if Voorbeeldig" conflict aan academie gehalte Verbod alcoholreclame bepleit op de drie kinderen gpmt in aanmerking voor an dertienjarigen lledige tandheelkundige hulp kosten van ziekenfonds ïtlokking tot >ord op man: arrestaties Een Groninger pastorie in de storm Te mogen leven! Schietpartij om hond Scherpere controle op treinremmen Joodse oorlogs-' herinneringen De Vliegende Hollander Vaak te „opdringerig" RITA Dreiging met kort geding na ontslagen in Amsterdam De Nieuwe Man De Nieuwe Mode dick holthaus olitiebond wil SSfcer kledinggeld Nasleep van bezetting V KW*— ID. AG 22 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVERTENTIE) eveningen, maar ook in liden werd gistermorgen de e groene haring van deze aangevoerd. De ha- iwlers haalden de Hol- se Nieuwe voor de Engelse kust, ter hoogte van de 56ste Jdtegraad. De SCH 108, „On- l^ieming II" van de Scheve- se schipper Jaap Bal bracht jrmorgen vroeg als eerste de zWjesharing" in IJmuiden. de foto de hektrawler „Ali- SCH 6, die enkele uren ma aan de visafslag in Sche- ingen afmeerde. »t: het smaakt voortreffe- V m' Zo Ze wr ik 1 ziel istert sheid J een verslaggever ÜECHT Ongeveer een derde van de kinderen die zich melden voor het zogenaamde „dertienjarigen-plan" komt in n; %ierking voor volledige tandheelkundige hulp voor rekening q J het ziekenfonds. Dit blijkt uit een ontwerp-advies dat volgen- week woensdag door de ziekenfondsraad zal worden behan- en waarin wordt voorgesteld, de aanmeldingstermijn in jaalde gevallen te verlengen. en: 13-jarigenplan houdt in, dat kin- brugn die een geldig saneringsbewijs sseiiJben zich in het kalenderjaar lin zij dertien jaar worden door [tandarts kunnen laten onderzoe- iis: H een onzer verslaggevers GEN OP ZOOM - De 39-jarige w Bertha H., die 26 jaar geleden !t nieuws kwam toen haar Indo- che pleegouders haar wilden uit- )lijken aan een Maleisische on- ijzer, is door de politie van Ber- inmJ.op Zoom gearresteerd wegens "r )kking tot moord op haar Tgenoot. Twee van haar vrienden, 6-jarige A. B. en de 27-jarige A. J., eveneens bij de plannen betrok waren, zijn ook in hechtenis omen. moord had moeten worden ge- igd door de 20-jarige Jan B., die rvoor als beloning de uitkering de verzekering zou krijgen. Op laatste ogenblik schrok deze ech- voor de plannen terug en praatte 2 leeP1" met enkele vrienden, die di- de politie tipten. Hij is niet gear- eerd omdat hem hooguit verbo- wapenbezit ten laste kan worden orgsfegd. gnes oemftha H. raakte als vierjarig doelt je van een Nederlandse sergeant de Japanse inval op Malakka c, maar werd acht jaar later ge iden bij een inlandse vrouw, die als haar pleegmoeder opwierp en haar laten terugkeren v ir haar ouders, die toen weer in Ierland woonden. Om haar te be ffen naar Nederland te gaan werd dertien jaar oud, gedwongen tot huwelijk, dat later door de rech- nietig Werd verklaard. ter ken, ivagi i (v den Zij die erla ben ken. Als daarbij blijkt, dat de toe stand van hun gebit aan bepaalde eisen voldoet, kunnen ze vanaf dat moment aanspraak maken op volle dige tandheelkundige hulp, dat wil zeggen op meer en duurdere behan delingen dan die waarop het „gewo ne" ziekenfondspakket recht geeft. Het project loopt nu sinds juli 1974. Het aantal dertienjarigen dat deel neemt aan het selectieonderzoek stijgt, evenals het percentage positie ve beoordelingen. Van de 58.757 in 1961 geboren kinderen die zich meldden, kwamen er 17.748 (ruim 30 procent) in aanmerking voor volledi ge tandheelkundige hulp. Uit de jaar- lasse 1962 namen 65.950 kinderen aan het selectie-onderzoek deel en bij 25.713 (bijna 39 procent) van hen vond de tandarts de gebitstoestand voldoende. Inmiddels is gebleken, dat sommige kinderen door omstandigheden buiten hun schuld niet in de gelegen heid zijn geweest om in het kalender jaar waarin hun dertiende verjaardag viel mee te doen aan het selectie onderzoek. De oorzaken kunnen lig gen bij langdurige ziekten, verhui zing en dergelijke, maar ook bij een tekort aan tandartsen in bepaalde gebieden. In het concept-advies van de ziekenfondsraad wordt daarom voorgesteld, de termijn