I pleegt nog eds inbraken Verkiezing nieuwe president in Libanon lost problemen niet op Dodental ramp in Italië nadert 1000 van'gevangenen''"2 Onrust om dood Ulrike Meinhof (lag Senaatscommissie in VS (dng Duitse grafen ten opgeheven verstand over sowjet-leger Tito in Athene Spaanse politie Lockheed-verdachte in Japan in staat van beschuldiging Sanitair met flair^ vihamifbuttinger MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 IGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse federale re- FBI) pleegt nog steeds inbraken zonder daartoe gerech- drachten te krijgen. De inbraken worden voornamelijk om afluisterapparatuur te plaatsen'. in een verslag van de Se- Leiljnissie voor de inlichtingen- krij| dat gisteren werd gepubli- uitei t verslag is een aanvulling j >port over binnenlandse ac- pionagebureaus dat vorige e niet id vrijgegeven. Volgens het eeft de FBI tussen 1960 en ■dan 500 maal heimelijk een [epleegd om microfoons te mwen a biJ Personen die de bin" 2a] i veiligheid in gevaar zou- v van en brengen. ,n in e FBI-chef Clarence Kelly onts wfd dat iets dereeliJks in de wordt niet meer zal voorkomen. 00 woris de Senaat begonnen met de eken van het vo»edige rap- de ov de commissie voor de iHÜGb- te be nsten- De commissie, onder %n de Democratische Sena- Er Wo Church, stelt in het rapport 3deboiie hervormingsvoorstellen rkvan het Con6res een grotere in Ie geven op de beide inlich- sd d nsten de 01A en de FBI telstra 1 wordt echter verwacht dat S{! ellen zullen worden wegge- ingen K)r conservatieve Congresle- pla anks de voortijdige onthul- wo nisbruiken door de diensten regelt schaal, r de v 1ART (DPA. UPI) - Vandaag een einde aan de landelijke van de zetters in West- Dit betekent dat er van- •r een aantal kranten zal :hijnen. destakingsleiding besloten opregionaal niveau voort te [ionale stakingsleiders zul: m welke kranten morgen >n kunnen verschijnen. Vol- in D akbondsfunctionarissen zal genh hervat worden bij die kran- ïn. I een oplaag van minder dan ve xemplaren hebben en een erdag minder dan vijftig mensen, wijze willen de vakbonden dat de actie zich toespitst h anten, die een sleutelpositie nderhandelingen over een ne" •hoging innemen. "gai (UPI) Tijdens een ;id die voor verslaggevers Instantie wat misverstan te kreeg partijleider Leonid t voor het eerst in de van maarschalk gisteren :heidingstekens van de militaire rang van de Sow- e uitgereikt, uwe minister van defensie d zoefcw, bij zijn benoeming gene- ienyin het leger gemaakt, kreeg lit N< k ook een ster erbij. waar- Ie h; indruk ontstond dat ook hij 30 rc ïalk was geworden. Korte verbi n werd duidelijk dat Oesti- me ettemin zijn generaalsrang ng v; houden. Daarmee lijkt ook juni staan dat Brezjnew nu opper- eiseebber der strijdkrachten is, ictie die voorheen door de inzfr van defensie werd uitgeoe- rnati! Inlid plechtigheid werd grote na- (I legd op de militaire zowel als )ekk Dlitieke kwaliteiten van w. Waarnemers zien een en Is een bewijs van de toene- greep van de politieke op de ]en e autoriteiten. De persoon- cred! scultur rond Brezjnew doet h sommige diplomaten nau- erzot meer onder voor die om Sta et b e laatste „burger" die V. H ^a'k werd. med soonlijkheidscultus om de ondi 1 van Josef Stalin werd door ïcyt 'jet-leiders na het partij- an.a van 1956 zwaar gekritiseerd, ïat, fezjnew na het aan de kant r0rd( van Chroestsjow aan de wam, legde hij de nadruk op lectieve leiderschap. Geleide- !t Brezjnew zich steeds meer ialike]d tot de meest vooraan- leider in het Kremlin. go