KORT De Vlietlanden door groei waterrecreatie ernstig in gevaar Dagonderwijs voor volwassenen op Leidse school „Ook in moeilijke tijd goede verstandhouding in onderwijs bewaren" Toch uitbreiding van naakstrand Den Haag Werkgroep Delfland in nota over natuurgebied Ethiopische geslaagd Leidse ouders: één leidster per acht kinderen Recreatielandschap 's-Gravenwoude geen Haags troetelkind Scheidende rector van Groen van Prinsterercollege: Delftweg wordt toch verbeterd DONDERDAG 3 JUNI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Hf Morgenster MAVO Leerlingen en personeel van de_. Morgenster MAVO aan de Haze-^l laarstraat ln Monster vieren hel W tienjarig bestaan van hun school met een cadeau voor een andere school. De Morgenster wil vier U>BE' kalen schenken aan een school in eer Vatomandry ln Mapagaslë. Daar toe moeten de leerlingen een be' drag van 9000 gulden bijeen zien. te krijgen met een actie die op urui donderdag 10 en vrijdag 11 jui gehouden wordt. Burgemeesb 8tolwijk van Monster lost volgei de week donderdag het startsel voor de „Walk". Dat ls een lani wandeltocht die leerlingen d< het dorp houden, met zoveel mo- gelijk reclameobjecten van spon- aee sorende middenstanders bij zich. Op belde dagen zijn er ln de avon- me duren tal van activiteiten ln het 'es' schoolgebouw. Sumatrabrug LEIDEN In augustus van dit jaar start de Boerhaave avondscholengemeenschap in Leiden een dagopleiding MAVO—4 en HAVO voor volwassenen. Van een onzer verslaggevers SCHIPLUIDEN Het natuurmonument De Vlietlanden bij Maasland loopt ernstig gevaar door de toenemende waterrecreatie. Door de golfslag van varende schepen en door het aanleggen op ongeschikte plaatsen zijn de laatste jaren grote delen van dit drijvende veengebied weggeslagen. Op enkele plaatsen is het land nog maar vijftig meter breed. De opleiding maakt deel uit van het landelijk experiment ln het kader van het zogenaamde „Tweede kansonderwijs". Daarbij worden in tal van plaatsen „Moeder-MAVO's" en „Moeder-HAVO's" opgezet. De Avondscholengemeenschap „Boer haave" heeft bewust voor de bena ming „Dagonderwijs voor volwasse nen" gekozen omdat de nieuwe oplei ding beslist niet alleen voor vrouwen bestemd is, maar ook voor (werkzoe kende) mannen. De HAVO opleiding aan de Leidse scholengemeenschap wordt alleen vanaf het vierde jaar gegeven. Doorstroming vanaf de MA VO is natuurlijk mogelijk. Verwacht wordt dat er in Leiden, waar het werkloosheidpercentage vrij hoog is, grote belangstelling voor de cursus is. In tegenstelling tot ln andere plaatsen wordt de cursus echter het eerste jaar vrij beperkt opgezet. Slechts honderd MAVO en vijftig HAVOleerlingen worden toegelaten. Alleen Inwoners van Lelden en omge ving komen ln aanmerking. De leer lingen moeten tenminste 21 jaar oud zijn. Beide opleidingen bestaan uit zes vakken. Nederlands, Engels, Duits, Aardrijkskunde en geschiede nis zijn verplicht. Voor het zesde vak kan gekozen worden uit Frans, biolo gie, handelskennis (MAVO) of han delswetenschappen (HAVO). Het ls zeer goed mogelijk om tussentijds over te stappen naar de avondoplei ding. Inmiddels heeft de scholenge meenschap Boerhaave contact opge nomen met het Gewestelijk Ar beidsbureau en met de Gemeentelij ke Sociale Dienst om de opleiding onder de aandacht te brengen van werkzoekenden. Deze waarschuwing laat de Werkgroep Delfland horen in de nota „Vaart en vlieten ln Midden- Delfland". die ls opgesteld in samen werking met tien milieuorganisaties waaronder de eigenaar van De Vliet landen. de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Volgens de Werkgroep moeten maatregelen wor den genomen om de recreatiedruk