Openbaar onderwijs stelt verbijzonderingen" voor BOEKVAN DE deTijd! Bejaardenhuizen niet meer bekostigd door bijstandswet Valkaan ziet spoken (s)Aur^Tst0/j Politieke rel bij stemming Eemshaven Openbaar vervoer ,,Meer aandacht voor levensbeschouwingen" „Bevoegdheden voor personeel en ouders uitbreiden" Wijziging wet in voorbereiding Lubbers: overheid Geen invloed mag niet beslissen GRATIS PROEF I I I I I I I Weekblad Prijsstijging dit jaar half procent hoger dan voorzien Telegrammen Kalma geen aanleiding tot rechercheonderzoek Sporthal in as Voorzitter Expoge tegen kerken inzake de drie van Breda Niet zo veel buitenlanders met pinksteren Bliksem gevaar voor tv- toestel DONDERDAG 3 JUNI 1976 TROUW/KWARTET 9 Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Een studiecommissie van de Vereniging voor openbaar onderwijs heeft enkele voorstellen gedaan tot „verbijzondering" van de openbare school. De voornaamste punten uit dit rap port zijn: meer aandacht voor le vensbeschouwingen grotere bestuurlijke bevoegdheden van ouders en personeel meer (grondwettelijke) ruimte voor samenwerkingsscholen waarin open baar en bijzonder onderwijs samen gaan. De vereniging voor openbaar onder wijs (VOO) heeft twee jaar geleden een studiecommissie Ingesteld om zich bezig te houden met de identiteit van de openbare school. De commis sie concludeert nu dat openbaar en bijzonder onderwijs steeds meer naar elkaar toegroeien. Zowel openbaar als bijzonder onderwijs zouden daar consequenties uit moeten trekken. De openbare school wordt volgens de commissie vooral gekenmerkt door de bestuursvorm: de overheid be stuurt en bepaalt het beleid. Daarbij heeft altijd voorop gestaan de bedoe ling om volksonderwijs te geven. De openbare school staat open voor ie dereen, ongeacht zijn of haar levens overtuiging, en wil bijdragen tot de ontwikkeling van alle lagen der be volking. Volgens de studiecommissie is er in het openbaar onderwijs een verlan gen naar grotere zeggenschap van ouders en docenten. Dit zou mogelijk zijn door de in alle grotere gemeenten bestaande schoolraden meer zeg genschap te geven. De raden moeten worden omgebouwd tot commissies van bestuur zoals genoemd in de arti kelen 61-64 van de gemeentewet. In zulke commissies hebben behalve vertegenwoordigers van ouders en personeel ook gemeentebestuurders zitting. Op deze wijze kan de be stuursvorm van de openbare school worden omgebogen in privaatrechte lijke richting. Openbare en bijzonde re scholen komen dan qua be stuursvorm dichter bij elkaar te staan. „Toenadering" De commissie meent dat er ook op levensbeschouwelijk gebied een toe nadering is tussen beide richtingen. Men zou elkaar kunnen vinden in „de humaniteitsgedachte, die zowel ten grondslag ligt aan het christendom als aan het humanisme". De commis sie pleit daarom voor samenwer kingsscholen. Indien nodig moet de grondwet op dit punt verruimd wor den. De VOO meent dat de samen werkingsschool bij ouders steeds meer in trek is, zoals onder meer zou blijken uit een op Walcheren gehou den enquête. Van onze sociaal-economische redactie draaien van de bijstand die de verzorgden en verpleegden genie ten. Een wijziging van de bijstandswet is hiertoe in voorbereiding. Ongeveer de helft van de rond vier ring stoppen, en moet de over- miljard gulden die dit jaar aan bij- heidsdienst onder wiens werkterrein standsuitkeringen wordt verstrekt, de instelling valt, zelf voor een vaste gaat via bejaarden naar tehuizen en financiering zorgen. Verlenging van instellingen, namelijk rond 1,5 mil- de periode van vijf jaar zou mogelijk jard gulden naar bejaardenoorden en moeten zijn, aldus een voorontwerp 0.6 miljard gulden naar andere instel- voor een wijziging van de bij- lingen. De regel met de bijstandswet standswet. is namelijk dat iemand