aëlische slaags t jongeren President wil doodstraf terug Spaanse Cortes beraadt zich over hervormingen Sowjet-Unie wil oogst dit jaar tot succes maken irste lijnvluchten met Concorde op Washington ~tr randstad uitzendbureau Na misoogsten van vorige jaren Voorstel Franse vredesmacht in Libanon besproken Bekend politicus in VS in apspraak Hubert Stein in Praag vrijgelaten Oppositieleiders vrijgelaten A/ARfc 25 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 9 DUfj zwoq F Ara. 2-ij 23 teE r.r Ca ?de Ca FINI te i /n Ca<i JGTON (UPI, Reuter) i eerste lijnvluchten snel- W het geluid arriveerden en tegen het middaguur selijke tijd) op de _'iven van Washington, na één uur waren beide les uit Londen en Pa- ïkken. Ongeveer der- ïonstranten tegen het jchtige en kerosine ver- ide vliegtuigtype on- tieidden zich van de hon- belangstellenden in ïgton alleen door het rustig uitdelen van pamfletten. In de lucht was de belangstelling hinderlijk groot. Twintig minuten voor de aankomsttijd gaf de ver keersleiding de vele vliegtuigjes die onafhankelijk „op zicht" vlogen, opdracht het gebied te verlaten. Zij deden dat schoorvoetend. „We mis ten die vent op vierhonderd voet" (120 m). snauwde de Britse gezag voerder in zijn microfoon terwijl hij zijn naderingsroute vloog. Later bleek het meegevallen te zijn. Het hoogteverschil met het onge ïdentificeerde vliegtuigje was inder daad 400 voet geweest, maar het was niet dichter dan vijf kilometer bij de Concorde gekomen. De be manning was niet van plan om een officieel rapport van een bijna- botsing in te dienen. Op de eerste transatlantische vluchten waren ongeveer twintig van de honderd stoelen leeg gehou den om extra brandstof mee te kun nen nemen. Men wil bekijken hoe het brandstofverbruik op de route in de praktijk ligt. Met name de afstand Parijs-Washington ligt op de grens van het vliegbereik van de Concorde. Toestemming voor landingen op New York vormt nog het onderwerp van een gerechtelijke procedure die maanden kan aanlopen. Het lawaai bij landingen en starts in Was hington zal per vlucht worden opge meten. Bij de proefvluchten zijn overigens weinig protesten verno men van de omwonenden. 22 60 j ARE edenheid onder Oriëntaalse joden JERUZALEM (UPI, Reuter, AP) Honderden joodse i uit de achterbuurten van Tel Aviv hebben gisteren slag met de Israëlische politie. De rellen houden verband met nemen van de autoriteiten om een illegaal gebouwde fabriek af te breken. tregeldheden zijn de ern- n de geschiedenis van Tel »r mensen zijn naar een zie- gebracht en een jongeman een machinegeweer op een >r van de politie schoot, werd ierd. De ongeregeldheden ten zich over de wijk Ezra in elijk deel van de stad. De j van deze wijk. voor het El oriëntaalse joden, af- uit landen in het Midden- eeschuldigen de overheid er- ze voor onvoldoende behui- gt en te weinig financiële etoging afgelopen zondag in Hativka werden vijf politie- gewond. De vijfhonderd in- 'an deze wijk protesteerden t voornemen van de autori- •k hier illegale optrekjes af te «.(►«verschillende zware ontplof- die volgens verslag- afkomstig waren van endtfiaten. o in diverse delen van Tel >nderdeel van een program- Ie burgemeester van de stad, Lahat, om de stad te ontdoen jouwen die illegaal tot stand n zijn. Rabin heeft gisteren een ver zoek van de hand gewezen van een groep Arabische leiders om rege ringsplannen geen doorgang te laten vinden, die gericht zijn op de onteige ning van Arabische grond in Galilea. Ook heeft Rabin een verzoek afgewe zen voor een speciaal onderzoek naar de onlusten van 30 maart in Galilea, waarbij zes Arabieren werden dood geschoten dbor Israëlische veilig heidstroepen. Volgens de Israëlische radio heeft Rabin de Arabische lei ders te verstaan gegeven dat ze het verleden maar beter konden laten rusten en nieuwe wegen zouden moe ten zoeken naar het gemeenschappe lijke doel van een vreedzaam naast elkaar bestaan van joden en Ara