Lieve,, zemel! Een bijzondere draak JA,HIJ IS ER! De ABN en de export van landbouwmachines. speelfilmproeven Drie Nederlandse FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK ABN HAAL'M Brinta-de Béterham Werkgevers willen per bedrijfstak met overheid praten Ministers willen beter optreden tegen drughandel L'IMPORTANT C'EST D'AIMER T 12 IIJDAG 4 JUNI 1976 FILM TROUW/KWARTET 13 De Nederlandse landbouwwerktuigen en oogst- machines en ook andere technische apparaten hebben een uitstekende reputatie in het buitenland. Maar dat is nog geen garantie voor suksesvolle export. De financiering hiervan kost vaak de meeste hoofdbrekens. De ABN weet er alles van. Export van kapitaal goederen betekent voor ons nafinanciering en zorgen voor het incasso. Ook de verzekering wordt door ons geregeld. Dat alles opdat u zeker bent van uw order en van uw geld. Intelligent financieren is ons vak. Bovendien zijn wij de meest internationale bank van ons land. Met eigen kantoren in de belangrijke exportlanden. Zo kunnen we onze cliënten helpen aan actuele informatie over het land en de mensen. Over de ge bruiken en de condities. Over de specifieke behoeften van de afnemers. Als u óók een bank zoekt die uw internationale belangen zo allesomvattend kan behartigen, neem dan eens contact op met de direkteur van het ABN- kantoor in uw buurt. U kunt ook de bon opsturen. Dan hoort u vanzelf van ons. Algemene Bank Nederland Ik verzoek u contact met mij op te nemen. In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, afd. (0.D.50), Antwoordnummer 1555, Amsterdam. wij er meer achter zochten, maar ik vond het niet. Het goede, maar nuch tere, camerawerk van Theo van de Sande, houdt het ook in een Neder lands alledaags sfeertje. Dat is her kenbaar, met wat schoolnostalgie, best aan te zien, en verder onaan doenlijk. In Napoleon Bismarck Chruchill die nen die namen alleen als titels van boeken, die de mevrouw in de film blijkbaar ook gelezen heeft. Maar daar gaat het niet om. Ze heeft opeens, zéér opeens, genoeg van haar beschermde huiselijke leventje met een, blijkbaar best verdienende saaie mijnheer. Ze laat op slag de hele boel weghalen door verhuizers en gaat zelf naar een autokerkhof om daar bijzonder blij moedig, als een total-loss de vernie ling in te gaan. En haar echtgenoot zit 's avonds in zijn lege landhuis te zuchten dat ze niet terug komt. Dat moet met enige humor bekeken wor den en Teddy Schaank doet het dan ook wel leuk. Alsof er niets anders in haar omgaat. Leo de Hartogh leek als haar man VAN LEZERS herkiezingen Lelystad Verbijsterend, hoe uit kille cijfers geheel verkeerde conclusies kunnen worden getrokken: Trouw meldde inzake de verkiezingen Lelystad een ichteruitgang van het CDA. De ar- :eloze lezer verwacht een matte temming bij het CDA- -elystadhet tegendeel is waar. let grote nieuws in Lelystad, zoals lat alom wordt ervaren, is de verras- ende uitslag van het CDA (7 etels en daarmee de grootste fractie n de raad van 21 zetels), daarom verrassend? Lelystad groeit het 4 k 5000 inwoners per jaar, over wegend afkomstig uit Amsterdam, oals bekend geen CDA-bolwerk. De- ondanks, tegen alle verwachtingen 1, komt het CDA als beste uit de us. Bovendien bleken geen stem- ïen te zijn verspeeld aan het GPV zetels). Als dit in Lelystad al kan ebeuren slaat kennelijk het CDA eweldig aan. Al met al een geweldi- e steun in de rug en een stimulans m vol vertrouwen door te gaan. elystad B. S. van der Weide, raadslid CDA ICVB (slot) Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. synode werkelijk de onderdrukten van