met een jaar te verlengen voor die kinderen, voor wie het redelijkerwijze niet mogelijk was, eerder aan het selectie onderzoek deel te nemen. een Groninger astorie J. A. Ader-Appels Omvang 366 tekstpagina's en 8 bladzijden foto's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vierkleurendruk. Prijs 19,90. In dit boek beschrijft mevr. Ader de verzetsstrijd van haar man. Ds B. J. ADER, die honderden joodse landgenoten een schuilplaats bezorgde en tenslotte zelf gefusilleerd werd. Van deze uitgave verscheen inmiddels de TIENDE DRUK (totale oplaag 48.000 ex.). „Dit boek is niet anders dan de geschiedenis van het beleefde en geleefde geloof. Zeer nuchter en reëel, maar juist daardoor bovenmate boeiend. Alleen al de brieven die Ds Ader vanuit de gevangenis aan zijn vrouw schreef maken voor mij dit boek tot een kostbaar bezit." (Dr. J. J. Buskes) ..Een aangrijpend en sterk boek sterk door het getuigenis van het geloof in Jezus Christus Het is als veel verzetspoëzie, sober, en misschien juist daardoorzoaangrijpend.dat het ons stil maakt. Dit mag ons volk nooit vergeten' (TROUW) Johanna-Ruth Dobschiner UTRECHT De 23-jarige E. J. Nee- rings uit Utrecht is vrijdagochtend levensgevaarlijk gewond bij een schietpartij in een huis aan de Nieu we Kamp. Hij kreeg een kogel door het hoofd afgevuurd door zijn 22-jarige huisge noot A.B. Het slachtoffer is opgeno men in het academisch ziekenhuis. Zodra zijn toestand dat mogelijk maakt zal de kogel operatief worden verwijderd. Aanleiding tot de schiet partij was een ruzie die ontstond omdat de hond van Neerings de ka mer van B. had bevuild. Deze werd daarover zo boos dat hij een pistool uit zijn binnenzak tevoorschijn haal de en op de slaap van Neerings zette en de trekker overhaalde. De kogel verbrijzelde het linker jukbeen. Huisgenoten waarschuwden de poli tie die Neerings half bewustloos aan trof op de overloop. B. was er van door gegaan. Gisteravond heeft hij zich echter gemeld op het hoofdbu reau van politie in Utrecht. NAARDEN De directie van de spoorwegen heeft nieuwe instructies opgesteld om een scherpere controle op het remwerk van de treinen mo gelijk te maken. Dit naar aanleiding van de branden in het natuurreser vaat Het Naardermeer, als gevolg van vastgelopen remmen. Vastge steld is, dat dit de afgelopen maan den driemaal is gebeurd: op 22 maart. 22 april en 15 mei. In alle gevallen werden de branden veroorzaakt door een postwagon uit dezelfde serie, die alleen nog wordt gebruikt op de trajecten Amster- dam-Rotterdam-Venlo en Amsterda- m-Enschede. Volgens de nieuwe richtlijnen moet bij de minste ver denking de rem worden afgesloten. In het gisteren gehouden gesprek tussen NS en de vereniging tot be houd van natuurmonumenten is af gesproken dat op korte termijn wordt begonnen met het schoonma ken van de dichtgegroeide sloot langs de spoordijk. Voorts zal de houtopslag hier en daar worden ver wijderd zodat een brandvrije zone zal ontstaan. Salomon de Jong Met een woord vooraf van H. ALGRA Omvang 175 tekstpagina's en 24 bladzijden foto's. Paperback 17,50. Dit boek is uit het hart geschreven. De auteur, in 1908 te Leeuwarden geboren, is een bekend joods publicist en o.m. vaste medewerker van „De Joodse Wachter" en het „Nieuw Israëlietisch Weekblad." Joodse Oorlogsherinneringen 1840-1945 ns n35o Een Nederlandse jodin vertelt haar geschiedenis. Omvang 260 tekstpagina's en 16 bladzijden foto's. In fraaie, gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vierkleurendruk. Prijs 19,50. Het aangrijpende getuigenis van Hanna Dobschiner, die als enige van haar familie de bezetting overleefde. De Nederlandse uitgave (het boek verscheen in 9 talen!) beleefde inmiddels een ZESDE DRUK (totale oplaag 30.000 exemplaren). „Een boek dat me diep heeft geraakt Ik heb het al lezende mee beleefd, hoe zij de bijbel las. de openbaring van haar God. en ik had soms het gevoel dat ik. stil op de achtergrond, met ingehouden adem getuige mocht zijn van iets groots, iets zó persoonlijks dat er nauwelijks vreemde ogen bij kunnen worden geduld Nog stiller werd ik toen ze verder las en Jezus