Treurige verhalen rondom de pot van „Geven voor leven" II dichtbij MAVO-leerling mag een jaar naar Amerika "mentaar Vandaag valt beslissing, maar ■-plan (2) Recordbedrag voor kankerbestrijding niet alleen amsterdammers nieuwe stijl „bewijs" onrecht gewend het weer Binnenkort weer zomers Winnaar opstelwedstrijd KG 22 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 rPlan (i) -*werp voor een sociaal- irogramma 1977-1981, dat -bestuur zijn leden ter dis- eft aangeboden, vertoont Ie trekken. lidabele looneisen voor len; wèl de bereidheid om van verbetering van inko- aldus elders een reële XJte leveren aan de bestrij- zereld werkloosheid en inflatie, omdaigen belangenbehartiging, inh programma waarin ook veratP01^1 voor weer'ozen 'n i konlienleving, zowel in het ei- en rl als ver over de grens, zelfs entelt 0p zich laat inwerken, kan ^tTwl moeilijk hebben met de iten g dat het CNV-bestuur zijn ilijkeft met lokkertjes hoopt te hoev£r valt voor de leden weinig ;ren r program als dit te verdie- ar als een vakbeweging als zich zo gematigd op stelt lunt van de looneisen, dan ^jiet verbazen dat het des te jet accent legt op meer alge- ,£Y jaagstukken, rechtvaardiger van werk en welvaart, op iamentele discussie over de iche orde en voor een gron- ieuwing van het investe- id, waarbij overheid en j— -1 Iters meer invloed krijgen, ^yl^iezegd: de meer maatschap aken krijgen een hogere Vandaar de naam „sociale dit rapport dit in te lg tot de jaren zestig met economische groei. onderdelen van het ima zijn het maken van een tning meer dan waard. Sterk )g springend is de paragraaf, Ffj het voorstel wordt gedaan Ifj (omen tot de instelling van akraden, bestaande uit ver- 1 ordigers van overheid, \^r Jers en werknemers. Aan M^lrijfstakraden wil het CNV ^Ajde economisische taken en IJlheden toekennen. V komt tot dit voorstel om- ervaring leert dat de afzon- bedrijven binnen een be- ledrijfstak veelal pas door oudM samenwerking komen iose keggen: wanneer de moei- maajn binnen die bedrijfstak zo :henworden dat de bedrijven die mderfer op eigen kracht te boven teloo komen. Tot dat moment inhejn e^aar "va'en in de tries#nt'e-strijd waarin de uit I overwint, istig. ken&g is of deze analyse helemaal Het is lang niet altijd de idrtjdie overwint. Meestal is het aade) dat wil zeggen: het best rkt, (bedrijf, waarvan de leiding 1 enjewerkers weet te bezielen he^liet vermogen heeft op de |e^1aats en het juiste tijdstip en jf zijn; het bedrijf, dat een gen itiestructuur heeft gescha- el, daarbij een ieder binnen de digh(mjng zich nauw bij het ge- er^dtr0'cken weet- °P de in van het leven te wijzen: zijn t»rst en De Gruyter behoor- ïeeni tot de sterkste bedrijven, drikdlen duur bleken veel klei- ilten.aien de beste te zijn. door Jan Sloothaak De grote eensgezindheid die het Nederlandse volk tentoonspreidde bij de actie „Geven voor leven" steekt schril af tegen de onenigheid over de besteding van de opgebrachte 65 miljoen gulden. Prestige-kwesties, grote en kleine belangentegenstellingen en bureaucratie hebben tot op de dag van vandaag niets anders opgeleverd dan ruzie en vandaag zo mag men aannemen valt er dan een beslissing. -Ler tistige moeilijkheden in een tak zegt het CNV ook: „Pas lood echt aan de man komt, teun gevraagd van overheid ee beweging die dan als EHBO optreden". De vraag moet nd. h gesteld of dit zo fraai ge- de sociale beeld van de EH- I reeël is. Het is zo langza- d toch wel voldoende be- voor at èn overheid èn vakbewe- de jaren zestig te zware eisen „modale onderneming" heb- teld. De vakbeweging ook V heeft na 1963 loonsver- ando!n