Wettelijke regeling van proeven op dieren op agenda Tweede Kamer 1 dichtbij ment aar Wijziging mogelijk in verband met politieke problemen fleus {ytest van r^inamers en -jillianen Leraren: fout in examenopgave voor wiskunde 2 De ene „hobbel" na de andere dus toch een schots monster blesbok krokodil lawaai dag emancipatie het weer Stabiel weer verwacht weerrappörten I/ART! _iG 25 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ^dagblad NRC/Handelsblad 'isteravond zich in een com- 1 r gemengd in de discussie de krediet-garanties voor ;en aan Zuid-Afrika. Datge- o.a. door zich af te zetten de groep geleerden (waaron- k enkele theologen), die zich heeft uitgesproken tegen het ;n van medewerking aan deze :tie door de Nederlandse re- llïïairme worc't 8roeP vcweten hetPP ^et nippertje" in de strijd Wlai>en gemengd en „op een laat -oen) ten onrechte de apartheid- en?"|entatie in de discussie te heb- scQbrach'"' was aar hcen onheus en voor een deel or. A>njuist betoog. Het klinkt (gen wel zakelijk, maar dat is en om dat dergelijke alleen maar kan ien aan vertroebeling van de willen wij er hier nog even likkejaan (want voor het overige i wij aan dat „de groep pnstgeleerrien" om de Rot- itse krant letterlijk te citeren ZUI/Ki eigen boontjes wel kan rolib ien i 1 zei Van onze parlementsredactie DEN HAAG De crisissituatie in het kabinet houdt de Tweede Kamer deze week uiteraard ook in haar greep. Vallen er beslissingen in het kabinet dan zal de kameragenda, drastisch gewijzigd worden. De VVD-fractieleider Wiegel heeft bijvoorbeeld al aangekondigd een debat in de Kamer te willen over de kredietgarantie, als die geweigerd wordt. TV etoog van NRC/Handelsblad Jist als het meent dat de eerste A-^telling over deze zaak zich in november vorig jaar, Tweede Kamer de motie- 's&tk over deze zaak aannam. rder namelijk had buiten de je Kamer een aantal mensen ■fepen bezwaar te maken te- tee mogelijke transactie en bij bensen hoorden ook enkele nu door NRC/Handelsblad jit elf behandelde theologen. it betreft haalt NRC/Han- nu twee dingen door el- liet de schrijvers van het Irschrift van zondag sluiten j de motie-Ter Beek; veel moet de motie-Ter Beek ge- i kirden als een politiek uitdruk- jiddel van de bezwaren, die -W}ders gevoeld werden. de motie-Ter Beek alleen I§3rerwezen werd naar het niet- ■Hiien van Zuid-Afrika tot het g tot het tegengaan van de de Eng van kernwapens (en niet vinaar de apartheidspolitiek) is a vperking. die aan de indieners Sam mot'e-Ter Beek kan worden ;ent£n en moeilijk aan de men- buiten het parlement het iver deze zaak al ver vóór ,_jr 1975 aan de orde hebben hetj het kabinet meent een oplos- t deze zaak te kunnen vin- binnen de beperkingen motie-Ter Beek te blijven, It het kabinet op zichzelf niet lewt worden genomen. Verve ten ^rdt het wel als anderen, die ewijk die motie-Ter Beek een t hej magere uitdrukking vinden Jlle |in politieke standpunt (bij- mer'd om£*at z'j al jaren z»ch |gth)en tegen welke investering in datifrika dan ook) op eens op daWan die veel te smalle motie dat iek in de discussie buiten de (orden gesteld. reet! onzakelijk en, als gezegd, I- de I dati tere! n onzer verslaggevers venjRDAM De gezamenlijke igen voor Surinamers en An- in Nederland organiseren op g 29 mei een landelijke mani- Doel is de overheid de groei- irontrusting te laten zien over opvang-, spreidings- en Sbeleid. Uit alle delen van het illen die dag Surinamers en ;nen naar het Bijlmerplein in rnermeer komen, beurt twee dagen voordat de van' Kamer de z.g. Nota Hendriks en begeleiding van ex- jioten) in behandeling neemt. ;esten richten zich onder meer iet feit dat Surinaamse wel ch tingen getroffen zijn door rie isidie- en personeelsstop. Ook reidingsbeleid wordt aan de isteld. Surinamers en Antillia- >ben er bezwaar tegen in afge- lorpen te worden geïsoleerd, lemmert ze namelijk om zich ar te maken in de Neder- pamenleving. **^en ook dat de Nederlandse d Surinaamse stichtingen aan legt