Sparen bij de Amro Bank tgj Doen! Soldaten weigerden op appel te verschijnen Inwoners Gouda weigerden de huurverhoging jïieuwe leden Raad van State Vrouwen bezetten abortuskliniek 'X 'wthets lel' kovincie wil munitie in irgen gaan opslaan lere magazijnen in Noord-Holland floten Zes jaar geëist wegens doodslag Man verongelukt Uiteindelijk stemming in Catshuis? Eigen Huis Spaarplan. Spaar Plus Boekje. Uit protest tegen oefening in de kou: ^5>AG 25 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze Haagse redactie N HAAG De Raad van State gt er in juli vier nieuwe leden I Gisteren zijn van drie van hen Innamen bekend geworden. Het fj de Leidse hoogleraar prof. mr. *lr. G. Kapteijn, dr. Th. E. E. van laik, en prof. mr. P. J. Boukema. gedf. Kapteijn is 48 jaar en lid van thisfvdA, de heer Van Schaik (58) is uid»an de Tweede Kamer voor de en P en prof. Boukema (43) is lid teide Eerste Kamer voor de ARP. ijn» uitbreiding van de Raad van hete is nodig geworden omdat dit am#ge er een nieuwe afdeling bij erkgt, namelijk een afdeling recht- ieid»ak. Deze zal moeten beslissen ïn, geschillen tussen overheid en lij«ers. •had. Kapteijn is sinds vorig jaar ke gleraar aan de Leidse universi- en daarvoor was hij elf jaar hoog- in Utrecht. Zijn leeropdracht senhet recht der internationale or- hieisaties". geti Tweede-Kamerlid Van Schaik van dè indieners van het geftus-wetsontwerp van KVP en ls bk Hij heeft verder nog een advo- vaanpraktijk en is gemeente- ïg( Dr. Th.E.E. van Schaik raadslid van Maarssen. Het Eerste-Kamerlid Boukema, tenslotte, maakt sinds 1970 deel uit van deze Kamer. Vanaf 1971 is hij Prof. mr. P.J. Boukema hoogleraar in het staatsrecht aan de Vrije Universiteit. Hij is voorzit ter van de omroepraad en lid van de raad voor de journalistiek. ,*4|\| «oordelen van IdCht veil'9'AM voorde Offl r<d^„,l««Jji,ndevoordeur IltentiUL MI gestruktu* AM.A.V'NKB-V- vessel» Vervolg van pagina 1 Van onze soc.-economische redactie GOUDA Een kleine vierhonderd inwoners van Gouda weigeren de verplichte huurverhoging van acht procent te betalen, zolang de loonmaatregel van de regering van kracht blijft. Volgens mr. Hartsuiker bestaat dit beslag feitelijk echter nog steeds. Op de vraag aan de procureur-generaal of hij de behandeling van de Bloe- menhovekliniek van mr. Andreae had overgenomen, zei hij „er slechts te zijn tussengesprongen omdat de Haarlemse hoofdofficier gefrustreerd werd in zijn legale ambtshandelingen (de verzegeling)." Hij toonde zich „ui terst verontrust" over deze gang van zaken. Actiegroepen Omdat het bestuur er rekening mee hield, dat al direct na het negatieve resultaat van het overleg tussen het bestuur en mr. Hartsuiker een poli- tie-inval zou volgen riep het nog 's morgens vrouwelijke actiegroepen op naar de kliniek te komen. Aan vankelijk nestelden de sympatisan- ten zich in de tuin, reikten stencils uit met raadgevingen voor het geval de politie mocht verschijnen („Blijf zitten en laat je desnoods wegsle pen"), en plakten vlugschriften met de tekst. Van Agt moet weg" op muren. Later in de middag bezetten enkelen van hen ook de behandelka mers, een actie waartegen het be stuur zich niet verzette maar ook niet aan zei te kunnen meewerken. Intussen hielden actieleiders de de monstranten, die tegen de avond voor de kou de koffiekamer bin nenvluchtten regelmatig op de hoog te van het laatste nieuws. Dat bleef overigens vaag en bij geruchten uit Den Haag over een ultimatum van minister. Van Agt aan premier Den Uyl, de verwachte komst van pater Koopman met zijn actiegroep „redt het ongeboren kind" en een influiste ring uit het politiebureau, dat bin nen twaalf uur een inval zou worden gedaan. Maar in de loop van de avond kon niets van die geruchten worden be' vestigd. De demonstranten konden slechts wachten. Hoe lang nog? In een telegram aan minister Van Agt hadden ze dat in de loop van de dag al gezegd. Net zo lang tot we de garantie hebben gekregen, dat Bloe- menhove open blijft. ®ién onzer verslaggevers ULEM Provinciale staten van Noord-Hofland willen dat entrale munitiedepot van de provincie in Bergen wordt Qlegd. Op het voormalige vliegveld in deze gemeente, dat al npfïang voor de oorlog eigendom van defensie is, zal de aan ^-Holland gebonden munitie worden opgeslagen, waardoor