Jan Akkerman: „Ik geloof dat het beste nog moet komen Lichte last Uw probleem ook het onze ,lk wil de mensen wat warmte geven" Puntgave kinderkleren van Sonja Gordi^* - MAANDAG 24 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWiG 24 door Fred Lammers AKKRUM ..Denk om de hond", staat er in het Fries op een bordje bij het hek van de boerderij waar de gitarist Jan Akkerman met zijn vrouw Lammie en zoontje Friso van twee-en-een-half woont. Deze waarschuwing. die onge wenste bezoekers moet af schrikken. geldt de veertien jarige cocker-spaniel Filo, die er beslist niet kwaadaardig uitziet. „Het is maar een grap je. Filo is blij als hij mensen ziet." zegt Jan. De bejaarde jachthond kruipt onder en ta fel en even later ligt Filo te snurken, niet geïmponeerd door de vele muziekinstru menten in de tot een soort studio omgebouwde deel. Vooral gitaren zijn er die regelmatig worden gebruikt, al maakt Jan Ak kerman sinds kort geen deel meer uit van de groep Focus, door hem en Thijs van Leer zes jaar geleden opgericht. ..Ik had met het Focus van de laatste jaren steeds meer moeite; toch wilde ik het niet opge ven. Dat het zo niet langer kon met Focus wist ik heel goed. Thijs en ik verschilden te veel van inzicht over de te volgen koers. Maar dan kun je toch als volwassen kerels om de tafel gaan zitten en erover praten? Nu kreeg ik een telefoontje van Thijs dat hij me niet meer nodig had. Dat ik uit Focus ben. is aan één kant een grote opluchting, maar de manier waarop dat is ge beurd staat me niet aan. Dat is erg naar. Ik ben geen gemakkelijke jon gen. Ik heb een grote dosis geldings drang. maar om zó een jarenlange samenwerking te beëindigen, dat heeft mij diep teleurgesteld, zoals ik wel meer in mensen en zaken ben teleurgesteld. Dat komt omdat ik enigszins naïef ben. In alle vallen waarvoor ze mij hebben ge waarschuwd ben ik zo'n beetje inge tuind. Ik heb er wel veel van ge leerd". Uitgeknepen spons Jan Akkerman treedt momenteel niet op. „Daar heb ik voorlopig mijn bekomst van. Ik geniet nu thuis van mijn gezin. Ik heb ontdekt dat ik de laatste jaren eigenlijk wérd geleefd. Het was het ene vliegtuig uit en het andere in. Vroeger plofte ik. thuis komend van een toernee. versuft in een stoel neer Dat is de laatste tijd veranderd. Het is goed wat afstand te nemen. Een spons kun je niet blijven uitknijpen. Dat is bij mij te veel gebeurd. Ik ben me nu weer aan het opladen door te praten met allerlei mensen en muziek te maken met een groepje vrienden. We spelen soms tot diep in de nacht Dat kan als Je rustig zit zoals hier Ik ben een echte Amsterdam mer. geboren op de Raamgracht, maar ik houd van Friesland Je kunt hier nog zo ver kijken, al staan er dan een paar hoogspanningska bels". Hij kijkt door de openstaande tuin deuren naar de polder en zegt: ..Ik heb echt te doen met mensen die in flats moeten wonen, vooral met dit prachtige weer. en met de kinder tjes die op galerijen moeten spelen. Ik heb me toen we trouwden dan ook stellig voorgenomen dat als er een kindje zou komen het tussen het groen zou opgroeien. Nu wij een zoon hebben wil ik dat hij met mod der kan spelen. Friso zal geen be- tonjongen worden, zoals ik, al was het in de Jordaan best leuk. Dat is een heel eigen wereldje. Iedereen kent er iedereen, net als in Akkrum. Daarom voelde ik me hier meteen thuis. Hier wonen gewone mensen, die niet interessant willen doen. Het maakt voor mij niets uit of iemand een Rockefeller is of de boer om de hoek". Die sfeer trof Jan Akkerman ook in Amerika, waar hij gedurende zijn tournees uitvoerig heeft rondgeke