ontmoette en Hem erkende en liefkreeg. nog voor ze wist wie Hij was. Ik kan u dat allemaal niet vertellen, leest u het maar zelf (Annie Verdelman In DE ELISABETHBODE) icnoceAnsoi lircmuiK Dl YI.IEGF.NDl HOLLANDER ■any* ns irnarna - 1 rc-M „Gevoelige herinneringen aan een bittere tijd, die voor oudere generaties voortdurend weerspiegelingen en mijmeringen leidt. De Jong komt uit de leerschool van de pacifist Bart de Ligt en keerde later weer terug tot het orthodox-joodse milieu waaruit hij is voortgekomen Wij beleven met hem de reacties van een gewoon mens bij het naderen van het gevaar, oorlog, opbouw van een existentie in de eerste oorlogsjaren en ten slotte onderduik met zijn vele gevaren. Tot de beste passages van het boek behoren zijn beschrijvingen van Friesland, Friese mensen, het Friese land. Met grote liefde heeft hij de karaktersterkte en vastberadenheid van eenvoudige mensen getekend, die in de oorlog bereid waren zonder veel woorden hun leven voor de verdrukte medemens in de waagschaal te stellen. In vele gesprekken werd het De Jong duidelijk, dat voor velen, die met de beste wil bezield waren, de jood een vreemde bleef. De spanningen en angsten, die onderduikers en hun gastfamilies moesten ondergaan, heeft De Jong met veel gevoel beschreven. Interessant is ook het verhaal van zijn belevenissen na de bevrijding en zijn integratie in de naoorlogse maatschappij. Boeiend zijn de bladzijden over de perszuivering. Militair Gezag en zijn beschrijving van het Westerbork-proces, dat hij als speciaal verslaggever van het „Nieuw Israëlietisch Weekblad" bijwoonde." (DE JOODSE WACHTER) Volgende maand verschijnt: Onder redactie van Prof. Dr L. de Jong verschenen in de oorlog 1940-1945 de bij velen bekend geworden boekjes „De vliegende Hollander". Volgende maand verschijnt een complete heruitgave van al deze door de R.A.F. boven bezet Nederland uitgestrooide nummers. De complete verzameling is in bezit van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie dat toestemming gaf tot deze unieke reproduktie. Prof. Dr. L. de Jong schreef bij deze facsimiledruk een inleiding. Het is een prachtig gebonden uitgave (met 4-kleurenomslag) op groot formaat (20x28 cm) Omvang 360 pagina's. Prijs 45,—. U kunt deze boeken bestellen door gebruik te maken van onderstaande BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (In open envelop, zonder postzegel) aan: Uitgeverij T. Wever B.V. Antwoordnummer 5 - Franeker Zend mij de volgende boeken. Q M rechtstreeks/via boekhandel: bUN ex J. A. Ader-Appels, EEN GRONINGER PASTORIE INDE STORM Prijs/19,90 ex. J -R. Dobschiner. TE MOGEN LEVEN! Prijs 19.50. ex. Salomon de Jong. JOODSE OORLOGSHERINNERINGEN. Prijs/17.50 ex. Dr. L. de Jong. DE VLIEGENDE HOLLANDER. Prijs 45 Ik betaal na ontvangst der boeken het gehele bedrag ineens/in termijnen van (minimaal 15.—) per maand." Naam: Plaats Gironummer Datum Doorhalen wat u niet wenst CP Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Algemene Ne derlandse Drankbestrijders Or ganisatie (ANDO) is van me ning dat de regering ongeveer tien jaar na de komst van de STER nog niets wezenlijks heeft gedaan tegen de reclame voor alcohol op radio en televi sie. Dat werd gisteren door de voorzitter, de heer M. J. Maas, gezegd op een persconferentie, vooruitlopend op een vandaag in Arnhem door de ANDO te houden speciaal congres over alcoholreclame. Het is welhaast zeker dat op dit congres een motie wordt aangeno men waarin opnieuw zal worden aan gedrongen op een algeheel verbod van alcoholreclame via radio en tele visie en op een beperking van de reclame voor alcoholhoudende dran ken in het algemeen, onder meer door deze te verbieden langs de openbare weg, in middelen van openbaar ver voer en bij openbare gelegenheden, zoals stations, bioscopen en sportvel den. De ANDO wil regering, parle ment en publiek erop wijzen dat de veelvuldige, vaak opdringerige recla me voor de borrel en dergelijke de indruk moet wekken dat het niet anders is dan een in het maatschap pelijk verkeer bijna onmisbaar, on-, schuldig genoegen. Principieel Een van de sprekers