fhijs: trainer zonder diploma Hooqhoudt I Spaanse coach Kubala ziet wel mogelijkheden - Zij staan in voor Miele Lord Killanin ziet alleen prettige kant van Spelen Voortijdig eind Kieler Woche ■■(euwe Belgische coach: Generatie Goethals heeft afgedaan" Wé i ielrenner rongelukt Giro -iyenoord mist in de Korput gen PSV Voorzitter Olympisch Comité op bijeenkomst in Papendal Rusland niet naar Schaak- Olympiade Derde plaats Diks Geen beslissing in Euwe-vierkamp Voel u eens een dagje Vliegende Hollander Miele *rtGRDAG 22 MEI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 23 ADVERTENTIE r Matty Verkamman iSSEL Guy Thijs is een aardige man en de nieuwe voetbalcoach van België. In doen en laten gemoedelijke Antwerpenaar het tegenbeeld van het type trainer Michels en Happel, dat een dosis kilte en nukkige norsheid in het intermenselijke contact legt. Niets van dat alles bij de hoedige man Thijs. De 53-jarige ex-international ziet het wel zitten met het leven. Een nimmer »nde sigaar helpt hem gelukkig te zijn. naakt tijd voor ledereen, vertelt pjes zijn verhaal. Wel een ver- fmet de vertrokken zenuwpees nond Goethals, die overigens nu irse kritiek op de nieuwe man i geuit. Thijs mag dan nog zo aardig hij heeft die eerste aanval van hals wel degelijk met vinnige irklngen gepareerd. Als het durft hij zijn tanden best te zien. vallender t, Goethals heeft natuurlijk tien lang goede resultaten geboekt, •hien met een speelwijze, die iedereen apprecieerde. Laat ik ►n, dat zijn manier de mijne niet lijn. Ik ben het ook niet met hals eens, dat er ln België geen talent zou zijn. Ik hoop aanval- »r voetbal te gaan spelen, wil de 1 ook echt een kans geven. Dat ook, want Goethals generatie grotendeels afgedaan. Het ls urd met mensen als Dewalque, Jdoer en Van Himst." tauratie »!s een feit, dat de Belgen er slim Itebben gedaan, om Thijs op dit ent naar voren te schuiven. Na 0 op Feyenoord mag Thijs met U schone lei beginnnen. Een ver dunt, dat niet gunstiger had len zijn. Restauratie na de tota- fogramma irste Divisie IGEN —FC Groningen ndamFC Den Bosch LmersfoortHelmond Sport ina SCHeerenveen DordrechtWageningen We—Willem II —FC Vlaardingen des—FC VW idamHaarlem. Ie ineenstorting. De frisse wind die Thijs wil laten waaien, heeft er in middels toe geleid, dat zes nieuwe lingen in de selectie voor de inter land van vanavond tegen Nederland zijn opgenomen: Dalving, Cou- rant.Renquin, Verheyen, Delesie en Wellens. Thijs: „Ik heb alleszins het plan om de jeugd in te passen. Nu breekt een periode van experimente ren aan. Voor de eerste WK- kwalificatiewedstrijd op 5 septem ber tegen IJsland wil ik weten waar ik aan toe ben." Dat betekent op voorhand niet, dat hij vanavond in het Brusselse Hey- sel-stadion tegen Nederland al te na drukkelijk gaat aanvallen. „De te genstander heet Nederland. Een die 5-0 nederlaag is nog maar korte tijd geleden. Ofschoon ik vind dat het beter had gekund in Rotterdam. Vooral de spelers van Club Brugge waren er, onbewust, niet helemaal bij betrokken. Deze België- Nederland komt voor mij echter niet helemaal gelegen. Ik heb door de belangen van Club Brugge, in tac tisch opzicht nog weinig kunnen doen. Maar nu al weet ik, dat we tegen Nederland niet onverstandig gaan spelen." heeft duidelijk voor mij gekozen. Ik ben uit een groep van 22 sollicitan ten aangewezen. Met zestien stem men voor en een onthouding. Door praktische problemen heb ik nooit het grote Heysel-diploma kunnen