bieren. Waldheim De plannen van de regering-Rabin voor meer economische en maat schappelijke integratie van het Ara bische volksdeel zijn door de gema tigde Arabische leiders verwelkomd, maar door hun radicalere collega's als zinloos van de hand gewezen. Het Israëlische kabinet besloot zondag meer aandacht te schenken aan de 500.000 in Israël wonende Arabieren. Daartoe heeft ze een drietal commis sies ingesteld waarin zowel Arabieren als joden zitting zullen hebben. Vandaag vliegt sècretaris-generaal len accepteren. Waldheim van de Verenigde Naties naar Damascus voor besprekingen met de Syrische autoriteiten over de verlenging van het mandaat van de VN-vredesmacht op de Golan- hoogvlakte, dat op 30 mei afloopt. Men verwacht dat Syrië het mandaat voor een half jaar zal verlengen. Is raël heeft dat al eerder gedaan. Vrijdag komt de Veiligheidsraad bij een om een definitieve beslissing hieromtrent te nemen. Bij de vorige verlenging van het mandaat stelde Syrië als eis dat de Verenigde Naties uitvoerig zouden discussiëren over de situatie in het Midden-Oosten. Dit debat vond in januari plaats in aan wezigheid van zowel Israël als de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), Israël heeft al laten weten nu geen bijkomende voorwaarden tezul- (ADVERTENTlE) integendeel e vrouw Van Th iel (35) is Stier van twee dochters van s 8 jaar. Ze is niet gaan wer- jjjom zo nodig geëmanci- ïd te zijn", maar "gewoon fjat ik aan het huishouden te voldoening beleef." ïfn baan van half negen tot was precies wat ze y.n.Tjt. Via Randstad lukte dat, piste bij het Gemeentelijk 'gie en Vervoersbedrijf cht. ivrouw VanThiel: "Ik ben ip tijd thuis, voorde te uit school komt." Een stukje informatie "over motieven en mogelijkheden van mensen die tijdelijk werk ambiëren. Zo zon iedereen die dat wil, in het arbeidsproces opgenomen moeten worden. Jammer genoeg ligt dat vaak minder gemakkelijk wanneer het gaat om aangepaste werk tijden. En tijdelijke jobs. Er zijn genoeg huisvrouwen die best tijdelijk, zo nu en dan, halve dagen willen werken, maar in de vele schoolvakanties en bij ziekte van één van de ge zinsleden weer thuis "op hun post" moeten zijn. Het uitzendbureau vervult hierin de taak vraag en aanbod naar tijdelijk werk bij elkaar te brengen. Een breed overzicht van de arbeidsmarkt is daarvoor natuurlijk noodzakelijk. Randstad heeft door zijn da gelijks kontakt met bedrijfsle ven en overheid een reëel beeld van de aktuele mogelijkheden in de parttime sektor. Daarom is de kans van slagen meestal positief. De intercedente. Intercedente Willy van Geffen (23) werkt bij de Randstad vestiging op de Balijelaan in Utrecht. Zij moet er voor zor gen, dat de juiste man of vrouw ook op de juiste plek terecht komt. Eerst even dit: het bedrijfsleven heeft vertrouwen in Randstad. Randstad heeft er een kontinue en prettige relatie mee. Dat is zo gegroeid. Door extra aandacht. Door een aandachtige selektie. Door aandachtig luisteren. Door samenspel. Er blijven nu eenmaal altijd pieken; plotseling ontvangen grote orders, die binnen een week afgehandeld moeten zijn; onverwachte situaties die om een parate oplossing vragen. Willy is vooral geïnteres seerd in de sociale kant van haar werk. De begeleiding, het oplossen van problemen. Na haar HBS en School voor Touristische Vorming werd ze sekretaresse bij een bouwon derneming. "Een typische man nenwereld. wel leuk." Maar bij Randstad kon ze zich beter ont plooien. Randstad icerlct. MOSKOU (UPI, Reuter) De Sowjet-leiders hebben een beroep op de bevolking gedaan alle zeilen bij te zetten om de oogst dit jaar tot een succes te maken. Ze trachten de arbeiders aan te zetten om overuren te maken door extra premies ter beschikking te stellen. In een lange verklaring van het Centraal Comité van de commu nistische partij en de raad van ministers van de Sowjet-Unie. die gepubliceerd werd in alle dagbla den. staat: „Een succesrijke oogst in de kortst