ortugal wacht erkiezingsstrijd harde Kissingers rede klaroenstoot zonder muziek? Gewelddadige ontruiming van Wijk in Indiase stad Bombay Spaanse minister stelt oppositie samenwerking voor Lubbers benadrukt grondstoffenplan P Ambassadeur Bolivia ti Parijs vermoord Ehrlichman schrijft sleutelroman emier Azevedo ook presidentskandidaat Ruim 75.000 mensen zaterdag op straat °t srss TETiQENSDAG 12 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 NEW YORK (Reuter) John I Ehrlichman. onder oud-president Richard Nixon adviseur voor bin nenlandse aangelegenheden, heeft een - roman geschreven over een I achterdochtige, egocentrische en eerzuchtige president die als twee druppels water lijkt op zijn voorma lige chef. De uitgeefster (Simon Schuster) van het op 18 juni verschijnende boek afficheert het als een „ge durfde sleutelroman" over de perio de Nixon. Ehrlichman heeft nauwelijks reden om vriendelijk over Nixon te doen. In het grote Watergate-schaakspel was Ehrlichmans ontslag een van de laatste stukoffers die Nixon bracht alvorens uiteindelijk mat te gaan. Behalve Nixon, die in het boek „Monckton" heet, kunnen 12 ande re romanfiguren worden „ontmas kerd" als toenmalige Nixon- paladijnen. De schrijver maakt het de goede verstaander ook niet moei lijk. „The Company" volgt de han del en wandel van „president Ri chard Monckton", vanaf diens ver kiezing tot aan de inbraak in een kantoor van de democratische par tij (Watergate). Minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heet in het boek Carl Tessler. Hij is een van de Harvard-intellectuelen die door Monckton als slag worden gehaat. Ehrlichman zelf gaat nauwelijks schuil achter de figuur Frank Fla herty. „Specimen van een uniek Amerikaans slag: de efficiënt wer kende Ier". er 15 0(ÏSSABON (Reuter, UPI) De huidige premier van Portugal, admiraal Pinheiro de Azevedo. heeft ^er?' steravond laten weten dat hij waarschijnlijk zal meedingen naar het presidentschap. Zijn zuil andidatuur betekent dat de verkiezingsstrijd een hevig gevecht tussen links en rechts zal worden. ?e stfe verkiezingen zullen op 27 juni worden gehouden. vafeevedo vertelde gisteravond aar. voor het presidentschap. Ze heeft ge- aire n di«erslaggevers dat hij zal meedoen, gecoi s blijkt dat er maar één potentiële rie Verwinnaar zal zijn, als hij niet mee- rderbet. Daar ziet het momenteel wel tent(jaar uit. t pubje voornaamste kanshebber was tot aa["tosver de chef-staf van het Portuge- eelde, leger, generaal Ramalho Eanes. k^ij wordt gesteund door de rechtse ;ntrum-democraten en de volksde- locraten. De socialisten en de com- 0Qj unisten moeten zich nog over een andidaat uitspreken. In een verkla- schiedenis en filosofie gestudeerd en was tot voor kort lid van de commu nistische partij. Tijdens de dictatuur was de 36-jarige Vieira vele jaren ondergedoken. Daarna is zij door de communistische partij naar Moskou gezonden om een politieke opleiding te krijgen. De communisten zijn er niet in ge slaagd met een eigen kandidaat op de proppen te komen. Ze hebben lange tijd druk uitgeoefend op de huidige president Da Costa Gomez Jandidaat uitspreken. In een verkla- teste ng van de premier werd gezegd dat zich kandidaat te stellen. Echter te- de fet vooruitzicht van slechts één kan- d- Oftdaat ondemocratisch is en de stabi- ewertteit van het land kan bedreigen. w eneraal Eanes heeft de kandida- •graiTuur van premier Azevedo verwel- lomd. Het is wenselijk dat er ver- Corfehillende kandidaten zijn, zodat het vers ortugese volk een bewuste keus kan ïkenlfcaken na een 0pen discussie, zo liet even jj weten. De sleutel voor de verkie- Ing van de president lijkt nu in han- en liggen van de socialisten. Men ;rwacht dat de leider van de socia- sten. Mario Soares, morgen op een ïrsconferentie zal bekend maken, kandidaat zijn partij zal oors "ee kleine trotskistische partijen. e internationale communistische li- J"en de Revolutionaire Arbei- bniiv ersPartij presenteerden gisteren op de wPn Persconferentie Maria Arlete ezwa eira da silva als hun kandidaat