'V Sociale onrechtvaardigheid is grootste vijand Zuidoost-Azië 99 )ostduitsers krijgen iet wat zij willen Generaal Nasoetion geniet nog grote achting I gende partijdag van SED heeft weinig om het lijf KWAR1^p. pp MFI iq7fi BUITENLAND TROUW/KWARTET P Om een beter inzicht te 'krijgen in de B Brallende problemen waar ons land kampen heeft, is het beter de grond van het geheel te bekijken. kst-Azië is historisch de „Balkan" gen vanpê geweest De 20ste eeuw bracht •nalistische bewegingen en de Wereldoorlog opende de weg tot Ie vrijheid. Maar de nieuwe natio- t voo ,ten st,aan voor een grotere taak. ;ken naar een identiteit en het van een „nieuwe maatschappij" le hervormingen en ontwikkeling tn voor tweeërlei taken: het bou- ri een natie met een eigen identi- °P|het opzetten van een staatsappa- net een bepaalde moreel-politieke De leiding moet een duidelijke visie I hebben en de problemen in Z-O- !ijn terug te brengen tot het lei- ap tegenover deze taken. Zonder nro om ^ap van een bepaalde kwaliteit h geld natie steeds verder verwikkeld ra- iw sala- allerlei problemen, zoals een leger arreke-ws a,terlei tactische verwikke- raakt als er geen strategisch con ti goed leiderschap bestaat. iet kan :n vast n elke teken- gsreke- r doet) :en«ng. terugkeer tot de grondwet van '45 bedrag geleden), iets wat ik persoonlijk /an de porgevoerd, hoopte ik hieraan te en. maar de president heeft zijn misbruikt, wat tot de communis- :oup van 1965 leidde. Met de „nieu- e" onder president Soeharto hoop er weer aan te beginnen, maar mijn 's in de uitvoerende macht en het effect was sint*s 19®6 in bet Congres) ideren r en hebben een andere koers. Zij n (voortzetting en stabilisatie van de t voor. Hun vijf-jaren-plannen zijn p gericht. inziens is een dynamisering van het ioodzakeiijk. en dan gericht op so- nervormingen en ontwikkeling via fimensies: opvoeding en scholing op schaal, constitutioneel-politieke op- en ontwikkeling van de econo- k produktiviteit van het volk. j buiten de formele politiek zit. is kctiviteit meer gericht op de nieuwe ktie, die de toekomst betekent." de kloof tussen arm en rijk in jiesië, protest en de uiting imro- lings- - m isei? - aai- il cn- mee- ckci kan vei lden, pen ngSi drag legd Ver- ;r een planmatige sociale hervor- in een goed ontwikkelingsprogram. ;en basis om over die bewuste kloof te komen. Tijdens het huidige ont- llingsplan worden juist de sociale ;ten scherper. Formeel protest is er imdat de formele instituten (zoals iarlement) door de regeringsfractie ar en ABRI (de strijdkrachten) voor fO procent bezet zijn. Informeel is de 'n jtstemming overal voelbaar. Daar- ontstonden de explosies als in 1973 gt u »)a en Bandoeng, en in 1974 in Jakar- tuis en er Plaatsebjk eventjes een ge- kcuüm was. Dit soort uitbarstingen ,n te iedere dag verwachten, en de mo- za~ bveid dat ze uitgebuit worden be- :ke- I altijd. Dat deze plaatselijke uit en- pagen niet verder uitgroeien komt 0p kt. zoals wij dat op de stafschool |den, het ..momentum" ontbrak. Als ciaal-politieke situatie een „momen met zich brengt, en er komt dan een rsting. dan kan die zich zeer snel reiden en grote consequenties heb- Rond 1965 en '66 was zo n momen- lanwezig en volgend jaar bij de ezingen kan het er ook zijn." de aanpak van de huidige rege- s Ik al zei worden zonder de basis en bepaald sociaal-hervormingsplan ronomisch sterkeren sterker en de ken zwakker. Het aandeel van de man in de produktie en de distribu- ordt steeds kleiner. Onze statistieken dit aan. Veel inheemse zaken gaan ruit of worden opgedoekt. Een nieu- •conomische macht komt op. een samenwerking tussen Chinezen en __£en die gesteund worden vanuit het ngsapparaat. Oud-generaal en oud-minister van defensie Abdoel Harts Nasoetton. strijder van het eerste uur In de Indo nesische onafhankelijkheidsoorlog en volgens velen president van Indo- neslé als hij een Javaan waa ge weest, geniet samen met zijn vrouw nog steeds een hoge achting bl) een groot deel van de Indonesische be volking. Verscheidene