is opgl n ou Va. llerlt geo iandi i d lag In de Amerikaanse publieke opinie is terughoudendheid ontstaan tegen het aanbrengen van hervormingen na de moord op Robert Welch, een Amerikaans diplomaat, vorig jaar de cember in Griekenland. De moord aanslag vond plaats nadat een blad in Athene had gezegd dat Welch een agent van de CIA was. Conservatieve kringen in de VS menen dat de ont hullingen van de commissie en het uitlekken van vertrouwelijke infor matie tijdens een eerder onderzoek van het Huis van Afgevaardigden een klimaat hebben geschapen dat tot de moord in Athene leidde. De democra tische leider Mike Mansfield zei giste ren dat hü niet erg optimistisch was over de kans die de voorstellen van de commissie in de Senaat hebben. Commissie-vooraitter Church vertel de gisteren aan verslaggevers dat het mogelijk was dat zijn commissie op nieuw een onderzoek zou instellen naar de moord op president Kennedy op 22 november 1963. ROME (Reuter. UPI, AP) Terwijl reddingsploegen ln de ver woeste steden en dorpen van Noord-Italië gisteren nog steeds slachtoffers uit de puinhopen haalden en de autoriteiten vrees- den dat het uiteindelijke aantal doden ver boven de 1000 zal stijgen deden zich gisteren opnieuw een aantal aardschokken Het staatshoofd van Joegoslavië. Jo» sip Broz Tito, is gisteren in de Griek se hoofdstad Athene aangekomen voor een officieel bezoek van vier dagen aan Griekenland. De Joegosla vische president werd verwelkomd door de Griekse premier Karamanlis (links) en de Griekse president Tsat- sos (rechts). Geflankeerd door beide heren brengt Tito een groet aan de Griekse vlag. terwijl het Joegosla vische en Griekse volkslied worden gespeeld. De Griekse leiders zullen met Tito besprekingen voeren over de onder linge samenwerking tussen beide landen op economisch, cultureel en mogelijk ook militair gebied. De besprekingen zullen ook de Grieks-Turkse verhouding tot onder werp hebben. Beide landen liggen met elkaar overhoop over de territori ale rechten op de Aegeïsche Zee en over Cyprus. President Tito zal bin nenkort ook een bezoek aan Turkije brengen. Tito is benoemd tot ereburger van Athene in verband met zijn ..funda mentele bijdrage aan de wereldvrede en het feit dat hij de leider van een bevriend land is", zoals de burge meester van Athene. Papatheodoroe. het uitdrukte. MADRID (UPI, Reuter) In Bas kenland laaide het geweld gisteren weer op. toen de politie het voorne men van de Baskische bevrijdings beweging ETA verijdelde om een aantal politieke gevangenen te be vrijden uit een gevangenis in San Sebastian. De ET A-aanhangers had den in de buurt van de gevangenis een put gegraven en vandaar uit een onderaardse gang naar het gebouw te graven. Bij de ontdekking van de put volgde een kort vuurgevecht, waarbij een Spaanse politieman werd gewond. Vorige maand ontsnapten 29 gevan genen uit de gevangenis in Segovia. Het merendeel van hen is later weer door de politie opgepakt. Slechts vier mensen bereikten de Franse grens. Bij het vuurgevecht dat giste ren plaats vond zijn vijf seperatisten gevangen genomen door de politie. Uit protest tegen de moord op de 19-jarige Ricardo Tillegro. die zon dag om het leven kwam toen gewa pende leden van de conservatieve vleugel van de Carlisten een aanval deden op linkse Carlisten, werd gis teren in stad Estella en ook korte tijd in Pamplona gestaakt. Tot de staking was opgeroepen door de ille gale socialistisché en communis tische groeperingen. Zondag is een vliegtuig van de Iraan- se luchtmacht neergestort op