onder het mom bei" te voorkomen. Maar in zo zeggen ze wordt daar- tkend dat Surinamers en An- in Nederland vrij initiatie ven ontplooien. Voor een ge- lap die hier noodgedwongen 'el degelijk bindingen heeft thuisland, is dat tamelijk zo is gisteren gezegd op een ilijke persconferentie van de ;en. Ondanks de miljoenen opvang en begeleiding wor- [tgegeven. wordt de ach- vergroot, zo werd gezegd. De in de Nederlandse overheid lurinamers en Antillianen zo 'gelijk opgaan in de Neder- [Samenleving, wordt door de Èen niet gedeeld. Men wil als pers en Antillianen een eigen 'blijven behouden. Op de al eerder opgestelde Kamer- agenda is momenteel nog weinig te merken van de grote politieke proble men. Voorzien zijn de afhandeling van de anti-kraakwetten, een technisch comptabiliteits- wetsontwerp en een wettelijke rege ling voor het verrichten van proeven op dieren. Bij het laatste onderwerp gaai het vooral om het welzijn van het dier dat gebruikt wordt voor proeven. Het wetsontwerp hierover diende oud- staatssecretaris Kruisinga van socia le zaken en volksgezondheid al in maart 1970 in en de Tweede Kamer vindt dat het nu maar eens gauw in het openbaar behandeld moet wor den. In dat wetsontwerp wordt voor het eerst in Nederland regels opge steld die een goede gang van zaken bij de dierproeven moeten waarbor gen. In de tekst wordt overigens con sequent over dierproeven gesproken, het woord vivisectie snijden in levende dieren is volgens de be windsman geen juiste term. Al van 1880 af hebben kabinet en Kamer regelmatig gepraat over de vraag of er wettelijk iets geregeld moet worden op dit gebied, maar tot het eind van de jaren zestig vond men dat eigenlijk niet nodig. In 1966 kwam een interdepartementale werkgroep tot de conclusie dat er in Nederland wel degelijk aanleiding is om de proeven op dieren wettelijk te regelen. De centrale raad voor de volksgezondheid, de Nederlandse bond tot bestrijding van de vivisectie en de anti-vivisectie stichting kon den het daarmee eens zijn en in 1970 diende de staatssecretaris het wets ontwerp in. Cosmetica Oud-staatssecretaris R. J. Krui singa Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Vijftien wiskunde leraren van scholenge meenschappen in de'regio Rotter dam hebben een herkansing bepleit voor die leerlingen, die de dupe zou den worden van een fout in één der opgaven van het atheneumeindexa men wiskunde II. In de opgave werd gevraagd iets te bewijzen dat slechts gedeeltelijk bewegen kon worden, al dus de leraren in een brief aan de algemene bond voor onderwijzend personeel Ze willen dat de leer lingen. die dat wensen, in de gelegen heid worden gesteld een nieuw exa men af te leggen. dat in de wet niet de beperking was opgenomen dat er geen proeven op dieren mogen worden genomen als er ook andere manieren zijn om aan de wetenschappelijke informatie te komen. Staatssecretaris Hendriks heeft die toevoeging inmiddels als nog in het ontwerp ingevoegd: het zal nu verboden zijn een proef te verrichten voor een doel dat volgens deskundigen ook anders dan door middel van een dierproef kan wor den bereikt. De staatssecretaris heeft ook toege zegd het gebruik van vervangende methodes te stimuleren. Daarbij gaat het met name om onderzoek op weefsel- en celculturen, een bezig heid waarmee onder andere de ge zondheidsorganisatie TNO zich al geruime tijd bezighoudt. Vergunningen Volgens het wetsontwerp zullen voor het doen van proeven op dieren ver gunningen worden verleend aan in stellingen die zich met dit werk be zighouden. Verscheidene partijen in de Kamer zetten bij deze gang van zaken vraagtekens. Volgens hen is het handiger die vergunningen te verlenen aan de onderzoekers zelf. die zouden namelijk makkelijker dan grote instituten of instellingen te bestraffen zijn als de regels over treden worden. Ook is nog niet iedereen het eens met de opvatting dat ongewervelde dieren (kwallen, insekten. slakken en mossels bijvoorbeeld) buiten het wetsontwerp vallen. In