helitjak- en taxi chauffeurs in Jakarta die even moes ten nadenken waar de Jalan Teuku llmar ook weer te vinden was. wisten meteen de woning van Bapak en lboe Naa („vader en moeder" Nasoetlon) die aan deze straat ligt. Hoewel de generaal al enkele Jaren uit de forme le politiek la, heeft hij, en ook zijn vrouw, een druk bezet leven. Zijn vrouw houdt zich bezig met sociaal werk In de breedste zin des woords. vliegt van vergadering naar vergade ring, opent weeshuizen, blindente huizen schooltjes en kleine zieken huizen en is daarnaast nog betrokken bij de opvang van alleenstaande be jaarden en galandangans (dakloze zwervers). Nasoetlon zelf heeft een aantal functies In de universitaire wereld en reist stad en land af om redevoerin gen en colleges voor studenten te geven. Dat wordt hem door de huidi ge machthebbers niet altijd In dank afgenomen en soms wordt hem dat zelfs onmogelijk gemaakt omdat hij zijn kritiek op de huidige ontwikkelin gen In Indonesië niet verzwijgt. Dat Is waarschijnlijk ook de redenen dat hij een geliefd spreker is bij de studen ten, die vaak van zijn komst naar hun universiteiten kleine demonstraties maken. Van verschillende kanten In Jakarta werd me verteld dat Nasoetion waarschijnlijk een rol heeft gespeeld in de Malarl-opstand van januari 1974, de rellen rond de komst van de toenmalige Japanse premier Kakoeei Tanaka naar Jakarta. Algemeen is men ook van mening dat Nasoetlon een integer mens Is en „een van de weinigen uit de elite van Jakarta die wars is'van corruptie". Weinigen voegden daaraan toe dat „hij het zich kan permitteren niet corrupt te zijn". Nasoetion was van af de oprichting een dominante figuur in de Indone sische strijdkrachten. HIJ was voor stander van een sterke onafhankelij ke strijdmacht, die zich achter de president als belangrijkste leider van het land moest opstellen, maar wel In staat moest zijn het beleid en de acties van de regering en de presi dent te beïnvloeden. Niet een a- polltiek leger als instrument van de burgerlijke macht, zoals in de meeste westerse democratieën het geval la, maar ook niet een leger dat de volle dige politieke macht aan zich trekt zoals In verschillende Latijns- Amerikaanse militaire dictaturen. Het Indonesische leger moest zijn rol als guerrilla-macht en beschermer van de republiek behouden en nauw sa menwerken met het volk, waarvan het In de guerrilla afhankelijk was. Soekarno daarentegen wilde een meegaand leger dat geen vragen stelde. Deze verschillende opvattin gen hebben geleld tot meerdere bot singen tussen de charismatische en vurige Javaan, Soekarno, en de de vote Sumatraanse moslem, Nasoe tion. Abdoel Haris Nasoetlon stond op de lijst van generaals die tijdens de mis lukte coup van 30 september '65 op gepakt en vermoord werden. Tijdens het gesprek geeft hij een levendig verslag over de gebeurtenissen In en rond het huls in de Jaln Teuku Umar en vertelt hoe hl) ter nauwernood wist te ontsnappen aan de mannen van da lijfwacht van president Soekarno, on der leiding van overste Oentoeng. Bij het vuurgevecht In en rond het huls werd zijn dochter doodgescho ten, en zijn adjudant in zijn plaats zwaar gewond meegenomen naar Lo- bang Boaja (krokodillengat) waar da generaals werden vermoord. In Indonesië wandel Ja niet zo maar bij Iemand binnen, laat staan bij Ie mand var. c.'e ei:te. Voordat een re- sprek met Nasoetion plaats kon /in den, moesten cr verschillende hin dernissen genomen worden. Nadat hij schriftelijk al op een aantal vragen had geantwoord werd Ik voor een gesprek uitgenodigd en door een van zijn bedienden het prachtige Oud hollandse huls binnengeleid. Even later kwam de oud-generaal naar bin nen, klein, bijzonder vitaal en veel jonger dan Ik dacht. HIJ spreekt Ne derlands. HIJ gaf hat volgende col lege. Over de politieke partijen en hun macht of gebrek aan macht: „De vroegere partijen bestaan niet meer. De nieuwe, welke op initiatief van de regering naar voren zijn geschoven zijn pas in de beginfase. Volgens de nieuwe