h Rijk en arm zitten nu met dezelfde problemen Meer huizen voor derde wereld door betere inkomensverdeling Habitat: opnieuw een praat conferentie? WAR7lATERDAG 29 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 19 - - i - «F- *"l 'WF' mmm ÏÏK W—m Bustees, bidonvilles, zopadpatties, barriadas, slums, shantytowns, favellas, calampas; soms schier romantisch klinkende namen, maar er schuilt een bittere werkelijkheid achter. Het zijn benamingen voor de uitgestrekte, verpauperde krottenwijken van steden in de derde wereld. Binnen dertig jaar zal de wereldbe volking naar verwachting verdub belen tot meer dan 6,5 miljard. Als de trend zich dooraet zullen over dertig Jaar meer mensen in steden wonen dan op het platteland. Al leen al tot 1985 zullen er daar 600 miljoen bijkomen, door geboorte, maar ook door de grote trek van het platteland naar de stad. De komen de dertig tot veertig jaar zullen op de aardkloot evenveel onderko mens moeten worden gebouwd als er nu zijn. Overbevolking, 'groot grondbezit, gebrek aan werk en voedsel op het platteland en de schone schijn van de grote stad veroorzaken die trek. Het stadsle ven lijkt aanlokkelijk, nieuwko mers hebben het idee dat werk en een woning geen probleem zullen zijn en iedere plattelandsbewoner heeft wel een verwant die heeft la ten weten hoe goed het leven in de stad is (vaak om eigen teleurstelling niet te hoeven toegeven). Geen werk Maar vast werk is er meestal niet. Het grote verschil tussen de verste delijking in de westerse wereld en die in de derde wereld is dat hier de arbeiders naar de steden trokken toen daar werkgelegenheid kwam (industrie), terwijl in ontwikkelings landen werk voor nieuwkomers ge schapen moet worden. Vaak ge beurt dat niet en aan het aantal betjaks dat gereden en aan de hoe veelheid sigaretten en soevenirs die gesleten kan worden, is een grens. Ook woningen ontbreken, zodat de immigranten vaak de nacht moeten doorbrengen gehuld in een zak of gerold in kranten, liggend langs de straat of op een perron, een plaatsje zoeken bij verwanten in de stad die zelf nauwelijks ruimte hebben of op zijn best een krot van karton, blik ken, papier, jute, riet, hout en afval hebben opgetrokken. En dan staat er weer een krot bij een slum zonder water, zonder wegen, zonder riole ring en zonder toekomst. Bulldozers Als tenminste de bulldozers er niet over heen gaan. Regeringen van sommige ontwikkelingslanden den ken de problemen op te lossen door de krottenwijken simpelweg met de grond gelijk te maken, zonder dat de bewoners andere huizen hebben. In India en Indonesië, maar ook in Bangladesj en Ghana bijvoorbeeld is op die manier te werk gegaan. Krottenwijken verknoeien het aan zien van de stad en storen mogelijk buitenlandse zakenlieden en toeris ten. De grond waarop zij staan wordt niet zelden gebruikt voor de aanleg van snelwegen of de bouw van luxe appartementen of kan toren. Er is nauwelijks een beter blijk van de verschillen tussen een ldeine, rijke élite en de grote massa. De ongelijke inkomensverdeling in veel ontwikkelingslanden is één van de oorzaken van het tekort aan huizen. Het merendeel heeft geen geld om een huis te kopen of te huren of materialen te kopen om zelf een woning te bouwen. Door gaans is aan huurhuizen een schrij nend tekort en worden woekerhu- door Nico Kussendrager ren gevraagd door machtige huisei genaren. Nieuwe huizen bieden geen soelaas omdat ze te duur zijn en de trek naar de stad alleen maar aanmoedigen. Soms werden de opengevallen plaatsen zo snel inge nomen dat de krottenwijken nog sneller groeiden dan voorheen. En de regeringen van de meeste ont wikkelingslanden hebben geen geld om voor voldoende huizen te zor gen. Een betere inkomensverdeling in ontwikkelingslanden zelf maar vooral ook tussen arme en rijke landen zou de armen de kans geven een huis te huren of te bouwen. Bovendien kan een betere inko mensverdeling de bevolkingsgoei terug dringen