vergeefs. Ze hebben wel laten doorschemeren dat ze bereid zijn een burgerlijke kandidaat te steunen als er geen militaire kandidaat is die brede steun geniet. Een recente opiniepeiling, die gepu bliceerd werd door het centrum linkse blad „Expresso" geeft aan dat premier Azevedo bij de Portugese bevolking het beste in de markt ligt. „Castro" Aan de marge van de verkiezingen speelt ook majoor Saraiva de Carval- ho. wel eens omschreven als de Euro pese Fidel Castro, een rolletje in de strijd. Hij heeft de steun van 58 klei ne volksmachtrgroeperingen, die een regiem van arbeiders- en soldatenra- den voorstaan in plaats van een par lementaire democratie. Carvalho, die de militaire leider was van de coup in 1974 die een einde maakte aan een dictatuur van 48 jaar, zal waarschijn lijk niet meedoen, zo hebben zijn advocaten laten weten. Na de jongste revolte, vorig jaar november, is hij uit zijn militaire ambt ontzet en heeft hij enige tijd gevangen gezeten. Inmiddels staat de definitieve uitslag van de verkiezingen voor het parle ment, die op 25 april werden gehou den vast. Ook de schriftelijke stem men van de in het buitenland wonen de Portugezen zijn geteld. Meer dan 80.000 in het buitenland verblijvende Portugezen hebben aan de verkiezin gen deelgenomen. Het parlement, dat 263 leden telt heeft de volgende samenstelling. De socialisten 107 zetels, de democra tische volkspartij (PPD) 73 zetels, de rechtse centrum-democraten 42 ze tels, de communisten 40 zetels en de extreem linkse Volksdemocratische Unie 1 zetel. Azoren Een algemene staking op de Azoren is gisteren niet doorgegaan. Daarmee lijkt de tegenstelling tussen de zeer behoudende bewoners van de eilan dengroep en de regering in Lissabon aanzienlijk minder geworden. De sta king was uitgeroepen door de plaat selijke Kamer van Koophandel, maar werd later afgelast nadat de militaire gouverneur had verklaard dat de regering in Lissabon bereid is aan nog levende bezwaren bij de be volking tegemoet te komen. NAIROBI Wat zou de aarde er paradijselijk uitzien als alle wensen van de sprekers op Unctad-4 werkelijkheid zouden wor den. Maar voorlopig lijkt het daar nog niet op. Nu de reeks redevoeringen op zijn Een oude vtouw met een bord in haar handen wacht in een tentenkamp in het rampgebied in Italië op eten. Het merendeel van de bewoners van het getroffen gebied heeft laten weten dat zij in tentenkampen willen blijven totdat nieuwe huizen klaar zijn. De Italianen willen liever niet worden ondergebracht in tijdelijke woningen, omdat zij bang zijn dat ze daar jaren zullen zitten. MADRID (Reuter, UPI) De Spaanse minister van buitenlandse zaken, Areilza, heeft de officieel nog steeds illegale oppositie in Spanje uitgenodigd deel te nemen aan een nationaal pact voor democratische hervorming. De reactie van een woordvoerder van de Spaanse oppositie was, dat de woorden en de daden van de regering elkaar schijnen tegen te spreken. sl De bi er. st a lens rdnjjARIJS (DPA, AP, Reuter) De Boliviaanse ambassadeur in ljjkefarijs, Joaquin Zenteno Anaya, is gistermiddag met twee pis- ie wpolschoten om het leven gebracht. De verantwoordelijkheid voor •rdt je aanslag wordt opgeëist door een beweging die zich de „Che ruevara brigade" noemt. leneraal Zenteno is sedert 1973 am- tijdens de tweede wereldoorlog hooia fassadeur van B°bvia in Parijs, van de Gestapo in de Franse stad iij. i [oordien was hij opperbevelhebber Lyon. De Franse autoriteiten hebben in het Boliviaanse leger. Als zoda- om de uitlevering van Barbie ver- dg heeft hij de guerrillabeweging zocht. Zenteno wordt bovendien ver- ad (rn Che Guevara tien ïaar geleden antwoordelijk geacht voor de tank- Jnderdrukt. aanval op de universiteit van La Paz I tijdens de rechtse staatsgreep van ruS )e dader van de aanslag, een man 1971 uisjöan ongeveer 35 jaar. kon te voet Intkomen. De ..Che Guevara bri- jade" heeft telefonisch laten weten Vijfde jat de aanslag is gepleegd ter gele- aansiag op de Boliviaanse ambas- tekfjenheid van de verjaardag van de sadeur is de vljtde