Een levende gemeente aan de Mississippi een wegwijzer voor ons I Vandaag Australische synode verstevigt banden „Schooldag" over gezag uit de kerkbladen en democratisering Toenadering op Urk Kerken in Renkum: werkgelegenheid Goodrich behouden Onze adressen: Ter Schegget en Kuitert over het marxisme Voor sterker Europese samenwerking MAANDAG 24 MEI 1976 door prof. dr. C.H. Lindijer CHICAGO Zwervend door Amerika, kijkend naar nieuwe vormen van pastoraat, observerend hoe men de pastores opleidt en ook geïnteresseerd in nieuwe vormen van gemeenteleven, kwam ik in Davenport terecht. Het is een niet zo grote stad in de staat Iowa, in het noorden van de Verenigde Staten, aan het begin van Amerika's grote rivier. Ik was er een paar dagen de gast van een van de lutherse gemeenten de gemeente van St. Paul. Ik maakte er kerkdiensten en de „zondagsschool" mee (iets heel anders dan bij ons), ik was er in groepen en ik had lange gesprekken met predikanten en gemeenteleden. KERK - BINNENLAND TROUW/KWAlj^g De gemeente begon met werk in groepen. Ik wil er wat over vertellen, omdat ik geloof dat we van die Amerikaanse gemeente kunnen leren. Ik wil u niet het inderdaad wel fantastische beeld van de gemeente tekenen (zó veel koren, zóveel vrijwilligers, zó ho ge bijdragen, drie volle kerkdiensten, een voortdurende groei van het lede naantal) en dan vervolgens zeggen dat wij het ook zo kunnen en moeten doen. Natuurlijk is de situatie daar en hier anders. Welke gemeente heeft zo maar honderd adressen liggen van mensen die waarschijnlijk wel lid zul len willen worden? Maar er waren wel een paar dingen in de gemeente die de moeite waard en inspirerend zijn. Groepen De gemeente van St. Paul begon ne gen jaar geleden op grote schaal met werk in groepen. Er werden achte reenvolgens zo'n veertig groepen be gonnen?. Met hoogstens 15 leden, van heel verschillende leeftijd, en met een wekelijkse bijeenkomst. Koinonia-groepen worden ze ge noemd. naar het Griekse woord voor gemeenschap. In de meeste groepen heeft men een boek als uitgangspunt. Maar hoofdzaak is het open spreken over eigen gevoelens, over wat er omgaat in het eigen leven, over eigen problemen, over eigen geloof en twijfel. Een van de predikanten van de ge meente, Ronald Lavin, schreef on langs een boekje over dit groepswerk. You can grow in a small group (C.S.S.Publ. Comp., Inc. Lima, Ohio, 2.95 dollar). Hij vertelt op treffende wijze hoe het leven van gemeentele den veranderde door deze groepen en hoe het anders werd in de gemeente. Het is ook een eerlijk boekje. Deze pastor vertelt ook over groepen die mislukten, zo bijvoorbeeld een oecu menische groep met zes blanke en zes negervrouwen. De groepen die ik meemaakte waren soms heel boeiend. Dat wil niet zeggen dat ik geen vragen had en dat hier dingen gebeurden die wij abso luut niet kennen. Ook in Davenport is men trouwens overtuigd dat men er nog lang niet is. Men werkt aan de training van degenen die de groepen leiden (bijna altijd leken). Maar mijn ervaringen in Davenport en op ande re plaatsen in de V.S. sterken me in mijn overtuiging dat groepen veel kunnen betekenen in een gemeente, en dat er o.a. veel onderling pasto raat kan plaats hebben in zulke koi- noniagroepen (of groeigroepen, of hoe men ze noemen wil). Rouwgroep Rouw, het verwerken van een verlies, heeft veel aandacht in de pastorale en therapeutische lectuur in Amerika en Nederland. Het goed verwerken van verdriet is voor onze geestelijke gezondheid erg belangrijk. Nieuw was voor mij in Davenport de ont moeting met een rouwgroep („griefgroup"). Ik wist wel dat een Amsterdamse arts er mee werkt, maar maakte zo'n groep nog niet mee in een gemeente. Allen in deze ge meente die een man. vrouw of kind of wie dan ook verloren hebben worden uitgenodigd om gedurende zes weken aan zo'n groep mee te doen. elke week anderhalf uur. Het gaat