Feyenoord veel te hard MVV'S ZORGEN TE GROOT PSV terecht kampioen r Kazimir Deyna mag leger niet verlaten ill Verschil met Feyenoord in direct duel erg duidelijk: 41 West I West II Noord Zuid I Zuid II P 91 dim BANDAG 31 MEI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 [ooij oor Matty Verkamman Eindhoven De beste van Nederland werd dan toch nog ampioen. Er bestaat dus nog gerechtigheid in het profvoetbal. SV, dat volgens zijn eigen trainer Kees Rijvers al veel eerder de indstitel had moeten grijpen, liet het één wedstrijd voor het inde van de competitie op een beslissend duel tegen nummer nin. wee, Feyenoord, aankomen. Een krachtmeting, die bol stond van aat en nijd, maar die voor de Eindhovense formatie in de tweede tel-op-rij uitmondde: 41. iad en verdiend kampioenschap. PSV is omenteel verreweg de best voetbal- nde club van Nederland. Het is al en maar merkwaardig te noemen, at Feyenoord, een club waar kame- ladschap en teamgeest al lang on- ekende begrippen zijn geworden, zo ng de concurrent van PSV is ge- eest. Qua voetbal is Feyenoord aan- erkelijk minder dan PSV. dat als la* n van de weinige aantrekkelijk en nvallend voetbal probeert te spe- »v Op die basis pakte PSV twee jaar ïleden het eerste succes in de vorm an de KNVB-beker. Vorig seizoen ïlgde het kampioenschap voor de ub-met-toekomst en dit jaar wer- »n zowel beker als titel veroverd, lees Rijvers is van mening dat zijn loeg nog altijd in opbouw is. PSV •eft het hoogst mogelijke niveau >g niet bereikt. Wat dat betreft eeft de Eindhovense club een ideale xainer. Want Rijvers weet direct suc- es en opbouw als geen ander te ombineren. Rijvers na het behaalde oiiiampioenschap: „We zijn nog steeds sterpiet helemaal volwassen maar er is reer een stap in de richting van die olwassenheid gezet. PSV is op de oede weg". >aar is weinig tegen in te brengen. Sen club, die tot een double in staat mag best een beetje trots én opti- naifcistisch zijn. Zeker nu René van de [erkhof evenals zijn tweelingbroer üilly toch het zo fel begeerde zesjarig ontract (met ontsnappingsclausule >er jaar trouwens) heeft gekregen. En >ok alle andere, belangrijke spelers >ij PSV onder contract blijven staan, je club moet in staat worden geacht og lang aan de top mee te kunnen raaien. Mede gezien de kwali- eitscrisis op Europees niveau is zelfs nternationaal succes binnenkort al Inogelijk. Toch plaatste Rijvers enkele kri tische kanttekeningen bij het feit, iat de race naar het kampioenschap n dit seizoen niet altijd even vlot is erlopen: „Er zijn zaken geweest, die Ie omstandigheden nadelig hebben >eïnvloed. Ik denk bij voorbeeld aan Ie kwestie met Van Beveren en Van Ier Kuylen in het Nederlands elftal. )at heeft toch wel doorgewerkt. On- lanks, dat ze in die affaire met Jruijff het gelijk aan hun zijde iadden." I*ijdens de allesbeslissende wedstrijd egen Feyenoord heeft PSV overi- :ens ook nog even in onzekerheid nzake de goede afloop geleefd. Want oen Martin Vrijsen in de zesde mi- luut na rust de 1—0 achterstand ega- iseerde, was er plotseling weer lerspectief voor de in totaal onmach- ig én onbehoorlijk voetballende totterdammers. Tegen elke verhou- ling in stond die 1—1-stand zeven ninuton lang op het elektronische (corebord aangegeven. Na die korte leriode van angstige spanning, brak Jerrie Deykers de ban door een twee- ^de doelpunt te scoren. Na een kei- ïard genomen vrije trap van Willy ran der Kuylen, kreeg doelman Eddy lïeijtel de bal niet vast en Deykers >rofiteerde resoluut. Jijf minuten later scoorde Willy van Jer Kuylen vroeg in de eerste helft lad hij met een schitterend schot na ;en aangever van Willy van de Cerkhof ook al 1—0 aangetekend en vrijwel identieke goal. Van der Cuylen nam toen wéér de vrije trap. iraaruit de bal door de muur suisde. Veer greep Treijtel half mis. Deykers niste toen eerst in de rebound waar- ia Van der Kuylen toch toesloeg: l1. Feyenoord. dat echt geen kans lad gezien de tegenstander onder lruk te zetten, had er toen helemaal een vertrouwen meer in en dat leid ie dan nog tot een vierde doelpunt, lat Willy van de Kerkhof na knap *erk van invaller Peter Dahlqvist iinnenschoot. 