aanslag op een ran ferplettering van het nazisme, op 8 dipIomaat Frankrijk m anderhalf wei 1945. jaar tijd. In december 1974 werd een „Op ^enteno heeft niet alleen bekendheid itspLrworven door de uitroeiing van de fcr iliviaanse guerrillabeweging maar ok door zijn pleidooi voor de vrijla- ing van Klaus Barbie. Barbie was militaire attaché van Uruguay ver moord. In maart 1975 raakte de Zuid- slavische vice-consul in Lyon ernstig gewond bij een aanslag door te genstanders van generaal Tito. Op 8 oktober pleegden Baskische vrij- Ambassadeur Zenteno heidsstrijders een aanslag op een mi litaire attaché van de Spaanse am bassade in parijs. Op 24 oktober vo rig jaar werd de Turkse ambassadeur in Parijs vermoord. Deze moord zou zijn gepleegd door een beweging die strijdt voor bevrijding van Armenië. Zenteno is vrijwel op dezelide plaats neergeschoten waar ook de aanslag op de Turkse ambassadeur werd ge pleegd. Tijdens een bijeenkomst met politici en zakenmensen verklaarde de mi nister, die als zeer progressief te boek staat in het kabinet van premier Ari as: ..De enige weg van een autoritair regime naar democratische samen werking is een nationaal pact niet een geschreven document maar een wederzijdse verklaring dat men be reid is te accepteren dat de mo narchie de zaak aanzwengelt en dat de vertegenwoordigers van de politie ke krachten (van links en van rechts) de ontwikkeling aanvaarden. Ik no dig het gematigde deel van de oppo sitie uit voor een dergelijke overeen komst. Er zijn tal van verantwoorde lijke figuren in de oppositie met wie men kan onderhandelen en een over eenkomst voor de toekomst af sluiten". Reactie Een woordvoerder van de oppositie zei. dat de woorden van minister Areilza strijdig zijn met de daden van de regering. De socialisten lieten we ten: „De regering moet eerst haar standpunt verduidelijken De belof ten van meer vrijheid zijn in tegen spraak met het gevangen houden van leiders van de oppositie, de repressie tegen vreedzame demonstraties en het ongecontroleerde geweld van ui terst rechts". Voorts hebben de oppositiepartijen, die verenigd zijn in de „democra tische coördinatie", hun ongerust heid uitgesproken over de recente schietpartij tijdens een manifestatie van Carlisten. De Spaanse premier Arias Navarro heeft opdracht gege ven een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de toedracht van de schietpartij, waarbij een jongeman gedood werd. De beschieting zou het werk geweest zijn van Carlisten on der leiding van prins Sixto Enrique de Bourbon-Parma. Ze was gericht tegen de volgelingen van zijn broer en troonpretendent, prins Karel- Hugo. Parade Het Rooms-Katholieke dagblad „Ya" heeft de militaire parade, die op 30 mei door koning Juan Carlos zal worden afgenomen, onwenselijk ge noemd. De militaire parade wordt elk jaar gehouden om de overwinning van Franco in de Spaanse burgeroor log van 1936—1939 te vieren. De para de zal de wonden van de burgeroor log weer openrijten, zo meent het Spaanse dagblad. De parade verdeelt Spanje in overwinnaars en overwon nenen. De bond van oud-strijders uit de Spaanse burgeroorlog, die met zijn half miljoen leden een van de meest invloedrijke rechtse bewegingen is. heeft gisteren bekend gemaakt dat er op 20 mei een grote manifestatie wordt gehouden ter ere van wijlen generaal Franco en tegen de koers van de huidige machthebbers. Op 20 mei is het een half jaar geleden dat Franco is overleden. einde loopt beginnen de werkelijke onderhandelingen op de Unctad (de conferentie van de Verenigde Naties voor handel en ontwikkeling) op gang te komen. Midden op tafel lig gen de voorstellen van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger. Was zijn toe spraak een klaroenstoot zonder mu ziek, of heeft de bewindsman de toon gezet voor werkelijke onderhandelin gen tussen arm en rijk° De ontwikkelingslanden zijn wat hui verig sinds Kissinger vorig jaar tij dens de VN-zitting in New York ver gaande voorstellen deed. die later voor een goed deel werden terugge nomen. „De Amerikanen beloven