Longpatiënten blijven massaal doorroken Actie tot behoud bedreigde Noordzee Energiesituatie lc in Nederland wordt ongunstiger® Estel verwacht winst over tweede halfjaar Hendriks zet vraagtekens op congres Economie -nn Visie Esso Nederland op toekomst PSP: banken nationaliseren Fusie in Groothandel in levensmiddelen Staalindustrie ir" De Steeg moetje werknemers kwj* Familieberichten Beyers Nau „Kans uiterst klein op kabinet met CDA en PI MAANDAG 24 MEI 1976 TR0UW/KW4- ^AG Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een belangrijk deel van de patiënten die in verschillende proefprojecten sociaal-medisch begeleid worden vanwege chronische aandoeningen van longen en luchtwegen, rookt en blijft roken. Dat zet een paar vraagtekens achter de zin van zulke begeleiding, hoe hoopgevend de voorlopige resultaten ook zijn. Deze ontnuchterende gedachte legde staatssecretaris Hendriks zaterdag voor aan een congres over chronische aandoeningen van het ademhalings systeem (CARA), georganiseerd door het Nederlands Astmafonds. De vraag is, aldus de heer Hendriks, „of niet een te grote afhankelijkheid van verzorging of begeleiding ontstaat. Dat zou het gevaar met zich mee brengen dat onderliggende oorzaken van de problemen kunnen voortwoe keren." En daarvan was het door gaan met roken een voorbeeld. Als op dit terrein verbetering moge lijk is, zal die in niet onbelangrijke mate gefundeerd moeten zijn op een wijziging in het maatschappelijk kli maat met betrekking tot het roken, zei de heer Hendriks. Hoewel het nut van begeleiding dus zijn grenzen bleek te hebben, zou dat geen belet sel hoeven te zijn om mogelijkheden die wel effectief lijken, verder te be proeven en tot ontwikkeling te bren gen. „voor zover dat geschiedt met een open oog voor de directe en indi recte consequenties daarvan." De staatssecretaris doelde daarbij onge twijfeld mede op de financiële conse quenties. Volgens onderzoekgegevens van TNO heeft ongeveer een op de tien Nederlanders een zodanig ernstige vorm van CARA dat controle door de huisarts wenselijk is. BIJ een proefproject uitgaande van vier con sultatiebureaus voor tuberculose, bleken van 20.000 mensen er 750 voor speciale begeleiding in aanmerking te komen. Van deze groep was veertig procent bij de eigen huisarts nog niet als CARA-patiênt bekend. De onder zochte groep van 20.000 vormde over igens geen zuivere steekproef van de Nederlandse bevolking. CARA is vrij onbekend in vergelij king met de mate waarin deze aan doeningen voorkomen het zijn be langrijke oorzaken van ziekenhuisop names en arbeidsverzuim. Behalve roken zijn er een aantal andere facto ren die waarschijnlijk een rol spelen bij ontstaan en verloop van de ziekte: luchtverontreiniging, woonsituatie, lichamelijke aanleg, en psycholo gische factoren die beïnvloed kunnen worden door moeilijke gezinsr of wer komstandigheden. Een aantal van deze factoren kan ten goede worden beïnvloed, vandaar de verschillende projecten waarin mogelijkheden en waarde van begeleiding worden on derzocht. Van de geneesmiddelen die voor de behandeling ter beschikking staan, gaf op het CARA-congres de Britse prof. J. B. L. Howell een overzicht. Hij sprak van een „krachtige wapenrus ting" op dit terrein, die nauwkeurig, met zorg en met begrip voor de resul taten moet worden gebruikt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Drie