r, jff Gonzalez Byass Radio- en televisieprogramma's DCLLy -Stilte doorbroken Eerste vroege aardappelen Geredde bemanning van Urker kotter puzzelen Wl Interview met Jan Tinbergen Boycot dreigt voor dienst aan bewind Chili De Nieuwe Linie trekt aanvraag voor lening in DIAMOND JUBILEE w. VAN ARNHEM GS Limburg blijven bij voorstel voor één DSM-gemeente -DONDERDAG 3 JUNI 1976 BINNENLAND/RADIO-TV TROUW/KWARTET 4 Jouw wereld, mijn wereld: deze titel van een IXON-seite was treffend van toepassing op de Engelse film over dove kinderen bij wie de Isolerende stilte werd doorbroken. Soms vond lk de tekst te literair; de camera echter stond „dichter bij het kind Het beeldverhaal maakte dan ook op een gevoelige manier duidelijk wat I het veroveren van een stukje bulten- J ^wereld betekent, k >In Kenmerk vertelde een jonge vrouw haar ervaringen en Indruk- - ken. opgedaan tijdens haar zwan- gerschap als ongehuwde. De kleine kwam ter wereld met geringe le- venskansen en zij voelde zich tot I moederschap niet in staat. Haar re- laas leek mij een dringend beroep ln te houden op de omgeving om met het begeleiden niet te wachten tot- dat iemand in een kritieke fase be- land Is. Een kenmerk van de saraen- Z leving was deze korte reportage. De Deventer paardeslager Van Essen had een ..reuze goeie zaak". Tot 1958. Toen kwamen ambtenaren hem aan het hoofd zeuren over sanering van de wijk ten gunste van grootschalige plannen. HIJ kon maar beter ergens anders beginnen, want de hele buurt zou toch binnen twee Jaar tegen de grond gaan. Nu. achttien jaar later, staat alles nog overeind. Eén grote puinhoop van verkrotte panden. Alsof de oorlog pas gisteren is geëindigd. Maar, het bloeiende bedrijf van meneer Van Essen is naar de knoppen geholpen en van de grootschalige plannen is niets terecht gekomen. Zingen of een deuntje fluiten, waaraan hij vroeger te herkennen was. doet Van Essen niet meer. Hij kan wel grienen. Jarenlang een welgesteld middenstander, is hij nu knecht bij een collega. Als hij een poosje over zijn misère praat, wordt het hem te machtig. Dan stikt hij van de zenuwen. Daarom rookt hij twee pakjes sigaretten per dag en slikt hij er tussendoor zes kalmeringstabletten. „Ze slopen hier eerst de mensen en dan de huizen", vertelde Van Essen verbitterd in de dinsdag door de VARA uitgezonden documentaire. Een onthutsend document van een tijd, die het summum lijkt te zijn van communicatie, maar waarin de afstand tussen bestuur en burgerij nog altijd veel te groot is. Daardoor worden fouten gemaakt en mensen beschadigd. Bovendien wordt te laat opgemerkt dat mensen als Van Essen zich, zoals hij zelf zei, „geestelijk gesloopt" voelen. Het was hem in het filmbeeld aan te zien; daarvoor hoefde Je geen psychiater te zijn. Het angstcomplex waaronder Van Essens vrouw gebukt gaat, wordt veroorzaakt door de schulden die moesten worden aangegaan als gevolg van de gemeentelijke plannen. Een grootschaligheid waaraan een kleinschalige middenstand ten onder ging. Als deze door René Coelho samengestelde en door Mat van Hens bergen gefilmde documentaire tot resultaat heeft, dat burgers voortaan eerder bij bestuurlijke plannen worden betrokken, heeft slager Van Essen niet voor niets zijn kommer openbaar gemaakt. Of hij als minister de pinksterdagen nog denkt te halen, vroeg Oljs Brandsma voor Hier en Nu aan de heer Lubbers. De bewindsman zei het een nogal