11 oe goden, apen, dansers en hanen et nieuwjaar op Bali inluiden [eo-fascisten in Italië logen niet vergaderen Unctad toont zwakte Derde Wereld Alarm rond VS kerncentrales rabieren verlaten ->arlementsf ractie an premier Rabin s^faar tante Marie en oom Ulbe in Australië ART| ANDAG 31 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 TEW YORK (Reuter, UPI, P) In de Verenigde Staten jn gisteren rond alle 58 lerncentrales verscherpte vei- igheidsmaatregelen geno- ien, nadat er een tip was bin- lengekomen dat „politieke :tremisten" zouden kunnen «■oberen er één over te F^iliemen. iaterdag al had de Amerikaanse ommissie voor de kernenergie enoepïCR) een veiligheidsalarm doen de j itgaan voor de kerncentrales. Dit het s^erd door een woordvoerder van de meegedeeld. Volgens de ..Voordvoerder hebben de autoritei ten de diensten die de kerncentra les bewaken, dringend verzocht in de komende dagen nauw contact te onderhouden met de politie en an dere bevoegde veiligheidsorganen. De woordvoerder zei dat het alarmbevel het gevolg is van een reeks „vage en niet-afdoende infor maties". Hij wilde de bron van de inlichtingen niet noemen. Maar een maatschappij die drie kerncentrales in de staat Illinois onder beheer heeft liet weten dat ze door de regering gewaarschuwd was dat „één of andere extremis tische gToep zou kunnen proberen een centrale ergens in het land over te nemen". Een woordvoerder van de Edison-maatschappij die de kerncentrales van New York onder beheer heeft, zei dat het alarm tot 8 juni van kracht zou blijven. Op deze datum zal er in Californië een refe rendum gehouden worden over de vraag of de bouw van nieuwe kerncentrales verboden moet wor den en of de capaciteit van de be staande uitgebreid dient te worden. Clarence Kelly, de directeur van de federale recherche (FBI), heeft al enige tijd geleden gewaarschuwd voor mogelijke pogingen tot sabo tage van extremistische groeperin gen in verband met de feestelijke herdenking van het feit dat de Ver enigde Staten 200 jaar geleden on afhankelijk werden. DME (DPA, UPI, Reuter) Na de moord op een jonge communistische demonstrant tijdens een fo-fascistische verkiezingsbijeenkomst in het plaatsje Sezze zijn gisteren bijna alle verkiezingsbij- nkomsten van de neofascistische MSI in Italië verboden. ft incident, drie weken voor de ver- eingsdatum, dreigt het politieke imaat in Italië ernstig te verslech ten. Zaterdagnacht richtte een ichtige bom grote schade aan in de studio's van de Italiaanse staatstele visie. Omdat er niemand meer in het gebouw was, vielen er geen ge wonden. In het Noorditaliaanse Brescia wer- r IRUZALEM (AP, UPI, Reuter) Twee Arabische parlementsle- n van de fractie van de regerende Arbeiderspartij van de ,-^iraëlische premier Jitzhak Rabin hebben aangekondigd met de MM den brandbommen gegooid in het gebouw van de plaatselijke krant Gi- ornale di Brescia. Volgens de politie zijn bij beide aanslagen opschriften op muren geklad die erop wijzen dat de aanslagen zijn gepleegd door een linkse splintergroep. In Rome richtten brandbommen lichte schade aan in een kantoor van de MSI. In Venetië verhinderde de politie een linkse mars naar het JtfSI-kantoor. NAIROBI Wereldhandelsconferenties als Unctad-4 kunnen op verschillende manieren mislukken. Een deel van de afgevaardig den kan weglopen, waarmee de bijeenkomst op een volslagen fiasco is uitgelopen. Er kunnen verklaringen worden aangenomen waar een aantal deelnemers niet voorstemt en dus naast zich neer kan leggen. En tenslotte kunnen zulke weinig zeggende of