Nederlandse milieuorganisaties willen dit najaar een actie houden om aandacht te vragen voor de noodza kelijke bescherming van de Noordzee. Naast een dergelijke actie zal ook, teneinde de groeiende bedreigingen van de Noordzee tegen te gaan, een vorm var. permanent overleg tussen milieu groepen uit alle Noordzeelanden in het leven moeten worden geroepen. DEN HAAG - Esso Nederland verwacht, dat de energiq van ons land op lange termijn „duidelijk ongunstiger": dan die van de eerstkomende jaren. „De groeiende afhaf heid van geïmporteerde energie toont het grote bel* energiebesparende maatregelen. De export van olieprodukten zal rela- Volgens Esso zijn de verw#n"> tief afnemen en de Nederlandse raffl- over de energiebehoefte v& OV naderijen zullen voornamelijk voor land sinds 1972 drastisch v«rd de binnenlandse behoeft gaan produ ceren. Aan de sterk toenemende vraag naar stookolie door centrales en handelaren zal door de Neder landse olie-industrie kunnen worden voldaan". De oliemaatschappij schrijft dit in een in haar jaarverslag opgenomen „visie op de Nederlandse toekomst". In deze prognose is de maatschappij ervan uitgegaan, dat de prijs van ruwe olie op het huidige peil zal blijven en dat een onbeperkte hoe veelheid olie beschikbaar zal zijn voor elk land dat de olierekening kan betalen. Het initiatief tot de actie gaat uit van de Vereniging Milieudefensie, die tij dens de zaterdag in Amsterdam ge houden ledenvergadering de bedrei ging van de Noordzee tot hoofdthe ma had gemaakt, de Stichting Na tuur en Milieu en de Vereniging tot behoud van de Waddenzee. Volgens Arie de Jong, lid van de studiegroep planologie van de Noord- AMSTERDAM Het staalconcern Estel (Hoogovens-Hoesch) verwacht een positief resultaat over het tweede halfjaar, op voorwaarde dat het huidige prijsniveau zich handhaaft en er een betere bezetting van de installaties komt. Dit is op de jaarvergadering gezegd. Topman Van Veelen verwacht echter niet dat heel 1976 er positief zal uitkomen. Daarvoor is het verlies in het eerste halfjaar te ernstig. De vraag leeft op, met de auto- en verpakkingsindustrie als motoren. Er zijn in verschillende sccotrcn, waar de staalindustrie mede van afhankelijk is, nog een aantal verontrustende factoren, zo zei de heer Van Veelen. Dat is o.m. de scheepsbouw waarvan hij in de eerste vier jaar niet veel verwachtte. Ook de bouwindustric en de geringe geneigdheid tot investeren baren zorg. De opleving van de vraag komt en zal voornamelijk komen uit de EEG-landen. De ex- portvraag is nog gering. zee van de TH in Delft, zijn de bedrei gingen van de Noordzee talrijk en neemt de omvang van alle bedreigin gen toe. Als voornaamste gevaren voor de Noordzee noemde hij de win- de scheepvaart, de pijpleidingen en Aaronson begraven kabels, militaire activiteiten, het lo zen en storten van uiteenlopende soorten afval en de ontwikkeling van kunstmatige eilanden In Tenerife op de Canarische eilanden zijn de schepen aangekomen die meedoen aan de race naar Amerika in verband met de viering van het tweede eeuwfeest der Verenigde Staten. Op de foto is de Russische Kruszenstern te zien, die ook in Amsterdam was. De heer H. Boelemans Kranenburg, secretaris van het visserijschap, zei' dat het maximale moet worden ge daan om de Noordzee, een uitzonder lijk rijk visgebied, als zodanig te be houden. Hij wees