geëist die (ver) boven de 'an liviteitsstijging uitgingen en Dlgende kabinetten hebben 00 mknde oog gehad voor het I van menig bedrijf te veel ^i™rfvergd, met name in de las- :r van sociale premies en be- rscheidene bedrijven daarna dwongen een aantal werkne- ngen vervangen door machi- Jdat men anders niet meer uit cijfers kwam, doet de vraag het niet eerder zó geweest /pverheid en vakbeweging het ^als een trouwe donor hebben It (of misbruikt). Stellen van bedrijfstakraden conomische bevoegdheden, et weigeren van toestemming ieuwe investeringen bij drei- "bvercapaciteit in een bedrijf, vraag rijzen of zo'n orgaan n werken in een samenleving ondernemingsgewijze pro- Q ^Zwaar geldt ook als het CNV yexflt het totaal aantal orders bij kkige overcapaciteit, evenre- ïr de ondernemingen te ver- De ledenraad van de Vereniging het Koningin Wilhelmina Fonds verga dert anderhalf jaar na de actie in Breda over de verdeling van de mil joenen. Het is echter nauwelijks te verwachten dat het gekonkel nu eensklaps zal worden omgebogen naar herstel van de eenheid die de actie zelf heeft gekenmerkt. De kernvraag Is: zullen de vele tientallen miljoenen guldens worden versnip perd over een hele serie projecten of komen er een drietal centra voor on derzoek en bestrijding van kinder kanker; met daaraan verbonden kli nische research en los daarvan fun damenteel onderzoek? Dit laatste ge noot aanvankelijk de voorkeur van de drie kinderartsen die in feite de motor van de actie zijn geweest: drs J. A. de Vries in Groningen (acade misch ziekenhuis), dr G. E. van Za- nen te Rotterdam (Sophiaziekenhuis van de Erasmus universiteit) en dr P. A. Voüte te Amsterdam (Emma- kinderziekenhuis) „Ik geloof er nu niet meer in", zegt drs J. A. de Vries. Een jaar geleden trad de onenigheid voor het eerst naar buiten. Nederland herinnert zich de actie, nog best. KWF en NCRV vierden allebei een jubileum. De KWF benaderde de NCRV om een gezamenlijke actie te voeren voor de kankerbestrijding, toegespitst op de kanker onder jeugdigen. Er werd een driespan aangetrokken, drie kinder artsen die de actie naar een goed einde moesten dragen. Gezien het succes van de actie gelukte hun dat en dat is op zich al meegenomen, want vanaf het eerste begin moet onduidelijkheid hoogtij hebben ge vierd. De Vries: „In het jaar van de actie waren er steeds moeilijkheden met het KWF. Wij vonden dat er beter een aparte stichting „Geven voor leven" kon komen. Dat werd niet geaccepteerd. Toch is het actie plan van ons de grote lijn geweest waarlangs werd gewerkt. In alle een zaamheid hebben we met z'n drieën verder geroeid." Leuren De drie kinderartsen zetten zich vol ledig in. Op vijftig vergaderingen overal in het land, kwamen ze collec tanten vertellen wat zij met de actie dachten te bereiken. „We leurden toen met het plan voor enkele grote centra voor kinderkanker. Het KWF wist dat en liet ons begaan. Wij zijn de actie ingegaan met dat thema en zo hebben we het aan 't Nederlandse volk verkocht. Als dat nu niet wordt waargemaakt, dan heb ik het gevoel bedrog te hebben gepleegd", aldus drs De Vries, die de hele gang van zaken ook erg sneu vindt voor de NCRV. Het is zo meent hij ook zonde van het geld, als je met die miljoenen guidens niet iets doet dat je aan het Nederlandse volk terug kunt geven. We moeten er over vijf jaar iets van over gehouden hebben. „Het KWF liet ons begaan, omdat men dacht dat kanker op jeugdige leeftijd een thema zou zijn dat emo ties los zou maken en daarom de inzamelingsactie ten goede zou ko men. Wij geloofden er werkelijk in en meenden dat de opbrengst