die een nood zakelijke behandeling of verzorging, zoals opneming in een bejaardente huis. niet zelf kan betalen, daarvoor bijstand kan ontvangen. Veel bejaar- net wordt behandcld den, in tehuizen, die bijstand nodig hebben, zien zelf slechts een klein bedrag daarvan, omdat het gros van de uitkering rechtstreeks naar het tehuis gaat. Het kan overigens nog wel enige maanden duren voordat het plan van de CRM-staatssecretaris in het kabi- Pas daarna gaat een definitief wetsontwerp naar het parlement. Deze wijze van financieren geeft de nvpr InVAcfArinoran financier de overheid echter VVC1 IllvCÖUJIIIIgCIl geen invloed op de wijze waarop met DEN HAAG „We zitten op de ver- het gemeenschapsgeld wordt omge sprongen. Staatssecretaris Meijer wil daarom een lijst aanleggen van in stellingen en tehuizen die voor indi recte financiering via de bij standswet in aanmerking komen. Na vijf jaar moet deze indirecte financie- ADVERTENTIE De Tijd analyseert het on verwacht felle verzet van de paus en tal van Italiaan se bisschoppen tegen de communistische partij van Enrico Berlinguer. Zij heb ben zichzelf noch de Ita liaanse democratie een dienst bewezen. Mr. J.J. Abspoelde anti- kraakwet is een papieren tijger Commentaar: ka binetscrisis om abortus niet gewenst Loonbe- leid een paar tientjes het maximum Bioscopen hoe de film wordt verminkt Martin Heidegger: een farao in zijn pyramide Nogmaals het bederf van het dierbare Italië Muriel Spark in The Take over' op haar best Jan Mulder :PSVeen kampioen voor jaren Alfrinks op volger rva vier maanden 'Utrecht'onthullend in terview met kardinaal Willebrands keerde weg als de overheid zou gaan uitmaken welke investeringen wel mogen plaatsvinden en welke niet. Dat is de primaire verantwoordelijk heid van de ondernemingen. De over heid heeft wel de verantwoordelijk heid de richting van de investeringen te beïnvloeden. De overheid zal die beïnvloeding dan wel steeds moeten verantwoorden." Dit zei gisteren minister Lubbers in de Eerste Kamer. Hij zei dat er wel eerst investeringen moeten zijn, voordat sturing daarvan door de overheid kan geschieden. „De beïnvloeding mag niet gaan beteke nen dat er helemaal geen investerin gen meer plaatshebben." Als midde len voor sturing van investeringen noemde Lubbers: geboden, verbo den, bevordering, afremming. De mi nister pleitte voor „gedecentraliseer de beslissingen." Wat het totaal der investeringen betreft. BON VOOR Stuur mi| vier weken de Tijd ionder enige verplichting mijnerzijds. I veral «e koop: I 2.-. ^^„bonnementen tel. 020 - 23 39 Zonder postzegel zenden aan de Ti|d. Antwoordnummer 6. Amsterdam. Kuipers kreeg onlangs opdracht van zijn eigen partij om tegen zijn zin tegen de eemshavennota te stemmen, omdat er milieuvervuilende ha venindustrie in wordt aange prezen. De PPR- ledenvergadering eiste dat Kui pers anders moest opstappen. Hij gaf toe en legde mede na mens Berend Kingma, zijn frac tiegenoot in de provinciale sta ten, gisteren na drie dagen ver gaderen een verklaring af dat beiden zouden tegenstemmen. De plaatsvervangend voorzit ter A. Post. PvdA- gedeputeerde, liet vervolgens bij handopsteking stemmen Toen de voorzitter al gezegd had dat de Eemshavennota blijkens die stemming was ver worpen, vroeg de PvdA- gedeputeerde dr L. C. Heering een nieuwe en dan hoofdelijke stemming aan. De PPR- gedeputeerde had bij de han dopsteking al gezien dat zijn stem doorslaggevend zou zijn. Tijdens de hoofdelijke stem ming spoedde hij zich de zaal uit en daardoor staakten de stemming. Lubbers verwacht: Over de levensbeschouwelijke opvoe ding op de openbare school zegt de studiecommissie, dat deze op een openbare of algemene school bij uitstek tot haar recht kan komen, al moet hieraan nog veel verbeterd wor den. De openbare school respecteert ieders