onzinnige vraag te vinden. Hij had geen reden om in wrok om te zien. In de actualiteitenrubriek van de NCRV werd de vraag opgeworpen waarom communistisch gezinde Jongeren naar de VU komen en waarom ze niet elders gaan studeren. Studentenpredikant Boonstra denkt dat het eerder zo is, dat jongeren in de VU-gemeenschap communistisch zijn geworden. Iets om er dit weekeinde over na te denken. TON HYDRA KARELTJE KNETTER Van een verslaggever NOORDSCHARWOUDE Gistermorgen zijn aan de Lan- gedijker Groenteveiling in Noordscharwoudc (N.H.) de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. On danks het koude voorjaar was dit tóch een dag eerder dan ver leden jaar. De hoeveelheid aardappelen van het soort eerstelingen in totaal honderd kilo werden aangevoerd door het tuindersbe- drijf Vroegop te Broek op Lan- gedijk. De prijs bedroeg 3,31 per kg voor de middelsoort en 3,39 voor de kleine soort. Kopers wa ren fruithandel Hoedjes te Heerhugowaard en de firma De Geus te Zuidscharwoude. De bemanning van de gezonken Urker Kotter Wilco (UK 62) bereikte, na 36 uur op een vlot op de we Noordzee te hebben gedobberd, veilig de F ranse havenplaats Saint Malo. Geheel rechts op de foto staat schipper W. Kramer, met naast zich de heren R. Wijnands en de broers H. en A. Brands. In de afgelopen nacht zouden de geredden in hun woningen op Urk terugkeren. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Neder land o.a. Tr De dooie mossen van Unctad 'o Taalgebruik slaat arbeiders lam. A Hoe betrouwbaar is een Gere formeerde Synode? '<r Interview met Prof. Dr. J. Verkuyl ■<r De Heilige Geeat onder vuur. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. ab.pfijs J 28.50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel len mag ook 070-512111. Ook in d< .losse verkoop. SPECIAAL ..Den Haag Vandaag** ver zorgt twee samenvattingen van de kamerdebatten over het kabinetsbeleid; Nod 2/ 17.30—18.40 en 23.0S—23.55 Achter het Nieuws besteedt aandacht aan: de kamerdebatten «ver de zaak Bloemen hove en het missen van de Zuidafri- kaanse order. Uit Duitsland een reportage over de bezetting van een fabriek in Erwitte. Ned. 2 20.25 en 22.30 '"•In de laatste aflevering van ^Bestemming Amerika gaat het over de Italiaanse immigranten fCo» 4a VS. - Ned. 1/20.20 De VARA presenteert een half uurtje wervelende dans. zang en muziek van Fiesta Gitana. Ned. 2 21.35 Hoe werkelijk de werkelijk heid is. komt aan de orde in het Duitse magazine Beelden uit de wetenschap. Voorts: onderzoek naar de politieke opstelling van uitzonderlijk begaafde natuur wetenschappers en technici. Duitsl. 1 20.15 Sietzo Dijkhuizen geeft infor matie over het buitenleven. HIIv. 1 10.33 Poster is gereserveerd voor Elvis Presley als ..koning van Las Vegas". Hilv 3 19.02 In Soiree Musicale kan men luisteren naar de suite voor vio loncel en piccolo van Baeh en Konversation für drei Gitarren van Hans George Lotz. HIIv. 2/20.15 Ds. J.J. Buskes bespreekt boeken in het NCRV- programma Schuttersweg R. Hilv. 1 20.30 GRONINGEN De aannemings maatschappijen van de Stevingroep hebben werken onder handen in Chi li. en dat neemt het gemeentebestuur van Groningen niet. Het dagelijks bestuur van de stad overweegt een boycot tegen de Stevingroep. B. en W. hebben de directie van het con cern meegedeeld binnen enkele we ken te willen horen wat haar standpunt is. De Stevingroep heeft namelijk ook in