de memorie van toelichting schreef oud- staatssecretaris Kruisinga dat „vol gens algemeen gevoelen de ver antwoordelijkheid van de méns ten opzichte van deze dieren van een andere orde is dan die ten opzichte van de gewervelde". Vooral de PSP vindt dat de grens die hier werd getrokken weinig elegant is. en dat het meer voor de hand ligt te consta teren dat deze dieren minder appel leren aan menselijke gevoelens van medelijden. Staatssecretaris Hendriks wil de grens echter wel aanhouden. Hij is van mening dat de ongewervelde dieren ook al zouden ze enige pijnge- waarwording kunnen hebben, toch niet zo erg veel voelen. Eerste Kamer Op het programma voor de Eerste Kamer staan de antwoorden van de drie bewindslieden van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening en van de minister van financiën op de vragen die de senatoren vorige week over hun beleid hebben gesteld. Het ontwerp gaat ervan uit en de Kamer kan zich met die stelling in principe wel verenigen dat dierproeven een noodzakelijk kwaad zijn en dat het ireëel zou zijn ze helemaal te verbieden. Wel mogen ze uitsluitend worden toegepast als het gaat om proeven die de gezondheid of de voeding van mens en dier be treffen. Experimenten op dieren ten behoeve van de cosmetica-industrie worden dan ook niet goedgekeurd. Om de effecten van cosmetica- produkten op de mens te testen zijn proeven met dieren echter weer wel toegestaan, aldus Kruisinga's opvol ger staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid. Juist vanwege .het commerciële belang bij de produktie van wat hij noemt „schoonheidsmid delen" is waakzaamheid tegen geva ren voor gezondheidszorg nodig. En als dierproeven voor de controle on vermijdelijk zijn moeten ze worden geaccepteerd. De PvdA, PSP en SGP hadden aan vankelijk bezwaren tegen het feit Van onze parlementsredactie DEN HAAG In politiek Den Haag vraagt men zich soms wel eens af waaraan dit kabinet het toch ver diend heeft. Er is moeilijk een rege ringsploeg te bedenken die zoveel spanningen heeft moeten doorstaan als de ploeg van Den Uyl. Sinds de formatie in 1973 is het kabinet met de ene crisis na de andere geconfron teerd. Terugblikkend lijkt het wel of. als de ene hobbel ternauwernood ge nomen was. de volgende zich alweer aandiende. Enerzijds waren er natuurlijk de pro blemen die voortvloeiden uit de poli tieke verschillen tussen de partners, zoals de wet op de ondernemingsra den, de vermogens aanwasdeling, de cnergicnota, de Oosterschelde, an derzijds waren er zaken die het kabi net als een soort natuurrampen trof fen. bijvoorbeeld in 1973 de oliecrisis, in 1974 de gijzelingsacties in de Fran se ambassade en de Scheveningse gevangenis, in 1975 de beide Zuidmo- lukse acties en de omkoop-affaire rond prins Bernhard. Zo bezien past het eeheel in de traditie van dit kabi net dat, als het valt, dit niet veroór- zaakt wordt door een. maar minstens door twee of drie crisissituaties tege lijk. Het ministerschap, toch al geen ge makkelijke baan in het algemeen, moet in dit kabinet wel helemaal een zware opgave zijn. Iedere crisis brengt weer spanningen mee en voortdurend vergaderen, dagenlang, soms nachtenlang, beraad in het ka binet, overleg met politiek verwante bewindslieden afzonderlijk, overleg met partijbesturen, fractieleiders. Zenuwachtige toestanden, weinig slapen, haastig eten en maar praten, je moet er maar tegen kunnen, en dat kan niet iedereen. Het zoeken naar nieuwe minis terskandidaten komt dezer dagen weer langzaam op gang. De dagen van de ploeg Den Uyl zijn geteld. De verkiezingen worden uiterlijk mei 1977 gehouden of vroeger. Vereisten Het is niet verwonderlijk dat Tweede Kamervoorzitter Vondeling juist nu is gaan piekeren over de eisen die aan ministers gesteld moeten wor den. Het is altijd handig dat eens op een rijtje te zetten. Een ijzersterke gezondheid is natuurlijk een eerste vereiste. Dat lijkt onbetwistbaar, al hoewel tot nu toe een medische keu ring voor