te verkleinen en de recreatie op het water ln betere banen te leiden. De Vlieten rond de Vlietlanden zullen gedeeltelijk (of gedurende bepaalde tijden) moeten worden afgesloten. Door het onderwaterzetten van na bijgelegen Foppenpolder, waartoe plannen bestaan, kan voorlopig aan de recreatiebehoefte worden voldaan. Kanalen De Vlietlanden zijn aan het eind van de vijftiende eeuw ontstaan door het graven van afwateringskanalen Tus sen de drie Vlieten kwamen drijven de veengebieden, die te zacht waren voor het vee. Wel konden de mensen de drassige, niet-bemeste hooilanden maaien. Het huidige natuurgebied, dat zestig hectare groot ls. heeft een rijke en zeer merkwaardige plan tengroei (met veel veenpluls en orchi deeën) en Is een belangrijk broedge bied voor weidevogels. Zo broeden op het kleine gebied 200 paar grutto's en hoewel de drijvende nesten in het riet veel te lijden hebben van de golfslag. Is het gebied opmerkelijk rijk aan futen. In de elzenbosjes vinden onder meer ransuil en torenvalk een ge schikte nestgelegenheid Door lawaai en broedverstortng zijn echter al een aantal vogels verdwenen, zoals de zwarte stern en de kemphaan, of bij na verdwenen zoals de grote kare- klet, de slobeend en de zomertaling. Volgens tellingen die de Werkgroep Delfland heeft verricht, komen op het water meer dan drie keer zoveel boten voor als de door de ANWB vastgestelde norm (maximaal acht boten per hectare) toestaat Doordat de boten zich rond de Vlietlanden concentreren, wordt de norm soms wel vijf keer overschreden. Overigens behoeft de recreatie op het water niet tot ernstige verstoringen te leiden. Te vaak echter wordt te hard gevaren, wordt aangelegd waar dat schade be rokkent. wordt Ingesneden ln de kant. wordt met de schroef de bodem losgewoeld of wordt met het loshalen van het werpanker de vegetatie mee getrokken. Beperkingen Het varen in het water van het Hoog heemraadschap is voor een motor boot aan een vergunning gebonden, terwijl voor de Vlietlanden enkele extra beperkingen gelden. Controle op de bepalingen wordt nauwelijks uitgevoerd; alleen de door Natuur monumenten aangestelde beheerder treedt soms tegen overtreders op. De Werkgroep wil daarom een betere controle op en een betere voorlich ting aan de watersporters. Voorts meent de Werkgroep Delfland dat de bestuurlijke coördinatie in het ge bied moet worden verbeterd. Ge dacht wordt aan de instelling van een recreatieschap Midden-Delfland, waarin de recreatie en de natuurbe scherming centraal worden geregeld. De recreatie op het water vormt niet de enige bedreiging voor de Vlietlan den, de omliggende wateren en de Holierhoeksepolder. één van de be langrijkste broedgebieden voor wei devogels ln Zuid-Holland, waar in de winter grote aantallen kramsvogels, koperwieken en goudplevieren foura- geren. Zo wordt ook bij het zoeken van een zitplaats door hengelaars vaak oeverbegroeiing beschadigd. Verder is de luchtverontreiniging vaak ernstig, doch deze komt van bulten het gebied (Rijnmond). De vervuiling van het water door afval zou kunnen worden tegengegaan door meer mogelijkheden te bieden het afval kwijt te raken. Flats De vervuiling van de horizon (flats, industrie) is alom aanwezig, terwijl de aanleg van rijksweg 19 (die onder meer de Holierhoeksepolder doorsnijdt) en de aanleg van een extra waterkering (de defensiedijk) het landschap ernstig aantasten. Hier toont een trotse Sittelbenat Hasan Adem haar zojuist ontvangen diploma. De directeur-geneesheer van het Bethelziekenhuis, de heer B. K. P. Griffioen (midden achter) kijkt glimlachend toe. De laatste resten natuurgebied moe ten daarom extra worden beschermd. De