halen. Na mijn actieve loopbaan als speler bij Standard Luik. ben ik on middellijk als trainer/speler bij Cercle Brugge begonnen. Het was fysiek niet op te brpngen, om voor dat diploma te gaan studeren. Wel heb ik het Franse diploma van de school van Gabriel Hanot in Reims. Die cursus heb ik schriftelijk ge daan. Trouwens, clubtrainers als Rik Coppens en Urbain Braems hebben ook geen diploma." Wat voor een type trainer is Guy Thijs eigenlijk? In Antwerpen ty peert men hem toch voornamelijk als de aardige man, die ruzie echt verschrikkelijk vindt. Jean Trappe- niers, de keeper van FC Antwerp heeft zelfs eens gezegd, dat Thijs het liefst de voltallige selectie zou opstellen. Guy Thijs: „Het type trai ner is minder belangrijk dan het type speler. Je zult als trainer eerst je materiaal moeten bekijken. Ik sta in grote trekken zelfdiscipline voor. Inspraak tot op zekere hoogte." Realist Waarna Thijs zich realist toont, door alle verhalen rond de pep-talk van ANIA De Spaanse wielrenner t-Manuel Santisteban is gister- jen overleden aan de gevolgen een ongeluk, dat plaatsvond in erste etappe van de Ronde van (Giro). 29-jarige Santisteban wachtte zijn ploeggenoten Carlos Ocana ntonio Menendez op het verwis- Si van een lekke band. bij een ire ploeggenoot. Gonzales- ^es. Daarna probeerde dit kwar- aansluiting met het peloton te :\len, maar Santisteban, die eerste Giro reed, viel in een it, sloeg over de kop en belandde zijn hoofd op het stenen weg- Zijn hoofdverwondingen waren late ernstig, dat hij tien minu- ater in de ziekenwagen overleed. I Belg Patrick Sercu won beide - feiten van de openingsetappe en II daarmee uiteraard de eerste Its in het algemeen klassement rerd. TBUS In de V red es koers lig-Warschau-Berlijn) werden ^en twee ritten gereden. De I keen Romascanu won het gedeelte. Hij had een voor- - lig van 13 sec. op het gehele Ion. Jo Maas was met een ifde plaats de beste Nederlan- Het tweede deel werd gewonnen de Rus Gorelov. Hij was de ite in een 24 km lange tijdrit. In llgemeen klassement behield de ris iduitser Hartnick de eerste Feyenoord zal in de wed- I tegen PSV op 30 mei, die be over het Nederlands voetbal- >ioenschap, niet kunnen be ken over Michel van de Korput. egentienjarige centrale verdedi- rerd door de tuchtcommissie, in lelinge behandeling, voor een trijd geschorst. de Korput kreeg bovendien een l van 200 gulden en Feyenoord de kosten van de mondelinge indeling dragen. de Korput kreeg zondag in de Itrijd tegen Roda JC, na een treding tegen Vermeulen, de ge- lart van scheidsrechter Wellinga de motivering het ten val bren- fean een tegenstander zonder een j te hebben de bal te spelen. In de Belgische ploeg, die vanavond in Brussel tegen Nederland speelt, heelt bondscoach Thijs vijf debutanten opgenomen: Pfaff, Dalving, Ren- quin, Verheyen en Wellens. Van de ploeg die in - - Rotterdam met 5—0 van Nederland verloor zijn GOCthalS te Ontzenuwen. En dat, ter maar vier spelers overgebleven: Martens, Cools, wijl hij Zelf OOk enige faam geniet Om Vandereycken en Van Gooi. - Opstelling: Pfaff; Van Binst, Dalving, Renquin, Martens; Cools, René Verheyen, Van der Eist; Vandereycken, Van Gooi, Wellens. Guy Thijs heet in België een trainer, die vaak geluk heeft gehad met kwa litatief niet al te sterke formaties. Bij zijn laatste werkgever FC Antwerp behaalde hij redelijke resultaten. Tijdens het inmiddels voorbije sei zoen ging het wat minder Thijs: „Een lawine van blessures" maar in