vijf kilometer van Huete, een plaats J20 kilometer ten oosten van Madrid. De 17 inzittenden van de Boeing 747 zijn om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevonden zich vier Ame rikanen en de echtgenotes van twee Iraanse militairen. Tanzaniaanse president Zwarte strijders in Afrika accepteren wapens uit elk land HELSINKI (Reuter AP) - De Tanza niaanse president Julius Nyerere heeft gisteren in Helsinki gezegd dat de nationalistische guerrilla's die strijden voor een zwart meeder- heidsbewind in Rhodesië en Nami bië. wapens zullen aannemen uit ie der land ter wereld omdat nu „alle andere wegen om tot vrijheid te ko men geblokkeerd zijn". Nyerere. die een officieel vierdaags bezoek aan Finland brengt, merkte op dat geen enkel Westers land be reid is wapens te leveren aan de na tionalistische bewegingen in het zuiden van Afrika. Oostblok-landen en de Volksrepubliek China doen dit wel. „Deze landen zijn hiertoe bereid, misschien omdat zij het principe van nationale onafhankelijkheid werke lijk steunen, of misschien uit andere persoonlijke overwegingen. Wij in Afrika zijn echter niet in een positie om te vragen waarom zij willen hel pen. Ons probleem is de bestaande bezetting en onderdrukking. Wij zijn vastberaden deze omver te werpen", aldus de Tanzaniaanse president. FRANKFORT (DPA.AFP.UPI) - In de Westduitse stad Frankfort is het gisteravond tot ernstige ongeregeldheden gekomen bij botsingen tussen de politie en een duizendtal aanhangers van de Baader-Meinhofgroep. Een politieman die gewond werd door een Molotow-cocktail verkeerde gisteravond in levensgevaar. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren de beschuldigingen ont kend als zou Ulrike Meinhof in haar cel vermoord zijn. Familie leden van Ulrike spraken gisteren hun twijfels uit over het bericht dat ze zelfmoord met een handdoek zou hebben gepleegd. ambassadepersoneel om het leven kwamen. In verband met deze aan slag vindt er momenteel een proces plaats ln de Westduitse stad Düssel- dorf. Uitsluiting De beschuldiging dat Ulrike Meinhof is vermoord heeft in West-Duitsland de angst voor terreurdaden vergroot. Op aanplakbiljetten werd gisteren opgeroepen tot het houden van een demonstratie om te protesteren te gen de dood van Ulrike. Speculaties doen de ronde dat Ulrike Meinhof zelfmoord heeft gepleegd zonder een brief achter te laten met de bedoeling verwarring te stichten en moordgeruchten in de wereld te brengen. Haar zuster, Inge Winke- Zitzlaff, heeft verklaard: „Mijn zuster heeft mij eens heel duidelijk verteld dat zij nooit zelfmoord zou plegen". Als ooit verteld zou worden dat ze de hand aan zichzelf geslagen zou heb ben, dan zou ik weten dat ze was vermoord, aldus Inge Winke. Op verschillende plaatsen in Europa zijn aanslagen gepleegd op Westduit se instellingen in verband met het overlijden van Ulrike Meinhof. Gis terochtend ontplofte een bom bii het Westduits verkeersbureau in Rome, waarbij wat materiële schade ont stond. Ih een telefooncel werd later een briefje gevonden met de boodschap dat de aanslag het werk was van Holger Meins anti- imperialistisch centrum. Holger Meins was ook lid van de Baader- Meinhofgroep. Hij is ten gevolge van een hongerstaking om het leven gekomen. Verder is een brandbom ontploft bij het Goethe instituut in de Franse stad Toulouse. De politie zei nog niet te weten of deze aanslag iets te ma ken heeft met het overlijden van Ulri ke Meinhof. De Westduitse ambassade in de Zweedse hoofdstad Stockholm heeft de Zweedse politie gewaarschuwd voor