veel maar doen niets" zeiden de ont wikkelingslanden toen. Hoe „hard" de voorstellen van Kis singer op de Unctad zijn zal tijdens de onderhandelingen moeten blijken. Belangrijkste punt is een grondstof- fenbank om westerse ondernemingen te prikkelen in ontwikkelingslanden grondstoffen te winnen. Die ontwik kelingslanden zouden van een aan deel in de opbrengst verzekerd wor den en van hun kant moeten beloven geen bedrijven te nationaliseren. Reactie derde wereld Wat vindt de derde wereld over het algemeen van de voorstellen van Kissinger. Tot nu toe zijn de reacties wat voorzichtig. De minister van handel van India ziet in de voorstel len van Kissinger de basis voor een mogelijk compromis, maar zijn col lega van Tanzania voorspelt proble men als Kissinger niet verder gaat. Voor zover er op dit ogenblik kritiek bij de ontwikkelingslanden te be speuren is gaat die om een paar dingen. Zo zegt de derde wereld dat Kissinger de vrije markt volledig in tact laat en die heeft tot nu toe grotendeels gewerkt in het voordeel van de rijke landen. Zij werden steeds rijker, de arme landen werden steeds armer. Ook spreekt uit de rede van de bewindsman een duide lijk eigen belang: de westerse landen hebben behoefte aan een ongestoor de toevoer van grondstoffen uit ont wikkelingslanden. waar de westerse landen niet zonder kunnen. Tenslot te worden investeringen van het wes terse bedrijfsleven in ontwikkelings landen gestimuleerd, terwijl die lan den juist grotere zeggenschap willen over hun éigen grondstoffen. Aan de andere kant kunnen de voorstellen van Kissinger de derde wereld verze keren van redelijke opbrengsten voor die grondstoffen en de handel daarin vergemakkelijken. Vandaar dat zijn rede nu uitgebreid wordt bestudeerd en men zich afvraagt in hoeverre de Verenigde Staten bereid zijn de derde wereld verder tegemoet te komen. Er is geen reden om daar al te opti mistisch over te zijn. De Amerikaan se voorstellen kwamen pas op het laatste moment helemaal rond. Er is in de Verenigde Staten een voortdu rende strijd gaande tussen de ver schillende ministeries in hoeverre moet worden ingegaan op de wensen van de ontwikkelingslanden. Vooral de Amerikaanse minister van finan ciën William Simon staat erg afwij zend tegenover die verlangens. Hij is nog 'veel meer dan Kissinger een aanhanger van de vrije markt en als de dood voor hogere grondstof- fenprijzen. Daarom lijken de huidige voorstellen het maximum wat Kis- Haa(' oordl aanll atii t door Johan ten Hove er naar omstandigheden goed gere geld. Er bestaat een huisindustrie, waar handgemaakte sari's vervaar digd worden en waar ruim 4000 men- :inc'oor ruim 75.000 mensen in Bombay, India's op één na grootste miljoenenstad, lijkt aanstaande J Hl laterdag de zwartste dag uit hun leven te worden. Op die dag zullen honderden vrachtwagens en et julldozers hun wijk, de Janata Colony, binnentrekken De mensen zullen op de wagens geladen en Ira f," emd bulten de stad Sebracht worden. Daarna zullen de bulldozers hun woningen en hutten en <r r "'és wat zij daar gedurende de 25 jaar van het bestaan van de wijk opgebouwd hebben met de ,êe#rond gelijk maken. laar de bevolking van deze wijk zal ren. worden afgebroken en voor de nat niet zonder verzet aanzien. De bewoners nieuwe woonoorden gevon- nogelijkheid dat er harde gevechten den. In de praktijk komt het er op uilen plaatsvinden en dat er doden neer dat ze de stad uitgejaagd wor- uilen vallen is sterk aanwezig. Op 22 den, in het open veld een nieuw stuk sen hun werk en inkomen aan dan- Z pril van dit jaar vielen er volgens de grond toegewezen krijgen en verder ken. Verder zijn er allerlei kleine be- ?ra<ndiase regering 5 doden (volgens an- maar moeten zien hoe ze het redden, drijfjes. waar nog eens 3000 mensen ile «ere bronnen minstens 20) toen een Zo werden alleen al in de hoofdstad hun brood in vinden. En dat alles i. hi irijk in de oude stad van New Delhi New Delhi de afgelopen maand ruim voor het grootste deel dank zij de ai Ébntruimd werd. Daarbij vielen verder 125000 bewoners