kandidaat-ministers geen verplichte regel is. Maar waar moet .zo'n man of vrouw nu verder aan voldoen vroeg Vondeling zich af. Hij besloot de vraag voor te leggen aan lieden die het werk van ministers van nabij volgen: Kamerleden, de hoogste ambtelijke bazen op de de partementen en parlementaire jour nalisten. Hun antwoord is nog niet binnen, maar met vooruitziende en ervaren blik (hij is zelf ook minister van landbouw en financiën geweest) heeft Vondeling het resultaat al zo'n beetje geschetst: „Een minister moet een schaap met vijf poten zijn. een schaap dat bovendien jaarlijks vier lammeren moet werpen, vijf kilo wol moet leveren en ook nog 2000 liter melk moet geven", waar vind je die tegenwoordig nog. DE- VAN EEN LEZER •r Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. K'JK ÈENS WAT W'J TOOV'REN UIT HET VfiT.' onder redactie van loes smit Monsters zijn altijd van die we zens geweest die in fabels, sprook jes en legenden thuishoren. Hui zenhoog. meterslang, ijzersterk. vuurspuwend. kortom: hoe monsterlijker hoe mooier en hoe verder van de werkelijkheid. Neem dat beruchte monster van Loch Ness. al eeuwenlang een sen satie. Echt in zijn bestaan geloven deed en doet maar een enkeling, want wie laat merken het schep sel serieus te nemen is altijd door het sceptischer deel van de mens heid voor gek versleten. Maar nu zijn we dan zo ver dat biologen en andere academici ge neigd zijn geloof aan het monster van Loch Ness te hechten. In Blij- dorp Geluiden schrijft drs. H. Hoogenhout. dat er zelfs een groep mensen is die het monster officieel als bedreigde diersoort wil laten beschermen. ..Het begint er hard naar uit te zien schrijft hij. ..dat de lachers ongelijk gaan krijgen. De aanwijzingen voor het bestaan van een onbekende dier soort in het Schotse meer stapelen zich op en het ogenblik lijkt dan ook aangebroken, waarop we met goed fatsoen ook in Blijdorp Ge luiden een glimp van het monster kunnen vertonen". Die „glimp" is heel wat: op grond van onder en boven water ge maakte foto's en andere waarne mingen komt hij tot de conclusie dat er in Loch Nesswerkelijk een groot, maar nog nagenoeg onbe kend dier" lijkt te leven. Dit monster of misschien wel zeer goedaardig schepsel, wie zal het zeggen? heeft een voortreffelij ke plek uitgezocht om zich schuil te kunnen houden, zegt drs. Hoo genhout: het meer van Loch Ness is wel 38 kilometer lang. twee breed en bereikt een diepte van wel tioeehonderd meter, hier en daar zelfs bijna driehonderd. In de rotsige oevers zitten gaten en holen. ..waarin zelfs heel grote dieren zich kunnen verstoppen". Uit de overlevering iveet hij. dat al in het jaar 565 de heilige Co- lumba een watermonster in Loch Ness met gebeden verjoeg. ..een prestatie waar we nu niet meer met zoveel eerbied tegenop kij ken, omdat het monster een zeer schuw schepsel blijkt te zijn. dat waarwchijnlijk alleen al aan het zien van Sint Columba genoeg had om er ijlings vandoor te gaan". Natuurlijk kwamen de sensatie zoekers aan hun trekken. Iemand maakte voetafdrukkenlangs de oever van het meer met een para plustandaard in de vorm van een nijlpaardenpoot. Namaak- monsters verschenen in het meer eh een stuk walviskaak moest voor een bot van het monster doorgaan. De meer serieuzen dachten aan „een walvisachtig zoogdier of aan een soort langge rekte rob" en „ook is wel geop perd dat het om een alle propor ties te buiten gaande palingachti ge vis zou gaan. of zelfs om een reusachtige zeeslak". De heer Hoogenhout zelf vindt op grond van de gegevdns dat het dier nog het meest lijkt „op een reuzenrep- tiel uit de tijd der dinosaurussen, de plesiosaurus. een groot water dier met vier roeipoten. een lange, beweeglijke hals en een in ver houding tot de rest van het dier maar klein kopje Die plesiosau- russen leefden ongeveer 140 mil joen jaren geleden en voorzover we weten zijn ze totaal van de aardbodem verdwenen". Hij De blesbok kwam vroeger veel voor in Zuid-Afrika. Tegenwoor dig is deze