Strijders in Libanon svoor eerst bijeen Frankrijks laatste kolonie in Afrika ernstig verdeeld A Kritiek op Frankrijk blijft aanhouden Verzet tegen verbod op publikatie over marteling in Spanje Onderzoek schandaal in Amerikaans Congres "Na Syrische interventie: Trudeau als krachtpatser Kernorder van Zuid-Afrika VS beschuldigen Oostblok inzake standpunt Unctad Directeur Duitse gevangenis gedood Ford verliest in voorlaatste ronde voorverkiezingen Sowjet-Unie en Filippijnen gaan betrekkingen aan Geert Dammers trilogie Acties tegen NAVO in West-Duitsland THt DONDERDAG 3 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 idere lo- BEIROET (AP, UPI, Reuter) Leiders van de strijdende partijen in Libanon zijn gisteren voor de ln. eerste keer sinds het begin van de nu al meer dan een jaar durende burgeroorlog bijeen geweest. zieivAan de bijeenkomst in het door e off linkse eenheden gecontroleerde wes- juni deel van Beiroet, namen onder meer de linkse leider, Kamal Joemblat, de aanvoerder van de rechtse falangisten, Pierre Gemayal en de vertegenwoordiger van de Pa lestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO). Ali Hassan Salameh (Aboe Hassan). pon. deel. Politiek waarnemers in de Liba- iLw"; nese hoofdstad menen, dat het nog von, niet duidelijk is of de bijeenkomst resultaten heeft opgeleverd. Wel heeft de militaire interventie van Sy- i rië tot een nieuw gevoel van urgentie onder de elkaar bestrijdende partijen geleid. Mogelijk hopen de Syriërs, wijl; dat hun aanwezigheid in Libanon de hun| Libanezen en Palestij nen tot een op- lossing van het conflict aan de confe- oeld rentietafel zal drijven, ver- iste^r Opmars De xtra Inmiddels is gemeld, dat de Syrische ka- interventietroepen oprukken in de richting van de zuidkust van Li- del banon. De falangistische radio zei gisteren, dat de Syrische troepen op De weg naar Sidon zijn, een havenstad ver- aan de Middellandse Zee, die 34 kilo- be- meter ten zuiden van Beiroet ligt. De ver-j Syriërs zouden voornemens zijn de nleg Libanese crisis voor eens en altijd op ver- te lossen, aldus de radio. Volgens de is falangisten kan een „opmars in de richting van Beiroet binnen enkele dagen worden verwacht", wanneer de Syriërs besluiten om Sidon in te nemen. ken Andere Syrische troepen hebben zich ingegraven in stellingen bij de auto weg tussen Beiroet en Damascus, welke Libanon in tweëen deelt. Pales tijnse guerrillastrijders en soldaten van het linkse Libanees-Arabische Leger hebben posities ingenomen op de top van een bergpas aan deze weg. Hun kanonnen hebben zij op de inge graven Syriërs gericht. Westerse diplomaten in Libanon me nen dat de berichten als zou de Sy rische luchtmacht in staat van pa raatheid zijn gebracht, onjuist zijn. Ook ontkenden vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Britse am bassade in Beiroet, dat de Ameri kaanse zesde vloot en de Britse luchtmachtbases op Cyprus klaar staan om buitenlanders uit Libanon te evacueren. Spoedvergadering De Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) heeft om een spoedbijeen- komst van de Arabische ministers van buitenlandse zaken gevraagd om het meningsverschil tussen haar en Syrië te bespreken. Ook Irak heeft een beroep gedaan op de Ara bische Liga om een spoedvergade ring bijeen te roepen over de Sy rische interventie in Libanon. De PLO wil dat de Arabische ministers het eens worden over een ge meenschappelijke actie om een ver dere escalatie van het bloedig conflict in het land te voorkomen. Volgens de PLO heeft de crisis „nieu we proporties aangenomen welke de Arabische solidariteit bedreigen na dat Syrië eenzijdig heeft ingegrepen. Volgens de Egyptische pers heeft Kamal