'SV had tegen het treffen met Feye noord opgezien. De zo rijk getalen teerde, maar al geruime tijd gebles seerde Zweede aanvaller Ralf Ed- ström was echt nog niet in staat gebleken aan te treden. Een afwezig heid, die PSV eerder (AZ'67 en Haj- duk Split) al eens zwaar was opgebro ken. Bovendien verllor men vorige week voorstoppen Huub Stevens, die op de training een kuitbeen brak. Het meespelen van Van der Kuylen was ook lange tijd onzeker, maar uitein delijk kreeg de Helmonder toch groen licht. Door de nood gedwongen koos Rijvers voor een taktische op lossing die voortreffelijk uitpakte. Rechtsbuiten René van de Kerkhof verhuisde naar de linkervleugel en de nog onervaren Belg Guy Francois - en niet, zoals verwacht. Peter Dahlqvist of Nick Deacy - nam plaats op rechts. Via René van de Kerkhof ontstond, op de linkervleugel het meeste ge vaar. Vooral ook omdat Feyenoords trage rechtsback Dick Schneider geen enkele vat op de snelle spits kon krijgen. Ad Zonderland. Feyenoord trainer ad interim: „Dat heb ik ge zien, ja, maar er was geen andere oplossing. Wanneer ik Wim Jansen op René van de Kerkhof had gezet, dan was op het middenveld hetzelfde probleem met Willy van de Kerkhof ontstaan". Schneider werd direct al aan alle kanten voorbijgesneld. Dat noopte EINDHOVEN In totaal maakte PSV nota bene nog twee overtredingen meer dan Feyenoord: 19 tegen 17. Maar dat kwam dan vooral, doordat de zwakke fluitist Charles Corver op het eind, die bij de 4—1-eindstand, plotseling de onbenulligste zaken van PSV'ers ging bestraffen. De algemene verontwaardiging gold echter wel degelijk het veel te harde Feyenoord. De Rotterdam mers deinsden niet terug voor het allergrofste werk. Met Wim van Hanegem en Jan Everse voorop. Ereronde van aanvoerder Jan van Beveren en doelpuntenfabrikant Willy van der Kuylen. de zeer teruggetrokken spelende Wim van Hanegem en libero Michel van de Korput meteen al tot veel te harde overtredingen. Na een half uur werd René van de Kerkhof door een gemene trap van Jan Everse die daar voor de gele kaart kreeg, geblesseerd. Dat onbehoorlijke spel typeerde Fey enoord trouwens toch. In de hand gewerkt door de zeer zwak acterende scheidsrechter Charles Corver gingen de Rotterdammers herhaaldelijk over de schreef. Waarbij René van de Kerkhof alleen al in de eerste helft tot vijf keer toe tegen de grond werd getrapt. Feyenoord reikte inmiddels nooit tot aanvaardbaar voetbal. Jürgen Kris- tensen zat al schuddebollende de ge hele wedstrijd in de dekking van Pleun Strik gevangen en hetzelfde gold voor Martine Vreijsen ten op zichte van Gerrie Deykers. Als derde aanvaller stond Nico Jansen opge steld die weer niets presteerde en bovendien nog een open kans sullig verknoeide. Het toppunt van wangedrag ontging Corver in de 16e minuut van de twee de helft. Bij een afgeslagen aanval van PSV, wilde de op de grond geval len René van de Kerkhof opstaan, maar werd door een voorbijrennende Wim van Hanegem gemeen tegen het been getrapt. Een charge van „de Kromme" die het arbitrale trio niet zag, anders had Feyenoords nummer 10 dit seizoen zijn tweede rode kaart (eerder tegen NEC) kunnen incas seren. Feyenoord had het toch