,g Recht voor de zwakste erdient prioriteit" Groei werkgelegenheid in Friesland te traag Monumentaal drieluik Antieke speelkaarten Alterconfessioneel lerpleegtehuis peldoorn nu open m Pleidooi om af te zien van restauratie paleistuin Het Loo trij> en recht dichter °i21 publiek brengen 1 )erc; B. en W. Breda willen taptoe subsidiëren CNV geweerd van manifestatie in Stadskanaal Besmettelijke long-tbc bij Rotterdammers Reden tot ongerustheid volgens nota „Werken" potheker mede SJantwoordelijk or dood patiënt Dordrechts Museum: Vrachtwagen met tin gestolen IN BELASTINGMUSEUM //KWASSDAG 12 MEI 1976"" BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RH 11 iqU(taatssecretaris Zeevalking in Utrecht: Belg e achtst, Spanje, ;rende if de nestali were I hij m ■ong opj gen verslaggever DEN „Het is een onge lige samenloop van ndigheden dat, juist nu J verlangen naar een wetge- die meer is toegespitst op aan de zwakke groepen in vgamenleving sterker ^ordt, li belemmeringen zijn. "n|idhaving van de wel- istaat zet de nationale ^ïomie onder zodanige druk i| de invoering van nieuwe op groepen gerichte wetten welijks mogelijk is. Het zal jdubbel moeilijk zijn het pad dergelijke zaken vrij te Toch moeten we onze ngen in die richting verminderen." Dit zei ^tssecretaris Zeevalking gis- op een bijeenkomst over eving en recht in Europa. "jegenwoordigers uit een aantal ky» >pese landen vergaderen drie da- /I over „dienstverlening op het ge- van wet en recht voor sociaal rkkeren, speciaal in stedelijke ge len". De bijeenkomst is georgani- -»d door de Raad van Europa en de I Ire ulliversiteit. verbetering van de juridische - De verlening mag overigens niet het iet del*11101 van onze samenleving wor- uldus de heer Zeevalking. Hij aan dat In het recente verleden van de welvaartsstaat een NE opvo aafscli ïkendff ig conl eredivj n tv EC kif en veil idenm ;en cla, 1 stond LI bij NI inanc^ een 0nzer verslaggevers oienb^LDOORN In Ugchelen (gemeente Apeldoorn) wordt van g—de dag van de verpleging het interconfessioneel ig seizpieegtehuis Ronderode officieel geopend, nadat het een tijdje z°u7d*den 411 gebruik was genomen. Het uiteraard zeer moderne ieiangPplex kwam tot stand door samenwerking van protestantse en contjns-katholieke christenen. a e^derode, dat oor ti hogere prioriteit heeft gekregen dan de uitbouw van het rechtssysteem voor de sociaal zwakkeren. Hierin zal echter, aldus de bewindsman, als het aan minister Van Agt van justitie en hem ligt, wel verandering komen. Exclusief Hij vermeldde dat „in een aantal opzichten het recht eeuwenlang het exclusieve voorrecht van de rijken is geweest, maar dat thans de wet en het recht toegankelijk moeten wor den gemaakt voor de gewone man, wat niet alleen de ontwikkeling van een systeem van juridische bijstand voor die gewone man inhoudt, maar ook de taak hem toevertrouwd te maken met de werking van het recht, zodat hij er zijn voordeel mee kan doen. „In een samenleving die zich tot doel stelt zijn burgers te emanci peren, moeten die burgers worden bevrijd van het idee dat zij zijn ver strikt in een systeem dat voor hen onbegrijpelijk is en dat is opgezet door het establishment. Er is echter ook een meer-bij-de-grondse reden voor: zij moeten op zinnige wijze kun nen deelhebben aan de procedure als zij hulp en bijstand op juridisch ge bied nodig hebben en verkrijgen." Wetswinkels Als eersten, aldus mr. Zeevalking, hebben studenten uit lagere sociale milieus, die door het democratise ringsproces in de gelegenheid ge raakten de