Regering reageerde weinig creatief op jaar van de vrouw' Dl dichtbij Ïïlimentaar Nellien de Ruiter: het had even goed om een jaar voor buffels kunnen gaan pdiplomatie rotest tegen acaturestop ienstverlening de unctaci? nou, dat wofdt ,-eem succes het weer kleurige poppen van overal nieuwe stijl o.v. etiquette Iets warmer Areka tegen uitbreiding meelfabriek VART6RDAG 29 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTETS :lijk is niemand enthousiast de resultaten van de confcren- rS^tussen rijke en arme landen, tóp ad-4, in Nairobi. De laatste begon zich steeds meer een i^-S^*rig gevoel meester te maken Jde gedelegeerden (en daarin in jcp- ;eval stemden arm en rijk over ig-* maar zo'n gevoel is inderdaad het meest verheffende om als jenschappelijk doel na te ïetïsfcn). lorrelj ie en ikomende tijd zal er wel weer ze geanalyseerd worden over het Ja om-en-wat van het falen, van onvermogen om (opnieuw) tot iertoi Eenschappelijke standpunten te mini en. Dat is een nuttige bezig- e de h dat geanalyseer, vooral als (4 dan ook de vraag in betrokken ufte door Cisca Dresselhuys AMSTERDAM „De regering van ons land heeft bijzonder weinig creatief gereageerd op de afkondiging door de Verenigde Naties van het Jaar van de Vrouw. Eigenlijk was men hier nog niet toe aan een dergelijk iets, vandaar dat het netzo goed om een speciaal jaar voor buffels had kunnen gaan, dan hadden de door de overheid georganiseerde activiteiten er niet veel anders uitgezien". Een nogal teleurgestelde Nellien de Ruiter, voorzitter van het Nationaal Comité Jaar van de Vrouw dat inmiddels niet meer bestaat zegt dit in een terugblik op het Jaar van de Vrouw. rit of dergelijke monsterconfe- es met aj flun grootste en ^ra- ïeid t sc^e bijverschijnselen wel ge- dat 2fd zijn voor de afwikkeling van laar ajelijke zaken, dank] komt ons voor dat ook de tad-4 enigzins het slachtoffer is jrden van wat je wel ,,de infla- de diplomatie" zou kunnen len de hele ontwikkeling in nternationale politiek die naar lijkt steeds meer ingespeeld :t te worden op personen dan op verschijnsel „topconferentie" en de grote mogendheden in de i van de oorlog en vlak daarna risschien nog wel te verklaren vege de psychologische wer- r/LVl maar inmiddels heeft het ver- nsel ook al zijn intrede gedaan e EEG en daar is het na vier of keer ook al uitgewerkt. is er toch fout gegaan met de itionele diplomatie, waar alle :n nog steeds groot belang aan iten en die op het ogenblik een ing heeft aangenomen als nooit iren en waar dan toch kennelijk !s minister of staatshoofden als bovenaards wezen moeten ver- jnen om alles weer recht te ien op een topconferentie? Dat is een werkelijke overschatting het ambt. Als gespecialiseerde full-time beschikbare ambtena- met duidelijk en niet al te alle instructies van de politieke ^r^'antwoordelijke ministers er in impliceerde technische bespre- ;en niet uitkomen wat ver men dan van de ministers? igen wij op die manier niet die gevoel op van supermensen en ingen wij hen niet tot zakelijk zift meer goed te praten ego- eertipperij, zoals dat tegenwoordig madfct? 't o overvloede: bovenstaande vra- tw£ zijn niet bedoeld om het hele in.Afituut van zulk soort grote, als ?1 etjlpaal of iets dergelijks bedoelde indei gaderingen weg te praten. Die lede en waarschijnlijk wel degelijk Iruk om te voorkomen dat de hele an eld verder koerst op tweezijdige e zijpraken tussen de landen, waarbij jeve ene land een aantal andere lan- met gemak tegen elkaar kan p^"- edeij nrê vragen zijn vooral bedoeld al te 1 teleurstellingen en pessimisme r o°fer de voortgang van de wereldpo- te voorkomen. De conferentie g ze0' g dan minder resultaten hebben liefj leleverd dan wij misschien had- r ééifl gehoopt (en hadden verwacht eft dat toch de besten en de hal Dgstgeplaatsen persoonlijk zich t de zaken bemoeien), maar het Ma )rek ëaat daarna gewoon weer tmd°r- De politiek is immers niet levaklers dan een discussie zonder de. olgi e n onze soc.