op René van de Kerkhof gemunt. Van Hanegem maakte tegenover PSV's razendge- vaarlijke spits alleen al vier persoon lijke fouten. En Corver liet het alle maal maar ongemoeid; trok alleen de gele kaart voor Jan Everse, die ook al René van de Kerkhof voor vier minu ten buiten de lijnen schopte. Corver had het zelfs geen té harde wedstrijd gevonden, zo verklaarde hij later. In die (onjuiste) visie werd hij ge steund door Van Hanegem die later ROTTERDAM- De actiegroe pen in Maastricht die trainer André Maas en het bestuur van MVV in de afgelopen weken hèt vuur aan de schenen hebben gelegd, zullen deze wek onge twijfeld opnieuw van zich laten horen. Dat viel direct na de dramatisch 2-0 nederlaag tegen Exvelsior op Woudestein in ie der geval aan alle kanten te horen onder de ruim 5.000 Maa strichtse supporters die hun ge liefde club naar een overwin ning hadden willen schreeuwen. r zullen opnieuw schuldigen worden aangewezen, nu de degradatie van de oudste club in de eredivisie bijna een feit is. maar het bizarre in deze gehele affaire is, dat de verantwoordelijkhe den langs de lijn. Maas en zijn be stuur, niets konen doen aan het dra ma in Rotterdam. In tegendeel, als MW ooit een kans heeft gekregen zich uit de nesten te werken, dan was het deze keer wel, want Excelsior, toch al gedegradeerd, geloofde het wel en wilde zich tegen de Maastrich tenaren niet overmatig inspannen. Zelden zal een elftal dan ook zoveel kansen hebben gekregen in ander half uur voetbal, maar zelden ook zal er zo knullig me zijn omgesprongen. Het was ongelooflijk wat de Maa strichtse voetballers met de hun ge- offrerde mogelijkheden deden. En terwijl Maas op de bank steeds ner veuzer werd en voorzitter Max Tri pels op de tribune het allemaal niet meer kon aanzien bleef het beeld ongewijzigd. Excelsior-trainr Thijs Libregts sprak later ware woorden toen hij stelde "Ik heb dot met Excelsior ook zo vaak meegemaakt. Een club met de- gradatiezorgen is zichzelf niet. Wij hebben ook reeksen wedstrijden ver- Ontgoocheling bij (vlnr) Nieuwendijk, Lacroix, Dijkstra en Wever van MVV na het verlies bij Excelsior. zenuwen. Die znuwen waren er ook de oorzaak van dat met name Streu- er. maar ook Nelemans, Nieuwendijk, Quaden en Kerstges, op enkele me ters afstand van het Rotterdamse doel hun knieën voelden knikken. En dan had Maas ook nog de pech dat juist Eddy van de Roer. misschien wel de bste dag uit het bijna afgelopen seizoen had. De don kere doelman pakte alles wat er op zijn heiligdom af kwam. ontnam zelfs Lacroix kort voor tijd een unieke kans door in een reflex de bal voor zijn voeten weg te glijden, en kreeg in de eerste helft assistentie van de paal toen hij voor de enige keer dooe Nele mans gepasseerd werd. Voor Excelsior was het minstens zo vreemd te ervaren dat na een seizoen loren terwijl ve serieus kansen kre gen. En ging »r dan achter ons per ongeluk eentjt in en dan waren we verloren. Na d?ze wedstrijd ben ik de succesvolle tainer, maar alles nor maal verlopen was had MVV ons van middag kunntn oprollen met 5 of 6-0. Dan was Mass de gevierde man ge weest. Wat ee» vak is het eigenlijk..." Maas zelf gebuikte weinig woorden. "Als je zovee! kansen mist verdien je geen overwiming", sprak hij slechts bitter In de wetenschap dat hij bij velen wel weer het zwarte schaap zal zijn. Maar wat kon hij er aan doen. Zonder spits Smeets en de eigenlijk geblesseerde Bonfrère die later ook zou uitvallen toch in de opstelling, moest Maas het ia Rotterdam stel len. terwijl zijn elltal op was van de waarin alles mislukte nu opeens, nu het eigenlijk niet meer nodig wa6. het geluk duidelijk hun een duw in de rug gaf. Kort voor rust liet Wever een inzet van Van der Spek van de borst stuiten en oud MWer Pot kon de bal rustig intikken. 