werkgroep vindt dat de Broekpol- dér ten noorden van Vlaardingen, die wordt opgespoten met havenslib en Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse naaktstrand zal in zuidelijke richting uitgebreid worden. Het buidige stranddeel voor naturistische recreatie wordt meer dan verdubbeld: van 200 naar 500 meter. Dit hebben B. en W. van Den Haag besloten nadat hun collegae van Wassenaar lieten weten niets te voelen voor het toestaan van naaktrecreatie op Wassenaars gebied. Den Haag zocht de uitbreiding namelijk in noordelijke richting. Gezien de grote belangstelling voor naakt recreëren hebben B. en W. van Den Haag hun plannen niet laten afketsen op de Wassenaarse weigering, maar een andere oplossing gevonden. De bestaande schutting nabij de duinen zal verlengd worden, zo hebben B. en W. doen weten. DELFT Sittelbenat Nasan Adem huis. Haar komst naar Nederland mag zich assistent-anesthesiste noe- werd mogelijk gemaakt door een n».v.u ««.v r men. Deze week kreeg dit uit Ethio- nauwe samenwerking tussen Memi- waar 6.000 woningen komen, een buf- Pië afkomstige meisje haar diploma sa. het ministerie van buitenlandse ferstrook moet krijgen tegen de Vliet- nit handen van de directeur- zaken, het Bethelziekenhuis en de uit landen aan. die ondoordringbaar is. geneesheer van het Delftse Bethel- Wateringen afkomstige jongerenso- Het lage gedeelte van deze polder, in ziekenhuis, de heer B. K. P. Grif- ciëteit Oikos. Door middel van aller hel noordoosten, moet een drassig fioen. Gedurende een jaar heeft zij lei acties wist deze sociëteit het geld natuurgebied bliiven een opleiding gevolgd in het zieken- bijeen te krijgen voor de overtocht. De komst van Sittelbenat, die in Ethiopië als verpleegkundige werkzaam was. naar Nederland staat in het kader van een grotere actie voor de Sahellanden, die vorig jaar met ernstige droogte te kampen hadden. Voor Sittelbenat was de uit reiking van het diploma zij slaag de cum laude tevens haar afscheid van Nederland. Zij vertrekt weer naar Ethiopië, waar zij nu als assis tent-anesthesiste kan gaan werken. LEIDEN Een petitie waarin om meer geld gevraagd wordt voor de Leidse peuterspeelzalen is gisteren tijdens een demonstratie van ouders en peuters overhandigd aan wethou der Penselaar van samenlevingsop bouw. Op de eis om meer geld om 35 leidsters in vaste dienst te kunnen nemen kon de wethouder slechts antwoorden: „Extra financiële mid delen uit Leiden zijn niet erg waarschijnlijk, ik heb geen geld". Het is een zaak die landelijk speelt. Als Leiden maatregelen neemt dan zouden dat slechts noodmaatregelen zijn. Wij zullen van harte meewerken om bij het ministerie van CRM meer geld te krijgen, meer dan het bedrag waar het Rijk de peuterspeelzalen nu mee afscheept. We moeten naar Den Haag, naar het ministerie". In Leiden worden twee peuterspeelza len direct bedreigd met sluiting door de slechte situatie: van de totaal vijftig leidsters in Leiden zijn er maar vijf in vaste dienst. De petitie eist één leidster per acht kinderen, terwijl de vergoeding per kind be taalbaar moet blijven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse wethou der Vink (recreatie) staat niet te po pelen om mee te werken aan het recreatieplan 's-Oravenwoude. In dit provinciale plan gaat het om de in richting van het nlet-stedelijke ge bied tussen Den Haag. Lelden en Delft als ..recreatie-landschap", dat de naam s-Gravenwoude krijgt. Uit een noUtle van wethouder Vink aan zijn gemeenteraadscommissie blijkt, dat hij nogal aankijkt tegen de fi nanciële gevolgen, die de aanleg van het landschap voor Den Haag met zich mee zal btengen. Den Haag heeft veel geld