Reweld in dierenparken blijft beperkt 9 Verandering kabinet is verdeeld 'er systeem van ivesteringssubsidie Bestuur Bloemenhove toont enig optimisme Vaste part-timer moet in vrije" maanden zelf naar werk gaan zoeken |oiartchirurgisch centrum Si kinderziekenhuis DAF46 Een bewuste keuze «slissing valt komende week Over uitspraak Haarlemse rechtbank De Nieuwe Man De Nieuwe Mode oxftirct Om de werkloosheidsuitkering Tjeerdsma terug in Eerste Kamer Olieprijs onveranderd Ontslag van 15 man uDirectie PTT naar Noorden Half miljoen nieuwe auto's Stenigen ijsbeertje lijkt incidenteel geval Trouw bijvoorbeeld Welkomstvoordeel hoort bij u. I- KWAi RDAG 29 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze sociaal-economische redactie N HAAG Het kabinet beslist volgende week over instelling i een fonds voor subsidiëring van investeringen. Het fonds zou neem' jaar 2 a f 3 miljard beschikbaar moeten hebben. Punt van >ewa#ussie is nog of de subsidie uitsluitend gegeven moet worden stenar de mate waarin de nieuwe investering arbeidsplaatsen lept. jjj Minister Lubbers wil echter geen te nauwe relatie tussen de investerings- fonds zou moeten worden gevoed ir er jaarlijks een deel van de mootschapsbelasting in te stor- Vervroegde afschrijving en in- teringsaftrek zouden echter wor- afgeschaft. Investeerders die it maken, kunnen via deze facili- ?n de kosten van hun investering ,s deels in mindering brengen op winst. Dit kost het rijk nu nog veer 1.5 miljard aan derving vennootschapsbelasting. jens een goede bron willen de ministers in het kabinet de idie uitsluitend of hoofdzakelijk rveripelen aan het aanta* nieuwe ar- doorPsplaatsen' Voor „diepte- *>steringen" die arbeid uitstoten, dan niets uit het fonds beschik- zijn, terwijl daarvoor ook geen isteringsaftrek of vervroegde af- •ijving meer mogelijk zal zijn. Op wijze zou via het fonds een di- band worden gelegd tussen •r winst (en dus hogere opbrengst vennootschapsbelasting) en iw werk. Aan de eis van de vakbe- ng dat winsten moeten worden ;ezet in werkgelegenheid, zou dan len tegemoet gekomen. de s| ar vj alini zo. de nodlj te ■nwi .Vanl dan mei subsidie en het aantal arbeidsplaat sen. Door uitsluitend of vooral per arbeidsplaats te subsidiëren zou het Nederlandse produktie-apparaat kunnen achterblijven in modernise ring tegenover het concurrerende buitenland. In de gedachten van Lubbers moeten alle soorten investe ringen ongeveer in gelijke mate in aanmerking komen voor subsidiëring uit het fonds. Minister Duisenberg (financiën) staat meer aan de kant van Lubbers in deze discussie. Minister Boersma (so ciale zaken) is het echter meer met de linkse ministers eens. Lubbers wil een aparte wet voor deze subsidiëring, zodat het bedrijfsleven weet waaraan het toe is en men niet te zeer afhankelijk is van de toevalli ge politieke kleur van een kabinet. In PvdA-kring echter vreest men dat een wettelijke regeling te lang gaat duren en met name zou kunnen stranden op een andere Tweede Ka mer of een ander kabinet na de ver kiezingen van volgend jaar. Overleg tussen de advocaten van Bloemenhove mr. Van Driel van Wageningen (links) en mr. Laus. voorzitster van het bestuur van de kliniek mr. Anneke Goudsmit directeur Kause. Van een verslaggever HEEMSTEDE Volgens de voorzitster van het stichtingsbe stuur van de Bloemenhovekliniek, mr. Anneke Goudsmit, kan met gematigd optimisme worden uitgezien naar de beschikking van de raadkamer van de Haarlemse rechtbank, die woensdag middag 2 juni om drie uur zal worden gegeven op het bezwaar schrift dat door het bestuur van de abortuskliniek is ingediend tegen de inbeslagneming van de apparatuur in de operatiekamer. ADVERTENTIE r "n Gaat graag sportief gekleed maar wil toch ook stijl en dis tinctie Voor hem maakt Ben- dien/Smits dit karakteristieke kostuum. In fijne tweeds, voor het sportieve element. En met dekomfortabele pasvorm, waar aan de nieuwe man zijn nieuwe mode herkent Inl. Bendien/Smits, Almelo pb 64, tel. 05490-12345 Van onze soc.