1-0. Kort na rust hielp de lat Wever bij een schot van Roos nog een maal, maar de wijze waarop MW-doelman in de laatste minuut voor de tweede maal werd gepasseerd was typerend voor de hele wedstrijd. Na een bombardement op het Rotter damse doel. dat niets had opgele verd. belandde een nonchalant afge vuurde lob van invaller Van Diggele haarscherp achter de te ver voor zijn doel staande Wever: 2-0. Op dat moment was het elan van de Maastrichtse supporters met ruim 70 bussen naar Rotterdam gekomen, al lang gebroken, al hadden zij het on der aanvoering van een carnavalsor kest lang volgehouden terwijl hun vedetten de ene kans na de andere bleven missen. De misèfji werd nog geaccentueerd doordat MVV in het laatste duel. waarin nog een minieme kans op redding aanwezig is. het waarschijnlijk ook zonder midden velder Kist moet stellen. Hij kreeg van Weerink dd gele kart in een peri ode waarin over en weer onvriende lijkheden werden uitgewisseld, en de omschrijving op het wedstrijdformu lier voorspelt weinig goeds. Maas: "Ach dat kan er ook nog allemaal bij". EXCELSIOR - MW 2-0. (1—01 - 43: Cor Pot 1—0, 90 Van Diggel» 2—0 Scheidsrechter: Wee rink. Toeschouwers: 6.500. EXCELSIOR Van der Roer. Van der Spek Tabbernee. Struis. Van der Munnik. Kievit, Van der Heide (Den Butteri. Kwakkemtat, Pot (Van Diggele). Van Santen. Roos. MW Wever. Braam. Lacroix. Dijkstra. Nieu wendijk. Streuer. Dekker. Quaden. Bonfrere (Mulkens). Kerstges en Nelemans tevens de opmerkelijke mening ver kondigde. dat Feyenoord eigenlijk best had kunnen winnen. „Een kwar tier voor rust hadden we de wedstrijd kunnen beslissen. Als iedereen ten minste maar had gebikkeld. We heb ben genoeg goede kansen gehad. Het kampioenschap heeft PSV in deze wedstrijd in ieder geval niet ver diend". René van de Kerkhof, uiteindelijk zo aangeslagen dat hij ten gunste van Nick Deacy het veld verliet, was de brutaliteit van Feyenoord wel bijzon der tegengevallen. „Echt. ik begrijp niet. waarom een voetballer als Van Hanegem zoiets nodig heeft. Die zwa re overtredingen van Everse en Van Hanegem tegenover mij werden doel bewust gemaakt". Omdat eind vorig jaar de heenwed strijd in de Kuip ook al een uiterst grimmig karakter had. rees de vraag of Feyenoorders en PSV'ers elkaar inderdaad niet kunnen uitstaan. Aangewakkerd door allerlei bijzaken (kopstoot Quaars, en een merkwaar dige procedure rond de schorsing van Van de Korput bij voorbeeld) lijkt er een sfeer te zijn ontstaan, die zeer exclusief is. René van de Kerkhof daarover: „Toch geloof ik dat het wel meevalt We zijn toch allemaal profvoetbal lers. Nee. ik geloof ook niet ln moei lijkheden wanneer Van Hanegem en ik in Joegoslavië weer bij het Neder lands elftal zitten. Je moet dan weer samen prestaties leveren". Kees Rijvers had het agressieve ver weer van Feyenoord wel verwacht: „Ik vind het een pluspunt dat we boven die provocaties van Feyenoord zijn blijven staan. Alleen had René nog beter gespeeld wanneer hij Iets minder schoppen had gekregen". Willy van der Kuylen: „Ik vind het normaal dat het in zo een wedstrijd hard gaat. Maar hoe ze René te pak ken hebben gehad, dat was abnor maal". Kortom, de toekijkende minister Harry van Doorn van crm, heeft er weer enkele twijfels bij inzake over heidssubsidie voor het „vermaak" dat topvoetbal heet. PSV FEIJENOORD 4-1 (1-0) - 19: Van «Jer Kuljlen 1-0.51 Vreljaen 1—1,98' Deijken2-I. 63 Van der Kuljlen 3—1. 