-economische redactie ÏN HAAG „Joint", de landelijke urbanisatie voor maatschappelijke instverlening heeft bij de vaste mmissie van de Tweede Kamer protesteerd tegen een door iatssecretaris Meijer van CRM in voerde vacaturestop voor het alge- len maatschappelijk werk. |or het niet meer opvullen van Bgekomen plaatsen wil de ptssecretaris het aantal maat- fappelijk werkers bij de plaatselij- ^en regionale instellingen voor al- jieen maatschappelijk werk bin- i drie jaar terugbrengen van 2000 11900. Volgens „Joint" zijn er nu al J0 maatschappelijke werkers ykloos. rbeidsplaatsen die na een zorgvul- e afweging door het ministerie toegekend worden nu kennelijk TJ [t veel gemak weer ingepikt", al- „Joint". De organisatie ziet daar- en aantasting van het recht op •verlening van cliënten en een lermijning van de toch al zwakke itspositie van de matschappelij- werkers en hun instellingen. En mocht aan het begin van dit jaar voor velen, dus ook voor de overheid, gelden, dat men nog niet precies wist, waar het allemaal om ging, aan het eind was er volgens Nellien de Ruiter nog niet veel ten goede veranderd. „Weinig mag nu verwacht worden van een helpende overheidshand. Hoe zou dat ook mogelijk zijn, waar er haar alles aan gelegen schijnt te liggen het bestaande systeem te handhaven? Alle overheidssteun, die aan mensen (dus ook aan vrouwen) in deze fase wordt geboden zal niet an ders benut kunnen worden dan voor systeemondermij nende activiteiten. Hieraan zullen dan geen gedachten en gevoelens van rancune of haat ten grondslag liggen, maar liefde voor hetgeen wij bij onze geboorte met natuurlijk recht mogen verwachten aan te treffen', aldus Nellien de Rui ter, die haar terugblik besluit met de aanbeveling, dat er op elk departe ment twee of meer feministes zouden moeten worden aangesteld, die tot taak hebben de beleidsplannen en de uitvoering ervan te toetsen op de consequenties voor de feminisering (vervrouwelijking) van de samenle ving. Want dat de samenleving ver vrouwelijkt moet worden, wil ze niet onleefbaar worden, zowel voor vrou wen als voor mannen, staat voor haar als een paal boven water. Met ver vrouwelijking wordt dan bedoeld dat bepaalde aspecten van het leven, die vaak „vrouwelijk" genoemd worden, veel meer aandacht moeten krijgen. Het gaat hierbij om zaken als aan dacht voor de mens. meer onderlinge samenwerking, minder competitie- zucht en minder agressiviteit. „Feminisering" „Feminisering van de maatschappij gaat uit boven een bepaald departe ment, vandaar dat wij niets voelen voor een speciale staatssecretaris voor de emancipatie, die dan weer mooi in een hoekje gedrukt kan wor den, zonder dat ze iets te zeggen heeft over alle plannen van de andere de partementen", aldus Nellien de Ruiter. Tegelijk met haar persoonlijke te rugblik verscheen het verslag over het gevoerde subsidiebeleid door het Nationaal Comité, dat ongeveer een miljoen gulden mocht uitgeven ter ondersteuning aan allerlei projecten, die in het land georganiseerd waren ter verbetering van de positie van de vrouw. Hoewel het comité gehoopt had met zijn subsidiebeleid te bereiken, dat vooral vrouwen met een zeer geringe opleiding bij de activiteiten betrok ken werden, heeft men achteraf toch de indruk, dat dit slechts sporadisch gelukt is. (Het ene evenement, dat door