Roemeense bap tisten verdeeld over koers I I Hoe komt dominee Vreugdenhil erbij? Lutherse kritiek op Rome en Nairobi Vredesweek gewijd aan de veiligheid Wereldraad met godsdienstvrijheid Groot nieuws voor U" met foto's en kaarten Onze adressen: Kerkelijk jeugdwerk tegen anti-kraakwet Steun voor scholen in Zuid-Afrika VOORBIJGANGER!^; Religie wint veld onder Sowjet-jeugd WOENSDAG 12 MEI 1976 KERK BINNENLAND TROUW/KWARTE VOENJ In Waarheid en Eenheid, het blad van de gereformeerde verontrusten, geeft dominee M. Vreugdenhll te kennen dat hij „wel zeker" weet dat ik eerbied heb voor de Duitse theo loog Helmut Gollwlteer. Mijn vraag is: hoe komt dominee Vreugdenhlll erbij? Ik moet bekennen dat ik me veel- vuldlger verdiep in Waarheid en Eenheid dan In het werk vun de heer Gollwitzer. Sterker nog.ik durf het bijna niet in de krant te zetten, maar vooruit, daar gaat-le: ik heb nog nimmer een regel van Gollwitzer gelezen. Wat ik wel gele zen heb. is het nogal kritische ver haal dat de Utrechtse professor dr. J. de Graaf onlangs in onze krant over het laatste boek van Gollwit zer schreef. Nogmaals: hoe komt dominee Vreugdenhll erbij? Misschien dat ik het weet. Hij vindt, denk ik. Trouw door A. J. Klei een linkse krant en concludeert daaruit dat alle redacteuren van Trouw terstond in de houding springen als zij een linkse theoloog ontwaren. Overigens neemt domi nee Vreugdenhil mij mijn veronder stelde eerbied voor Gollwitzer niet kwalijk, want hij heeft het over „onze goede vriend KleL" Welnu, laat ik op deze plaats mogen verkla ren dat de genegenheid wederzijds is. en daaraan ontleen lk vrijmoe digheid om dominee Vreugdenhil nóg een vraag te stellen over zijn bijdrage in Waarheid en Eenheid van afgelopen week. Hij klaagt over collega's van hem. die ervan uit gaan, dat verontrusten geen vriendelijke brieven kunnen schrijven. Dominee Vreugdenhil ge bruikt een spottend toontje, maar ik ken hem voldoende om te weten dat-le het toch niet leuk vindt. Maar (en hier is mijn vraag) is hij het niet met mij eens, dat er verontrusten zijn die, zacht gezegd, zich nogal onzorgvuldig uitdrukken en daar mee de zaak van de verontrusten schaden? Een groep wordt namelijk gauw aangekeken op uitlatingen van sommigen van hen. Ik zelf bijvoor beeld moet er voor oppassen dat mijn kijk op de verontrusten niet louter bepaald wordt door de brie ven die we op de krant soms uit deze hoek ontvangen en waarin mensen, die beweren de belijdenis geschriften lief te hebben, naar har telust „lichtelijk en onverhoord" oordelen. Ik ben het geheel met de verontrus ten eens dat er in de gereformeerde kerken praatjes verkocht worden die geen zier te maken hebben met het klassieke gereformeerde belij den. Ik kan me voorstellen dat je op een gegeven moment ten einde raad bent en zegt: laten we maar bij elkaar kruipen. Maar de zaak wordt ongeloofwaardig als je waarneemt dat de eerste zogenaamde noodge- meenten uitgerekend ontstaan in plaatsen (Urk, Den Haag, Ede), waar zich bepaald geen linkse wildbrassen om de kansel verdrin gen. We hadden laatst een bericht in de krant, waarom in de woonplaats van dominee Vreugden hil, Ede, een noodgemente gevormd werd. Ik kreeg beslist niet de indruk dat daar de geestelijke nood tot de lippen gestegen was. Neem nu het mie-nummer van In de rechte straat, waarin de verontruste dominee H. J. Hegger het verslag bespreekt van de in Lunteren ge houden conferentie van de gerefom- reerde synode. Hij doet dit