universiteiten te bezoe ken, zich de vraag gesteld terecht, aldus de bewindsman waarom wet en recht niet voor de man in de straat toegankelijk zouden worden gemaakt. Dat resulteerde in het ont staan van de wetswinkels, waarover hij in waarderende termen sprak. Vrijwel in één adem noemde hij de in 1957 in werking getreden wet, waar- van oorsprong ke maar nogal geïsoleerde plek in luitend een protestants- Ugchelen als een achteruitgang. Aan- >8fcf la vankelijk was het de bedoeling dat het tehuis er zou functioneren in een laan in Apeldoorn gevestigd. Het veel completere samenleving. Maar itelijke signatuur had, was voor- bijna een kwart eeuw aan de nt h vwe 6ebouw is verrezen op kleine niJand van het eveneens intercon- "J* g%nele Lukas-ziekenhuis, dat vo- g jaar in gebruik is genomen, verpleegtehuis heeft een capaci- rT van 358 bedden. De verpleging |—i o mensen met een handicap van LA ettelijke aard krijgt een zwaarder ïnt; hiervoor zijn 240 bedden ge- op planologie, zo blijkt telkens weer, kan men pas bouwen als plannen zijn gerealiseerd. Intussen heeft de Ugchelense bevolking de Ronderode- gemeenschap goed opgevangen. Naar het oude gebouw van Rondero de in Apeldoorn worden in juni de bewoners van de christelijke ver pleeginrichting Het Zonnehuis te eerd. Ongeveer 120 bedden zijn Beekbergen overgebracht. Zij zullen daar ongeveer twee jaar verblijven. Het bestuur van de vereniging Het Zonnehuis laat op de plaats waar het oude tehuis staat, een nieuw tehuis bouwen. Het Beekbergense Zonne huis is de oudste van deze vereniging. ïld voor personen met een lang- ge lichamelijke handicap. Een Jenlijk deel van de bedden is a et door Personeels6ebrek- h ?let tehuis is de modernste appara at ae aanwezig. Reactivering is een nipp? re din6en die veel aandacht krij- „vif Jen waarvan men hoopt dat het n Ha veel Patiënten het gevolg heeft "pij na verloop van tijd weer huis- me lifts kunnen gaan. Eén van de pa- eaaipaardjes in dit verband is de ^e^chtsloosheids-simulator, die bij >n r>Proces een belangrijke rol kan ~ïn. De kosten van het tehuis be- I vprtfen on&eveer 35 miljoen gulden, pripp Bebouwd naar ontwerp van de e gelitecten Van den Broek en Bake- in Rotterdam. In de vormgeving estreefd naar zoveel mogelijk pri- 1 (ven voor iedereen. bij mensen zonder groot inkomen „pro deo"-advocaten konden krij gen, een systeem waarvan volgens hem tekorten steeds duidelijker aan het daglicht zijn getreden. De opkomst van de wetswinkels is mede ook uit die tekorten te verkla ren, aldus de bewindsman. Als voor beelden waarvoor de mensen naar de wetswinkels gaan, noemde hij pro blemen met verhuurders of werkge vers, echtscheidingskwesties en de daarmee vaak verbonden problemen rond de toewijzing van de kinderen en uitvoeringsproblemen met be trekking tot de sociale wetten. Mil joenen mensen hebben inmiddels ge bruik gemaakt van de hulp van juri dische studenten en jonge Juristen die vaak in hun vrije tijd de wetswinkels bemandén en beman nen, aldus de staatssecretaris. Alledaags De overheid, ging hij verder, heeft inmiddels ook ingezien dat de gangbare juridische praktijk te ver verwijderd staat van het gewone pu bliek. Minister Van Agt, aldus de staatssecretaris, heeft altijd op het standpunt gestaan dat de mensen van de wet en het recht de plicht hebben wegen te vinden om hun diensten dichter bij de gewone bur ger en zijn alledaagse juridische pro blemen te brengen. De overheid heeft dan de taak de financiële mid delen hiervoor beschikbaar te stellen. In de toekomst zal