het National Comité gesubsidi eerd werd, de Emancipade in Utrecht, leed trouwens aan dezelfde kwaal: ook hier kwamen voorname lijk vrouwen met een goede oplei ding, vaak met een goede baan en een afgeronde studie niet de groep, waarop men in eerste instantie ge hoopt had.) Buitenprojecten Van de zogenaamde ..buitenprojec ten" (evenementen, die overal in het land op poten gezet werden) blijken alleen projecten rond club- en buurthuiswerk erin geslaagd te zijn de vrouw-aan-de-basis, zoals het zo mooi heet, te bereiken. De gemiddel de leeftijd van dc deelneemsters aan activiteiten, die door de bestaande vrouwenorganisaties werden georga niseerd, lag tamelijk hoog: tussen de veertig en vijftig jaar. Het lijkt er dus op, dat deze organisaties voor het grootste deel toch bestaan uit iets oudere vrouwen. Volgens het rapport zou het aanbeveling verdienen wan neer de bestaande vrouwenorganisa ties eens een onderzoek zouden in stellen naar de vergrijzing van hun leden. Bij de activiteiten, die werden geor ganiseerd door nieuwere groeperin gen. blijkt dat de leeftijd van deelne mende vrouwen veel lager ligt: op bepaalde studiedagen was deze tus sen de 25 en 30 jaar. Bj het lezen van. alle rapportages van de buitenpro jecten blijkt trouwens steeds weer hoe moeilijk het is de niet- georganiseerde vrouwen te bereiken. Alleen als het project louter op een bepaalde groep gericht was en de werving ervoor geschiedde via buurtkrantjes, het wijkcentrum en de club- en buurthuizen, werden de ze ongeorganiseerde vrouwen bereikt. Belemmeringen Er bleken ook nogal wat belemme ringen te zijn. die bepaalde groepen vrouwen afhield van het meedoen aan allerlei projecten: zo konden veel jongere vrouwen nergens aan meedoen, omdat er geen crèches wa ren, waar zij hun kleine kinderen konden achterlaten (was er wel een crèche, bijvoorbeeld bij bepaalde cursussen op volkshogescholen, dan bleek het aantal deelnemende jonge moeders juist erg hoog, de conclusie is dus duidelijk: emancipatie is niet mogelijk zonder crèches). Andere belemmeringen om mee te doen aan activiteiten waren: te hoge kosten (vrouwen hebben meestal niet veel eigen geld om uit te geven); heel veel vrouwen, die wel iets wil den organiseren, maar de weg niet wisten om een subsidie aan te vra gen, lieten het er tenslotte maar bij zitten (er komt nu een brochure, waarin precies staat hoe je te werk moet gaan bij het aanvragen van een subsidie). Verder bleek ook een be zwaar, dat bepaalde projecten teveel van bovenaf waren georganiseerd, waardoor ze eigenlijk .geen band meer hadden met de vrouwen, voor wie het in feite allemaal bedoeld was. Ook had men sléchte ervarin gen met het aanpakken van bepaal de problemen, die de initiatief neemsters niet uit eigen ervaring kenden; het project bleek dan vaak niet aan te slaan. Toch geslaagd Kortom: ook deze buitenprojecten hebben helaas, in hun algemeenheid althans, niet aan de verwachtingen voldaan, wat natuurlijk niet weg neemt dat bepaalde projecten be slist wel geslaagd genoemd kunnen worden. (In het totaal werd aan on geveer tweehonderd activiteiten subsidie verleend). Tenslotte komt men tot een serie aanbevelingen, waarvan wij vooral noteren: betrek bij het emancipatie werk vooral niet alleen de traditione le vrouwenverenigingen, maar voor al ook de nieuwe groeperingen en de ongeorganiseerde vrouwen en voor kom methoden waarbij alleen maar wordt uitgegaan van informatie overdracht aan de deelnemende vrouwen. Uit de rapporten blijkt, dat de vrouwen hier erg onvoldaan van daan komen; ze weten dan «atest Nellien de Ruiter. misschien wel iets meer, maar ze hebben nog even weinig