van krottenwijken bevolking zelf. die in de afgelopen 25 ir ajninstens 200 gewonden en werden er naar elders overgebracht. jaar een sterk gemeenschapsgevoel rme uim 500 arrestaties verricht. Ook in Bombay, waarvan het bekend ontwikkeld heeft. bewoners van Janata Colony zijn is dat er de ergste krottenwijken van Waarom moet deze wijk, die nog tal 1 Pijoed georganiseerd en als er georga- heel India bestaan, begint deze „ver- van mogelijkheden in zich heeft en >nst liseerd verzet gepleegd gaat worden fraaiïngscampagne". Maar Janata die de naam van slum of krottenwijk bij s het aantal slachtoffers niet te over- Colony is zeker niet de ergste krot- niet meer verdient, dan verdwijnen, deléien. Geruchten gaan nu al in de wijk ten wijk. Janata Colony heeft in de 25 nadat de bewoners daar nota bene 25 tei lat er ruim 10.000 man aan oproerpo- laar van haar bestaan een reputatie jaar geleden door de regering zelf zijn 1 Pi itie wordt klaar gehouden, om des- opgebouwd van een wijk waar de neergezet, gro loods met geweld het verzet te bewoners zelf iets van gemaakt heb- P^r.r^jiti^nark ns «reken. ben. Het is een voorbeeld geworden iVC*-1 tdiicpdi iv van hoe het mogelijk is dat een grote groep mensen in een wanhopige situ atie van een ellendige krottenwijk Pau^erd stedeHngen^amenklonle* langrUkste wegen zi'" er verhard, de _jeauperde stedelingen samenklonte- watervoorziening en de riolering zijp n«jVerfraaiïng jQ ,De Indiase regering van premier In- Janata Colony heeft het ongeluk naast de woonoorden te liggen van ongeveer 3500 medewerkers van het centrum voor atoomonderzoek <Bha- ba Atomic Research Centre, BARCi in Bombay. En deze wetenschappers en andere deskundigen wensen de wijk in te richten als een park, met een zwembad en andere recreatie mogelijkheden. Een stuk grond dat daarvoor bestemd was, is namelijk al opgekocht door BARC- functionarissen voor privé-doelen. Dus moet Janata Colony met 75 000 inwoners er aan geloven. De strijd van de bewoners tegen de BARC-functionarissen is al een jaar oud. Al in mei van het vorige jaar. een maand voordat premier Gandhi de noodtoestand voor India afkon digde. kwamen politietroepen de wijk binnen om de mensen te ver drijven. Maar duizenden bewoners, vooral vrouwen en kinderen gingen voor de vrachtwagens op straat lig gen en de ontruiming ging toen op last van het hooggerechtshof niet door. Mevrouw Gandhi zelf verkondigde toen dat een oplossing van de pro blemen de goedkeuring van de be volking van de wijk moest hebben. Maar onder de noodtoestand joeg de regering er een wet door die de ont ruiming van krottenwijken veel ge makkelijker maakte. BARC-mensen slaagden er op 13 februari bij de rechtbank in Janata Colony onder deze wet te laten vallen. De inwoners tekenden protest aan. maar wisten bij de rechter niet meer dan zes maanden respijt te krijgen. Niemand verwachtte dat de regering zes maanden zou wachten en vol gens een Indiase bron is nu de beslis sing gevallen. Janata Colony wordt aanstaande zaterdag met geweld ontruimd. „De gebeurtenissen in Bombay zijn voor geheel India van het grootste belang", aldus de Indiase bron. „Er blijkt uit dat onder de noodtoestand de regering zeer snel geneigd is tot het gebruik van geweld om de bevol king te onderdrukken". Als Janata Colony, een voorbeeld-wijk en zeker geen krottenwijk meer. verwoest wordt ten behoeve van een paar dui zend toch al bevoorrechte mensen in de Indiase samenleving, wat gaat er in de toekomst dan gebeuren met al die honderden anderé wijken in de grote Indiase steden, waar miljoenen mensen een armzalig bestaan leiden. Wat blijft erover van Indira Gandhi's woorden dat de noodtoestand nood zakelijk was om de Indiase samenle ving tot ontwikkeling te brengen. „Het ergste is dat dit alles nog ge daan wordt ook in de naam van ont wikkeling. verwijzend naar het atoomcentrum", zo vertelt de Indiase bron en hij ver volgt met: „Dit soort gebeurtenissen in India dreigt in de vergetelheid te raken. De regering is bang voor protest, de pers is aan banden