erop dat er al voor de Tweede Wereldoorlog sprake was van overbevissing en dat dit met een voudige middelen, zoals vergroting van de mazen van het net, tot staan is kunnen worden gebracht. Als een van de bedreigingen van de Noordzee noemde hij het opdringen van de mens tot aan de randen van de zee. De vis heeft de kust nodig als kraam- of als kinderkamer en de smeerpij pen die in zee uitmonden, bedreigen de vis in ernstige mate. De voorzitter van Milieudefensie, dr. Egbert Teilegen, leverde kritiek op staatssecretaris Meijer (CRM), die DEN HAAG Op de joodse be graafplaats in Muiderberg is vrijdag morgen het lichaam ter aarde be steld van Leendert Aaronson, die in december vorig jaar door ophanging (zoals nu is gebleken) door de rege ring in Bagdad is geëxecuteerd. Aan de begrafenis ging vrijdagmorgen een korte plechtigheid in Amster dam vooraf. Het lichaam is donder dag met speciale medewerking van de KLM in Nederland aangekomen. onlangs zeven grote natuurbescher mingsorganisaties liet weten het niet eens te zijn met hun opvatting dat permanente samenwerking overbo dig zou zijn. Volgens dr. Teilegen is de brief een verkapt dreigement de subsidie aan milieuorganisaties (vier van de zeven ontvangen een bijdrage van het rijk) te verminderen. Hij wees erop dat de milieugroepen wel dege lijk goed samenwerken. Van een verslaggever KROMMENIE Als één van de mid delen om de inflatie terug te dringen moeten de banken in Nederland wor- -den genationaliseerd. Op deze wijze krijgt de overheid greep op de inves teringen. Dit voorstel lanceerde za terdagmiddag het PSP-kamerlid Fred van der Spek in Krommenie tijdens de lapdelijke PSP- manifestatie „Een socialistisch antwoord op de crisis". Het PSP- Kamerlid pleitte tevens voor het op heffen van multinationale onderne mingen en het oprichten van over heidsbedrijven die door arbeiders worden beheerd, en voor afschaffing van de defensie. WOERDEN De groothandelsbe drijven in levensmiddelen De Combinatle-Volcom in Haaksbergen en de Coöperatieve Verenigingen Sperwer-OostrNederland in Hengelo en Enkabé in Enschede hebben besloten te fuseren. De gefuseerde onderneming zal on der de naam Volcom-Sperwer- Enkabé (V.S.E.( de goederenleveran ties en dienstverlening verzorgen voor 101 detaillisten, die bij de con sument in hoodzaak bekend zijn on der de namen „De Combinatie", „4=6" èn Enkabé. De groothandelsomzet van V.S.E. beloopt ruim 50 min, waarmee een detailhandelsomzet van rond 110 min correspondeert. Fusieplannen van de coöperatieve levensmiddelenorganisaties Spwer- wer Nationaal en Enkabé-Unika in Rotterdam verkeren in een vergevor derd stadium. Mogelijk is dit jaar al een totale samensmelting van de twee organisaties te verwachten. „In het jaar vóór de oliecrr.- men uit van een aanzienll™ van de vraag, gebaseerd ojjtoli ringen in de jaren zestig behoefte toenam met gemile dj procent per Jaar. Thans ièeei wachting een steeds meerjekc taal lopende lijn waarin ofrap 1975 een duidelijk diepteplige Van alternatieve energiebrtjach wind— en zonne-energie )ens Esso voor 1990 kwantitatiefeere tekenis. Evenmin mag men <kndl steenkool overschatten. Ee irda DE STEEG De enkele jandi iieslijdende Nationale Staaler) miniumindustrie in De Steegen deel van Nationaal Grondbtn o zich genoodzaakt het aantaldie plaatsen met 82 terug te breiene ruim 150. De personeelsve sti ring