er in deze groep niet om dat de leider het is in dit geval een predikant met troostende of stich tende woorden komt. Er wordt een eenvoudig en goed boek doorgeno men over de verschillende fasen van het rouwproces, en de deelnemers vertellen elkaar over hun ervaring in hun proces. Het is bekend dat het spreken over wat er gebeurd is helpt bij de verwerking. Vaak hebben fami lieleden „geen tijd" om de verhalen aan te horen, en de predikant zal vaak ook geen tijd hebben om elk rouwproces goed te begeleiden. Hier helpen de rouwenden elkaar, in een onderling luisterend pastoraat. Als de zes weken om zijn kunnen de deelnemers overschakelen naar een maandelijks bijeenkomende groep; men luncht samen en heeft daarna een gesprek. Charismatisch Er is in de gemeente in Davenport bij sommige leden een charismatische UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst au één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859, Amsterdam. BI] publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Gouden kalf Dus dat is het CDA! Zijn woordvoer der mr. Scholten was er natuurlijk net als ieder ander ordelijk mens van overtuigd, dat kraken niet mag. Maar hij is zelf in kraakpanden gaan kijken. Hij heeft gezien, dat er veel hulzen leeg staan en waarom ze leegstaan. HIJ heeft gezien dat er op allerlei manleren al tegen onterechte krakers opgetreden kan worden zon der strafwet. Hij heeft de wanhoop gezien van de woningzoekers. Hij heeft het oordeel van de raad van kerken gehoord. En hij komt met een duidelijk, goed christelijk standpunt: verdedig niet de sterken, help de zwakken. Pak de leegstand aan, niet de krakers. Waar geen leegstand is. kan immers niet ge kraakt worden. En toch gaat het CDA morgen stemmen vóór een wet. die over anderhalf Jaar iedere kraker overlevert aan het oordeel van de plaatselijk politie. Waarom? Omdat er één standpunt moest komen voor het hele CDA. Omdat in het CDA mr. Van Schalk van de KVP puur en alleen op grond van persoonlijke er varing met krakers, zich met volle kracht voor de wet heeft Ingezet. Als CDA betekent, dat de fractie tegen haar geweten in. voor een wet gaat $temmen, die duizenden in een nood situatie gaat brengen, dan is het CDA een gouden kalf. Utrecht Namens de kraakbond Utrecht Sjors de Rooy, Jan Bouman, Hans Werdies Joden en Palestijnen Dr. Abr. Kuyper. geen voorstander van het zionisme, schreef in 1907 na zijn terugkeer uit het Midden- Oosten over Palestina als een dood land. met onooglijke kleine steden. Jeruzalem (met joodse meerderheid) uitgezonderd. Geen land is zó tot in zijn voegen en plooien verwoest, een onbeduidend onderdeel van het Turkse Syrië, afstotend door onher bergzaamheid en dampende moeras sen. Een land zonder industrie, landbouw in verval, bevolking die zich niet weet op te werken tot hoger bestaansniveau. Een betere toe komst zal moeten dagen door de bedoeïnen terug te dringen naar het Oosten (zij maken het land onveilig en beroven de door grootgrondbezit ters uitgebuiten fellahien) en inko men van kolonisten. De herleving van Palestina zal van de joden moe ten komen, of ze komt niet. want andere nationaliteiten denken niet aan immigratie. („Om de oude We reldzee" pp. 433-495). De enorme Arabische immigratie (alleen al tus sen 1922-1947 een Arabische bevol kingsaanwas van 1.200.000) was het rechtstreeks gevolg van de zionis tische ontwikkeling van het land en is verklaarbaar door o.a. de lonen: twee tot acht maal zo hoog als in de buurlanden. Dat de „autochtone" bevolking zich bedreigd voelde om dat de joden 15 procent van het bebouwde land in eigendom hadden verworven is in strijd met de feiten: tienduizenden hectaren moerasland zijn door de zionisten bebouwbaar gemaakt, hele stukken grond aan Arabische noodlijdende dorpen ter beschikking gesteld. Resolutie 181 erkende de nationale ambities van beide bevolkingsgroepen, en