weinig bindendé resoluties worden aanvaard dat niemand er iets mee opschiet. iirtij te zullen breken en een eigen tweemansfractie in het lement te gaan oprichten. waarnemers zien in de aan- ndiging van Ja'abar Moeadi, van landbouw, en if a-din Zoeabi een protestactie ~~»gen de regeringspolitiek ten aan- van de vierhonderdduizend Ara- he inwoners van Israël. De beide rlementsleden motiveerden hun met het feit dat zij niet tot rgaderingen over de problemen de Arabische minderheid van jeeraël werden toegelaten. Hun ver- ,eft k zal de regeringsmeerderheid in ereêt Israëlische parlement niet in ge- gal?*r brengen. De twee Arabische par- lcn mentsleden ondervonden van hun hij6en achterban veel' kritiek omdat n yj zich niet distantieerden van het 0Jraëlische optreden bij de protestde- «onstratie op de westelijke Jordaan- Ql gingen by de aankomst van de voor raadschepen. Gisteren zijn twee bommenmet een tussenperiode van drie uur in de op de westelijke Jordaanoever gelegen stad Nabloes ontploft. Er vielen geen slachtoffers. Volgens de autoriteiten hielden de ontploffingen verband met een plaatselijk conflict tussen twee groepen. Goedingelichte kringen bij de Ver enigde Naties in New York hebben meegedeeld dat de Palestijnse Be vrijdingsbeweging (PLO) aangedron gen heeft op een Israëlische te rugtrekking uit alle bezette gebieden binnen een jaar. De terugtrekking zou de eerste stap zijn op de weg naar een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. De PLO zou dit ap pel hebben gedaan in antwoord op een memorandum van secretaris generaal Waldheim over de manier waarp het vredesoverleg over het Midden-Oosten weer op gang zou kunnen worden gebracht. In het antwoord van de PLO zou niets wor- en ce leiders van ongeveer 250.000 Pa- danstynse vluchtelingen, die in de door tidaraël sinds 1967 bezette gebieden ;te tonen hebben een protest-telegram aanin de secretaris-generaal van de WiÊrenigde Naties, Kurt Waldheim ge zuliurd. In het telegram protesteren den gezegd over een hervatting van- ofi tegen de inkrimping van hun voed- de vredesconferentie van Genève. udstltoewijzingen door de UNWRA, de Egypte, Syrië en Jordanië hadden in t veèï-organisatie die steun verleent hun reacties op het memorandum iogsUi Palestijnse vluchtelingen. De van Waldheim van 21 maart aange- ijfjqï-organisatie wyt de inkrimping drongen op eén spoedig bijeenroepen financiële problemen en vertra- van de conferentie van Genève. In Sezze. 80 km ten zuidoosten van Rome. was vrijdagavond een verkie zingsbijeenkomst belegd door het neofascistische parlementslid Sandro Saccucci. Volgens het dagblad La Stampa verscheen hij in het overwegend linkse plaatsje met een knokploeg van 20 man, voorzien van stokken, helmen en een grote hond. Toen linkse jongelui zijn rede voering overschreeuwden, trok Sac cucci zijn pistool en vuurde tien scho ten af onder de kreet „als jullie niet naar mijn woorden willen luisteren kun je hiernaar luisteren." Te midden van groot tumult renden de neofascisten naar hun auto's en reden weg. Intussen werd uit een van de auto's opnieuw geschoten, waar door de 21-jarige communist Luigi di Rosa werd gedood en een andere jongen in het been getroffen. Volgens talrijke ooggetuigen kwamen de schoten uit de auto van Saccucci. Hij is in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot moord en mede plichtigheid aan moord. De schoten tijdens zijn redevoering waren vol gens Saccucci zelf in de lucht afge vuurd, maar volgens omstanders in de menigte gericht. De secretaris-generaal van de