op een laatdunkende en voor vrouwelijke ambtsdragers grievende manier (maar als ik mevrouw Groenendijk was, zou ik me er niets van aantrek ken). Hij stelt aldoor „de gelovige broeder Ridderbos en de ongelovige heer Kuitert" tegenover elkaar, hij vindt het „weerzinwekkend" dat professor Bakker probeert deze bei den „toch nog aan elkaar te lijmen" want dat kan niet: „broeders Rid derbos sprak uit het geloof, de heer Kuitert uit het ongeloof". Aldus do minee Hegger, die zich probeert in te dekken met de opmerking dat hij niet oordeelt over Kuiterts hart, maar naar diens uitlatingen. Dominee Hegger is iemand uit de voorste gelederen van de actie der verontruste gereformeerden en ik vraag opnieuw aan dominee Vreug denhil of hij het niet een beetje begrijpelijk vindt, dat niet- verontrusten vaak geen hoge dunk hebben van de pennevruchten der verontrusten. Ik wou dat hij er, op zijn vriendelijke manier, eens wat van zei in Waarheid en Eenheid. Ik zal het graag lezen, dan moet Gollwitzer nog maar even wachten. Josif Ton Van een onzer redacteuren BOEKAREST Onder de baptisten in Roemenië is grote onrust De „vooreichtigen" stellen alles in het werk, om een nieuwe, krachtiger koers, die eind vorig jaar is doorgebroken, tegen te houden. Zij kunnen daarbij rekenen op de medewerking van het staatssecretariaat van eredienst. De verkiezingen van afgevaar digden naar een algemene unie-vergadering zijn ongeldig ver klaard. De baptisten vormen in Roemenië daarmee de grootste Roemeens spre- een kerk van naar schatting twee- kende protestantse groepering in het honderdduizend gelovigen. Zij zijn land. De hervormde kerk vindt haar leden vooral onder de Hongaars spre- w kenden. QP In december 1975 werden in de regio- wJJZlAM. fL nale kringen (te vergelijken met clas- ses) verkiezingen gehouden voor de algemene unie-vergadering. Die unie vergadering zou dan uit haar midden een nieuw bestuur kiezen voor de Roemeense unie van baptlstenge- FRANKFORT, De wereldraad van kerken zal zich In de meenten komende jaren vooral bezig houden met de rechten van de mens De regionale verkiezingen lieten al en de realisering van de godsdienstvrijheid. Dr Philip Potter, <U"ct een duidelijke koersverande- secretaris-generaal van de wereldraad, heelt dit verklaard in een bijdrage aan het tijdschrift „Evangelische Kommentare" in Ton Dominee Ton. docent aan het Frankfort. seminarie in Boekarest en predikant In het kader van genoemde activitei ten onderstreepte Potter vooral ook de noodzaak van een kritisch onder zoek van de rol der multinationale ondernemingen. De problemen van ontwapening, mi litarisme. geweld en geweldloosheid zijn volgens Potter eveneens be langrijke kwesties, waarmee de chris tenen in de gehele wereld zich geza menlijk dienen bezig te houden. Een thema, waarvoor de assemblee van de wereldraad van kerken in Nai robi geen geschikte formulering heeft gevonden, is volgens Potter het on derwijs en de opvoeding in alle gebie den van het kerkelijke leven, in het bijzonder op het gebied van de zen ding, de ontwikkeling en de oecume nische samenwerking. Potter acht het noodzakelijk, dat de kerken hier aan in de komende Jaren overwegen de aandacht geven. Dr. Philip Potter UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS CDA (slot) Als het CDA werkelijkheid wordt, zal het vergelijkbaar zijn met een huls dat tegen zichzelf verdeeld is. „Evangelische Inspiratie" en „richtsnoer" kan op velerlei wijze worden