Joemblat een beroep gedaan op president Sadat van Egypte om door middel van een pan-Arabische actie het Syrische optreden in de Libanese burgeroorlog tegen te gaan. De Franse minister van buiten landse zaken, Jean Sauvagnargues, herhaalde gisteren het Franse aan bod om een Franse vredesmacht naar Libanon te sturen. Eerder had Kamal Joemblat ook op Frankrijk een beroep gedaan om Libanon te helpen bij de handhaving van haar onafhankelijkheid. Tijdens het be zoek van de Franse president Gis- card d'Extaing aan de Verenigde Staten had deze verklaard bereid te zijn een Franse vredesmacht naar Libanon te sturen. Toen werd het aanbod door de linkse Libanezen en de Palestij nen van de hand gewezen. De Canadese premier Pierre Trudeau, die de Habitat-conferentie (VN-conferentie over menselijke nederzettingen) in Vancouver bijwoont, werd gisteren uitgenodigd voor een spelletje arm- worstelen. De premier nam de uitdaging aan en won. latW Lich- Dver gun- jon- dit bij het in Terroristen In Damascus zei de Russische pre mier, Alexei Kosygin, achter de handhaving van de eenheid in Liba non te staan. Joemblat had ook een beroep op Kosygin gedaan, om tij dens zijn bezoek aan Syrië druk uit te oefenen voor de terugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon. Israëlische leiders meenden gisteren dat de situatie in Libanon nog niet een militaire interventie van de kant van Israël rechtvaardigde, maar voegden eraan toe dat Israël de situ atie nauwlettend blijft volgen. MADRID (Reuter, UPI, AP) Raadslieden van Baskische sepa- risten in Spanje hebben gisteren verzet aangetekend tegen het verbod van de regering dat bepaalt dat er geen berichten over martelingen in de Spaanse pers mogen verschijnen. Woordvoer ders van de Basken noemden het „een terugkeer naar de cata comben". WIESBADEN (DPA) De gevange nisdirecteur Helmut Kilnkler is woensdag in Butzbach door een ge vangene doodgeschoten. De tot le venslang veroordeelde Mlchaël Ha- nisch was door de directeur uitgeno digd voor een gesprek. Hanisch kwam met een eigengemaakt schiet tuig waarmee hij Künkler dodelijk trof. WASHINGTON (Reuter. AFP, AP) In de voorlaatste ronde van de Ame rikaanse voorverkiezingen heeft de Republikeinse uitdager, Californlë's ex-gouverneur Ronald Reagan, geze gevierd in d" noordelijke staten Mon tana en Zuld-Dakota. President Ge rald Ford moest zich tevreden stellen met één eerste plaats: in Rhode Island. Bij de Republikeinen ging het deze keer slechts om in totaal 59 gedele geerden naar de partij conventie, die midden augustus in Kansas City plaatsvindt. De president won in Rhode Island alle 19 kiesmannen, verzamelde er in Zuid-Dakota echter maar 9. In deze staat gingen 11 gede legeerden naar Reagan. De 20 kies mannen van Montana, waar Ford een zware nederlaag werd toegebracht door zijn mededinger, worden pas later door een staatsconventie aange wezen. Men verwacht dat Reagan hier het leeuwedeel van de stemmen krijgt. In het Democratische kamp, waar 56 kiesmannen te verdelen waren, won Jimmy Carter, koploper in de strijd om de DemocraUsche nominatie, in Zuid-Dakota. In Rhode Island ver loor hij echter, en wel van een groep officieel nog ongebonden afgevaar digden. Deze groep had de steun van de Californische gouverneur, Jerry Brown, die niet tijdig zijn kandida tuur had gesteld en dus niet op de stembiljetten voorkwam. Montana tenslotte ging naar Frank Church, die met Brown probeert te verijdelen dat Carter op de Democratische con ventie in Juli in New York al in de eerste ronde als presidentskandidaat wordt aangewezen. De PARIJS (AFP, AP, Reuter) De felle stroom van kritiek op de *523 Franse levering van twee kerncentrales aan het