wilde deze kanaliseren. De zionisten ac cepteerden. en erkenden dus de na tionale aspiraties van de (eveneens grotendeels geïmmigreerde) Pales tijnse Arabieren, ook hun recht op een eigen autonome staat. Tot op vandaag weigeren de Arabische sta ten het joods nationalisme te er kennen. Vlissingen Y. v.d. Schoot URK Op Hemelvaartsdag zal voor het eerst een gezamenlijke kerkdienst worden gehouden van dp reformerende en de dolerende kerk daar. Ds J. B. van Mechelen van de reformerende kerk zal preken en ds H J. Hegger uit Velp verzorgt de liturgie. De dienst wordt 's middags gehouden in de visafslag. Beide ker ken zijn deze winter ontstaan door afscheiding van de gereformeerde kerk. trek. Ik werd nogal eens gevraagd naar Corrie ten Boom die op het ogenblik in Amerika veel aandacht trekt. En ik maakte ook twee ge sprekken mee over tongentaai. Er is belangstelling in deze richting en ook afkeer en kritiek. Ik vond het boeiend dat er een koinoniagroep in de gemeente is die in charismatische richting georiënteerd is onder lei ding van een van de predikanten. Er is blijkbaar geen controverse in de gemeente tussen voor- en tegenstan ders. Misschien ook een voordeel van de groepen in een gemeente: men kan verschillende wegen gaan en el kaar toch niet kwijtraken. Lekenpastoraat Er was nog een verrassing voor me in Davenport. De twee predikanten van het Sint Lukasziekenhuis (beho rend tot de episcopaalse kerk) ble ken een uitgebreid trainingspro gramma te hebben voor leden van de diverse gemeenten, die zich willen inzetten om op verantwoorde wijzen pastorale bezoeken af te leggen in ziekenhuizen en verpleeginrichtin gen. Mijn gesprek met deze twee ..chaplains" (zoals men hier de zie kenhuispredikanten noemt) was voor ons alle drie een verrassing, omdat we met hetzelfde werk bezig bleken te zijn, op eenzelfde manier. ..We kenden elkaar al voordat we elkaar ontmoetten", zei een van hen tegen mij. Deze predikanten werken, na een selectie van de aanmeldingen. 30 middagen aan de opleiding van deze leken. Het gaat daarbij vooral om de vorming en de groei van hun per soon. om leren communiceren en le ren luisteren. In de loop van de oplei ding beginnen de deelnemers aan hun bezoekwerk. ze leren om de zie ken open te ontmoeten, ze schrijven verslagen van hun bezoeken en ze worden in hun werk begeleid. „Bef- rienders" noemt men deze bezoekers in Davenport, „vrienden", mensen die vrij zijn om vriend van de zieken te wezen. Er zijn ook een aantal lutherse „befrienders". Ik sprak met twee van hén en hoorde hoeveel deze opleiding voor hen betekend had. Ze zullen waardevolle gemeenteleden zijn! Ik geloof dat het ontwikkelen van lekenpastoraat door training ook voor onze gemeenten belangrijk is. Niet alleen „omdat we niet meer zoveel dominees kunnen betalen", maar omdat we in dit werk krachten gaan gebruiken die lang onbenut bleven. Er ligt een geweldige capaci teit tot goed. modern pastoraat in de leden van onze gemeenten. elkaar ook op andere wijzen ontmoet. En tenslotte: het is ook een goede zaak dat deze gemeente meewerkt in een goed oecumenisch project in de arme negerwijk bij de rivier en dat men ook oog heeft voor noden bui ten de eigen stad. Davenport was een belevenis voor mij waar ik inspiratie uit hoop te putten. Misschien put u mee. Prof. dr. C. H. Lindijer is bijzonder hoogleraar vanwege de lutherse kerk aan de Universiteit van Amsterdam. Van een verslaggever RENKUM De gereformeerde, her vormde en rooms-katholieke kerken in Renkum hebben in een brief aan alle betrokken partijen bij de voor genomen reorganisatie binnen het Goodrich-concern een dringend be roep gedaan alles in het werk te stellen om zoveel mogelijk arbeids plaatsen te behouden. In het bijzon der wordt aandacht gevraagd voor de situatie in Heveadorp, dat onder de gemeente Renkum valt. De vesti ging in deze plaats zou mogelijk wor