nodig voor recreatie ve oorzleningen ln de stad zelf. Wet houder Vink voelt pas voor 's- Gravenwoude als het rijk financieel zo ver over de bnig komt dat de Haagse voorzieningen niet in de knel komen Ook vraagt de wethouder zich af of het nieuwe recreatiegebied wel zo groot opgezet moet worden als de provincie voor ogen heeft. Vol gens de heer Vink verdoept een be scheiden aanpassing van bestaande landelijke, agrarische gebieden de voorkeur boven grote dus kostba re projecten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „In de jaren, dat het Haagse onderwijs grote aantallen leerlingen trok, is er tussen de scholen een uitstekende samenwerking tot stand gekomen. Nu het moeilijker gaat, nu de scholen steeds minder leerlingen kunnen inschrijven moeten we oppassen de goede verstandhouding niet te verliezen. Op de weg terug naar kleinere scholen of een kleiner aantal scholen bestaat het gevaar voor ongezonde concurrentie." Deze waarschuwing wordt geuit door drs. J Braber. die deze maand afscheid neemt als rector van het Groen van Prinsterercollege. na een ruim 30-jarige loopbaan in het Haagse onderwijs. In 1936 stond de heer Braber het eerst voor de klas, als wiskundeleraar te Vlaardingen. In 1945 werd hij leraar aan de chr.HBS De Populier in Den Haag. ln '52 conrector aan dezelfde school en in 1958 kreeg hij de leiding van de dependance aan de Thorbecke- laan. Vier jaar later verkeeg de HBS Waldeck zelfstandigheid, om weer enkele Jaren later samen met een middelbare meisjesschool en twee muloscholen op te gaan in het aan de Albardastraat gevestigde Groen van Prinsterercollege voor vwo. ha vo en mavo. Drs. Braber legt roet spijt, want hij zou dolgraag blijven werken het rectorschap neer we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Noodzaak „Reorganisatie ln het christelijk voortgezet onderwijs is in Den haag een noodzaak, die algemeen wordt erkend", meent de heer Braber Schoolbesturen uit GroobDen Haag zullen, zo verwacht hij. in het voorjaar van 1977 met gezamenlijke voorstellen komen over de toe komst van de betrokken scholen. Volgens gemeentelijke ramingen is het aantal Haagse scholieren in 1986 slechts half zo groot als het huidige aantal. De heer Braber: „Voor onze scholengemeenschap is niet alleen het dalend geboortecij fer in Den Haag de oorzaak van een lager leerlingenaantal, ook de komst van het Westlandcollege doet z'n invloed gelden." Enkele jaren geleden bezochten nog 400 Westlandse scholieren het Groen van Prinsterercollege. bijna een derde van het totale aantal. Wel gunstig voor deze scholenge meenschap zal de nabijheid van de nieuwe stadswijken Kraaijenstein, Nieuw Waldeck en Houtwijk zijn. Massaliteit Was drs. Braber eerst rector van een hbs die 600 leerlingen telde (Wal deck). het Groen van Prinsterer col lege heeft er nu ruim 1200. „Het is heel jammer dat ik het contact met de leerlingen voor een belangrijk deel moest prijsgeven. Jammer, maar onvermijdelijk, gezien hun aantal en de hoeveelheid werk. die een grote scholengemeenschap met zich mee brengt De wenselijkheid van omvangrijke scholenge meenschappen staat voor drs. Bra ber vast. wil men de leerlingen alle vakkenpakketten kunnen bieden en het doorstromen (overstappen op een andere opleiding) van leer lingen vergemakkelijken. Angst voor massaliteit („Er wordt wel eens gezegd: de scholen van tegen woordig zijn net fabrieken") be hoeft niet gerechtvaardigd te zijn. meent de heer Braber. „Aan onze school is het mogelijk gebleken de massaliteit te doorbreken door het wormen van kleinere eenheden met aparte begeleiding. De leerlingen zijn ondergebracht in twee gebou wen. klassen