KYP-partijraad blijft achter Yan Agt staan Arbeid rechtvaardiger gaan verdelen Bestuur KVP mag de noodprocedure gaan voorbereiden Frans consortium levert kerncentrale Commentaar ag )pen vragen Ook als abortuskwestie tot crisis zou leiden Onvoldoende zekerheid over CDA jjfinst Hockeyteam n oefenwedstrijd Brand verwoest pension in centrum van Amsterdam Grote schade bij brand in Coevorden Kunstenaars-protest Voorzitter Werkende Jeugd van CNV: Jongeren met lage opleiding komen in knel ANDAG 31 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 het e kwestie van de levering van de actorvaten aan Zuid-Afrika mag in nu van de baan zijn; dat bete nt nog niet dat tegelijk alle poli- eke emoties en spanningen zijn irdwenen. Het is zelfs te verwach- n dat de echo van deze zaak nog ng in de Nederlandse politiek zal jorklinken. (en dat waarschijnlijk et tot genoegen van alle betrokke- n), al was het alleen maar omdat zoveel niet meer te beantwoorden agen zijn overgebleven. Daarom straks iedere betrokkene met jn verhaal en speculaties de kant t die hem het beste lijkt-, zonder !t gevaar te lopen met feiten te orden gelogenstraft, want ook het irhaal van de tegenpartij zal voor :n groot deel uit speculaties moe- n zijn opgebouw. file k at *>etekent overigens niet dat niet ter n' hee' korte termijn een paar pun- i schn al kunnen worden opgehelderd, ikel.io bijvoorbeeld de vraag wanneer betrokken bedrijven nu eigenlijk ecies de regering op de hoogte ^■bben gesteld van die uiterste urn van vrijdag 28 mei. Minister luisenberg een onverdachte ge- atVt ge op dit punt, gezien zijn ins bindpunt vertelde op de televisie ste t hij eerst woensdag 26 mei die turn voo het eerst gehoord had. s ^at waar 's' ziJn ook de bedrij- eig n rijkelijk laat geweest. aar wat daarvan zij, dan is er ook relabg de vraag over de datum van 21 J^'ei, die achteraf in Zuid-Afrika ken :r£i gePubliceerd en een zekere ijshate van waarschijnlijkheid werd geleSeegegeven, omdat volgens dat- lev Ifde bericht op maandag 24 mei de ns cifiderhandelingen met de Franse le- ranciers al begonnen waren. et is duidelijk; Wie antwoord wil ibben op alle hier liggende kwes- M s. kan niet alleen bij de Neder- idse regering en het Nederlands drijfsleven te rhde gaan. Men oet ook in het buitenland zijn licht W>steken, maar zich daarbij er wel bewust zijn dat bijvoorbeeld de id-Afrikaanse betrokkenen geen ikel belang hebben bij het naar brengen van de waarheid, iisschien moet men er zelfs wel {kening mee houden, dat de uit die afkomstige inlichtingen be id kunnen zijn om een rookgor- ijn te leggen en de Nederlandse ?gering in discrediet te brengen. Youwens: het hele internationale fpect van deze zaak is een beetje •p de achtergrond geraakt, zelfs in e beleidsvorming van de Neder- indse regering. Terecht mag haar erweten worden dat zij zo laat fey ontact heeft gezocht met de Ameri- ÉRnanse regering, die toch immers ||m)or dezelfde problemen stond als jylgj zowel zakelijk als principieel. «Bet antwoord op de vraag hóe het Hkierikaanse standpunt zou zijn ge- eest, zal nooit meer komen. Toch >u juist dét antwoord voor de be- ïrdeling van de hele zaak van het ;ootste gewicht zijn geweest. In- erdaad: speculaties, maar wie deze jpecten buiten beschouwing laat n alleen de Nederlandse regering et verwijten te overladen, mistc- int de zaak. Het enige verwijt larvoor plaats is, moet luiden dat :s zo laat op een zo uitputtende jze in het Catshuis aan de orde is steld en dat is een niet gering 'ijt. Toch moet ook dat gerelati- :rd worden als wij niet tot in alle tails kennis dragen van de rol van autoriteiten in Pretoria (en de lid-afrikaanse ambassade in Den iag. iin en slotopmerking erg gelukkig wij niet zijn met de afloop een|n deze zaak; niet om wat er in de ma)'aktijk uitgekomen is, maar om de a beijze waarop dat gebeurde. Daar- >r is ook de vraag naar de morele rmen van onze politiek in wezen ;n gebleven. Van onze parlementsredactie NIJMEGEN/UTRECHT De KVP-partijraad blijft achter het beleid van minister Van Agt inzake de abortus staan, ook als dat beleid tot een kabinetscrisis „de