de provincie Groningen jaarlijks voor miljoenen overheldswerk. B en W noemen het onaanvaardbaar dat een bedrijf in een land als Chili wer ken uitvoert en daardoor alle gevoe lens met het Chileense volk negeert Groningen wil andere gemeentebe sturen benaderen om eventueel te komen tot een besmet-verklaring van de Stevingroep. Inmiddels ls bekend geworden dat ook Rotterdam een zelfde houding zal aannemen als Gro ningen. als tenminste officieel komt vast te staan dat de Stevingroep de militaire junta van Chili steunt. Bij de Stevingroep zal druk worden uit geoefend, met als mogelijke stok ach ter de deur het niet meer verlenen van bouwopdrachten. Burgemeester Van der Louw is blij dat nu van verscheidene kanten druk op de Ste vingroep wordt uitgeoefend Ook de bouw- en houtbonden van de FNV hebben zich namelijk met deze zaak beziggehouden. AMSTERDAM Het opinie weekblad De Nieuwe Linie heeft de aanvraag bij het bedrijfsfonds voor de pers voor een overbruggingskre diet ingetrokken. In een brief aan minister Van Doom (CRM) zegt het blad dat het liever geheel zelfstandig doorgaat, nu het opgelopen verlies op eigen kracht is weggewerkt. Midden vorig jaar diende het blad een aanvraag in voor een krediet van 243.000 gulden, om het opgelopen verlies van een halve ton goed te maken en om het aantal pagina's te kunnen uitbreiden, om zo de concur rentiepositie te verstevigen. Het blad heeft het verlies echter zelf weg kunnen werken. Bovendien, zo schrijft de Nieuwe Linie, ls de drei ging van „onevenredige concurren tie" weggevallen nu het weekblad De Groene Amsterdammer onlangs een toegekende lening van het be drijfsfonds niet accepteerde. De Nieuwe Linie ziet de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet. Het blad heeft meegedeeld dat de oplage, die de afgelopen jaren lang zaam daalde, sinds september vorig jaar een opgaande lijn vertoont. In de brief aan de bewindsman zegt het blad dat het zich het recht voor behoudt opnieuw een aanvraag bij het bedrijfsfonds in te dienen, als De Nieuwe Linie opnieuw in moeilijkhe den mocht geraken ADVERTENTIE Andalusië..en cream-sherry "on the rocks". Dat moet u maar^ eens proeven, ff" Ook heerlijk <§Mp bij het dessert. IR ANDRÉ KERSTENS 132.Aangezien de conversatie tussen smldje Verholen en de onversaagde G.D.-mannen op nog al lulde toon gevoerd werd, had Eelco Eelkema alles kunnen horen. Grinnikend keek hij de verslagen hoge officieren na en hij mompelde: „Nou nou. dat bennen flinke kerels, hoor! Grote mond'n trekk'n, dat kenn'n ze! Maar als het op daad'n ankomt, dan benn"n ze nerg'ns! Moe'J ze zien renn'n. Het llekt wel of de baarlijke duuvl ze in elg'n persoon op de hlel'n zit! Afijn..... één ding ls wel duidelijk. Dat hele gedoe hangt na tuurlijk saam'n met de sportcompu- ter van dr. Yoklto. Ik zal de smid nou toch nog maar 'es voor het laatst gaan waarschuwen, dat het uut mot weez'n. Die drukte kenn'n we hier ln het dorp echt niet hebb'n. Vreemde boev'n, beroepsvoetballers, buut'nlandse geheime agenfn alles loopt hier maar door mekander heen alsof het hier een kermis ls Ze graav'n tunnels en zett'n telle- foontentjes op Ze vermommem zich als koekverkopers kortom, ze doem waar ze zin ln hebb'n. Nou 1. dan zal Eelco ze toch 'es eev'n laafn zien wie hier de baas lsMet stramme tred liep de plichtsgetrouwe veldwachter op de achterdeur van smldje Verholens woning af en even later was hij bin nen. En wat er toen gebeurde PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN FERDINAND IlifPlS „WL. Vul horizontaal in: 1. smalle pad, 2. lengtemaat. 