mogelijke terreurdaden tegen Westduitse instellingen in Zweden. Vorig jaar is op de Westduitse ambas sade in Stockholm een aanslag ge pleegd, waarbij twee leden van het Een rechtbank in Frankfurt heeft gis teren twee beklaagden in een proces tegen de anarchistische „beweging van de tweede juni" uitgesloten we gens te verwachten ordeverstorin gen. De beklaagden hadden eerder te kehnen gegeven niet bij het proces aanwezig te willen zijn. De beklaagden. de 24-jarige Wernfried Reimers en de 23-jarige Robert Jarowoy, hadden gisteren bij de aanvang van het proces naar aan leiding van de zelfmoord van Ulrike Meinhof verklaard: „Na de moord op onze zuster Ulrike voelen wij ons niet meer in staat aan dit proces deel te nemen". Toen de rechter verklaarde geen reden te zien waarom zij niet aanwezig zouden zijn, verlieten zij de zaal. Toen ze werden teruggehaald schreeuwden ze „moordgespuis en fascistentroep" naar de rechtbank. Daarop werden ze verwijderd. Beide beklaagden staan terecht op beschul diging van voorbereiding van terreur aanslagen. Het Oostduitse blad „Aussenpolitik" noemde gisteren groepen als Baader- Meinhof in West-Duitsland, het Rode voor. Gisteravond werd bekendgemaakt dat het dodental van de aardbeving van vorige week donderdag was ge stegen tot 914. Het zal echter nog wel dagen duren voordat enkele geïso leerde dorpen in de getroffen gebie den volledig zijn nagespeurd Er wor den nog 400 mensen vermist De twee nieuwe bevingen, die zich gisterochtend voordeden hebben voor zover bekend geen nieuwe slachtoffers geëist. Wel stortten weer een aantal huizen in. Volgens de ge zondheidsdienst is het gevaar voor tyfus en andere epidemieën in het warme en vochtige gebied wat afge nomen. Het aantal gewonden werd gisteren op ruim 1300 geschat. De centrale overheid in Rome is van mening dat de naar schatting 120.000 daklozen beter in tenten huisvesting kunnen krijgen dan door barakken op te zet ten, zodat er geen uitstel kan optre den bij de herbouw van de getroffen plaatsen. Hoewel de reddingsploegen nog steeds uitkijken naar overleven den van de ramp, is de hoop die te vinden vrijwel opgegeven. Als tot dusver laatste overlevende werd zon dagmiddag een bejaarde vrouw ge vonden die ruim 60 uur onder de puinhopen van haar huis bekneld had gezeten. De Europese commissie in Brussel heeft overleg gepleegd met de Italiaanse overheid over de EG- hulp bij de wederopbouw van het getroffen gebied. De Europese Ge meenschap heeft het afgelopen wee keinde 350.000 gulden als directe hulp beschikbaar gesteld. Politiek Door de aardbeving in Italië is het politieke nieuws wat op de ach tergrond geraakt. Niettemin zijn de Italiaanse politieke partijen bezig met het voorbereiden van hun verkie zingscampagnes voor de komende stembusstrijd op 20 juni. Deze ver kiezingen zijn van groot belang, daar algemeen verwacht wordt dat de communisten grote stemmenwinst zullen halen en het zeer moeilijk zal zijn hen uit de regering te houden. Gisteren zei de christen- Leger in Japan en de Rode Brigades in Italië politieke misdadi- gersbenden. Volgens de kleinburger lijk-neurotische waandenkbeelden van deze lieden, aldus het blad, moet de arbeidersklasse met misdadige methoden tot een actievere politieke strijd gedreven worden. Dit doel zal naar het oordeel van het blad nooit berpikt worden. Het ontvoeren van politici, bomaanslagen en overvallen hebben niets gemeen met het belang van de arbeidersklasse, zo meent „Aussenpolitik". democratische minister van binnen landse zaken, Francesco