regeling mogen zij geen afdelingen en activiteiten in de dessa hebben, dus niet rechtstreeks in het volk. De partijen zijn nog geen sociale krachten zoals vroeger." Over de komende verkiezingen in 1OT7: „De Indonesische verkiezingen hebben niet dezelfde betekenis als die in de wes terse democratieën. De regeling is zoda nig dat er bepaalde beperkingen zijn wat betreft de kandidaat-stelling en verder houdt de veiligheidsdienst een oogje in het zeil. Het passief kiesrecht is beperkt tot de centrale besturen van de drie par tijen en verder benoemt de president een derde van de leden van het parlement. Het Congres, dat het grote nationale be leid moet bepalen en de president moet kiezen, bestaat slechts uit 39 procent ge kozen mensen, de rest is aangewezen. Er bestaat een groot gebrek aan belangstel ling voor de verkiezingen, hoewel er bin- pen de regering wel bepaalde activiteiten Zichtbaar zijn. Bij verschillende gelegen heden heeft zij al duidelijk gemaakt dat het doel van de verkiezingen is het verze keren van de continuïteit van het huidige beleid en leiderschap." (Uit andere bron nen in Indonesië werd me verteld dat de islam-partij vrijwel zeker grote stemmen winst zal halen, „maar dat deze partij nooit meer dan 33 procent van de stem men zou krijgen, ook al kreeg ze meer dan 33 procent van de stemmen Over de rol en het prestige van het leger: „Volgens mij is het leger meer gebruikt als apparaat voor de regering, in het bij zonder voor de veiligheid van de regering en haar activiteiten. Dus meer een „poli tionele" taak. De laatste twee jaar zijn er ook meer oefeningen in het bestrijden van oproer. Het leger heeft niet meer de auto nome positie van vroeger, toen het zich als een soort „voorhoede" inzette ten be hoeve van dynamisering en hervormin gen. Al is de legerleiding formeel niet betrokken bij het beleid, (feitelijk kan er niet gesproken worden van een militaire regering), het volk vereenzelvigt het leger toch met de regering, gezien de vele functionarissen in uniform. Bovendien zijn bepaalde hoge officieren inderdaad erg rijk geworden. Er is een proces aan de gang dat in de praktijk de positie van het door Johan ten Hove Oud-generaal en oud-mlnlster van defensie Abdoel Harls Nasoetlon. leger tegenover de maatschappij veran dert, hoewel de oorspronkelijke principes van „volksleger" formeel nog gelden. De ze kwestie speelde in maart '68 een be langrijke rol bij de besprekingen tussen de legerleiding en mijzelf. Dat was vlak voor de Congreszitting die generaal Soe harto als president zou bevestigen. Mijn collega's in de legerleiding wilden met een mandaat de economie opbouwen en dan onze verschillende problemen oplossen. Ik was van mening dat de voortzetting van de nationale missie van het leger het belangrijkste was. Daarvoor is nodig dat de eenheidsband tussen leger en volk hooggehouden wordt, dat wil zeggen, één te zijn met het volk zowel in goede als kwade tijden." Over eigen ervaringen: „Eigenlijk was ik al buiten de bevelvoe ring van de gewapende macht in 1962. Ik werd vervangen als algemeen legercom mandant door generaal Yani (die bij de coup vermoord werd), in het kader van een reorganisatie, die zou inhouden dat de minister van defensie eigenlijk ook bevelhebber zou worden van de geïnte greerde strijdkrachten. Voor mij werd toen een nieuwe functie geschapen; chef-staf van de strijdkrach ten. Maar dit had geen inhoud, omdat toen reeds het oppercommando KOTI bestond waarvan generaal Yani de chef staf was. De president was in deze struc tuur dus opperbevelhebber en ik werd de plaatsvervangend bevelhebber. Een paar maanden later werd deze functie van mij ook opgeheven, zodat ik tijdens de com munistische coup alleen nog maar een administratieve functie had. Soekarno was op de hoogte van de coup, maar wist niets van de moord op de generaals. De dag voor de moord had hij nog besloten generaal Yani te laten vervangen en dan laat je zo iemand niet ombrengen. De dag tevoren kwamen er meldingen over troe penbewegingen