voorgaande competities, eindigde hij met „Royal" tweemaal als tweede. Succesvol Thijs is al twintig jaar trainer. Afge zien van een enkele keer, toen hij met Cercle Burugge degradeerde, is hij meestal vrij succesvol geweest. Guy Thijs is trouwens een oefen- meester zonder diploma. Een kwes tie, die de Belgische bond van gedi plomeerde oefenmeesters behoorlijk dwars zit. Verleden week protesteer de dat Belgische equivalent van de WON tegen de aanstelling van Thijs als eerste full-time bondscoach bij de KB VB. Thijs: „Ach, dat pro test kwam van werkloze trainers. Het is natuurlijk vervelend, dat die mensen zich onbeschermd voelen. Maar ik denk, dat het in voetbal niet van papiertjes afhangt. De technische commissie van de KBVB zijn „psychologische aanpak", wat dat dan ook mag zijn. Hij zegt: „dat enthousiasme rond Goethals, is dat geen sprookje? Het is natuurlijk be langrijk geweest, voor de groep van Goethals, dat men zo lang met el kaar heeft opgetrokken. Maar neemt u van mij aan, dat het verdienen van geld, veel geld. voor een voetballer nog altijd het belangrijkste is. Geld blijft de beste motivatie in het prof voetbal." Guy Thijs wil ter afsluiting best nog en keer zijn zegje doen over België- Nederland: „Als je het Belgische voetbal met het Nederlandse verge lijkt, dan is er weinig krachtsver schil. De clubs zullen aardig tegen elkaar opwegen. Dit seizoen heb ik met FC Antwerp vijf keer tegen Ne derlandse clubs NAC, Feyenoord, FC Den Haag, FC Amsterdam en Roda JC gespeeld. We heuoen zelfs vijf keer gewonnen. Bij wed strijden tussen België en Nederland geeft de inbreng van de „buiten landse" Nederlanders de doorslag. Dan pas wordt Nederland sterker." Dat laatste verontrust hem toch wel enigszins met het oog op de WK- kwalificatiegroep, waarin Oranje weer tegenstander is. „Ik heb een contract voor twee jaar bij de bond. Men eist natuurlijk prestaties van mij, maar de bondsleiders zijn ver standig genoeg om te begrijpen, dat Nederland andermaal een erg zware tegenstander zal woden. De nieuwe trainer van het Belgische elftal Guy Thijs: ,,Geld blijft de beste motivatie voor profvoetbal. MüNCHEN Alle deelnemers aan het eindtoernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams, zullen vandaag bekend worden. Dan zal ook meteen duidelijk zijn waar het toernooi wordt gehouden. Waarschijnlijk zal dat in Joe goslavië zijn, tenzij Wales er in slaagt de in de eerste wedstrijd opgelopen achterstand (0-2) om te zetten in winst. In dat geval komt West>Duitsland aan de beurt, als de Duitsers win nen van Spanje. Gebeurt dat niet, dan zal Nederland de orga nisatie toegewezen krijgen. De meest interessante ontmoeting lijkt op papier het duel tussen West- Duitsland en Spanje te worden. In Madrid werd het in eerste instantie 1-1. Toen bleek coach Vladislao Ku bala van de Spanjaarden zeer weinig vertrouwen in zijn elftal te hebben. Nu hij voor de return staat met een gehandicapt elftal zelfs, stelt Kubala dat een nieuw gelijkspel zeer wel tot PAPENDAL Zo lord Killanin in de eerste helft van zijn acht jarige ambtstermijn als voor zitter van het IOC een visie over de toekomst van de Olym pische Spelen mocht hebben ontwikkeld, dan heeft de Ierse edelman dat meesterlijk ver borgen weten te houden tijdens de vijftiende nationale sport- ontmoeting op Papendal. De lord stond gisteren vermeld als eerste spreker op deze informele bij eenkomst van sportofficials en politi ci op het nationale sportcentrum. Of