omdat kinderen niet langer nodig zijn als „oude dagsvoorziening" of als werkkracht. Bevolkingsbeleid in ontwikkelings landen moet stoelen op wel vaartsgroei. Gemeenschap Zelf bouwen wordt meer en meer als een oplossing gezien voor het tekort aan woningen in de derde wereld; woningbouw voor èn door de ar men. Als de overheid zorgt voor de infrastructuur (wegen, water, riole ring) kunnen de mensen zelf een huis neerzetten. De kennis daar voor is er want in het dorp van herkomst deden zij het doorgaans ook. Materialen moeten er komen en kunnen betrekkelijk goedkoop zijn door steun van de overheid en standaardisatie en het ge meenschapsgevoel om samen hui zen te bouwen is vaak erg sterk. De bewoners zijn vaak verwanten, ko men uit hetzelfde dorp, horen tot dezelfde stam. Slums zijn niet al leen verzamelingen van losgeslagen individuen, maar vaak verbanden van mensen met een sterk ge meenschapsgevoel. Wel vallen steeds meer mensen (vooral jonge ren) buiten de boot door de uitzicht loosheid van het bestaan en het wegvallen van sociale controle. Daaruit spruiten misdaad en hoere rij voort wat een reden temeer is om zo snel mogelijk te zorgen voor woonruimte. Platteland Beste oplossing voor de verstedelij king van de derde wereld is in feite het afremmen van de trek naar de stad. Dat vereist een ontwikkeling van het platteland waarmee nog maar in enkele landen een moei zaam begin is gemaakt. Door de spreiding van mensen zijn de kos ten van wegen en leidingen maar ook van scholen en ziekenhuizen hoger, maar een gebundelde sprei ding verschaft meer kans op een menswaardig bestaan dan het leven in de stad. Een voorbeeld daarvan is Tanzania dat de ontwikkeling van de hoofd stad Dar es Salaam afremt, een nieuwe hoofdstad bouwt midden in het land (Dododoma) en de mensen vanuit kleine gehuchten laat ver huizen naar middelgrote dorpen. Daar kan gezorgd worden voor wa ter, elektriciteit, gezondheidszorg, onderwijs en landbouwvoorlich ting. Ontwikkeling van het platte land (hoe nodig ook) zal echter de groei van de steden niet kunnen voorkomen. Daar kunnen een gro tere rol van de overheid, meer inko mensverdeling en zelf- helpprojecten een oplossing brengen. In de Canadese stad Van couver begint volgende week weer eens zo'n om vangrijke conferentie van de Verenigde Naties over een groot sociaal pro bleem. De bijeenkomst heeft de roepnaam HABI TAT mee gekregen en het gespreksonderwerp Is „menselijke nederzettin gen". Steden en dorpen dus. Wat kan deze massale con ferentie de mensheid ople veren? Voorlopig Is het doel heel algemeen en heel bescheiden: een verklaring waarbij de lidstaten van de Verenigde Naties zich ver binden te streven naar leef bare en menswaardige ne derzettingen. Het Is ge makkelijk om erg kleine rend te doen over de resul taten van dergelijke confe renties. Werd bijvoorbeeld na de milieu-conferentie van de VN in Stockholm het water In eens weer hel der? En hield leder paar zich na de bevolkingscon ferentie in Boekarest keu rig aan een kindertal van twee? Of had na de Ro meinse voedselconferentle iedereen meer te eten? Nee natuurlijk, en het kost zelfs veel moeite om ook maar een schijntje van succes te bespeuren na al deze met veel publiciteit omgeven conferenties. Toch gaat het internatio naal vergaderen maar door. Deze weken was er In Nairobi de Unctad, waar over de internationale han del en ontwikkeling werd gepraat. (Over de resulta ten kunt u Inmiddels gele zen hebben). In Genève praat de internationale ar beidsorganisatie over de werkgelegenheid, vooral in de Derde Wereld. En nu komt daar Habitat in Van couver dus nog bij. Hoe weinig concreet de re sultaten ook mogen zijn van deze internationale conferenties, zij zijn In elk geval goed om de aan dacht te vestigen op de grote sociale vraagstukken In de wereld. Vandaar dat wij ook aan de Habitat conferentie niet voorbij zullen gaan. Op deze pagina daarom een bijdrage van onze me