Cossiga, dat zijn partij bereid was een niet- Christen-democraat als Italiaans pre mier te aanvaarden, als daardoor voorkomen kon worden dat de com munisten in de regering zouden ko men. Dat zou dan voor het eerst in 31 jaar zijn. De Franse president Valéry Giscard d'Estaing heeft verklaard dat de Ver enigde Staten een vergissing zouden maken als zij tussenbeide zouden ko men wanneer de communisten in Ita lië aan de macht mochten komen. Giscard maakt zich wel zorgen over de opkomst van de communisten, zowel in Italië als zijn eigen land „Zowel in Frankrijk als in Italië zal de uitvoering van het program van links leiden tot ernstige economische ontwrichtingen. Als de communisten aan de macht zijn zouden zij zich gedragen overeenkomstig hun leer die de vrije onderneming, deelne ming aan de NAVO, en de vorming van een verenigd Europa afwijst. TOKIO (Reuter. UPI, AP) De Ja panse zakenman. Joshua Kodama is gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van de wet op de controle van de buiten landse valuta. Kodama. een zeer belangrijk man achter de conservatieve politieke schermen in Japan, wordt beschul digd van het aannemen van geheime betalingen tot een bedrag van 1,5 miljoen dollar van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed, ook in Nederland niet helemaal onbekend meer De aanklacht werd ingediend binnen een uur nadat een speciaal onderzoeksteam een eindrapport had uitgebracht over Kodama's betrek kingen met Lockheed. In de aan klacht wordt gezegd dat Kodama zich niet aan de bepalingen inzake de buitenlandse valuta had gehouden toen hij in mei 1973 van John Clutter, destijds directeur van de Japanse vestiging van Lockheed bijna ander half miljoen dollar had ontvangen. Lockheed betaalde het geld voor de bevordering van de verkoop van vliegtuigen in Japan. Als Kodama schuldig wordt bevonden kan hij een gevangenisstraf krijgen van ten hoogste drie jaar. Hij moet al terecht staan wegens valse opgaven van zijn inkomsten voor de belasting. Sinds in Japan het Lockheed-schandaal aan het licht kwam. heeft de 65-jarige zakenman zich ziek gemeld. door James Dorsey De al meer dan dertien maanden voortdurende burgeroorlog in Libanon is met de verkiezing van Elias Sarkis tot president in een nieuwe fase getreden. Ofschoon Sarkis onmiddellijk na zijn verkiezing verklaarde „slechts het hele vaderland te zullen kunnen dienen", lijkt hij op het eerste gezicht niet de meest geschikte persoon om Libanon uit het diepe dal van een verwoestend conflict te kunnen ophalen. Zeker is dat de nieuwe Libanese pre sident voor een praktisch onmogelij ke taak staat. Er zijn naar schatting tot nu toe meer dan twintigduizend mensen in de burgeroorlog gestor ven. Tien procent van de Libanese bevolking is naar het buitenland ge vlucht. De economie van het voorma lige „Zwitserland" van het Midden- Oosten ligt in puin. En tenslotte lij ken de politieke standpunten van de verschillende betrokken partijen ver der dan ooit van elkaar verwijderd. Sarkis geniet vooral het vertrouwen van Syrië en van de rechtse christe nen in Libanon. Juist de uitgespro ken voorkeur van deze partijen voor de kandidatuur van Sarkis versterkt het wantrouwen van de linkse mos lems onder leiding van Kamal Joemblat jegens de nieuwe presi dent. Verdeling ADVERTE\TlE In onze showroom vindt u wat u zoekt! voor 'n badkamer, douche of toilet nieuwe s n Vihamij Buttinger showroom vindt u op het volgende adres: Arnhem. Brumngweg 2. 085 - 62 91 62 Besl. Kanaaldijk 11. 04998 - 46 11 Groningen. Antillenslraat 7. 