if Betere bewapening van politie nodig Schaduw Harderwijk valt over Hierden Verpleger met baard maakt geen promotie in Eindhovens ziekenhuis Van der Stoel steunt ambassadeur bij bezoek prinselijk paar ÜJiÓiSi Geen gekleurd ondergoed svp Pistolen en karabijnen schieten te kort ;d Nota voor loos alarm Fiets" is geen bed van cement geeft sc'|eiYen irf.A.V'NKB.V. Waardering voor werk in Jeruzalem Nederlandse pas voortaan ook voor Zuidmolukkers Personalia Voor half miljoen aan drugs in beslag genomen Geen gratis lunch voor militairen Berover van taxi chauffeur gepakt Veluws dorp als één man tegen verstedelijking Voor boeren in „Frankrijk" zou weinig toekomst zijn fOENSDAG 12 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ^[Van onze sociaal-economische p<j redactie 'Jzr g die INDHOVEN Verplegers, die een baard dragen of leer- ling-verpleegsters die onder iRlhun witte dienstkleding fel ge kleurd ondergoed of panties dragen behoeven in het Catari- na-ziekenhuis in Eindhoven uta niet meer te rekenen op promo- ïosjtie of op een vaste aanstelling. ^Bovendien zal het ziekenhuis geen baarddragers meer in „dienst nemen. Dit heeft de di- ^.irectiesecretaris R. Vosveld des- e Higevraagd bevestigd. iant„De huisstijl van het Catharina- ziekenhuis verlangt dat alle mede werkers keurig verzorgd zijn. Directie n Mien leiding van het ziekenhuis vinden dat gekleurd ondergoed onder witte idienstkleding en baarden daaraan af- GWbreuk doen", aldus de heer Vosveld. In het verleden heeft volgens hem een aantal patiënten opmerkingen gemaakt over het dragen van ge kleurd ondergoed. De maatregelen houden in dat leerling-verpleger met baard na het afstuderen alleen maar kan rekenen op een vaste aanstelling als hij zijn baard afscheert. Ook leer ling-verpleegsters die altijd gekleurd ondergoed hebben gedragen en daar niet van af willen wijken, zullen na het afstuderen elders werk moeten zoeken. Overigens gelden deze huis regels niet alleen voor verplegend personeel, maar voor alle medewer kers van het ziekenhuis. Bij het pro motiebeleid zal ook voor hen het dra gen van een baard een factor zijn die meespeelt. De vakbonden hebben met enige ver bazing kennis genomen van de huis regels bij het Catharina-ziekenhuis. Hoofdbestuurder L. Hofman van de Nederlandse Bond van Over heidspersoneel zei gisteren dat hij nog nooit van dergelijke regels heeft gehoord. „Ik vraag me af of dit for meel kan en welke aanknopingspun ten men gebruikt", aldus de heer Hofman. Volgens hem kan het dra gen van een baard nooit het criteri um zijn voor het onthouden van een vaste aanstelling of van een promo tie. Het gaat erom of iemand met of zonder baard voldoet aan de eis van een verzorgd uiterlijk. „Als bond zijn we zeker niet van plan om ons in het geval van moeilijkhe den bij dergelijke huisregels neer te leggen. Ik vraag me ook af of de directie de normale overlegprocedure heeft gevolgd. Dergelijke huisregels zouden toch tenminste in de onder nemingsraad aan de orde moeten ko men". aldus de heer Hofman. De bonden staan ook op het standpunt dat de mogelijkheid om leerlingen een arbeidscontract alleen voor de duur van de opleiding aan to bieden, moet vervallen. Has hoo| Van onze soc-econ redactie H ^UTRECHT De Bond van Christelijke Politieambtenaren meent dat de bewapening van en (de politie te kort schiet. De ikaiFN-pistolen, die de „gewone" j wipolitieman op zak heeft en de Leejkarabijngeweren, waarover de ^mobiele eenheden beschikken oor speciale anti terreuracties, zijn op zichzelf niet slecht maar ze zijn niet geschikt voor de bestrijding ?n qvan de harde criminaliteit, s v „Het mag de overheid spoedig duide- liaï lijk worden, dat er op het punt van de me