MSI, Almirante, maakte gisteren bekend dat Saccucci uit de partij gezet is en dat hem verboden werd nog deel te nemen aan de verkiezingscampagne van de neofascisten. Op de begrafe nis gisteren van de vermoorde com munist Rosa waren vijftienduizend mensen aanwezig. Inwoners van het Italiaanse stadje Sezze houden de wacht bij de plaats waar neofascisten de 21-jarige communist Luigi Di Rosa hebben doodgeschoten. Op het spandoek staat „Kameraad Luigi, jij leeft in de harten van alle anti-fascisten. Saccucci, moordenaar". Saccucci sprak op een neo-fascistische bijeenkomst in Sezze. Hij is inmiddels in staat van beschuldiging gesteld. DE- VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boc- kenbon. Op deze Unctad werd tot zaterdag verwacht dat verklaringen zouden worden aangenomen in het voordeel van de Derde Wereld, omdat die in de vergadering een meerderheid bezit. Maar het zouden loze verlangens blij ven omdat de grote mogendheden tegen zouden stemmen. Het is anders gegaan: in de loop van de nacht leek het erop dat verklaringen zouden worden aangenomen met ook de stemmen van de rijke landen met reserves hier en daar vóór. Maar die verklaringen waren vooral op het punt van de grondstoffen en de ontwikkelingshulp zo weinig bin dend en zo weinig zeggend dat niet van een goed resultaat van de Unctad kan worden gesproken. Wie helemaal niets van de wereldhan delsconferentie had verwacht, vliegt vandaag misschien toch niet hele maal ontevreden uit Nairobi weg. Maar wie verwacht had dat de rijke landen echt bereid zouden zijn in te gaan op de verlangens van de arme landen is bedrogen uitgekomen. Niet tevreden De Algerijnse vertegenwoordiger zei desgevraagd niet tevreden te zijn met het resultaat, maar hij zag tóch goede dingen voor verdere stappen. „Wij zitten op de lijn van het overleg, niet op die van de confrontatie. Meer dan dit was op het ogenblik voor ons niet haaïbaar". Zijn reactie is nogal slap voor één van de meeste radicale ontwikkelingslanden. Deze Unctad heeft de verminderende kracht of zelfs de zwakte van de Derde Wereld aangetoond. De „77" ontwikkelings landen zijn er tijdens de wereldhan delsconferentie niet in geslaagd een vuist t^i maken en hun verlangens ingewilligd te krijgen. Zij hebben ge noegen moeten nemen met een ver klaring over grondstoffen (de Derde Wereld wil betere prijzen) die verder overleg mogelijk maakt. Maar nie- mands is gebonden er aan deel te nemen en iedereen kan halverwege wegblijven als de vergaderingen hem niet langer aanstaan. Het is zelfs voor te stellen dat zo'n bijeenkomst uiteindelijk uitloopt op een conferentie van de ontwikke lingslanden alleen plus misschien wat Westerse landen als Nederland. En dat zou kunnen leiden tot een grondstoffenfonds van de Derde We reld zelf, waarmee de rijke landen de pin op de neus zou kunnen worden gezet (bijvoorbeeld door de produk- tie van koper terug te draaien of de prijs ervan fors te verhogen). Maar daarvoor is eenheid nodig en daaraan heeft het de Derde Wereld tijdens deze conferentie eens te meer ontbro ken. Die verdeeldheid en het her nieuwde zelfvertrouwen van de Wes terse landen heeft het de „77" onmo gelijk gemaakt een werkelijke vuist te maken. Dat geldt niet alleen voor de grondstoffen, maar ook voor de schulden, waar van resultaat nauwe lijks sprake is. Als er in het verleden fouten zijn gemaakt in de hulpverle ning, moeten daar lessen uit worden geleerd. Vier weken vergaderen met op het punt van de schulden een waarheid als een koe als resultaat Die maand vergaderen overziende moet