dan ook aan de bestrijding van kinderkanker ten goede zou moeten komen, op de manier waarop het aan het Neder landse volk werd voorgesteld". Op de dag van 29 november '74, het hoogte punt van de actie was er nog steeds niets bekend over de besteding van het bedrag. In de nacht vóór het hoogtepunt kwam het tot een uit barsting. „Men wilde ons buiten de commissie laten die over de beste ding van het geld zou adviseren". delen. Het voorstel doet sympathiek aan, maar of zoiets kan worden gerealiseerd, valt te betwijfelen. Zulke ideeën zijn wel haalbaar in een gesloten volkshuishouding zon der in- en uitvoer maar in één van de grootste exportlanden ter wereld (Nederland staat op de we reldranglijst van de exportlanden als nummer 7) zal het nauwelijks uit voerbaar zijn. Misschien kan een uitzondering gemaakt worden voor bedrijfstakken met een zeer beperkt aantal ondernemingen, die uitslui tend voor de Nederlandse markt werken en geen last hebben van buitenlandse leveranciers. En ook dan nog niet-vitale bedrijven in stand te houden ten koste van de goede geleide. Het komt ons voor dat dit onderdeel van het CNV- ontwerpprogramma nadere studie vraagt. Deze kritische kanttekening bij een van de vele paragrafen uit het ont werp doet overigens niets af aan onze waardering voor het ontwerp. Gehoopt mag worden dat veel CNV-leden straks de kans zullen grijpen om actief mee te doen aan de discussie in de afdelingsvergade ringen en dat ook de politieke par tijen deze overwegingen aan het CNV bij hun beleidsvorming willen betrekken. „geven voor leven" eens opraken en er moesten waarborgen zijn dat de centra ook in de toekomst zouden kunnen voortbestaan. Het Emmakin- derziekenhuis te Amsterdam viel uit de boot en meende wel een centrum voor 67: miljoen gulden te kunnen realiseren. „Maar", zegt De Vries, „dat heeft als achtergrond het feit dat het Emma-kinderziekenhuis in Amsterdam particulier is, op de kapi taalmarkt kan lenen en ook met ta rieven anders werkt dan wij. In Gro ningen en Rotterdam werken we in een universitaire situatie en daar moeten we ons aan houden". Intussen heeft zich ook een nieuwe ontwikkeling voorgedaan doordat het KWF de kinderkliniek van de rooms katholieke universiteit in Nij megen heeft benaderd en daar denkt men, niet betrokken bij de voorge schiedenis, ook wel met 67» miljoen gulden te kunnen volstaan. „In ons boek „Toekomst van de kinderonco- logie 1975" hebben wij aangetoond dat drie centra een optimaal resul taat kunnen opleveren". Als je echt iets aan de kankerbestrijding wilt doen zul je centra moeten hebben Van een onzer verslaggevers. waar uitstekend kan worden ge werkt. Het is niet genoeg om te zeg gen, zoals nu wordt gedaan: stop het geld maar in fundamenteel onder- Dr. G.E. van Zanen Na veel vijven en zessen of er dan één van het driespan in moest of alle drie werd er een zeven man sterke commissié' gevormd, waarin toch alle drie kinderartsen zaten. Die commis sie kwam wonder boven wonder uit eindelijk met een eensgezind advies: er zouden tenminste drie centra moe ten komen en een deel van het geld zou moeten worden besteed voor kli nisch en fundamenteel onderzoek. Per centrum was rond achttien mil joen gulden nodig. Het KWF legde dit advies echter naast zich neer en m kwam met een eigen standpunt. Per schept in de vorm van goed centrum zou 67» miljoen gulden be- nerende centra" schikbaar worden gesteld, plus de mogelijkheid van research tot een bedrag van 22 miljoen in eerste in stantie binnen die centra. De zieken huisbesturen in Rotterdam, en Gro ningen hadden zich al in principe bereid