bewapening en de materiële uitrus ting voor de bestrijding van onlusten en harde criminaliteit bij de politie zelf nog steeds van voortdurende on- n 0 gerustheid sprake is." aldus de twee- kardde voorzitter van de christelijke poli- töltiebond, de heer A. de Roon, die vcxgisteren namens de plotseling ziek ui (geworden bondsvoorzitter D. Rook Hop de algemene vergadering in ellijutrecht de jaarrede uitsprak. '1. ^Volgens de heer Roon zijn er twee vobelangrijke zaken in het geding: de •veiligheid van de politieman zelf en m de wens van de politie om in het Zuigeval van wapengebruik de schade nv^voor een eventueel slachtoffer zo egeklein mogelijk te houden. Hij uitte PS'kritiek op het feit dat er nu al jaren vi over betere bewapening van de poli- ?n tie wordt gepraat zonder dat er iets meigebeurt. )rst. In 1965 stelden de ministers van jus- galtitie en binnenlandse zaken een com- „^eji missie in. maar in de werkzaamhe den den van die commissie zit weinig schot, want er is na tien jaar nog steeds geen advies uitgebracht. „En dat terwijl de politiebonden twee rijWjaar geleden na de dodelijke aansla- jemgen op onze collega's De Jong en iltéLandman de ministers nadrukkelijk heil hebben gewezen op de noodzaak om e gide materiële uitrusting van de poli- ;ttetie met spoed onder de loep te ne- n htmen", aldus de heer Roon. Hij vroeg ïizezich ook af hoe lang het nog moet ect<duren voordat er voldoende voor de HPolitiële vuurwapenopleiding ge- Pi la; gn ia: Van een verslaggever DELFZIJL De Delfzijlse ge meentepolitie heeft het juwe- liersbedrijf Klaas Oosterhof in Delfzijl een rekening van ze venhonderd gulden gestuurd voor het vele werk dat de alar minstallatie van de juwelier de politie bezorgt. De alarminstallatie heeft de laatste tijd verscheidene malen 's nachts lang achtereen ge loeid. Steeds rukte de politie uit om posten in de omgeving van de juwelierszaak te bezet ten. Het alarm bleek steeds loos. maar het pand waarin het filiaal is gevestigd wordt niet bewoond en de installatie was niet stil te krijgen. Gevolg was een enorm tumult, dat omwo nenden uit hun slaap haalde De politie heeft verscheidene keren met de filiaalhouder ge sproken om verbetering in de situatie te krijgen maar die ver betering kwam niet. Vandaar dus de iek?ning. De politie hoopt nu dat het juweliersbe- drijf andere maatregelen zal treffen. Bovendien heeft de ju welier nu een stuk in handen dat hij eventueel gebruiken kan tegenover de leverancier van de alarminstallatie. De politie noemt de rekening een „uiting van misnoegen" De oorzaken van het alarm zijn niet bekend maar in elk geval heeft de politie niet kunnen vaststellen dat het ging om po gingen tot inbraak. De christelijke bijn te gering. schikte schietbanen ter beschikking komen. Hoofdbestuurder H. Kruizinga voeg de aan deze kritiek desgevraagd toe, dat de FN-pistolen volgens hem moeten worden vervangen of zoda nig verbeterd dat er beter gericht kan worden geschoten. Ook is de veiligheid van de politieman onvol doende gegarandeerd omdat het wa pen nogal eens weigert. Bovendien moet het pistool gespannen worden voordat het kan worden afgescho ten. een handeling waaraan de poli tieman enkele seconden beide han den vol heeft. Kruizinga: „Voor mensen die elke dag op de schietbaan oefenen heeft de FN geen probleem, maar de gewo ne politieman heeft liever een beter wapen op zak". De karabijnen zou den volgens de christelijke politie bond moeten worden vervangen door zwaardere geweren, waarmee de harde criminaliteit beter partij kan worden gegeven. De karabijn het enige wapen van zwaarder kali ber. waarover de politie beschikt is te licht, de vuurkracht is te gering en met het wapen kan niet