apartheidsbe wind van Zuid-Afrika blijft aanhouden. De voorzitter van de VN-commissie tegen apartheid, de Nigeriaan Lesli Hamman heeft Frankrijk zelfs gevraagd de verkoop van de kerncentrales £,0| beschui<nBd vt^parfemenTifre Eerste reis manipulatie" met het doel een Ame- WASHINGTON (AP, AFP) De Ver- Het verbod dat ingesteld werd nadat er in verschillende kranteberichten over het martelen van politieke ge vangenen waren verschenen, bete kent volgens de Baskische advocaten dat het Spaanse volk onwetend wordt gehouden. Dinsdag liet de procureur-generaal van Madrid weten dat er een onder zoek werd ingesteld naar de juistheid van berichten over de martelingen. Hangende dit onderzoek mag er niets over martelingen worden gepubli ceerd. Eén der advocaten vertelde: „Voor het eerst mocht openlijk over martelingen worden gesproken. Nu is het onderwerp weer taboe en krijgt Spanje weer niet te horen wat er gaande is". Een andere advocaat meent dat de eerste berichten slechts het topje van een ijsberg zijn. ADVERTENTIE aan Zuid-Afrika door een Frans consortium te verbieden. rerk Lei- uit rou- een Kannunik Burgess Carr, de secreta- tis-generaal van de conferentie van Afrikaanse kerken, heeft een beroep gedaan op de bevrijdingscommissie van de Organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) de wereld-opinie te mobiliseren tegen Frankrijk. De op roep van Carr was vervat in een brief aar de Mozambiquaanse minister s van buitenlandse zaken Chisano, de ;rlV voorzitter van de bevrijdingscommis- sle die op dit moment bijeen is in Dar F8.® es Salaam. Carr zei dat zijn organisa- t tie het standpunt verwerpt van enige naSl Afrikaanse leiders dat het voor de vrijheidsstrijd niet van belang is of Zuid-Afrika nucleaire mogelijkheden ontwikkelt voor militaire doeleinden. plaatst. Volgens het blad Rand Daily Mail is Zuid-Afrika ook zonder de kerncentrales nu al in staat een kernwapen te maken. rikaans voorstel voor de oprichting van een internationale grondstoffen- bank te torpederen. De minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger en zijn collega van financiën William Simon zeiden dat de communistische Premier John Vorster zal voor het landen zell mets deden om de arme eind van deze maand een bezoek landen op de wereld te ontwikkelen, brengen aan Europa. Hij zal een bij eenkomt voorzitten van diplomatie- Ht/t Amerikaanse voorstel van een ke Zuidafrikaanse vertegenwoordi- internationale grondstoffenbank, die gingen in Europa, het Midden- onder meer zou kunnen bijdragen Oosten en Noord-Amerika. In welke aan ^et reguleren van de prijzen die Europese hoofdstad de conferentie de ontwikkelingslanden voor hun Bij de conferentie zijn meer dan hon derd Afrikaanse kerken aangesloten. Zij is gevestigd in Nairobi. Zambia Ook Zambia veroordeelt de Franse levering. „Frankrijk is door de knieën gegaan voor ruim 2,3 miljard gulden van het Zuidafrikaanse rascisme. De apartheid krijgt hiervoor de gehei men van de kernontwikkeling", aldus de Zambiaanse krant Times. De krant meldt verder dat Frankrijk „een gevaar is geworden voor de Afri kanen". Naar Europa Het Zuidafrikaanse dagblad Beeld schrijft dat de Nederlandse regering zichzelf in positie van oppositie tegen de regering in Pretoria heeft ge wordt gehouden is niet bekend. Het is het eerste bezoek van Vorster aan Europa sinds vijf jaar toen hij Portu gal, Spanje en Frankrijk bezocht. MOSKOU (Reuter, AP) De Sowjet- Unie en de Filippijnen hebben giste ren diplomatieke betrekkingen aan geknoopt, zo heeft het Russische persbureau Tass gemeld. grondstoffen krijgen werd op de Unctad met 33 tegen 31 stemmen afgewezen. De Sowjet-Unie, de Oost- europese landen en Cuba