worden vastgesteld dat de ont wikkelingslanden door de eigen ver deeldheid en het herwonnen zelfbe wustzijn van de Westerse landen op nieuw aan het lijntje zijn gehouden. De Amerikanen wilden niet het Noord-Zuidoverleg (onder andere over de voor hen belangrijke olie) in gevaar brengen, ze wilden geen falen van een conferentie die zo lang was toegesproken door minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger, die op zijn beurt kennelijk heeft gewon nen van de wel zeer onverzoenlijke minister van financiën, William Si mon, die van grondstoffenovereen- komsten helemaal niets moet weten. De VS en andere behoudende Wester* se landen hebben met de grootste reserves iets toegegeven en de „77M zijn akkoord gegaan met een uiter mate zwakke verklaring wat betreft de grondstoffen en met een buidel met niets wat betreft de hulp. Daar mee is de Unctad niet op een volsla gen mislukking uitgelopen, maar wie vier weken lang de onwillige houding van een aantal Westerse landen heeft waargenomen kan amper vertrouwen dat dèt veel effect heeft. LISSABON (UP. AFP) Oeneraal Antonio Ramalho Eanes, opperbe velhebber van het Portugese leger en kandidaat voor de presidentsverkie zingen, verlaat Portugal als zijn te genstander. majoor Otelo Saraiva de Carvalho tot president gekozen zou worden. Hij zei dat in een interview met het blad „Jornal de Noticias". Overigens was hij ervan overtuigd dat de ex-leider van de veiligheidspo litie. nu favoriet van links-radicale groepen, geen kans maakt. „Als het anders zou zijn zou ik moeten beken nen dat het volk geen verstand heeft. Dat is oifcanvaardbaar want het volk heeft op elk belangrijk moment poli tieke intuUjtie getoond". Volgens Ea nes kan Carvalho slechts verdeeld heid en dictatuur brengen. oor Paul Roelofsen neel dansen bestaat op Bali niet, men doet dit voor de goden, letterlijk pro deo. Het libretto, afgeleid van de Ra- or larschijnlijk wordt de laatste jaren geen plek ter wereld zo bewierookt als Bali, geen superlatief rdt geschuwd om zijn schoonheid te prijzen, woorden heten tekort te schieten wanneer men haar eer wil duiden. Dat maakt wantrouwend. Maar eenmaal van Java overgestoken moeten we «geven dat de natuur hier zo betoverend en de atjnosfeer zo prikkelend en magisch is als men ^weert. Bovendien hebben we het gevoel verlost te zijn van de Indonesische ambtenarij en militie, at een verademing betekent, ïj komen aan als het eiland zich Imaakt voor een driedaags festijn n het (Balinees) oude jaar af te iden en worden direkt geconfron- ird met een ceremonie in het tplaatsje Legian. Het hele dorp idelt in de namiddag in processie lar het strand, de kleurrijk gaande jouwen en meisjes met op het hoofd iuten schalen en schotels van (bladeren waarin kokosnoten, iden en geurende rozen, de man- in musicerend op xylofoons, gon- hi en trommels. Eenmaal aan zee •rdt onder parasols en bamboemas- n met wimpels door de wijzen van ilml -*uid in In trance Niet alles wordt op het strand de goden aangeboden (en door de hon den opgevreten), halverwege trekt men, wederom in processie en bege leid door muziek, naar een tempeltje waar metershoge maskers de in een diepgeworteld animisme geïnte greerde hindoe-istische goden ver beeldend de stoet doen stoppen. Wat is overgebleven wordt hier, na hetzelfde ritueel als op het strand, it dorp gemediteerd en gebeden, en v.oor hun afschrikwekkend aange- nu en dan loopt iemand de bran- zicht neergelegd. De dansers bewe- ng in om met een kommetje §en zich nu vaak over het gloeiend eschuim terug te keren. houtskool