-economische redactie UTRECHT - Iemand die in een steeds terugkerend tijdelijk dienstverband werkt, bijvoorbeeld van september tot juni. heeft in de tussenliggende zomermaanden niet altijd recht op een werkloosheidsuitkering. Daarvoor is nodig dat hij zelf op tijd begint met het zoeken naar ander werk voor die tussenliggende periode - ook lijkt de kans daarop niet groot en dat hij zich wat het begrip ..passende arbeid" betreft ruim opstelt. i onze onderwijsredactie N HAAG Staatssecreataris tin (onderwijs) heeft toestemming leven aan het Wilhelmina Kinder- tenhuis in Utrecht om een tchirurgisch centrum op te rich er is een eerste aanzet tot verdere Ctivering van de hartchirurgie in recht. aderziekenhuis 120 open en geslo- hii hartoperaties uitgevoerd kunnen >enbi>den. Voor investering in appara at en bouwkundige voorzieningen SfhjHt de bewindsman een bedrag van s heO.OOO gulden beschikbaar gesteld. ®n-Jvendien zuller er 34 personeelsle- ;chao'D extra mogen worden aangeno- stei«iin voor de behandeling van de pa- tlten. Ige ;ens de waarnemend medisch di- tur van het Utrechts kinderzie kenhuis. dr. F.J. van Sprang, zal het erg moeilijk worden al binnenkort op het aantal van 120 operaties per jaar te zitten. Vooral het aantrekken van voldoende bekwaam personeel is hierbij een moeilijheid. „Niemand kan nog zeggen of we dat cijfer vol gend jaar al zullen halen, al willen we wel allen op alles zetten", aldus dr. Van Sprang. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De heer P Tjeerdsma, burgemeester van Won- seradeel, wordt binnenkort weer lid van de Eerste Kamer voor de ARP. Hij neemt daar de zetel in van prof. Boukema, die begin deze week werd benoemd tot lid van de Raad van State. Volgens mevrouw Goudsmit hebben de twee deskundigen, die op verzoek van het bestuur zijn gehoord, zeer duidelijk te kennen gegeven dat van een foutieve behandeling in medisch- technische of strafrechtelijke zin van de Duitse vrouw, die een klacht had ingediend, geen sprake is. Die twee deskundigen waren prof. dr. Kloos terman. hoogleraar gynaecologie aan de universiteit van Amsterdam, en dr. Van Os. gynaecoloog aan het Eli- sabethgasthuis in Haarlem. Van de zijde van de Haarlemse hoofdofficier van justitie, mr. Andreae, werden prof. dr. Janssens en prof. dr. Stolte (beiden als hoogle raar verbonden aan de VU in Amster dam) gehoord. Twee andere getuigen van mr. Andreae, de Nijmeegse hoog leraren Mastboom en Eskes, werden niet gehoord nadat de raadsman van de Bloemenhovekliniek. mr. Laus. ADVERTENTIE GIRO 2914600 STICHTING tnv COMITÉ HULPVERLENING /■jf ZUID-OOST-AZIË Wil Postbus 152.7, Groningen Steun aan vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja. BALI (Reuter, UPI) De dertien grote olieproducerende en exporte rende (OPEC)landen hebben gisteren besloten de prijs voorlopig op het hui dige peil te bevriezen. Dat betekent, dat de minimumprijs voor ruwe olie gehandhaafd blijft op 11.51 dollar per barrel; dat is circa 31.65 per vat van 159 liter. Dit besluit viel gisteravond, nadat de dertien na twee dagen intensief on derhandelen, geen akkoord hadden weten te bereiken. De volgende bijeenkomst is vastge steld op 15 december in Qatar. Het is echter mogelijk dat er voor die tijd een extra vergadering bijeen wordt ge roepen. daartegen bezwaar had gemaakt. Ondanks de waarschuwing van de Haarlemse hoofdofficier, dat verder gebruik van de in beslag genomen apparatuur strafbaar