem, Har- denberg, Borger, Gasselte, Veendam en Wildervank. Deze „genieter" van de telefoonopbrengsten werd door de Veendammer gemeentepolitie in verzekering gesteld. Van een verslaggever DEN HAAG Het is nu zo ver dat „De Hel" wordt beschermd. De Hel is een fort bij het Noordbrabantse Wil lemstad, dat in de huidige vorm da teert van 1812, maar een langere voorgeschiedenis heeft. Al tijdens de belegering van Bergen op Zoom in 1747 werden in de omgeving van Willemstad enkele batterijen aange legd. Eén daarvan lag bij het ge hucht „De Hel". De Franse genie beschouwde het punt in 1812 als strategisch erg be langrijk voor de verdediging van Wil lemstad bij een eventuele invasie vanuit Engeland. Toen werd een sterk fort met torens gebouwd. Het heeft een platform voor kanonnen waarvan er nog maar drie in ons land bestaan. Het complex is nu be schermd monument geworden. Van een verslaggever BOLSWARD De Friese elfstedentocht op de fiets is plotseling en hoogst onver wacht in een enorme belang stelling komen te staan. De tocht wordt op pinkstermaan dag verreden en er hebben zich nu al ongeveer 7000 deelnemers gemeld. Als men nagaat dat er vorig jaar 4500 deelnemers wa ren, en dat dat toen een record was, dan ziet men een opzien barende toename. De tocht langs de elf steden is 230 kilo meter lang, maar heeft geen wedstrijdkarakter. De eerste deelnemers stappen 's mor gens om vijf uur al op. De tocht krijgt de laatste jaren een steeds groeiende belangstel ling, maar de sprong die men dit jaar maakt lijkt toch spec taculair. Er is dit jaar internationale deelname vanuit Amerika, Bel gië, Duitsland en Zwitserland. Alle rijders krijgen bij het volbrengen van de tocht een herinneringskruisje. Het spreekt vanzelf dat de tocht een unieke gelegenheid is om Friesland te leren kenhen van een kant die men normaal nooit te zien krijgt TERNEUZEN Ook de haven van Terneuzen heeft een klap gekregen van de neergaande economie. Het scheepsverkeer is drastisch teruggelopen. In 1975 kwamen bijvoorbeeld bij na tweeduizend binnenschepen minder binnen dan het jaar daarvoor. Ook het aantal zeeschepen liep terug. Deze gegevens heeft het havenschap Terneuzen gepubliceerd. Zoals be kend ligt Terneuzen aan de Wes- terschelde, en aan het sterk verbrede kanaal van Gent naar Terneuzen. De stad heeft vooral sedert de verbre ding van het kanaal een vrij inten sief verkeer van zeeschepen. Haar 1975 gaf een aanzienlijk triester Ibeeld dan 1974. In 1975 werden 1672 ïeeschepen met in totaal 5.234.512 ion goederen gelost en geladen in de havens van de stad. In 1974 waren het 1816 zeeschepen met 5.775.497 ton goederen. De goederenomzet per bin nenschip gaf een daling te zien van >1.208.181 ton. Terneuzen heeft verder veel schade ondervonden door de staking van de binnenschippers. Niet alleen directe schade, maar de staking heeft ook de concurrentiepositie van de stad ten opzichte van Belgische havens aan getast. De perspectieven van de stad wat de overslag van massagoederen betreft zijn dan ook voor de naaste toekomst minder gunstig, aldus het jaarverslag van het havenschap over 1975. Ondanks die minder gunstige ont- De kamelen-kolonie in Wassenaar is inmiddels aangegroeid tot acht stuks. Drie verschillende wikkeling heeft het havenschap toch „moeders" hebben voor de nieuwe aanwas gezorgd. Twee ervan hebben hun jong aanvaard, maar de nog een batig saldo van 32.800 gulden derde liet het afweten. Vandaar dat dit kamelejong nu met de fles grootgebracht wordt, geboekt, tegen 38.000 in 1974. VLISSINGEN Hoechst Holland n.v. heeft al jaren nog steeds geen vergunning voor het lozen van 30.000 ton gipsafval per jaar die de fabriek voor de reiniging van fosforzuur zal opleveren. Dat afval bevat een aan tal zware metalen, zoals cadmium, chroom, lood, koper, nikkel en zink. De directeur van de fabriek, de heer H. P. van Heel, zegt