ken." Ik ben daar van de ene verba zing in de andere gevallen. Heel Amerika lijkt op elkaar; of je nu in het noorden of in het zuiden komt. overal staan dezelfde Hamburger- tenten. Tussen Europa en Amerika is een groot verschil, maar de men sen zijn overal hetzelfde. In Ameri ka geldt: wat kan je en wat verdient het. Het is een materialistisch land. maar juist door dat materialisme gebeurt alles er veel intenser. Daar door ontstaan vriendschappen door dik en dun. Als ik aan Amerika denk. zie ik geen grote auto's voor me maar gezichten van mensen, die ik er heb ontmoet, mensen waar het goed mee zit, en daar gaat het om." Het was ook in Amerika dat Jan Akkerman, die gitaar speelt sinds zijn zesde jaar. enige jaren gelden werd uitgeroepen tot ..beste gitarist van de wereld". Als ik dat ter spra ke breng zegt Jan; „Het is schitte rend mooi als mensen dat van je vinden, als je spel mensen aantrekt, al weet ik van mezelf dat ik grote fouten heb gemaakt. Ik heb dingen gedaan die ontzettend banaal en dom klonken. Maar je kunt ieder moment opnieuw beginnen. Dat is een wijsheid waarvan ik telkens weer ondersteboven ben, als ik dat op me laat inwerken. Dat predikaat van beste gitarist te zijn heeft een grote druk op mij gelegd. Als je eenmaal zo'n etiket is opgeplakt willen de mensen méér. Je moet het waarmaken. Ik heb me wel eens gevoeld als een bloem die in bloei stond en vertrapt werd. Als Je zo'n plakmiddel op Je hoofd krijgt ga je je verzetten als je een greintje ge voel in je ziel hebt. Al vond ik het aan de ene kant prachtig, ik kon het niet aan als jong broekje. Ik werd er verlegen van. want het is toch wel wat als jongetje uit een Amster damse volkswijk te worden gekozen tot beste gitarist van de wereld." Holle leus Over de roem: „Het is een holle leus die niets om het lijf heeft. Je be staat bij de gratie van heel kleide dingen. Roem en eer zijn abstracte begrippen, iets dat de mensen wil len terugdoen omdat je aan hun verwachting hebt beantwoord. Ik heb getracht zoveel mogelijk mezelf te blijven en nog beter gitaar te spelen. De gitaar is mijn grootste frustratie. Maar ik vind het een prettige frustratie. Je zit als je gi taar speelt constant tegen je eigen gevoel aan te kijken." Hij schrikt er niet voor terug met zichzelf te worden geconfronteerd. „Ik vind het heerlijk 's avonds laat in mijn eentje naar mijn zeilboot te gaan. die hier vlakbij in een meer ligt. Daar ga ik dan zo maar wat op mijn gitaar zitten tokkelen. Er is verder niets te horen dan het klot sen van het water tegen de boot. Dat is volledig in tegenstelling tot het leventje dat ik heb geleid. De stilte, dat is het! Een heleboel men sen kunnen zich daar geen voorstel ling van maken. Die nemen hun radiootje mee om de leegte in hun eigen hoofd te vullen." Jan Akkerman en zijn gitaar zijn onafscheidelijk. Ik droom er zelfs van. Ik heb eens een soort visioen gehad dat muziek uit kleuren kwam. Je hoorde geen toon maar het was prachtig. Misschien zal het zo in het hiernamaals zijn". In dit verband vertelt Jan Akkerman me dat religie hem "veel" zegt. "Het geloof op zich, 'de bijbel' vind ik verschrikkelijk moeilijk. Dat boek roept bij mij vele vragen op, al ben ik er ook van overtuigd dat de men sen het zichzelf erg moeilijk maken. Je moet de bijbel omzetten in da den, wat daarin staat in praktijk brengen". Over zijn gitaarspelen zegt Jan: "Het maakt me gelukkig dat ik heel mooi gitaar kan spelen als ik dat wil. Dat lukt soms wel en soms niet. Als het lukt is dat met geen geld te betalen. Als het niet lukt zet ik mijn gitaar wel eens bedroefd in