dewerker Wim Jansen (die de bijeenkomst in Vancou ver zal bijwonen) over de algemene problematiek van de verstedelijking en een verhaal van onze re dacteur Nico Kussendra- j ger over het probleem In de i derde wereld. Eén van de nevendoelen van Habitat is kenniso verdracht. Daaraan zal Ne derland een bijdrage leve ren door middel van drie films. De een gaat over ste- den en dorpen in de IJssel- meerpolders, een tweede over drinkwatervoorzie ning in dichtbevolkte ge bieden en een derde over huisvesting van bijzondere groepen, zoals bejaarden, studenten, gehandicapten en alleenstaanden. De voedsel- en bevolkingsconferenties van de Verenigde Naties hebben weinig concrete verbeteringen opgeleverd voor de overbevolkte en hongerlijdende landen. De Habitatconferen tie wijkt echter op één punt van het vaste patroon af: ditmaal zitten ook de rijke landen op het gebied van de „menselijke nederzettingen" diep in de put. En dat zou wel eens positief kunnen werk in Vancouver. Woningnood treft niet alleen dege nen, die moeten leven zonder een dak boven hun hoofd. Als het aan tal daklozen en krottenbewoners in de wereld blijft toenemen, zal de rest van de bevolking daarvoor de rekening gepresenteerd krijgen. De Westerse landen begrijpen dit maar al te goed. Maar dat is niet de enige reden dat er in Vancouver meer delegaties dan tijdens welke andere VN-conferentie dan ook actief zul len deelnemen. Zelfs de allerrijkste landen zitten met de bijna onoplosbare proble men, die het gevolg zijn van de sterke verstedelijking. De tot enor me steenklompen uitgegroeide ne derzettingen vertonen soms weinig menselijks meer. met als gevolg maatschappelijke vervreemding, stijgende criminaliteit en vereenza ming. Als die ontwikkeling op deze manier blijft doorgaan, dan ziet het er somber uit voor de toekomst want de verwachting is dat in het jaar 2000 (over slechts 24 jaar dus) in de ontwikkelde gebieden meer dan tachtig procent van de bevol king in de stad zal wonen. Alleen dan zal er nog voldoende ruimte voor landbouw, industrie en recrea tie overblijven. Oude wijken Het zijn vooral de negentiende eeuwse steden en stadsgedeelten die door hun sterke verkrotting van de laatste twintig jaar grote proble men opleveren. Vooral in Amerika schoten tijdens en na de industriële revolutie hele steden als paddestoe len uit de grond, om de grote stroom arbeidskrachten te kunnen huisvesten. Woorden als woongenot en open ruimte bestonden nog niet door Wim Jansen en het resultaat was vaak niet meer dan simpele woonkazernes. Nu de mensen met hogere inkomens de steden al lang hebben verlaten en ook jongere mensen de voorkeur geven aan een plezierige omgeving, vergrijzen deze steden sterk en wor den de huizen bouwvallig door de lange leegstand. Gettovorming De gevolgen hiervan zijn in de Ver enigde Staten veel beter te zien dan in Europa. In de Amerikaanse ste den trekken minderheidsgroepen en de laagst betaalden op grote schaal samen in deze steden, waar door getto's ontstaan van groepen mensen die zich door hun slechte woonsituatie meer en meer van de rest van de samenleving verwijde ren. Volgens sociologen vindt het toenemende gewapende geweld in Amerika de belangrijkste voedings bodem in deze getto's, omdat de bewoners geweld zien als het enige overgebleven middel om de aan dacht op hun hopeloze leefomstan digheden te vestigen. Duidelijk voorbeeld daarvan is het Simbione- se Bevrijdingsleger, dat opkwam voor de rechten van de armsten en dat bekendheid kreeg door de acti viteiten van miljonairsdochter Pat ty Hearst. De problemen aan de andere kant van de oceaan zijn zo groot, dat wordt overwogen om naast be staande steden geheel nieuwe, be ter leefbare nederzettingen te bou wen. Er blijft dan niet veel anders over dan de oude steenklomp plat te gooien. Wat dat betreft hebben de ontwikkelingslanden duidelijk het „voordeel van de achterstand", omdat zij lering kunnen trekken uit de miskleunen