hebben te gen het voorstel gestemd. De Amerikaanse bewindslieden concluderen hieruit dat dit „een slecht voorteken is voor de toekomst van de dialoog die moet leiden tot een ontwikkelingsinspanning op we reldniveau. Aangezien de Verenigde Staten belangrijke pogingen doen om samen te werken, hopen zij niet dat hun voorstellen worden onder worpen aan toevallige meerderhe den," aldus Kissinger en Simon. Met „toevallige meerderheden" doe- Het document werd getekend door len de ministers op het feit dat er bij de presidenten van beide landen, Ni kolai Podgorny en Ferdinand Marcos. De twee landen kwamen ook een handelsverdrag overeen. De Filippij nen waren het laatste grote land in Zuld-Oost-Azië dat geen diplomatie ke betrekkingen met de Sowjet-Unie onderhield. de stemming over het voorstel in Nairobi 46 voornamelijk ontwikke lingslanden niet aanwezig waren, 44 landen zich van stemming onthiel den en bijna alle socialistische staten tegen stemden. Tenslotte gaven de beide Amerikaanse ministers te ken nen dat hun voorstel bij andere gele genheden opnieuw zou worden inge diend. De Spaanse koning Juan Carlos en zijn vrouw Sophia zijn gisteren offici eel welkom geheten door president Ford van de Verenigde Staten. Het Spaanse vorstenpaar maakte zijn eerste buitenlandse reis sinds Juan Carlos na de dood van generaal Fran co de troon besteeg. Ford prees het „wijze en kundige leiderschap" van de koning en gaf hoog op over de Spaanse defensiebanden met de VS. De koning zei daarop dat hij Ford ook aardig vond en dat er „grote vriendschap tussen Spanje en de VS bestaat". Juan Carlos verkondigde daarna in een rede voor het Amerikaanse Congres dat hij Spanje zal leiden naar een meer progressieve toekomst en dat hij strikt de „beginselen van de democratie" zal eerbiedigen. Hij zei verder te streven naar een samen leving waar in toenemende mate wel vaart. rechtvaardigheid en ware vrij heid zullen zijn verwezenlijkt en „ver schillende politieke alternatieven" de macht zullen mogen delen. Hij werd in het Congres luid toegejuicht. In Spanje zelf werd er gisteren door de ondergrondse linkse partijen in het geheel niet gejuicht. Zij verwier pen de stap-voor-stap-politiek van de koning en daarmee ook het voor ok tober aangekondigde referendum over een grondwetswijziging. De Pla ta Junta, de getolereerde en wat on gemakkelijke samenwerking tussen christen-democraten, socialisten en communisten zijn wel bereid een ak koord te sluiten met de regering van koning Juan Carlos. De meer linkse partijen willen een snellere en meer radicale doorvoering van de demo cratie in Spanje. Weer overal in de boekhandel verkrijgbaar: Aart Romijn De grote roman trilogie over een stuk jeugdleven uit vroeger tijd Een boek van karakter, boeiend en met literaire vaardigheid geschreven. De delen Oe achtergrond. Het wonder der jaren en Hel leven is goed in ètn band De strijd van Geen Dammers en lijn Mde voor het „onbereikbare" meisie Noortje de Wilde. Het boek biedt geen goedkope oplossingen, maar toont duidelijk de uitweg uit de problemen waarvan het leven vol is. 544 bladrijden, f 24,50 WASHINGTON De commissie voor de ethiek van het Ameri kaanse Huls van Afgevaardigden zal een ondereoek instellen naar de beschuldigingen dat Congreslid Wayne Hays zijn maitresse op de loonlijst had gezet als secretaresse. De commissie besloot met elf tegen nul stemmen hoorzittingen te zullen houden waar Hays en zijn ex-vriendin Elizabeth Ray als getuigen zullen worden gehoord. Zomer Kouning Boeken - Wageningen FRANKFORT (DPA) De „revolu tionaire brigade Ulrike Meinhof" heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de aanslag op het hoofdkwartier van het