3. strijdkreet. 4. oor zaak. 5. geurigheid. 6. plaats in Italië. 7. inwoner van Drenthe. Bij juiste oplossing vormen de begin- en de eindletters beide van boven naar be neden gelezen twee namen van edelstenen. Oplossing van vorige puzzel: Hor. 1. kreek. 5. raad, 7. spatel. 9. storen. 10 bk. 12. poes. 13. gevel. 14. Ier. 15. net. 16. ra. 17. T.p. 18. tol. 19. tra, 20. oever. 21. Eris. 22. nl. 23. kerrie. 25. menage. 27. maan. 28. doris. Vert 1. ka. 2. ester. 3. epos. 4. kar. 5. renet. 6. al. 8. tegel. 9. soepel. 10. berrie. 11. Klaas, 12. piton, 15. noren. 18. teken. 19. Trier, 21. ergo. 24. rad. 25. ma. 26. os. In New York, waar Carel haar heeft leren kennen aan de Nederlandse legatie, was Anouchka een succes volle aristocratische emigrante. Ze kon het algemeen meelij oproepen, de beau monde van de Fifth Avenue vond het niet weinig plaisant om zich door een prinses Anouchka te laten magnetiseren. Onderwijl kon ze hun kleine cancans van het tsaris tisch hof vertellen. Anouchka heeft voor haar huwelijk kans gezien dan ook aaridig wat geld te verdienen als magnetiseuse. Carel is er bepaald trots op, dat hij, zoals hij het noemt, een onafhankelijke vrouw getrouwd heeft. Maar meer nog waardeert hij. dat hij een echtgenote aan zijn zijde heeft. die. wanneer ze als grande dame du monde de kamer binnen komt, even ledereen tot zwijgen brengt. In de Beukenloose omgeving is een figuur als Anouchka minder in in trek dan in New York. toch heb ben de tantes op Klein Beukenloo met tranen in de ogen geluisterd naar haar verhalen van de uitgesta ne ellende en vervolging tijdens de revolutie in Rusland. Anouchka is geraffineerd in haar meesterschap, het meelij dat ze oproept, weert ze. al is het dan maar schijnbaar, met he- roisch gebaar meteen weer af. Hun zoon Alexis is een wat dik maar wel schrander knaapje van haast vijf jaar. die net als Heini en Siegi van Clemens en Evchen. bij een begroe ting al keurig netjes een luchtige kus op de handrug van de dames drukt. Dat kunnen mijn Drentse zonen niet, al staat de hele wereld op zijn kop", zegt Jaap zacht grinnikend, als hij naar de buigende neefjes kijkt. Willem Hendrik heeft zich onder de door Henrietta LT.dc Beaufort verbintenissen, die de familiekring uitbreidden, volhardend en standvastig gedragen. Het geslacht bloeit verder en zijn geschiedenis staat nooit stil, denkt hij tevreden, als er weer een rijtuig met kinderen en kleinkinderen de oprijlaan van het Huls inrijdt. De kinderen heb ben, alvorens zij hun huwelijk slo ten. geen gemakkelijk spel gehad bij hun vader, maar na hun huwelijk beseft Willem Hendrik, dat familie nu eenmaal familie ls. kritiek mag gevoeld of gedacht worden, ze be hoort dan niet meer gezegd te zijn. Hij geeft het voorbeeld. Het nieuwe is eigen geworden en elkeen heeft zich aan te passen. Hoe groter de familiekring groeit, hoe kleuriger het verkeer en de gezelligheid op het Huls Beukenloo ls. Elke aanwinst, hetzij door huwelijk of door geboor te, is dan toch maar weer één men senziel erbij, die de hoeveelheid zo goed als de hoedanigheid van de familiegemeenschap laat verande ren als een waterbestand, dat door toevloeiing van een verse stroom naar Inhoud en geaardheid zich een weinigje wijzigt