zal niet geheel vla naijk verloop kunnen worden opgwuv Een aantal ontslagen is onven lijk, zo is door de vakbondeiricï deeld. Het bedrijf legt zich toe op i hel cage van ondermeer hoogspxoo masten en staalconstructie; be\ gustus loopt een order afgeb levering van 200 loodsen in met industriebonden, die enigeenii geleden van de moeilijkhediijkl hoogte zijn gebracht, hebbeiste: nisterie van economische zitot hulp gevraagd. De problemfein N.S.A.I. zijn, volgens de bom gelijkbaar met die van de sJgei van Nederhorst en het becAbc landia-De Groot. liet De 25-jarige H. Oosting uit Odoornerveen is zondagmorgen vroeg overleden, nadat htf met zUn auto in het Drentse Exloo uit de bocht was gevlogen en tegen een boom was gebotst. Enige mededeling Met grote blijdschap en dankbaarheid geven wij te ken nen dat onze Ouders en Grootouders W. Guijt en M. Guijt-Rijsdam woensdag 26 mei a.s. hun 55-jarig huwelijk herdenken. Nieuwendijk: M. Heijstek-Guijt M Heijstek 's-Gravenhage: A. Loef-Guijt P. Loef Bleiswijk: L. Guijt P. C. Guijt-v.d. Haspel Veldhoven: L. A. Vos-Guijt J. H. Vos Katwijk a. Zee: W. Guijt jr. J. Guijt-Simon en kleinkinderen Katwijk. „De Duinrand". Niemand leeft voor zich zelf, niemand sterft voor zich zelf, wij leven en sterven voor God, onze Heer. Hem behoren wij toe. Vandaag is van ons heengegaan Pieter van der Veen J. H. van der Veen-Morreau Sibbo Marliska Maurice Temeuzen, 22 mei 1976. Frederik van Eedenstraat 17 De begrafenis zal plaatsvinden D.V. woensdag 26 mei a.s. om 13.00 uur op de Zuiderbegraafplaats te Terneuzen. De rouwdienst wordt gehouden om 12.00 uur in de Opstandingskerk. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis in de aula van de Zuider-Begraafplaats. Liever geen bloemen. Na een kortstondige ziekte heeft God Zijn kind, onze lieve Broer, Zwager en Oom Picter van der Veen thuis gehaald. Psalm 22 Groningen: S. van der Veen Oldekerk: H. S. van der Veen R. van der Veen-Gils Zeist: G. van der Veen Californiè: G. Jongetjes-Van der Veen Arnhem: T. Pestman-Van der Veen Drachten: G. van der Veen-Bulthuis Rotterdam: W. Drijver-Van der Veen J. Drijver Peize: A. S. van der Veen P. van der Veen-Keus Egmond a/dJ. T. Harmsen-Van der Veen Hoef: K. Harmsen neven en nichten 22 mei 1976 De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Sib- culo heeft met droefheid kennis genomen van het overlijden van haar vroegere predikant Ds. Pieter van der Veen van december 1956 tot september 1962 was hij als predikant aan onze kerk verbonden. Met dankbaarheid gedenken wij het vele werk dat hij in deze periode in en voor onze gemeente heeft mogen doen. Ons meeleven gaat uit naar zijn vrouw en kinde ren. We bidden hen toe dat zij in hun verdriet de troost van de Grote Herder mogen ervaren. M. M. den Hollander, praeses; J. Smeenk, vice-praeses; J. Slomp, scriba. Sibculo, 22 mei 1976. De Gereformeerde Kerk van Terneuzen deelt met droefheid mede, dat heden uit haar midden is weggenomen haar Herder en Leraar Ds P. van der Veen Niemand leeft voor zichzelf, niemand sterft voor zichzelf, wij leven en sterven voor God, onze Heer, Hem behoren wij toe. De begrafenis zal, zo de Here wil, plaatsvinden woensdag 26 mei a.s. op de Zuiderbegraafplaats te Terneuzen. De rouwdienst wordt gehouden om 12.00 uur in de Opstandingskerk. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula van de Zuiderbegraafplaats. Terneuzen. 