levensovertuiging, maar dat DEN HAAG - Staatssecretaris Meijer (CRM) wil een eind maken aan de toestand dat veel bejaardenhuizen en andere inrichtingen de richtingen binnen één school kan een gesprek ontstaan dat bevorder lijk is voor de levensbeschouwelijke vorming. Daarbij kunnen ook docen ten hun eigen overtuiging uiten, mits zij niet vervallen in éénzijdigheid. Ons commentaar staat op pagina 5. Van een verslaggever ROTTERDAM Burgemeester Van der Louw van Rotterdam heeft geen behoefte meer aan een disciplinair onderzoek door de rijksrecherche naar de telegrammen die de chef van de Rotterdamse zeden- en kinderpo litie en PSP-Rijnmondraadslid B. D. Kalma vorige week verzond naar aanleiding van de gebeurtenissen rond de Bloemenhovekliniek. Van der Louw heeft dit de Rotterdamse politieman gistermiddag laten we ten tijdens een gesprek dat hij op het stadhuis met hem had. Op verzoek van de Rotterdamse hoofdcommissaris besloot Van der Louw vorige week zo'n onderzoek wel in te laten stellen. „Nu in het gesprek de bedoelingen en de omstandigheden waaronder de heer Kalma de telegrammen verzond dui delijk zijn geworden heeft de burge meester vanuit zijn specifieke ver antwoordelijkheid geen behoefte meer aan het disciplinair onderzoek door de rijksrecherche", zo heet het in een door de gemeentelijke voor lichtingsdienst uitgegeven verkla ring. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Lubbers ver wacht dat de prijsstijging dit jaar slechts een half procent hoger zal uitvallen dan hij eerst had voorzien. De minister vindt dan ook niet dat met de tegengevallen prijsstijging tot nu toe het anti-inflatiebeleid van de regering als mislukt moet worden beschouwd. Drs. Lubbers zei dit gisteren in de Eerste Kamer. In de eerste vier maanden van dit jaar beliep de prijsstijging al 4,6 procent, terwijl in de planning van Lubbers een totale stijging van zes procent van decem ber 1975 tot december 1976 was opge nomen. De minister mikt nu op een prijsniveau stijging dit jaar van 6.5 procent. Het gemiddelde prijsniveau over heel 1976 vergeleken met het gemiddelde niveau over heel 1975 zal daardoor ook wat hoger uitvallen dan de hooguit acht procent die tot nu toe in de voorspellingen was aan gehouden. Ruim 2,8 miljoen voor bijzondere school Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM B. en w. van Amsterdam willen een krediet van 2.870.000 gulden ter beschikking stellen voor de bouw van een school voor slechthorende en spraakge- brekkige kinderen in de Jan Toorop- straat (Overtoomse Veld). De school is tijdelijk gehuisvest in het gemeen telijk hulpschoolcomplex Prinses Irenestraat 94. Van een verslaggever BUSSUM De sporthal van Bus- sum, die ruim een jaar geleden is gebouwd voor 2.3 miljoen gulden, is gisternacht totaal afgebrand. Ver moed wordt dat de brand is veroor zaakt door loodgieters die dak werkzaamheden hebben uitgevoerd. Van een verslaggever GRONINGEN De actie van de Raad van Kerken om de drie van Breda vrij te laten is verbazingwek kend en roept verontwaardiging op. Het getuigt van een zo ernstig onbe grip voor de noden van de oor logsslachtoffers dat het appèl van de raad van kerken niet veel meer is dan een slag in de lucht. Dat zei de heer H P. J. van Katwich Verschuur, voorzitter van de landelijke vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, in Groningen op het jaarcongres van Expoge. De heer Van Ketwich Verschuur achtte het onbegrijpelijk dat de raad van kerken het plotseling nodig achtte om na de beroering die de vrijlatingsvoorstellen van minister Van Agt in 1972 teweeg hebben ge bracht, licht op deze zaak te werpen. De heer van Ketwich Verschuur be gon met het benadrukken van de band die de expoge met prins Bemhard heeft. „De oprechtheid van de prins is boven iedere verden king verheven en