is, heeft de staf van Bloemenhove de werkzaamhe den gisteren normaal voortgezet. Er werden gisteren tachtig vrouwen be handeld. Telegram Kalma Inmiddels is bekend geworden dat hoofdinspecteur Kalma. chef zeden- en kinderpolitie in Rotterdam, maan dag j.l. ook een telegram heeft gezon den naar de Heemsteedse politie, be last met een eventuele inval in de kliniek, met de tekst: „Bezint eer ge begint met uitvoering inquisitieme- thoden minister van justitie tegen Bloemenhovekliniek". Eerder had Kalma een solidariteitstelegram ver stuurd naar de bezetsters. Naar aan leiding hiervan zal hij vrijdag a s. hierover worden onderhouden door burgemeester Van der Louw en een commissaris van de Rijksrecherche. Kalma zal zich laten bijstaan door de advocaat mr. Bakker Schut. HOENSBROEK Het chemisch be drijf Limburg bv in Hoensbroek zal 15 van haar 45 werknemers ontslaan. Het bedrijf, waar insecticiden en cos metica worden vervaardigd, gaat re organiseren en volgens directeur J. Martens houdt het ontslag hiermee verband. Volgens districtsbestuurder F. Le- mans van de industriebond NW ver keert het bedrijf in financiële moei lijkheden De industriebonden van NVV en NKV beraden zich nog over wat hen te doen staat. ADVERTENTIE Dit is een van de Deiangrijkste over wegingen, die de Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft gehanteerd bij 29 uitspraken in hoger beroep- zaken. Het ging daarbij om zes free lance medewerkers van het KRO- huisorkest. vijftien docenten in artis tieke vakken en acht docenten aan particuliere onderwijsinstellingen. Tot enkele jaren geleden kregen zij over de maanden of weken dat ze niet werkten wel een werkloosheidsuitke ring. maar de betrokken bedrijfsver enigingen zijn. van deze „traditie" af gestapt. Meestal was het argument dat de docenten en musici bij hun in diensttreding al wisten dat ze na af loop van een cursusjaar of van een seizoen zouden worden ontslagen en dat ze desondanks geen pogingen hadden gedaan tijdelijk ander werk te vinden. In hoger beroep geeft de Centrale Raad de bedrijfsverenigin gen in de meeste gevallen gelijk. Met name de part-timers hadden vol gens de raad in de zomermaanden naar werk moeten zoeken. Daarbij wordt opgemerkt dat de betrokkenen het kennelijk niet zo'n ernstig be zwaar vonden dat ze geen ander werk hadden. Typiste Over een lerares machineschrijven. die aanvoerde dat ze tussen twee cursussen in als lerares toch geen werk kon vinden, zegt de Raad bij- Van onze Haagse redaktie DEN HAAG Het kabinet handhaaft zijn besluit tot gedeelte lijke overplaatsing van de centrale directie van de PTT vanuit Den Haag naar het noorden des lands. De ministerraad heeft dit gisteren be sloten na een bespreking van de rap porten die door twee organisatiebu reaus over de spreiding van deze rijksdienst zijn uitgebracht. Het kabinet aanvaardt de conclusie uit deze rapporten dat de spreiding tegelijk vergezeld moet worden door een reorganisatie van de centrale directie. Niet eens is men het met het voorstel het aantal te spreiden arbeids plaatsen te verminderen. Dit aantal zal op ruim 3.000 gehandhaafd blijven, zei premier den Uyl gistera vond na afloop van de ministerraad. De organisatiebureaus zullen opdracht krijgen voorstellen uit te werken waardoor nog dit jaar met de overplaatsing kan worden begon nen. Het eerst aan bod komt Leeu warden, waar de uitbreiding van een aantal PTT-gelddiensten gereali seerd gaat worden. voorbeeld, dat ze via een uitzendbu reau als typiste zou kunnen werken. „De praktijkervaring die ze daarbij kan opdoen", aldus de Raad. „is voor haar onderrichtende taak alleen maar van nut". De zes KRO-musici hebben volgens de Raad 's zomers wel recht op een uitkering, omdat ze