gelegd. Noodzakelijk is dat buitenlandse regeringen, en met na me die. welke het land ontwikke lingshulp verschaffen hun stem laten horen". India is een voorkeursland voor de Nederiandse ontwikkelings hulp singer er in eigen land heeft kunnen uitslepen en daarom is het niet waarschijnlijk dat de Amerikanen in Nairobi veel verder zullen gaan. EG verdeeld Zoals het in de Verenigde Staten gaat om tegenstellingen tussen de verschillende ministeries, zo gaat het in de Europese Gemeenschap om nog veel grotere controverses tussen de lidstaten. Nederland komt daarbij de ontwikkelingslanden nog het verste tegemoet. Ons land even als Zweden, Noorwegen en Canada buiten de EG. is voorstander van een samenhangend grondstoffenpro- gramma zoals het secretaris Jamani Corea van de Unctad aan de verga dering in Nairobi heeft voorgelegd. Kern daarvan is om van tien grondstoffen voorraden aan te leg gen om zo de prijzen op peil te hou den. Tegenover zich vindt Nederland West-Duitsland maar ook Groot- Brittannië die van een dergelijk voorstel niets moeten hebben. Grondstoffen voorraden moeten be taald worden en dat kost geld en er kleven allerlei technische bezwaren aan vinden Bonn en Londen. Frankrijk heeft zich constructiever opgesteld en is nogal verrassend met een tussenvoorstel gekomen. Grondstoffenvoorraden om de prij zen op peil te houden vindt Parijs uitstekend, maar niet tien in één keer. Voor aparte grondstoffen moe ten overeenkomsten worden getrof fen die dan later op elkaar kunnen worden aangesloten. Het samenhan gende programma zoals Jamani Co rea zo graag wil is dan. langs een omweg, toch bereikt. Waarom hecht Corea zo aan die sa menhang? De ontwikkelingslanden zijn bang dat de rijke landen wel hogere prijzen willen betalen voor grondstoffen die zij hard nodig heb ben (koper bijvoorbeeld), maar niet voor grondstoffen waar ze buiten kunnen (jute). Als het Franse voor stel verder van de grond komt zal het daarom nog heel wat moeite kosten de derde wereld ervan te overtuigen dat het niet bij een paar aparte over eenkomsten blijft maar dat er wel degelijk een samenhang in zal wor den gebracht. De ontwikkelingslan den hebben in het verleden leergeld betaald. Jamani Corea .grondstoffenplan. Ruud Lubbers gunstig onthaal.. NAIROBI - Minister Ruud Lubbers v',n economische zaken heeft giste ren in zijn rede voor de Unctad de steun van Nederland aan het samen hangende grondstoffenplan van Unctad-secretaris Jamani Corea be nadrukt. Volgens de minister is het veel eenvoudiger over afzonderlijke grondstoffen te praten als eerst een overkoepeling (een samenhang) wordt aanvaard. De toespraak van Lubbers vond over het algemeen een gunstig onthaal bij de ontwikkelingslanden. Zij zijn zeer verheugd dat Nederland verder wil gaan dan de andere leden van de Europese Gemeenschap en een sa menhangend grondstoffenplan aan vaardt. Nederland heefteerder al toe gezegd te zullen mee betalen aan het fonds waaruit grondstoffenvoorra den moeten worden betaald. Het voorstel van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken om een grondstoffenbank op te richten benadert volgens Lubbers het grondstoffenproblefcm uit een heel andere hoek. Het idee dat landen een aandeel in die bank kunnen krijgen en daardoor belang hebben bij even wichtige en winstgevende prijzen voor grondstoffen noemde Lubbers interressant. Zoals bekend zal de bank vooral ook grondstoffenwin- ning door westerse ondernemingen moeten stimuleren, waarnaast de ontwikkelingslanden worden verze kerd van redeijke opbrengsten voor die grondstoffen. Lubbers was ook geboeid door Kissingers suggestie dat de grondstoffenbank niet alleen de aantrekkelijkheid van een grondstoffenwinningsproject moet beoordelen, maar ook gebonden moe ten worden aan voorwaarden in het belang van de ontwikkelingslanden Voor Nederland zijn die voorwaarden het opstellen van westerse markten voor ontwikkelingslanden, het over dragen van technologische kennis en het opleiden van kader, aldus de be windsman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7