het nu kwam doordat NOC-voorzitter Kees Kerdel zijn grote voorman pas op het laatste moment had ingelicht over het feit dat hij op de spre kerslijst stond vermeld en de lord weinig tijd van voorbereiding had gehad. Toen eenmaal de onafscheidelijke pijp terzijde was gelegd kwamen er uit de mond van de IOC-president wel wat anekdotes betreffende het verleden, maar weinig over de toe komst, die toch het onderwerp van Hij onthulde zelfs dat toen de berich- de mogelijkheden behoort. Sterker nog, Kubala zei zelfs: „Als wij van West-Duitsland winnen gaan we door en worden we Europees kampioen". Een opmerkelijk stuk zelfvertrouwen van de 48-jarige ex-topvoetballer. Ongetwijfeld calculeert hij daarbij in dat de Westduitsers mogelijk niet al te geïnspireerd aan het karwei zullen beginnen. Juist omdat zij in Madrid gesterkt werden in de mening Spanje eenvoudig thuis te kunnen verslaan. Helmut Schön, de coach van het Duitse elftal, zegt daar echter voor te waken. Hij heeft zijn spelers er op gewezen dat het Spaanse gekerm over blessures waarschijnlijk to neelspel is. „Ik geloof het pas als ik het op het veld zie. Vervangers spelen trouwens dikwijls beter". Als de strijd in München in een ge lijkspel eindigt, volgt er een beslis singsduel, op 26 mei in Basel in Zwit serland. Het Russische elftal staat voor de moeilijke taak de in Tsjechoslowa- kije opgelopen achterstand in te lo pen. In Bratislava wonnen de Tsje chen, die eerder Engeland uitscha kelden. met 2-0. Die voorsprong lijkt zeer goed verdedigbaar. Het Rus sisch elftal heeft nadrukkelijk aan kracht ingeboet het afgelopen jaar. zoals het ook opererend in de Europa Cup onder de naam Dinamo Kiev niet tot topprestaties kwam. Als voornaamste ooizaak daarvan wordt gezien, dat de Europa's voet baller van het Jaar, Oleg Blokhin al geruime tijd van slag is. Daarnaast lijken de coaches Oleg Basilevitch en Valery Lobanovsky doelman Evgeny Rudenko definitief terzijde te heb ben geschoven omdat hij te oud werd. Zijn vervanger, Alexander Prokhorov bleek bepaald geen sterke sluitpost, zodat nu een beroep is ge daan op de 30-jarige Vladimir Asta- povski van Dinamo Moskou. Verder kampen nogal wat spelers met blessures, zodat verwacht wordt MOSKOU De schaakbond van de Sowjet-Unie heeft besloten geen ploeg af te vaardigen naar de Schaak-olympiade, die in oktober in Israël wordt gehouden. Tass, het nationale persbureau van de Sow jet-Unie, voegde aan die medede ling nog toe dat de Sowjet-Unie ook niet zal zijn vertegenwoordigd op de vergadering van de we reldschaakbond, die tezelfdertijd in Israël wordt gehouden. De schaakbond van de Sowjet-Unie stelt zich volgens Tass op het standpunt dat de internationale schaakfederatie haar eerder geno men beslissing moet herzien en in een ander land de Olympiade en de vergadering houden. De schaakorganisatie van de Sow jet-Unie vindt dat de huidige situa tie in Israël geen garantie biedt voor de veiligheid van de deelne mers aan de wedstrijden en aan het congres, noch voor een normale af wikkeling van de belangrijkste pro grammapunten. Dr. Max Euwe, voorzitter van de wereldschaakbond was niet verrast door de mededelingen van de schaakbond van de Sowjet-Unie. Hij zei dat ieder land het recht heeft deel te nemen aan, of weg te blijven van de wedstrijden in Is raël. Het leek hem niet aanneme lijk dat de wedstrijden en de verga dering in een ander land dan Israël zullen worden gehouden. Hij ver wachtte wel dat deze stap