geen invloed heb ben op de beslissing van de KRO hun gedurende vijf weken geen arbeid beschikbaar te stellen en dat ze die periode moeilijk kunnen opvullen met ander werk. Ook in enkele andere gevallen komt de Raad tot de conclusie dat de kla gers recht hadden op een uitkering, omdat het praktisch onmogelijk was in de tussenliggende periode werk te vinden. Een lerares Frans aan een particulier instituut kreeg daarente gen ongelijk, omdat ze maar vier uur per week les gaf en de rest van de tijd besteedde aan de zorg voor haar gezin. Van een verslaggever AMSTERDAM De RAI verwacht dat er dit jaar een half miljoen auto's in ons land (kunnen) worden ver kocht. In het gisteren gepubliceerde jaar verslag wordt gezegd, dat de auto verkopen na de oliecrisis duidelijk zijn verbeterd en dat dit herstel zich ook in de eerste vier maanden van dit jaar heeft doorgezet. Als deze ontwikkeling aanhoudt, behoort een autoverkoop van 500.000 zeker tot de mogelijkheden, aldus de RAI. Opgemerkt wordt nog dat dit niet betekent, dat Nederland massaal nieuwe auto's koopt. „Het is een normaal proces van motorisering, zo als ook in de ons omringende hoog- geïdustrialiseerde landen." Vorig jaar werden er naar schatting ruim 450.000 nieuwe auto's verkocht, althans volgens de kentekenregi stratie. Volgens de Importeurs zijn het er 486.000 geweest. „Ik hoef haar niet als oppas. Ze is niet bang voor kikkers en ook niet voor witte muizen". i>c or Jac. Lelsz RNHEM De meeste directies van dierenparken in Nederland vinden dat 't et het geweld, waaraan het publiek zich ten opzichte van de levende have 1 bondigt, in verhouding tot de grote aantallen bezoekers meevalt. Het enige igen geleden gestenigde ijsbeertje in Burgers Dierenpark te Arnhem lijkt een ,g Icidenteel geval van sadisme te zijn geweest terwijl het ook niet wordt e igesloten dat een onbesuisde figuur het wat in de zon dommelende beestje op Mofze manier heeft willen activeren. in euvel dat veel vaker voor- >mt, hoewel in het ene die- iar hpark ook veelvuldiger dan oc*1 het andere, is diefstal en in vooral van duurdere vo- kenfls. Het aantal gevallen waa- i mensen met een aarhildpad, cavia of eend in de 6 het dierenpark uitwande- Datr neemt °°k aanzienlijk toe. fiepe indruk de ïaar jt dood van de kleine ijsbeer «ft diepe indruk gemaakt. >als wij al meldden bleek bij iderzoek de schedel van teren geheel te zijn ver- ijzeld. Het dier moet zijn stikt als gevolg van een >en Itregeld ademhalingsme- mzéanisme. Op de plaats van :er pt voorval zijn een paar flin- ik fc stenen gevonden, waaron- tr een straatklinker. Vol- Cns directeur A. van Hooff fcn Burgers Dierenpark 1(JPmt het nogal eens voor dat Jyt publiek, zowel ouderen b kinderen, de dieren kwel- h. zodat er bijvoorbeeld al leren met één oog tndlopen. ■^ok ijsberen worden met Diefstal vaker voorkomend euvel uitsterving bedreigd. In Ca nada mag er nog op gejaagd worden, Rusland beschermt ze tegenwoordig. Per jaar mo gen er rliet meer dan tien wor den uitgevoerd. Enkele we ken geleden wist Burgers er met moeite vijf te bemachti gen, waarmee men erg blij was. Twee mannetjes en drie vrouwtjes. Allemaal ruim een half jaar oud. Ze moeten de oude ijsberen vervangen. Die zijn intussen zo n dertig veertig jaar geworden Het is een kwetsbare situatie geworden, nu er nog maar één mannetje resteert. Om het evenwicht te herstellen, zou er een mannetje bij moeten komen, maar of dat zal luk ken, is de vraag. In Burgers Dierenpark vraagt men zich af wat te doen: aan de ene kant wil men mens en dier zo dicht mogelijk bij elkaar brengen, anderzijds ziet men telkens weer dat een veilige afstand geboden is. Agressief Voederen van de dieren door het publiek wordt in het algemeen door