automa tisch worden geschoten. Sommige criminelen blijken daarentegen wel te beschikken over moderne snel vuurwapens. De politiebond heeft voor de karabijn niet een bepaalde vervanger voor ogen. maar men denkt bijvoorbeeld aan de Franse FAL-geweren. die op grote schaal in het Nederlandse leger worden ge bruikt. Mankracht tekort Een andere belangrijke grief van de politiebond is het tekort aan mankracht. Weliswaar is volgens het boekje de sterkte van de politie in vijf jaar met ruim zesduizend man verhoogd, maar feitelijk zijn er slechts 4800 politiemannen bijgeko men. Dat betekent dat het tekort in vijf jaar nagenoeg is verdubbeld tot 2400 man. De bevolking heeft volgens De Roon niet ten onrechte het gevoel dat de sterkte van de politie te kort schiet om haar werkzaamheden naar beho ren te verrichten. Niet alleen de stij gende criminaliteitscijfers rechtvaardigen de ongerustheid bij het publiek ook de dalende ophel deringspercentages: in 1965 loste de politie nog 51 procent van de misdrijven op, in 1970 was dat getal gedaald naar veertig procent en in 1975 zelfs geslonken tot 32 procent. Van 68 procent van de misdrijven lag de dader op het kerkhof. Voorts verwachten de politiebonden van de regering dat de politie ver schoond zal blijven van bezuinigin gen. De Roon: „De roofbouw, die al sinds jaar en dag op de Nederlandse politie wordt gepleegd, mag onder politiebond vindt de vuurkracht van de kara- geen beding groter worden. Om het politie-apparaat te ontlasten zou de overheid moeten bevorderen, dat bijvoorbeeld bewakingsdiensten worden overgenomen door dienstplichtige marechaussees. Die bewakingsdiensten zouden ook kun nen worden verricht door speciaal opgeleide kortverband-vrijwilligers. Vandaag zal de bij het CNV aange sloten bond politiebond (8400 leden) beslissen over een federatieve sa menwerking met de katholieke poli tiebond Sint Michaël (7400 leden). De katholieke bond heeft een princi pe-besluit in deze richting al genomen. Ministerie van justitie: UTRECHT „De „fiets" die in huizen van bewaring en gevan genissen wordt gebruikt om ge vangenen te kalmeren is niet van cement, maar een soort verhoogd ziekenhuisbed met matras." Het ministerie van justitie zegt dit naar aanleiding van het onderzoek dat het me- disch-juridisch comité politie ke gevangenen wil instellen naar het gebruik van de „fiets". Volgens het comité zou de „fiets" een cementen bed zijn waarop gevangenen worden vastgebonden om kalm te worden. De woordvoerder van het mi nisterie van justitie gaf toe dat er van de „fiets" gebruik wordt gemaakt om de gevangene te kalmeren als de gevangene „ge vaar voor zichzelf of voor zijn omgeving" oplevert. In de eerste vier maanden van dit jaar werd negen maal een ge vangene op deze manier tot rust gebracht. De huizen van bewaring en de gevangenissen hebben richtlijnen voor het ge bruik van de „fiets". Zo moet van te voren een arts ge raadpleegd worden en als dat niet kan, onmiddellijk daarna. „De gevangene wordt vastge maakt met gevoerd lederen manchetten aan polsen en en kels en over zijn bovenlijf met een borstlap. Een lid van de directie moet aanwezig zijn.- Deze moet bij elk gebruik van de „fiets" hiervan melding ma ken bij het ministerie. Om het half uur moet de gevangene door een verpleger of een lid van het gevangenispersoneel gecontroleerd worden. De ge vangene moet onmiddellijk losgemaakt worden als er niet meer van gevaar voor hemzelf of voor zijn omgeving gespro ken kan worden." aldus de woordvoerder van het ministe rie van justitie. Bij het ministerie zouden er nooit klachten over het ge bruik van de fiets zijn binnen gekomen. ADVERTENTIE .