al schijnt zijn spie gel één en dezelfde. Er is verval en er is groei, naar de grote wetten van de natuur. Kort na Kerstmis, als de treinen nog overvol zijn met vakantiereizigers, reizen Dolly, Cobi en Mesel uit Amsterdam naar Arnhem. Naar gel- woonte heeft Dolly de kerstdagen bij haar schoonouders in Amsterdam doorgebracht, de kerstviering door Ulilief geïnspireerd is bij de Israëls altijd kleurig en veelzijdig. Niet al leen dat er rijkelijk gebakken Weih- nachtsstollen zijn, dit jaar hebben de grote kleinkinderen een Krip- pensplel opgevoerd. Ulilief heeft ei genhandig een reeks Rauschengel gefabriceerd, bonte en glanzend uit gedoste Paradijskinderen, stralend van goud en zilverpapier, bolwangig en dikboezemlg als de Beierse volksvrouwen, engelen die wis en zeker de hemelse koelen fiks zullen melken. Ulilief ls ook voorgegaan in het zingen van kerstlied na kerstlied. Bij piano en mandoline, 's avonds bij de lichtende boom en de kleine hou ten Bethlehemse stal, met de hand uitgesneden, heeft de hele familie gezongen. Tevreden en gelukkig reist Dolly nu vanuit het schoonou- derlijk huis naar Beukenloo toe. Co- bi bezit voor het eerst een rugzakje, een echte serieuze en grootmensellj- ke rugzak met riemen, zijzakken en toetrektouw. Wordt vervolgd. RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 m. en FM-kanalen) NCRV 7.00 Nieuw» 7 02 Het levende woord 7.08 Te Deum Laudamus gewijde muziek. 7 30 Nieuws 7 41 (S) Hier on Nu. 7.55 (S) Muziek in uw straatje 8 24 Op de man af: Evangelisch commentaar. 8.30 Nieuws 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw 8.45 (S) Tot uw dienst: klassieke muziek. 9.45 (S) Onder MAASTRICHT Gedeputeerde Staten van Limburg handhaven on danks vele bezwaren van instanties die erbij betrokken zijn hun voorstel om alle gemeenten rond de che mische bedrijven van DSM in de wes telijke mijnstreek samen te voegen tot één nieuwe gemeente Gedepu teerden reageren tevens op de be zwaarschriften van de verschillende gemeenten en van het samenwer kingsorgaan westelijke mijnstreek. Deze Instanties hebben het plan van gedeputeerden verworpen. De enige gemeente die dit niet gedaan heeft is Geleen. Uit een oogpunt van snelle hulpverlening bij eventuele rampen is het volgens gedeputeerden noodza kelijk dat het DSM-bedrijfscomplex niet meer. zoals nu. gelegen is binnen zes gemeenten, maar dat het geheel op het grondgebied van één gemeen te komt te liggen de hoogtezon: pastoraal muzikaal ziekenbe zoek 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Een uur natuur: zomerse informatie over het buitenleven. 11.30 (S) Metropole Orkest o.Lv Dolf van der Linden 12 00 (S) Uit het songbook van Ria Joy. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 Mededelin gen. 12 30 Nieuws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.55 Middagpauzedienst. 13.15 (S) Goed gestemd: gevarieerd zangprogramma. 14.00 (S) Klanksnoer klassieke muziek. 15.00 (S) Glo baal mensen, meningrn en muziek. (15.30 Nieuws.) 17 30 Nieuws. 17.32 (S) Hier en Nu. 18 00 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. 18.30 Nieuws. 18.41 Werelpanorama. 18 53 De kerk vandaag. 19.10 (S) L^ger des heils. 19 25 (S) De wereld zingt Gods lof 20.05 (S) Schut tersweg 8 muziekprogramma met o.m. om 20.30 Zojuist verschenen: nieuwe boeken en om 21.00 Cabaret 22.25 Avondverdenking. 22 30 Nieuws 22 40 CS) Hier en Nu. 23.00 (S) Stairway to the stars. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m. en FM-kanalen.) AVRO: 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7.20 Dag met een gaatje. (8.00 Nieuws 8.11 Radiojournaal). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Erfrecht, informatief programma 9.35 Wa terstanden 9.40 Schoolradio 10.00 Radio La- waaipapega.ii 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws. 11.03-11.05 Radiojournaal.) 1130 Rondom twaalf 12.30 Wekelijkse sportrevue. 12.45 Per Saldo 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal. 13.25 'n Middagje AVRO muziek, informatie en service (16.00 Nieuws). 16 03 Radiojournaal). 17.00 (S) Par levink 17 40 Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap 17.55 Mededelingen. 18 00 Nieuws 18 11 Radiojournaal P P. 1820 P P R IKON 18 30 Kleur informatie en kom- mentaur over zaken vao kerk en samenle ving KRO 19 00 iS) Hoogtepunten uit ope retti i igr pl 20 00 Nieuw s. 2005 Radiojour naai 20 10 Programma-overzicht 20.15 IS) Soiree Musicale moderne en klassieke mu ziek. 21 40 Theater-overziet toneel buiten on ze grenzen 22 10 (S) Jazzspectrum live NOS 23 00 Met het oog op morgen aktualiteiten, Den Haag vandaag en Even ontspannen voor het slapen gaan 23 55-24.00 Nieuws HILVERSUM III (445 m. en FM-kanalen) TROS: 7.02 (S) Drie op je boterham. 9.30 (S) Pop op drie 11.03 <S) Dne draait op verzoek. 12.03 (S) Drie draait tussen de middag: Boter, Klaas en Prijzen, met astrologische adviezen. 14.03 (S) Pop-kontakt: de Nederlandse Tippa- rade. waarin NL-Tippers. 16.03 (S) De Hit- mecsters: de Nederlandse Top 40 NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 <S> NOS-maal. TROS: 19.02 (S) Poster: The Elvis Presley Story 20 02 (S) Ferry Maat's Soul Top-10. 21.02 (S) Luister uit en thuis: groeten en wensen van en vragenrubriek voor mili tairen. 22.02 (S) Als dat zou kunnen: ver- zoekplatenprogramma 23.02 (S) Scsjun: jazz en blues live. 0.02 (S) Dc Hugo van Gelderen show met LP-werk. 1.02-7.00 (S) De Nachtwacht, nachtwakers en suppoosten HILVERSUM IV (FM-kanalen) KRO 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Badinerie: klassieke kamer- en orkestmuziek. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Aan woorden voorbij gedachten ter overwe ging 10.00 (S) Aubade Promenadeorkest. 12.00 <S) Rondom Haydn (1). 14.00 Nieuws. 14 02 Schoolradio. 15.00-17.00 (S) Kollage: van alledaags en zeldzaam. TV VANDAAG NEDERLAND I 14.25 NOS/NOT: Schookeievrs* 15.00 EO: little house on the prairie, tv-sane 18.40 NOS: Kortweg <nf land Festival 18 45 Toeristische tips 18.55 Journaal 19.05 VPRO: laurel and Hardy 19.25 Landgenoten 19 40 Zendtijd van het Snnplislies Verbond 19.55 All m the lamily. hr-serie. 20.20 Bestemming Amerika, programma over de eerste Europeanen m Amerika 21.00 Monty Python: komische sebe 21.35 NOS: Journaal 21.50 EO: Wat is er aan de hand Josh? film. 22.30 Giro 300300 EO Metterdaad- samonlevmg. 22.S0 NOS: Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: Ti-ta-lovenaar 16.55 Journaal. 19.30 Horen, zien. zwijgen: stomme films 20.00 NOS: Journaal 2025 VARA: Achter het nieuws. 20.40 Beryls lot, tv-serie 21.35 A Fièsta G'tana 22.00 A Daar komen de schutters, tv-sene. 22.30 A Achter het nieuws. 23.0S NOS: Den Haag vandaag 2320 Journaal. Simpkins ..Hou op, Simpkins, daar komt de baas."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4