vijfde Ameri kaanse legerkorps dinsdag. Zestien mensen raakten gewond, van wie er nu nog zeven in het hospitaal verblij ven. De actie werd omschreven als „een aanslag op de centrale kern van het Amerikaanse bezettingsleger, het Europese zenuwcentrum van de NAVO en alle Amerikaanse geheime diensten". In Wiesbaden werden op een Amerikaanse basis, die dienst doet als administratief centrum, twee vrachtwagens in brand gesto ken. De aanslagen gebeurden pre cies vier jaar nadat Andreas Baader, Holger Meins en Jan-Carl Raspe in Frankfort werden gearresteerd in verband met een bomaanslag op het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger. Mejuffrouw Ray onthulde enkele we ken geleden zelf dat zij als secretares se te boek stond, terwijl zij in feite alleen maar als vriendin-voor-alles van Hays optrad. Als „secretaresse" kreeg zij een jaarsalaris van 14.000 dollar, een bedrag dat de afgevaar digde geheel kon declareren. (De koers van de dollar is 2,75, red.). Hays heeft inmiddels toe gegeven dat hij een affaire heeft gehad met me juffrouw Hays, maar hij beweert dat zij tevens als zijn secretaresse werkte. Hij heeft haar overigens di rect na haar onthulling ontslagen. Het Congres is door deze slipper van afgevaardigde Hays (een 65-jarige Democraat uit Ohio met veel in vloed) nogal ln verlegenheid geko men. Veel leden vrezen dat dit het begin kan zijn van een veel grootser onderzoek naar al hun declaraties. En daarbij zullen wel meer praktij ken tevoorschijn komen die niet door de beugel kunnen. Hays is natuurlijk niet de enige die wel eens misbruik maakt van de rui me financiële faciliteiten die leden van het Congres genieten. Het Ameri kaanse Congres bestaat uit Senaat (honderd leden) en Huis van Afge vaardigden (435) leden. De senatoren afkomstig uit kleine staten mogen 413.000 dollar per Jaar voor hun staf declareren, die uit grote staten zelf 845.000 dollar. De enige beperking, die voor hen geldt is dat hun best betaalde stafleden niet meer dan 39.900 dollar per jaar mogen verdie nen. (Een senator zelf verdient ruim 47.000 dollar per jaar). De leden van het Huis van Afgevaardigden moeten het iets bescheidener doen: zij heb ben maximaal 239.000 dollar per jaar voor hun staf. Daarnaast bestaat er een groot aan tal commissies in het congres, die meestal weer een eigen staf hebben, met aparte regelingen voor de onkos ten. De huishoudelijke diensten var# het goed gehuisveste Congres meege rekend levert dat een personeelsbe stand van ruim 17.000 man op met een totale loonsom van honderd mil joen dollar (bron: US News and World Report van deze week). Het is in Washington geen geheim dat het niet zo moeilijk is voor Congresleden om hier eens een vriend of familielid tussen te schui ven. Om bij Hays te blijven: zijn vrouw, zijn schoondochter en een nicht van hem hebben een betrek king binnen het Congres. En me juffrouw Ray beweert dat zij niet de enige vriendin van een congreslid is die als „staflid" wordt betaald. Officieel communique; Sinds zondag 23 zwarte strijders in Rhodesië gedood SALISBURY (Reuter, AP) Rhode- sische veiligheidstroepen hebben sinds zondag 23 zwarte nationalis tische guerrilla's gedood, zo is giste ren in een officieel communiqué be kendgemaakt. In de afgelopen vijf dagen zouden nu 44 guerrillastrij ders zijn omgekomen. In het com muniqué wordt niets gezegd over verliezen aan de kant van het Rho- desische leger. Sinds de strijd van de zwarte nationalisten tegen het blan ke minderheidsbewind van premier Ian Smith in december 1972 begon hebben de guerrilla's niet zulke zwa re verliezen geleden in zo'n korte tijd. Het geeft ook aan dat de activiteiten van de zwarte strijders uitgebreider