78 WUIy van de Kerkhof 4—1 Scheidsrechter Corver Toeschouwers: 28 000 PSV: Van Beveren. Poortvliet. Krtjgh. Van Kraalj. Deljkers. Willy van de Kerkhof. Lubse. Strik: Francois. Van der Kuljlen (Dahlqvist). Rene van de Kerkhof Deacy i FEIJENOORD Trejrtel. Schneider (Kreuzi. Rljsbergen. V d Korput. Everse. Wim Jansen, De Jong. Van Hanegem, Vreijsen. Nico Jansen, Kristensen. NAC—Telstar Ajax—FC Twente 53 SpartaEindhoven 01 Excelsior-MW 2—0 Rod/JC—Go Ahead 1—1 PSV—Feyenoord 6— 1 De Graafschap—FC Amsterdam 22 AZ'67—FC Utrecht 1—0 FC Den Haag—NEC 2—1 PSV 33 24 4 5 52 88-26 Feyenoord 33 22 6 5 50 80-40 Ajax 33 21 7 5 49 73-37 FC Twente 33 19 7 7 45 63-31 AZ'67 33 15 8 10 38 46-39 RodaJC 33 13 11 9 37 39-32 FC Den Haag 33 15 6 12 36 63-49 NEC 33 10 15 8 35 39-37 Telstar 33 7 14 11 28 41-46 Sparta 33 7 14 12 28 31-41 De Graafschap 33 7 16 12 28 41-61 NAC 33 9 10 14 28 26-52 Go Ahead 33 6 14 13 26 42-57 Eindhoven 33 8 9 16 25 38-63 FC Utrecht 33 8 9 16 25 35-57 FC Amsterdam 33 7 9 17 23 39-52 MVV 33 8 6 19 22 32-62 Excelsior 33 7 5 21 19 23-57 Excelsior degradeert bij Willy van de Kerkhof (links) en de geblesseerde Edström (midden) en René van de Willy van der Kuylen schiet PSV naar 1—0 langs de verschrikte Feyenoorders Van der Korput en U ziierkhof. Everse. Maandag: NEC-Roda JC, FC Amsterdam-AZ'87. NAC-FC Utrecht. TeUtar AJax. FC Twente Sparta. Eindhoven-Excelsior. MW-FC Den Haag. Oo Ahead-PSV. Feyenoord-De Graafschap DEN HAAG Ruud Geels en Willy van der Kuylen blijven hel vizier tot het laatste moment goed afgesteld houden. Opnieuw scoorden beide schutters elk tweemaal en vergrootten daar mee hun voorsprong op het kansloze veld nog meer. Met nog een wedstrijd te spelen heeft Geels weer een uitstekende kans tot topscorer te worden gekroond. Stand: 1. Oeeta(AJax) —.29 2 Van der Kuylen (P8V>27 3 Nico Jansen (Feyenoord 1 —....22 4 Jrurlng(FCTwente)—19 5 Hazelhekke (De Oraafschap). Van Leeuwen (FC Den Haag)16 7 Edström (PSV)enLubse(PSV)15 9 Kist (AZ'67». Nannlnga (Roda JC». Vreysen Feyenoord). Schoenmaker FC Den Haag)14 13 Steffenhagen (Ajaxi13 14. De Jong (Feyenoord). Bleyenberg (Eindho ven)12 16 Smeets (MW). Kreux (Feyenoord)...11 18 Kreekels Eindhoven). Van Kooten (Telstar». Martjnlssen (NEC). Van Veen (FC Utrecht). Bro- Eerste Divisie NA-COMPETITIE FC VVV Wafeninfen J— Vitesse FSC J—0 Amateurvoetbal Beker 8RC-ZFC 1-0. Beker Martlnlt-DBGC 1-3. Beker Muntendam-SC Erica 1-5. Beker: Axel-SBC 0-3. Beker: DEVO-8UN 1-2. juist ingevuld 1 -1-2—1 1 3 1—3—1 -2-2-3-2 Het aantal deelnemers aan toto no. 23 bedroeg 183 371, die voor een Inleg zorgden van 538.300 gulden. Het prljzenbedrag is 294.742 gulden, waarvan voor de le prijs 11.101.897.-. Je prijs II. 63.688.-. Jc prijs 11. 89 160. Er heeft zich gisterenavond geen enkele deel nemer gemeld voor de le prijs De winnende cijfers van lotto no. 22 Zijn 6 9 - 12 - 16 - 29 - 39 res. getal 40 Het aantal deelnemers aan lotto no 22 bedroeg 798 454. die voor een Inleg zorgden van 3 195 523 gulden Het pnjzcnbedrfg Is 1 629.200 gulden De prijzen zijn: le prlji (Incl. jackpot) 11. 642 582. Je prijs fl. 151.787.-, Je prijs 11 227 601. 4e priji 11. 303 575.-. Se prijs fl 303.575. Duitse lotto De winnende getallen ut de Westdullse lotto lijn: 12 - 15 - 17 - 25 - 32 41 - reservegetal 8 Warschau In Polen acht men de kans dat Kazimir Deyna zkh op IS augustus bij de selcctiegrocp van AZ'67 dat hem heeft gecontracteerd kan voegen vrijwel nihil. De international die uitkomt voor Legia zou van het ministerie van defensie Deyna is militair van beroep en bekleedt de rang van eerste luitenant geen toestemming krijgen zijn land te verlaten. Jovuzelski. de Poolse minister van defensie, is in elk geval niet bereid Deyna van zijn militaire verplichtingen te ontslaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11