een hoek om hem dan even later toch weer op te pakken. Als ik Jan vraag wat voor hem het belangrijkste is in het leven, kijkt hij me eerst aan zonder iets te zeg gen. Dan: "Ik weet heteigenlijk niet. Ik vind alles even belangrijk omdat alles verband houdt met el kaar. Belangrijk is dat je weet dat er constant iets kan gebeuren, dat niets zo maar doorgaat. Belangrijk is dat er ook constant iets gebeurt in positieve zin en dat je daaraan zelf meewerkt. Ik geloof dat ik het toch weet: het belangrijkste in het leven is voor mij een stukje vrede te bereiken, verder niets. Dat is het wel". „Muzikale bouwvakker" Thijs van Leer typeerde Jan Akker man eens plagend als "een muzika le bouwvakker". Dat heeft Jan zich niet aangetrokken. "Of je nu steentjes op elkaar stapelt of noten. Het omt erop aan of je het met inzicht doet. Als je een gave hebt moet je daar hard mee werken. Voor mij is het zaak via de muziek contact te zoeken met andere men sen. Ik wil de mensen een beetje warmte geven, muziek waar de lief de vanaf straalt. Ik hoop dat het doorwerkt, dat de mensen er een beetje gelukkiger door worden"* Trots laat Jan een gitaar zien die hij zelf heeft gebouwd. "Ik ben er lang mee bezig geweest,. Hij heeft een heel aparte klank. Het nieuwe is vooral dat ik een andere stemming hebt toegepast na veel boeken te hebben gelezen over oude instru menten. Ik heb deze gitaar nog ner gens laten horen. Dat komt nog wel", zegt Jan Akkerman. „Het geluid doet denken aan golven of rommelende donder, en dat is ook de bedoeling. Ik ben nog nooit erg onder de indruk geweest van mijn eigen werk. Ik ben nu 29 jaar, maar ik geloof dat het beste nog moet komen. Ik geloof dat alles wat ik tot nu toe heb gedaan een aan loop is geweest tot meer, tot de grote sprong, letterlijk en figuur lijk. Alles begint erop te wijzen. Ik voel het. Ik wil muziek maken die uniek is en van mezelf". door Mink van Rijsdijk Het was stil op de rijksweg. Er reden maar twee auto's, de ene was wit, de andere groen. Niemand kon zien dat de beide wagens bij elkaar hoorden, ja zelfs op een mysterieuze wijze onlosmakelijk met elkaar verbonden waren, al was het dan maar voor een rit van dertig kilometer. Wie kon bevroeden hoe droef die kleine stoet was? De witte auto was een ambulance, daarin lag mijn moeder. Daarachter reed ik in de groene volgkoets. Onlosmakelijk verbonden, zelfs toen de witte auto bij het op oranje springen van een verkeerslicht door kon rijden en ik stoppen moest. De werkelijke afstand tussen de wagens werd even vergroot, de onzichtba re draad bleef echter even strak gespannen. „Als er ooit iets met mij gebeurt," had mijn moeder jaren geleden eens gezegd, „kun je daar en daar alles vinden wat je nodig hebt." Als er iets met mij gebeurt; ze bedoelde: als ik dood ga. Er gebeurde iets, alleen stierf ze niet. En zo lag ze op die koude voorjaarsochtend in een witte auto richting verpleeghuis. Na vier maanden ziekenhuis is dat voor veel mensen de enige kant die men op kan als er nog een beetje leven in het broze lijf woont. De gevol gen van een hersenbloeding kunnen vaak ernstig zijn. Wie valt doet niet meer mee en op een been kun je niet lopen. Zo schuif je voor je het weet het stadium binnen waarin ande ren jouw beslissingen nemen een levensfa se waarin niemand zich werkelijk kan ver plaatsen zolang men nog gezond is. Het levenseinde. Wie hoopt niet stilletjes als doodmoede pelgrim aan het einde der baan kalm en zacht in de slaap te sterven? Men mikt graag op een milde dood. „Slapend ging zij naar Jezus," stond laatst in een .rouwad vertentie. Een