daarvoor een fijn mazig net van hulpverlenende in stanties moeten komen, juridische adviescentra, verspreid over het hele land, waarvan de organisatie door een centraal bureau ter hand dient te worden genomen. Enkele van der gelijke centra zijn bij wijze van expe riment al werkzaam. De eerste werd geopend in Amsterdam, aldus de heer Zeevalking. „Huisarts" Minister Van Agt heeft, ging de heer Zeevalking verder, in dit verband het idee van de „juridische huisarts" geopperd: een man die dicht bij de mensen dient te staan en er is voor hun problemen. Mogelijk dat in de toekomst de eerder omschreven juri dische adviescentra de basis kunnen zijn voor deze „wetsdokters". Zij zul len zich ook, net als de „echte" dok ter, met het voorkomen van in dit geval juridische „ziekten" moeten bezig houden. „Een les die we van de wetswinkels hebben kunnen leren is dat een me ningsverschil in feite niet mag verer geren tot een punt waar alleen ge specialiseerde juridische hulp of een formeel rechtsproces het probleem kan oplossen. Al het mogelijke moet worden gedaan om dat te voorko men. We dreigen door de toenemen de ingewikkeldheid van de samenle ving te verdrinken in een wassende stroom gedingen", aldus de heer Zee valking. Na nachtdienst op weg naar huis omgekomen MARKELO De 39-jarige H. Ha- berslag uit Goor is in Markelo omge komen toen hij met zijn auto tegen een boom botste. De politie neemt aan dat de man, die uit de nachtdienst kwam en op weg was naar huis, achter het stuur in slaap gevallen is. Op een recht stuk weg botste hij tegen een boom in de linkerberm. BREDA B. en W. van Breda willen de Stichting Nationale Taptoe Bre da een directe subsidie van 50.000 gulden en een garantiesubsidie van 45.000 gylden geven op het verwach te exploitatietekort van de taptoe 1976. Minister Vredeling heeft Breda aangewezen als de stad die de taptoe Delft het best kan overnemen. Al enkele maanden is aan de voorbe reiding van de taptoe in Breda ge werkt, maar officieel moet de Breda se gemeenteraad nog laten weten of zij geld wil spenderen aan deze tap toe. Als de raad negatief zal beslui ten. gaat de taptoe niet door. Maar daarnaar ziet het niet uit omdat de WD en het CDA hebben laten weten positief te staan tegenover het voor stel. De progressieve partijen zijn ertegen, maar zij vormen in de Bre dase gemeenteraad een minderheid. Op 20 mei zal de Bredase gemeente raad over het voorstel van B. en W. beslissen. STADSKANAAL Het CNV heeft verontwaardigd gereageerd op het feit dat deze vakcentrale is geweerd van een manifestatie „Welzijn 76" in Stadskanaal. Dit blijkt uit een open brief van het CNV. BIJ aanvraag, waarom het CNV niet was uitgeno digd voor de manifestatie, werd ge zegd dat er wel een uitnodiging zou zijn uitgegaan. Deze is echter niet ontvangen en toen het CNV alsnog standruimte vroeg, werd gezegd dat alles al vol zat De vakcentrale vroeg vervolgens de beschikbare standruimte die voor de vakbewe ging was gereserveerd, te mogen de len met het FNV (het samenwer kingsorgaan van NW en NKV). Hiervoor voelde het FNV echter niets. De manifestatie werd gesubsi dieerd door de provincie Groningen en de gemeenten Stadskanaal en Vlagtwedde. „Welzijn 76" is georga- nieeerd door een vijftigtal organisa ties en de bedoeling is een overzicht te geven van de welzijnsorganisaties waar men zoal terecht kan. De mani festatie, die in „Geert Teis" te Stadskanaal wordt gehouden, duurt tot en met zaterdag en is gratis toe gankelijk. De natuur laat zich niet in het gareel dwingen en als