uit de Sowjet-Unie gevolgd zal worden door vergelijkbare beslissingen van de schaakbonden in andere Oosteu- ropese landen. dat het gehandicapte Rusland niet in staat zal zijn de Tsjechen de reis naar het eindtoernooi af te nemen. Het derde duel tussen Wales en Joe goslavië lijkt ook al beslist te zijn. De Joegoslaven wonnen thuis met 2-0 en Wales kon in dat duel geen moment imponeren, zoals dat ook nauwelijks lukte in het toernooi om het kampi oenschap van Groot-Brittannlë. De Joegoslavische coach Ante Mladi- nic stelde: „Wij zullen een voor sprong van twee doelpunten niet la ten glippen. Wales heeft enkele snelle spelers en toont veel inzet, maar wij hebben toch meer bekwaamheden en zijn ook technisch beter. Wij zijn zo goed als zeker in de halve finales". Wales-manager Mike Smith ziet nog wel kansen. Uiteraard hoopt hij op het beroemde „snelle doelpunt", maar daarnaast heeft hij zijn spelers toch ook op het hart gedrukt niet te enthousiast te blijven aanvallen. „We moeten snelle tegenstoten van Joe goslavië zien af te straffen". De Joegoslaven krijgen per speler een record-premie van ruim 10.000 gulden als de halve finales worden gehaald. Voor Wales ligt er geen geld AMSTERDAM In de slotronde te wachten als er zich een sensatie» van de Euwe-vierkamp in Amster- AKEN De Westduitser Gerd Wiltf ang heeft tijdens het internatio nale concours hlppique van Aken een afvalspringconcours gewonnen. Hij versloeg in de finale met het paard Faehnrich de Spanjaard Jose Rosillo met Aquila Real. Rosillo maakte twee springfouten in het parkoers met zes hindernissen. De Nederlander Peter Diks deelde de derde plaats met de Belg Eric Wauters. zou voltrekken. Mike Smith: „Pre mies zijn niet belangrijk wij heb ben het er niet over gehad. Er kan geen grotere premie zijn voor de spe lers dan de halve finales te halen. Overleving van deze ronde is als belo ning al mooi genoeg". dam zijn gisteren beide partijen ln de eerste zitting afgebroken. We reldkampioen Karpov speelde met Wit tegen de IJslander Olafsson. De andere partij ging tussen de Neder landse kampioen Timman en de Amerikaan Browne. ADVERTENTIE Met echte historische vliegtuigen van Fokker Spin en Fokker F VII A tot en met de ruimtevaart Elke dag geopend van 10-17 uur. (Van 1/11 tot 1/4 's-maandags gesloten) suggestie vooreen gevleugeld dagje uit inlichtingen: Aviodome, Schiphol C. 020 -173640 zijn rede vormde. Montreal en Sportreal, lord Killanin gooide het op een grote hoop, baken de nauwelijks de grenzen af tussen breedte- en stopsport. Hij sprak los jesweg over de eerstkomende acht Olympische Spelen Zonder aan de exhorbitante kostenstijgingen van Montreal veel woorden vuil te ma ken. Betreurenswaardig is het na tuurlijk wel, volgens de lord, dat alles zo duur wordt. Een slechte propagan da ook. Hij zelf houdt de adem in tot de Olympische vlam weer is gedoofd. ten over de achterstand in de bouw alsmaar alarmerender werden het eerste spoedberaad in Amsterdam heeft plaats gevonden. Vanwege de directe vliegverbindingen met Ier land en Duitsland. Maar als we dit eenmaal gehad heb ben, zal het verder ook wel gaan. Ook na Moskou. Teheran heeft zich al kandidaat gesteld voor 1984. Los An geles denkt erover. Landen in het Midden-Oosten hebben belangstel ling. Persoonlijk had de lord veel waardering voor de suggestie om Glasgow de spelen te gunnen. „De stad waar het door de werkloosheid in de scheepvaart erg slecht gaat. Waar eigenlijk de gehele infra