diersoort in Zuid- Afrika zo genoemd vanwege de „bles", de donkere streep tussen de ogen in aantal sterk terugge lopen door de jacht. Alleen in weldreservaten en privéparken in Oranje Vrijstaat en Transvaal zijn ze nog te vinden, maar dichterbij huis zijn er nu ook zes: in het safaripark van recreatie-oord Beekse Bergen, waar ze onderge bracht zijn bij de zebra's, gnoes, waterbokken en struisvogels. denkt zelfs aan meer dan wén monster, „want onsterfelijk zal het ivel niet zijn". Maar zolang het mensenschuwe creatuur zich blijft verstoppen, zullen we nog lang naar zijn wer kelijke verschijning moeten raden. Aan de hand van wat foto's te zien en uit ooggetuigenverslagen te be grijpen was. heeft drs. H. Hoogen hout in Blijdorp Geluiden cen ei gen tekening van de kop van het monster van Loch Ness laten af drukken. De foto's die hij ge raadpleegd heeft, „zijn geen won deren van duidelijkheid" en dus is ook „het aandeel van mijn fantasie minstens zo groot als dat van de foto". Een voorwereldlijk uiterlijk heeft het monster in elk geval wel. In het Engelse Lagerhuis heeft de conservatief Andrew Bowden be toogd dat het hoogtijd wordt de „liefde" voor exotische dieren van de Engelsen door het invoeren van vergunningen te beteugelen. Hij illustreerde zijn pleidooi met het volgens hem ware verhaal van een krokodil, die ooit als huisdier nog in een aquarium paste, maar dat werd al minder toen de badkuip zijn permanente verblijf werd. En toen de krokodil ook voor de kuip te fors uit de kluiten gewassen bleek, bond de baas zijn bek dicht, wikkelde het dier in natte zakken en liet hem 's nachts in het Zuid engelse riviertje de Ouse los, waar de krokodil nu nog als enige vrije kokodil in Engeland huist als het niet van kou is omgekomen. Bow den zegt ook Britten te kennen die er thuis tijgers en leeuwen op na houden. Moederdag. Vaderdag. Dierendag. Dag van de Verpleging. Dag van de Verenigde Naties. Milieudag. Dag van de Arbeid. Koninginne dag. Prinsjesdag. Nationale Fietsdag. Molendag. We zetten ze maar even op een rijtje, de Dagen ter zullen er trouwens nog wel veel meer zijn ook) omdat er van van daag af weer een meer te onthou den valt: de geluidshinderdag. Niet diréct een dag waarop de geluidshinder (zoals vader, moe der. arbeid, koningin, dier) geëerd dient te worden, wel een dag om zich te bezinnen. Vandaar dat de Nederlandse Stichting Ge luidshinder vandaag in de Utrechtse Jaarbeurs een studie dag houdt, waarop onder meer Stichtingsvoorzitter dokter C A. Vermeulen van minister Vorrink de pas in opdracht van haar minis terie gemaakte film ..wat een le ven" krijgt. En verder gaat de ge luidshinder ook deze dag gewoon door. Siciliaanse feministen hebben in hun kleine dorp Petralia Sottana een slag in de emancipatiestrijd gewonnen: ze hebben na een zitstaking in het gemeentehuis ge lijke boomplant-rechten gekregen. Het ging niet om een boomplantdag één keer in het jaar, maar om een werklozenpro- ject. Om de werkloosheid te be strijden laat de overheid een bos aanplanten, maar daar kwamen oorspronkelijk alleen werkloze mannen voor in aanmerking. Had den de vrouwen niet geprotes teerd, dan waren ze werkloos ge bleven. Van onze weerkundige medewerker Alles wijst erop dat het weer zich binnenkort weer zal sta biliseren na voorbijtrekken van de regen- en onweerssto ring uit Polen, dat wil zeggen restanten daarvan. Dat er van die kant wolken en nattigheid op komen dagen is feitelijk een teken dat het Skandina- vische hogedrukgebied (cen trum 1030 millibar) boven de Finse golf oppermachtig is Het heeft tenminste tot in de hogere niveaus zijn oostelijke circulatie op gang weten te brengen en dit betekent dat de oceanische krachten voor het ogenblik zijn uitgespeeld. Zo zegt een oude volksuit spraak: „Na regen uit het oos ten. 48 uur zon der vertroos ten". maar zo zwaar zien we het beslist niet in. Het zal in ons land vermoedelijk blijven bij wat plaatselijke activiteit van een bui of wat lichte re gen