het woord van de prins aan de minister-president is!; voldoende voor ons allen, zoals dat ook voldoende had moeten zijn voor de minister-president en zijn kabi net", zo stelde de voorzitter. Van een verslaggever. Den Haag - Het aantal bultenlanse bezoekers aan Nederland tijdens het pinksterweekend zal niet uitzonder lijk groot zijn, Dat verwacht het nati onaal bureau voor toerisme. Omdat Pinksteren dit Jaar laat valt, zullen de bezoekers het b.v. zonder bollen en bloesems moeten doen. Dat remt het bezoek al al. Daar komt bij dat de grote vakantie dicht voor de deur staat. Overigens zijn in het kustgebied ho tels en pensions nu al goed bezet. Het vinden van logies zal In de komende dagen echter geen al te grote proble men opleveren, omdat bij particulie ren nog veel ruimte is.. Het beeld van de drie grote steden loopt nogal uiteen.In Amsterdam is nog maar zeer beperkte ruimte ln hotels en pensions. Rotterdam daar entegen heeft nog voldoende plaats, en Den Haag neemt een tussenposi tie ln. In de rest van Nederland wor den geen problemen verwacht wat het onderbrengen van toeristen betreft. Wat de vloed aan kampeerders be treft hangt alles af van redelijke weersomstandigheden. Als het weer echt meezit, zullen duizenden kam peerders een generale repetitie voor de zomervakantie gaan houden. Maar op dit moment bieden de cam pings daartoe volop ruimte. ADVERTENTIE Christopher Fir>ctl g Van een onzer verslaggevers GRONINGEN. De Groninge gedeputeerde voor de PPR, Halbe Kuipers, is opnieuw de centrale figuur in een politieke rel over de Eemshaven. Bij een stemming in provinciale staten merkte Kuipers dat zijn stem doorslaggevend zou zijn. Daarop vluchtte hij snel de zaal uit. In de Statenzaal stak een storm van verontwaardiging op. Ook Berend Kingma, de fractiege noot van Kuipers, toonde zich woedend. Hij is evenals zijn partij van mening dat de Eemshavennota niet aan vaardbaar is en zag de verwer ping van die nota geblokkeerd door de vlucht van zijn partij genoot Kuipers. Deze kwam di rect na de stemming weer bin nen, oogste boe-geroep en gaf zijn voor de Eemshavennota verantwoordelijke collega dr. Heering, een hand. De WD-fractie vroeg onmiddellijk een vastleggen aan van de bandopna me. De hele dag was er al spanning geweest. Het verwerpen van een CDA-motie om de Eemshaven- en twee andere nota's slechts als globale richtlijnen te hanteren was verwor pen. Dit leidde ertoe dat CDA. VVD en GPV zij het om andere redenen dan de PPR tegen de Eemshaven nota stemden. Doordat de PPR- leden hun coalitiegenoten in het linkste program-college in dit geval niet steunden, bleek er net één stem de doorslag te geven. Er zal nu in een volgende vergadering opnieuw wor den gestemd. Walt Disney: een magische naam die de wereld veroverde. Wie was hij? Hoe werkte hij? Hoe ontstonden ijn beroemde figuren Mickey Mouse. Donald Diick. Pluto. Dumbo.de grote Boze Wolf? Hoe maakte hij zijn fantastische teken-,speel- en natuurfilms? Al deze vragen worden beant woord in het rijk geïllustreerde boek: Walt Disney - van Mickey Mouse tot Disneyland. Een kompleet overzicht van Walt Disney's werk. Van de eerste aar zelende schets tot de werkelijkheid van Disneyland en Walt Disney World. Ej.*n' Amerikaanse bestseller als Europese primeur. Nu als hoek van de. maand hij de boekhandel. WALT DISNEY-VAN MICKEY MOUSE TOT DISNEYLAND. IN SPECIALE BOEKVAN DE MAAND OPLAGE: F13,50. DAARNA F2Z50. Di- aanbieding js gtjdïjl f/l)13 juli Ixliter zolang de voorraad strokt Vervolg van pagina 1 In een eerder stadium van het debat toonde de minister zich overigens tamelijk blij met het feit dat hij door het stellen van de subsidievoorwaar den wat invloed kan uitoefenen op het beleid van een gemeente. Hij wees daarbij op zijn nota meerja renplanning personenvervoer, waar- mc de