de tijd gekomen is, is de bloe sem niet te houden en over al in het land ontluiken dan romantische zomeroases, zoals hier in het Zuidlim burgse Sint-Geertruid. ROTTERDAM In Rotterdam wor den 35 personen behandeld in ver band met een besmettelijke vorm van longtuberculose. Twee van hen zijn opgenomen in een sanatorium. Begin april werd bij een leerling van de Baartz van Hallschool in het noordelijk stadsdeel van Rotterdam een besmettelijke vorm van long- TBC ontdekt. Uit een eerste onder zoek bij familieleden, vrienden en klasgenoten van de leerling, bleek dat 24 personen geïnfecteerd waren. Begin mei werden nog eens 270 per sonen onderzocht en toen kwamen door dit onderzoek tien besmettin gen aan het licht. Voor de zomerva kantie zal een afsluitend schoolon derzoek plaatsvinden. Van onze corresDondent LEEUWARDEN De werkge legenheid in Friesland zal in de eerstkomende jaren maar traag groeien. Deze groei zal in ieder geval onvoldoende zijn om vóór 1987 in de noodzakelijke 30.000 nieuwe arbeidsplaatsen te voorzien. Dat geeft volgens de thans versche nen provinciale nota „Werken" reden tot ongerustheid. „Er is behoefte aan een pakket van maatregelen, die meer dan in het verleden het accent leggen op de directe steun aan de economische bedrijvigheid. Dit kan in de vorm van financiële steun aan zich vestigende en zich uitbreidende bedrijven en door overplaatsing van Chjsoieerd ,.!l_imigen ervaren verplaatsing van tlIV drukke, gezellige Loolaan in üdoom naar de wel fraaie, bosrij- T 1 ewerl Nedé aat livisi De een verslaggever ddag mdseSTERDAM Een ziekenhuis- dskaitbeker is door bet Medisch eferi 'tcollege Amsterdam mede ver enig! woordelijk bevonden voor de lat tr* van een patiënt. Het slachtof- de ihad een infuus van onjuiste sa- ige istelling toegediend gekregen, eii 'laats van een 2,5 procent zoutop- en y ing werd een 25 procent oplos- tec gebruikt. De patiënt raakte door *n coma en overleed zonder kennis te zijn gekomen. Uit het ïerzoek bleek dat de gelijkvor- :e flessen in de apotheek naast 2 lar stonden. Alleen het etiket ver- lilde. Bij de uitgifte had geen Itrole plaatsgevonden. Dat ge- Qrde alleen met als zodanig ge- Bsificeerde vergiften, en met ge in vêsmiddelen waarbij bepaalde be- hebl eningen moesten worden uitge- FC »rd. /estrt tuchtcollege achtte zowel de ma ar d# van bewaren als het gebrek aan iterdltrole onjuist. De apotheker was FC ttvoor verantwoordelijk. Blijkens Jraa uitspraak in de Staatscourant -Tel ft de raad volstaan met een g wUrschuwing, omdat van de be- rdag <ken apotheker niet eerder was a oi leken dat hij onjuist of nalatig gehandeld. Detail van het drieluik door G. Kruis DORDRECHT Een goed idee van Dordrechts Museum: het wisse lend tonen van een of meerdere werken uit het in depot bewaarde eigen bezit. Nu, tot het einde van Juni, is dat een drieluik van Anton Derkinderen, dat bestemd is voor de toekomstige nieuwe vleugel van het museum. Antonius Johannes Derkinderen werd in 1859 te 's-Hertogenbosch ge boren, ging na de Rijkskweekschool in 1880, samen met Jan Veth en Jan Toorop naar de Rijksacademie in Amsterdam. De portretten die nu in Dordrecht geëposeerd worden zijn van de drie kinderen van R. P. J. Tutein Nolthe- nius, een ingenieur van Rijkswa terstaat met een grote belangstelling voor cultuur. Er verschenen vele pu- blikaties van zijn hand o.a. in De Gids, waarvan hij ook nog enige tijd redacteur is geweest. Derkinderen schilderde de kinderen hier een afbeelding van „Bessy toen zij 8 jaar was" ten voeten uit. ogenschijnlijk