in de rijke landen. Dat is ook de reden dat deze op het eerste gezicht luxe-problemen op een conferentie als Habitat aan de orde komen, evenals een aantal daarmee samenhangende ver schijnselen als werkgelegenheid, energievoorziening, verkeer en ver voer, watervoorzieningen en noem maar op. Dit neemt echter niet weg dat toch de meeste aandacht van de confe rentie zal gaan naar de problema tiek in de arme landen. Terecht zullen die er op wijzen dat bij hun de nood het hoogst is en dat het uitblijven van oplossingen cata strofale gevolgen kan hebben voor tweederde van de wereldbevolking. Maar de rijke landen zullen moeten Inzien dat een aantal van deze pro blemen evenwijdig lopen aan de moeilijkheden in de Westerse wereld. Net zoals Johannesburg kampen heeft voor zwarte mijnwerkers uit Botswana, bestaan er in de West- Duitse steden getto's voor Turkse en Joegoslavische gastarbeiders. Kenia worstelt met het probleem dat de bevolkingsstroonü van het platteland naar de hoofdstad nau welijks af te remmen is en dat het niet in staat is voldoende goede woonruimte in Nairobi voor deze mensen te bouwen. Met dezelfde moeilijkheden kampen steden als Parijs en Tokyo. Weliswaar alle maal in mindere mate, maar de oplossingen zullen zowel In de rijke als in de arme landen welkom zijn. Zelf bouwen Zo groeit bijvoorbeeld in de Derde Wereld de gedachte, dat het moge lijk is op grote schaal snel en leefba re woningen te bouwen, als je de mensen daar de middelen voor geeft. In Engeland wordt nu op sommige plaatsen op een dergelijke manier geëxperimenteerd. In plaats van saaie, eentonige tuinen in nieuwbouwwijken krijgen de huur ders de kans om zelf een garage, extra zitkamer of bijkeuken te bou wen. De middelen hiervoor krijgen ze van de plaatselijke autoriteiten, die op deze manier de bewoners stimuleren zelf wat te maken van hun woonruimte en directe omge ving. In Nederland zal deze „wildbouw" voorlopig nog wel niet van de grond komen, want in het nationale rapport, dat alle landen opstellen over de situatie in het eigen land, stelt Nederland dat het „verboden is te bouwen zonder toestemming van de plaatselijke autoriteiten." Misschien dat op dit gebied de Ne derlandse delegatie in Vancouver nieuwe ideeën krijgt aangedragen, hoewel staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) daar blijkbaar weinig hoop op heeft. Tijdens een voorbereidende bijeenkomst in maart van dit Jaar in Rotterdam zei hij hierover: „Ik betwijfel of de spe cifieke problemen die wij in ons land op het gebied van wonen heb ben, in de conferentie veel aan dacht zullen krijgen. Dat zijn im mers problemen van een hoog ont wikkeld land met een hoge le vensstandaard, die eenvoudig niet vergeleken kunnen worden met de immense problemen in het overgro te deel van de wereld." Confrontatie Het ligt niet voor de hand te veron derstellen dat arm en rijk elkaar tijdens Habitat van meet af aan broederlijk in de arm zullen nemen. Strijdlustige ontwikkelingslanden zullen zeer waarschijnlijk een reso lutie indienen, waarin alle ellende van de krottenwijken worden gewe ten aan het lakse optreden van de rijke landen. Het gevaar bestaat dan dat de conferentie ontaardt in een koele Noord/Zuid-confrontatie. Ook een verklaring, waarin wordt gesteld dat alle land publiek eigen dom zal moeten zijn, zal niet door iedereen met gejuich worden ont vangen. Amerika zal het er in ieder geval erg moeilijk mee hebben. Minder weerstand zal waarschijn lijk worden ondervonden tegen een resolutie, waarin het eigen huisbe zit als beste garantie voor een blij vend onderkomen, wordt aange moedigd. Sommige socialistische regeringen zijn hier echter niet zo happig op. Hopelijk verkoelen dergelijke reso luties de verhoudingen niet al te zeer en zien zowel de rijke als de arme landen in dat belden in een crisissituatie leven op het gebied van menselijke nederzettingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19