den gesloten. De kerken stellen dat sluiting van deze vestiging grote sociale en maat schappelijke gevolgen heeft, zowel voor de inwoners van de gemeente Renkum als van Heveadorp zelf. De kerken spreken de wens uit, dat dit beroep op medemenselijkheid niet tevergeefs zal zijn. De brief is onder meer gestuurd aan de raad van be stuur en de raad van commissarissen van Goodrich, de centrale onderne mingsraad van het concern, de drie vakcentrales en aan de ministers van economische zaken en van so ciale zaken. Met dit bericht is ds H. van Benthem, assessor van de gereformeerde syno de, in ons land teruggekeerd. Hij bezocht samen met drs. F. de Vries uit Ommen de synode van de Australische gereformeerden in Blacktown, een voorstad van Syd ney. Drs. De Vries is acht jaar predi kant van de Australische zusterkerk geweest. De aanleiding van het bezoek was tweeledig: het 25-jarig bestaan van de zusterkerken, die een kleine tien duizend leden tellen en zo mogelijk het voorkomen van een breuk tussen de beide kerkgemeenschappen. Hele dag Enzovoorts Ik zou nog door kunnen gaan. Ik vond de dienst waarin de predikan ten de kinderen uit de kerk. geknield voor het altaar, het kruisteken op het voorteken gaven als jaarlijks herhaald teken dat God van hen houdt een teken dat het goed is dat de kerk in de eredienst de kinde ren een plaats geeft. En bij de feeste lijke volle erediensten bedacht ik dat de (aangevochte en gekritiseer de) eredienst misschien alleen zinvol kan functioneren als hij zijn plaats heeft in een gemeente waar men Er waren twee voorstellen: een min- derheidsvoorstel om radikaal met Nederland te breken en een meerder- heidsvoorstel om relaties in ruimere zin aan te gaan Deze beide voorstel len werden eerst in een synodale commissie doorgesproken met de Ne derlandse afgevaardigden. De be sprekingen, die een volle dag in be slag namen, resulteerden in een ge heel nieuw voorstel, dat unaniem door de synode werd aangenomen. Daarin constateert de Australische synode met dankbaarheid, dat de ge reformeerde kerken in Nederland in een sterke verbondenheid met Schrift en belijdenis willen blijven leven. Ook wordt met instemming kennis genomen van het besluit, dat de synode in Nederland genomen heeft in de zaak-Wiersinga. Na deze aanhef wordt nog wel een restrictie, die de Australische synode in 1973 heeft gemaakt, tot de volgen de synode gehandhaafd. Deze houdt in, dat gereformeerde predikanten uit Nederland, die in Australië willen preken dan wel beroepen worden, een colloquium doctum moeten onder gaan, een gesprek waarbij hun opvat tingen worden getoetst. Iets derge lijks maar in eenvoudiger vorm blijft voorlopig gelden als Nederlandse ge reformeerden hun attestatie in Aus tralië inleveren. Zij krijgen dan met de kerkeraad een gesprek. In het eigenlijke besluit staan een aantal uitspraken over het verlan gen, een hechte band met de kerk in Nederland te hebben en in verband daarmee ook beter over de ontwikke lingen in Nederland geïnformeerd te worden. Voor dat doel zal een speci aal deputaatschap in het leven wor den geroepen, dat zich voortdurend gaat verdiepen in wat er in de gere formeerde kerken aan de hand is. Ds Van Benthem: „Behalve in de synodecommissie hebben drs. De Vries en ik bijna alle synodeleden persoonlijk gesproken. Voordat het besluit genomen werd, was er een vragenuur waarin indringend met el kaar gesproken is. Er was veel te verduidelijken. Door gebrek aan in formatie waren de misverstanden le gio. Er werd gedacht, dat in onze kerken leervrijheid zou heersen. Dit vooral naar aanleiding van het on langs ingevoerde nieuwe onderteke ningsformulier voor hoogleraren en predikanten, maar ook naar aanlei ding van de proeve voor een eenparig geloofsgetuigenis. Al de misverstan den hebben we uit de weg kunnen ruimen." Over de besluitvorming nog dit: de Australische broeders