vandaag zal zijn het PvdA-Tweede Kamerlid J. J. Voogd, die van mening is dat een algeheel verbod eigenlijk voorkeur zou moeten hebben, maar dat een verbod ten aanzien van de STER reeds belangrijk is omdat deze zou kunnen worden beschouwd als een eerste, kleine stap van principiële be tekenis, omdat het erkenning van het belang van de bestrijding van de re clame voor deze produkten zal in houden. Nederland, zo werd gisteren gesteld, loopt met betrekking tot verschillen de landen achter. Noorwegen is reeds zeer ver gevorderd in het terugdrin gen van de reclame voor alcohol en in Zwitserland wacht men op een refe rendum over deze zaak Vanuit beide landen wordt aan het congres een bijdrage geleverd. ANDO-voorzitter Maas wees erop dat destijds is gesteld dat de alcoholcon sumptie niet toeneemt door reclame. Men kon toen inderdaad niet over cijfers beschikken. Die zijn er nu wel. Het verbruik van sterke drank, bier en wijn is per hoofd der bevolking aanzienlijk toegenomen, waarbij men niet wil beweren dat dit uitslui tend een gevolg is van de reclame. De ANDO ontleent haar wensen me de aan een in 1973 aanvaard rapport van de Raadgevende Vergadering van Europa. Zij voelt zich ook ge sterkt door de begin dit jaar door de Tweede Kamer aangenomen motie- Drent. Het is haar onduidelijk waar om een rapport over dit vraagstuk nog steeds niet is openbaar gemaakt. Wel heeft zij de indruk dat het iets te maken heeft met commerciële be langen. Een van de stellingen van Kamerlid Voogd luidt: „De redenering dat re- klame alleen „marktverschuivend" en niet „marktverruimend" werkt, is een drogreden. Zou het wel wéArzijn, dan is reklame een geweldige econo mische verspilling." aas Jent ntk 1950 keerde zij naar Nederland en in 1958 trouwde ze met de die zij nu naar het leven heeft de nu 42-jarige Johan W., wie zij een café bezit in Bergen Zoom. Het huwelijk, waaruit zes deren voortkwamen, liep al gerui- tijd niet goed meer. r Zoekt ook in zijn mode de aktualiteit Zoals dit kostuum van Bendien/Smits, vormgege ven door Dick Holthaus. Een aktuele kreatie. Met eigentijdse details. In de stoffen van nu. twills, satijn, serge en flannels In de tinten van nu: effen en ternauwernood gestreept Inl Bendien/Smits. Almelo pb 64, tel 05490 12345 uits cht e kt tke rxis ISTERDAM - De Nederlandse tolk 'litiebond (NVV) eist van minister tr Gaay Fortman nog dit jaar maat- ïenlBelen waardoor het politieperso- pa*el in staat wordt gesteld ver- ïtwoorde kledingaankopen te beta lt- Een motie van deze strekking is steren aangenomen aan het eind n het driedaagse congres van de >nd in Amsterdam Volgens oordvoerder S. J. Brandsma eist de prjond meer dan een verdubbeling pe. w de kledingtoelage, die sinds 1962 e et meer is verhoogd, ïbt edacht wordt ook aan een verla- iti; van de Priïzen van de (centraal tht Pochte) kledingstukken of het Tatis verstrekken van speciale de nt van het uniform, zoals de pet, de Üarzen en de rijbroek Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Niet zo heel lang geleden werd er een nieuwe landelijke organisatie opgericht van studenten aan pedagogigsche academies. Een van de initiatiefnemers, Olaf mc-Daniël, vertelde ons bij die gelegenheid dat het met de democratie aan deze academies nog maar slecht was gesteld. De hervormde pedagogische academie in Amsterdam was eigenlijk een van de weinige scholen waar de academieraad vrij goed draaide. De arme Olaf wist toen nog niet dat hij korte tijd later samen met zes andere studenten geschorst zou worden vanwege een bezetting van diezelfde academie. Het conflict aan de her vormde academie is nu twee maanden oud, en juist vanwe ge het „voorbeeldige" karak ter ervan is het goed de ge beurtenissen eens op een rij tje te zetten. Bij wijze van voorgerecht moeten we eerst even een klein stukje geschie denis ophalen. De hervormde pedagogische academie aan de Plantage Middenlaan in Amsterdam was een van de eerste die ge democratiseerd werd. Dat was in de tijd van de bezet ting van de academie in Be verwijk. De uit die bezetting voortgekomen alternatieve academie strandde op de wei gering van