van plaatsen in de provincie kleine magazijnen gesloten in worden. (teerde staten van Noord- hadden in een nota waarin tieopslag aan de orde werd enl en waarin aanvankelijk naast n dl ook twee plaatsen in de Wie neer en de Beemster als moge- entrale depots werden bestu- uiteindelijk de voorkeur gege- P. in Bergen vanwege de kosten- ►uitBfactor. Omdat het 150 hectare Oerrein reeds in handen van de erheid is en er geen wettelijke nodig zijn om het depot rijprichten. wezen gedeputeerde de Wieringermeer (Slootdorp idenmeer) af, temeer daar de ndten in deze polder volgens het oneciaal bestuur „landschappe- ;r waardevol en agrarisch bij- 1 belangrijk zijn". illende statenleden vonden de a. Jvan gedeputeerde staten op van tijd en kosten een „plano- an de armoede". Juist het feit it voormalige vliegveld in de L- tneer niet ver ligt van de be- ooflg van Alkmaar (een gemeente groeikern is aangewezen) deed intal statenleden kiezen voor dunner bevolkte gebied in de d Ifeermeerpolder. De aan- en af- 'an munitie, die over smalle en in sommige gevallen door louwde kom in Alkmaar zou .i verlopen, wekte bij sommi- ook gevoelens van Niettemin volgde een meerderheid van 40 tegen 21 statenleden het voor stel van gedeputeerde staten en wees de Wieringermeer als vestigings plaats ten behoeve van de aan Noord- Holland gebonden conventionele munitie van de hand. Tot de te genstanders behoorden kleine min derheden binnen de PvdA, VVD. CDA en PPR. De vertegenwoordigers van de CPN en de PSP deden niet aan de keuze tussen Bergen en Wie ringermeer mee, omdat naar hun me ning geen noodzaak bestaat voor het opslaan van munitie in Noord- Holland. Vorige week was in Bergen een de monstratieve bijeenkomst gehouden tegen het voorstel om in de gemeente een centraal depot aan te leggen. Daarbij verzekerde de defensiespeci alist van de PvdA in de Tweede Ka mer P. Dankert. de Bergense bevol king dat in hun dorp geen atoomkop pen zouden worden opgeslagen en dat bovendien ook geen buikopslag zou plaatsvinden in Bergen. Deze wordt grotendeels in het Drentse Veenhuizen geconcentreerd en ver der (in NAVO-verband) in Duitsland. Wanneer de staatssecretaris van de fensie het advies van Provinciale Sta- te"h om Bergen als centraal depot aan te wijzen overneemt, zullen onder meer de magazijnen in Amstelveen. Vijfhuizen, Uitgeest en Velzen ont ruimd kunnen worden. Van een verslaggever DEN BOSCH Zes jaar met aftrek van voorarrest heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Bosch geëist tegen de 39-jarige Turk F. H. uit Tilburg. De man heeft na een ruzie zijn vriend, de 57-jarige H. P. met 28 messteken om het leven gebracht. De ruzie ontstond toen H. zijn homofiele relatie met P. wilde verbreken. De procureur-generaal vroeg met zijn eis bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Het slachtoffer zou met een stuk hout op H. hebben ingeslagen en later een mes hebben getrokken. Volgens een psychiatrisch rapport, waaraan ook een Turkse psychiater had meegewerkt, waren beide man nen op het moment van het gebeur de niet toerekeningsvatbaar. De verdediging deed een beroep op noodweer, maar dat wees de procu reur-generaal. net als eerder de offi cier van justitie van de hand. Het mes was niet van het slachtoffer, maar van de verdachte en een groot aantal steken waren in de rug van het slachtoffer. Zij zijn van mening, dat de verhoging niet gerechtvaardigd is gezien de stij ging van de kosten van levensonder houd, waar geen loonstijging tegeno ver staat. Een actiecomité, dat door de bewo ners is opgerciht. heeft dit geschre ven aan de huisbaas, de algemene woningbouwvereniging Gouda. „De actie is niet", zo zegt het comité, „gericht tegen de woningbouwvereni ging. Het doel is om samen met de woningbouwvereniging en hopelijk ook de vakbonden de regering ervan te overtuigen, dat er een ander huur beleid moet worden gevoerd." Het gaat om woningen in de nieuw bouwwijk Bloemendaal-oost, die 216 of 256 gulden per maand huur moe ten opbrengen. De huurverhoging be draagt 16 of 20,50 gulden. Hoewel zij wel enig begrip zegt te hebben voor de actie zal de wo ningbouwvereniging de wanbetalers waarschijnlijk toch met harde hand aanpakken. „Wij kunnen niet an ders". aldus een woordvoerder. „Het rijk keert ons voor deze huizen nu UDEN - De 