verklaard om de projecten voor achttien miljoen gulden ter hand te nemen, mits het ministerie van onderwijs en wetenschappen be- reid was om garantie te geven voor zijn er goede resultaten bereikt. Het voortzetting van die centra over vijf heeft zin om daar het geld in te jaar. Tenslotte zou ook het geld van steken". Het KWF kreeg verzoeken om steun binnen tot een bedrag van 30 miljoen gulden, verspreid over allerlei pro jecten. Hoe goed die ieder op zich ook kunnen zijn, ze kunnen slechts indi rect bijdragen tot verbetering van de kankerbestrijding bij jeugdigen. En dat. terwijl er van te voren nog nooit geld was gevraagd voor kanker bij jeugdigen. Men verwijt ons nu dat we met de stichting van de voorgestelde centra belanghebbenden zijn en voor ons eigen straatje vechten, maar het hele KWF zit vol belanghebbenden. Men wil die miljoenen zo snel moge lijk verspreiden omdat het een steen des aanstoots is". Drs De Vries en zijn medewerkers hebben een volledig uitgewerkt plan voor een nieuw centrum in Gronin gen. Een vier verdiepingen tellend gebouw met tevens mogelijkheden voor onderzoek en opzet vanuit een visie, waarbij ook de ouders van de zieke kinderen een belangrijke rol spelen. Het moet een polikliniek wor den waar men in de toekomst meer dan 8000 behandelingen verwacht (nu jaarlijks 46). Of het er ooit zal komen? AMSTERDAM De hoge opbrengst van de actie „Geven voor leven" in november 1974 (ruim 65 miljoen gul den) heeft de belangstelling voor de zoek en meer mankracht. Ook dat kankerbestrijding niet doen verflau- onderzoek komt niet goed van de wen, zoals gevreesd werd. In 1975 grond als je er geen goede basis voor boekte het Koningin Wilhelmina- Verantwoord Volgens drs De Vries is de besteding van het geld, zoals Groningen en Rot terdam dat willen, meer dan ooit ver antwoord. In tegenstelling tot de kanker bij ouderen is er bij jeugdkan- ker een doorbraak. „De laatste jaren fonds het recordbedrag van twintig en een kwart miljoen gulden. De opbrengst van de diverse acties van het KWF was in 1975 ruim 34 procent hoger dan in 1974 (exclusief „Geven voor leven"). Voor het eerst kwam de netto-opbrengst boven de twintig miljoen. Vorig jaar deed leder van de dertien miljoen Nederlanders gemid deld twee kwartjes in de collectebus. De 433.000 leden van de vereniging brachten gemiddeld ƒ8,23 per lid bij een. De jaarvergadering van het fonds wordt morgen in Breda ge houden. DE- VAN EEN LEZER Hel" versckij Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. +USS«X reckts links Reckts komt »«or Je b«l«n- (jtn won k«t «^root - itnnl en links voor de kelanqon ven d« werkgelegenheid. 0V onder redactie van loessmit ..Amsterdammers die van dieren houden, zetten hun vuilniszak veel te vroeg buiten. Ze laten hem 't liefst een nachtje staan. En kijk eens wat aardig: overdag katten en honden en 's nachts ratten die krabben en scheuren, smullen en smikkelen. Ook een zak open of niet goed gesloten neerzetten kan de oorzaak zijn van een heleboel rotzooi. Da's leuk; da's héél leuk, nietwaar?" Een stukje uit een nieuwe, overi gens heel vrolijk ogende folder over allerlei manieren van ver vuiling die je in de hoofdstad aan treft, gemaakt en verspreid door de Stadsreiniging Amsterdam. De folder heet niet voor niets „Effe 'n vies verhaal"met vooralle viezig heden de overkoepelende titel „we maken van onze stad een vuilnisvat". Hoe vies dat verhaal is, illustreert het hoofdstukje over hondepoep: „We hebben 80.000 honden in Amsterdam. Elke hond draait gemiddeld per dag een hoop van 2 ons. Da's 60 miljoen ons per jaar. Da's dus 6 miljoen kilow