mogelijke tijd en met zo min mogelijk verlies van graan, veevoer en andere gewassen is de belangrijkste taak met enorme be tekenis voor partij en andere orga nisaties". Hoewel een actieve oogstcampag- ne in de Sowjet-Unie gebruikelijk is. wijzen westerse waarnemers er op, dat de Sowjet leiders zich meer dan ooit druk maken over het succes vah de oogst. Vorig jaar wist men slechts 140 miljoen ton graan binnen te halen, een derde van de opbrengst die men zich tot doel had gesteld. Voorlopige be richten wijzen erop dat de vooruit zichten voor het jaar 1976 beter zijn. Toch bestaat er angst dat er ge brek aan voedsel zal komen. In de meeste restaurants in Moskou heeft men één maal per week een vleesloze dag. Momenteel is er nog voldoende vlees, maar men vreest een tekort, als er een einde komt aan de piek in het aantal slachtin gen van de laatste tijd. De vele slachtingen zijn gevolg van het gebrek aan veevoeder. Verder zal veel aandacht besteed worden aan het vervoer van de oogst. Gebrek aan opslagruimte en transportcapaciteit zijn mede oorzaak geweest van onnodig oogstverlies. Studenten en school kinderen zullen bij de oogst wor den ingeschakeld. Het leger en de luchtmacht van de Sowjet-Unie zullen in juni oefenin gen houden in de buurt van de Finse grens. Dit is meegedeeld door het ministerie van defensie in Moskou. Het is de tweede maal dit jaar dat het Kremlin dergelijke manoeuvres aankondigt. De aan kondiging is in overeenstemming met de afspraken die gemaakt zijn op de Europese Veiligheidsconfe rentie in Helsinki. Bij de oefenin gen zijn 25.000 militairen betrok ken. Gisteren was nog niet bekend of waarnemers van de Noord At lantische Verdragsorganisatie de oefeningen zullen bijwonen. Ford stort zich op „gezag en orde" WASHINGTON (UPI, Reuter) President Gerald Ford heeft zich op het thema van „gezag en orde" geworpen in de verkie zingsstrijd tegen zijn partijgenoot Ronald Reagan. In een verkie zingstoespraak in Californië pleitte Ford voor herinvoering van de doodstraf voor verschillende misdrijven en een hardere aanpak van de misdaad in het algemeen. Ford was gisteren in Californië om campagne te voeren voor de be langrijke voorverkiezing, die acht juni in deze staat wordt gehouden. Bij die voorronde staan er in Califor nië 167 afgevaardigden voor de Repu blikeinse partij conventie (waar de presidentskandidaat wordt aangewe zen) op het spel. De winnaar bij de Republikeinen krijgt automatisch dit hele blok van 167. Daarom wordt Juist hier een verbit terde strijd verwacht tussen presi dent Ford en diens rivaal Reagan. Deze laatste, die acht jaar gouver neur van Californië is geweest, is on miskenbaar in het voordeel. In een poging om de rechtse Republi keinen toch voor zich te winnen heeft Ford nu het oude thema van „gezag en orde" aangesneden. In een toespraak in de stad Anna- heim zei hij: „Miljoenen burgers slui ten zichzelf op in hun huizen omdat zij bang zijn voor geweld. Ik wil in plaats daarvan de misdadigers opsluiten, die hen bang maken." Laksheid en toegeeflijkheid noden volgens hem tot misdaad terwijl „de zekerheid dat er gestraft wordt" de De Israëlische rellenpolitie loopt met een buldozer mee, die op weg is om illegale optrekjes in Tel Aviv uit de weg te ruimen. Deze maatregelen van de burgemeester van Tel Aviv waren aanleiding tot ernstige ongeregeldheden. BEIROET (UPI, Reuter) De onlangs door het Libanese par lement verkozen president, Eli- as Sarkis, die nog niet in functie is, heeft gisteren bij Frankrijk om opheldering ge vraagd over de Franse bereid heid een vredesmacht naar Li banon te sturen. Daartoe had Sarkis een gesprek met de Franse ambassadeur in Liba non, Hubert Argod. De verschillende partijen zijn ver deeld over het aanbod, dat president Giscard van Frankrijk vorige week tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten deed. De linkse moslims en de Palestljnen hebben zich fel tegen verklaard. De rechtse