geïnterpreteerd, wat nu bij de moeizame totstandkoming al is gebleken. Daarom dient leder die uitgaat en staat op de grondslag van de AR- of CH-beglnselen, aanslui ting te zoeken en zich te wenden tot een der kleinere, reeds bestaande, bijbels-reformatorische partijen en te werken aan een samenbundeling van deze, opdat er in ons land blijve de keuze voor een op het Woord Gods gebaseerde reformatorische politiek. Zoals in deze dagen van Groen van Prinsterers herdenking zijn gevleugeld woord: „Tegen de Revolutie Het Evangelie" weer in zijn volle glorie in de Nederlandse politiek kan worden toegepast! Wafeningen W.Berghuis Dilemma Dat zogenaamde dilemma fascisme of communisme is wereldhistorisch principieel al beslecht ten gunste van het communisme. Ik leg de na- AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948, Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 druk op principieel en blijft er voor christenen niet veel anders over dan door de ellende heen te waden en er het beste van te maken. Wat moet dat worden als dat zout smakeloos geworden ls? Die geweldige politici weten ons helemaal niet van dat zogenaamde dilemma te ontslaan en te bevrijden. Christenen verwachten de bevrijding van de Heer der wereld in waarheid, kruis en opstanding en dan zal het wel blijken. Den Haag J.G. van Dam Afgestudeerden VU Vrijdag 7 mei 1976: Televizierrepor- tage mijnenvelden langs de grens van de DDR worden vervangen door een meer doelmatig systeem auto matische geweren die staalgrit uitbraken met een zg. dum-dum ef fect. Vrijdag 7 mei 1976: in een „ver klaring voor een democratische Vrije Universiteit" pleiten eer^grote serie afgestudeerden voor het toelaten van CPN-leden in het bestuur van de VU. Laten we ervoor zorgen dat ook de VU niet aan een dum-dum effect ten onder gaat Zaandam W. van Vellen Mussert of Moskou Professor Rothuizen herinnert aan deze NSB-verkiezingsleus van voor de oorlog. Jammer dat hij zich niet meer de vergelijking herinnert waar mee Colijn op zijn verkiezingstour nee deze vraagstelling afwees. Het Mussert of Moskou kwam neer op de vraag wat van een vis beter was: de kop of de staart. Colijn vertrouwde, terecht, op het gezonde verstand van het Nederlandse volk dat juist kop en staart van een vis wegwerpt en het beste deel. tussen kop en staart, behoudt. Bilthoven Dr. R. L. Krans Steekpenningen Als ieder die steekpenningen of an dere onrechtmatige gelden onvlng. naar eer en geweten bijvoorbeeld vijftig procent zou terugstorten, dan zouden zijzelf weer rust krijgen en de staatskas zou er wel bij varen. Amsterdam E. van Driel in Plojesti, publiceerde eind 1973 een manifest, waarin hij een aantal be perkingen van het kerkelijke leven afwees als niet alleen strijdig met de bijbel, maar ook met de socialis tische grondweg van Roemenië. Pas na grote aarzeling stelde het unie- bestuur zich schoorvoetend achter Ton. Vernieuwing Tons brief had niet alleen verminde ring van de overheldsdruk op de kerk tot gevolg, maar ook schudde hij de baptisten zelf vakker. Er is sinds 1973 een grote vernieuwingsbewe ging op gang en de toevloed van nieuwe kerkleden is zo groot, dat heel wat gemeenten die niet aankunnen. Bij de verkiezingen van december vorig jaar werden dan ook in overgro te meerderheid mensen gekozen, van wie verwacht kon worden, dat zij zich in de lijn van Ton minder toegeeflijk jegens de overheid zouden tonen. Al le leden van het bestaande unie- bestuur werden gewipt, op drie