zijn van me ning, dat de synodale afwijzing van dr. Wiersinga's opvattingen over de verzoeningsleer erop wijst, dat de ge reformeerde kerken ernst willen ma ken met het handhaven van de ker kelijke tucht. Men verwacht over dat laatste toch nog graag wat meer dui delijkheid. Ds. Van Benthem heeft beloofd alles te doen om de'zusterkerk voortdu rend en beter te informeren over wat in Nederland gaande is. Daar kan al een goed begin mee worden gemaakt, als in september de scriba van de Australische synode naar ons land komt. Hij zal een officiële uitnodi ging voor de gezamenlijke vergade ring van de gereformeerde en her vormde synode ontvangen, die dan juist gehouden wordt. KAMPEN Of dat ook een gevolg is van de democratisering weten we niet, maar in elk geval refereerden zaterdag op de jaarlijkse „schooldag" van de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen ditmaal geen hoogleraren, maar twee wetenschappelijke medewerkers, nl. dr E. de Vries en drs K. A. Schippers Overigens berustte de leiding wel bij een professor: als rector zat dr K. Runia de bijeenkomst voor. De zaken welke deze dag aan de orde om de „vrede" zo goed mogelijk ge- kwamen. waren bijzonder actueel, het ging over macht, gezag en demo cratisering. Dr De Vries maakte een aantal „bijbelse kanttekeningen bij de vragen rondom macht en gezag". Hier zijn de conclusies waartoe hij kwam: Het gezag berust op een ordinatie van de Heer. het heeft geen absoluut, maar een dienend karakter, namelijk AMSTERDAM. Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Te: 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. ParKstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE'GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Te.. 05200-17030 stalte te geven. Het gezag functioneert eerst dan goed. als men zich van het bondge nootschap en van het vertegenwoor diger en medewerker van de Heer zijn in de concrete situatie bewust is; dus: dienst wil doen aan medemens en samenleving vanuit de gehoorzaam heid aan de Heer (dat wil zeggen: „het goede" voor de ander wil zoeken). Echt bondgenootschap is slechts mo gelijk onder vrije mensen die hun verantwoordelijkheid kunnen en wil len beleven. Dit bondgenootschap zal in alle verhoudingen gestalte moeten krijgen; ook als sociaal-kritische functie van alle betrokkenen. „Eren" moet door alle betrokken par tijen geschieden, om zo de ander tot zijn recht te laten komen. Eren bete kent: gedeelde macht, ruimte schep pen voor medemenselijke structuren en verhoudingen. Tot 2over dr De Vries. Drs Schippers was de taak toebe deeld. de schooldaggangers in te lich ten over de democratisering aan de hogeschooL Hij liet de standpunten van de diverse „geledingen" tot hun recht komen en 's middags stond (of liever: zat) een forum gereed om vra gen en opmerkingen hierover te be antwoorden. Ook over het verhaal van dr De Vries is in het middaguur verder gepraat, zijn thema werd in colleges naar de verschillende vakge bieden uitgewerkt. Het meinummer van VOORLOPIG staat bol van het marxisme. Dr G. H. ter Schegget schrijft: Wij moeten eens ophouden het ide aal van het christendom te vergelij ken met de realiteit van het commu nisme. want dat is gemakkelijk en oneerlijk. Het is zonder meer waar. wat Rudy Kousbroek zei in Vrij Ne derland. dat het kapitalisme als zo danig geen humane oogmerken heeft. Het streeft niet naar gerech tigheid. Het is kaal egoïsme, pure winstzucht. Elke sociale verbetering moet op het systeem worden bevoch ten. Is dat eenmaal gebeurd, dan zijn de kapitalisten hypocriet genoeg om deze verworvenheid als vijgeblad voor de eigen schande te houden. Het Kapitalisme betekent honger en kommer voor miljoenen. Het com munisme heeft wel een humaan doel. het streeft naar gerechtigheid en vrijheid. Het mag mislukken, maar het heeft een criterium in zich. Als het faalt, faalt het ook