blij vooruitzicht dat wel stra len wil, maar wat gaat eraan vooraf? Als je nadenkt over leven en dood, wordt de uitspraak dat we allemaal maar mensen van de dag zijn makkelijk beaamd, maar onder tussen plegen we wel een schietgebedje voor een lang en gelukkig leven met een zachte dood toe. Alle mensen moeten sterven, jj maar iedere dag een beetje minder versombert en vertroebelt dat vooruit waar we zo blijmoedig over zongen op wijze. Jong en vitaal blijven is de slogal deze tijd, een ideaal dat gebaseerd is opt voor „als er iets gebeurt." Reclamepsyq gen slaan munt uit die vrees, verkopen sc jeugd en illusies. Zo tolden mijn gedacl toen ik heel bedroefd achter de ambul reed. Dieper ontroerd en meer ontred) geloof ik, dan als het een stoet van zj auto's was geweest. Treuren om een brandt niet zo gruwelijk door als verdrié een ontluisterde geliefde. Dertig kiloij kan een lijdensweg lijken die eeuwig dj Eindelijk waren we er. Een van de broj schoof een deken over het hoofd vanj moeder. „U mag geen kou vatten, mev tje," zei hij goedig. Diep onder de d^ vandaan kwam een mompelend antw waar niemand notitie van nam. Handigl men de brancard op een karretje. „Een l| last", constateerde de broeder. Ik keek naar de weldoorvoede man, hij j minstens tweemaal zoveel als mijn ma Wat is nou vierenveertig kilo? Een Mijn moeder draagt nu weer een juif, plaats van nachtkleding. Dat was een sfi kende gewaarwording. Kwam het do<f rolstoel of omdat de jurk zo slobberde oiulf schamele lijfje? Men is lief en hartelijk|M haar in het tehuis en eindeloos geduldig niet kon verhinderen dat ze veel huildAdf eerste dagen. „Zoveel hulpbehoevende) elkaar is zo vreselijk", zei ze triest, „ik ka niet verwerken." Ze sloot de ogen om mende tranen tegen te houden. Plotsl flikkerde haar oude geest in grote felheij „Zeg nooit dat het wel wennen zal," pleit hartstochtelijk. Eigenlijk was die be. overbodig. We waren uit hetzelfde hou|j_" sneden. Zelf zal ik immers ook nooit wei aan de ene ontluisterde mens dat met va de ledematen in een rolstoel zit. Een 1L, last, noemde de broeder haar. Steeds meer mensen hebben plezier in het zelf maken van kleren, omdat ze er dat stukje van zichzelf instop pen wat de confectie net mist. De confectie is gericht op een eenvoudi ge snelle verwerking van de nieuwste mode zodat de kostprijzen laag blijven. Het is natuurlijk niet zo moeilijk om een lapje en een patroon te zoeken en achter de naaimachine te gaan zit ten. maar het kost veel tijd om wer kelijk iets moois te maken, waarbij gevoel voor kleur, inzicht en verhou dingen noodzakelijk zijn. De kinder- Vraag: Ik heb een zeer bijzondere munt (als het een munt is). We heb ben er een overdruk van gemaakt en hopen dat die duidelijk genoeg is. ANTWOORD: Inderdaad is dit geen geldstuk, maar een koperen reken penning. die gebruikt werd als schijf op een rekenbord voor het maken van becijferingen (zoals kralen van een telraam) Dit exemplaar is Frans fabrikaat uit de 16de eeuw. Om de kroon staat: Ave Maria Gracia Pile- na) Wees gegroet Maria, vol van gena de. Toch wel een leuk bezit! VRAAG: Verleden jaar heb ik ln Oos tenrijk verschillende stoomtreintjes in bedrijf gezien. Graag zou ik con tact opnemen met een vereniging die rondritten met dergelijke treinen or ganiseert. ANTWOORD: De naam is Steirische Eisenbahn Freunde (StEF) Postfach 1177 A 8021. Graz. U kunt. als u, contact opneemt met deze vereni ging. tevens de adressen vragen van zusterverenigingen. De programma's zijn zeer aanlokkelijk. VRAAG: In uw blad van 29 april kwam een zeer lezenswaardig artikel voor van