050 - 77 12 26. Harderwijk. Burg de Meesterstraat 9. 03410 - 1 35 44 Leeuwarden. Zwetlestraat 15 05100 - 3 13 21 Nijmegen. Graalseweg 104 0^0 - 22 79 79 Rotterdam/Capelle. Adm Hellnchweg 4 Capelle a'd IJssei. 010 - 50 88 11 Sassenheim, Wasbeekerlaan 59. 1^522 - 1 90 10 Zwolle. Marsweg 47. 05200 - 7 15 15 Geopend op werkdagen, behalve zaterdag, van 09 00 tot 17.30 uur 0' en do tot 21.00 uur Leeuwarden: di en vr tot 21.00 uur. Kijken kosl bij ons niets. Levering en installatie door uw eigen installateur. Om te beginnen zijn de bedoelingen van de rechtse christenen en hetgeen zij onder een oplossing van het conflict in Libanon verstaan uiterst onduidelijk. Ofschoon alle bij het conflict betrokken partijen herhaal delijk verklaard hebben, dat er van een verdeling van Libanon geen spra ke kan zijn. lijken de rechtse christe nen zich op een dergelijke verdeling voor te bereiden. Vanuit de havenstad Jounieh. het christelijke bolwerk ten noorden van Beiroet, zijn zij begonnen aan de op bouw van een eigen bestuursstruc tuur. In een gebied dat nauwelijks meer dan 1600 vierkante kilometer omvat werden 18 lokale bestuursco- mités benoemd. Via een reisbureau in Jounieh en via Cyprus zorgen de christenen ervoor dat hun post de juiste bestemming bereikt. Regelma tig komt er een centraal comité in het geheim bijeen, waarin alle christelij ke groepen vertegenwoordigd zijn. om problemen van openbare diensten te bespreken en om hét be stuur van het door christenen ge controleerde gebied te coördineren. De emigratie uit Libanon via de ha ven van Jounieh sinds januari heb ben meer dan vijfduizend mensen via deze haven het land verlaten is op last van de zoon van de leider van de Libanese falangisten stopgezet. Maar ook de voorkeur van Syrië voor Elias Sarkis drukt een bepaalde poli tieke stempel op de nieuwe Libanese president. Al maanden probeert Sy rië tussen de strijdende partijen in Libanon te bemiddelen. Een zeer no bel streven, waarin eigen belang een zeer grote rol speelt. Libanon is van oudsher van levensbe lang geweest voor Syrië. Beiroet en Tripoli waren uiterst belangrijke tus senstations in het handelsverkeer van Syrië. De weg tussen Beiroet en Damaskus Is een van de drukst bere den wegen ln het gehele Midden- Oosten. Vandaar dat Syrië de oude droom van het Groot-Syrische Rijk nooit volledig vergeten is. Ofschoon de Syriërs beseffen dat de stichting van een dergelijk rijk in de huidige omstandigheden onmogelijk is. wil len zij toch zo veel mogelijk in de pap blijvèn meeroeren. Geen concurrentie En daarom zagen zij in Elias Sarkis een geschikte presidentskandidaat. In tegenstelling tot zijn tegenstander Raymond Edde en in tegenstelling tot Kamal Joemblat is Sarkis een voorstander van de Syrische bemid deling en interventie in de Libanese burgeroorlog. Bovendien is Sarkis een waarbofg ervoor, dat Libanon zich niet tot een nog radicalere staat dan Syrië zal ontwikkelen. En hier ligt een van de wortels van het conflict tussen de linkse Libanese moslems en de Sy rische bemiddelaars. Syrië, dat zich als de nieuwe leider in de Arabische wereld wil opwerpen, heeft geen be hoefte aan een concurrent. Een Liba non dat door de linkse moslems zou worden bestuurd zou zich tot een speerpunt van de progressieve Ara bisch nationalistische beweging kunnen ontwikkelen. Ten slotte zou den hechte relaties tussen de linkse Libanese moslems en Syrië, de be middelingspogingen op losse schroe ven zetten, want dan zouden de christenen de Syrische bedoelingen wantrouwen. De linkse moslems