zelfvertrou wen en durven in officiële ge zelschappen nog geen mond open te doen. Dat leer je namelijk alleen maar op bijeenkomsten waar niet alleen maar zakelijke informatie wordt verstrekt, maar waar eerlijk over persoonlijke belevingen wordt gepraat. De officiële opening van het Jaar van de Vrouw in Den Haag, waar een Dolle Mina het officiële protocol doorbrak en de koningin een pamflet aanbood. DE Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER - Het weer is gisteren wat vriendelijker geworden. Wel iswaar bleef er nog bewol king, maar de zon verscheen toch ook nu en dan. Deze lich te verbetering hield verband met de ontwikkeling van een vlak hogedrukgebiedje (1017 millibar) boven het zuidwes telijk deel van de Noordzee. De regenactiviteit werd er ook belangrijk door afge zwakt anders dan in Polen, waar een koude put in de ho gere niveaus talrijke buien tot stand bracht. In Oosten rijk werd het na de 43 mm regen in twaalf uur op Hemel vaartsdag droger bij gebro ken bewolking. In Scandina vië overheerst het koele weer. maar op de Britse eilanden werd het juist wat warmer. Om 4 uur vrijdagmiddag meldden Blackpool en de vliegvelden Gatwick en Heathrow respectievelijk 18 en 19 tot 20 graden. Deze tem- peratuursstijging deed zich voor aan de „warme kant" van het hogedruksysteempje. onder redactie van loes smit Op dit plaatje speelt een interna tionaal engelenorkest: de trom petters zijn in Ecuador gemaakt van gevlochten raffia, de twee met de grote vleugels zijn van stro en komen uit Scandinavië, de kleine dikke vooraan is een Tsjechoslo- waakse engel en bestaat helemaal uit maiskolfblad. Het kindje in het stro. waarvoor de engelen mu siceren, is Frans en van was ge maakt. Dat zijn nog maar een paar voorbeelden van de honder den soorten poppen die in de loop van vele eeuwen in alle landen ter wereld gefabriceerd zijn. Onge veer tweehonderd exemplaren staan in de originele kleuren af gebeeld in het bij Moussault in Baarn verschenen boekje van Faith Eaton, dat dan ook „poppen in kleur" heet. Omdat het maken van poppen te ruggaat tot het jaar nul, heeft de schrijfster zich moeten beperken tot wat er vanaf de zestiende tot in onze eeuw is gemaakt. Faith Ea ton is een Engelse en de tweehon derd poppen die zij op haar speurtochten ontdekte, heeft ze dan ook in Engelse musea en ver zamelingen gefotografeerd. Daar zijn bekende en nog steeds ver- krjgbare poppen bij: de Japanse houten kokesjipopjes bijvoor beeld, de Oosteuropese houten nestpopjes, waaruit steeds kleine re evenbeeldjes tevoorschijn ko men. de Japanse kersenpop, Chi nese festivalpoppen; Noord- en Zuidamerikaanse volkspoppen die gewone mensen als een schooljuffrouw, een boerin en een muzikant voorstellen, Tsjechoslo- waakse maisbladpoppen, moder ne Chinese lappenpoppen uit Hongkongeen Afrikaanse kra- lenpop, een Thaise dame. Er zijn kloosterlingen van hout uit ver schillende tijden en landen, en traditionele suikerpoppen in ge kleurd papier, zoals ze nog steeds op Mohammeds verjaardag in de straten van Egyptische steden en dorpen verkocht worden als „pop pen van de verjaardag" (voor meisjes) en „snoepjes van Mozes (voor jongens). Er zijn ook heel oude poppen af gebeeld: achttiende-eeuwse Itali aanse kerstfiguren: een hoge- In studentenkringen is meestal omdat er geen geld voor dure maaltijden is een soort voe dingsmode in zwang, waaraan veel peulvruchten en weinig vlees te pas komen. Met het oog op de voedselsituatie in de wereld jui chen de leden van de werkgroep nieuwe stijl in Tuindorp-Oostzaan die mode van harte toe. Het is gewoon beter, zeggen ze, om wat minder vlees te eten. Overigens willen ze