tegenover zichzelf. Natuurlijk, ik zei het al. ik wacht op het moment, dat men hier van wil leren. Maar toch: niet het kapitalisme, maar het communisme heeft recht op de sympathie van een messiaans mens. Mijn grote verdriet is. dat de beste mensen in beide kampen verketterd worden. De figu ren. die tot voor enkele jaren het gesprek gaande hebben gehouden waren ketters. Of zij nu communist of christen waren, hun respectievelij ke achterban deelde ze in bij de andere partij: de communist werd crypto-christen, de christen crypto- communist. Dat is een verziekt kli maat. Wat mij betreft, ik houd het ervoor, dat de dienst der verzoening vandaag politiek betekent: de weg vrijmaken tot een ééndrachtige sa menwerking tussen communisten en christenen, tot vernieuwing van bei den. Deze verzoening is nodig ter wille van de toekomst van beiden. Deze verzoening is nodig ter wille van de toekomst der mensen. Zonder haar wordt het niets. Of men moet het willen verwachten van het ge weld, wat ik vanuit het mij geschon ken geloof zal blijven weigeren te doen. Prof dr H. M. Kuitert reageert in hetzelfde VOORLOPIG op Ter Scheggets verhaal: Ik wil hier verdedigen, dat wij als christenen geen marxist hoeven te worden. Wij verkeren in de gelukkige omstandigheid om gegeven paarden in de bek te kunnen kijken en vervol gens te concluderen, dat we op dit paard niet willen wedden. De sugge stie van Ter Schegget, dat er maar één paard is, lijkt mij niet Juist. Er zijn meer paarden om in de beeld spraak te volharden, al wordt het vervelend en ze zijn geen van alle ideaal. Maar we kiezen de minst slechte. Of om het anders te zeggen: aan de maatschappij die we hebben niet een ideale kun je sleutelen, bijvoorbeeld via een redelijke inko mensnivellering. via een ..nullijn" en meer van dat soort niet- spectaculaire peuterwerk. Dat lijkt mij meer zoden aan de dijk te zetten, als het om gerechtigheid gaat, dan het werken met klassenstrijd en an dere marxistische slogans. Slogans dienen manipulatie en manipulatie dient machtsvorming. Ik wil graag weten wiens macht ik bevorder alvo- Vreemde spataderen (uit Voorlopig) rens ik mij in de slogans begeef. Rome heeft een stokje gestoken voor de gemeenschappelijke viering van de maaltijd des Heren. Dr J. van Rossum hierover in TENMINSTE (maandblad over de verhouding Re formatie/Rome): Kardinaal Wlllebrands, topfunctio naris van de rooms-katholieke kerk hier te lande en nog steeds curie kardinaal, kwam wat ter hervormde synode gezegd was weldra bevesti gen. Gemeenschappelijke viering, zei hij. is alleen mogelijk als het zelfde geloof bij de deelnemers aan wezig is. en hiermee doelde hij na tuurlijk op het rooms-katholieke ge loof in de transsubstantiatie of we zensverandering van de ingrediën ten van het Avondmaal. Onwillekeu rig moeten we hierbij denken aan wat de apostel Paulus schrijft in het tweede hoofdstuk van zijn brief aan de Galaten: Petrus vierde te Antio- chië onbekommerd met de christe nen uit de heidenen het heilig Avondmaal, maar toen er een depu tatie uit Jeruzalem verscheen, afge zanten van Jakobus die daar het hoofd van de gemeente scheen te zijn, „trok hij zich terug en zonderde zich af uit vrees voor de besnede- nen." Als we in deze zin „Jeruzalem" in „Rome" en „besnedenen" in „de curie" veranderen, hebben we zo on geveer de huidige situatie vóór ons. En zoals in die tijd de toekomst niet aan Jakobus en Petrus, maar aan Paulus was, zo zal ook in deze tijd de waarachtige oecumene, het samen aanzitten aan de Dis des Heren, niet door een bisschoppelijk verbod kun nen worden gestuit. Samenleven De STRIJDKREET van het Leger des Heils is met een fraai geïllus treerd speciaal nummer uitgekomen over „leven en samenleven". Het wil wijzen op de verantwoordelijkheid, die het evangelie de mens oplegt tegenover zichzelf, zijn medemens en God. De tekst is van Jan Fillus. Negen