falangisten staan niet bij voorbaat afwijzend te genover een Franse vredesmacht. Volgens politieke waarnemers pro beert Sarkis van de onenigheid over het Franse voorstel gebruik te ma ken om de leiders van de strijdende partijen in de nu al meer dan dertien maanden durende burgeroorlog in Libanon, weer aan tafel te krijgen. Sedert hij twee weken geleden ver kozen werd. is Sarkis er nog niet in geslaagd de partijen met elkaar in contact te brengen. Ondertussen gingen de gevechten in Libanon nog steeds door. In de afge lopen 24 uur zijn daarbij 48 doden en 74 gewonden gevallen. Vooral in de havenstad Byblos werd hard gevoch ten tussen verschillende christelijke groeperingen. De regering van Irak heeft gisteren berichten bevestigd, dat de Sowjet premier Alexei Kosygin volgende week een bezoek zal brengen aan het Midden-Oosten. Men verwacht dat hij zal proberen de meningsverschil len weg te werken die door de burge roorlog zijn ontstaan tussen Syrië en Irak, twee bondgenoten van de Sow jet-Unie. Ook zou de premier een poging willen doen om de leider van de linkse moslims in Libanon. Joemblatt te verzoenen met de Sy rische premier Assad. misdaad Juist voorkomt Hij daarom doodstraf voor misdrijven als sabotage, moord, spionage en verraad. In de VS bestaat de doodstraf offici eel nog in verscheidene staten. Uit voering van doodvonnissen is echter onmogelijk sinds een uitspraak van Hoog Gerechtshof in 1972, waarin de doodstraf in strijd wordt verklaard met de grondwet. Het thema van „gezag en orde" (een geliefd onder werp van Richard Nixon in 1968) was in deze campagne nog niet zo na drukkelijk bespeeld als Ford nu deed. Zes staten President Ford heeft afgelopen week einde campagne gevoerd in Oregon, één van de zes staten waar vandaag voorverkiezingen worden gehouden. Verwacht wordt dat Ford opnieuw enkele nederlagen zal moeten slikken tegen Reagan, die in de staten Neva da, Idaho, Kentucky, Tennessee en Arkansas In het voordeel lijkt. Ore gon zou wel eens de enige overwin ning voor Ford kunnen betekenen op deze overigens niet zo belangrijke verkiezingsdag. Bij de Democraten zal de meeste aandacht ook naar Oregon uitgaan, waar Jimmy Carter de afgelopen da gen zeer actief is geweest. Hij wordt hier bedreigd door Senator Church en gouverneur Brown, die beiden al een voorverkiezing van hem hebben gewonnen. Er is Carter daarom veel aan gelegen vandaag In Oregon te winnen. In de drie zuidelijke staten (Kentuc ky, Arkansas en Tennessee) zal Car ter waarschijnlijk wel winnen. Idaho gaat hoogst waarschijnlijk naar Frank Church, die daar vandaan komt, terwijl Brown op het naast Californië gelegen Nevada mag reke nen. Geruchten dat Senator Edward Kennedy toch in de strijd om het presidentschap zou stappen zijn gis teren door hem zelf met kracht ont kend. Hij zei dat het voor hem dit jaar onmogelijk was om aan presi dentsverkiezingen te beginnen. WASHINGTON (Reuter) - De Ame rikaanse politicus Wayne Hays is in opspraak gekomen door de beschul diging dat hij zijn maitresse met overheidsgeld betaalt. De Was hington Post had zondag het bericht dat Hays een 27-Jarige vrouw in dienst heeft, met wie hij één tot tweemaal per week uitgaat. De vrouw, oud-stewardess Elizabeth Ray krijgt als „staflid" een salaris van 14.000 dollar per jaar, dat Hays bij de overheid declareert. Tegen de Washington Post had mejuffrouw Ray gezegd dat zij helemaal niets anders hoeft te doen dan uitgaan in de ruime betekenis van het woord met haar baas. „Ik kan niet typen, ik kan geen dossier bijhouden, ik kan niet eens een telefoon beantwoor den," aldus mej. Hays. De Democraat Hays, lid van het Huis van Afgevaardigden en voorzit ter van een belangrijke Congres commissie. heeft het bericht in de Washington Post krachtig tegenge sproken en met juridische maatrege len gedreigd. Maar zijn vriendin heeft het verhaal inmiddels beves tigd tegenover andere journalisten. De 64-jarige Hays (afkomstig uit Ohio) heeft