James Dorsey: Koerden slachtoffer van een vaag vluchtelin genbeleid. In een apart kopje werd gewag gemaakt van de Stichting Ini tiatiefgroep Koerdistan Hierbij mis ten we het adres van de sUchting en het gironummer. Kunnen we die stichting via Terre des Hommes be reiken? ANTWOORD; Dat kan wel. maar het is ingewikkeld. Liever geef ik u het postadres van de Stichting Initia tiefgroep te Utrecht. Postbus 13059, Giro 4064. Utrecht. VRAAG: Onlangs ontdekten we. dat op ieder deel van de Grote Winkler Prins een afbeelding staat van een boom. Daarnaast een man. Om de boom zit een slang gekronkeld en daarnaast een opschrift: non solus, ook met slangen erom heen. heeft dit alles iets met het bijbelverhaal uit Genesis te maken? ANTWOORD: Het laatste beslist niet. De afbeelding is het oude druk kersmerk. dat in 1620 door Isaac El sevier (1596-1651) werd aangenomen. Tot de liquidatie in 1713 bleef dit in gebruik bij het Leidse bedrijf. Mét de naam werd het merk overgenomen door de huidige uitgeversmaatschap pij. De boom is een iep en de man ernaast is een kluizenaar. Het is geen slang, maar een wijnstok, die zich om de boomstam slingert en Non solus betekent: niet alleen. De slangetjes aan dit opschrift zijn versierende lintjes zonder verdere betekenis. De wijnstok en de boom hebben elkaar nodig om nuttig te kunnen zijn. In die zelfde Winkler Prins staat een uitvoerige documentatie over het ou de drukkersbedrijf en de tegenwoor dige maatschappij van die naam. VRAAG: Ik heb een schilderij van J. van Wingerden. Is het mogelijk iets over deze schilder te vertellen. Hij moet ook glazenier zijn geweest. ANTWOORD: Wij hebben geen gege vens over J. van Wingerden. Mogelijk kunnen lezers ons helpen. VRAAG: Franse kennissen vroegen ons om recepten van Hollandse li keur op basis van planten. "ÏTÏ~ ANTWOORD: Welke planten?, is on ze vraag. Echte likeur wordt gedistil leerd en dat mogen we niet zomaar doen. Wijn kan men van allerlei in grediënten maken (bij hobbywinke liers en in allerlei grote en kleine magazijnen kan men de nodige appa ratuur kopen). De „likeur" die men zelf maakt door bij gezoete sappen alcohol te voegen is wel lekker, maar likeur is het niet. Verschillende in Nederland zeer populaire dranken hebben juist door dat bepaalde be ssen en kruiden betrokken zijn bij de fabricage, een zeer bijzondere smaak. Echter, die recepten zijn fabrieksge heim. VRAAG: Wij hebben een Carrna als kamerplant. Hij bloeit heel erg mooi. maar heeft gele randen zelfs aan de jonge bladeren en dat staat erg lelijk. Wij laten hem drie keer per week borrelen in de zomer en in de winter twee keer. ANTWOORD: Er zijn zeer veel Can- nasoorten, ook een kleine, die men wel in huis kan hebben, maar de Canna is een bultenplant die in de tropen en subtropen buiten kan blij ven en elk seizoen weer opnieuw fan tastisch groeit en bloeit. In noordelij ker landen snijdt men bij de eerste nachtvorst het loof af en laat men de wortels overwinteren in een kistje met droog, wit zand. In maart gaan de wortels in de pot en na een paar weken van afharden wordt de plant buiten gezet op een zonnige warme plaats. Wil men een dergelijke plant binnen houden, dan moet men toch proberen het klimaat en het le venspatroon van de canna enigszins te vervangen. Dat borelen lijkt me wel erg vaak te gebeuren. U schrijft ook niets over de bijvoeding van de plant. Met alleen een heleboel water houdt men een plant ook niet op peil. Dit brengt ons bij de volgende vraag. VRAAG: Bij iedereen staat de Step- hanotis heerlijk te geuren en te bloei en. maar bij mij zijn er alleen