in Oost-Java en in de buurt van het vliegveld Halim bij Jakar ta. Yani zei dat hij dat de volgende dag met de president zou bespreken, niet we tende dat hij die volgende dag niet zou halen. Yani was zeer loyaal aan president Soekarno. Triest dat juist deze man ver moord werd. Op de dag van de moord werd generaal Soeharto autojnatisch plaatsvervangend legercommandant, krachtens een vaste order van de landmacht. Maar Soekarno nam zelf het commando over en benoemde generaal Pranoto (de kandidaat van de G 30 S, de beweging van de 30-ste september die de coup uitvoerde) als plaatsvervanger. Als coördinerend minister heb ik, in aanwe zigheid van Soeharto, duidelijk gemaakt aan de boodschapper van de president (kolonel Bambang) dat het onmogelijk was dat generaal Soeharto het comman do overgaf aan Pranoto, omdat de opera ties juist gaande waren. Maar de volgende dag werden de betref fende generaals naar Bogor ontboden, zonder mij, en gaf Soeharto toe. Hij maakte bekend dat de president nu zelf het legercommando in handen had, en dat hij zelf alleen maar commandant was van de veiligheidsoperaties. Toch stelde ik de president voor, op 10 oktober 1965, om Soeharto tot legercommandant te be noemen. Inmiddels hadden leden van de Siliwangi-divisie bij kolonel Latif van de G 30 S een document gevonden waaruit opgemaakt kon worden dat generaal Pra noto betrokken was bij de coup. Pas toen was de president bereid om generaal Soe harto te benoemen. Toen kwam de vraag aan de orde wie generaal Yani zou opvolgen als chef-staf KOTI. Generaal Soeharto stelde mij voor. maar de president wees dat af en zodoen de nam generaal Soeharto ook die functie op zich. Eind 1965 kwam er een nieuwe kwestie. Een paar streekraden in West-Ja va, Oost- Java en Zuld-Sumatra begonnen te pra ten over de vacante functie van vice- president en brachten mijn naam naar voren. Weer werd de president boos, hij voelde dit als een motie van wantrouwen. Op 21 januari gaven de vier commandan ten van de strijdkrachten een verklaring uit waarin stond dat de functie van vice- president vacant moest blijven. Ongeveer een maand later werd ik ontheven van al mijn functies. Na de „order 11 maart" (de >ilelijke machtsoverdracht van Soekar- n aan Soeharto) werd het kabinet gewij- zigu. Generaal Soeharto stelde mij voor als vir "-premier voor defensie, maar het werd ^wezen door de president, zodat Soeharto k die functie tijdelijk waar nam. Jum 4 kwam het Congres bijeen om een oplossi. 7 te vinden in de verwar de situatie. Het lt -r stelde mij voor als voorzitter. De president probeerde dit te voorkomen, maar ik werd gekozen. Hij is er alleen in geslaagd te voorkomen dat de 1 Congres-voorzitter ook waarnemend pre sident werd. Deze functie werd aan Soe harto gegeven. Men moet weten dat de president in die dagen nog gesteund werd door de meerderheid in de partijen en de strijdkrachten. Hét is algemeen bekend dat ik een andere mening heb dan de huidige regering en dat betekent bepaalde moeilijkheden. In Indonesië is het informele politieke leven zeer belangrijk. Vele belangrijke beslis singen zijn buiten de officiële instanties genomen. Dit is niet altijd begrijpelijk voor buitenlanders. Ik heb nu niet minder te doen. Vooral de jonge generatie heeft mijn speciale aandacht, want zij zijn de toekomst." Over politieke gevangenen. „Ik heb in de jaren vijftig en zestig meer opstanden afgewikkeld Mijn principe is altijd geweest: Als wij militair gewonnen hebben komt het veiligheidsaspect op de tweede plaats, en wordt normalisering in de maatschappij weer het belangrijkste. Dat is de fase van amnestie en kwijtschel ding, en terugkeer in de normale maat schappij. Alleen de kernpersonen krijgen een speciale afhandeling. Zo is er geen probleem meer overgebleven van die vroegere opstanden. Ten aanzien van de communistische politieke gevangenen is deze politiek ook mogelijk, als de uitvoe ring in fasen geschiedt in een gezamenlij ke actie met de maatschappij. Het volk moet voorbereid worden op de