waar we met z'n allen in stinken, glijden en glibberen. Hebt u een hond? Laat hem dan dit even lezen: Hond, hang je kont of til je poot in de goot!" En hoe komt al die andere troep op straat? „Alles wat je kwijt wilt gewoon laten vallen, de volle as bak uit de auto hup op straat geleegd. Dat doen we thuis ook dus waarom dat buiten niet ge daan. En als er een papierbak staat is die om mooi schoon en leeg te houden. Dus daar vooral niets ingooien. Want 't is zo'n vro lijk gezicht, al die kleurige rot zooi. De straten worden anders zo eentonig". Afgezien van de vraag of het de schuld van de hond of de baas is dat die hond het niet in de goot doet (welke goot is trouwens nog veilig of zelfs beschikbaar voor een hond?) mogen niet- Amsterdammcrs zich de inhoud van dit geschriftje van de hoofd stedelijke reinigingsdienst ook best aantrekken. Natuurlijk, bed den, matrassen, stoelen, fietsen en kachels in de gracht, dat vind je zelden buiten Amsterdam. Maar aan achteloos weggeworpen rom- Verboden te wanhopen. Dat is het motto van de werkgroep nieuwe levensstijl in Tuindorp-Oostzaan. die net als de (wel honderden, zegt de landelijke werkgroep in Den Haag) gelijkgestemde groepen in ons land, probeert een weg te vin den om in onze consumptie maatschappij verantwoord te le ven. en hoopt daarmee de omge ving „aan te steken". Wanhopig zou je er wel van worden als je om je heen ziet wat er allemaal ver spild en weggegooid wordt. Zo ziet de groep in Tuindorp-Oostzaan met lede ogen aan, hoeveel eten er (bijvoorbeeld, want het komt ook elders voor) op scholen wegge gooid wordt. Een uitzondering vormen de lagere scholen, omdat de leerlingen daarvan meestal geen brood meenemen. De groep heeft plannen die scholen over het probleem te benaderen. Hoe is nog niet helemaal duidelijk, maar op een of andere manier moeten de leerkrachten de kinderen toch kunnen uitleggen, dat je niet zo maar goed eten kunt weggooien. Misschien, denken de leden van de groep, is het vak maatschappij leer het meest geschikt om het weggooiprobleem ter sprake te brengen, maar dat wordt nog be keken. Intussen zou het helemaal zo gek nog niet zijn, als ouders hun kinderen daar alvast op wijzen en er misschien zelf ook eens over gaan nadenken. mei op straat, open vuilniszakken en hondepoep bezondigen zich net zo goed mensen en dieren buiten Amsterdam. Eigenlijk een folder tje waar heel het land zich aan zou kunnen spiegelen, ware het niet dat al dat vrolijk geëtaleerde vuil de spiegel waarschijnlijk wal doet beslaan. Zeven jaar heeft de 48-jarige Pa trick Meehan in een Engelse ge vangenis gezeten voor een moord die hij niet heeft gepleegd. Hij is nu vrijgelaten doordat de echte dader op zijn sterfbed heeft be kend de roofmoord op een 72- jarige vrouw in Glasgow, in 1969, op zijn geweten te hebben. Meehan is indertijd veroordeeld op grond van het feit dat de echtgenoot van de vermoorde uit een rijtje confrontatiepersonen de stem van Meehan zeker meende te herkennen. „Hou je bek, we zullen een ambulance sturen", had de gemaskerde overvaller de echtgenoot toegevoegd en Mee han was de eerste die dat zinnetje moest uitspreken. Meehans on schuld doet in Engeland de dis cussies over het veroordelen van beklaagden die door dit soort „be wijzen" in de cel belanden, hevig oplaaien. Meehan was de tweede deze maand die werd vrijgelaten na door aanwijzing bij een confrontatie veroordeeld te zijn. De gebroeders Hammond hebben de Avro een paar leden gekost. Niet door hun financiële mani pulaties. maar vanwege de pas vertoonde adoptie verwikkelingen. Avro-voorzitter Keizer, zo weet