zijn dan ooit. Klein gebied met begerige buren door Bert van Panhuis Frankrijk zit op het ogenblik midden in de besprekingen, die moeten leiden tot de onafhankelijk heid van het laatste snippertje kolonie in Afrika: Frans Somaliland ofwel Frans Afar- en Issaland met de belangrijke havenstad Djibouti. Een klein gebied, maar daarom zijn de onderhandelingen niet minder lastig dan in andere gevallen. Zeker niet als er twee ongeveer even grote groeperingen zijn, die lijnrecht tegenover elkaar staan en ieder voor zich het alleenrecht van het onafhankelijk heidsstreven opeisen. Frans Afar- en Issaland is een 22.000 vierkante kilometer groot gebied ge legen ter hoogte van het punt waar de Rode Zee overgaat in de Golf van Aden. Het bestaat hoofdzakelijk uit dorre steppen, onvruchtbare hoogvlakten en bergen. Afar, in het noorden, en Issa in het zuiden wor den voor een groot deel gescheiden door de brede Golf van Tadzjoera. Frans Somaliland heeft ongeveer 150.000 inwoners van wie zestig pro cent in de havenstad Djibouti. Hier eindigt ook de spoorweg vanaf de Ethiopische hoofdstad Addis Abe ba. Bovendien loopt zo goed als de gehele uitvoer van Ethiopië via Dji bouti. De havenstad heeft zelf ook een exportartikel, het voor een step- pengebied wel zeer merkwaardige produkt drinkwater. Het wordt van uit bronnen in de stad in de zeesche pen gepompt. Djibouti heeft een tijd van stilte gekend, de periode dat het Suezkanaal gesloten was, maar nu begint het leven weer op gang te komen. Zelfbestuur Frankrijk heeft het gebied ruim een eeuw onder zijn beheer. In 1862 tij dens de ontdekkingsreizen naar de oorsprong van de NJJ1 kwam het in de Franse invloedssfeer en tijdens het passer- en liniaalcongres van Berlijn 1884-'85 over de opdeling van Afrika werd het officieel Frans ge bied. In de dekolonisatietijd aan het eind van de Jaren vijftig verkoos Af ar- en Issaland onderdeel te blijven van Frankrijk en het kreeg daarbij een zekere autonomie onder supervi sie van een zogenaamde hoge com missaris, in feite een hoge Franse ambtenaar. Bijna tegelijkertijd ech ter voegden het voormalige Britse en Italiaanse Somaliland zichjsamen tot de republiek Somalia, een staat waarvan men de laatste tijd ver moedt dat zij een bruggehoofd voor de Sowjet-Unie is geworden. Frans Somaliland heeft een kamer van afgevaardigden met veertig le den. Premier is sinds 1960 de tot voor kort zeer Fransgezinde Ali Aref Bour- han, leider van de Nationale Unie voor de Onafhankelijkheid UNI. De meesten van zijn tegenstanders zijn verenigd in de Volksliga voor de onaf hankelijkheid LP AI, met aan het hoofd Hasson Gouled en Achmed Di- ni. Beide politieke groeperingen be strijden elkaar fel en de oppositie spreekt over premier Aref louter als „die Afrikaanse Thieu", daarmee een vergelijking trekkend met Vietnam, waar tot april vorig jaar president Thieu als marionet van de Verenigde Staten aan de macht was. De twee groepen hebben een eigen visie op de komende onafhankelijk heid. Premier Aref en zijn UNI wilden ook na de onafhankelijkheid een hechte band met Frankrijk houden. Ook zouden de ongeveer zesduizend Franse militairen in het gebied daar met name aanwezig om de orde te handhaven en de grenzen te be schermen kunnen blijven. De lief de tussen Aref en Parijs is echter sinds enkele maanden flink bekoeld. De aanhang van Aref in de kamer van afgevaardigden is ineenge schrompeld tot 21 van de 40 verte genwoordigers en de premier ver vreemdt zich steeds meer van zijn politieke vrienden. In deze kenteren de situatie acht Frankrijk het raad zamer wat afstand te nemen van Aref en de regering in Parijs heeft binnen een tijdsbestek van een week twee maal