uiterste politieke consequentie" zou leiden. Van onze parlemensredactie NIJMEGEN Met duidelijke aarzeling is de partijraad van de KVP zaterdag op een vergadering in Nijmegen akkoord gegaan met het voorstel van het partijbestuur, een noodprocedure voor te bereiden die de partij in staat moet stellen, zich zo nodig in haar eentje om te vormen tot een christen-democratische partij die zelfstandig aan de verkiezingen kan deelnemen. Minister Van Agt van justi tie, partijvoorzitter Vergeer en fractievoorzitter Andriessen (van links naar rechts) tijdens de zaterdag in Nijmegen gehouden bij eenkomst van de KVP- partijraad. De raad betuig de onder meer steun aan het beleid van minister Van Agt inzake de Bloemenho- ve-kliniek en bood het be stuur de mogelijkheid de noodprocedure voor het vormen van een christelij ke partij te gaan voorbe reiden. tRECHT Het Nederlands hoc- ïyelftal heeft op het kunstgrasveld J6*n Kampong in Utrecht een oefen- edstrijd tegen de Batavieren met gewonnen. Het duel duurde 3x30 inuten. stand na de eerste periode was l. Na het tweede half uur was de ore In evenwicht: 3-3. Voor het ïderlandse team scoorden Geert "lantn Eyck (3), Bolhuis (strafcorner) en ensfanenberg. Bij de Batavieren hrgden Weerstra, Mundt (2x uit een t hrafbal) en Van Geel (strafcorner) itrwor de treffers Het partijbestuur acht zo'n noodpro cedure nodig, omdat het nog niet geheel zeker is dat ARP en CHU bij de eerstvolgende verkiezingen aan een gemeenschappelijke CDA-lijst zullen deelnemen. Beide partijen hebben immers voorwaarden gesteld, die in september moeten worden ge toetst. Verscheidene afgevaardigden naar de partijraad hebben zich zater dag bezorgd afgevraagd of de noodprocedure ARP en CHU niet te zeer zou irriteren. Velen achtten de stok achter de duer' niet meer nodig nu beide zusterpartijen zich met gro te meerderheden in principe vóór de ene lijst hebben uitgesproken. Krachtig verdedigd Partijvoorzitter W. J. Vergeer heeft de noodprocedure echter ongewoon krachtig verdedigd. Hij verzekerde dat hij ARP en CHU niet wantrouwt. Van een verslaggever AMSTERDAM Een felle brand heeft gistermiddag omstreeks vijf uur het café-pension Moulin Rouge aan de Warmoesstraat in de Amster damse binnenstad verwoest. Een meisje raakte gewond bij een sprong van de derde, bovenste verdieping, die even later zou instorten. Bij het uitbreken van de brand wa ren in totaal drie mensen in het gebouw aanwezig. De pensionhou der bracht zich bijtijds in veiligheid. De oorzaak van de brand is onbe kend. De brand trok veel belangstelling. De brandweer had veel moeite het pension 100 meter verwijderd van het politiebureau Warmoesstraat via de nauwe straatjes in de omge ving te bereiken. Een van de brandweerwagens raakte betrokken bij een botsing. Het pension staat bij de politie als „slecht" bekend. COEVORDEN Gisteren is om streeks half vier 's middags brand uitgebroken in de garage van de Drentse vervoersmaatschappij (DVM) aan de Parallelweg in Coevor den. De garage brandde geheel uit en zeven autobussen gingen in de vlam men op. De schade wordt geraamd op 800.000 tot een miljoen gulden. Naar de oorzaak wordt een onder zoek ingesteld, aldus de rijkspolitie in Coevorden. maar wel meende hij dat het feit dat er voorwaarden zijn gesteld, eenvou dig moet worden geconstateerd. Hij herrinnerde er ook aan dat AR leider Aantjes heeft uitgesproken dat de voorwaarden gewetensvol zullen moeten worden getoetst. Overigens betreurde Vergeer het dat „de AR partij is uitgeschakeld wanneer op 25 september zal worden beoordeeld of aan de voorwaarden is voldaan." Niet de kiesverenigingen maar de partij raad zal beslissen. Nadat Vergeer enkele ontwerp resoluties. onder andere van het ge west Gelderland, die beoogden de noodprocedure te stoppen, „vol strekt onaanvaardbaar" had ge noemd, werd het bestuursvoorstel zonder tegenstemmen aanvaard. Er waren alleen enige stemonthou- dingen. Wat de AR voorwaarden betreft besprak Vergeer de mogelijkheid van een intentieverklaring voor de ver kiezingen. Een regeer-akkoord in wel ke vorm dan ook wees hij af. maar wel voelde hij voor