-•«•MM«?voordele" maar mei je naf is mooi in t xfljdhelardentiat. in de sporthal "-W-- nïem uw gondel hee" I. '■■s «,d "raag nadere '/emroldoendel 6313-Didam :3J6?-8I II Tele* 45086 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stoel heeft gisteren in een gesprek met de vaste Kamercommissie voor buitenlandse zaken het optreden van zijn ambassadeur in Jeruzalem, Arriens, tijdens het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Israël, volledig gedekt. Volgens Van der Stoel heeft ambas sadeur Arriens het prinselijk paar er volledig terecht op gewezen dat een bezoek aan het Israëlische parlement toen dat In vergadering bijeen was. en demonstratief politiek effect ge had zou kunnen hebben. Minister Van der Stoel blijkt het, evenals zijn ambassadeur, niet eens te zijn met de opvatting van prins Claus, die op een persconferentie, vo rige week woensdag in Tel Avlv, zei dat het bezoek aan het parlement geen enkele politieke betekenis zou hebben gehad. Volgens een woordvoerder van buitenlandse za ken heeft minister Van der Stoel in de Kamercommissie zijn volledige waardering voor de juiste en soepele uitvoering door de ambassadeur in Jeruzalem van de instructies in Den Haag uitgesproken. De minister sprak met de Kamercommissie na al eerder contact te hebben gehad met het prinselijk paar na zijn terug komst in Nederland. Voorlichting De minister ziet wel aanleiding het probleem van de voorlichting tijdens een als privé omschreven bezoek van leden van het konlnkljk huis aan politiek gevoelige landen, nog eens te bezien. Zoals bekend werd het be zoek van het prinselijk paar niet be geleid door een officiële woordvoer der, teneinde te vermijden dat het bezoek een officieel karakter zou krij gen. Volstrekt onverwacht voor de minister waren over het bezoek en de voorlichting daaromtrent problemen gerezen. De Kamercommissie toonde zich tevreden met de uitleg van de minister. Kopie van Veenman Repro (Kopiëren of't gedrukt is.) Rotterdam, (010) 134980. Amsterdam, (020) 248565. Emdhmen. (040) 445875. Zwolle, (05200) 37833 Origineel van J.S. Bach Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een wetsontwerp van staatssecretaris Zeevalking (justitie) over de rechtspositie van de Zuidmolukkers. Het gaat hierbij om de Molukkers die geen nationaliteit hebben. Deze groep Molukkers zal voortaan geheel worden behandeld als Neder landers. met die uitzondering dat zij geen kiesrecht en dienstplicht zullen hebben. Wel zullen zij een Neder lands paspoort kunnen krijgen, waardoor zij veel gemakkelijker naar het buitenland zullen kunnen gaan. Deze regeling is ingevoerd, omdat veel Molukkers op grond van hun politieke idealen (een eigen staat der Zuid-Molukkeni niet het Nederlan derschap hebben aangevraagd en dus stateloos zijn geworden. In de praktijk werden deze mensen al ge lijk behandeld aan de Nederlanders, maar een juridische basis was hier voor nog niet. Als de Molukkers wel kiesrecht en dienstplicht willen, kunnen zij uiter aard te allen tijde het Nederlander schap aanvragen Burgemeester Met ingang van 1 juni 1976 is benoemd tot burgemees ter van Marum(Gr) de heer K. Weide te Leeuwarden. De heer Weide (44) is wethouder van Leeuwarden. Hij is hervormd en lid van de WD. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Bij een inval in de sex-winkel van de 33-jarige Dordte- naar J.M.C.V. heeft de politie 48 kilo gram hasj in beslag genomen. De partij vertegenwoordigt een kleine handelswaarde van 500.000 gulden. De sex-winkelier werd al lang in de gaten gehouden, omdat het vermoe den bestond dat hij een groothande laar was en onder meer via de lijn Dordrecht^Heerlen drugs leverde aan Duitsland. Om die reden had ook de Duitse politie belangstelling voor hem. C. werd tevens van Heerlen uit geobser veerd. De Duitse politie wist ditmaal vrijwel zeker dat een inval succes zou opleveren. Ook de 26-jarige echtgenote van V. is gearresteerd. Via welke kanalen V. de drugs in zijn bezit kreeg is nog onbekend. De man is zeer terughoudend met zijn ver klaringen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris van Lent van Defensie is van plan per l juli de gratis lunch voor vrijwillig dienende militairen af te schaffen Deze afschaffing zal een besparing van enige miljoenen per jaar opleve ren. De staatssecretaris gaat hier over binnenkort praten met de be langenverenigingen van het militai re personeel. Het voornemen om de lunch niet langer gratis te verstrekken is al aangekondigd in de defensiebegro ting voor 1975. De belangenvereni gingen hebben zich steeds op het standpunt gesteld dat een dergelijke maatregel niet afzonderlijk, maar bij het hele vraagstuk van de huisves ting en voeding van de militairen aan de orde moest komen Staatssecretaris Van Lent vindt ech ter dat de afschaffing van de gratis middagmaaltijd niet kan wachten tot dat hele pakket maatregelen is behandeld. Deze aangelegenheid zal zijns inziens nog te veel tijd vergen om daarop te wachten De instelling van de gratis lunch bij de krijgsmachtdelen dateert van on geveer 1953. De maatregel is geno men omdat de salarissen destijds niet al te hoog waren. Sinds de jaren vijftig is de bezoldiging echter niet opgetrokken. Volgens het ministerie van defensie past de genoemde maatregel in het beleid van het kabinet om de secun daire arbeidsvoorwaarden van rijks- overheidspersoneel kritisch te bekij ken en deze te beëndigen als ze niet meer verdedigbaar zijn Als reden voor de afschaffing wordt ook het feit genoemd dat de burgerambte naar evenmin een gratis lunch krijgt. ADVERTENTIE ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft de man gearresteerd die in de nacht van zaterdag op zondag een taxichauffeur heeft beroofd. Het is de 20-jarige M. W H uit Rotter dam. In de Spaanse Polder, waar heen hij zich met de taxi had laten vervoeren, had hij de chauffeur be dreigd met een vuurwapen en ge dwongen al zijn geld 150) af te geven ADVERTENTIE Origineel van P Picasso Kopie van Veenman Repro (Kopieren of 't gedrukt is (010) 13498Ü. Amsterdam 248565. bndhover door Jac. Lelsz HIERDEN In een van zijn boeken heeft wijlen Jac. Gazenbeek de toerist eens het advies gegeven van Harderwijk door Frankrijk naar Hierden te rijden. ,,het dorp van de schilderachtige boerderijen." Is dat eigenlijk niet een beetje óm? Dat is het niet. want het ligt allemaal maar enkele kilometers van elkaar. Hierden behoort tot de gemeente Harderwijk en Frankrijk heeft niets te maken met de heer Giscard d'Estaing maar is een buurtschap, die zich daar zo ongeveer tussenin bevindt. IADVERTENTIEi Origineel van Duisenberg 1 Rotterdam. (010) 134980 Amsterdam. (020) 24 Het ligt zelfs zo dicht bij el kaar, dat men in Frankrijk de flats van Harderwijk al kan zien. Dat vinden de Hierdena- ren al niet zo prettig, maar zij houden hun hart nu heleméal vast. Harderwijk wil namelijk een stadswijk realiseren in Hierden. En daartegen heeft Hierden als één man verzet aangetekend. Dezer dagen zijn op het gemeentehuis 2300 wat men noemt spontane handtekeningen tegen het plan overhandigd aan burge meester M. H Malcorps. Van die handtekeningen kwa men er vierhonderd uit Hier den zelf, ongeveer 97 procent van de volwassenen tekende. Behalve dat gaven ook nog eens 900 Harderwijkers hun handtekening: in dit geval te kenden negentig procent van degenen, aan wie een lijst was voorgelegd. Dit alles gebeur de nadat de raad zich met een kleine meerderheid voor uitbreiding