een voorgenomen reis naar Londen afgezegd in verband met de zaak. MüNCHEN (AP) Hubert Stein. een aanhanger van de voormalige Tsjechoslowaakse partijleider Doebtsjek, is uit de gevangenis vrij gelaten. Dit is door de in München gevestigde Tsjechoslowaakse vrien dengemeenschap meegedeeld. Volgens de verklaring is de vrijlating geschied op voorspraak van de Ne derlandse premier Den Uyl. Loedek Pachman, schaakgrootmeester en medewerker van deze krant, had eer der in een brief aan premier Den Uyl gevraagd een beroep te doen op de Tsjechoslowaakse autoriteiten om Stein vry te laten. Stein werd in 1970 tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van spionage. Hij is werkzaam geweest by de Neder landse ambassade in Praag. Een voormalig medewerker van de Tsjechoslowaakse ambassade in We nen heeft in de Oostenrijkse hoofd stad gezegd dat duizenden geleer den, ongeveer tweeduizend journa listen en ten minste negenduizend legerofficieren nog steeds geen nor male werkzaamheden mogen ver richten ten gevolge van hun deelna me aan de Praagse lente. Jiri Starck. die tot 1968 cultureel attach© was bij de Tsjechoslowaakse ambassade, zei deze feiten te hebben vernomen uit rapporten die hij uit Tsjecho- Slowakye had gekregen. MADRID (Reuter, UPI, DPA, AFP) Vandaag komt de Cortes, het grotendeels benoemde parlement van Spanje, bijeen om een wetsvoorstel te bespreken dat de politieke vrijheid in het land wil vergroten. Hoewel er al een groot aantal amendementen is ingediend, neemt men aan dat het voorstel van de regering de eindstreep ongewijzigd zal halen. Het wetsvoorstel zal via een versnel de procedure behandeld worden ln de Cortes. De 565 leden van het Spaanse parlement hebben 24 uur de tijd om zich over het voorstel te beraden. Het zal verdedigd worden door de Spaan se minister van binnenlandse zaken, Fraga Iribarne, een van de voorvech ters van de politieke hervormings maatregelen. Als de nieuwe wet van kracht wordt, dan zal vooraf geen toestemming meer nodig zijn voor het houden van politieke bijeenkomsten, als de orga nisatoren de plaatselijke overheid 72 uur voor de aanvang van de vergade ring daarvan in kennis stellen. Tot dusverre waren politieke bijeen komsten van meer dan 19 mensen illegaal. Demonstraties zullen nu tien dagen van tevoren moeten aange meld bij de plaatselijke overheid en kunnen verboden worden als ze ge vaar opleveren vooor de openbare orde. De manier waarop de Cortes de voor stellen zal beoordelen wordt als een graadmeter gezien voor de wijze waa rop verdere hervormingsmaatregelen zullen worden benaderd. In het Spaanse parlement zitten heel wat aanhangers van de voormalige dicta tor Franco, die zich verzetten tegen de hervormingen. Camacho Vandaag zullen drie leiders van de Spaanse oppositie uit de gevangenis worden vrijgelaten. Onder hen be vindt zich de communistische vak bondsleider Marcellino Camacho. die op 29 maart werd gearresteerd op beschuldiging van pogingen om de regeringsvorm in Spanje te verande ren. Voor de vrijlating van Camacho is een borgsom van 100.000 peseta's betaald, ruim 4000 gulden. „Met het middageten is hij weer thuis", ver klaarde mevrouw Camacho gisteren. De bouwvakarbeiders in de Spaanse provincie Santander zijn gisteren in staking gegaan om kracht bij te zet ten aan hun eis voor een 40-urige werkweek en een vakantie van dertig dagen per jaar. In de stad 8antandcr, aan de Spaanse noordkust, pro beerden de stakers tevergeefs zich te verzamelen voor het gebouw van de staatsvakbond en op andere plaatsen in de binnenstad. De politie heeft verscheidene arrestaties verricht. Tachtig studenten van de faculteit voor wis- en natuurkunde bezetten nu al vijf dagen een deel van de universiteit van Santander uit pro test tegen de arrestatie van studen ten in Madrid. Deze werden aange houden omdat ze probeerde een de mocratische studentenvakbond op te richten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9