na. Onder degenen, die niet herkozen werden voor een nieuwe periode als unie-bestuurder, behoorde ook Joa chim Tunea. die als secretaris generaal tot nu toe in de unie een centrale plaats inneemt. De verwachting was toen, dat in fe bruari of maart een unie-vergadering zou worden gehouden, waar dan een nieuw bestuur gekozen en geïnstal leerd zou kunnen worden. Maar deze unie-vergadering is nog steeds niet gehouden. Wel heeft het oude be stuur de laatste maanden grote acti viteiten achter de schermen ontwik keld. Aanvulling In februari stuurde het bestuur een „aanvullende instructie" aan de regi onale kringen. Deze aanvullende in structie hield een wijziging van de kiesprocedure in. Het kiescollege in een kring mocht uit slechts zeven personen bestaan (de unie-statuten spreken van „tenminste" zeven). Daar deze regel in december niet in acht was genomen, verklaarde het Joachim Tunea uniebestuur de verkiezingen voor ongeldig. Twee gekozen afgevaardigden van de kring Boekarest werden zelfs uit de kringleiding verwijderd. In Arad werden twee leden aan de kring toe gevoegd om afgevaardigd te worden, onder wie Joachim Tunea, die eerder in Boekarest weggestemd was. Bij deze manipulaties kreeg het be stuur de krachtige steun van het staatssecretariaat voor de eredienst. Zo weigerde dit de resultaten van de verkiezing in Oradea goed te keuren. Een van de gekozenen daar is de bekende evangelist Liviu Olah. In Cluj-Napoca werd de man, die alge meen getipt werd als de toekomstige unie-voorzitter de jurist dr. Pavel Barbatei, door de autoriteiten als ongeschikt afgewezen. Manifest De Boekarester predikantenvereni ging, inclusief Josif Ton, Vasile Talos en Petre Belicov, heeft nu een mani fest van 25 pagina's geschreven, waa rin de unie aangespoord wordt orde op zaken te stellen. De predikanten beschuldigen het oude bestuur er van, dat het totalitaire methoden gebruikt om zijn doel te bereiken. Als de bestuurders niet ophouden met hun onwettige acties, zullen zij door de gemeenten uitgebannen moeten worden wegens een zondige levenswandel, aldus deze predi kanten. Volgens de laatste berichten zijn de studenten van het baptistensemina rie in Boekarest naar huis gegaan en bezoeken zij thans jongelui die van plan waren daar te gaan studeren, om hen te bewegen daarvan onder de huidige omstandigheden af te zien. DRIEBERGEN „Het kraken, als uiterst middel in een noodsituatie, moet niet strafbaar worden gesteld." Aldus een brief aan de Tweede Ka mer van de katholieke jeugdraad in Nederland en de staf van de raad van het hervormde jeugdwerk. Beide jeugdraden sluiten zich hier mee aan bij het operationeel team van de raad van kerken in Amster dam, dat vorige week bij de Kamer had aangedrongen de anti-kraakwet te verwerpen. Volgens de raden is het kraken een uiterst middel, zo lang de woningnood van bepaalde bevolkingsgroepen, zoals de jonge ren, niet is opgelost. „Wij vinden, dat niet de gevolgen, maar de oorzaken van de woningnood aangepakt moe ten worden," aldus de brief aan de Kamer. DEN HAAG Op de vergadering van de lutherse synode heeft president, ds. W. Bleij ernstige kritiek geoefend op het standpunt van de rooms-kathölieke kerk inzake de positie van de vrouw. Hij vond het onjuist dat de rooms- katholieke kerk de vrouw buiten het priesterschap houdt. Een vrouw die gedoopt is kan omdat zij mens is, het Woord verkondigen en de sacramen ten bedienen. Het is de meest wezen lijke discriminatie van de vrouw als