in Frankrijk had uitgesproken. Hierden is een orthodox Ve luws dorp. De kerk (gerefor meerde bond) zit er 's zon dags nog tweemaal vol. Er is in allerlei opzichten een bloei end verenigingsleven. Het is één van die plekjes waar ge zelligheid geen tijd kent. De kleine gemeenschap van en kele duizenden zielen heeft een eigen karakter, al is de lang gehandhaafde kle derdracht goeddeels verdwe nen (vroeger lagen baby's er zelfs mee in de wieg). Wat men nu in Hierden vreest, is dat veel van het eigene zal verloren gaan. als er een stadswijk komt met enige duizenden huizen en twaalfduizend mensen, compleet met winkels, scho len en andere voorzieningen Ten halve keren Er is een actiecomité van maar liefst twintig personen. Het heeft zich tot de gemeen teraad van Harderwijk ge wend met een perfect druk werkje, dat besloten werd met de waarschuwing „beter ten halve gekeerd dan ten he le gedwaald!". Waarom0 Om dat van gemeentezijde ge zegd is dat men rijkelijk vroeg op de ketting is ge sprongen. want alles zou zich nog in een heel pril stadium bevinden. Maar de Hierdenaren willen later niet het verwijt krijgen dat ze eerder iets hadden moeten laten horen. De raad is akkoord gegaan met de ver dere ontwikkeling van een be stemmingsplan voor het ge bied Frankrijk overeen komstig een schetsontwerp Woordvoerders van het actie comité zijn de heer en me vrouw G. Hop. die er samen inzitten. Mevrouw Hop ver telt dat in het gebied, waar dc stadswijk komt. ongeveer 250 gezinnen wonen Het zijn praktisch allemaal agrariërs. Er zijn ook enkele mooie, ou de boerderijtjes bij (ongeveer uit 1750). „Die zullen wel blij ven staan, maar een boerderij aan een trottoir is toch geen boerderij meer?" De Hops vrezen dat het ka rakter van het dorp grondig zal worden aangetast Een groot deel van de cul tuurgrond. ook al wordt deze in ecologisch opzicht niet van zo grote kwaliteit geacht, gaat verloren, waardoor de in breng van de boerenbevol king in het geheel van de sa menleving belangrijk zal ver minderen. Gevolg zal ook zijn dat rundvee-, kalver-, ver- kens- en pluimveehouderijen verdwijnen, wat leidt tot ver lies van arbeidsplaatsen Waarom wil Harderwijk nu in de buurtschap Frankrijk te Hierden bouwen? (Tussen haakjes: over het ontstaan van de naam Frankrijk be staan enkele theorieën. De opwindendste gaat terug tot de Frans-Duitse oorlog 1870- 1871 In die tijd zouden er in wat nu Frankrijk heet enkele Franse officieren met een luchtballon zijn geland. De Fransen zouden geheime do cumenten bij zich hebben gehad Centrum Gesproken wordt ook over Drielanden. een gebied dat destijds tot Ermelo behoorde. Harderwijk wil echter in Frankrijk bouwen omdat dit „naar verwachting een grote re bijdrage aan het algemene voorzieningenpeil levert en een grotere stimulans voor de binnenstad zal betekenen" B en W „Juist in een fase dat Harderwijk als verzorgings centrum nog van de grond moet komen, is het van be lang dat een evenwichtige uitbreiding wordt nage streefd die zo dicht mogelijk op het centrum aansluit. Een woonwijk in Drielanden zou mogelijk meer op Ermelo ge oriënteerd raken Volgens B en W is in Frankrijk grond nodig van agrarische bedrij ven. die wellicht op wat uit zonderingen na in tegenstel ling tot de situatie in Drielan den geen toekomstperspec tief hebben Mevrouw Hop. „Dat isde hele kwestie. Harderwijk moet centrumgemeente worden. En daarom moet ons dorp er aan geloven. Terwijl de trend juist is dorpen te sparen. Waarom moet ons dorp opge offerd worden om andere dor pen groen te houden0 Bij de buurtschap Frankrijk zal het niet blijven Ze gaan natuur lijk verder, heel Hierden gaat eraan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3