mensen vertellen in dit num mer over hun persoonlijke ervaring om het met Christus te wagen in de praktijk van het dagelijks leven. Het 52-pagina's tellende nummer is voor 1,25 verkrijgbaar bij alle afdelingen van het Leger des Heils. Evangelist Ben Hoekendijk luidt zijn zomeracties in met het uitbren gen van 75.000 OPWEKKINGS KRANTEN. Het thema is „De Bij bel. Gods Woord is waar." De bedoe ling is, het Nederlandse volk op te roepen de bijbel weer te lezen. De krant zal deze zomer verspreid wor den tijdens popfestivals, straatbij eenkomsten. campingwerk en is voor een dubbeltje te bestellen bij Opwekking (tel. 03418-2641). bel lijn LEUSDEN „Het doel van onze reis naar Australië is volledig bereikt. Er komt geen breuk tussen de gereformeerde kerken van Australië en Nederland. Integendeel de Australische synode heeft besloten de banden met ons te verstevigen." VEELWETERS *jn Dan zullen ze mij roepen. jenil maar ik zal niet antwoorden; [en dan zullen ze mij zoeken fjct: maar ze zullen mij niet vindeLei ze zullen eten van de vruif van hun „weg" en zich verzadigen 'tie aan hun eigen overleggingen, e p maar wie naar mij luisterierj< zal geborgen wonen L-. en hij hoeft de schrik van het niet te vrezen. (Spreuken 1,28-33). 1 en Nog verder gaat de tekening vj bu toekomst voor hen die de wo^et van de wijsheid in de wind slat komt een tijd dat er geen wor meer te horen zijn. Dan gaaz°! deuren dicht en wijze woordetflijl den duur. Angstig zullen méén naar wijsheid zoeken en die ni^ni den. Ze wisten zelf een weg enmj, zullen ze dan van moeten levi van hun eigen stuk gelopen gej ten. Er staat iets tegenover. ïpr.e die zwarte toekomst geen wervlijl heid. Wie naar wijsheid luistert) va daag nog, vindt onderdak in <^0k ven en hoeft niet bang te zijn *ata ook gebeure. Woorden die, misschien niet graag horen. Wlas immers twintigste-eeuwers. Entie- hebben wij niet allemaal al hwa water gebracht? We moeten stw sluiten omdat er anders te vei men! Vermaan klinkt betutté^ Toch gaat het hier om het Prs laatste. Om datgene wat geen le e missen kan wil hij tenminsteiarti mens zijn. Deze woorden zijn aai ger dan brood. Ze zijn leven en fcte Ook voor ons, armzalige veelwt. Tullio Vinay De bekende waldenzen-pred^rj. Tullio Vinay staat bij de kom-' Italiaanse verkiezingen in een kring in Piemont als „onafhanle f ke" op de lijst van de comm)ms tische partij. Vinay is leider v%rj; Servizio Cristiano, waarvan hetU^ door het agrarisch centrum in t op Sicilië tot ver buiten Italië bepeD geworden is. aa P i lie luie kal STRAATSBURG (EPD) De!n j antwoordelijkheid voor Gods sdjse ping is volgens dr. A. H. van Heuvel, scriba van de generale sP'l de der Nederlandse hervormde tf30 de meest wezenlijke toekomstvjen; voor de christenen in West-Eui&t. „Wanneer wij het milieuprobl Jj, niet baas worden, kunnen wij verdere stappen vergeten", zei h, een vergadering van de „conferê1 v van kerken aan de Rijn" op de Lper vrouwenberg in de Elzas. van De deelnemers uit Oostenrijk, 2i- seriand. West-Duitsland, Franl en Nederland werden het eif eens. dat alle kerken tot sterke: hc menwerking zullen moeten koft om een effectieve bijdrage aai col toekomst van Europa te leverei2aj Dr. André Appel, president va?lc*e lutherse kerk van de Elzas. d,ve' erop aan. dat de kerken meer dai en nu toe zich uitspreken over de n b« taten van de Europese vfe b< heidsconferentie in Helsinki. j. kunnen onze broeders in Europa niet alleen laten. De bi het ten van Helsinki gaan ons alle#,et aan", zei hij. :hei (uui Dominee Hansjürg Stückelb^ te uit Zürich sprak tijdens dit ih daagse overleg over de kritiek va' 1 evangelischen op de wereldraad^Pi kerken. „De kritiek richt zich nief het feit, dat de wereldraad zichl hi wereldse vraagstukken bezig ho(: maar dat hij dat op wereldse ^be- doet", meende hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2