terugkeer van gTote aantallen politieke gevan genen." Over de gevolgen van de Araerikaan- se aftocht uit Indo-China. „Tot op zekere hoogte is de domino theorie waar, en dat weet ik ook uit con tacten die ik vroeger had met de leiders van de andere zijde. Tussen de commu nistische en niet-communlstische staten in Zuidoost-Azië bestaat vreedzame coëxistentie, maar niet tussen hun ideolo gieën. Alle ASEAN-landen (Associatie van niet-communistische Zuldoostazia- tische landen) hebben potentieel nog een communistische partij met een vertegen woordiging in China. En er zijn nog steeds gewapende opstanden aan de grens van alle ASEAN-landen. De uiteindelijke be slissing of de domino-theorie waar wordt, ligt in de weerbaarheid van de landen zelf. De communisten krijgen slechts kans als er zich drie omstandigheden voordien; als er geen sociale rechtvaardigheid bestaat, als er geen redelijke politieke mogelijk heid bestaat om de verlangens en onte vredenheid te uiten, (waardoor men wel revolutionaire wegen moet nemen) en ten slotte als het leger geïnfiltreerd wordt. Maar sociale rechtvaardigheid ls het be langrijkste. Enige jaren terug was ik in Manilla en de journalisten bij het vlieg veld vroegen me „Generaal, u bent ie mand die de communisten hebben trach ten te doden, wat is de grootste vijand in deze gebieden? Ik wist wat ze van me verwachtten, maar ik zei dat de grootste vijand in Zuidoost-Azië de sociale on rechtvaardigheid was." Over zijn visie op de toekomst: „Een strijder is altijd optimistisch. or J. den Boef ïering van een 40-urige werkweek, meer vakantie, verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd, loging van het minimumpensioen dat zijn de belangrijkste wensen die de gewone man in it-Duitsland heeft uitgesproken in de maanden, voorafgaande aan het deze week gehouden ende congres van de SED. de Socialistische eenheidspartij, die in de DDR (Duitse Democra- he Republiek) de lakens uitdeelt. zullen voorlopig vrome wensen ven. In het nieuwe partijprogram ..tot in de volgende eeuw" geldig wordt wel gerept over een kortere kweek en meer vakantie. Maar in nieuwe vijfjarenplan dat in 1980 topt en waarmee de Oostduitsers voorlopig moeten doen. wordt er r gezwegen. En in het partijblad les Deutschland werd een inge- den brief over hetzelfde onder- j P, waarin geleidelijke invoering >r ,1980 werd gevraagd, meteen antwoord" door plaatsing van een jtere brief, waarin wordt beweerd besluiten niet zomaar genomen men worden en dat alles tenslotte ankelijk is van „ons werk". de voorbereiding van het congres •ben de Oostduitse leiders een- de tactiek gevolgd als hun Rus- :he kameraden. In het begin van jaar hebben zij de bevolking op oepen. haar mening te geven over nieuwe voorstellen van de partij leiding en haar wensen kenbaar te maken. Uit in de Sowjet-Unie gepu bliceerde brieven kon men nog en igszins opmaken, wat er onder de bevolking leefde. Met de Oostduitse publicaties was dit echter niet het geval. De vermelding in Neues Deutschland van de vraag om gelei delijke invoering van de 40-urige werkweek was een grote uitzonde ring. Uit het „antwoord" dat er naast werd geplaatst bleek ten overvloede, hoe de partij over dit onderwerp denkt. Wel vonden brieven van ministers, partijfunctionarissen, wetenschap- beoefenaars. kunstenaars en be drijfsleiders hun weg naar de krante kolommen. De arbeiders, die toch het merendeel uitmaken van de „werken de klasse" kwamen veel minder aan bod, terwijl het een publiek geheim was. dat in een aantal bedrijven in Oost-Berlijn nogal wat wensen waren opgesteld, die met het leven van a Hp dag te maken hadden. Niettemin werpt de SED zich op als voorhoede van de arbeidersklasse en als partij van de gehele werkende bevolking. Tegelijkertijd besteedt zij opnieuw veel aandacht aan de in de vorige eeuw door Karl Marx verkondigde, maar volgens de Franse communis ten achterhaalde leer van de „dicta tuur van het proletariaat". Verzuim In het Oostduitse theoretische tijd schrift „Elnheit" werd nog