Zuid-Afrika steunen, laat ze dan de uitgestoken hand van Vorster c.s. weigeren zolang deze zelfde hand niet eerst recht gedaan heeft aan de onderdrukten in hun land. Haarlem Eppo Vroom Synode (7) De tienduizenden „verontrusten" zien blijkbaar over het hoofd, dat het evangelie Bevrijdingsboodschap niet oproept tot het zoeken van een vreedzame oplossing van de ras senproblemen, maar het aanvaarden ervan de enig juiste oplossing is. On verenigbaar met het evangelie is dan ook zeker de oproep van de Stichting inzake „Betaald antwoord. Voorburg H. P. Cozijnsen Synode (8) .Trouw" van 26 mei j.l. stond in eze rubriek een stukje van me- rouw M. van den Brink—Van der oos uit Schiedam (NCVB 3). Me- rouw van den Brink uitte haar ram over een zinsnede, die op de lgemene vergaering van de NCVB •as gezegd en wel deze: „Mogen wij. rouwen, daar zelf over beslissen?" levrouw van den Brink was niet zelf anwezig op de algemene vergade- ing. De door haar gewraakte woor- en zijn inderdaad gesproken. Zij 'aren gericht tot twee heren, die de CVB wilden gebruiken om steun te rijgen voor hun standpunt inzake e kwestie van het vraagstuk van de bortus provocatus. De woorden: Mogen wij. vrouwen, daar zelf over eslissen" hadden, zoals iedereen die p de vergadering was heeft kunnen oren, de gewone alledaagse strek ing van: „Heren, bemoei u met uw igen zaken. Laat ons de gelegenheid elf na te denken en tot een oordeel e komen." De verregaande theolo- ische consequenties, die mevrouw an den Brink aan genoemde uit- praak meent te moeten verbinden. op zijn zachtst gezegd, lerkwaardig. eiden - G. A. -Somsen staphorst - M. -Gelderman lmsterdam - C. van Zweden—Van ilkemade iynode (6) lijkbaar vindt de gereformeerde sy- ode het bedrijven van diplomatie elangrijker dan het in woord en aad getuigen van het evangelie, dat evrijding van onrecht en geweld redikt. Zij wringt zich in allerlei ochten om de kool en de geit te •aren. Als de synode het werkelijk i belangrijk vindt Voster c.s. als riendjes te houden, laat ze dan eer- ik tegen de niet-blanken daar zeg- sn dat ze kunnen barsten! Wil de Is de oproep van de Stichting Geen Kerkegeld voor Geweld eindelijk de doorbraak van het inzicht dat ge weld en Evangelie onverenigbare grootheden zijn zoals al 50 jaar door Kerk en Vrede verkondigd wordt? Helaas moet gevreesd worden van niet, want deze stichting protesteert alleen tegen het geweld dat als laatste redmiddel gebruikt zou kun nen worden nog volkomen onze ker door onderdrukte volken om zich te bevrijden van het geweld dat het christelijke westen in stand houdt of toelaat. Hoe heet het ook weer als iemand een splinter uit ie mands oog wil halen, maar de balk in eigen oog niet ziet? Wanneer zullen alle christenen protesteren tegen de miljarden verslindende bewapening waarmee het westen meer anderen bedreigt dan zichzelf verdedigt? Wanneer zal de evangelische boodschap van verzoening niet lan ger verloochend worden? Zolang dat niet gebeurt, zal het geen pas geven verontrust te zijn over geld dat gege ven wordt ter bevrijding van onder drukte volken die al eeuwen te lijden hebben gehad van het Europese ko lonialisme. H. I. Ambacht L. Vermaas ADVERTENTIE. J. van Daatselaar- G. van Mechelen- Ja, zemelen zijn lief voor uw gezondheid. En die heilzame zemelen zitten volop in Brinta. Want Brinta is gezond heid uit de volle tarwe korrel. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG - Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond is bereid tot overleg en samenwerking met werknemers en overheid op be drijfstakniveau, maar niet op basis van binding vooraf aan nog niet om lijnde en uitgewerkte herstructure- ringplannen. "En zeker niet in een kader, waarin zulke essentiële kwesties als investe ringsbeleid, sociaal beleid, en re search beleid zomaar worden overge heveld van de ondememersver- antwoordelijkheid naar een grijze massa van bedrijfstakraden", aldus het NCW in een commentaar op het ontwerp-actie program van het CNV. In dit program bepleit de christelijke vakcentrale de instelling van be drijfstakraden, bestaande uit verte genwoordigers van overheid, werkge vers en werknemers. Aan deze be drijfstakraden wil het CNV vergaan de economische taken en bevoegdhe den toekennen. Het NCW zegt deze voorstellen met gemengde gevoelens te bezien. Ook merkt het werkgeversverbond op dat het ontwerpprogram erg poli tiek is en wat de effectuering betreft van de bevoegdheden van de be drijfstakraden rijkelijk vaag. De christelijke werkgevers vinden het aantal onderwerpen in het pro gram bijzonder groot. "De belangen behartiging van werknemers wordt zo breed opgevat dat welhaast geen enkel terrein onbetreden blijft". Voor het NCW rijst de vraag of zo'n brede opstelling van de vakbeweging eigen lijk niet haar beste tijd heeft gehad. „Wat is het onderscheid tussen een politieke partij en de vakbeweging? De natuurlijke rol van de vakbewe ging is de directe belangenbeharti ging van de werknemers. In dit licht bezien zou het best kunnen dat be paalde onderwerpen uit het ontwerp program worden geschrapt", aldus het NCW. DEN HAAG Er is een beter optre den nodig tegen de georganiseerde handel in drugs. Dit hebben de mi nisters Vorrink en Van Agt meege deeld aan de Eerste Kamer. De ministers zeggen dat momenteel ongeveer vijfduizend gebruikers van drugs (met onaanvaardbaar risico) in behandeling zijn bij hulpverlenen de instanties. De omvang van de handel in drugs kan niet worden geschat. De in be slag genomen hoeveelheden zijn maar een fractie van de hoeveelhe den die in omloop zijn, aldus de ministers. Uit de mededeling blijkt verder dat aangetroffen partijen henneppro- dukten ook in de toekomst door de politie in beslag genomen zullen wor den. Als het bezit van een kleine hoeveelheid hennepprodukten een overtreding is geworden, zal afkoop mogelijk zijn. Daardoor kan een der gelijke overtreding buiten het proces worden afgedaan. ADVERTENTIE Telefoon:. Idoor Ben Huising )e hoofdzaak is liefhebben, egt de Franse titel van deze ilm, en de mensen erin hebben en beetje liefde hard nodig. Zij ijn allen mislukt, afgegleden, nzeker, wanhopig. Als zij zich an niemand meer kunnen asthouden, zijn ze verloren. ij komen uit een boek van Christop- er Frank (La nuit Américaine) waar aar Andrej Zulawskizijn film maak- Zlj leven aan de Parijse zelfkant ADVERTENTIE ?tO©Wtur»5.t De derde aflevering van "KOOKKUNST VAN A TOT Z" boordevol instruktieve foto series in 4 kleuren 100 pagina's dik elke maand een komplete afgeronde aflevering. voor ie weer uitverkocht is. SLECHTS fl. 4,95 p.st. van film en theater, op en over de grens van pornografie en chantage. Niet alleen daardoor zijn ze thea traal, te heftig vaak, en niet echt. Zulawski een leerling van Andrzej Warda. die theaterregisseur is, ook in zijn films heeft ze opzettelijk in het hoogdramatische gedreven. Om van hun gewone tegenslagen een soort noodlot te maken, en van hun alle daagse narigheid en tragedie. En dat is hem aardig, vaak boeiend, gelukt. Het melodrama dat hij schiep werkt. Romy Schneider speelt overtuigend, en moedig ook, een vervallen actrice, die het niet meer maakt. Zij krijgt nog een kans om Anna te spelen in