subsidie. De van de academie verwijderde stu denten zochten een goed heenkomen en enkelen van hen werden met open armen op de hervormde academie in Amsterdam ontvangen. Daar was een democratisering op gang gekomen, die leidde tot de oprichting van een acade mieraad, die zoals Olaf mc- Daniël zei redelijk functio neerde. Daarbij was men zelfs zover gegaan dat ook de di rectie verbreed werd. Hoewel het ministerie deze construc tie rechtspositioneel niet aan vaardde, kreeg de academie een driemanschap aan de top. Dat is jarenlang goed gegaan, tot er in het (vernieuwde) driemanschap moeilijkheden ontstonden. De heren H. Schram en W. van der Horst enerzijds en de heer J. C W van 't Hoff anderzijds raakten onderling zo verdeeld dat er van een eensgezind optreden geen sprake meer was. Behal ve persoonlijke tegenstellin gen zal ook enig verschil in visie op het onderwijs daarbij een rol hebben gespeeld. Feit is in ieder geval dat het be stuur de conclusie trok dat het zo niet langer kon. en de heer Van 't Hoff een brief stuurde dat hij per 1 augustus a.s. niet meer in de directie zou zitten. Hij zou dan weer gewoon leraar worden. De heer Van 't Hoff vertelde dat aan de studenten en voor een deel van hen was dat het bewijs dat de democratie op papier mooier leek dan de praktijk uitwees. Dit was nu juist een zaak waarover men breed overleg gewild had. Het bestuur wilde dit alleen onder geheimhouding in een kleine commissie bespreken. De be trokken studenten hadden de indruk dat de zaak al be kokstoofd was en dat Van 't Hoff hoe dan ook uit de direc tie moest. Er volgde een be zetting van het gebouw, een verzetsdaad waarvan er de laatste jaren dertien in een dozijn gaan. Escalatie De zaak escaleerde al snel. Na afloop van de bezetting (waa raan 180 studenten en een en kele docent deelnamen) werd de heer Van 't Hoff op staan de voet ontslagen. Volgens het bestuur niet omdat hij er opvattingen op nahield die niet met de inzichten van het bestuur strookten, maar voor namelijk omdat hij aanlei ding had gegeven tot de be zetting (door de manier waar op hij zijn vertrek uit de di rectie had voorgesteld), en omdat hij tijdens de bezet ting „gemene zaak met de be zetters" zou hebben gemaakt. Dat laatste wordt door de heer Van 't Hoff ontkend: hij heeft geen solidariteitsverkla ring ondertekend. Hij is tij dens de bezetting wel in het gebouw geweest, maar dat was vanwege de examens. Het bestuur meent dat hij bij die gelegenheid de studenten had moeten wijzen op het on rechtmatige van hun daad. Inmiddels geniet de heer Van 't Hoff inkomensten van de Bijstandwet en bereidt hij sa men met zijn vakbond een beroepszaak tegen het be stuur voor. Maar het kan nog heel wat maanden duren voordat die zaak door de be trokken commissie van het bijzonder onderwijs behan deld wordt. Een collega van de heer Van 't Hoff, mevrouw P. Herwijer werd om soortge lijke redenen op staande voet als docent ontslagen: zij had de bezetters actief gesteund. Verwijderd De schorsing van zeven stu denten is na verloop van tijd weer opgeheven, maar een van hen. de heer George Podt. voorzitter van de studenten raad. heeft per brief te horen gekregen dat hij van de aca demie verwijderd was. Mo tief: hij zou een leidende rol gespeeld hebben bij de bezet ting. Hoewel een meerderheid van de academieraad (ook een meerderheid van de do cent-vertegenwoordigers) ge vraagd heeft George Podt weer toe te laten! hebben be stuur en directie dit tot nu toe geweigerd. Als daarin voor maandag geen verandering komt. zal de advocaat van Podt een kort geding aan spannen. Bestuur en directie houden vol dat het niet hun bedoeling is de democratie om zeep te brengen. De heer H. Schram: „Ik hoop dat de academie raad in de toekomst weer nor maal kan functioneren. De raad heeft zelf uitgesproken dat buiten-parlementaire ac ties niet door de beugel kun nen. Uit de ontslagen van twee docenten en uit de ver wijdering van George Podt kan u blijken dat wij inder daad vinden dat een gedemo cratiseerde academie geen bezettingen kan toestaan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3