en groepen worden begeleid door mentoren. Vaak krij gen we van ouders complimenten over de persoonlijke belangstelling voor hun kinderen." Vernieuwd De heer Braber spreekt de hoop uit, dat het onderwijs regelmatig ver nieuwd wordt. Daarbij plaatst hij de kanttekening, dat het „onder wijsveld" niet aan zijn lot overgela ten mag worden. BIJ de vernieuwin gen. welke uit de Mammoetwet voortkwamen, is de begeleiding van leraren, die de veranderingen moes ten doorvoeren, naar zijn mening tekortgeschoten. „De leraren, die ln de hoogste klassen druk bezig wa ren met het veranderde onderwijs, hadden geen mogelijkheid daar naast collega's ln lager klassen bij de hand te nemen." Niet alleen lera ren. ook leerlingen hebben het aan- Drs. J. Braber onderwijs regelmatig vernieuwen zienlijk moeilijker gekregen, meent de rector. „De leerstof is verzwaard, terwijl het aantal lesuren daalde. Bovendien wordt een beroep ge daan op het verantwoordelijk heidsbesef van de leerling." Veel wordt er in het onderwijs ge sproken over het eigen karakter van een christelijke school. Drs. Braber: „We pretenderen een chris telijke school te zijn en stellen daar mee een ideaal. Het is niet zo, dat we. de duimen in het vest gestoken, zeggen: kijk. dit is nou een christe lijke school. In onze gedragingen moet het streven naar het gestelde ideaal tot uitdrukking komen. Wan neer je dan het verloop van acties ziet, die hier op school op touw gezet worden ten behoeve van bijv. een bejaardencentrum of een ont- wikkelingsland. voel je dat de geest van de school bij de leerlingen aan slaat." Op zaterdag 12 juni wordt officieel afscheid genomen van drs. Braber en zal zijn opvolger H. van Unnik, thans conrector, geïnstalleerd wor den. Om 17.00 uur begint in de school aan de Albardastraat een receptie. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Het ziet er naar uit dat de Delftweg, langs het Rijn- Schiekanaal eindelijk verbeterd wordt. Het college van B. en W. van Rijswijk heeft de raad voorgesteld een bedrag van meer dan anderhalf miljoen beschikbaar te stellen om de reconstructie uit te voeren. Werd de reconstructie vorig Jaar uitgesteld omdat de provincie niet op korte termijn ln de kosten kon bijdragen, na een gesprek met de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, kan de gemeente Rijs wijk alsnog rekenen op een provinci ale bijdrage in 75 procent van de reconstructiekosten. Het huidige klinkerwegdek van de Delftseweg wordt vervangen door asfalt. De straatverlichting wordt verbeterd. Er komen 114 nieuwe masten die voor natriumverlichting zorgen. Aanvankelijk was het de bedoeling een vangrail tussen weg en water aan te leggen. Die maatregel is uitge steld. maar wanneer over enige tijd blijkt, dat de verbetering van het wegdek alleen niet voldoende is om een optimale veiligheid te be werkstelligen wordt die voorziening alsnog aangebracht. Met de reconstructie wordt tege moet gekomen aan een aantal klach ten en suggesties die bewoners uit ten over de slechte gesteldheid van de weg. Een aantal briefschrijvers had voorgesteld de vangrail achter wege te laten en de maximumsnel heid te verlagen. nabezorging van de krant Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. lest Ali De bewoners van de Leidse wijk; De Kooi zijn er bang voor dat hunj pib wijk door de aanleg van de Suma- '0SJ trabrug zal worden overspoeld»ren door slulpverkeer en zwaar ver- keer. In een brief aan minister Ol Boersma (sociale zaken) hebben zij hun verontrusting geuit. De brug wordt aangelegd met extra inn geld van dit ministerie in het ka- int» der van werkloosheidsbestrijding riet Volgens het wljkcomité is de