maar blaadjes. De plant heeft alle bladeren verloren deze winter. Ik heb regelma tig het water in het bakie onder het „eilandje" vernieuwd. Ë1 >70 ANTWOORD: En dat was nu net te veel: als een plant te kennen geeft te willen rusten, moet men dat toes taan. In uw boekjes voor de verzor ging van uw kamerplanten (zo'n boekje kost evenveel als een plant en u kunt een dergelijk werkje beslist niet missen) is voor de meest voorko mende vensterbankplanten wel een handleiding te vinden. Kijk maar eens bij uw boekhandelaar. Daar staan ze te kust en te keur. VRAAG: De denim (spijker)broeken die ik in mijn wasmachine was en dat nog wel erg voorzichtig worden stug. ANTWOORD: Dat is normaal; bij het dragen gaat het wel over. VRAAG: Wat zijn de consequenties op maatschappelijk, nationaal en geestelijk gebied bij een Neder lands/Marokkaans huwelijk? ANTWOORD: In verband met de gro te verschillen in godsdienst, maat schappelijke positie van de vouw, politieke toestanden in beide landen, enz., is het raadzaam de zaak eens grondig te bespreken met een des kundige. Wij raden u aan contact op te nemen met ds J. F. van Veen (Hervormde Kerk) Garnegielaan 9, Den Haag. tel. 070-653915. In het bij zonder voorts met het Nederlands centrum voor buitenlanders. F. C. Dondersstraat 17a, Utrecht, tel. 030- 719411. Hier werken tientallen des kundigen. die gaarne advies geven. In elk geval zal het nodig zijn voor beide partijen een grondige studie te maken van beider godsdienst, zich grondig op de hoogte te laten stellen hoe het gaat met de nationaliteit van de vrouw, na het huwelijk, huwelijk se voorwaarden te doen opstellen en zo mogelijk voor het huwelijk een reis naar Marokko te maken. De ver schillen zijn zo groot, dat alleen op rechte trouwe liefde van geestelijk zeer sterke mensen een huwelijk kan doen slagen. kleren van Sonja Gordijn ziei als miniatuurschilderijtjes. I voering is perfect; op het eei zicht lijkt het alsof er uitsluit! een meetlat is gewerkt. Alle 1 aanzetten en biezen zijn m« veel zorg en aandacht voor hei genaaid. Ze neemt er de tijd werd zoekt zorgvuldig materiaal ibete wat kleur en structuur betreffceedi tig op elkaar is afgestemd. Oi ondi pen té voorkomen wordt eet gewassen en gestreken, dat ra als Je verschillende stofjes in t of jurk verwerkt. Na de Academie voor Bel Kunsten in Den Haag werkt! Gordijn zeven jaar bij de etf deling van de Bijenkorf, man, een architect, woont z Italiaanse periode sinds en! weer in Den Haag. Van effen d toen maakt ze overalls met ceintuurtjes en opgestikte Aan de mouwen en de pijpe L banden die aangestrikt kunn den (vanaf 54 gulden). Kleine kinderen zien er uit plaatje in gebloemde jasjes passende petten van zelf gei de, met flanel doorgestikte weer af gebiesde katoen. Doorkg de model kunnen dit soort jjf ker een paar seizoenen mee. I ten zijn ware kunstwerkjes, c opgebouwd uit afgebiesdeB waaraan een omgeslagen kien warmertje zitten (samen vanaf tig gulden). Ongebleekt bloesjes worden samen gedri mouwloze getailleerde vest^ grof katoenen cretonne (45 De jurken, vanaf 52 gulden, J allemaal dezelfde basis; viert gebiesde pasjes, een hoog aa( pelde rok en wijd ingezette r die vaak weer bestaan uit lende stofjes. Tot nu toe maakt Sonja Go# kleertjes in opdracht voor me|| haar omgeving. Ze zoekt i mogelijkheid om het geheel ter op te zetten, maar ze is 1 de kwaliteit van haar klerenf tert door massawerk. Dat mer zijn want ze vindt het vee om heel rustig iets moois te r Contactadres: Laan van ®!>ver voort 868, Den Haag. Iw C gei

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6