vergelijking van programma's of bespreking van hoofdpunten van beleid vóór de ver kiezingen, -mits dat alles kan gebeu ren op basis van wederkerigheid. De KVP-voorzitter meende te hebben begrepen dat Aantjes in bepaalde gevallen een eenzijdige intentie verklaring niet uitsluit, maar daar moest Vergeer niets van hebben: „Ik meen hiertegen ernstig te moeten waarschuwen, aangezien dit voor het CDA geen goede zaak zou zijn," zei hij. Tegen PvdA De fractieleider in de Tweede Kamer, mr. F. H. J. J. Andriessen, en Vergeer hebben zich in hun redevoeringen nogal hevig tegen de PvdA afgezet. Andriessen herhaalde dat het ont werpprogramma van de PvdA onvol doende basis voor de vorming van een nieuwe coalitie biedt. Hij zei dat de partij zal moeten kiezen tussen dit ontwerp en de tendens van het pro- gramma-Duisenberg. Hij ontkende dat de KVP tegen het kabinet zou complotteren: „Wat het kabinet nog moet doen is te groot en te belangrijk om op een crisis uit te zijn. Nieihand heeft er belang bij als het aan innerlijke zwakte zou bezwijken. Maar er zijn grenzen aan wat men nog kan aanvaarden. Die grenzen driegen te worden overschre den," aldus Andriessen. Vergeer uitte grote ontstemming over uitspraken van PvdA -leider drs. Ed van Thijn, die Van Agt de onbe- trouwbaarheidsprijs had willen ui treiken en de KVP ervan verdenkt, dat zij zich van het kabinet wil ont doen. Vergeer vond deze uitspraken „nauwelijks fatsoenlijk te noemen." De partijraad heeft dit zaterdagmid dag op een vergadering in Nijmegen uitgesproken, ondanks verzet van de leider van de Tweede-Kamerfractie, mr. F. H. J. J. Andriessen tegen de passage over de politieke consequen ties. Andriessen achtte het uit over wegingen van politiek tactische aard niet verstandig dat erbij te zetten, maar partijvoorzitter W. J. Vergeer vond dat het er best in mocht blijven staan om de kiezers maximale duide lijkheid te bieden. Minister Van Agt zelf liet in de wandelgangen van de Nijmeegse schouwburg merken, dat de partijraad er zijns inziens verstan dig aan had gedaan, naar de fractie leiding te luisteren. „Verscheurdheid" De motie waarin de steun aan Van Agt was vervat werd ingediend door de voorzitter van het gewest Bra bant. A. Wagemakers. Zij kreeg een aanzienlijke meerderheid van stem men. Tevoren had de partijraad lang durig geklapt toen Andriessen de Boemenhove-kliniek „een teken van de verscheurdheid van een volk dat met zijn rechtsbestel geen raad meer weet" had genoemd. De KVP-leider zei dat het wetsontwerp van PvdA en VVD tot legalisering van de abortus, de bescherming van ongeboren leven principieel aantast. „Liberalen en so cialisten verwerpen daarmee een van de hoekstenen van onze rechtsorde", aldus Andriessen. In een interview voor de KRO-tv ver klaarde Van Agt zaterdagavond dat hij er niet op uit is, een kabinetscrisis te forceren, maar hij zei erbij: „Geen kabinet van welke samenstelling dan ook is meer waard dan bescherming te bieden aan ongeboren leven of meer waard dan de rechtsorde hoog te houden die wij in dit land hebben opgebouwd". De yereniging van Iraanse studen ten in Nederland heeft zaterdag in Den Haag geprotesteerd tegen het bewind van de Sjah van Perzië. Volgens de studenten maakt de Sjah zich schuldig aan moord op politieke gevangenen. Sinds het be gin van dit jaar zijn in Iran zo'n veertig „patriotten" dood gescho ten. aldus de vereniging. „Zij zijn het slachtoffer van de fascistische en imperialistische politiek van Iran". V Op een pleintje in het centrum van Den Haag hielden leden van de vereniging tussen dranghekken een ommegang. Gemaskerde stu denten droegen borden en spandoe ken. Op een verhoging was een jonge man met een blinddoek aan een paal gebonden en via een ge luidsinstallatie werden teksten om geroepen. In Amsterdam werd gis teren een soortgelijke manifestatie gehouden op de Dam. Met een grote meerderheid van stemmen nam de kerngroep van de PPR die zaterdag in Utrecht verga derde. een motie aan waarin het optreden van Van Agt wordt veroor deeld en waarin van de Tweede Ka merfractie wordt gevraagd alles in het werk te stellen om