bar opstelling van een verkeerscircu- gisi latieplan „de oplossing" om De wei Kooi van de te verwachten ver- aar keersoverlast te bevrijden. De be- me woners hebben de minister ver-; syr zocht de subsidie voor de aanleg Lib van de Sumatrabrug pas te ver- te i strekken als het wegenplan is fall vastgesteld. ricl daf CNV jongeren jjyi Werkende Jongeren uit Katwijk ec omgeving worden vanavond vei wacht op de ledenvergadering va de Werkende Jeugd-CNV, afdelint Katwijk. De Jeugdige leden van d) vakbond kunnen dan informatii krijgen over hun rechten en plich ten tegenover hun werkgever, over arbeidsbureaus, ontslagvergun ningen etc. Behalve werkende Jon geren zijn ook diegenen die dit Jaar van school komen welkom bij Werkende Jeugd CNV. Scholieren die binnenkort gaan werken kun nen lid worden van de WJ. De ledenvergadering begint om acht uur en wordt gehouden in het Jeugdhuis, Voorstraat 72 ln Katwijk. lonu- t mi gee Hartebrugkerk De monumentale Hartebrugkerk K aan de Haarlemmerstraat in Lel- ti, den beschikt over een orgel uit A' 1877. Na bijna honderd Jaar trou- we dienst ls het orgel aan een grondige restauratie toe. Hoewel het instrument door Monumen tenzorg op haar lijst van monu menten is geplaatst, kan het nlsterie van CRM dit Jaar g< subsidie in de restauratie verh nen. Er zal ongeveer 100.000 gul den voor nodig zijn om het orgel weer in een deugdelijke staat t« krijgen. De Stichting Orgelfonds Hartebrugkerk heeft nu het initia tief genomen om vla een actie alvast een gedeelte van het geld bijeen te krijgen. Een stap op weg naar de ton ls het uitbrengen van een langspeelplaat van een con cert op het Hartebrugorgel. Inlich tingen over deze plaat zijn te ver krijgen ln de pastorie van de kerk, Haarlemmerstraat 106. Kruispunt De wijkvereniging Van Stolkpark heeft opnieuw de gemeente Den Haag gewezen op de gevaarlijke verkeerssituatie op het kruispunt Duirnweg-Kanaalweg - Professor Gerbrandyweg. Ondanks de waarschuwingsborden die de ge meente plaats vinden en volgens de bewoners herhaaldelijk aanrij dingen op het onoverzichtelijke kruispunt plaats. De wijkvereni ging stelt nu voor om van de krui sing een voorrangskruispunt te maken. Hinder in Duinoord De actiegroep „Behoud woon- en leefklimaat Duinoord" vestigt de aandacht van de gemeente Den Haag op het feit dat hun wijk steeds meer onder de Invloed komt van „vermaakinrichtingen' In de laatste twee Jaar heeft het aantal sexclubs, relaxinstituten, café's en cafetaria's in Duinoord zich sterk uitgebreid. Dergelijke buurtvreemde inrichtingen tasten de woonfunctie van de wijk sterk aan. vinden de leden van de actie groep. De groep wijst er verder op een aantal randverschijnselen die de vermaakinrichtingen met zich meebrengen. Vaak ontstaat er 's nachts geluidsoverlast, is er ver- keershinder en krijgen veel bewo ners een gevoel van onveiligheid. Met name in de Valeriusstraat en op de Groot Hertoginnelaan is de overlast groot. De bewoners vra gen de gemeente erop toe te zien dat het woonklimaat in hun wijk niet geschaad wordt en dat er in afwachting op een bestemmings plan voor Duinoord, tussentijdse maatregelen worden genomen. En dan nog dit. De jaarlijkse Kat-Expo in de Leidse Groenoordhal zal dit jaar terugkomen als „Beestenspul '76". Het wordt een tentoonstelling van 6000 dieren (ondermeer katten, honden, paarden, bijen. mul2eri) onder één dak. De expositie wordt in september gehouden. Voor het eerst na de oorlog kan de dorpstoren in Voorschoten weer worden beklommen. Dage lijks tussen 10 en 12 wordt de historische toren opengesteld. De toegang is gratis. Zi

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6