Tweede Kamer het deze wee.. ;n hoofdlijnen eens bleek te zijn. Die nota spreekt zich uit voor een sturend en geen volgend beleid op verkeersgebied. „Pesten" „We willen niet het autobezit aan pakken, maar wel het verstandig au togebruik bevorderen. We zijn dus niet aan het automobilisten pesten, maar omdat op bepaalde plaatsen en tijden de auto de automobilist pest, moeten we duidelijk maken dat men soms beter de fiets of het open baar vervoer kan nemen", schetste de minister het beleid in de eerstko mende Jaren. Om dat beleid evenwél te kunnen uitvoeren is de landelijke overheid afhankelijk van de mede werking van de" gemeenten. Als handvaten voor de minister om ifl- vloed op die gemeenten uit te oefe nen noemde hij de subsidievoor waarden bij overname van tekorten op openbaar vervoer en subsidiëring van infrastructuur in gemeenten. Van Gend en Loos Staatssecretaris Van Huiten verzet* te zich gisteren op hoge toon tegen een voorstel van de VVD en de chris ten-democratische partijen om té onderzoeken hoe Van Gend en Loos een gewone vervoersonderneming als alle andere kan worden. De staatssecretaris verweet de Kamer» leden onrust onder het personeel te veroorzaken, en stelde dat het be- drijf goed functioneert en winstge vend is. Hij zei alleen maar te willen denken aan verkoop aan het perso neel, maar verwachtte dat de voor stellers dat nu Juist niet willen. Hij wees er bovendien op dat het rijk deze zeggenschap niet heeft over de ze NS-dochter. Reflector Minister Westerterp deed tenslotte nog enkele aankondigingen: De rode reflector achterop de Fiets wordt nog dit jaar verplicht. Het landelijke verkcer»- alarmnummer 0011 waaraan al vijf jaar wordt gewerkt komt nu bin nenkort. De minister gaat met zijn betrok ken collega-ministers overlegge- n327over begeleiding van ver keersslachtoffers. Hij gaat ook met zijn onderwijs- coUega Van Kemenade praten over verbetering van het verkeers- onderwijs. Bromfietsen De minister zal zich met hand en tand verzetten tegen overigens niet uit de Kamer afkomstige voorstellen om de minimumleef tijd voor bromfietsrijders lager te maken dan de nu geldende zestien jaar. Hij gaat met minister Van Agt nog eens praten over de strafbaarstol ling van betaling-weigerende taxi passagiers. Volgende week woensdag stemt de Kamer over een reeks in de afgelopen maanden ingediende moties over het verkeer en vervoer. Een reactie op de plannen van de minister staat op pagina 21 Van een verslaggever AMSTERDAM „Er is veel meer schade door bliksem inslag dan algemeen wordt aangenomen. Gemiddeld slaat in ons land de bliksem op iede re vierkante kilometer vijf maal per Jaar ln." Dit zegt.de heer Brood van het Neder landse electrotechnisch comité (NEC) in Rijswijk dat samen met het Nederlands Normalisa tie-instituut (NNI) een handlei ding uitgeeft hoe masten het beste kunnen worden geaard. Volgens de heer Brood verdient j» het aanbeveling om bij onweer de stekker van de televisie antenne uit het toestel te trek ken en om zelfs een ruime af stand tussen stekker en toestel te bewaren. „Het is nog niet mogelijk om het toestel zo te isoleren dat er geen stroom wordt doorgelaten bij bliksem inslag." aldus de heer Brood. „Het steeds groeiende woud van hoge televisiemasten op de daken is een gevaar, omdat blikseminslag in de mast de ontvangstapparatuur ernstige schade kan toebrengen. Wij willen meer voorzieningen zien te krijgen voor televisie antennes. Het staal van de an tennes dient geaard te worden, ook de tuidraden." zo zei de heer Brood. „Vooral hoge masten trekken de bliksem aan. Hoge gebou wen. eenzame boerderijen in open land krijgen vaak van de verzekeringsmaatschappijen premiekorting bij aanwezig heid van een genormaliseerde bliksemafleider." tuJKi

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9