32-jarige M.J. van de Broek uit Zeeland is gisteren dode lijk verongelukt toen hij op een kruis punt met zijn bestelauto geen voor rang verleende aan een andere auto. Zijn medepassagier raakte licht gewond eenmaal acht procent minder uit." De woningbouwvereniging zal de ac tievoerders ontvangen voor een ge sprek. maar indien dat geen over eenstemming oplevert zal er na een aanmaning een deurwaarder aan te pas komen. (ADVERTENTIE) Nog enkele dagen en dan is het weer zover: dan mag sportvis send Nederland weer de hengels uitgooien. Bij de hen gelsportwinkels is de drukte merkbaar: niet alleen de oude rotten in het vak zorgen tijdig hun spulletjes klaar te hebben, ook de jeugd doet met kennis van zaken nieuwe inkopen ter verbetering van de uitrusting. Kopie van Veenman Repro Origineel van N. Bonaparte (Kopieren of 't gedrukt is.) Rotterdam. (010) 134980. Amsterdam, (020) 248565. Eindhoven. (040) 445875. Zwolle, (05200) 37833( vervolg van pagina 1 ADVERTENTIEI Origineel van J.S. Bach De minister doelt daarbij met name op de verbreking van de zegels door de demonstranten na zijn actie tegen de kliniek. Het minste wat de minis ter van justitie van het kabinet ver langt is een krachtige publiek^ af keuring van deze daad. Hij zou rede neren dat wat de taxi- en vrachtwa genchauffeurs, de binnenschippers en bezettende studenten wordt ver boden, aan deze demonstranten niet kan worden toegestaan. De KVP-fractieleider Andriessen zei gisteren de bezetting van de kliniek onaanvaardbaar te vinden. „De inge zette actie moet worden voortgezet met in achtneming van de zorg voor de patiënten", aldus Andriessen. Inschakeling 'van de rechtèr werd ook bepleit door het PvdA-kamerlid Roethof. De heer Roethof heeft gis ternacht opnieuw geprobeerd Van Agt tot een milder standpunt te be wegen. Zonder resultaat echter. Van Agt toonde zich voor de aangedra gen oplossingen ontoegankelijk, zei Roethof gisteren Kopie van Veenman Repro Grimmiger (Koperen of 't gedrukt is.) Rotterdam, (010) 134980. Amsterdam, 1020) 248565. Eindhoven. (040) 445875 Zwolle. (05200) 37833. Ingewijden in regeringskring ver wachtten gisteravond dat het uitein delijk op een stemming zal aanko men, waarbij Van Agt een nederlaag zal leiden. De vraag was gisteren nog tot laat in de avond welke conse quenties Van Agt en ook zijn geestverwanten in het kabinet daar uit zouden trekken. Een aftreden werd gisteravond geenszins uitgeslo ten geacht. De sfeer binnen het kabi net werd volgens waarnemers steeds grimmiger naarmate de discussie over mogelijk optreden tegen de Bloemenhovekliniek vorderde. Poli tieke kringen in Den Haag zien een mogelijke oplossing van het conflict in een versnelde juridische procedu re, waarbij bijvoorbeeld een symbo lische sluiting van de kliniek zou kunnen worden geëist. De vergadering van de ministerraad was begonnen met een bespreking over de kredietgarantie voor de Ne derlandse bijdrage aan de bouw van Zuidafrikaanse kerncentrales. Op'dit punt schijnt een oplossing voor de problemen meer binnen be reik te zijn gekomen. Gezocht wordt naar een tussenoplossing waarbij de voorwaarden voor de verlening van de kredietgarantie worden verstrakt. Bovendien zou het kabinet willen proberen, hierbij de medewerking van de regering van de Verenigde Staten te winneh. Daartoe zou de staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. P. H. Kooijmans binnen kort naar Washington reizen. (ADVERTENTIE) 6tZ Wie bij de Amro spaart voor een eigen huis krijgt niet alleen de hoogst mogelijke rente, maar heelt bovendien de mogelijkheid om het gespaarde bedrag direct op te nemen. Alleen als u het bedrag binnen één jaar of voor een ander doel opneemt betaalt u 2l<> opnamekosten. Extra Profiteer van de hoge rente die zo'n Amro Spaar Plus Boekje oplevert, 't Is altijd mogelijk om het geld direct op te nemen. U betaalt dan 1 'r.i opnamekosten. Voor trouwe spaarders is dit een zeer gunstige spaarvorm. Kunt u ure geld vastzetten, dan zijn voordeel: korting op de afsluitprovisie er spaamogelijkheden waarbij Je bij een Amro oninghypothcek. rtrmc nun opiopen tot j rente kan oplopen tor (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Krijgsraad in Arnhem is gisteren begonnen met de berechting van 46 dienstplichtige soldaten die op 5 februari in