22 mei 1976. Namens de kerkeraad: A. Lokerse, 2e voorzitter; G. P. Damen. scriba. Adres kerkeraad: Schuberthof 114, Terneuzen. Liever geen bloemen. Die in Hem gelooft heeft het eeuwigen leven. Voor ons onverwacht heeft God tot Zich genomen onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Theresia Leyda Catharina Pechar geboren 17 november 1900. C. N. Pechar K. Pechar- Timmerman C. J Pechar H. P. Pechar-Groos Neven en nichten. Amsterdam, 22 mei 1976. Derde Weteringdwarsstraat 25-huis. C orrespondentie-ad res De Egmondenstraat 50. Amsterdam. Gelegenheid tot condoleantiebezoek dinsdag avond van 8.30-9.15 uur in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafenisvereniging P.C.B.u.a., Vondelstraat 101. De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 26 mei om 14 uur op de Nieuwe Oosterbegraafplaats aan de Kruislaan. „Jesus! Uw verzoenend sterven blijft het rustpunt van ons hart Als wij alles, alles derven, blijft Uw liefde ons bij in smart. Op de dag des Heeren nam God tot zich zijn kind, mijn geliefde Vrouw, onze zorgzame Moeder en Oma Elizabeth Wiechers-Vegter op de leeftijd van 77 jaar. Hogezand, 23 mei 1976. „de Burcht", v.d. Duyn v. Maasdamweg 250. Hoogezand: J. W. Wiechers Zuidhorn: H. H. Wiechers E- Wiechers-Doornbos Kampen: A. G. Sluijmer-Wiechers H. N. Sluijmer Beverwijk: J. Heere-Wiechers D. Heere Dokkum: M. Knol-Wiechers J. Knol Curacao: J. Kerssies-Wiechers G. Kerssies Curacao: J. Wiechers J. H. Wiechers-Rademaker en kleinkinderen De rouwdienst wordt gehouden op woensdag 26 mei om 13.30 uur in de Gereformeerde Kerk te Sappemeer, Noorderstraat 23, waarna de begrafe nis zal plaatsvinden op de Stille Hof te Hogezand om 14.30 uur Gelegenheid tot condoleren dinsdag 25 mei van 19.00—20.00 uur in „de Burcht" te Hogezand en na afloop van de begrafenis in het Verenigingsge bouw van de Gereformeerde Kerk te Sappemeer. „Ik heb den gleden strijd gestreden, ik heb den loop geëindigd, ik heb het geloof behouden; Voorts is mij weggelegd de kroon der rechtvaardigheid. 2 Tim. 4 7 en 8a (oude berijming) God heeft van ons weg genomen op de leeftijd van 51 jaar Truus Oostindie Wij weten dat zij bij haar Heer en Heiland is. Leidschendam: J. A. Leenhouts Ede: Mr. G. Oostindie A. H. Oostindie-Coepijn Amstelveen: Andries en Willy Oostindie-Rijsdijk C. G. Hoolboom-Oostindie Rotterdam. L Th Hoolboom S. Oostindie Abcoude: e. Oostindie-Veenman Roel en Pieternel Paterswolde: Keizer-Oostindie J. Oostindie Kockkengen: C. Oostindie- van Sintemaartensdijk Amsterdam, 22 mei 1976. Jasonstraat 22 Naar uitdrukkelijke wens van de overledene is haar lichaam ter beschikking gesteld van de me dische wetenschap. In de dienst, die gehouden zal worden op zondag 30 mei a.s. te 10 uur in de Raphaëlpleinkerk Raphaëlplein 37 te Amsterdam, willen wij samen met de gemeente haar gedenken. Correspondentie-adres: Kon. Julianaweg 14, Kockengen. „Dan ga ik op tot Gods'altaren, tot God mijn God, de bron van vreugd". Psalm 43 4. Heden behaagde het de Here tot onze diepe droef heid onverwachts uit ons midden weg te nemen, mijn lieve Man, onze zorgzame Vader en Opa Hendrik Jan van Straaten op de leeftijd van 76 jaar. Ter Aar: A. M. M. van Straaten van Amerom Ter Aar: C. P. van Straaten Ter Aar: A. W. H. van Straaten Ter Aar: A. M. M. Valk-van Straaten C. Valk Nieuwkoop: A. D. Kranenburg-van