hebben zonder succes de verkiezing van Sarkis pro beren te voorkomen. Na het bekend worden van de verkiezingsuitslag van de zitting van het Libanese par lement zaterdag riepen zij hun volge lingen op om de strijd gewoon voort te zetten. De moslems zijn ervan overtuigd dat van de broodnodige politieke, sociale en economische hervormingen in Libanon er niets van terecht zal komen onder het bewind Sarkis. Bovendien vrezen zij dat Sarkis een veiligheidsverdrag met 8yrië zal gaan afsluiten. Dit zou dan kunnen betekenen dat op grote schaal geregelde Syrische troepen de Libanese grens zouden overschrij den terwijl de linkse moslems zich voortdurend tegen elke internatio nalisering of arabisering van het conflict ln Libanon hebben verzet. Palestijnen De houding van de Palestijnen. die uiteindelijk de aanleiding voor het uitbreken van de burgeroorlog wa ren, is een politiek tweeslachtige. De leider van de Palestijnse Bevrij dingsbeweging (PLO), Jassir Arafat, heeft herhaaldelijk geprobeerd om de meningsverschillen tussen ver schillende partijen op te lossen. Zo reisde hij een dag voor de presi dentsverkiezingen naar Damaskus om te proberen de linkse moslems en de Syriërs dichter bij elkaar te brengen. Arafats PLO zit met een dilemma. Enerzijds kan zij zich niet veroorlo ven om volledige met Syrië te bre ken. Syrië heeft op grote schaal de Palestijnse strijd materieel en poli tiek ondersteund. Toch -heeft Syrië herhaaldelijk geprobeerd om de PLO naar zijn hand te zetten. Ander zijds heeft de PLO van een door linkse moslems geregeerde staat veel meer te verwachten dan van een door christenen en Syriërs gecontro leerde staat. Met Elias Sarkis als president van Libanon bestaat het grote gevaar dat de Palestijnen ver- licht zullen worden om zich aan de epalingen van het akkoord van Cai ro van 1969 te houden. Dat zou bete kenen dat de militaire bewegings vrijheid van de Palestijnen sterk be perkt zou worden. Maar het Syrische optreden in Liba- Elias Sarkis werd zaterdag door het Libanese parlement tot nieuwe president van Libanon gekozen. non heett ook tot nieuwe scheurin gen binnen de Palestijnse beweging geleid. De door Syrië gecontroleerde Palestijnse guerrillabeweging Al Saika, wier leider Zoeheir Mohsen het hoofd van de militaire afdeling van de PLO is, heeft zich ln het conflict in Libanon voortdurend aan de kant van Syrië geschaard Het Palestijnse Afwijzingsfront heeft zich fel tegen de Syrische inmenging in Libanon gekeerd. Dit front, dat tegen elke vredesregeling met Israël gekant is. beschouwt Syrië als een pion in het Amerikaanse spel om het Palestijnse verzet uit te roeien. Het Afwijzingsfront wordt politiek en militair door Irak en Libië gesteund; landen die er belang bij hebben dat de Syrische bemiddelingspogingen, in Libanon mislukken. Sarkis heeft een niet te overziene hoeveelheid problemen op zijn schouders geladen. Kamal Joemblat en de zijnen zijn een veel te be langrijke politieke factor in Libanon om zo maar gepasseerd te kunnen worden. Wanneer zij inderdaad be sluiten om de strijd met wapens voort te zetten dan zal hen dat niet meevallen. Syrië heeft al ln het verle den bewezen de bevoorrading van de linkse moslems en van de Palestij nen in Libanon te kunnen afsnijden. Bovendien zal Syrië door de nieuwe president een nog sterkere greep op Libanon krijgen. Maar Sarkis is bij voorbaat tot mislukking gedoemd wanneer hij geen akkoord of andere vorm van verstandhouding met Ka mal Joemblat weet te bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7