niemand een smakelijk stukje vlees ontnemen. „We zullen nooit zeggen: je moet helemaal geen vlees meer gebruiken. Maar wel wordt er elk jaar meer vlees gegeten en dat is ook niet nodig. Peulvruchten bezitten een hoge voedingswaarde en kunnen vlees heel goed vervangen. Daarom: eet wat minder vlees in plaats van meer en doe er wat peulvruchten voor in de plaats". Dat hoeven natuurlijk niet altijd capucijners met spek te wezen, of bruine bo nen met stroop. Er valt heel wat te fantaseren op dit gebied, maar veel recepten zijn er volgens de groep niet in boek- of andere vorm verschenen. Nog niet tenminste, want wie weet hoeveel ideeën er nu uit de lezerskring losbarsten. priester, een gewone priester en een leviet uit de vorige eeuw. van was. met ingeplante haren, baar den en wenkbrauwen en glazen ogen; poppenhuisfiguurtjes uit 1800 met papier-maché koppen; een Duitse „keukenpop" van rond 1840; een Engelse houten groep uit dezelfde tijd in schooluniform. Poppen met lijven van draad, watten, hout, zelfs van koeien- haar. met koppen van hout, porse lein. was, papier of katoen, met opgeschilderde ogen, glazen ogen met of zonder pupillen, „flirto gen" die alle kanten op draaiden, poppen om mee te spelen of alleen voor de sier. Al die poppen hebben een geschie denis. die Faith Eaton gedetail leerd vertelt. Een boekje van f 24,50. waaraan vooral verzame laars van poppen van heinde en verre veel plezier zullen beleven. Een oud-patiënt van het Leeuwar der Diakonessenhuis vertelt In het personeelsorgaan „Singel 88" over de kaart die aan elk ziekenhuis bed hangt met persoonlijke gege vens over de patiëntZijn of haar godsdienst staat er ook op. De één is n.h., de ander ger., soms r.k., dan weer bapt. of doopsgez. Toen hij daar zei1 nog aan zijn bed gekluis terd lag, merkte hij aan de versto len blikken die op zijn kaart en vervolgens op hemzelf geworpen werden, dat er iets niet in orde moest zijn. Zodra hij er uit mocht zag hij wat er aan de hand was. Er stond als godsdienst „o.v." op zijn kaart en zaalzus ter noch afde- lingszuster, hoofdzuster noch nachtzuster, de dokter noch hij zelf wisten wat dat betekende. Op de administratie wisten ze het wel. De patiënt bleek voor hen té cor rect geantwoord te hebben op de vraag naar zijn godsdienst. „Ik was namelijk geen hindoe, mo hammedaan, boeddhist of wat dan ook, wel christelijk, maar daar had de administratie geen kaas van gegeten. Was ge vraagd: welk kerkgenootschap? dan zou ik keurig hebben inge vuld: Ned. Hervormd". Zoiets ver wachtten ze op die administratie, en niet de correcte reactie „chris telijk". Vandaar dat er „o.v." op de kaart kwam te staan. Daar bleken ze „overige" mee te bedoelen, waaronder Jehova's Getuigen, en verder allerlei duistere secten val len, inclusief „christelijk" - daar althans. Diamanten mogen nooit in de och tenduren worden gedragen, nooit tijdens een gewone visite vóór twee uur *s middags, niet als men bezig is met liefdadigheidswerk, en evenmin als men in de rouw is. Verder onder geen voorwaarde in amusementsgelegenheden (zelfs 's avonds niet), in geen geval b(j wandelkleding (ook niet al zouden alle zich deftig wanende dames met diamanten in oren en aan vingers lopen) en kinderen mei diamanten zijn helemaal uit den boze, de combinatie althans. Dit stukje etiquette uit 1896 diepte de Leeuwarder Courant op uit het Amerikaanse maandblad McCall's, dat er blijkbaar niet bij vermeldde wanneer je dan ooit eens wél diamanten mag dragen. Misschien alleen bij het ontbijt? Van onze weerkundige medewerker dat voeling onderhoudt met een veel machtiger hogedruk- systeem van 1032 millibar van Oost-Groenland