dat de fabriek in Vlissingen oost dit jaar volledig in gebruik zal komen. Men onderhan delt nu al twee en een half jaar over het probleem van het gipsafval met elf instanties. Volgens de heer Van Heel zijn er verscheidene oplossin gen mogelijk, maar men denkt met name aan het lozen in de Wes- terschelde of in de Noordzee. In april j.l. heeft Zoud-chemie in Sas van Gent voor hetzelfde soort gipsafval een lozingsvergunning gekregen. Maar de stichting Natuur en Milieu heeft tegen deze vergunning beroep aangetekend bij de Kroon. Van een verslaggever CALLANTSOOG Hoewel officieel vanaf het schietkamp Botgat te Cal- lantsoog altijd in zuidwestelijke richting wordt geschoten, zijn er des ondanks granaatscherven neerge vallen op de bloemkassen van het landbouwbedrijf van de heer M. Druijven, dat op 1500 meter van het schietterrein ligt. Het college van b en w van Cal- lantsoog heeft hierop scherp gerea geerd. Gepoogd is de schietoefenin gen van de volgende dag af te gelas ten. maar de leiding van het schiet kamp heeft daar niet aan gewild. Wel zijn extra veiligheidsmaatregelen toegezegd en een onderzoek door de marechaussee. Het college van b en w, dat zich al jaren beijvert om van het uiterst lawaaiige schietkamp verlost te worden, heeft een brief geschreven aan de minister van de fensie. In die brief wordt verzocht uit te zoeken hoe de inslag van die gra naatscherven kon gebeuren. In de brief wordt ook (nogmaals) gevraagd het schietkamp op te heffen, vanwe ge het gevaar, en de lawaai-overlast. In de brief wordt erop gewezen dat ook de radiografisch bestuurde vliegtuigjes die de landmacht ge bruikt (onbemande machientjes) een gevaar opleveren. In '74 is zo'n ma chientje neergestort op het strand. Gisterren is een munitiedeskundige in een onderzoek betrokken. Van een verslaggever STEENWIJK Het ponskaartenbe- drijf Prompt te Steenwijk is gesloten nadat een conflict tussen directie en personeel niet oplosbaar bleek te zijn. Dat conflict betrof de vergoe ding van overuren. De besprekingen met de directie zijn vroegtijdig afge broken omdat de directeur van Prompt, de heer Van Heerten, niet langer aan de besprekingen (met af vaardigingen van de bonden) wilde deelnemen. Er werken acht vrouwe lijke personeelsleden, van wie enke len voor een deel van de werktijd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De voorzitter van de NOB-Wegtransport, de heer D. Hooykaas, heeft zich tijdens de le denraadsvergadering gisteren in Utrecht fel gekant tegen kunstmati ge beperkingen van het Nederlandse wegvervoer. Hij had geen goed woord over voor de contingenterin- gen door Duitsland en Frankrijk Hij noemde de nood met de Duitse ritmachtigingen zeer groot. „Meer dan drieduizend ritten kunnen weke lijks niet worden gemaakt," zei hij, „en dat is onaanvaardbaar." Hij voorspelde dat, Indien staatsse cretaris Van Huiten (Verkeer en Wa terstaat) niet op zeer korte termijn een verhoging van betekenis tot stand weet te brengen, dit tot een grote chaos zal lelden; niet alleen in het wegvervoer. Voorts sprak hij van de noodzaak tot een betere prijsvorming te komen. De NOB zal zich blijven verzetten tegen kostenstijgingen door over heidsmaatregelen, „die ten onrechte worden opgelegd." Het beroepsgoe- derenvervoer over de weg verwacht van de overheid een gunstig klimaat voor de bedrijfstak. „Het kabinet is bezig de kip te slachten, die al lang geen gouden eieren meer legt. Maar laat men goed bedenken, dat een geslachte kip helemaal geen eieren meer legt. En zonder die eieren zal het ons land slecht vergaan". Ook een olifant schijnt het op zijn tijd nodig te hebben de nagels wat bij te knippen. In het safaripark De Beekse Bergen verwijderd een ervaren pedicure regelmatig het overtollige eelt en knipt zij onder toeziend oog van haar klant de nagels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17