Richard III, en zij weet eerst niet dat die rol voor haar is gekocht door een fotograaf, die voor het geld moet meewerken aan een chantage-bende. Deze sombere, stille man (Fabio Tes- ti) doet dat geheimzinnig uit een merkwaardige liefde op afstand. En die edelmoedigheid (die nauwelijks is te verklaren) wordt de dood van haar man (jacques Dutronc). Als die op pervlakkige. immer jolige nietsnut, inziet dat hij op de been wordt gehou den door medelijden (dat hij meedo genloos noemt) en verborgen min achting, maakt hij er een eind aan. Dat loopt dan evenwijdig aan het stuk waarin Anne zal huwen met Richard HI, de moordenaar van haar man. De opvoering, wild expressionistisch geregisseerd door een vreemde regis seur (Guy Malresse) die ook graag travestiet is, met de, eveneens nogal zonderling bezeten Klaus Kinski in de hoofdrol, wordt een flop. Zulawski heeft van de repetities, de voorstel ling en de zonderlinge types van de troep, weer een merkwaardig verhe vigd schouwspel gemaakt. Ook bui ten het toneel vervallen die lieden in vreemde opwindingen. Dan is er ook nog een verlaten, vervallen schrijver, die goed gek een eind aan zijn leven maakt. En bij die chantage-bendë, met hun orgiën, zijn ook geen normale figu ren. Die komen dan ook, tegen het slot, die fotograaf nog eens vakkun dig in elkaar trappen, voor Romy het „ik hou van je" in zijn bebloede ge zicht durft zeggen. Met al die uitzinnige personen, de sombere, kale of rommelige kamers, zalen en studio's in clair-obscur, de dramatisch uitgehaalde hartstoch ten, en het grillige verloop der ge beurtenissen, is L'Important c'est d'Aimer eigenlijk een draak, waarvan je denkt „dat kan niet meer", maar Zulawski bewees dat het wel kan. Hij heeft het zo gedaan, en laten doen. dat Je het neemt. Als een toch wel bijzondere film. CRM toonde woensdag drie ge subsidieerde speelfilmproeven. Twee van nog geen kwartier, een van nog geen half uur. Veel kan er niet gemaakt worden in zo'n korte tijd. Karakters wor den vluchtig getypeerd, omstandigheden en stemmin gen worden maar even aange duid, en handelingen blijven beperkt tot een enkel geval. Zoals in Scherven, van Juri Voogd, naar een schetsje van Riek ter Haar. Een jonge vrouw zoekt haar leraar oude talen nog eens op, om hem er aan te herinneren dat zij zijn Ro meinse vaas stuk gooide. Hij erkent dat hij daardoor wel iets was losgeko men. Niet veel overigens, want Siem Vroom speelt hem toch als een heel voorzichtige, beperkte, hoogop iets relativerende, oude leraar. Lettie Oosthoek doet de vrouw met een droeve ernst alsof er meer is dan die ene, korte, nauwelijks nodige, ont moeting. De regisseur wilde misschien wel dat vervelend genoeg. En regisseur Roy Logger liet nadrukkelijk zien dat zo'n leven ook maar niks is en dat je dan even zo vrolijk net zo goed dood kon zijn. Eric van Haren Noman aan de camera deed er aardig fotografie bij, en daar zaten wij dan welwillend te genaan te kijken. Zonder er iets bij te voelen. Bobby Eerhart zocht het. met Shoot Out, in de Hollywood-stijl, met vlot geklede nachtclubschurken (Maxim Hamel, Peter Aryans, Frans Vorstman, Paul Muller), een sex-bom (Paula Petri), overal revolvers en een een jonge, stille psychopaat (Johnny Kraaykamp Jr.) die zo graag een, schietende, vent wil zijn. Daarom oefent hij eerst op filmcow boys in een automatenhal, en aan het slot legt hij zijn verleidster neer. De Hollywoodclichés zijn, met Theo van de Sande aan de camera, goed ge maakt en hier. dat hoop ik althans, met ironie gebruikt. BER HULSING Plaats:.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13