de Adolf van Nassaukazerne in Zuidlaren hebben geweigerd een dienstbevel op te volgen. De soldaten gaven daarmee uiting aan hun ongenoegen over een voorgenomen oefening in Duitsland. Naar hun mening had die oefening wegens de barre weersomstandigheden moeten worden afgelast. Gisteren stonden 25 soldaten terecht. Volgende week maandag komt de rest aan de beurt, waarna op dezelfde dag de auditeur-militair, mr. H. J. A. M. Beaumont, zijn requisi toir zal houden en de twee verdedigers aan het woord komen. Alle verdachten is op zettelijke ongehoorzaamheid ten laste gelegd. Aan die ongehoorzaamheid maakten de soldaten, beho rend tot het 44e pantserinfan- teriebataljon. zich schuldig, toen zij op 5 februari weiger den op het ochtendappèl te verschijnen. Zij negeerden de daartoe gegeven dienstbeve len van de bataljonscomman dant. luitenant-kolonel A. B. M. Friking, en van hun direc te commandant, kapitein C. D. C. Appeldoorn. De nu terecht staande solda ten behoorden tot een groep van naar schatting honderd man die zich op de ap pèlplaats had verzameld on der het roepen van leuzen als „koude voeten" en „compen satie" Ongeveer zestig de monstranten gaven aan de daarna gegeven bevelen ge hoor. Van degenen die bleven staan, werden er vier aange houden en, zoals dat in het militaire jargon heet, achter de wacht gezet. De anderen, wier namen genoteerd, trpkken zich tot half tien te rug op een kamer, waarna de korte actie werd beëindigd. Het protest vloeide voort uit de grote onrust die er in de kazerne was ontstaan over de omstandigheden waaronder enkele dagen later de oefe ning Boemerang-III in Duits land zou worden gehouden. Terwijl de temperatuur in Ne derland al meer dan een week beneden het vriespunt was. gingen er geruchten dat het in het oefengebied meer dan twaalf graden vroor. Ook werd verteld dat de pantser wagens waarmee geoefend zou worden, geen sneeuwket tingen hadden. Omdat bij een in die tijd ge houden oefening in Zuidlaren bij sommige soldaten al be vriezingsverschijnselen wa ren geconstateerd, werd op een districtsvergadering van de VVDM besloten een onder houd aan te vragen met briga de-generaal Zoutenbier. Hem zou worden voorgesteld de oe fening af te gelasten, of maat regelen tegen de kou te ne men. Toen generaal Zouten bier niet thuis gaf. werd de onrust nog groter. Aan de actie op het kazerne- terrein ging een rumoerig ver lopen vergadering van de VVDM vooraf. Op deze op 4 februari gehouden bijeen komst werd overigens de ac tie ontraden door de twee aanwezige afdelingsbestuur ders. De tot de verdachten beho rende „contactmaat" van de VVDM. J. M. van E.. zei giste ren dat de bestuursleden het geen goed plan vonden in de kazerne zelf actie te voeren. Afdelingsbestuurder J J die zelf ook aan de actie had deel genomen, vertelde gisteren dat hij de „maten" op de con sequenties van hun protest had gewezen. Alle verdachten die gisteren voor xie krijgsraad versche nen. gaven, op één van hen na. de ten laste gelegde onge hoorzaamheid toe. Een aantal van hen zei aan de actie te hebben deelgenomen-uit soli dariteit met de anderen of met de vier soldaten die aan gehouden waren Demonstranten Bij het gebouw van de krijgsraad had zich gisteren een aantal demonstranten verzameld. Er werd onder meer „Weg met de krijgsraad" geroepen, terwijl ook door middel van span doeken uiting werd gegeven aan weerzin tegen de militaire rechtspraak. In een stencil dat de demon* stranten verspreidden, wordt gezegd dat de soldaten uit Zuidlaren berecht worden; „omdat een generaal zijn per-! soneel in de kou liet staan" Volgens het stencil willen „de generaals en minister Vrede- ling proberen het soldaten- verzet de kop in te drukken" De schrijvers van het pamflet.' noemen het onderhavige pro ces een van de grootste in de geschiedenis van het solda tenverzet. „Voor zover we kunnen nagaan is er sinds de berechting van de muiters van de Zeven Provinciën irn 1933 niet zo'n massale berech ting van militairen geweest In vergelijkbare gevallen in het verleden werden er altijd een paar soldaten uitgepikt die als „voorbeeld" voor de rechter kwamen." Daarbij wordt erop gewezen dat deze „massale berechting" samen valt met andere pogingen „om soldaten eronder te houden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3