ze geen priester mag zijn. De reformatorische kerken moeten tegen het standpunt van de rooms- katholieke kerk veel feller proteste ren, zo meende ds. Bleij. Men heeft te veel gezwegen op de beleidsconferen- tie die in Lunteren is gehouden en men heeft ook in de raad van kerken te veel gezwegen bij de behandeling van het rapport over communie en ambt. Dat heeft men gedaan uit be leefdheid, vond hij. Verder heeft ds. Bleij bij de behande ling van het rapport van de as semblee van de wereldraad van ker ken in Nairobi gezegd dat hij zich machteloos voelt over wat „Nairobi" heeft gedaan. Als hij de stapel rap porten ziet, dan ziet hij slechts vor mingsinstituten. Nairobi maakt van de predikant een maatschappelijke betuttelaar, zei hij, alles moet men kritisch bekijken, maar ds. Bleij staat op het standpunt dat hij niet Ds. W. Bleij anders kan in de kerk dan hopen. Dat is belangrijker dan wat Nairobi alle maal aan de christenen voorschrijft. DEN HAAG De pauselijke missie werken in Nederland (PMW) hebben tienduizend gulden geschonken aan de Zuidafrikaanse bisschoppen als teken van sympathie met het besluit van de bisschoppen, de r.k. scholen in Zuid-Afrika open te stellen voor alle kinderen, ongeacht het ras. In een brief aan aartsbisschop Denis Hurley van Durban, voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor het onderwijs, zeggen PMW, dat het bisschoppelijke besluit alle respect verdient. Toch zal de uitvoering er van niet gemakkelijk zijn, aldus PNW. Niet alleen heeft de Zuidafri kaanse regering reeds laten weten, dat zij het op alle mogelijke manie ren zal tegenwerken, maar ook vin den PMW het de vraag, of de ouders van zwarte kinderen het wel aan zullen durven, hun kinderen te be trekken in dit moeilijke experiment. Bovendien is het schoolgeld aan de blanke scholen veel te hoog voor zwarte gezinnen. Daarom geven PMW een bedrag, dat met name be steed kan worden aan verbetering van de scholen van de zwarten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De veiligheid staat centraal in de interkerke lijke vredesweek. die van 19 tot 26 september wordt gehouden. Het interkerkelijk vredesberaad, dat de week voorbereidt, haakt in op het programma tot bestrijding van het militarisme, waartoe de wereldraad van kerken vorig jaar in Nairobi heeft besloten. Het vredesberaad meldt in de laatste aflevering van „IKV-berichten" over het thema van de vredesweek: „In de eerste plaats moet men het misver stand vermijden, militarisme en een anti-milltarisme programma te kop pelen aan militairen. Onder militaris me dient in de allereerste plaats ver staan te worden het algemeen ver breide geloof in geweld. En dat delen militairen met niet-militairen. en dat deelt links met rechts. Het tweede dat ermee te maken heeft, -zijn alle sociale instellingen, alle organisatievormen, eigenlijk de structuur van de samenleving, die op dat „geloof in geweld" gebaseerd is." Dat geloof heeft volgens het IKV meer aanhangers dan alle religies sa men ooit hebben gehad. Het IKV vindt, dat veel meer mensen de bewapenings-en veiligheidspoli tiek scherper en Kriuscner moeten volgen. „Het is nu nog steeds een speeltuin voor een klein select ge zelschap. Veiligheidspolitiek is eigen lijk iets dat zich aan de grote massa onttrekt. Alleen randverschijnselen trekken de aandacht, zoals de ver vanging van de Starfighter." Volgens het vredesberaad zou dat anders moeten:„Het is ieders belang alles nauwkeurig te volgen en zich steeds af te vragen: moet dat nou0 Moeten de bewapeningsuitgaven in een tijd van economische crisis, zoals nu. in één Jaar over de hele wereld met twintig tot dertig procent stij gen? Wat zijn daarvoor de redenen?'" In de vredeskrant komen deze vragen uitvoerig ter sprake. Ook zal er aan dacht worden besteed aan het plaat selijk bezig zijn met de veilig heidsproblematiek. Beroepingswerk NED. HERV. KERK n?