onlangs herinnerd aan het feit dat deze dicta tuur van het proletariaat (bedoeld voor de overgangsfase van kapitalis me naar socialisme) in de beginperio de van wat nu de DDR is, noodzake lijk was om het „verzet tegen de nieuwe macht te breken". Verzuimd werd te vermelden dat deze „nieuwe macht" in feite werd uitgeoefend door de Sowjet-Unie als bezettende mogendheid, die een betrekkelijk Het partijcongres van de SED, bijeen was. kleine groep communisten de hand boven het hoofd hield. Zoals op 17 juni 1953, toen Russische bajonetten moesten voorkomen dat Oostduitse arbeiders een eind maakten aan de heerschappij van Wilhelm Pieck. Ot to Grotewohl en Walter Ulbricht. Dertig jaar nadat de dictatuur van het proletariaat haar intrede deed in Oost-Duitsland heeft niet de arbei dersklasse alles te vertellen Dit is aan het partijapparaat voorbehou den, dat volgens het nieuwe partij program nog meer macht krijgt. Een citaat: „Hoe vèrreikender en ge compliceerder de taken van de lei ding en planning van alle vormen van maatschappelijke processen worden, hoe groter de rol wordt van zoals dat deze week in het Oostberlijnse Paleis van de republiek de politieke leiding van de maat schappij door de marxistlsch- leninistische partij". Met die partij bedoelt de SED dan zichzelf. Partijapparaat Beslissingen worden in de DDR ge nomen door het centrale comité van de SED of rechtstreeks door het Po litburo van zestien man, dat de dage lijkse leiding In handen heeft. In dit Politburo hebben de leden van het secretariaat van het centrale comité, waarvan partijleider Erich Honecker eerste secretaris is, veel invloed. Po litburo en Secretariaat leven een eigen leven, maar de meeste leden van het elf koppen tellende secreta riaat maken tevens deel uit van het Pt litburo. Om zijn positie te verster kt n. heeft Honecker er op aange stuurd dat hij tot algemeen secreta ris wordt benoemd, een functie die in de Sowjet-Unie door Leonid Breznjew wordt bekleed. In de afgelopen vier Jaar was Honec ker er al in geslaagd, de invloed van het partij-apparaat in de staatsorga nen te versterken. Dit ging ten koste van de Invloed van leden van het Politburo in belangrijke staatsfuncties, zoals Willi Stoph (voorzitter van de Staatsraad), pre mier Horst Sindermann en diens plaatsvervangers Gilnter Mittag en Alfred Neumann Vandaag zal de nieuwe samenstelling van het Polit buro worden bekendgemaakt. Het ziet er echter niet naar uit. dat er belangrijke wijzigingen aangebracht worden. Honecker heeft er belang bij, het congres te doen uitlopen op een demonstratie van eenheid in de SED-gelederen. Vervanging van lei dende figuren zou averechts kunnen werken. Sowjet-Unie Bovendien moet Honecker rekenen met de wensen van Moskou. De DDR is internationaal wel als onaf hankelijke staat geaccepteerd, maar dit heeft niets veranderd aan de omstandigheid, dat deze DDR in de Sowjet-Unie nog altijd als een bezet gebied wordt gezien. Het Kremlin heeft de DDR in navolging van Hongarije. Tsjechoslowakije en Po len. waar het „goulasj- communlsme" een kans kreeg ge legenheid gegeven de ontevreden be volking wat meer consumptiegoede ren te verstrekken om de aandacht af te leiden van gemis aan persoon lijke vrijheid. Er zijn echter (econo mische) grenzen en wat de DDR be treft lijken die wat de Sowjet-Unie aangaat te zijn bereikt. Ondanks alle toezeggingen op het vandaag aflopende negende partij congres is er voor de Oostduitsers tot 1980 niet veel meer weggelegd dan: harder te werken om niet te verliezen wat zij in de afgelopen Ja ren hebben verworven. Geen kortere werkweek, geen langere vakantie, geen vervroegde pensionering en geen verhoging van minimumpensi oenen voor de gewone man. in wiens naam ruim dertig Jaar geleden de dictatuur van het proletariaat werd uitgeroepen. Wel een hermetisch af gesloten grens tussen Oost- en West- Duitsland met „verfijnde" appara tuur, die de dood kan betekenen voor leder die de DDR wil ont vluchten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11