zonder enige emotie en zeer statisch aandoend. Ze zijn gekleed in middeleeuwse ge waden en gesitueerd tegen een decor achtige achtergrond van een parklandschap. De monumentale op zet van dit schilderij is sterk verwant met de wandschilderkunst, die voor Derkinderen een van de duidelijkste vormen van gemeenschapskunst was. Daar was heel zijn streven op gericht. In de hal van het stadhuis van 's-Hertogenbosch maakte hij, ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van de stad zo'n schildering. Daar zei hij over „Denk erom. dat mijn werk geen schilderij is. Ge moogt het lelijk of mooi vinden, maar ik wens. dat ge de bedoeling kent. Een schilderij sluit ge in een lijst; in zijn gouden omwalling leeft het op zichzclf-apart. Mijn werk leeft in een gemeenschap." Naast de drie doeken in één lijst zijn er ook nog een voorstudie, van Bessy. in zwart krijt en een portret van de kunstenaar door Jan Veth te zien. (semi)overheidsinstellingen. Van in directe maatregelen, zoals verbete ring van het woon- en leefklimaat, gaat nauwelijks meer een wervende invloed op de bedrijven uit", aldus de nota. De nota „Werken" is één van de vier discussiestukken, die voorafgaan aan de vaststelling van het streekplan voor Friesland. Vorig jaar is de nota „Wonen" uitgebracht en volgend jaar zal de nota „Recreëren" verschijnen. Daarna wordt het uit de drie nota's opgebouwd ontwerp- streekplan ter discussie gesteld. De nota's worden opgesteld door provin ciale diensten en organisaties. Meer werkloosheid Ondanks de toename van de werkge legenheid (15.000 manjaren in de pe riode 1950—1975) is er in Friesland toch steeds een tamelijk hoog werkloosheidspercentage geweest, dat in de toekomst, nu het econo misch perspectief aanmerkelijk ver slechterd, nog zal toenemen". En al dus de nota „Werken". De economie van Friesland kent, wat de werkge- lenheid betreft, weinig vormen van bedrijvigheid, die in de tegenwoordi ge tijd als sterk expanserend bekend staan. Het zwaartepunt van de Friese eco- nonmie is nog steeds de landbouw en de daarop geënte industrie. Belde verkeren in een periode van structu rele aanpassingen, wat een afname van de werkgelegenheid tot gevolg heeft. Wat de landbouw betreft moet men zich zelfs afvragen of de huidige efficiency verhogende en arbeids- produktiviteit vergrotende maatre gelen niet te veel arbeidsplaatsen verloren doen gaan. Nieuwe bedrijven Er is volgens de nota behoefte aan vestiging van industriële bedrijven, die ten opzichte van de bestaande bedrijven een toeleverende of een verwerkende functie hebben. Door deze ontwikkeling zullen meer stu wende bedrijven worden aangetrok ken. terwijl voldoende basis ontstaat voor vestiging van stuwende dienstverlenende bedrijven. Voor de bevordering van de infra structuur worden in de nota een aan tal maatregelen genoemd, vooral op het gebied van de wegverbindingen. 'De aanleg van een spoorweg Gronin- gen-Drachten-Heerenveen- Emmeloord-Lelystad wordt gewenst geacht. Deze lijn heeft een infrastruc turele betekenis van hoge orde. Van een verslaggever NIJMEGEN Een vrachtwagen, geladen met 25 ton tin ter waarde van ruim vierhonderdduizend gul den. is gisteren in Nijmegen gesto len. De waarde van de vrachtwagen is ongeveer een ton. zodat de firma een half miljoen schade heeft. Eind april is bij dezelfde firma ook een vrachtwagen met tin gestolen. De wagen werd toen later leeg terugge vonden. ROTTERDAM Tot het eind van het jaar een unieke tentoonstelling in het pas verbouwde Belastingmu seum „Prof. dr