en wierook dat uit de kom- e zon gaat onder, de fakkels aan, de men van enkelen van hen valt. Uren ^elanmuziek wordt indringender, duurt het offeren, uren aaneen ver beetjes wordt nu geofferd; enkele mengen zich de gamelanklanken, "nen en vrouwen staan op. maken Da" ineens een schreeuw, een van de paar snelle, zigzaggende mannen wandelt niet terug maar •pasjes in de richting van het blijft dansen; met opgetrokken kni- Iter en leggen wat rijst en vruchten eën en de ogen wijdopen gesperd en het zand. Langzaam, in gedachten star in het gelaat. Hij is in trance, ~:onken, lopen ze terug, krijgen heeft, naar men gelooft, contact met euw een handvol spijzen en het de goden. Het blijkt aanstekelijk jeel herhaalt zich. Een priesteres want kort erna raken meer mannen is het een priester?) in een smette- m dezelfde staat, soms wankelend en -.3s wit hemd en dito sarong be- bijna overgevend, renkelt met een bloem alle dorpe- Een boom van een kerel die alles «gen met gewijd bronwater. Het nauwlettend in de gaten houdt, trekt ijkt een hermafrodiet te zijn; in de nu een der trancedansers zijn hemd Westerse samenleving een probleem, uit en geeft hem een kris. en bij wat hier het allerheiligste wezen dat er vervolgens gebeurt houden wij de bestaat! adem in. De man tracht zichzelf met het slangachtige zwaard te doorste ken. Maar met welk een inspanning hij de punt van het wapen ook tegen zijn keel drukt, meestentijds rollend over de grond, de huid laat het me taal niet toe. Nadat duidelijk is dat de zelfmoordpoging vergeefs is (of dat men vreest dat deze zou kunnen lukken?) wordt de kris afgenomen en krijgt een ander de gelegenheid zich te offeren. Dit willen en er anderzijds op vertrouwen dat de goden die in de kris of in jezelf zijn neergedaald het zullen verhinderen? Doodvermoeid, sommigen snikkend, proberen de dansers later naar een meer nuchtere toestand terug te ke ren. Een eendje en een kuiken wordt gelijktijdig de hals afgesneden, een priester vangt in een glaasje hun bloed op en biedt dit te drinken aan. Het kalmeert en hierna gaat men. de hermafrodiet jolig hangend om de nek van nu eens vrouwen dan weer mannen, naar huis. Iedereen lijkt ge lukkig. Deinende kring De tweede dag opnieuw processies en 's avonds de Ketchak-dans waaraan de halve gemeenschap meedoeten de anderen intens meeleven. Professio- ter die slaande op een gong aangeeft dat de eerste tweekamp kan begin nen. Hiervoor heeft men de dieren mayana, behelst de roof van prins geshowd en ze vasthoudend tegen Rama's geliefde Sita door de demon Rawana en haar bevrijding met hulp van een leger apen. Deze apen nu. gespeeld door zo'n honderdvijftig dorpelingen, vormen een meerrijlge. deinende kring waarbinnen het stuk wordt opgevoerd en zij zijn tevens die. syncopisch en in verschillende tempi ket-chak sissend en brullend, voor een op den duur hypnotiserende vocale ondersteuning zorgen. (Er is geen instrumentale!) De derde dag het houdt niet op staat in het teken van de baan. Een vertrouwd beeld hier is een gehurkt zittende man die zijn vechthaan streelt. (Eens, toen wij dit tafereel passeerden, schrok de laatste kenne lijk zo van de motor dat hij uit zijn omstrengeling brak en regelrecht tussen onze spaken fladderde; niet dood, maar gebroken poot en vleu gellam, niet meer geschikt om te vechten. In plaats van een vergoe ding te eisen, wat op Java en Suma tra ongetwijfeld het geval zou zijn geweest, maakte de bezitter zich be zorgd over de religieuze betekenis die dit ongeluk kon hebben. Het leven op dit eiland is