Studio, heeft on langs publiekelijk onthuld dat het ging om de aflevering, waarin be slist werd dat Edward en Jennifer Hammond na jaren slepende moeilijkheden toch nog getrouwd, zoals men weet hun geadopteer de kindje William aan de natuur lijke moeder moesten teruggeven. Na die aflevering bedankte een aantal leden voor hun lidmaat schap. omdat volgens hen de Avro „dit onrecht ten opzichte van de Hammonds had moeten voorko men." Er wordt in televisie feuilletons toch al zoveel geleden. De ooivaars in de Sowjel-stad Tasjkent zijn al helemaal an het drukke, moderne leven gewend. De hoogspanningsmasten waarin ze in alle rust nestelen, hebben blijkbaar invloed op het tempo waarin ze eieren produceren, hebbijn orni thologen in Tasjkent ontdekt. De laatste jaren komen er althans steeds meer ooievaars bij. Er mag dan nu een koele west- tot zuidwestenwind waaien, de meizomer keert op zijn schreden terug! Zondag en maandag gaat de termometer weer de ho gere kant uit en kunnen de terrasjes weer bevolkt wor den. Het kwik streeft dan naar 20 graden en zal later vermoedelijk wel de 25 graden bereiken. En dan denk ik beslist niet in de eerste plaats aan de kust. waar het vooral aanvanke lijk koel blijft. Dit alles kan pas gerealiseerd wor den bij het zich verder ont wikkelen van een zuidelij ke stroming. Deze gaat lucht van subtropische oorsprong aanvoeren. Dat we dat met een vrij grote mate van zekerheid kun nen zeggen, houdt verband met het gedrag van hoge- en lagedrukgebieden op de weerkaart. Boven onze omgeving ver keert een rug van hoge- druk in opbouw, waarin zich de komende dagen boven Frankrijk een af zonderlijk maximum zal vormen. Door de hoge- druk-barrière zijn oceaan depressies gedwongen op afstand te blijven. We zien dat nu al bij een minimum dat stil is komen te liggen bij het weerschip Lima ten westen van Schotland. Maar door aanwezigheid van de depressie daar kun- nen de luchtdrukverschil- len in West-Europa juist toenemen en kan de zuide lijke circulatie later ver sterkt worden. Genoemde depressie heeft ook een warmtefront. Dit kan in de loop van van daag meer bewolking ver oorzaken. maar regen van betekenis zien wij er niet uitkomen. Alles wijst er dus op dat het onstabiele weer van de laatste dagen een tijdelijke fase is ge weest en dat nu een vol gend overwegend droog tijdvak op het punt staat te beginnen. De koele lucht liet vrijdag niet alleen bij ons de tem peraturen royaal onder de 20 graden blijven, evenzeer in Duitsland en Oosten rijk. 's Middags om 1 uur was het bijvoorbeeld in laatstgenoemd land niet warmer dan 12 tot 15 gra den. in noordwest- Duitsland was het op dat moment zelfs 11 graden, in Tsjechoslowakije 14, op de Britse Eilanden 15 tot 17. maar daar was het dan ook opgehouden met regenen. Nederland zat gisteren op gescheept met een trog, overblijfsel van de depres sie die enkele dagen over Engeland lag en dit leidde tot zware plaatselijke buien met onweer. Zelf hoorde ik de eerste don derslagen met tussenpo zen van 5 minuten tussen elf uur en half twaalf in de ochtend tijdens mijn dage- lijkse trimtraditle in de bossen van Beesterzwaag. Later op de middag nam de activiteit van de buien nog toe. De lucht zette sterk aan en vertoonde een diepblauwe aanblik. Na af loop van de „show" belde een medewerker uit Mak- kinga (zuidoost-Friesland) zelfs een hoeveelheid van 25 mm neerslag door. in hoofdzaak gevallen rond drie uur 's middags. Er viel zoveel hagel, dat kinderen na afloop van de bui haast konden sneeuwballen Ook in andere plaatsen in Nederland zal dat gebeurd zijn maar berichten daaro ver hadden