Van der Poel" aan de Parklaan 14 te Rotterdam: „FISC- AAS. speelkaarten door de eeuwen en de belastingheffing hierop". Het museum bezit een internationaal bekende collectie antieke speelkaar ten. De basis daarvan is de speelkaar tenbelasting in ons land, die na een mislukte poging in 1753. van 1797 tot 1814 en opnieuw van 1920 tot 1927 werd geheven. In de verzameling komen o.a. uit 1796 daterende originele ontwerpen van de door de belastingdienst te leveren belastingkaart (een schoppenaas) voor. Ook de speelkaartenbelasting van enkele andere landen wordt met (meestal uiterst zeldzame) kaarten geïllustreerd. Azië Zowel over de oorsprong en de bete kenis der afbeeldingen is eigenlijk maar weinig bekend. De speelkaar ten zijn waarschijnlijk afkomstig uit het Aziatische cultuurgebied. Vanuit Chink kwamen ze via India en het Midden-Oosten in Europa terecht. Eerst in Italië (13e eeuw) als Trappo- la-spel met 52 kaarten, later aange vuld met 22 nieuwe, in grote Romein se of Arabische cijfers genummerd en met allegorische figuren: het Tarok spel. Zo verbreidde het spel zich over heel Europa. Omstreeks 1400 kwam het in de te genwoordige gangbare vorm in Frankrijk, met Franse kleurtekens: harten, schoppen, ruiten en klaveren. De voorstellingen zijn in principe hetzelfde als van trappola, maar in de loop van de tijd verdwijnen de te kens: bekers, stokken, munten en zwaarden. Al in 1853 worden de speel kaarten in Frankrijk aan belasting onderworpen, uiteraard onder felle tegenstand van de fabrikanten. Nu is het maken van speelkaarten in Frankrijk (net als in Turkije en Span je) een staatsmonopolie. Veel bijzon dere kaarten op deze expositie. Te zien van maandag toten met vrijdag van 9.00 tot 14.30, tramlijn 5 vanaf het C.8. APELDOORN In een telegram aan minister Van Doom hebben vijfentwintig vooraanstaande Nederlanders, onder wie diverse museumdirecteuren, gepleid om af te zien van de plannen tot het bouwen van een Franse tuin in het park romdom paleis Het Loo. Belastingaas 1797 in een spel van het Spaanse type. „Wij geven u met klem in overweging die plannen terug te nemen daar an ders grote schade aangericht dreigt te worden aan een nationaal monu ment". aldus het telegram. Er werd op aangedrongen zich te laten leiden door de bij de huidige generatie le vende verbondenheid met het negen- tiende-eeuwse landschapspark. „Op dat eenheid van huls en park behou den blijven". Minister Van Doorn houdt op het ogenblik echter voet bij stuk wat betreft de restauratie van het paleis en de tuin. Ook na de voortgezette bespreking tussen de minister en de leden van de vaste Kamercommissie voor CRM. De internationale tuimconferentie, die vorig jaar in Zeist vergaderde en toen ook een kijkje nam op Het Loo. heeft in een telegram het tegenover gestelde gevraagd. Ook Kamerleden toonden begrip voor de uiteenzettin gen van de heer Van Doorn en archi tect Van Asbeck. Toch zijn ze niet allen gewonnen voor het idee de tuln- reconstructie door te voeren als nu het plan is. De kosten van de restau ratie zullen ruim zestig miljoen gul den bedragen. De herstelwerkzaam heden zullen zes jaar in beslag nemen en voorzien in de afbraak van de later gebouwde balzaal, het wegnemen van een etage van het middenge bouw en het verwijderen van de witte pleisterlagen van alle gebouwen. De architecten willen het paleis weer te rugbrengen in zijn oorspronkelijke staat, dat wil zeggen geheel symme trisch en met weglating van de latere bebouwing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11