*?1( Beroepen te Meppel: A. P. Nauta(ttiet 1 Vlaardingen; te Zeist: G. A. Cnosatie ol te Nijverdal: te Klaaswaal: P. V.BOVe maat te Vlaardingen eeen GEREF. KERKEN Beroepen te Bilthoven; T. L. H. P terse te Gorinchem; te Nijbeets: trecu' H. J. de Boer, a.s. em. pred. te H»gevrJ renveen, die dit beroep heeft aanjne nomen. zieker CHR. GEREF. KERKEN werke Beroepen te Veenendaal: J. van Mien lei ligen te Rooterdam-Zuid. dat g GEREF. KERKEN (VRIJG.) idiens Beroepen te Stadskanaal: P. Gribreuk nenberg te Uithuizen. Aangenomen naar Huizum: J. H. U hake kand. te Kampen, die bedank T")# voor Bergschenhoek, Bruchtervei Kl Harkstede, Haulerwijk, Kanter Loppersum, Lutten, Musselkanai Valthermond. Nieuwleusen, Onnj Soest-Baarn, Steenwijk en Urk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Westzaan: L. Blok, Capelle a.d. IJssel; voor Den Haa - drs. A. Vergunst te Veen. EV. LUTH. KERK Beroepen te Arnhem: A. Burghooj te Apeldoorn. VRIJE EV. GEMEENTEN Aangenomen naar Velp (Part Tic Wf i.c.m. alg. secretariaat van de bo; van vrije ev. gemeenten): A. C. La werse te Veendam GEREF. KERKEN Van Beroepen te Bussum: drs. J. H. £hri Ds. B. Mintjes mee Op 45-jarlge leeftijd is overleden r*® J gereformeerde luchtmachtpredikaiFN-] ds. B. Mintjes te Stiens. Hij wspolil verbonden aan de luchtbasis Leefcars warden. Voordat hij in 19(mot luchtmachtpredikant werd, stor hij als predikant in Wolphaart en in Halfweg. derse Baas te Amsterdam. vooi Ds. A. Quak iniet gesc Op 80-jarige leeftijd is overleden q van A. Quak te Sneek. Ds. Quak was vf 1931 tot 1946 predikant van de gek Het formeerde kerk van Genemuidr" Vervolgens stond hij tot zijn emi taat in 1970 in Burum (Fr.). jlijki bewi iting en 1 zelf geru de v Itiebt AMSTERDAM „Groot nieuws voor U", de vertaling van het nieuwe testament in de omgangstaal, is nu uitgekomen met meer dan tweehonderd kleurenfoto's, kaarten en plattegronden, plus een verklarende woordenlijst van alle minder gebruikelijke na men en begrippen. Dit levert met elkaar een boek van fors formaat op. dat 430 pagina's telt, ingenaaid 19,90 en gebonden 35,- kost. Het is een gezamenlijke uitgave van het Nederlands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting. In 1972 verscheen bij het Nederlands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting reeds de tekstversie van „Groot Nieuws voor U". De ver talers van het Nederlands Bijbelge nootschap noemen dit dynamische gelijkwaardigheid. Dit betekent niet dat het nieuwe testament omgezet wordt in het huidige denk- en cul tuurpatroon. Zo'n vertaling brengt dan ook geen gegevens in de tekst, die uit andere bronnen stammen. Al leen wordt soms terwille van de dui delijkheid iets in het Nederlands uit gedrukt, dat in het origineel niet met zoveel woorden stond, maar er wel in besloten lag. Ook in het buitenland hebben enkele bijbelgenootschappen teksten ver zorgd in de omgangstaal. De afbeel dingen, die gebruikt zijn in de nu verschenen uitgave van „Groot Nieuws voor U" worden ook gebruikt voor o.m. de Amerikaanse en Duitse uitgaven. De