te bereiken dat er met justitieel ingrijpen wordt ge wacht tot de rechter zal hebben ge sproken. In de kerngroep was merkbare teleurstelling over de wei nig geruchtmakende opstelling van de Kamerfractie. De Gaay Fortman wees erop. dat ondanks het feit dat een minderheid in de fractie geen steun zal geven aan het abortu- sontwerp van PvdA en WD. de frac tie vorige week toch in haar geheel gestemd heeft vóór de motie waarin minister Van Agt door een Kamer meerderheid werd gevraagd te wach ten op een uitspraak van de rechter. NVSH solidair De verenigingsraad van de NVSH heeft zich zaterdag solidair verklaard met de bezetters van de Bloemenho- vekliniek. Alle door de bezetters ge stelde eisen werden door de vereni gingsraad onderschreven. Deze eisen zijn: abortus uit het wetboek van strafrecht, abortus in het zieken fondspakket. de vrouw beslist, de ga rantie van de minister van justitie en regering dat het openbaar ministerie niet mee^ eigenmachtig zal ingrijpen in abortusklinieken, en tenslotte geen verder uitstel van legalisering van abortus. De leden werden opge roepen a?n de bezetting mee te werken. AMSTERDAM Duizenden kunstenaars en sympatisanten heb ben zaterdag in de Amsterdamse RAI in het kader van een anti-cultuurrem-manifestatie geprotesteerd tegen het beleid van minister Van Doorn van CRM. Enkele musicerende demonstranten zijn hier op weg naar de RAI, waar het stoppen van de bezuinigings plannen in de culturele sector werd geëist. JOHANNESBURG (AFP, AP, UPI. ANP) Zuid-Afrika's eerste kernenergiecentrale zal worden gebouwd door een Frans consor tium, dat bestaat uit de firma's Framatome, Alsthom en Spie Batignolles. Dit is zaterdag van officiële zijde in Johannesburg meegedeeld. Het contract is 800 miljoen rand waard en voorziet in de bouw van de centrale in Koeberg bij Kaapstad, aldus Escom. het Zuidafrikaanse elektriciteitsbedrijf van de staat. De centrale, die energie zal leveren aan Kaapstad en omstreken, zal bestaan uit twee lichtwaterreactors, elk met een elektrische produktie van 922 megaWatt. Het Zwitsers-Nederlands- Amerikaanse Consortium Brown- Boveri, Rijn-Schelde-Verolme, Gene ral Electric had bovenaan de lijst van Escom gestaan. Tegenstanders van het project heb ben erop gewezen, dat de reactoren ongeveer duizend pond plutonium per jaar kunnen produceren, wat vol doende is voor ongeveer honderd atoombommen van de omvang van de bom, die in de tweede wereldoor log op Nagasaki in Japan werd ge gooid. In Nederland en de VS was er verder op gewezen, dat Zuid-Afrika niet tot de ondertekenaars behoort van het verdrag tegen verspreiding van kernwapens. Zuid-Afrika heeft er met nadruk op gewezen, dat het zijn kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden zou gebruiken, al heeft het toegegeven technisch in staat te zijn tot het vervaardigen van de atoombom. „Geen politiek" Escom had bedongen dat het consor tium dat het contract zou krijgen de garantie zou moeten geven, dat het geen politieke motieven zou laten meespelen bij het project. Het derde consortium dat had ingeschreven was Kraftwerk Union in West- Duitsland. die zou hebben samenge werkt met de Zuidafrikaanse firma Murray, and Roberts. De Franse en Westduitse consortia waren er klaarblijkelijk in geslaagd de nodige kredietgaranties van hun regering voor dit project los te krijgen. Escom-functionarissen zeiden zater dag dat het bedrijf afgelopen maan dag de onderhandelingen met het Amerikaans-Zwitsers-Nederlandse consortium had opgeschort. Dit van wege het feit. dat de Nederlandse regering niet voor de gespecificeerde datum van 21 mei de noodzakelijke garanties had afgegeven. De eerste eenheid van de kerncentra le wordt in november 1982 opgele verd en de tweede een jaar later, zo is althans de opzet. In Zuid-Afrika wist men zaterdag nog niet hoeveel ar beidsplaatsen er in Frankrijk door de keus van Pretoria gecreëerd zullen worden, maar men houdt rekening met een aantal van meer dan 30.000. In juli zal met de werkzaamheden worden begonnen. De Zuidafrikaanse zondagsbladen brachten met grote koppen het be richt. dat de order aan het