Straaten G. Kranenburg en kleinkinderen Ter Aar, 22 mei 1976, Westkanaalweg 87. De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden op woensdag 26 mei om 1 uur op de Algemene Be graafplaats te Ter Aar. Geen bloemen. Tevens gelegenheid tot condoleren na de begrafe nis in de aula. Romeinen 8. Heden heeft God tot zijn rust doen ingaan, Zijn kind en dienaar, onze lieve zorgzame Man, Vader en Grootvader Anton van Atten op de leeftijd van 75 jaar. N. van Atten- van Sluis Kinderen en kleinkinderen Rotterdam, 22 mei 1976, Wilgenlei 140*. Aan huis liever geen bezoek. Geen toespraken. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 7—7.30 uur in de Meidoornkerk aan de Mei doornsingel 50 en na de begrafenis in de kapel op de begraafplaats. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden woensdag 26 mei om 11 uur in boven genoemde kerk, waarna de begrafenis zal plaats vinden op de Algemene Begraafplaats „Croos- wijk" om ca. 12.15 uur. Op 22 mei heeft God tot Zich genomen, in Zijn Heerlijkheid na een gelovig, gedragen lijden, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom A. van Atten echtgenoot van P. van Sluis „Wie in Mij gelooft zal leven, ook al is hij gestorven." Joh. 11 25b Oud-Beijerland: H. Hommes-van Atten Zaandam: W. J. van Atten E. van Atten-Kwaadgras Schiedam: J. M. Hamerslag-van Atten W. Hamerslag Nichten en neven Rotterdam, 22 mei 1976. Wilgenlei 140.. Bemiddeling Vervolg van pagina 1 )g- erir, llmi j wo igb< ftnsl nat De verhouding tussen de evihet lische kerk in West-Duitsla»erd de AACC was kort voor o— semblee van de wereldraad kerken, vorig jaar novembu- cember in Nairobi op een dJ 'J- punt gekomen, omdat de Ai nen vinden dat de DuitserJl hun economische banden i Zuid-Afrika het apartheidsr^ en de militaire opbouw vai land steunen. De Duitsers re? den op deze bezwaren met harde brief, die in Nairobi eeil- boze gezichten, maar later <1 Nederlandse bemiddeling -I een gesprek leidde. Dit gespi I vorig weekeinde in Duiti 'voortgezet door twee delegi waartoe van beide kantei hoogste kerkelijke leiders w afgevaardigd. Ji De kern van het gesprek dn rondom de voorgenomen TI streden bouw van een uranku verrijkingsfabriek en een atinc reactor door de Westduitseri Afrikanen vinden dat dit prf de gevavNJke ontwikkelinp^ Zuidelijk Afrika, in de ricBCl van een rassenoorlog, kan \fla geren. ge Druk De roomskathoiieke bisschop van de Verenigde Staten he in een open brief aan min^ Henry Kissinger van bultenlds zaken er bij hem op afi drongen. Zuidelijk Afrika nï v beschouwen als een verleng van het slagveld tussen de VW igde Staten en de Sowjet-Un^ de brief, ondertekend 1 bisschop James S. Rausch, k gen de katholieke kerkelijk "-'j ders er bij minister Kissingd aan, zijn uiterste best te doe voorkomen dat Amerikaans* drijven investeringen doen ió mibië, Rhodesië en Zuid-Afrff^ Minister Van Doorij Van onze parlementsredactif?1 DEN HAAG Minister Van (PPR) van cultuur, recre* maatschappelijk werk acht <fc= uiterst klein dat zijn partij mende kabinetsperiode aan binet zal deelnemen, indien d partijen met het CDA gaan r Hij schrijft dat in het blad v partij, de PPR-actiekrant. spreekt hij de verwachting indien politiek links bij de vei gen van "77 geen meerderheit deze partijen inderdaad zulle ven naar een kabinet met het

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8