ons gistera vond nog niet bereikt. Die hagel geeft meteen de oor zaak van al dat onstabiele gebolder aan: Kou in de bovenlucht. Onweer ont staat niet alleen door warmte aan de grond maar ook door lage temperatu ren in de bovenlucht. Het gaat er maar om of het temperatuurverschil tus sen de onderste en hogere luchtlagen voldoende groot is. Is dat zo. dan raakt het evenwicht in de luchtlaag verbroken. Bij voldoende hoeveelheden vocht in de lucht, kan het dan soms geweldig gaan plenzen. In Hoogeveen viel 13 mm en ook hagel. De Fillipijnen zijn getrof fen door cycloon Olga. Een week terug werd de boos doener nog op 1700 km ten oost-zuidoosten van Ma nilla als een gewone de pressie van 1005 mb inge tekend. maar vermoede lijk had ze toen ook al een kleine veel diepere kern, die echter nog niet als zo danig gepeild was. De re gen naderde op dat mo ment al de oostkust van de Fillipijnen, waar midder nachtelijke temperaturen van 28 tot 30 graden heersten. Anders dan eer der dit voorjaar had deze cycloon dus wel puf ge noeg om naar de bewoon de wereld op te trekken en daar schade aan te richteb. Aantal zonnevlekken vol gens Boulder 23 (2 dagen geleden 26), 10-cm straling 71 (75). Van een verslaggever DEN HAAG - Geert Brander, een zeventienjarige eindexamenkan didaat van de MAVO in Franeker, heeft de opstelwedstrijd gewon nen van de stichting „Youth for Understanding". Hij sleepte daar mee de prijs in de wacht, waarop velen een oogje hadden: een reis naar de Verenigde Staten van Amerika en een verblijf in een gezin aldaar en een jaar studie aan een „highschool". De Amerikaan se ambassadeur in ons land. Kingdom Gould, heeft de Fries de prijs uitgereikt. Daarnaast waren er nog tien win naars. die allen een boekwerk kre gen: Ad Weterings (18) uit het Gro ningse Briltil, Joanne Kellerman (15) uit Odijk. Jorieke Meijer (17) uit Leimuiden. Petra van Galen (15) uit Amstelveen. Wilma Groe- neweg (16) uit Rotterdam. Arie Meijer uit Grijpskerk, Mariza At- tinger (15) Delft. Diana ten Cate (14) Almelo. Wilma Dupont (18) IIOOG H ATER zondag 23 mei. Vlltiingrn 9.S9- 22.24, HaringvlicUluizrn 9.S9-22.32 Rotterdam 12.04. Srheveningen 10.57-23.2*. Umuiden 11.43, Den Helder 1.57-14.52. Harlinien 4.4M7.2S, Delfzijl 7.30-19.37 HOOG HATER maandag 24 mei Vliuingen 10.5S-22.22, HaringvlirUluizrn 11.06- 23.34. Rotterdam 0.15-13.10 Srhevenlncen 12.06. Umuiden 0.IVI2.4R Den Helder 3.14-10.04, Hartin. fen 6.03-18.35. Delfzijl 8.37-20.47 Noordwijkerhout, en Wietske Tal- ma (16) uit Drachten. De Stichting die de prijsvraag uitschreef, deed dit ter gelegenheid van het twee honderdjarig bestaan van de Ver enigde Staten en van haar eigen 25-jarig bestaan. De stichting is een comité van de gelijknamige organisatie in Amerika, die jonge ren uitstuurde om een betere in druk te vestigen dan de Ameri kaanse militairen in Duitsland hadden gemaakt. Dit groeide uit tot een jeugduitwisseling met an dere landen. RECTIFICATIE MIDDENSCHOOL In ons bericht over de protestants- christelijke onderwijsvakorganisatie en de contourennota is een fout ge slopen. die we hier graag herstellen. In de eerste zin (en daardoor ook in de kop) van het bericht staat dat de PCO zich heeft uitgesproken tégen de door minister Van Kemenade voorgestelde middenschool. Zoals uit de rest van het bericht twee maal duidelijk blijkt staat de PCO echter positief tegenover (experimenten met) de middenschool. De eerste zin had moeten luiden: de PCO is tegen de bovenschool, omdat zij vreest dat de bovenschool de selectie in het onderwijs zal versterken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5