doordrenkt met religie, elke steen die wordt gelegd, ieder muurtje dat wordt opgetrokken, elk stuk hout dat wordt bewerkt, alles wordt eerst gevraagd of opgedragen aan de goden). Hanen In rieten kooien brengt men ongeveer vijftig hanen bijeen op een zanderig pleintje onder een waringinböom waarin de geesten der voorouders wo nen. Onder de boom een altaartje en daarachter een hoogbejaarde pries- elkaar opgezet. En gewed natuurlijk. De hanen is door een specialist een vlijmscherp mesje van circa tien cen timeter aan een der poten gebonden in een soort passerdoos heeft hij ze in verschillende maten en na een laatste, aanmoedigende liefkozing worden de dieren losgelaten. Onmiddellijk vliegen ze. de nek- veertjes overeind als waaiers, op el kaar in. Er volgt een wilde warreling van bonte veren en zonder dat de buitenstaander ziet hoe, heeft de één de ander meestal binnen een twintig tal sekonden, en praktisch altijd bin nen de minuut zodanig verwond dat de strijd is afgelopen. Soms raken beide hanen tegelijk door verwondin gen en/of vermoeidheid buiten ge vecht en blijven op enige afstand van elkaar staan of zitten. De eigenaars proberen hen dan middels mond op snavelbeademing te reactiveren waarna de partij wordt voortgezet. De verliezer hakt men. of hij al dood is of niet, bij het altaartje de poot af waaraan de spoor, zodat deze er ge makkelijker kan worden afgehaald. Eenmaal gebeurt het dat twee hanen elkaar gelijktijdig doden. Enorme consternatie bij de ,adoe' roepende omstanders en alle goklustigen hun geld terug. Zo opwindend het oude jaar eindigt, zo stil begint het nieuwe. Niemand op straat (iedereen heeft huisarrest), de elektriciteit afgesloten en kaarslicht verboden. Een dag en een nacht om uit te rusten, en wie heeft de energie daar tegen te protesteren? Geen kip. Gebulder Enigszins bijgekomen van deze jaar- Balinese schonen tijdens de processie wisseling rijden we het binnenland in en verblijven enkele dagen langs het meer aan de voet van de vulkaan de Batur waarvan een der kraters hij heeft er meerdere zich ontzettend roert, 's Nachts schudden we wakker van zijn gebulder en nadat we ons naar buiten hebben gehaast zien we hoe na iedere explosie samen met het vuur rotsblokken als huizen zo groot tientallen meters de lucht worden ingeslingerd. In een prauw peddelen we de vol gende dag naar een plek waar warmwaterbronnen in het meer uit komen en baden daar met de inwo ners van een gehucht dat midden tussen de lavastenen ligt. Wij wanen ons in een schilderij van Gauguin (Tahiti moet verwant zijn) en komen ogen tekort om hun naakte lijven, waaronder twee hoogzwangere, te be wonderen, Zij amuseren zich om het wit van onze halfronden. De Batur dondert weer. oh Ja. onze visa dreigen te verlopen. Terug naar de kust, niet goed wetend wat te doen. Maar in Den Pasar komen we bij toeval in contact met de kapitein van de Kota Bali, een cruise-schip dat zest% km verder voor anker ligt en over enkele uren naar Freemantle (W.-Australië) koerst. De kapitein, een ronde Welshman met een stem die alleen kan zingen, schrijft een brief voor ons waarmee we in de haven alle formaliteiten omzeilen. We plaatsen de motor op de ach terplecht twee bij twee meter van eén bootje dat naar de cruiser tuft en na een hachelijk avontuur van evenwicht en hijsen in open zee lukt het tenslotte de tweewieler aan boord te krijgen. Direkt hierna varen we weg van het eiland, dat we niet hoeven te idealise ren om er ongewoon hevig naar terug te verlangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5