illustraties bestaan uit enkele kaarten van het antieke Jeruzalem, Palestina en het Nabije Oosten, af beeldingen van kunstvoorwerpen en handschriften uit de dagen van de oude kerk en talrijke foto's van de wereld van het nieuwe testament, zoals die er tegenwoordig uitziet; slechts weinig anders dan in de da gen van Jezus en van de apostelen. Kardinaal Doepfner Ondanks sterke druk op hem niet te gaan, ls de Westduitse k: naai Doepfner van München naar Zuid-Afrika vertrokken vagist* een bezoek op uitnodiging van (gew* bisschoppenconferentie daar. Hop feit, dat Doepfner, in tegenstelliiutre tot o.a. dr. A.H. van den Heuvel, wvolg een visum had gekregen, was vobela anti-apartheidskringen in tveili Bondsrepubliek aanleiding om de stellen, dat zijn bezoek aan Zuigevj Afrika niet in het belang zou zijn vtvooi de zwarte meerderheid. Daartegekleii over staat de mening van pater PaTkriti Mgoma, dat het verhinderen viover dergelijke bezoeken de kerken tie Zuid-Afrika verder in het isolemeigebi drijft en daarom de regering-Vorsti alleen maar in de kaart speelt. Mg ri. ma is leider van SPOBA, de orgai satie van radikale zwarte geestelij ken in de r.-k.kerk in Zuid-Afrika Dr. H.J.W. Drijvers £S Dr. H.J.W. Drijvers is aan de rijkjjaai universiteit te Groningen benoem gen tot gewoon hoogleraar in de facultéLar der letteren en der godgeleerdheijhet om respectievelijk onderwijs te g|de ven in de Semitische taal- en lette tie kunde en in de godsdiensten van hl mei hellenisme en de Romeinse keizezicl tijd. Dr. Drijvers (41) is thans lectidur aan de Groningse universiteit. Hpoi heeft verschillende geslaagde opgn vingen in het Nabije Oosten gedaai Charles Colson Charles Colson, voormalig medewe ker van Nixon, toen deze presidei was, die tot aan zijn nek in de Wate gate-zaak zat, maar in de gevangen beekeerd werd, wijdt zijn leve sindsdien aan evangelisatiewerl Met zanger Pat Boone heeft hij dez< dagen een actie „Fatsoen in de m< dia" gevoerd. „De Verenigde State naderen het beslissende ogenblik i hun geschiedenis. De media kunne het grootste instrument voor d grootste boodschap, die er ooit g< weest is, worden. Maar ze kunne ook even krachtig werken om d fatsoensnormen te ondermijnen", a dus Colson. Schrift en Getuigenis. Jeugdconf rentie, 22—24 mei in Jeugdland t Ellecom. Sprekers dokter J. E. Vries („de principiële verandering o alle gebied sinds 1962") en ds. H. Hegger („reformatie en réveil' Aanm. tel. 070-232413. Zelfdiscipline in het licht van i christelijke vrijheid. Conferentie va het ICCC-jeugdcontact (postbus 8 De Bilt). 22—24 mei in Sluipwij Spreker ds. O. Bilkes. BRUSSEL Het aantal jongeren de Sowjetunie. dat er openlijk vo uitkomt het christelijk geloof aan hangen, is de laatste jaren aanzie lijk toegenomen, ondanks de g dwongen marxistische indoctrinati Dit zei de Engelse dominee Micha Bourdeaux op een persconferentie Brussel ter gelegenheid van de v< schijning van een witboek over i beperkingen van de godsdienstvri heid in de Sowjet-Unie. Het witboe is verschenen in samenwerking va Bourdeauz' centrum voor de best dering van religie en communisme Keston. Engeland en het in Belg gevestigde internationale comi voor de verdediging van de mense: rechten in de Sowjet-Unie. „Je kunt jonge mensen niet in eej keurslijf houden. Er is bij h«n altijl een opstandig element, ongeacht W politieke systeem, waarin zij leven] aldus Bourdeaux. I g J

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2