tot noord Noordwegen. Langs de zuid zijde van dit bebied waait de wind over uitgebreide afstan den uit het noordoosten (on'- der andere weerschip Mike tussen IJsland en Noorwegen) en het oosten (station zuid kust van IJsland) met een ge middelde kracht van 9 beau fort (storm). Het weerschip Lima ten wes ten van Schotland gaf een zuidoostenwind, waarin een oceaandepressie een flink aandeel had. Een bijbehorend zeegebied ten westen van de Britse eilanden langzaam vor- 20 tot 22 graden in, maar dan toch wel met volle medewer king van de zon. In grote trekken bezien handhaaft zich nog wel de oceanische wisselvalligheid in die zin dat er na vandaag wel eens wat regen of een bui kan opkomen mogelijk plaat selijk met onweer vergezeld. Het gebeurt in de zomer wel meer dat zich na een duidelij ke temperatuurstijging vóór een koufront uit het westen, een onweersstoring boven Frankrijk vormt, die dan in noordelijke of noordoostelij ke richting beweegt. Vrijdag- ons in Oost-Duitsland de hoe veelheid meiregen nu nor maal geworden en plaatselijk zelfs deze limiet overschreed. ROTTERDAM De Actiegroep Redt Katendrecht is tegen de Hier een overzicht van de nor- uitbreiding van de meelfabriek La 5? raeiregencijfers in tenstein. In een verklaring zegt Are- puitsland: Berlijn 44 mm, tegen de bouw van een betonblok Leipzig 47 Neurenberg 55, van 45 nieter hoog te zijn. De actie- Sleeswijk 61, Hessen 63. groep is deze week in het geweer Stuttgart 74, Broeken in de gekomen naar aanleiding van het Harz 96, vliegveld Riem bij advies van de beroepscommissie de Munchen 107 mm. eerder geweigerde vergunning als- nog te verlenen. En dan ook nog even Oosten- rijk: Wenen 70, Klagenfurt88, Dok de huurdersvereniging Ka- Oraz 93. Salzburg 127 mm tendrecht vereet zich t*gen de Ter vergelijking: Majorca uitbreiding aan de Veerlaan. Volgens in dit geval het Scandina- vische. Als resultaat kan het slechts 14. Almeria 15, Alican- deze vereniging zou er, toen de be- morgen werd al meegedeeld later tijdens het weekend iets te 29. Madrid 44 en La Coruna roepscommissle ter plaatse is gaan frontensysteem maakt in het dat zich, afgaande op de com- koeler worden maar maandag in het uiterste noordwesten kijken, een grote schoonmaakploeg puters, vermoedelijk boven volgen er vermoedelijke nieiT 60 mm. Droogste station in bezig zijn geweest. noordwest-Frankrijk een af- we opklaringen. Erg veel ver- Frankrijk Marseille met 46. deringen in oostelijke rich- zonderlijk lage-drukgebiedje andering komt er dus niet in natste Limoges met 80 mm van 1007 milibar zou vormen, het huidige weertype. HOOOWATER. zondag 30 mei VUutagtn 2 30- regen. 1454, HarlngvlieUlulzen 2 53-15.17, Rotterdam 4.36-17 09. Schevcmngen 3 52-16 16. Umulden Van dit minimum kan dan Ook in midden-Europa heeft Op de zon heerst de diepste Den Heider 8 20-20.46. Harungen 10.55- enige onstabiliteit uitgaan in regen van betekenis nu een rust: aantal zonnevlekken 2310, DeU2,JI noordelijke richting. Depres- eind gemaakt aan een bijna gisteren opnieuw 0, evenals hooowater. maandag 31 mei - vussingen sies binden in de hogere ni- ongekend langedroogteperio- woensdag. De tiencentimeter- 3 08-is3i. Haringviietsiuizen 329-15.53. Rotter- t ï11 vernamen dat bijvoor- straling is de laatste drie da- aan met hogedrukgebieden, beeld op verschillende stati- gen overanderd 68 geweest. 11.30-23.50. Demjji 1.14-1327 ting. Aan de voorzijde van deze lagedrukuitloper zal het dit weekeinde ook in ons land wat warmer worden bij zuid oostelijke wind. België ver wacht een stijging van tempe- zit er voor ..ons" zuidoosten

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5