Franse consortium is toegekend. Ze zien daarin het begin van een tijdperk van nauwe economische samenwerking tussen Frankrijk en Zuid-Afrika. Ook nieuwsuitzendingen van radio en te levisie waren grotendeels aan deze kwestie gewijd. Van een verslaggever UTRECHT „Er moet een verbod tot werken komen voor 65-plussers. Zolang arbeid schaars is, zou het rechtvaardig moeten worden verdeeld over de afhanke lijke beroepsbevolking. De 65-plussers horen daar niet bij. Zij hebben pensioen of een AOW-uitkering." Dit zei zaterdag de voorzitter van de Werkende Jeugd (WJ) van het CNV. Jan van Treuren, tijdens de algemene vergadering van deze organisatie in Utrecht. V* chr,u' ,s er aan de hand? Je nden zijn nog schoon." Daarnaast moeten er. aldus Jan van Treuren, bescher mende maatregelen komen voor de werkgelegenheid van werkende jongeren. Vooral de jongeren met het laagste op leidingsniveau komen in de knel te zitten. Dit komt door dat werkloze academici solli citeren naar banen, die iets beneden het niveau liggen. waarvoor ze zijn opgeleid. De groep die ze verdringen wordt daardoor gedwongen ook naar een lagere functie om te zien. Werkende jongeren met het laagste opleidingsniveau kunnen niet lager en zullen daardoor in de knel komen, zo voorspelde de voorzitter van de Werkende Jeugd-CNV. Minimum jeugdloon De jongerenbond is voorstan der van het invoeren van het minimum-jeugdloon. onge acht het aantal gewerkte uren per week Op dit moment is het zo. dat wanneer een jon gere minder dan dertien uur werkt, zijn baas niet verplicht is hem het minimum- jeugdloon te betalen. De optrekking van het mini mum—jeugdloon is op de lan ge baan geschoven, aldus Van Treuren. Dat is onze bijdrage als jongere om de slechte eco nomische situatie te helpen oplossen, zo meende hij. Van Treuren vroeg de minis ters Boersma (sociale zaxen) en Van Kemenade (onder wijs) snel met hun reeds toe gezegde stage-nota te komen. In deze nota zal omschreven staan wat stagelopen precies inhoudt en hoe dat wettelijk geregeld gaat worden. „Het bedrijfsleven loopt hier en daar vooruit op deze nota en probeert daarbij de wet op het minimum-jeugdloon te ontduiken Bij deze bedrijven kun je als jongere leerling worden zonder arbeidsover eenkomst. Van Treuren: „Wij vinden dat de rechtspositie van de jongeren niet in het geding mag komen." Zoals bekend hebben vier be drijven in Hengelo, te weten Hollandsche Signaal, Hee- maf, Hazemeyer, Stork en het Drunense bedrijf Lips, de af gelopen maanden aangekon digd met ingang van het nieu we bedrijfsschooljaar in - augustus de status van arbei der en leerling van elkaar los te maken. De leerlingen zul len dan een vergoeding ont vangen die ver onder het mi nimum-jeugdloon ligt. Een andere jongerenbewe ging. de KWJ. en de Indus- triebond-NKV hebben al la ten weten met deze gang van zaken bij de vijf bedrijven geen genoegen te nemen Woedend Volgens goedingelichte kringen zou den Zuidafrikaanse regeringsfunctio narissen woedend zijn geweest van wege de controverse rond de levering van kernenergiecentrales, vooral in Nederland en de VS. De keus van het Franse consortium werd. aldus het Franse persbureau AFP. al twee maanden geleden ver-, wacht, al spreekt dit bureau nog van een ...effect als van een donderslag bij heldere hemel", „het supercontract van de eeuw., en het „terugkomen van Escom van de optie, die het geno men had op de aanbieding van het Amerikaans-Zwitsers-Nederlandse consortium vanwege de politieke obstakels, die in de VS en Nederland in de weg van de kredietgaranties zijn gelegd President-directeur Schultess van Brown-Boveri heeft zondag ver klaard zeer teleurgesteld te zijn. dat de Zuidafrikaanse order naar Frank rijk is gegaan. Hij zei. dat ook in de toekomst, als Zuid-Afrika meer kernreactors wil' laten bouwen, de Franse maatschappij vanzelfspre kend weer de gegadigde zal zijn. Vol gens Schultess waren Brown-Boveri, General Electric en Verolme nage noeg rond met Zuid-Afrika en is het aan de Nederlandse regering „te danken", dat de zaak uiteindelijk is stukgelopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3