de directies van de dierenparken niet erg op prijs gesteld. Helemaal niet wanneer wat nog al eens voorkomt de bezoekers de dieren daarbij een hoeveelheid plastic in de maag bezorgen. Naar de mening van de heer G. Baars, adjunct-directeur van Ouwehands Dierenpark te Rhenen, maken de mensen zich steeds meer schuldig aan agressiviteit tegenover de die ren. Het ernstigste geval dat hij meemaakte, maar dat is al weer jaren geleden, was dat iemand een gebroken limona- defles in de bek van een nijlp aard duwde. Met de zeeleeuwen zijn er ie der jaar problemen. Steeds weer raakt men deze dieren kwijt doordat de bezoekers stenen te eten geven. Zeeleeu wen hebben wel wat kiezel nodig Maar als er keien in de maag terecht komen, kan dat tot verstopping en uiteinde lijk tot de dood leiden, omdat de slokdarm groter is dan de endeldarm. Tot de onschuldi ger vormen van dierenkwel ling behoort het steentjes naar krokodillen gooien. Die beesten kunnen uren roerloos blijven liggen en sommige mensen kunnen die passivi teit gewoon niet aanzien. De dieven, die de dierenpar ken bezoeken, hebben het vooral op papegaaien en der gelijke gemunt. Voor andere vogels bestaat ook belangs telling. Bijvoorbeeld steenui len. In vele gevallen gaan ze de grens over. Heel teleurstel lend vindt bioloog J. Wensing van Burgers Dierenpark het dat kort geleden twee steena renden zijn ontvreemd, een mannetje en een vrouwtje. Wereldprimeur Voor zover hem bekend was het voor het eerst dat steena renden onder deze omstan digheden („waarschijnlijk een wereldprimeur", aldus de heer Wensing), een kuiken hadden verwekt. „We waren erg blij met de bevruchte eie ren. Het broedend paar ver dween, het kuiken bevindt zich in de broedmachine. Er is ook nog een tweede legsel. dat moet uitkomen". Volgens de heer Wensing be leeft Burgers dit jaar. wat de aanslagen op de dieren be treft, duidelijk een diepte punt. Maar het kan toeval zijn. want vorig jaar is er niets bijzonders gebeurd. En op een totaal van 800.000 bezoe kers is het een enkeling die zich op ernstige wijze misdraagt. „We streven naar zoveel mogelijk contact tus sen mens en dier." Wat de dierenparken in het westen des lands betreft is er wel sprake van wat diefstal len, maar echte dierenkwel ling zou er niet voorkomen. Dat meldden zowel Artis in Amsterdam en Blijdorp in Rotterdam als „Wassenaar" in Wassenaar. Bij Artis werd opgemerkt dat dit wellicht mede veroorzaakt wordt door het feit dat zich daar alles op een relatief kleine oppervlak te bevindt met een intensieve controle. Typerend Het Noorder Dierenpark in Emmen heeft ook geen opval lende moeilijkheden. Eens is een heel hok met parkieten leeggestolen. Wat het kwellen van dieren betreft, was tot op heden het enige voorval dat iemand een sigarettepeuk op een apeneus uitdrukte, wat overigens al erg genoeg is. In Emmen hoorden we deze ty perende uitspraak: „De men sen willen aandacht van de dieren. Krijgen ze die niet. dan gaan sommigen smijten. Overigens is de ervaring in Emmen: naar mate je de men sen meer vrijheid geeft in een dierenpark gebe'urén er min der vervelende dingen". Het verschil tussen het Britse parlement en sommige volksvertegenwoordigingen met een minder lange traditie, was tot nog toe dat Britse afgevaardigden niet met elkaar vochten. Als vanzelfsprekendheden wankelen, moet je op je krant kunnen bouwen. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter» met zilver bedrukte ouderwet se loeomotief mode Hen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van hel vroegere IJ te Amzterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. f) Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. X

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3