in Groningen, speciaal het noordoosten. Uiteindelijk gaat de wind na de storing weer met de zon meedraaien en krijgen we opnieuw mooi weer met zon. Woensdag en donderdag mag dan ook vrij warm weer met maxima van 20 tot 23 graden voorzien wor den. Na een tijdelijke inzak king op de kwikdraad tot 15 17 graden. Omdat wij „het weer" uit het oosten krijgen, dit keer spe ciaal de oost- en noord oostkant uit gekeken (situa tie gisteravond 7 uur). In Jut land kwam lichte regen en plaatselijk een bui voor bij temperaturen van 10 tot 16 graden. De neerslag was door gedrongen tot Sleeswijk en Hamburg (0.3 mm). In Bre merhaven werd 2 mm afge tapt. in Bremen 5 mm, in Sau- erland werd zelfs natte sneeuw waargenomen. De grootste hoeveelheid regen werd gerapporteerd door Greisswald in het noorden van de DDR te weten 11 mm en het kwik kwam daar niet hoger dan.11 graden. On weren deed het op verscheide ne plaatsen in de Duitse bergstreken. In Duitsland werd plaatselijk nog 20 tot 21 gradei .ereikt, in Zuid- Frankrijk io tot 26. in Toulou se 27 graden. Onze medewerke- in Oud- Beierland verzamelde enkele nieuwtjes uit de Sovjetunie Aan de Siberische rivier de Angara bevinden zich bij de steden Irkotsk en Bratsk twee grote waterkrachtcen trales. De derde is die van Oest-Ilimsk. waarmee men met de afbouw nog bezig is. De bouw van de wa terkrachtcentrale van Oest- Ilimsk voltrok zich onder de strenge klimatologische omstandigheden van Siberië. De temperatuurschommeling bedraagt daar 95 graden, van -61 tot +34 graden. Het sneeuwdek is 's winters 1 tot lv, meter dik en de vorst dringt er 3 tot 7 meter in de grond. Deze stad is een van de jongste Sovjetsteden. Zij ver rees in 1960 en haar inwoner saantal zal in 1980 de 100.000 hebben overschreden. Er wo nen ongeveer 60 nationalitei ten. de gemiddelde leeftijd van de bewoners is 26 jaar. In Oezbekistan, een der Sov jetrepublieken midden in Azië wordt door geleerden met succes gewerkt op het vraagstuk over het benutten der zonneenergie. Zij hebben bewezen dat de zon dienst kan doen als metaalbewerker, lasser, kok. Zonneënergie kan gebruikt worden als een warmtebron voor huisverwar- mers en als beweegkracht voor airconditioners, om fruit te drogen of te doen bevriezen en om water te ontzilten. In genoemde republiek zijn en kele landbouwbedrijven er toe overgegaan broeikassen te bouwen, waarvan de accu's door de zonneënergie worden gevoed. Men heeft ook mobiele keu kens. en ontziltingsinstalla- ties ontwikkeld, koelkasten voor huishoudelijk gebruik en andere machines, die alle op de van de zon afkomstige energie werken. Bijzondere aandacht wordt besteed aan het ontwerpen van door de zon verwarmde huizen Reeds heeft men met éénverdie- pinghuizen, waarin solaire verwarmingsinstallaties zijn aangebracht enige ervaring opgedaan. Geleerden en architecten hebben onlangs hun eerste vierverdieping hui- sontworpen dat door dergelij ke installaties verwarmd zal worden. Ook zal de zon de bewoners ervan van heet wa ter vooralen. Eeldr Eindhoven Den Helder R'daro Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Burrelona Berlijn Bordeaux Bru»»rl Frankfort Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Cax» Blanc» litanborl L«. Palmas licht bew 19 0 licht bew 1B onbewolkt 18 onbewolkt 18 0 onbewolkt 19 onbewolkt 18 onbewolkt 19 hall bew 16 onbewolkt 19 onbewolkt 19 licht bew 16 niet ontv /waar bew 22 hall bew 16 regenbui 20 0.2 vnjw onbew 20 regenbui 18 0.1 licht bew vrtjw onbew 24 0 onbewolkt 18 licht bew 19 onbewolkt 22 ha]( bew 23 licht bew 23 onbewolkt 18 0 zwaar bew 30 licht bew 24 0 vnjw onbew 25 onbewolkt 17 0 hall bew 20 onbewolkt 23 licht bew 23 0 niet ontv licht bew 24 0 onbewolkt 21 0 zwaar bew 17 0 onbewolkt 20 -JL Hoogwater, woensdag 20 n Vllsslngen 0.09-12 34. Harlngvliettluizen 025—12 46. Rotterdam 2 07—14 45. 8chevenln gen I 24-13 48. IJmuiden 2 03-14 25 Den Hel der 5 31—18 00. Harltngen 8.11-2025.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5