structuur vernieuwd moet worden. De Olympische Spelen zouden daar toe als middel aangewend kunnen worden." Dat vond lord Killanin een stoutmoe dige gedachte. „Want als er iets is waar het internationaal Olympisch comité geen verantwoordelijkheid voor wil nemen zijn het accommoda ties, die na de spelen geen nut meer hebben." KIEL Onzekerheid heeft de laatste dag van de open Duitse kampioenschappen beheerst. Het uitermate slechte zicht in de Kieler bocht maakte dat al vroeg de rood-witte uitstelvlag, die de deelnemers vooralsnog aan de wal hield werd uitgesto ken, rond half drie, toen een lang verwachte opklaring ein delijk was gekomen, werd be sloten alsnog om half vier een poging te ondernemen. Amper waren de eerste boten de Olym- piahaven uit of het lage wol kendek trok weer dicht. Een uur later viel eindelijk de beslis sing dat niet voor de zesde race zou worden gestart. Dat hield in dat alle vijf wedstrijden zouden tellen voor de eindklassering. Het slechtste re sultaat van elke deelnemer werd der halve niét, zoals gebruikelijk, afge trokken bij de bepaling van de eindrangschikking. Bij de beoordeling van de Neder landse teams, die zijn afgevaardigd naar de Olympische regatta van Kingston is het echter reëler wel de gelijk de aftrek van het slechtste resultaat in aanmerking te nemen. Temeer omdat zowel in de FD-klasse als bij de 470-tigers een ongelukkige en zelfs wat discutabele uitsluiting in een race, de eindstand anders te sterk beïnvloed. Geert Bakker is zonder meer de Ne derlander die met twee eerste en een tweede plaats de opvallendste pres tatie heeft geleverd. De 56-jarige so ling-zeiler moest Boednikov, vierde bij het Europese kampioenschap la ten voorgaan. Hij klasseerde zich evenwel voor de Olympische kampi oen Willy Kuhweide. alsmede voor de Zweed Stig Wennerström die in 1972 het zilver won en de Deen Höj Jen sen. die bij de Europese titelstrijd tweede werd. De enige Nederlander die duidelijk winst behaalde uit de afgelasting van de slotwedstrijd was Peter Volle- bregt De Finn-zeller steeg van de Uende naar de zevende plaats. „Als Je het zo op papier bekijkt", zei de War- monder lachend, „heb ik het hele maal nog niet zo gek gedaan". EINDKLASSEMENTEN: SOLINO-klasse: 1 Boednikov (8ov) 15 4 punten, 2 Bakker (Ned) 28.0. 3 Kuhweide (Wdl) 20 9. 4. Haegell irra) 31.9, 5 Sundelln (Zwe) 32.6, 17. Hetke Blok (Ned) 80 0 FLYTNO DUTCHMAN-KLASSE I. Pajot (Pra) 12 5 punten. 2 Diesch (Wdl) 13 0. 3 NoOI (Wdl) 10 0. 4. Hott (Zwl) 32 0. 5. Koenlg (Wdl) 47.0. 8. Vollebregt (Ned) 40 8 TEMPE8T-KLABSE 1 AlbrechUon (Zwe) 9.2 punten. 2. Marei (Wdl) 10.9, 3. Mankin (Sov) 18.1. 4 Nebel (Wdl) 19 8. 5 Wagner (Wdl) 27.8, 9. Verhagen (Ned) 43 0. 11. Staartjes (Ned) 48.4. TORNADO KLAS8E: 1. Due (Den) 6.9, 2. Spengler (Wdl) 15.1. 3. Stelner (Zwl) 18.5,4. Prack (Ooi) 20 8.5 Lewis Aus) 23.8.14 WUlemsen (Ned) 83.0, 17 Van de Kleit (Ned) 81.» 470-KLA8SE: 1. FoUenlant (Pra) 17.2 punten. 2. Hubner (Wdl) 40.0. 3. Fountalne (Pra) 49.2, 4. Vuithler (Zwl) 50.0, 5. Ouyader (Pra) 54.0, 9. Van Werkhoven (Ned) 83.9 PINNJOLLE14-KLAS8E: 1 BaJasJov (Sov) 13.2 punten, 2 Do rei te (Spa) 22 9.3 Rogge (Bel) 30.8. 4. 8 nel berg (Wdl) 410, 5 Haan (Hon) 48 0.7 Peter Vollebregt (Ned) 61 0, 20 Bart-Jan WUton (Ned) 93.9 Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd Door neutrale instanties Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. er Is geen betere

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 23