het vertrouwen in zijn leiding opgezegd. Ommezwaai Dit alles werkt ten gunste van de Volksllga. Wilde de Franse regering een paar maanden geleden niet eens met haar vertegenwoordigers praten nu is ineens alles mogelijk. De Fran se staatssecretaris voor de overzeese gebiedsdelen Oliver Stirn ontbood onlangs beide politieke groeperin gen op volstrekte voet van gelijk heid. Bovendien is Stirn van plan UNI en LP AI voor een ronde tafelbij eenkomst naar Parijs te laten ko men. Deze gelijkstelling heeft Aref nogal verbitterd en hij verklaarde dan ook: „Wij zullen in alle eerlijk heid aan de ronde tafel gaan zitten, maar wij accepteren geen enkele vorm van uitsluiting: het wordt tijd dat de Franse regering duidelijk te kennen geeft voor welk kamp ze heeft gekozen." Maar ook de leiders van de LPAI zijn niet zonder zorgen. Sinds enige tijd roert zich aan haar linkerzijde het Bevrijdingsfront van de Somalische kust FLCS. Dit front, dat de houding van de volksliga ten opzichte van Frankrijk veel te soepel vindt kwam enige maanden geleden nog in de publiciteit toen het een bus met 31 kinderen van Franse militairen gij zelde, een actie waarbij één kind om het leven kwam. De gijzelingsaffaire leidde tot een diplomatiek conflict tussen Frank rijk en Somalië, vanaf welks grondgebied het front opereerde. So malië is erg geïnteresseerd in Afar en Issaland. De regering in Mogadis- Joe lijkt dan wel niet van plan de noorderbuur te annexeren maar het is toch wel de bedoeling dat de ideeën van president Siad Barre ook in Djibouti doorwerken. Wezenlijk belang bij de situatie in Frans Soma liland heeft vooral Ethiopië. Sinds de opstand in Eritrea zijn de machthebbers in Ethiopië op Dji bouti aangewezen voor verbindingen met de zee. Addis Abeba was tot nu toe erg ingenomen met premier Aref omdat deze openlijk te kennen heeft gege ven goede betrekkingen met het mi litaire bewind in Ethiopië te willen onderhouden. Deze welwillendheid vordt Aref bijzonder kwalijk geno men. De premier behoort namelijk tot de Afars en een deel van deze bevolkingsgroep woont ln Ethiopië waar ze nogal fors worden onder drukt. De Afars in het grensgebied met Ethiopië moeten dan ook niets van Aref hebben en onlangs is een groep van dertien UNI-leden onderwie vijf Afars naar de oppositie overgestapt ln verband met Arefs houding ten aanzien van de Afar-minderheid in Ethiopië. De premier werd ervan be schuldigd de gevangenschap van vooraanstaande Afars te accepteren in ruil voor een akkoord met het bewind in Addis Abeba. Ethiopië is er dus alles aan gelegen om het regiem in Frans-Somalië te vriend te hebben. De Ethiopische minister van buitenlandse zaken Kl- fle Wodaja verzekerde daarom on langs nog eens met nadruk dat zijn land „vastbesloten is de bevolking van Frans-Somallland vrij te laten in de keuze van haar toekomst zonder inmenging van buitenaf of van buur landen". Dergelijke „nobele" plan nen houdt Somalië er volgens hem niet op na want „Somalië zal niet aarzelen geweld te gebruiken om Frans-Somallland te annexeren in dien haar politieke chantagepogin gen op niets mochten uitlopen". Ethiopië onthield zich van stemming toen ln de Verenigde Naties een uit spraak werd gedaan over Frans- Somaiüand want zo stelde het „in de tekst is geen verzoek aan Somalië gericht om af te zien van aanspraken op het grondgebied. Met een Ethio pië dat zegt dat de dekolonisatie veel te snel gaat en een Somalië dat het proces veel te langzaam vindt verlo pen is het niet zo vreemd dat Parijs bezorgd is over de toekomst van zijn laatste kolonie en niet eerder wil vertrekken dan dat de zaken deug delijk zijn geregeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7